Прескочи до съдържание

Няколко въпроса за Тайланд и Камбоджа


salomia

Препоръчани мнения

Хахаха не знаех, че има такава:) Четох някъде, че от Сием Реап до Пном Пен има някакви микробуси. Предполагам, че няма да е трудна за организиране тази отсечка?

Естествено, улица Georgi Dimitrov е задължителна :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Хахаха не знаех, че има такава :) Четох някъде, че от Сием Реап до Пном Пен има някакви микробуси. Предполагам, че няма да е трудна за организиране тази отсечка?

 

Хич не е, и микробуси и автобуси има, даже и комета, ако не се лъжа, ма отнема повечко време! Mekong Express са най-препоръчваните автобуси, но и най-скъпи естествено - $12. Мисля че има и други по 5-6, но с тях се случвали проблеми - информация от 2010. 

 

IMG_1143.JPG

 

https://www.google.com/maps/preview#!q=Jok+Dimitrov+Boulevard%2C+Phnom+Penh%2C+Cambodia&data=!4m15!2m14!1m13!1s0x3109514220f61d75%3A0x16972b612544ae7a!3m8!1m3!1d9752!2d104.9204522!3d11.5695263!3m2!1i1680!2i958!4f13.1!4m2!3d11.570856!4d104.9141227

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Като каза ГЕОРГИ, Mekong expres са за предпочитане. Не си заслужава за 3-4$ да се рискува. А и  ще останете приятно изненадани ...Вземете билети от предни ден, че местата бързо свършват. И се пригответе за около 6:30-7:00 часа път. И двете автогари са си извън града и ще трябва да се ръснете по 2-3$ за тук-туци ...

А на почивката в Kampong Thom може да похапнете пържени хлебарки или скакалци. Не се гнусете - на вкус са като пържените скариди...

040.JPG

 

 

П.с. Не се запасявайте с цигари - навсякъде са по 1 $...

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Тц, не слушайте колегата. Запасявайте се! Освен, ако не сте решили да откажете цигарите. Аз за малко да стана непушач, след като ми се наложи повече от месец да гледам това:

 

 

Добре, че си оставих празни нашенски кутии, та да си прехвърлям цигарите в тях :rolleyes:

Редактирано от Георги
премахната снимка
Връзка към коментар

Тц, не слушайте колегата. Запасявайте се! Освен, ако не сте решили да откажете цигарите. Аз за малко да стана непушач, след като ми се наложи повече от месец да гледам това:

 

 

Добре, че си оставих празни нашенски кутии, та да си прехвърлям цигарите в тях :rolleyes:

 

Редактирах снимката. Въпреки, че не е нещо кой знае какво, просто доста грубички последствия от цигарите снимани на опаковката, които има на доста места по света, ми се видя доста твърда. Та така, едно наум с евтините цигари там, или си носете кутийка, в която да ги прехвърлите като си купите :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
 

Какъв е проблемът с кутийката, не разбрах! И за какво да си носим кутийка?

Щото снимките срещу тютюнопушенето върху кутията са директно от някоя морга при аутопсия - кхмерите са се попрестарали... Ама тия цигари ще ги пушим  или ще си ги гледаме?  ;)

Редактирано от stefanrusev
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Да повдигна тази тема малко, че съм пресен с някои подробности пък и да отговоря на Gapsy.

Относно разните възможности за посещения на близки и по-далечни на Бангкок атракции, ще се пробвам и с цени (1 BGN - ок 22 тайлански бата)

 

Ето няколко популярни маршрута, най-често се реализират с ванче, наето през туристическа агенция. Агенции има под път и над път, популярните са на KaoSan. Някои тръгват от там, други могат и от хотела да ви съберат. Цените мужду отделните агенции са доста сходни, ако не и еднакви.

 

Бангкок - Канчанабури. Това е национален парк. Разстоянието е ок 160 км., но имате ниминуемите 1-2 часа излизания и съответно влизане в Бангкок. Обикновено тръгването е към 7-8 сутринта, а връщането около 18-19.

В различните програми са включени различни атракции, но най-често яздене на слонове в една от няколкото слонски ферми по пътя, водопада Sai Yok Yai (не винаги), жп линията на смъртта, Tiger Temple

Примерната програма е за 600 - 800 THB / човек. Вариант с такси е от порядъка на 3000 THB.

Железницата нямам идея от къде може да се хване, но всъшност това което се разглежда е мост над река, фундаментите на който са останали от японската инвазия и съответния музей близо до гарата.

Това като екскурзия става и с преспиване, но аз лично вечерта съм се връщал към Бангкок.

 

Бангкок - Аютая. Старата столица се намира на 70 км. на север от Бангкок. Дневната екскурзия със същите типове маршрутки е от порядъка на 400 THB / човек. Тук също не смятам, че е необходимо да се спи в района.

 

Плаващия пазар. Той наистина е съвсем близо. стига се и с лодки

 

Бангкок - слонски/крокодилски ферми. Ако не са включени в някоя програма, може и самостоятелно да се отиде до такава, като близките са на 30тина километра.

 

Банкок - Хуа Хин. Местния "кралски" курорт. (краля има летни резиденции там, две са отворени за публика) на ок. 200 км. Удобен варинт за достигане е влак - 400 thb или съответно такси с пазарлък - 1600 thb

Предимството според мен е, че не е толкова пренаселен като Пукет и Патая. Хотели има предостатъчно, а цените около нова година са по-умерени в сравнение с положението по "мегакурортите". Плажната ивица е голяма, но определено не става за гмуркане.

 

Банкок - Патая. Не препоръчвам - лично на мен Патая ми дойде в повече и за два часа. Пренаселено, не просто задръствания, а изобщо липса на движение, цени сигурно 5 пъти завишени, пазар абсолютно навсякъде, във водата включително :) Около Патая се намира по-малък вариант на селище (вход 400 thb /човек) с жени karian (тези с дългите вратове). Голямо такова има по пътя за Chiang Mai.

Ето примерна страничка за посещение в комбинация с кралските орхидееви градини в Nong Noch (вход 500 thb /човек).

Ние отново го направихме като еднодневна обиколка от Бангкок.

 

Да добавя и Ко Чанг. Аз не съм ходил, имам приятели с впечатления от там. Островът е с по-малки плажове и доста джунгла. Става за гмуркане, но ни избяга от плановете тази година, защото се оказа, че е ветровито по това време.

Водата в Тайландския залив определено беше по студена в сравнение с Адаманско море, та се преместихме към Краби.

 

Като бърз вариант за придвижване - такси или самолет, по-евтино и разбира се времеемко е с влак. Air Asia са вездесъщи в района. За вътрешните полети в Тайланд цените са 20-70 EUR на калпак според дестинацията. Ние не ги резервираме предварително, а решаваме на място. До Краби примерно летят 8 авиокомпании с по 5-6 полета дневно. Същото се отнася и за останалите популярни острови.

 

Сега за бюджета. Бе то тънкостта или по-скоро желанието да видиш това и онова е това, което неминуемо го раздува.

За двете си посещения там съм разбрал, че може и две и двеста, т.е. има хотели за по 7-20 EUR на вечер, чисти със самостоятелна баня и т.н., както и такива за над 100.

Да вземем за пример слонска ферма. Транспорта да предположим е 100 бата, ама за маршрутка с още 10 човека, после вход и яздене 100 - 200 бата, но пък е интересно и да ги нахраниш тези слончета, а те хапват плодчета от 20 бата / връзката. Не е лошо и снимчица да направиш - е и тук някоя такса и така. Не се оплаквам, изобщо - аз за това съм отишъл, просто го отбелязвам.

Принципът за багажа и бюджета (някой го беше споменал по-рано) ми се струва най удачен - решаваш с колко багаж и съответно бюджет тръгваш. После махаш половината багаж и зареждаш картата с двойно повече сума. Върши работа безотказно, а в процеса на разглеждане на нещата, които са ти интересни, ще го доизгладиш.

 

Валутата за Тайланд си е бат. Можеш и от България да смениш, както и да си ползаш картата спокойно. На мен ми се стори, че е по-добре да се носи EUR като резерв отколкото USD, заради курсовите разлики. Ако сменяш до 50 и до 100 USD курсовете са занижени.

 

Ако искаш набележи програма по дни и ще се опитам да подсказвам

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Благодаря за информацията CCK. За мое огромно съжаление плановете ми се сгромолясаха в последния момент и сега ще трябва да чакам чак до другата година :(, но така или иначе споделения опит и впечатления ще ми бъде полезен :)

Връзка към коментар

Не се отчайвай. При първия опит да ходим до Тайланд, Бангкок беше наводнен и сменихме плановете - получи се прекрасно пътуване из Малайзия, Сингапур, Виетнам. Така че, гледай към други интересни места, а и на това ще му дойде момента.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Тъй като в крайна сметка се оказа, че ще пътуваме, както някои от вас разбраха заради публикациите ми в други теми или заради съобщенията ми с молби за информация :blush: отново се озовах тук и се оказа, че има мнооого полезни неща! Сега се чудя къде е най-удачно да се отседне в Банкок, какви пари трябва да се подготвят за Тайланд и Камбоджа и как и къде се съхраняват документите - трябва ли да си нося паспорта в мен или мога да го оставя в хотела и ако го оставя там дали е сигурно. :)

Връзка към коментар

Пусни ако имаш идея за програмата по дни и ще коментираме локации и цени. Не мисля, че е проблем да си носиш паспорта в теб, а ако повече ти харесва в голяма част от хотелите имат самостоятелен или сейф на рецепция.

Връзка към коментар

      Значи, така, съжалявам, че се повтарям като развалина грамофонна плоча, но етооо. Това, което съм решила е да букна първонач.3 нощувки в Бкк 20, 21 и 22. 02 и да разгледам каквото мога от него първите два дни. На 23- ти сутринта с влак от станция Банкок Нои, която била някъде от др. страна на реката до последната гара Нам Ток, като това е част от линията на смъртта. Разходка до водопада sai yok noi и обратно с влака до Канчанабури, където трябва да съм букнала определен брой нощувки, но колко точно?! Искам да има време за разходка с лодка по р.Квай с водопада sai yok yai, който тече направо в реката, един ден поход със слонове, Ераван, Аютая, плаващ пазар, тигров храм и може би Сукотай. Явно сама няма да мога да ги организирам и ще ползвам услугите на дадения хотел, но ме интересува дали 4 дни ще са ми достатъчни за всичко това. И тук вече нещата се объркват за мен. Следва Сием Реап, но как да запазя хотел като не съм наясно колко дни да остана в Канчанабури?! После ме интересува кое да избера - остров Ко Чанг, който е по-близо и ще има повече свободно време, но е в Тайландския залив или курорта Краби, който е по-далече и е в Андаманско море и от който, ако не е много скъпо могат да се направят турове до островите фи фи. Ако се ходи до Краби пак ще е по суша. И така, кое ще е по-екзотично и къде водата ще е по-..., пясъка по-... и аз не знам какво точно по- :) И накрая - пак Бкк за ден, два или колкото останат до обратния полет, който е на 17 март.

    Съжалявам, ако всичко тове ви се струва странно, но аз се вълнувам. За първи път ще ходя на такова място, а и скоро няма да ми се отвори пак парашута...просто искам да видя възможно най-много за времето през което ще съм там. Тайланд и Камбоджа са ми детската мечта :)
 

Връзка към коментар

Относно парите евро е добре , защото няма значение сумата която обменяте.

Бюрата са надеждни и маржовете между купува/продава са малки.

Видяха ми се сигурни и никъде не е имало опит за измама или комисионни.

Връзка към коментар

Да допълня малко по частта относно парите в Тайланд.
Хубаво е да имаш купени още от тук към 2000 бата (ок.100 лв), като да има и дребни купюри  от по 20, 50 бата за транспорта и храна в началото. Останалото си го носи в евро, които след това да обменяш според нуждите си. Аз си бях накупил от тук много батове, и накрая ми останаха. Сега това ми е извинението някой ден да отида пак до Тайланд  :)
А евро, защото за доларите в Тайланд има една особеност - ако обменяш по-малко от $100 наведнъж курса е по-нисък, отколкото за 100 и повече. За евро, мисля че няма такава разлика.
 
За Камбоджа, както вече стана ясно, доларите са най-удобната валута. А и на някой места може да се плаща направо с $ (справка - пътеписа на cck за Камбоджа). В Тайланд всякакви плащания са възможни само и единствено с националната валута - тайландски бат (thai baht - THB ฿).

 

Относно отсядането - ако целта е разглеждане на храмове, статуи на Буда, и други интересни забележителности, района на Khao San Rd.  е най-удачното място. Аз бях там, и за 5 дена не ми се наложи да взимам тук-тук, или такси, освен от/до автогарата, летището, защото закъснявах. Иначе и тези точки са добре уредени откъм обществен транспорт, който е много евтин по 30-60 стотинки (6.5-21 бата). 
Тук трябва да направя едно уточнение. Както отбеляза и съдържателя на мястото, където бях отседнал (Швейцарец женен за тайландка) - района на Khao San е най-удобния за пешеходно разглеждане на културни и туристически забележителности и атракции, но е леко в страни от градския център, до който трябва да се ползва или градски транспорт, или такси/тук-тук. Аз обиколих всички атракции с храмове и статуи на Буда, включително и Golden Mount с Lucky Buddha (най-приятната и ценна за мен забележителност), пеша. Само до Arun Wat трябва да се прекоси реката с лодка за 3 бата (15 ст.)

Редактирано от wilks
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Аз купих батове от летището в Банкок  , колкото да стигна до хотела  и нещо за хапване (курса между другото не беше чак такова дърво) и на другия ден си обмених.

Все тая е дали ще отседнеш в района на Khao San или центъра ... и в двата случая всичко е много достъпно.

От модерния център - Сиам с MTR се стига до реката и оттам с корабче за 15 бата си до кралския дворец , храмовете , китайския квартал ... всичко за около 40-50 минути.

 

П.С. Аз също много харесах гледката от Golden Mount ама ние с wilks сме се разбрали , че имаме сходни интереси.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Носих и литър уиски с което първата вечер без проблем преодолях jet лага   , и спах като къпан ... разбира се само с част от уискито де   :P

Помня , че се настанихме вечерта и излязох из района да намеря магазин. Попаднах на един 7/11 и бях шокиран как напълних торбата за толкова малко пари ... никога досега не бях попадал на толкова евтино място.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

П.С. Аз също много харесах гледката от Golden Mount ама ние с wilks сме се разбрали , че имаме сходни интереси.

Точно! :)

Не само гледката като се качиш горе. Самото място е някак спокойно, и поне на мен ми въздейства много позитивно и балансиращо. Още като влезеш в двора, в дясно е параклисчето с Lucky Buddha, скромно в сравнение с останалите огромни статуи и храмове, но без навалицата от туристи, и цялата врява. След това като почнеш изкачването по полегатите и широки стълби, има водопадчета, и скрити в клоните на растенията малки статуйки на Буда. Забавно е да ги търсиш и откриваш. Като прибавиш и монотонния глас, напяващ мантри по ненатрапчиви говорители, се получава наистина невероятна комбинация. Има и камбани от азиатски тип, които можеш да удариш за късмет. ;)

А от върха наистина, както казваш, се разкрива уникална гледка. Както отбелязах, там ми хареса най-много. И другите храмове са забележителни всеки със своите особености и атракции, но Golden Mount ми остава фаворита.

 

Полезно ще е да сте наясно и с капаните и измамите, които дебнат туристите в Банкок. По темата има писано много по чужди форуми и статии. Например ето няколко линка:

http://www.into-asia.com/bangkok/gemscam/

http://www.ubertramp.com/index.php/general-travel-articles/destination-based-articles/389-bangkok-guide-avoiding-tourist-scams

http://www.theroadtoanywhere.com/what-will-a-20baht-tuk-tuk-ride-get-you-in-bangkok/

Както вече и на български, благодарение пак на Жоро и блога му: линк

Въпреки, че сега заради усложнената обстановка и засиленото присъствие на полиция и военни около основните атракции с групи туристи, аз не попаднах на нито един (даже нарочно обикалях и се правих на изгубен, някой да ме "примами", да видя как става зарибяването), е добре и полезно да си запозната. Навсякъде има закачени големи и видни табели да не се доверявате на случайни хора, и да тръгвате с тях. Никога не се знае, и никой не е застрахован от подобни "приключения" където и да е по света.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Помислили са те за агент под прикритие , а и доколкото мисля си доста висок та не са искали проблеми  :lol:

След Тайланд като попаднах в Сингапур ми се стори , че съм в страната на великаните ... много високи китайци и китайки имало , дотогава не го бях осъзнавал.

Връзка към коментар

Относно тиргите е добре да се знае, че има противоречиви мнения, специално за въпросния тигров храм също. 

 

Ето един балансиран блог пост по въпроса и с двете гледни точки: http://www.aroundtheworldin80jobs.com/tiger-temple-controversy-thailand/ При допълнителен интерес, има всякакви материали. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

      Всички сте страхотни. Благодарение на вас най-накрая си начертах маршрут и определих дати. На 20.02 пристигане и нощувка в Бкк, 21, 22, 23-ти в Банкок; 24пътуване +програма до Канчанб., 25, 26, 27, 28 - Канчанабури с всички забележителности и атракции + Аютая; 01.03 пътуване и нощувка в Сием Реап, 02,03,04 Сием Реап; 05сутринта пътуване пътуване към Ко Чанг - оказа се, че има транспорт, без да е нужно връщане до Бкк, 06, 07, 08 острова - плаж, водопади, слончета...; 09 пътуване до Банкок и полет за Краби още същия ден или на следващия сутринта, в зависимост от полетите; 10, 11, 12, 13, 14 на Краби - разглеждане на града, излежаване на плажа, разходки до нац. парк, една -две екскурзии около островите и на 14 вечерта или на 15 сутринта обратен полет за Банкок, 15, 16 пак Бкк и на 17-полет за София.

     Смятам, че за нощувки, храна, местен транспорт - наземен и въздушен до Краби, допълнителни екскурзии, таксите на обектите, виза за Камбоджа, 2000-2500лв. ще са ми напълно достатъчни, даже може и да останат :P  Сега остава само да намеря подходящо място за отсядане на Краби и буквам, урааа :)

      Що се отнася до Тигровия храм и аз самата съм с противоречиви чувства, както и за слоновете. От една страна си мисля, че това помага за тяхното оцеляване и, че това са едни от малкото възможности да се доближиш до тези невероятни животни и поне за малко да общуваш с тях, а от друга си мислиш дали изобщо е нужно и правилно да ги третираш като домашни любимци и дали е хуманно да ги държиш като роби и дали е безопасно. Но от друга, човека си е егоист по природа. Та на кой не му се иска да гушне тигър, да си поиграе с него и да го накара да преде като коте или да цамбурка с малко слонче във водата?! Друг е въпроса, че човек отива с тази нагласа, а тя често се разминава с реалността. и дори някой да ти каже, че не е баш както си го представяш, ти не вярваш, искаш лично да се убедиш и така за добро или лошо вливаш пари в този бизнес. Е, това беше малко лирично отклонение от моя страна, надявам се да ми простите!

Редактирано от Gapsy
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

На мен плана ми се струва много добър и добре балансиран между активности и почивка. Аз също предпочитам такъв стереотип при дългите пътувания.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Сега като ти видях плана, трябва да уточня една не маловажна техническа подробност (някъде назад може вече да е уточнено, не съм гледал). Ще ти е нужна или многократна, или две еднократни визи за Тайланд - 1 при пристигане от България, и 2 като влизаш обратно от Камбоджа. Тъй като, мисля че не може от почетното консулство тук да ти издадат две еднократни наведнъж за един период (трябва да се обадиш за допълнителна информация, тел: 02 9600933), имаш две възможности:

1. Многократна от консулството тук (по-скъпа - 130 евро)

2. Да се възползваш от Visa on Arrival (VOA) процедурата, но имай предвид, че не е възможна на всички летища. Трябва да провериш точно дали за твоите точки на влизане е възможна тук http://www.thaiconsulate.bg/l-bg/visa/p2-9-0.html

България фигурира в списъка с държавите, за които е възможно получаването при пристигане (#24 в първия списък), пунктовете, от които може да се получи VOA са във втория списък.

Провери си валидността на паспорта - гледат и го спазват много стриктно БЕЗ изключения! - поне 6 месеца след края на престоя. Приготви си няколко снимки за всеки случай от тук, и попълнен формуляр (него можеш да си го принтираш и от тук http://www.thaiconsulate.bg/l-bg/visa/p2-8-0.html ). VOA е по 1000 бата (48 лева) на влизане. Условието за показването на 10 000 бата кеш не е задължително, прилагат го предимно за пакистанци, индийци и бангладешци. За "белите" и 1000-2000 бата + кредитна карта ще свърши работа.

За всеки случай си разпечатай и тази официалната страница за VOA от линка горе на MFA - Thailand.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.