Прескочи до съдържание

Lençóis Maranhenses


slujitel

Препоръчани мнения

На 12.11.2018 г. в 15:30, wilks каза:

Без да се засягаш, Сънчо, и без ни най-малко да искам да подложа на съмнение личната ти преценка, още по-малко пък да влизаме в спорове, ама...това да кажеш, че Бразилия не си заслужава само от впечатления от Рио, е все едно да дадеш мнение за България само от двудневен престой в София (да не кажа от Пловдив, че съвсем да не се ядосаш 🙂 )

Та, Бразилия далеч не е само Рио, Сао Пауло, или пък Игуасу. Не вярвам с примерите, които дам, да те разубедя в намерението ти повече да не стъпиш там, но все пак, що се отнася до градове, има и Olinda край Recife, и Fortaleza, и Sao Luis, и Salvador  с тяхната си колониална история, и уникалност, която няма да видиш другаде.
Що се отнася пък до природни красоти, освен Игуасу и Pao de Acucar, си имат и 

 

 Lencois Maranhenses,

Related image Image result for Lençóis Maranhenses

 

и Jericoacoara с Duna do Pоr do Sol

Related image 1503275_751559964936497_3343438031456706

 

и Lagoa do Paraiso.

Related image hqdefault.jpg

 

(снимките са от нета, моите от тези места са на друг компютър в момента)


За поречието на Амазонка няма да споменавам, защото не съм бил там лично. А и джунглата не е за всеки, според личната ми преценка.

Чувал съм също и за Ilha Fernando de Noronha - Раят за бразилците, до където за месец обикаляне из Бразилия не успях да стигна. Но има време, живот и здраве 🙂


С това мнение, както писах още в началото, не целя да споря с теб, или с когото и да било друг, за това какво е хубаво, и кое си заслужава. По-скоро целта ми е да не се откажат или разубедят други хора, които до момента са се двоумили дали да отидат някога в Бразилия, и само заради негативното мнение са се отказали.

За телешките стекове, един бразилец - голям майстор-кулинар, ми каза, че колкото по на юг се отива, толкова по-големи и вкусни стават стековете. Това правило важало както за Бразилия, така и за Аржентина. Аз моят най-сочен и вкусен стек, го ядох в Ушуая, Патагония. И да, за да се усети, стекът там се яде rare/medium rare . За туристите по изключение и при молба, го предлагат и medium.

айде и на мен ми се наля устата, само докато пиша, и се налага да се залъгвам тук с нашенски пържолчета :)))

До lencois maranhenses как отиде, голям мерак ми е. Признавам си не съм чела.

Връзка към коментар

Най-лесно е да се лети до Сао Луис с вътрешни полети. Мисля, че директни от Европа няма. Иначе ТАР летят от Лисабон до Форталеза и Белем, които са близо. Виждал съм чат-пат грешки или промоции тук даже.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 4 часа, slujitel каза:

До lencois maranhenses как отиде, голям мерак ми е. Признавам си не съм чела.

малко офтопик към темата на Сънчо, но да допълня по въпроса за Ленсоис.Най-доброто време да се отиде е от май до август, когато вече не вали, а езерата са още пълни. След това пресъхват, а януари-април е дъждовния сезон

Интересен начин да се сигне дотам е по маршрута на емоциите (Rota das Emoções) по земя от Форталеза през Жерикоакоара, делтата на Парнаиба (защитена местност), Ленсоис до Сао Луис (или в обратната посока). Може с агенция, може и с обществен транспорт (автобуси и лодки). Не знам подробности.

Сао Луис е интересен с колониална архитектура и азулежос като в Португалия. За разлика от Минас, където старите градчета са реставрирани наскоро, там си изглеждат като да не са ремонтирани откак са строени.

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, neuromancer каза:

малко офтопик към темата на Сънчо, но да допълня по въпроса за Ленсоис.Най-доброто време да се отиде е от май до август, когато вече не вали, а езерата са още пълни. След това пресъхват, а януари-април е дъждовния сезон

Интересен начин да се сигне дотам е по маршрута на емоциите (Rota das Emoções) по земя от Форталеза през Жерикоакоара, делтата на Парнаиба (защитена местност), Ленсоис до Сао Луис (или в обратната посока). Може с агенция, може и с обществен транспорт (автобуси и лодки). Не знам подробности.

Сао Луис е интересен с колониална архитектура и азулежос като в Португалия. За разлика от Минас, където старите градчета са реставрирани наскоро, там си изглеждат като да не са ремонтирани откак са строени.

Ти ме разби, аз искам заедно с карнавала и Игуасу в едно ходене, а сега излиза, че сезона не е подходящ. Може да отделиш темата.

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, slujitel каза:

Ти ме разби, аз искам заедно с карнавала и Игуасу в едно ходене, а сега излиза, че сезона не е подходящ. Може да отделиш темата.

E, дъждовния период не значи, че ще вали по цял ден, може и да се случи да не вали със седмици, не се знае. А като си говорим за неща извън клишетата, през юни вместо карнавала може да видиш Bumba-meu-boi

image.jpegimage.jpeg

 

  • Харесвам 12
Връзка към коментар
преди 13 минути , neuromancer каза:

E, дъждовния период не значи, че ще вали по цял ден, може и да се случи да не вали със седмици, не се знае. А като си говорим за неща извън клишетата, през юни вместо карнавала може да видиш Bumba-meu-boi

image.jpegimage.jpeg

 

Супер, определено ми даде тема за размисъл. А юни как е на Игуасу?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Игуасу може да се посещава цяла година. Юни е сухия период и водата е по-малко, т.е. няма я цялата мощ като че ли морето се изсипва там, и освен големия водопад другото се разпада на отделни струи, но пък го няма риска част от пътеките да са затворени по време на буря

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
На 13.11.2018 г. в 7:24, neuromancer каза:

през юни вместо карнавала може да видиш Bumba-meu-boi

понеже тази тема ме подсети за загадката, и не знам дали @slujitel ще го види там, да сложа едно линкче и тук за Bumba-meu-boi

Това - Festival folclorico de Parintins - се провежда последния уикенд на юни в Паринтинс. По-скромни версии може да се видят на доста места из североизтока, най-вече Сао Луис, около Sao Joao (24 юни)

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Дюните са страхотни, ние летяхме  от Рио до Сао Луис.

Оттам, с кола, по спомен, от преди бая време, до Барейриняс ,  са около 4 часа.

Имахме и полет с малка Чесна над дюните. През октомври, времето беше чудесно.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар
  • 2 години по-късно ...

Допълвам темата с впечатления от пътуване из района 15-25 април 2021:
Летяхме с TAP Air Portugal от Лисабон до Форталеза.
На Форталеза отделихме два дена за аклиматизация. Градът и плажовете му са интересни и приятни. Имахме голямо желание да идем до Morro Branco, но плановете ни пропаднаха заради локдаун. Няколко плажа, които ни хаванаха окото из района- Canoa Quebrada, Lagoinha. До всичките може да се иде за ден с редовен транспорт или екскурзии от местни агенции. Ние напазарувахме от един много свестен и честен агент на име Joelson на входа на Mercado Municipal.
Форталеза- Jericoacoara го направихме с туристически автобус. Цена 120 BRL на калпак. Включва взимане от хотела в 04:30 сутринта и от там преход с автобус (междуградските автобуси в Бразилия са с гигантски седалки). Около 9 сутринта се пристига на Jijoca. Там ни прехвърлиха на джипове и до 13ч ни оставиха на плаж на Lagoa do Paraiso. От там се минава през горите и дюните до Prea и по самия плаж се хваща към Jericoacoara.
Има фото-пауза на Árvore da Preguiça и към 15ч ни оставиха в хотела в Jeri/Жери.
Самото градче Jericoacoara има прекрасно излъчване... бих го сравнил с Тулум-плаж със стилните ресторанти, места за настаняване и магазинчета, но без безумните цени и хипстърията. Разположено е между дюните и океана, достъп единствено на мотор или 4х4. Улиците са пясък, три дена си ходих навсякъде бос.
Дните минаваха със ставане преди изгрев и разходки по дюните и езерата между тях до към 10ч. След това закуска в хотела и дремуцане в най-голямата жега около басейна. Следобед разходки по брега- например Praia da Malhada до Pedra Furada. Това последното е уникално място- арка от червен КВАРЦ.
Местната традиция е деня да се изпраща от дюната до централния плаж на Жери. Освен зрелището на самия залез, интересна е и публиката- всички нагизтени и развълнувани 🙂
На място можете да си организирате и всякакви обиколки из околни забележителности с бъгита, АТВ, fat-bike или 4х4 за час-два до цял ден.
Трансфер Jeri-Jijoca 25 BRL.
Jijoca- Barreirinhas с GUANABARA bus= 100 BRL/ 8 и кусур часа път. Билети се купуват без проблем през сайта на фирмата, но трябва да сте поне 15тина минути по-рано на спирката за издаване на хартиен билет.
Обиколките по Ленсоиш ги организирахме в 22ч вечерта на рецепцията на хотелчето в Барейриняс. За цял ден през Ленсоиш до Атинс и обратно платихме 120 BRL, а за полудневните по 90 BRL.
По Ленсоиш изкарахме два пълни дена... които са достатъчни, защото като цяло пейзажът е дюни+езера+дюни+езера и в един момент окото се насища 🙂
Изключително интересно изглеждат тридневните турове с пешеходно пресичане и спане в оазисите вътре в самия Ленсоиш.
От Ленсоиш до Sao Luis има много автобуси и маршрутки. Пътува се около 4 часа. Ние платихме 70 BRL, пак със събиране от хотела и оставяне на посочен адрес в Sao Luis/ за нас конкретно това беше летището.

Като цяло изключително добри впечатления и огромно желание да се върнем пак.
Навсякъде бяхме единствените чужденци. Бразилците са изключително добронамерени, открити и забавни.

Всички носят маски, особено на закрито и в транспорта. Има мивки и дезинфектанти повсеместно. Мерят температурата на влизане в магазини или ресторанти. Единственото неудобство беше, че в Жери и Форталеза ресторантите работеха само за вкъщи.
Цените ми се сториха много ОК. За 5-6 лева в супера взимаш манго, ананаси и папая колкото за прекрасна закуска за трима. Пак за такива пари имаш разкошно авокадо, доматки, лук и лайм за гуакамоле 🙂 Кокосите- масово 2,5-3 макс 5 реала... т.е. левче-кефче.

 

Jericoacoara определено не е типичната дестинация за въргаляне на плаж. Обстановката и района с дюните са уникални!
Lencois Maranhenses- действително са чудо на природата- красиво, интересно и забавно.

  • Харесвам 18
  • Благодаря 1
  • Браво 5
Връзка към коментар
  • 11 месеца по-късно ...

Аз букнах едни билети за 26 юли (засега само връщане, отиването ще го дебна, че ми се иска да изхарча тия мили от бразилската кредитна карта дето се трупат, а полза няма)

Мисля да е някъде около 1 седмица, зависи дали и за кога ще изпадне нещо изгодно с мили на Азул за отиване.

Мисля на края да отделя един ден за Сао Луис и един за Алкантара, другото за Ленсоис. Чудя се колко време да отделя точно, вероятно 3 дни, остатък ако има може да видя делтата на Парнаиба или Жерикоакоара (ако изпаднат изгодни билети до там).

Някой има ли предложения какво не трябва да се изпуска, кои точно турове да се направят?

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 4 месеца по-късно ...

Не мисля да пиша цял пътепис, затова да добавя малко информация.

Ако не идвате от Форталеза, както mitkobiker, най-удобно е да се лети до Сао Луис, оттам по земя до Барейриняс. Има автобуси, може да се уговорите за трансфер с хотела или кола под наем. Пътя е 4-5 часа, не е добър, тоест е уж хубав и изведнъж се появяват големи кратери и трябва да се внимава постоянно. Ние бяхме с кола, но само за пътя, практически не сме я ползвали в Барейриняс. Ако хотела ви е в центъра всичко е близо, ако е в периферията улиците са от рохкав пясък и е малко нервно за обикновена кола без 4х4. За всички турове ви взимат от хотела с джип, някои ресторанти имат безплатен превоз (пак с джип 4х4), до нас (15 мин пеша) имаше много приятно ресторантче, така че с колата само стигнахме до хотела и после си тръгнахме, там не я ползвахме. Градчето е много спокойно и безопасно.

20220721_181704295_iOS.jpeg

Има няколко тура до езерата - Lagoa Azul и Lagoa Bonita целодневен, или само Lagoa Bonita следобед със гледане на залеза от върха на дюната, друг до селото Atins на брега на морето със топване в езерата по пътя и в морето, трети с моторна лодка по реката до Cabure (по пътя се виждат маймунки, може да се качите на един фар и пак на плаж в Cabure). Това е предостатъчно без да ви омръзне. Не може самостоятелно, трябва с лицензирани джипове, пътя е рохкав пясък, карти няма и на всичко отгоре в нац. парк могат да влизат само лицензирани джипове с водачи. Туровете ги резервирате от предната вечер направо от хотела или в агенцията ако сте в центъра, плаща се с карта в хотела. Евентуално ако сте големи мераклии да се движите самостоятелно може да се наеме ATV и с него да се стигне до дюните в Cabure (Pequenos Lençois), те са извън нац. парк и са позастроени с редица вятърни генератори, но дотам предполагам също е трудна ориентацията, обособен път няма, трябва евентуално със сателитната снимка от Гугъл мапс и джипиеса да се ориентирате. 

20220722_132652213_iOS.jpeg

Има и панорамни полети с чесна, 500 реала. Туровете са 100 реала на човек, до Атинс 150. Това са цени в момента.

Плаж може да се направи на езерата, те са сладководни, топли и много чисти, никакви вълни, съответно никаква сянка, но това не е проблем. Може и на морето в Атинс и Кабуре, има ресторантчета където да се хапне или пийне бира, плажовете са огромни. Ние бяхме по време на ваканцията (втората половина на юли), тогава има страшно много хора, виждат се стотици джипове, стаи в хотелите в последния момент не може да се намерят. Предполагам извън ваканцията е доста празно обаче.

В района може да се посети делтата на Парнаиба с разходка с лодка и ако имате късмет да се видят огромни ята червени ибиси. Другото е града Сао Луис със стария център под закрилата на Юнеско, много стари сгради в разпадащо се състояние със azulejos. Извън центъра в новите квартали има огромни широки плажове, но не са твърде подходящи за къпане, доста е замърсено, та плажа се прави другаде. Мислех да отидем до Alcántara (пак старо градче, този път малко), но е 1,5 часа с ферибот в едната посока и пропуснахме. Tам в Алкантара е и бразилския космодрум, но не мисля, че има какво да се види от туристи (има някакъв малък музей на космическите технологии).

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...
На 18.08.2022 г. в 4:39, neuromancer каза:

Не мисля да пиша цял пътепис, затова да добавя малко информация.

Ако не идвате от Форталеза, както mitkobiker, най-удобно е да се лети до Сао Луис, оттам по земя до Барейриняс. Има автобуси, може да се уговорите за трансфер с хотела или кола под наем. Пътя е 4-5 часа, не е добър, тоест е уж хубав и изведнъж се появяват големи кратери и трябва да се внимава постоянно. Ние бяхме с кола, но само за пътя, практически не сме я ползвали в Барейриняс. Ако хотела ви е в центъра всичко е близо, ако е в периферията улиците са от рохкав пясък и е малко нервно за обикновена кола без 4х4. За всички турове ви взимат от хотела с джип, някои ресторанти имат безплатен превоз (пак с джип 4х4), до нас (15 мин пеша) имаше много приятно ресторантче, така че с колата само стигнахме до хотела и после си тръгнахме, там не я ползвахме. Градчето е много спокойно и безопасно.

20220721_181704295_iOS.jpeg

Има няколко тура до езерата - Lagoa Azul и Lagoa Bonita целодневен, или само Lagoa Bonita следобед със гледане на залеза от върха на дюната, друг до селото Atins на брега на морето със топване в езерата по пътя и в морето, трети с моторна лодка по реката до Cabure (по пътя се виждат маймунки, може да се качите на един фар и пак на плаж в Cabure). Това е предостатъчно без да ви омръзне. Не може самостоятелно, трябва с лицензирани джипове, пътя е рохкав пясък, карти няма и на всичко отгоре в нац. парк могат да влизат само лицензирани джипове с водачи. Туровете ги резервирате от предната вечер направо от хотела или в агенцията ако сте в центъра, плаща се с карта в хотела. Евентуално ако сте големи мераклии да се движите самостоятелно може да се наеме ATV и с него да се стигне до дюните в Cabure (Pequenos Lençois), те са извън нац. парк и са позастроени с редица вятърни генератори, но дотам предполагам също е трудна ориентацията, обособен път няма, трябва евентуално със сателитната снимка от Гугъл мапс и джипиеса да се ориентирате. 

20220722_132652213_iOS.jpeg

Има и панорамни полети с чесна, 500 реала. Туровете са 100 реала на човек, до Атинс 150. Това са цени в момента.

Плаж може да се направи на езерата, те са сладководни, топли и много чисти, никакви вълни, съответно никаква сянка, но това не е проблем. Може и на морето в Атинс и Кабуре, има ресторантчета където да се хапне или пийне бира, плажовете са огромни. Ние бяхме по време на ваканцията (втората половина на юли), тогава има страшно много хора, виждат се стотици джипове, стаи в хотелите в последния момент не може да се намерят. Предполагам извън ваканцията е доста празно обаче.

В района може да се посети делтата на Парнаиба с разходка с лодка и ако имате късмет да се видят огромни ята червени ибиси. Другото е града Сао Луис със стария център под закрилата на Юнеско, много стари сгради в разпадащо се състояние със azulejos. Извън центъра в новите квартали има огромни широки плажове, но не са твърде подходящи за къпане, доста е замърсено, та плажа се прави другаде. Мислех да отидем до Alcántara (пак старо градче, този път малко), но е 1,5 часа с ферибот в едната посока и пропуснахме. Tам в Алкантара е и бразилския космодрум, но не мисля, че има какво да се види от туристи (има някакъв малък музей на космическите технологии).

Първо благодаря за информацията. 

Повдигам тази тема за пустинята Маранхао, че нещо ми се върти в главата, но имам още много въпроси. За ходили те вече mitkobiker и neiromanser 

1. Как да пътувам Ресифе - Sao Luiz, много тегаво е и с прехвърляне, взех го много гадно, може би трябваше да сляза в Салвадор. Ако се тръгне по сушата е " девер дена път с камили", но времето също ни е ограничено.

1. В Сао Луиз от къде тръгват автобусите за Barrerinhas, автогара или от някакви спирки, насоки за нощувка.

Връзка към коментар

Пустинята се казва Мъръняу, а градът е Сау Луиш. Казвам го за да те разберат местните😉 . И наистина е тегаво придвижването в Бразилия, но най- добрият начин е със самолет, но дори с ниско- тарифните им компании е на висока цена и с прекачване.

Връзка към коментар
преди 40 минути , muchachote каза:

Пустинята се казва Мъръняу, а градът е Сау Луиш. Казвам го за да те разберат местните😉 . И наистина е тегаво придвижването в Бразилия, но най- добрият начин е със самолет, но дори с ниско- тарифните им компании е на висока цена и с прекачване.

А как ще стигне до там и ще го произнесе пред местните, ако нито сънародниците й, нито Гугъл може да разбере какво е това Сау Луиш и Мъръняу и да й отговорят на въпросите?Screenshot_2024-04-30-18-14-23-838_com.android.chrome-edit.jpg.83e6fd87fd49e7122b93da6c5da7fa80.jpgScreenshot_2024-04-30-18-13-00-281_com.android.chrome.jpg.74e50fd6f14c46d4be68cb70e1375757.jpg

 

 

Връзка към коментар

Това е правилното произношение. Не се доверявай какво пише в Google. Повечето топоними, които излизат там са абсолютно неправилни или произволни, приети преди поне 20 години от така наречената БАН, така както до преди 20 години беше възприето БарЦелона. То и Чорлу го изписват Корлу. Но за Маранхао няма как да те упъти никой местен, освен ако не го покажеш написано 

Връзка към коментар

не се карайте за произношението, няма смисъл

h се чете като ь в българския

колкото до потъмняването на звуците, и на български се произнася лотка, а се пише лодка, та няма нужда да издребняваме толкова, да не говорим, че това е името на щата, а дюните са Lençóis Maranhenses.

На 30.04.2024 г. в 5:03, ZORI каза:

Първо благодаря за информацията. 

Повдигам тази тема за пустинята Маранхао, че нещо ми се върти в главата, но имам още много въпроси. За ходили те вече mitkobiker и neiromanser 

1. Как да пътувам Ресифе - Sao Luiz, много тегаво е и с прехвърляне, взех го много гадно, може би трябваше да сляза в Салвадор. Ако се тръгне по сушата е " девер дена път с камили", но времето също ни е ограничено.

1. В Сао Луиз от къде тръгват автобусите за Barrerinhas, автогара или от някакви спирки, насоки за нощувка.

Да разбирам, че вече имате билети до Ресифе? По принцип има и директни полети оттам до  Сао Луис, с Азул, но май са по-скъпи отколкото с прекачване. То едно прекачване в Бразилия не е някаква тегоба,  по-скоро загуба на време. По суша от Ресифе си е бая път.

Автобусите за Барейриняс тръгват от автогарата, тук:

автобусната компания е тази

http://www.viajeguanabara.com.br

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.