Прескочи до съдържание

4 дни в Йордания - моята програма


Гост Гост 23*6

Препоръчани мнения

И аз не се сдържах и букнах за 09.01-13.01 🙂 , да уплътним отсъствието на нашия младеж, който пък отива на състезание в Казахстван. За съжаление един ден не ни стигна да направим цяла седмица . Попрочетох горе долу местата за посещение, но имайки впредвид че се каца 19.30 и се лети в 21, това са си пълни 4 дена ... та търся съвет за разпределението им, и откъде да букна кола 🙏 ...

Общо взето от това което поразгледах и предвид ограниченото време, се интересуваме от всичко без Аман 🙂 ,

Акаба-Петра-Мъртво море- (не знам дали си заслужава Джераш , Ажлун, Ас Салт) и спане с тур във ВадиРум.

Не знам дали е попътно и местото на кръщенето на Исус (а, заблудил съм се - то май е в Израел 🙄, значи отпада) 

Колко време отнема, ако решим и да се топнем около коралите в Червено море ?

При тези желания трябва ли JordanPass ?

Редактирано от Гост 23*6
Връзка към коментар

Кола през https://www.rentalcars.com 

(не знам дали си заслужава Джераш , Ажлун, Ас Салт) и спане с тур във ВадиРум." - заслужават си но за 4 дена ще е доста бързо. Поне тур със спане или само тур в Уади Рум си заслужава със сигурност. Мястото е в Йордания, не в Израел, но си е път до там. За топване в Червено море и шнорхелинг около коралите поне половин ден. Ако е само Петра и Уади Рум не е нужен джордан пас.

Редактирано от plamenk
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Кой вариант е за предпочитане за Вади Рум - трип и след това нощувка, или нощувка и след това трип. И изобщо има ли смисъл да е целодневен.

И може ли по принцип да се договаря храната, че сме нещо като вегетарианци, но морски дарове не отказване - дотам се спираме 🙂 

Връзка към коментар
преди 21 минути , georgebg каза:

Кой вариант е за предпочитане за Вади Рум - трип и след това нощувка, или нощувка и след това трип. И изобщо има ли смисъл да е целодневен.

И може ли по принцип да се договаря храната, че сме нещо като вегетарианци, но морски дарове не отказване - дотам се спираме 🙂 

Аз бих избрал трип и след това нощувка, не е задължително но по този начин по-добре ми се навързва приключението. За храната не се притеснявай и на закуска, и на обяд в предложенията на rum stars нямаше нищо с месо. Вечер от традиционния зарб едното предложение е пилешко месо, но има и много ориз, зеленчуци, хумуси и т.н. До колкото съм чел тук общо взето всички лагери предлагат еднакво. 

Връзка към коментар
преди 1 час, georgebg каза:

Кой вариант е за предпочитане за Вади Рум - трип и след това нощувка, или нощувка и след това трип. И изобщо има ли смисъл да е целодневен.

И може ли по принцип да се договаря храната, че сме нещо като вегетарианци, но морски дарове не отказване - дотам се спираме 🙂 

Ако се ходи в зимния период мисля, че е по-добре трип и после нощувка. По принцип си е студено през нощта и после да ви надуха вятъра, не знам дали ще ви е приятно. 

Ние имахме 8 ч. тур и към края взе да ни писва и искахме да приключваме, но беше заради вятъра. Но пък гледането на залеза, докато пийваш току-що направен чай си заслужава. 

Забравих да напиша, че на тура си има катерене, та гледайте да сте с удобни обувки и дрехи. 

За храната - няма как да си договорите морска храна, все пак е бедуинска вечер. Просто няма да ядете от месото, а само от салати и сладкиши. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
3 minutes ago, mililia said:

Ако се ходи в зимния период мисля, че е по-добре трип и после нощувка. По принцип си е студено през нощта и после да ви надуха вятъра, не знам дали ще ви е приятно. 

Ние имахме 8 ч. тур и към края взе да ни писва и искахме да приключваме, но беше заради вятъра. Но пък гледането на залеза, докато пийваш току-що направен чай си заслужава. 

Забравих да напиша, че на тура си има катерене, та гледайте да сте с удобни обувки и дрехи. 

За храната - няма как да си договорите морска храна, все пак е бедуинска вечер. Просто няма да ядете от месото, а само от салати и сладкиши. 

Благодаря, не сме по принцип толкова придирчиви, просто да има нещо друго освен месо 🙂 е достатъчно. Катерим си се в свободното време, та няма да ни затрудни и това, но ще предвидим нещо по здраво.

Иначе нахвърлих тук един  списък, който е лудо невъзможен 🙄 за целия тур: Акаба,Петра,Карак,Мъртво море,Небо,Мадаба,Салт,Джераш,Вади Рум,Акаба.

Примерен план.

9 - кацане и нощувка в Петра

10 - Петра, нощувка там

11 - Минаване през Карак, Мъртво море - някъде да се омажем набързо ?, после Небо, Мадаба и там май ще се спрем.Другите от списъка станаха мираж 😉  Нощувка ?

12- път към Вади Рум, следобеден тур и нощувка.

13- Акаба, но пък цял ден ? евентуален тур с лодка и шнорхелинг, то аз се и гмуркам, но половинката ако не се съгласи, може и да се наложи разместване. Вечерта късно -полет.

Сега започвам с реденето на пасианса.

Сега видях , че за 10-ти в Петра дават евентуално дъжд и някакви температури от по 6 градуса 😞 .

Затова ако на 10-ти вали и буквам там 2 спанета, може да разменя с 11-ти - тогава да сме на Петра, а 10-ти трипа от 11-ти.

Затова чуденката е дали да буквам за 11-ти хотел или на място според ситуацията - не знам някой процедирал ли е така, по принцип в Гърция по островите обичам на място да преговарям или да буквам в последния момент 1вата нощувка, след което все се разбираме някак с хоста 🙂 , но тук е малко стресиращо ...

Ако и със червеното море и половинката не постигнем консенсус, май ще трябва вади рум да го правя наобратно на вашите съвети т.е. спане и след това тур ...

оф, стана много сложно, май само колата е със сигурни дати, да взема поне нея да букна ...

Връзка към коментар

По принцип ако искаш да обиколиш повече можеш да пропуснеш нощувката в пустинята и да направите един тур в последния ден и от там на летището. Иначе може и последната нощувка да ви е в пустинята и след това тур през деня и към летището, ако държите да спите в пустинята. Но при кратка програма, може да се пропусне спането според мен.

Връзка към коментар
18 minutes ago, plamenk said:

По принцип ако искаш да обиколиш повече можеш да пропуснеш нощувката в пустинята и да направите един тур в последния ден и от там на летището. Иначе може и последната нощувка да ви е в пустинята и след това тур през деня и към летището, ако държите да спите в пустинята. Но при кратка програма, може да се пропусне спането според мен.

Мисля, мисля, ако отпадне гмуркането, може и да я завъртя наобратно, кацане, нощувка в Акаба, Вади рум тур с преспиване, следващия ден Петра, ама пък ще закъснеем сигурно, и нататък докъдето стигнем ....

Връзка към коментар
преди 16 минути , georgebg каза:

Мисля, мисля, ако отпадне гмуркането, може и да я завъртя наобратно, кацане, нощувка в Акаба, Вади рум тур с преспиване, следващия ден Петра, ама пък ще закъснеем сигурно, и нататък докъдето стигнем ....

 

За 4 дни не можеш да наместиш всичко, което си набелязал. И аз така бях тръгнал с голямата кошница, даже за седмица, ама ми свиха сърмите набързо 🙂 По-скоро си прецени приоритетите, мисля че най-важният елемент е дали те привличат религиозните места. Аз не бих се лишил от нощувката в пустинята при никакво положение за сметка на Небо, Мадаба и Керак например. 

Връзка към коментар
3 minutes ago, Георги said:

 

За 4 дни не можеш да наместиш всичко, което си набелязал. И аз така бях тръгнал с голямата кошница, даже за седмица, ама ми свиха сърмите набързо 🙂 По-скоро си прецени приоритетите, мисля че най-важният елемент е дали те привличат религиозните места. Аз не бих се лишил от нощувката в пустинята при никакво положение за сметка на Небо, Мадаба и Керак например. 

Прав си и аз като се замисля, ще оставя руините около Аман и самия Аман за друг път ... и ще взема да съкращавам сериозно. Вади рум, Петра и Мъртво море, всичко друго ще е ако има време. Ако взема Вади Рум на 10-ти, на 11-ти мина Мъртво море и около него , така за 12-ти ще съм готов за Петра в началото на деня, и на 13-ти наобратно към Акаба ...

Гледам сега сайта на RumStars и се чудя между класическия джип тур + евентуално камили по залез 🙂 , или комбо тура да избера, като цена са идентични, но май с комбото ще загубя много време в катерене, а и в класическия са написали повече неща 😉  плюс свободно време за самостоятелно катерене.

Връзка към коментар
преди 3 часа, georgebg каза:

Примерен план.

9 - кацане и нощувка в Петра

10 - Петра, нощувка там

11 - Минаване през Карак, Мъртво море - някъде да се омажем набързо ?, после Небо, Мадаба и там май ще се спрем.Другите от списъка станаха мираж 😉  Нощувка ?

12- път към Вади Рум, следобеден тур и нощувка.

13- Акаба, но пък цял ден ? евентуален тур с лодка и шнорхелинг, то аз се и гмуркам, но половинката ако не се съгласи, може и да се наложи разместване. Вечерта късно -полет.

Това е моята програма по дни. Няколко хинт-а от мене, не знам дали ще ти влязат в работа.

 

Ние първия ден мислим да минем през Акаба за обмяна, за карта за интернет и вечеря. После ще си го изкараме до Уади Муса. Предполагам, ще стигнем късно, но не ми се сменяха хотели. Реших да сме на едно място през цялото време. 

 

Точно по тази причина втория ден ще си пуснем повече спане и ще направим Мъртво море и каквото друго може. Ние сме в края на март и много се надяваме Муджиб да вземат да го отворят една седмица по-рано, но вероятно е загубена кауза. Може би ще минем да хвърлим поглед , така и така мислим да отидем до Мъртво море. С небо, Мадаба и прочие няма да се занимаваме. Може да минем през Шобак навръщане, ако има време.

 

На другия ден - спокойна Петра.

 

На следващия ранно ставане и дневен тур в Уади Рум с нощувка там. С надежда март да е достатъчно топло и приятно в пустинята.

 

И накрая наистина мислим да направим сноркелинг или някакъв лек дайвинг, че да не стане някой фал в самолета. Ще остане време да минем и да понапазаруваме някоя друга джуджурийка.

Връзка към коментар
6 hours ago, lubka13 said:

Ако някой ще пътува може да се комбинираме за Вади Рум.Програмата ни е само предварителна и търпи промени

 

Ние ще пътуваме на същите дати, но ето и нашата програма, почти уточнена:

9 - пристигане и нощувка в Петра. Тук се колебая между Esperanza PetraCandles HotelLa Maison Hotel , държим на чистота и тишина, за другото все ще се спасим някак 😉 

10- Петра цял ден, вечерта също там с, или по скоро без нощтната Петра...

11- тук програмата е отворена, като идеята е да минем покрай Мъртво море, и нататък някой от тези според времето: мястото на кръщтенето на Исус, Мадаба, Керак, Шобак, което и както дойде .... после да спим някъде в района или да се върнем към Акаба, с идеята да сме близо до Вади Рум за следващия ден. Тук наистина се нуждая от съвет, по=принцип се събира доста път, но пък като се стъмни, не е проблем и колкото и да са километрите да ги минем. Та се търси хотел със същите изисквания ...

12- Вади рум - Джип тур цял ден, нощувка. Тук питането ми е този тур до кога продължава като час, защото евентуално да се комбинира с "камили за залеза" 🙂 , но понеже това почва 15.30, ако се изяде времето, предпочитам да го оставим. Четох, че предлагат сутрешна разходка за 2 часа (тази за изгрева е много рано и само час) доколкото разбрах от лагера им до извън него, и не знам дали мога да уговоря, да ни "изпратят" по този начин от лагера .... с камили, само багажа кой ще носи 😉 

13 - Със или без камили 🙂 се отправяме към Акаба, на тур с лодка и дайвинг, в краен случай шнорхелинг. Половинката се нави, но няма много опит, аз си имам Open Water , та тук ако някой има конкретни координати ще съм благодарен. Така ще се и поизмием от камилите 😆, след което, свободно време и към летището.

Връзка към коментар
преди 35 минути , georgebg каза:

Тук се колебая между Esperanza Petra

Ние сме букнали есперанца по картинки и рейтинг, но отзиви нямам.

Връзка към коментар
преди 18 часа, Боян Димитров каза:

И накрая наистина мислим да направим сноркелинг или някакъв лек дайвинг, че да не стане някой фал в самолета. Ще остане време да минем и да понапазаруваме някоя друга джуджурийка.

 Не си губи времето . След Филипините няма да ти хареса дайвинга . ( А и само 5 имаш за годината :tongue: )

 

преди 17 часа, lubka13 каза:

В Петра мисля да резервирам  La Maison Hotel -до входа е.Някой отсядал ли е там и има ли мнение за този хотел ?

  Ние бяхме в него . Хотел като хотел . Чисто беше . Позахабен е . Има голямо открито място пред него където може  да се паркира на воля . Ресторанта вечерно време е на шведска маса . Въпреки че не харесваме този тип хранене  предимството е , че можеш да опитваш различни манджи.  Ястията бяха прилични . Цената също .  Имаше специална кърпичка за бърсане на червения пясък от обувките в банята  :dry: . 

Най голямото предимство разбира се е местоположението . 

 

преди 58 минути , georgebg каза:

Тук питането ми е този тур до кога продължава като час, защото евентуално да се комбинира с "камили за залеза" 🙂 , но понеже това почва 15.30, ако се изяде времето, предпочитам да го оставим. Четох, че предлагат сутрешна разходка за 2 часа (тази за изгрева е много рано и само час) доколкото разбрах от лагера им до извън него, и не знам дали мога да уговоря, да ни "изпратят" по този начин от лагера .... с камили, само багажа кой ще носи 😉 

  Туровете с джип обикновенно са до залез . Като накрая те оставят да се покатериш на някаква скала докато вземе че романтично  залезе 🙂

 

 За камилите има много варианти .  Предполагам че на място може да си решите кога и дали искате да яздите.  Ние избрахме точно така да се приберем  от лагера до колата с тях . Около 3 часа ( зависи от лагера ) беше и е доста изморително . Раничките ги закачиха на камилите , а основния багаж ни беше в колата . Ако не си яздил толкова дълго , както ние не бяхме е незабравимо преживяване .

 Ако искаш да можеш да ходиш следващите дни . тайната е в тази поза на краката 🙂 .

 

P5191569.thumb.JPG.0479faac49414d229224995084ede519.JPG

 

 

  • Харесвам 3
  • Смея се 2
Връзка към коментар
В момента, ivooo каза:

Не си губи времето . След Филипините няма да ти хареса дайвинга . ( А и само 5 имаш за годината :tongue: )

 

Оценявам, ама тази година това може да е единственото 🙂 А и ще водя отбор ламери, които искат да се запишат , а на тях много ще им хареса 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 14 часа, Боян Димитров каза:

Ние сме букнали есперанца по картинки и рейтинг, но отзиви нямам.

Ние бяхме в Esperanza през май 2018 и бяхме доволни. Чисти, широки базови стаи, близо до входа на Петра 

Връзка към коментар

Вече имам потвърждение от rumstars за 12-ти с нощувка и програмата взе да се оформя.

9-ти кацаме и директно към Петра. 10-ти разглеждаме. Имам някакви колебания само след  Петра на 10-ти, дали пак там да нощуваме или да се изтеглим по насевер. Някой да е отсядал в Мадаба - търси се чист и тих хотел ?

Идеята е на 11-ти да обиколим каквото можем от Мадаба, Керак, Шобак, Мъртво море,The Baptismal Site of Jesus Christ и да приключим някъде, така че на 12-ти до 9.30 да стигнем Вади Рум. Искаше ми се Мъртво море д го хвана по залез, но май няма начин ...

По принцип съм доста опитен шофьор, но едно е да гледаш мапс-а, друго е съвет от реално преминалите маршрута 🙂 

 

Някой да е ползвал дайвинг център, да препоръча някой ?

 

Редактирано от Гост 23*6
Връзка към коментар
преди 5 часа, georgebg каза:

Вече имам потвърждение от rumstars за 12-ти с нощувка и програмата взе да се оформя.

9-ти кацаме и директно към Петра. 10-ти разглеждаме. Имам някакви колебания само след  Петра на 10-ти, дали пак там да нощуваме или да се изтеглим по насевер. Някой да е отсядал в Мадаба - търси се чист и тих хотел ?

Идеята е на 11-ти да обиколим каквото можем от Мадаба, Керак, Шобак, Мъртво море,The Baptismal Site of Jesus Christ и да приключим някъде, така че на 12-ти до 9.30 да стигнем Вади Рум. Искаше ми се Мъртво море д го хвана по залез, но май няма начин ...

По принцип съм доста опитен шофьор, но едно е да гледаш мапс-а, друго е съвет от реално преминалите маршрута 🙂 

 

Някой да е ползвал дайвинг център, да препоръча някой ?

 

В Мадаба ти препоръчвам Rumman Hotel. Много приятен, чист, много, ама много отзивчиви домакини и прилична закуска. Останахме 2 нощи и бяхме много доволни. Нощувката в двойна стая е 75 лв.

В Акаба бяхме отседнали в Darna Divers Village - срещу плажа е. Организират всякакъв вид морски туризъм, трипове, шнорхленг, гмуркане и каквото се сетиш още. Ние нямахме време за подобни неща, но мои познати, които са ги ползвали бяха много доволни. Нощувката е 85 лв./двойна стая с добра закуска.

На 11-ти ви препоръчвам да направите следното: Мадаба - Планината Небо - Мъртво море - Baptism Site. Така че Мъртво море ще може да го видиш и по залез. Крепостите на Шобак и Керак са впечатляващи, но само отвън. Отвътре няма какво толкова да се види. Особено Шобак. С оглед претоварената ви програма ви препоръчвам само да минете покрай тях.

Редактирано от Radnev
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
43 minutes ago, Radnev said:

В Мадаба ти препоръчвам Rumman Hotel. Много приятен, чист, много, ама много отзивчиви домакини и прилична закуска. Останахме 2 нощи и бяхме много доволни. Нощувката в двойна стая е 75 лв.

В Акаба бяхме отседнали в Darna Divers Village - срещу плажа е. Организират всякакъв вид морски туризъм, трипове, шнорхленг, гмуркане и каквото се сетиш още. Ние нямахме време за подобни неща, но мои познати, които са ги ползвали бяха много доволни. Нощувката е 85 лв./двойна стая с добра закуска.

На 11-ти ви препоръчвам да направите следното: Мадаба - Планината Небо - Мъртво море - Baptism Site. Така че Мъртво море ще може да го видиш и по залез. Крепостите на Шобак и Керак са впечатляващи, но само отвън. Отвътре няма какво толкова да се види. Особено Шобак. С оглед претоварената ви програма ви препоръчвам само да минете покрай тях.

Благодаря !

Докъде стигнах - букнах Mosaic City в Мадаба за 10-ти, предполагам от 16-16.30 до към 20.00 да стигнем от Петра до Мадаба.

На 11-ти, горе долу и аз предвиждам това  - първо в Мадаба, после Небо, Baptism site, и останалото време по пътя покрай Мъртво море, като ще потърсим места за топване и снимки ... и стигаме до Акаба - там наистина не знам дали си струва да ходя на юг, и без това ще е късно, по-скоро хотел в града, за да може да хапнем и се разходим. на следващия ден е Вади рум , там въпроси нямам. Реално се получава, че няма да обвързвам спане с дайвинг, затова съм свободен да избирам само по дайвинг рейтинг 😉 , макар всичко да е относително ...

Сега проучвам дайвинг фирмите, предстоят запитвания и преговори, защото аз съм сертфициран, но жена ми не е, та ще видя какво ще предложат. Искаше ми се влизане с лодка - пътуването по вода ме кефи повече, макар и да не знам релефа там какъв е и дали ще ме впечатли, защото моя риболовен район е около нос Калиакра и на север до Тюленово , та съм се нагледал на скални чудесии 🙂, но пък там водата е мътилка ....

Връзка към коментар
На 3.01.2019 г. в 17:53, georgebg каза:

Ние ще пътуваме на същите дати, но ето и нашата програма, почти уточнена:

9 - пристигане и нощувка в Петра. Тук се колебая между Esperanza PetraCandles HotelLa Maison Hotel , държим на чистота и тишина, за другото все ще се спасим някак 😉 

10- Петра цял ден, вечерта също там с, или по скоро без нощтната Петра...

11- тук програмата е отворена, като идеята е да минем покрай Мъртво море, и нататък някой от тези според времето: мястото на кръщтенето на Исус, Мадаба, Керак, Шобак, което и както дойде .... после да спим някъде в района или да се върнем към Акаба, с идеята да сме близо до Вади Рум за следващия ден. Тук наистина се нуждая от съвет, по=принцип се събира доста път, но пък като се стъмни, не е проблем и колкото и да са километрите да ги минем. Та се търси хотел със същите изисквания ...

12- Вади рум - Джип тур цял ден, нощувка. Тук питането ми е този тур до кога продължава като час, защото евентуално да се комбинира с "камили за залеза" 🙂 , но понеже това почва 15.30, ако се изяде времето, предпочитам да го оставим. Четох, че предлагат сутрешна разходка за 2 часа (тази за изгрева е много рано и само час) доколкото разбрах от лагера им до извън него, и не знам дали мога да уговоря, да ни "изпратят" по този начин от лагера .... с камили, само багажа кой ще носи 😉 

13 - Със или без камили 🙂 се отправяме към Акаба, на тур с лодка и дайвинг, в краен случай шнорхелинг. Половинката се нави, но няма много опит, аз си имам Open Water , та тук ако някой има конкретни координати ще съм благодарен. Така ще се и поизмием от камилите 😆, след което, свободно време и към летището.

Aко нямате  нищо против да пътуваме  заедно до Петра на 9-ти.Аз също се колебая за хотелите,но мисля да се спрем на La Maison Hotel ,тъй като ивоо беше написал за шведската маса на вечеря , а аз също не ям месо.Така ще имам право на избор...

Редактирано от lubka13
Връзка към коментар
33 minutes ago, lubka13 said:

Aко нямате  нищо против да пътуваме  заедно до Петра на 9-ти.Аз също се колебая за хотелите,но мисля да се спрем на La Maison Hotel ,тъй като ивоо беше написал за шведската маса на вечеря , а аз също не ям месо.Така ще имам право на избор...

Наел съм вече кола, мазда 3 , понеже не обичам съвсем малките коли, преди да прочета коментарите, че са с някакви измислени двигатели 😉 .

От ренталкарс втори ден не са ми потвърдили, макар че веднага ми взеха парите ... но чакам ..

Букнал съм за 9-ти  точно този хотел - така че нямам нищо против,  притеснява ме късния час - само къде ще намеря чейнж, иначе от хотела ми писаха, че ме очакват .... и ще удовлетворят  всичките ми предпочитания 🙂 , е те за стаята бяха, не за храната ...

Може да пишете и на лични ...

Редактирано от Гост 23*6
Връзка към коментар
преди 4 минути , georgebg каза:

Наел съм вече кола, мазда 3 , понеже не обичам съвсем малките коли, преди да прочета коментарите, че са с някакви измислени двигатели 😉 .

От ренталкарс втори ден не са ми потвърдили, макар че веднага ми взеха парите ... но чакам ..

Букнал съм за 9-ти  точно този хотел - така че нямам нищо против,  притеснява ме късния час - само къде ще намеря чейнж, иначе от хотела ми писаха, че ме очакват .... и ще удовлетворят  всичките ми предпочитания 🙂 , е те за стаята бяха, не за храната ...

 

преди 4 минути , georgebg каза:

Наел съм вече кола, мазда 3 , понеже не обичам съвсем малките коли, преди да прочета коментарите, че са с някакви измислени двигатели 😉 .

От ренталкарс втори ден не са ми потвърдили, макар че веднага ми взеха парите ... но чакам ..

Букнал съм за 9-ти  точно този хотел - така че нямам нищо против,  притеснява ме късния час - само къде ще намеря чейнж, иначе от хотела ми писаха, че ме очакват .... и ще удовлетворят  всичките ми предпочитания 🙂 , е те за стаята бяха, не за храната ...

Имайки в предвид късния час на пристигане ,ние си взехме от чейнча на Гладстон динари...Имат в наличност

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Редно е, след като се върнах,занимавайки ви с множество въпроси,  да споделя и какво и как изпълних от програмата, за да е ясно горе долу какво може да се направи за 4 дена 🙂 ...

 

Кацане: след като се каца късно вечерта, ние избрахме да отделим още около час и половина и да достигнем Петра, готови за ранен старт.

1-ви ден:  Петра

Да, за Петра има много писано и аз ще споделя моя опит и мнение. Влязохме към 7.30, разгледахме може би всичко, излохме 15.30. Равносметката е към 27000 крачки и около 19.5 км. изминати 🙂 , като се има впредвид изкачванията към Манастира, после до вюпоинтите, след това  през high place of sacrifice , което си беше доста дълго и стръмно изкачване и не знам дали си заслужава. Като цяло не знам дали си заслужава и самата Петра. Като изключим феноменалните скални чудеса, всичко останало е ужасяващо. Не знам какви "грижи" се полагат, но видимо всичко бавно, но сигурно се руши. Освен това цялата Петра е превърната в един цигански мръсен битпазар - цигания, мръсотия, лайна, нахални крещящи хора и деца, всеки нахалства и те дърпа към себе си, навсякъде боклуци, изоставени едрогабаритни отпадъци, сергия до сергия, направени с всякакви метални и какви ли не отпадъци. И това някой го рекламира като някакво чудо на света ! Не - мерси ! Минах, видях, но бяхме като ракети, защото в един момент на човек му идва в повече. Не знам и каква връзка има Юнеско с Петра, но като си спомня полемиката как Юнеско щели да извадят стария град Несебър, заради някакви сергии, и като сравня с това което видях, ме напушва на смях. 

След като приключихме, се отправихме към Мадаба за да сме готови за следващия ден.

2-ри ден: 

Започнахме от Мадаба - разгледахме музея, археологическия парк и гръцката църква Св.Георги т.е. основните неща,не е нещо супер впечатляващо, но не съжалявам, че се запознах с "града на мозайките". След което потеглихме към Мъртво море. Решихме да спестим "планината Небо", където Мойсей е зърнал обетованата земя, така или иначе пътя минава през самата планина и си имаше достатъчно гледки, но имахме време и се отбихме на мястото на кръщенето на Исус. Там, общо взето всичо е такса, такса и едно препускане към почти несъществуващи останки и т.н.. Най-голямата атракция бяха руската част от автобусчето, които до един се "кръстиха" и направиха шоуто на всички посетители. На Мъртво море се ограничихме до публично достъпната точка с горещия извор за изплакване, защото бяхме на мнение, че нямаме желание за повече от 1-2 топвания, за да плащаме някъде вход. Обаче случихме на петъчния следобед и очаквано се натъкнахме на проблема с местни младежи, за които бяла русолява жена е особена атракция,особено като за блузка над банския си беше избрала бяла такава .... 😉 След което, поехме по пътя и се установихме вечерта в Акаба. 

3-ти ден:

Първоначално плана беше ден и нощувка във Вади Рум, но единодушно се отказахме от нощувка, тъй като беше доста студено, а имахме и други планове за последния ден. Така си направихме 4 часов тур в пустинята и 2 часов тур с камили, и по залез си тръгнахме, доволни от избора си, от пустинята. За мен тура си беше достатъчен за основните забележителности, мога да похваля водача ни Махмуд от РумСтарс, похода с камилите си  е "мъст сии", не че е нещо "уау" но е добре човек да придобие представа за тези интересни същества, явно изключително издържливи, в същото време своенравни, но и, както и конете, интелигентни животни, и същевременно много опасни. Имахме малък инцидент, на спирката за почивка, на "гъбата", който ни показа каква стихийна сила са. Тук ще отбележа, че не мога да разбера хората, говорещи за "конско" и "камилско" месо - интелекта на тези животни ме кара, за такива хора, да очаквам и "човешкото" да не им е чуждо.

4-ти ден:

Въпреки че сутринта ни посрещна със силен вятър, липса на слънце, това по никакъв начин не се отрази на "живота под водата". Аз направих два великолепни дайвинга на японските градини докъм 20м., голяма красота, уникална морска фауна, всичко ме впечали много,видях и морена,и един уникален дървовиден корал,  половинката преодоля страха и направи дайвинг прошъпулника си, което в тези условия и на дълбочини над 10м си е постижение... Жива е 🙂 ... Едвам дочакахме залеза, обикаляйки плажа и уличките около него. После към летището и обратно.

Изминати между 800 и 900 км., максимално уплътнихме времето, за което съм доволен,.

Йордания за мен остава с още две желания

- специално посещение на Аман и всичко около него.

- Посещение 1, посещение 2,3,4  на  дайвинг сайтовете на Червено море - има какво да се види и е толкова омайващо, че никога няма да омръзне 🙂 

 

 

Редактирано от Гост 23*6
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.