Прескочи до съдържание

Пътуване до Малайзия


polyglota80

Препоръчани мнения

3 hours ago, poliglota said:

Мисля да го включа, но да махна чаените плантации, защото като видях колко неща има по островите - Лангкави и Пенанг е добре да се отдели повече време там?

Да, също добър вариант. Важно е програмата да е по твоя мярка. Плантациите са много красиви (в нета има много снимки), но местоположението им е тегаво и ще загубиш повече време в пътуване дотам, отколко ти е необходимо да ги разгледаш.

Връзка към коментар
преди 2 часа, DaBo каза:

Няма да види... Но чаените плантации съвсем спокойно може да останат за следващото посещение. 🤗

хехе следващо не знам дали изобщо ще има. Аз предпочитам да ходя на места, където не съм бил. Нови държави като цяло, не че е лошо да отидеш пак някъде, но едва ли ще стане 🙂 както и да е, дай първо това да уредя. По света има достатъчно страни и места, които така или иначе няма да може да посетиш, защо трябва да ходиш някъде, дето си бил? Това е моята философия, не е задължително да е вярна за всички 🙂

Редактирано от poliglota
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз се върнах скоро от този регион и също бих препоръчала поне 3 пълни дни в Куала Лумпур. Градът е страхотен, има неща за виждане и за 4-5 дни. Пенанг обаче ми беше малко разочароващ, главно си заслужаваше ходенето заради Kek Lok Si храмът, където ти трябва половин ден. Джорджтаун е известен със стрийт арта, но някои от рисунките са заличени от дъждовете и не си струва много блъсканицата в целия тоя народ. Ние прекарахме там 3-4 часа, в това число с обяда. Относно храната, не видях да се продава нещо много по-различно от това в Куала Лумпур или на Ланкави. 

Ланкави пък надхвърли очакванията ми и ако имате възможност, останете 3-4 дни там, особено ако искате шнорхелинг или турове за обиколка на островчета или мангров тур (който ние направихме).

Редактирано от mary_shery
  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 17 минути , mary_shery каза:

Ланкави пък надхвърли очакванията ми и ако имате възможност, останете 3-4 дни там

а какви неща има за разглеждане там като цяло? Пенанг 2 или 3 дни се чудя, не знам точно.

Връзка към коментар

На Ланкави най-известнито място е Sky cab в комбинация с Sky bridge. Там в билета ти се включват още един 3D-art музей и още 2 атракции, които ние не видяхме Sky-Dome и SKy-TREX. Може цял ден да си отиде там, ако искате да ги разгледате всички. Има и плаж на 15-Тина Мин ходене от лифта. Има и водопади, които от лифта се виждат, пак на 10 Мин ходене от входа на комплекса, но не си струват в този сезон, защото нямаше почти никаква вода. Ако уцелите дни в които много вали, може и да става за водопади, а такива из острова има поне 5-6 на различни места.

Мангровия тур в Kilimanjaro Geoforest Park включва влизане в пещери, пътуване през мангрови гори с лодка, хранене на маймуни, орли (от гида) и ти показват интересни растения и животни наоколо. Хареса ми турът, само дето лодките ги карат доста бързо на места  и на мен ми беше малко неприятно, но аз по принцип не обичам бързи лодки. Включва се и плаж на най-хубавия плаж на Ланкави, който не е пренаселен, защото е малко забит и е по-трудно стигането - Tengah Rhu beach, в Северния край на острова. В нашия ден имаше червен флаг и не беше препоръчително да влизаш много в морето, но иначе плажът е чист, с много хубава гледка. Обядът е до рибена ферма, но не включва в менюто си риба, което беше малко абсурдно.

За любителите на шнорхелинга се предлагат турове до Pulau Payar, където други магеланци казват, че са видяли страхотен подводен свят, но ние нямахме време за това. Туровете са целодневни и цените са високи.

Предлагат се и турове с обиколка на близките островчета до Ланкави, те май пак са целодневни или може и полудневни да има. 

Плажът Ченанг бийч е много приятен и също не е пренаселен.

 

 

Редактирано от mary_shery
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 3 часа, mary_shery каза:

Ланкави пък надхвърли очакванията ми и ако имате възможност, останете 3-4 дни там

Звучи мн добре, а къде сте отседнали, ако може да ми дадете някаква информация за места, цени и тези турове от хотела ли ги намерихте? С какво се придвижваш из острова като цяло...

Връзка към коментар

Изцяло в Малайзия се придвижвахме с grab. За Ланкави това важи в най-голяма степен.

Мангровият тур е в Kilim geoforest park... @mary_shery още я държи джетлага (снощи се прибрахме) и бленува по Килиманджаро 🙂 Красивият плаж се казва Tanjung Rhu, но беше забранено къпането в този ден заради опасност от кубомедузи. Наскоро там един швед починал от ужилванията им. Пясъкът е мек и бял, но заради това водата мътнее и е трудно да се забележи медуза в близост.

Турът струваше 90 рингита (около 38 лв.) и си го резервирахме от Ченанг бийч от фирма по препоръка на @Monika_Koko. Фирмата се казваше baron travel или нещо много сходно, но на всяко кьоше там има туристически агенции, които го предлагат. Екскурзоводът ни там беше най-добрият, който имахме при пътуването си. Всички други след това в Тайланд просто не струваха. А този човек си личеше, че си обича работата в парка и ни разказа много, ама много за растенията и животните там.

Храната в Малайзия е страхотна, стига с мъничко да се отдалечите от най-туристическите места. Но, ако не можете да държите поне на мъничко люто, може да преживеете неприятни изненади и в такъв случай не си поръчвайте супи. Другото могат да ви го приготвят без люти подправки, но супите вече са сварени с тях.

В КЛ ядохме на всеизвестната "манджа стрийт" Jalan Alor (произнася се Ялан, а не Джалан). Цените на ястията са в рамките на 7-10 рингита, тук таме малко повече, но трима души за ядене е неалкохолна напитка не сме платили повече от 40 рингита на сядане.

бяхме отседнали в един хостел на две пресечки оттам, но не го препоръчвам. Единият ден имаше авария и до полунощ нямахме вода.

На Ланкави бяхме три нощувки в много приятно комплексче с едноетажни къщички във вътрешността на острова. Harmony guesthouse. 99 рингита на нощ за тройна стая, като чакаме и кешбек. На около 4 км от летището. Доста забито, даже и шофьорите на grab се объркваха да го намерят. Но горещо го препоръчваме. Единствен минус е че ни настаниха в стая, която беше до пътя, макар да гледаше в обратната посока. Но на стотина метра оттам намерихме най-якото и евтино безименно "квартално кръчме", което съм посещавал в живота си. Всеки път си облизвахме пръстите и беше адски вкусно и по-рвтино от Ялан Алор. Максимум платихме тримата 35 рингита, но това включваше и едни ненормално вкусни роти (нещо като сладки палачинки, които ги приготвят на място пред тебе), които си взимахме за вкъщи за закуска. Не оставяйте непокрита храна, че даже и да е в затворена торбичка, извън хладилник. Мравки плъзват веднага.

В туристическите райони беше по-скъпо, особено при лифта под "небесния мост" цените на манджата бяха тройни и изобщо не беше така вкусно.

В Джорджтаун на остров Пенанг ядохме в my own cafe. Открихме го в трипадвайзър на едно от челните места и с ниски цени. Като на ялан алор. Има много малък избор на ястия, но всичките бяха разкошни. В менюто е отбелязано с еди колко си чушчици степента на лютивост.

На летището в Пенанг няма място за оставяне на багаж, имайте го предвид. В трипадвайзър пише, че може на пункта за опаковане на багажи, но и там ни отказаха. Спазарихме се в едно заведение да ни го пазят заключен в една стая. В момента не се сещам за името му, но е като се влиза от централния вход на "пристигащи" (долния етаж) и се тръгне надясно. Няма как да се сбърка. Предлага местна кухня и е доста по-неугледно от останалите типични летищни лъскави кафенета. Малко ни одраха кожите, за 10 часа ни взеха 90 рингита за три чанти, но нямахме избор. Пристигнахме със сутрешен полет от Ланкави и същата вечер летяхме за Пукет.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Оле, ама аз едва сега ти видях програмата изцяло. Не знаех кога пътуваш. Ама щом е април, изобщо не разбирам, защо да се заседяваш на малайския полуостров. Имаш един от малкото месеци, които са удобни за посещение на Борнео. Влючително можеш да качиш и четирихилядника Кинабалу, ако те влекат планините. Писал си, че едва ли ще се върнеш. Тогава изобщо не се колебай - природата на Борнео е Шампионска лига в сравнение с полуостровната Малайзия.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 24 минути , master_of_germs каза:

Оле, ама аз едва сега ти видях програмата изцяло. Не знаех кога пътуваш. Ама щом е април, изобщо не разбирам, защо да се заседяваш на малайския полуостров. Имаш един от малкото месеци, които са удобни за посещение на Борнео. Влючително можеш да качиш и четирихилядника Кинабалу, ако те влекат планините. Писал си, че едва ли ще се върнеш. Тогава изобщо не се колебай - природата на Борнео е Шампионска лига в сравнение с полуостровната Малайзия.

възможно е, но нито съм чак такъв манияк планинар, нито искам да ходя на Борнео сам. 4 хилядник, не мерси 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Е, Кинабалу си е моя мечта.

Наясно съм, че малко хора в този форум ми я споделят.

Но на Борнео се ходи заради флората, фауната, джунглите плажовете. И не само...

Аз си признавам, че бъкел не бях чувал за Ланкави и Пенанг, когато преди десет месеца изпадна възможността да се вземат билетите  ни до КЛ. И за столицата не знаех нищо освен прословутите кули.

Винаги Борнео е била първата ми асоциация, като чуя Малайзия. Още от най-ранно детство. Но през декември и януари там е истински потоп, та нямаше как 🙂

 

Връзка към коментар
преди 42 минути , master_of_germs каза:

Е, Кинабалу си е моя мечта.

Наясно съм, че малко хора в този форум ми я споделят.

Но на Борнео се ходи заради флората, фауната, джунглите плажовете. И не само...

Аз си признавам, че бъкел не бях чувал за Ланкави и Пенанг, когато преди десет месеца изпадна възможността да се вземат билетите  ни до КЛ. И за столицата не знаех нищо освен прословутите кули.

Винаги Борнео е била първата ми асоциация, като чуя Малайзия. Още от най-ранно детство. Но през декември и януари там е истински потоп, та нямаше как 🙂

 

аз пък го свързвах с Индонезия. Не че не искам да отида там, искам и то много. Но там не е мн туристическо, което е добре принципно, обаче не знам дали ще се оправя там сам чисто организационно, де да знам. Някой ден може и да отида, нищо не се знае 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Борнео е остров, чиято територия е разделена м/у Малайзия, Индонезия и Бруней. Затова го свързваш с Индонезия. Няма проблем да се оправиш сам там. Че има джунгли - има, ама чак пък такава "джунгла" не е. 😉 Но ако не си супер запален по природата, като за първо ходене, може да го пропуснеш. Харесва ти архитектурата - Сингапур и КЛ ще ти покажат тази част, искаш малко природа - островите са насреща. Ако пък искаш само бели плажове и пълна почивка и релакс - пак на малайзийски острови, ама от другата страна - Реданг и Перхентиан. Както ти казах, това е твоето пътуване и най-важното е на теб да ти хареса. Ние само си споделяме мнението, а пък ти - каквото си избереш. 🤗 Колкото повече мнения - толкова по-ясна става картинката. 👍

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 16 минути , DaBo каза:

Борнео е остров, чиято територия е разделена м/у Малайзия, Индонезия и Бруней. Затова го свързваш с Индонезия. Няма проблем да се оправиш сам там. Че има джунгли - има, ама чак пък такава "джунгла" не е. 😉 Но ако не си супер запален по природата, като за първо ходене, може да го пропуснеш. Харесва ти архитектурата - Сингапур и КЛ ще ти покажат тази част, искаш малко природа - островите са насреща. Ако пък искаш само бели плажове и пълна почивка и релакс - пак на малайзийски острови, ама от другата страна - Реданг и Перхентиан. Както ти казах, това е твоето пътуване и най-важното е на теб да ти хареса. Ние само си споделяме мнението, а пък ти - каквото си избереш. 🤗 Колкото повече мнения - толкова по-ясна става картинката. 👍

Да, точно така е. Обичам природата, няма спор, но искам и нещо друго да видя. Както каза като за първо ходене е по-добре Западната част. Иначе, ако ми се отдаде възможност да отида някога пак по този край може Борнео, всичко е възможно 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Дано ти се отдаде възможност, но целият регион си заслужава - Индонезия с хилядите малки островчета (и Бали, и Ява, и Борнео), Филипините, Виетнам и т.н. 👍

Ама дай сега първо да избистрим програмата за Малайзия и Сингапур. Това е идеален старт за региона! ✌️

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 11.01.2019 г. в 17:59, DaBo каза:

Дано ти се отдаде възможност, но целият регион си заслужава - Индонезия с хилядите малки островчета (и Бали, и Ява, и Борнео), Филипините, Виетнам и т.н. 👍

Ама дай сега първо да избистрим програмата за Малайзия и Сингапур. Това е идеален старт за региона! ✌️

Така е, съгласен съм. Програмата си я избистрих, само остава придвижването да го измислим как най-добре ще се получи. 

Ден 1-3 КЛ с Путраджая

Ден 4-5 плантациите с една нощувки и път от до.

Ден 6-8 Пенанг

Ден 9-12 Ланкгави

Ден 13-16 Сингапур

 

Приемам съвети за транспорта, защото за плантациите ще е в неделя. Знам, че уикендите не е мн добре заради трафика, но така се получава няма кога иначе. 

Връзка към коментар

Ние прекарахме един пълен ден без нощувка в Пенанг. Усещането ми е, че два дни е оптимално, три биха дошли много на фона на останалите неща в програмата ти. Не че няма да се намери с какво да ги запълниш.

Ако все още влизаш в периода на безплатните Visa on arrival за Тайланд, би могъл да прескочиш за ден от Ланкави до Ко Липе.

От Пенанг до Ланкави има фериботи за по около 15 евро. Пътуват три часа. Но е напълно възможно да се намерят по-евтини самолетни билети, като такъв полет трае под половин час. Нашите билети бяха средно за 19 евро (Ланкави-Пенанг), но пътувахме ден преди новогодишната вечер, а и бяхме с един чекиран багаж, та цената трудно можеше да е по-ниска. До летището на Пенанг има доста автобуси, които са си част от градския транспорт, просто си предвиди време за пътуване, понеже трафикът е доста тежък.

В Ланкави начинът на придвижване ти е с Grab. Особено от летището. Излезе ни три пъти по-евтино отколкото ни предлагаха нормалните таксита.

Връзка към коментар
преди 3 минути , master_of_germs каза:

Ако все още влизаш в периода на безплатните Visa on arrival за Тайланд, би могъл да прескочиш за ден от Ланкави до Ко Липе

Как така виза за Тайланд без предварително да подаваш молба, не съм чувал, какви са условията?

Редактирано от poliglota
Връзка към коментар
преди 7 минути , poliglota каза:

Как така виза за Тайланд без предварително да подаваш молба, не съм чувал, какви са условията?

За периода между 15 ноември и13 януари тайландското правителство обяви безплатни визи при пристигане за доста държави, сред които и България, стига престоят да е до 15 дни. Вече е потвърдено, че този период с безплатните визи се удължава до края на април.

В самолетите и фериботите, пътуващи към Тайланд ти дават arrival card, която попълваш още докато пътуваш и това спестява част от чакането за визата при пристигане. Само трябва да си носиш една паспортна снимка, че иначе трябва да си платиш допълнително да те снимат на място.

Редактирано от master_of_germs
Връзка към коментар

Безплатна е виза на пристигане. Но за Ко Липе не важи.

М/у България и Тайланд има визово споразумение тоест българите се нуждаят от виза, за да посетят страната. Има два начина за нейното получаване: от посолството в БГ или при пристигане в страната. И в двата случая се изискват документи, снимка и т.н. Понякога тайландците обявяват разни "промоции" - сегашната е визата на пристигане да е безплатна. Само че такава виза не издават на всеки граничен пункт, в интернет има списък на местата. Ко Липе няма такъв пунк тоест трябва ти предварително издадена от посолството виза, която струва 30 евро.

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , DaBo каза:

Ко Липе няма такъв пунк тоест трябва ти предварително издадена от посолството виза, която струва 30 евро.

е жалко, сега няма да си вадя виза за един ден в Тайланд, няма смисъл според мен 🙂

Връзка към коментар

Ами така беще до преди няколко месеца, може и да са сложили пунк там. Ако искаш провери все пак. Ама виж дали май месец е подходящ за там. Извън сезон намаляват лодките дотам.

 

Редактирам се: сложили са пункт. Явно е много ново това. Само до преди половин година нямаше - Satun Checkpoint at Koh Lipe Marine Port, Satun

Ако ти се ходи, островчето е много готино - супер е за плаж. Иначе е много малко, друго не знам какво може да се прави.

Редактирано от DaBo
Връзка към коментар

Тагвам @stefanrusev да сподели, как е точно, понеже той влезе в Тайланд през Ко Липе наскоро. От него останах с впечатлението, че VOA си е съвсем ОК на Липе... Само се плащало такса за националния парк Торутао.

Връзка към коментар
В момента, DaBo каза:

Ами така беще до преди няколко месеца, може и да са сложили пунк там. Ако искаш провери все пак. Ама виж дали май месец е подходящ за там. Извън сезон намаляват лодките дотам.

е да, аз със сигурност няма да стигна за април месец. Около 4-5 май ще съм в Ланкгави някъде, така че ще видим. Ако може е бонус, ако не и около/на Лангкави ще има какво да правиш 🙂

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.