Прескочи до съдържание

Пътуване до Малайзия


polyglota80

Препоръчани мнения

Здравейте,

 

наканил съм се да посетя Малайзия за 16 пълни дни края на април, началото на май тази година. Идеален момент, че се сливат празници, почивки :) та се питах дали някой е бил там, защото съм си направил някакъв план, но ми се ще да каже някой дали е добър, постижим и т.н.

 

Куала Лумпур - 3 дни + еднодневна екскурзия до Малака мисля, че се казваше един град на юг.

След това 3 дни до Taman Negara, после 3 дни в чаените плантации.

Оттам до остров Пенанг за 3 дни и накрая още 3 дни до Langkawi island. 

 

Благодаря предварително за информацията.

Връзка към коментар

@poliglota, чудесно решение за екскурзия до Малайзия! 

Дай малко повечко инфо за пътуващите тоест има ли деца или по-възрастни, за да се съобрази програмата и с тях. Или пък имате ли някакви специфични интереси - шнорхелинг/дайвинг, хайкинг и т.н.

Как ще се придвижвате вътре в страната? Кола, автобус, самолет или някаква комбинация м/у тях?

Иначе на грубо - за КЛ три дни са ок, като тук е важно какво искате да видите/посетите и колко бързо ще се справите с часовата разлика и горещените там. За Лангави три дни са ок, но ако искате и малко плаж, добре е да са повече. За Пенанг - какво искате да видите там? Ако е само Джорджтаун - един ден е ок. Плажовете там не струват в сравнение с тези на Лангави. Сега за чаените плантации, за Cameron Highlands става въпрос, нали? Там е много хубаво, един ден е ок обаче. Проблемът е как ще отидете до там? Самолети няма, остава сухопътно. С кола е няколко часа, нищо че е на 150 км. Последните 50-на км се изминават много бавно, първо че са завои, пътят е еднолентов, но има и много трафик. През седмицата е по-добре. Ако сте с автобус, отиде поне половин ден пътуваме до там. Ако държите да отидете там - ако има възможност да пътувате рано сутрин, така че да сте по обяд там. Половин ден ще имате за разходка, нощувка, на другия ден тръгване късен следобяд, като пак ще имате половин ден. Един ден за там е ок. 

Защо искате националния парк? Хайкинг? Не съм ходила там, но ще разгледам за него.

Мелака бих го махнала от програмата. Така и не разбрах какво му харесват местните, та затова и я включват във всякакви тур.пътеводители. Реновирана е старата част, ама наистина нищо особено не е... 

Особеност на идеята за толкова различни места е, че между тях няма как да се пътува и КЛ ще ви бъде като изходна точка и ще губите доста време в пътуване. 

Редактирано от DaBo
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 51 минути , DaBo каза:

@poliglota, чудесно решение за екскурзия до Малайзия! 

Дай малко повечко инфо за пътуващите тоест има ли деца или по-възрастни, за да се съобрази програмата и с тях. Или пък имате ли някакви специфични интереси - шнорхелинг/дайвинг, хайкинг и т.н.

Как ще се придвижвате вътре в страната? Кола, автобус, самолет или някаква комбинация м/у тях?

Иначе на грубо - за КЛ три дни са ок, като тук е важно какво искате да видите/посетите и колко бързо ще се справите с часовата разлика и горещените там. За Лангави три дни са ок, но ако искате и малко плаж, добре е да са повече. За Пенанг - какво искате да видите там? Ако е само Джорджтаун - един ден е ок. Плажовете там не струват в сравнение с тези на Лангави. Сега за чаените плантации, за Cameron Highlands става въпрос, нали? Там е много хубаво, един ден е ок обаче. Проблемът е как ще отидете до там? Самолети няма, остава сухопътно. С кола е няколко часа, нищо че е на 150 км. Последните 50-на км се изминават много бавно, първо че са завои, пътят е еднолентов, но има и много трафик. През седмицата е по-добре. Ако сте с автобус, отиде поне половин ден пътуваме до там. Ако държите да отидете там - ако има възможност да пътувате рано сутрин, така че да сте по обяд там. Половин ден ще имате за разходка, нощувка, на другия ден тръгване късен следобяд, като пак ще имате половин ден. Един ден за там е ок. 

Защо искате националния парк? Хайкинг? Не съм ходила там, но ще разгледам за него.

Мелака бих го махнала от програмата. Така и не разбрах какво му харесват местните, та затова и я включват във всякакви тур.пътеводители. Реновирана е старата част, ама наистина нищо особено не е... 

Особеност на идеята за толкова различни места е, че между тях няма как да се пътува и КЛ ще ви бъде като изходна точка и ще губите доста време в пътуване. 

Сам ще съм най-вероятно, гледах и други коментари по нета - Пенанг било мн интересно, дори седмица можеш да разглеждаш там, не знам точно какво. Архитектура, храна, природа, това ме вълнува. За националния парк може и да го пропусна след мнението на други хора и се замислям Сингапур да видя вместо това. Ипох също ми е интересно дали си заслужава. Иначе ще пътувам с автобуси най-вероятно, не ми се наема кола или друго.

Връзка към коментар

Чак пък седмица за Пенанг. Всъщност човек като живее на едно място, окото започва да свиква с гледките, храмовете и т.н. и някакси не винаги успява да види, това, което един турист вижда...

Винаги може повече, ама все пак човек идва от другия край на света и има ограничено време. Лично аз бих предпочела повечко време на Ланкави вместо Пенанг. Ако не си ходил в Сингапур, пропусни Мелака и парка и отиди там, особено щом те вълнува архитектура.

Аз виждам нещата ето така:

1 ден - пристигане

Не знам с коя авиокомпания ще летиш, но европейските и турските авиолинии кацат следобед, катарците имат два полета на ден - един сутрин и един следобед. Емирейтс и другите арабски са в различно време през деня. Та мисълта ми е, че на този ден пристигаш, настаняваш се, почиваш, оглеждаш обстановката. Ако пристигаш сутринта, ще имаш половин ден още.

2 и 3 - Куала Лумпур

4 ден - Половин ден Куала Лумпур, ако си пристигнал със следобеден полет и на 4-тия ден в късен следобед пътуване до Сингапур. Ако си приситигнал по-рано, може още сутринта да пътуваш до Сингапур, защото ще си имал два дни и половина за КЛ. Между КЛ и Сингапур може да се пътува както с автобус, така и със самолет. Въпрос е на бюджет и време. В пътеводителя ми за Малайзия има доста инфо по тази тема.

5, 6 и 7 ден - Сингапур. Уникален град!

8 ден - пътуване до Ланкави. Има директни полети от Сингапур до Ланкави (Scoot и Air Asia летят).

9, 10 и 11 ден - Ланкави. В пътеводителя за Малайзия има брошури за различни места, те ще информират най-добре къде и какво се прави.

12 ден - пътуване до Пенанг. Има директни ферита от Ланкави до Пенанг. Май е един или два на ден, около 3 часа е пътуването.

13 и 14 ден - Пенанг и Джорджтаун

15 ден - пътуване до Камерън. Има автобуси от Пенанг до Камерън. Потърси сутрешен, така ще имаш повечко време за плантациите.

16 ден - късен автобус от Камерън за КЛ.

 

Това е естествено само драфт, сам ще си прецениш нещата дали те устройват. Но все пак е някакво начало. На линия съм за допълнителна помощ.

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 1 час, DaBo каза:

Особеност на идеята за толкова различни места е, че между тях няма как да се пътува и КЛ ще ви бъде като изходна точка и ще губите доста време в пътуване. 

Защо да няма, от КЛ като стигнеш до плантациите след това оттам до Пенанг и от него до Ланкгави - поне това четох като информация де?

Връзка към коментар

Да, писах ти в предия пост. Тогава и националният парк беше включен и нещата ставаха малко тегави. Прочети последния ми пост, там програмата е леко избистрена.

 

Единствената по-скъпа отсечка е между Сингапур и Ланкави. Другите са с автобуси и ферита и едва ли е по-скъпо от 50-на рингитс на пътуване. 50 рингитс са 20 лева. Ако пътуваш м/у КЛ и Сингапур с автобус е около 30-на лева, но виж за промоция и на авиокомпаниите. Понякога се намират и такива цени. Air Asia почти винаги правят някакви промоции и т.н.

Редактирано от DaBo
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В Куала Лумпур първия ден ще се загуби почти целия за преодоляване на часовата разлика, освен ако не сте мега стегнати туристи. Ако кацнете сутринта, имате поне един час за ориентиране на летището и намиране на транспорта. Препоръчвам автобус, например SkyBus около 5 лв, и пътува около час KL Central, а от  там GRAB до хотела. Инсталирайте си предварително приложението и си купете местна СИМ карта. Аз лично съм ползвал на DiGi, който е местния Теленор. Ако има трафик, нещата с пътуването може да се поудължат. След това ако сте железни туристи може да започнете обиколките, но ние не сме и за това спим почти до тъмно и после свежарки излизаме и започваме вечерните обиколки из Букит Бинтанг, който е най - колоритната част от КЛ.  За да е пълноценно изживяването може да започнете да борите дните след първата нощ.

Може да се отдели по половин ден за Batu Caves, кулите Петронас, Чайна Таун, почти цял ден в Путраджая, моткане из Букит Бинтанг, джамии и други забележителности и така отиват без препускане поне три дни. Индийския квартал е за пропускане на 100%. На хапването трябва да се отдели специално внимание... за мен това е едно от основните неща, за които може да се отиде в КЛ. 
Не се занимавайте с публичния транспорт в КЛ, а използвайте само GRAB - евтино е и те кара от врата до врата. За сравнение, пътуването между Букит Бинтанг и Путраджая с метро, влак и автобус там отнема поне два часа, а с GRAB освен че излезе по евтино, спестява и много време. До Бату Кейвс, като по далечна дестинация положението е подобно - ходене в жегата, чакане на опашка за жетон, чакане на влака, пътуване с влака, ходене пак в жегата, което като време отне повече от час, а с ГРАБ буквално е 15-20 минути и почти никаква разлика в цената. Пътуването е изгодно, ако сте поне двама.

 

EDIT: @DaBo ме е изпреварила докато пиша.

 

ЕДИТ2: Сингапур - поне три дни. Поне! Уникален град, превърнал се едно от любимите ми места. След посещението му, взехме решение, че при всяко пътуване към Филипините да минаваме през него. Да са живи и здрави Катарските авиолинии. 

Редактирано от Shlosera
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Да, Граб функционира много добре в целия регион, бих го използвала и на другите места, не само в КЛ. В Сингапур е по-скъпо и ако е един човек, сметката не се връзва, но все пак е въпрос на бюджет. ✌️

За Малайзия, особено за толкова време, сим карта е препоръчителна. Както е казал @Shlosera, купувай я директно от летището, там са пакетите за туристи. Първо провери Диджи, после Блукюб и най-накрая Макси. Въпрос на оферти в момента е кой оператор ще е по-изгоден, но като цяло в Малайзия е евтино.

Връзка към коментар
преди 1 час, DaBo каза:

Единствената по-скъпа отсечка е между Сингапур и Ланкави

Аз гледах, че има полети за 26лв, доста евтино ми се вижда де 🙂 Иначе се замислям да летя до Сингапур, защото билета до там е по-евтин, отколкото до КЛ. След това до Лангкави и оттам да тръгна надолу към КЛ и след това пак до Сигнапур. Така си мисля, че ще е по-рационално, за Ипох са не разбрах дали сте били, защото ми се видя интересно, някъде до чаените плантанции било като положение.

преди 1 час, Shlosera каза:

Сингапур - поне три дни. Поне!

Предполагам, че ще трябват поне 3 дни. А това ГРАБ какво представлява точно и как се намира, не ми е ясно всъщност?

Връзка към коментар

Да, сим карта с интернет и разговори, но разговорите са към локални номера.

Ипо съм била, най-малко интересно е от всички останали. Близо е до плантациите, но не виждам как ще се включи в програмата. Трябва да изяде времето за нещо друго, а не мисля, че си заслужава.

Граб е като Убер, даже Граб купиха Убер в региона. Ако не си прочел пътеводителя, прочети го. Ще ти се изяснят много неща:

Ако началната и крайна точка е Сингапур, то тогава програмата може да се движи в този порядък:

Сунгапур - КЛ - Кмаерън - Пенанг - Ланкави - Сингапур или

Сингапур - Ланкави - Пенанг - Камерън - КЛ - Сингапур.

Просто трябва да разиграеш малко вариантите, за да видиш кое ще ти излезе най-изгодно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, poliglota каза:

Аз гледах, че има полети за 26лв, доста евтино ми се вижда де 🙂 Иначе се замислям да летя до Сингапур, защото билета до там е по-евтин, отколкото до КЛ. След това до Лангкави и оттам да тръгна надолу към КЛ и след това пак до Сигнапур. Така си мисля, че ще е по-рационално, за Ипох са не разбрах дали сте били, защото ми се видя интересно, някъде до чаените плантанции било като положение.

Предполагам, че ще трябват поне 3 дни. А това ГРАБ какво представлява точно и как се намира, не ми е ясно всъщност?

GRAB e същото като UBER. Миналия март GRAB купиха UBER в Югоизточна Азия. 

 

По добре летете до Сингапур, защото определено полетите до там са по евтини. Ако не може да намерите полети между Сингапур и Куала Лумпур може да ползвате автобус за около 50 лв, например RedBus. Препоръчвам спане около Geylang Road, защото е по евтино, а има супер ресторанти. Даже хора от Сингапур ходят да хапват там. Ястие за двама - около 10 лв., основно китайски кантини с табли. От там може да хванете автобус за КЛ, който тръгва от City Plaza и пристига пред Berjaya Time Square в Букит Бинтанг. Няма трансфери до летища, няма разправии с транспорт - и двете места са на пешеходен достъп до настаняването. Трансфера е около 6 часа, малко повече от пътуването със самолет. В Сингапур придвижването е най - удобно с http://thesingaporetouristpass.com.sg, питайте на летището къде има гише от където да ги купите.

преди 59 минути , poliglota каза:

т.е. сим карта с пакет за разговори и интернет или как точно? 

И двете. Най - малкия пакет беше 500МБ, но ще ви трябват поне 10 ГБ за да няма притеснения и да не сканирате за WiFi постоянно. В Сингапур пакета от Hi!Tourist с много ГБ и международни минути на SingTel е между 8 и 30 SGD, в зависимост от потреблението и дали имат роуминг, като се намират в 7/11. Бъдете готови да ви сканират паспортите при покупката на картите.

 

EDIT: @DaBo, с тебе се надпреварваме в тази тема🙂

Редактирано от Shlosera
Връзка към коментар
преди 23 минути , DaBo каза:

Просто трябва да разиграеш малко вариантите, за да видиш кое ще ти излезе най-изгодно

Да, ще разгледам. Последно да питам - Путраджая вижда, че сте писали добре ли е да отида до там, май е интерено?

Връзка към коментар

Хаха, @Shlosera, вярно си е, но е важното да дадем инфо на човека, че то не е останало много време за подготовка.

Путраджая е хубаво, особено вечер е красиво осветен. Първо нагласи по-грубо програмата с оглед на бюджета, а после ще нищим детайлите. Ако има време, бих включила Путраджая, но ако не може, не е голяма болка.

Връзка към коментар
преди 53 минути , DaBo каза:

Хаха, @Shlosera, вярно си е, но е важното да дадем инфо на човека, че то не е останало много време за подготовка.

Путраджая е хубаво, особено вечер е красиво осветен. Първо нагласи по-грубо програмата с оглед на бюджета, а после ще нищим детайлите. Ако има време, бих включила Путраджая, но ако не може, не е голяма болка.

то всъщност полетите до КЛ и Сингапур са почти еднакви цените, но така или иначе транспортно е по-добре да започна от Сингапур. Ще изчистя нещата и ще видя кое как е най-добре.

Връзка към коментар
преди 6 минути , poliglota каза:

то всъщност полетите до КЛ и Сингапур са почти еднакви цените, но така или иначе транспортно е по-добре да започна от Сингапур. Ще изчистя нещата и ще видя кое как е най-добре.

Провери цените с пристигане на едното място и връщане от другото. Примерно кацаш в Сингапур като искаш да започнеш с него и после от КЛ се връщаш насам. Така може да спестиш пари и време.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, christuff каза:

Провери цените с пристигане на едното място и връщане от другото. Примерно кацаш в Сингапур като искаш да започнеш с него и после от КЛ се връщаш насам. Така може да спестиш пари и време.

проверил съм, цените са безумни, защото са почти същите като двупосочен билет. И се губи смисъла просто...

Връзка към коментар
Преди 1 час, poliglota каза:

проверил съм, цените са безумни, защото са почти същите като двупосочен билет. И се губи смисъла просто...

Не ми звучи като да си ползвал мултиситито.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 4 минути , poliglota каза:

какво тр да е това, ползвам скайсканера - това е сайтът за полети.

Използвай опцията мулти сити. Не пробвай с one way.

Мултито ти позволява да заложиш търсене  София- Сингапур и като опция за връщане КЛ-София. Тогава цените, ако са през една АК трябва да са по-прилични.

Тук имаш пример с произволни дати през Февруари.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, christuff каза:

Използвай опцията мулти сити. Не пробвай с one way.

Мултито ти позволява да заложиш търсене  София- Сингапур и като опция за връщане КЛ-София. Тогава цените, ако са през една АК трябва да са по-прилични.

Тук имаш пример с произволни дати през Февруари.

 

Аз пиша отиване и връщане, но не знаех за тази опция!

Връзка към коментар
преди 21 часа, DaBo каза:

Първо нагласи по-грубо програмата с оглед на бюджета, а после ще нищим детайлите. Ако има време, бих включила Путраджая, но ако не може, не е голяма болка.

Мисля да го включа, но да махна чаените плантации, защото като видях колко неща има по островите - Лангкави и Пенанг е добре да се отдели повече време там?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.