Прескочи до съдържание

Новини и бързи въпроси за Испания


mililia

Препоръчани мнения

И аз благодаря за вложения труд. Със сигурност информацията ще бъде интересна и полезна за всички ни.

Edbloom, щом си голям фен на Испания, мисля, че е крайно време да прескочиш до не толкова известната и комерсиализираната северна част :)

Визирам всичко от San Sebastina, до Галисия

 

Тъй като съм посетила почти всичко по-интересно на юг от Мадрид и Барселона проявявам интерес от мнението ти за една подобна обиколка и на северна Испания, но направена по възможност с обществен транспорт - влак и/или автобус.

За две седмици какво би включил в една такава програма? Със сигурност в списъка трябва да бъде и Сантяго де Компостела. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Предполагам е ясно, че е желателно разходките из северна Испания да бъдат през лятото.

Примерна програма за тръгване от София.

 

Най-добре ми се струва ще с Vueling , понеже билета е общ, въпреки, че има стоп в Барселона, като крайната точка е San Sebastian. Дори сега има билети за август за по 130-140евро, ако се вземат по-рано, предполагам ще може да се свалят до 100евро или под дори. Друг вариант е, с wizz и ryan през Лондон или Брюксел до Biarritz, който е във Франция и е на 50км от San Sebastian. Ако цените са добри неизменно бих предпочел Vueling обаче.

 

В любимият и неповторим ми San Sebastian 2-3 дни, оттам с автобуса на alsa , за 7евро се стига до Bilbao, където може да се остане 2 дни.

 

След това пак за 7евро и пак със същата фирма може да се стигне до друг мой любим град Santander, където може да се остане  2-3 дни. От Santander , може да се отиде до селцето Comillas, където има интересни неща, като villa de capricho на Гауди и разни други неща.

 

След това се хваща автобуса, пак същите, за 10-12 евро до Oviedo. Gijon, който е на брега не ме впечатли изобщо и не го предлагам.

 

От Oviedo е добре да се отиде до Picos de Europa,  за целта от Oviedo се хваща автобус до Cangas de Onís с alsa отново за 7-8 евро в посока. Това е много симпатично селце в подножието на планината, от там посотянно има автобуси до националният парк, с кола и без това не може да се стигне до него. За 5-6 часа се вижда всичко, включая селцето.

 

В селцето има интересни неща за гледане и ядене, най-известното е  зрял боб с най-различни неща по избор, наденици, месо, миди и т.н. Ето няколко примера за такъв. 1 , 2 , 3 и т.н.

 

В зоната Галисия има десетки видове сирене, повечето са от краве мляко и са меки, но има и едно много рядко мухлясало cabrales . Само Рокфорта и то, са сирената в света, в които се заражда естествена плесен по време на зреенето. При  всички останали сини сирена, плесените се инжектират изкуствено! Говори се, че зеленото сирене от Тетевен било третото от този вид в света, но колко е вярно не знам. Реално зелено сирене няма дори там, тази пролет го търсих на място...

Пак там е най-доброто телешко в Испания, за любителите на големи печени, вкусни и крехки телешки стекове, там е мястото да пробват. Няма да споменавам, че и рибните неща са на почит. За пиене се пие основно Сидра, естествено газирано ябълково вино, има си начин на сервиране и пиене, цяло изкуство е!

 

Оттам към Галисия вече. В Сантяго не съм бил :blush: , един от пропуските ми, който ще се поправи скоро време.

С автобуса са 30на евро и се стига до Сантияго, ясно е, че е от интересните градове в Испания. За 1-2 дни се вижда понеже е малък.

 

Мога да препоръчам посещение на островите Islas Cíes, които са срещу Vigo. Може да погледнете информацията, доста е интересно! :)

Ще отбележа, че дори лятото НЕ става за къпане, освен, ако не сте много калени на студ! Острова Онс също е много интересен. Това са линкове с информация  1 2

 

Връщането най-добре излиза от Сантияго  с ryan, има връзка до доста места, Бергамо, Валенсия, Мадрид, Барселона, Франкфурт Хан и други, с Vueling също става през Барселона, но за тази година вече е скъпо средно 200евро..Vueling летят само през лятото от София

 

Времето е много ориентировъчно във всеки град и много зависи, дали някой иска да разгледа около градовете и колко, но 2 седмици са достатъчно време да се види добре целият север.

Редактирано от Alexander
  • Харесвам 15
Връзка към коментар

Хах Александър, разбира се че трябваше да добавиш и http://en.wikipedia.org/wiki/Kalimotxo , култово питие :) http://e-kulinari.com/index.php?p=recipe&id=1713 - най ми харесва това за "Федерация на Пиячите на Калимочо" :) За Галисия се радвам , че отваряш дума, настъпваш ми стар мазол,  в списъка ми е от много, много отдавна :) Много ми хареса един филм от "Седмица на Испанското и Ибероамериканското кино" преди години и действието се развиваше в Галисия, не му помня името за съжаление . Фестивала се провежда от няколко години в средата на Юни месец, прожекциите са безплатни в Люмиер. Сега погледнах тази година ще е между 10-14 Юни - http://ndk.bg/sedmica-na-ispanskoto-i-iberoamerikanskoto-kino-festival1 . Отделно преди няколко години случайно намерих това - http://stefanralchev.blogspot.com/2008/09/blog-post.html , и като добавим , че един от любимците ми, бат Любо изкара 3-4 години в областта, е ясно, че ще се ходи, въпроса е кога. Като варианти съм разглеждал с Ryan от Барселона до Сантяго де Компостела и оттам с рейсчета, има по 2 полета на ден, по около 25 евро на отсечка, което за 1100 км е нищо. Друг вариант е с Volotea от Валенсия има полети до Овиедо и Виго, или Vueling от Барселона до Виго и Сантяго. За Сантандер също имам желание, още повече че миналото лято се запознах с Мис Сантандер в Кадис, и има полети от Барселона с Ryan за 20 евро в посока :) Живот и здраве може и да е тази есен, когато подготвям поредното си испанско турне - от 16 до 26 Септември съм там, пък къде ще ходя още не съм решил :) Засега ми се върти пак да се движа около крайбрежието и плажовете и да се спусна от Барселона към Аликанте, Гранада (която винаги оставям за другия път), Ронда,Алмерия и Малага, но нямам точна програма и съм в процес на съставяне на план, може и Галисия :) Това за "Съседите" не съм го чул, по-добре го изтрий :)

Редактирано от edbloom
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 7 месеца по-късно ...

Веднага съм с въпрос  :). До колко часа работи метрото в Мадрид? В сайта прочетох, че е до 2 часа и на някои линии си има и разписание, но конкретно на линия 8, която е до летището няма такова, а именно тази линия ме вълнува дали работи до 2 часа  :) !

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Веднага съм с въпрос  :). До колко часа работи метрото в Мадрид? В сайта прочетох, че е до 2 часа и на някои линии си има и разписание, но конкретно на линия 8, която е до летището няма такова, а именно тази линия ме вълнува дали работи до 2 часа  :) !

Има го в испанската версия цък

 

т.е. е до 2ч, от 23ч до 2ч е на 15-минутен интервал

Редактирано от Childish
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Колко би струвало такси от летището до Аточе през нощта?40 евро достатъчни ли са?

Горе-долу толкова ще е. През деня има фиксирана тарифа от 30 евро, но нощем не.

Връзка към коментар

Някои казват,че в Мадрид ни е тренировъчното игрище :) Хаха, ще ида спокойно, има време , не искам да нямам какво да правя след години, затова и Гранада се пропуска всеки път нарочно :) Виж , Галисия ми е много по на сърце и тя ми приоритет, заедно със страната на баските :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Сеута и Мелия - има ли нещо, което да заслужава да се види в тези два града, или само политическият им статут е по-интересен?

За мен не си струва ходенето там.(не съм ходил, но и не съм искал никога)

Връзка към коментар

Не четеш внимателно clete :) Пропускам я нарочно всеки път, за да има за какво да се връщам там - не случайно ми е топ искане, също и в Ронда - където съм канен на гости от двама страхотни сладури с които се запознахме и пихме заедно 3-4 часа в най-готиния бар за мен в Севиля  :)

Редактирано от edbloom
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Сеута и Мелия - има ли нещо, което да заслужава да се види в тези два града, или само политическият им статут е по-интересен?

 

За мен не си струва ходенето там.(не съм ходил, но и не съм искал никога)

 

Сеута е достатъчно интересно място по няколко причини - единият от Херкулесовите стълбове е в Сеута, другият е в Гибралтар, митично място с две думи :) Впечатляващо е гробището им - поради липса на земя урните се полагат в едни високи сгради, които отдалече приличат на жилищни блокове, в които никой не живее, малко зловещичко :) В Сеута е последното място в Испания, където можеш да видиш все още небутнат паметник на диктатора Франко :) Границата с Мароко си е гледка сама по себе си, има едно кръчме на едно хълмче срещу границата и на по биричка може да се нагледаш на чудесии :) А и самото усещане, че преминаваш от един континент в друг по вода (фери от Алхесирас за 35 минути) е повече от вълнуващо събитие, което да осмисли един дневен тур до там. А и храната си залужава ;)

Редактирано от Двуцветко
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз имам снимка с паметник на Франко от Сантандер. Някой ден може и да отида, но не ми е на дневен ред. За мен трябва да имаш доста свободно време за да се стигне до там.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Чета, че този в Сантандер са го демонтирали 2008 г. :)http://www.theguardian.com/world/2008/dec/18/franco-statue-spain

А този в Сеута още никой не се сеща да го катурне https://www.flickr.com/photos/cherifsoccer/11873381096 ;)

 

Иначе съм съгласен, че Сеута е за напреднали по отношение на Испания. Но за ден-два си е интересно преживяване.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Чета, че този в Сантандер са го демонтирали 2008 г. :)http://www.theguardian.com/world/2008/dec/18/franco-statue-spain

А този в Сеута още никой не се сеща да го катурне https://www.flickr.com/photos/cherifsoccer/11873381096 ;)

 

Иначе съм съгласен, че Сеута е за напреднали по отношение на Испания. Но за ден-два си е интересно преживяване.

Когато бях в градинката в Сантандер, където е паметника на Франко си спомням как го снимах от далеч и не видях на кой е в началото. По същото време минаваше  един възрастен човек и взе да ми маха с ръка. Като се приближи ми каза, че паметника е на Франко и как не трябва да се снима..с две думи не беше доволен от него. След няколко години разбрах, че са го махнали.

Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Има ли някаква особеност в правилата за движение? Чета, че завиващия наляво е с предимство пред завиващия надясно. Има ли нещо друго различно спрямо българското шофиране?

Връзка към коментар

Има ли някаква особеност в правилата за движение? Чета, че завиващия наляво е с предимство пред завиващия надясно. Има ли нещо друго различно спрямо българското шофиране?

 

Да :) . Дават път и не те изпреварват и от ляво, и от дясно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не можах да  разбера какво питаш, но няма никакви различни правила от българските.

Въпросът ми се породи от това:

 

3) When traveling on a main road and turning right the traffic coming in the opposit direction and turning left has right of way. When turning right you will notice giveway markings which are an indication that you must stop and giveway to traffic turning left.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.