Прескочи до съдържание

Африка 2019 Кения и Танзания или Ботсвана, Намибия и Южна Африка (август, септември или октомври)


Traveling couple

Препоръчани мнения

преди 2 часа, Traveling couple каза:

Харесали сме си един хотел в Кения, който е единствената причина да вдигнем и бюджета, а именно: https://www.thesafaricollection.com/properties/giraffe-manor/ ,но цената е непосилна...
Иска ми се да пипна и храня свободен жираф.

Ти ми бръкна в сърцето 🙂 Ако знаеш откога го искам,  но... 

преди 2 часа, Traveling couple каза:

Каквото и да направим ще ни липсват неща, които сме харесали.... Много е сложно...

Просто приемете, че не може да си позволите това, което искате.

И че може да си позволите неща, които огроомна част от хората не могат да си позволят 🙂 

 

За да не е сложно, направете каквото искате - в рамките на бюджета си. Ако трябва, да е за малко дни, но да е на вашето. Не правете компромиси с желанията си. Не гледайте луксозните варианти - аз се разболях (от лакомия), когато гледах какви лоджи има.

 

И аз искам на сафари в Танзания, но го искам по мой вкус, което означава $4000+ (при двама човека) по оферта на Duma Explorer, което означава още половината за Занзибар и самолетни билети, и щото ги нямам, това значи че няма да е сега и не се тръшкам, и ще ида другаде 🙂 

Връзка към коментар
На 18.01.2019 г. в 18:09, домосед каза:

@FlyTraveler да припомним на публиката, ти кога за последен път беше на сафари в Крюгер парк и събра тези впечатления? Със самостоятелно шофиране ли беше или със специализирана сафари кола и водач?

@домосед, на уважаемата публика мога да кажа, че до момента съм предпочел 30+ резервата и парка за диви животни в Африка пред Kruger proper (надявам се да стигна и до него, но по-скоро започнах да повтарям други) точно поради изброените от мен по-горе минуси. Ходил съм в частните резервати Тимбавати, Умбабат и Саби Санд, които са в екосистемата на Крюгер. Голямото разнообразие на животински видове в Крюгер едва ли ще свърши работа точно на тези хора, които нито ги познават, нито знаят къде да ги търсят сами, а и колкото да е голямо разнообразието на животни и на пейзажи, не може да се сравнява изобщо с резервата Масай Мара, парковете Lake Nakuru, Lake Naivasha (Hell's Gate), Амбосели (откъдето при ясно време се вижда и Килиманджаро), Серенгети, Тарангире и Lake Manyara + кратера Нгоронгоро взети накуп или според теб може?

 Относно цените, колкото и да е евтина парковата такса в Крюгер, като сложиш наем на джип (не на седан кола, то и джип да вземеш, пак ги гледаш седаните около теб де), въпросната такса, спането в rest camps на бунгала, храната и горивото и ще дойдат горе-долу на кантар с цените, които им е дала тази фирма за споделеното сафари в Кения и Танзания. Там и най-скапаният гид да им се падне, пак ще знае повече от тях и ще им намери повече животни, да не говорим колко много и различни места ще видят, някои просто природни феномени (кратера). Кruger proper съм го проучвал подробно, изгледал съм стотици видеа и снимки и съм го обсъждал с десетки хора, които го познават като дланта си, това, че не съм влизал вътре в него, не значи, че не знам за какво става дума.


Пиша го всичко това for the sake of the argument с теб,  иначе тези хора да си правят каквото си поискат, това си е тяхното сафари.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

@FlyTraveler нормално е, когато човек хвали места, по които е бил, и преживявания, които е преживял и са му харесали, 

Не е съвсем ОК да се хулят места и преживявания, които не са посетени или преживени и то с тон, който да звучи като от собствен експертен опит.

Аз съм ходил в по-малко от 30 резервата и парка и не коментирам тези, в които не съм бил. 

За сметка на това съм правил сафари и по двата начина - със самостоятелно шофиране и със специализирана кола, шофьор и водач.

 

Няма по-голяма емоция в африканския буш от това сам да си откриеш животното! 

 

И да си го разпознаеш.

И да отгатнеш какво ще направи и откъде ще мине.

И да изчакаш да видиш дали си познал.

 

Несериозно е да се твърди, че някой не би се справил с разпознаването на слон, лъв, хипопотам и жираф.

За другите в Крюгер имаш на разположение илюстрирани книжки със същата информация, която ще ти даде и гидът. Че и повече. Без дежурните "смешки", как водният козел бил седнал на прясно боядисана клозетна дъска, а импалата била макдоналдс на саваната, защото на дупето ѝ пишело М.

Крюгер е идеалното място за начинаещи на този тип сафарита. Достатъчно голям (клишето е "колкото Белгия"), че екосистемата да е устойчива и достатъчно уреден, че цивилизация, поддръжка и настаняване за всякакви вкусове да има на максимум три-четири часа път от всяка точка.

Животни се виждат! Гарантирано. Може да не отметнеш целия каталог за един ден, но ще видиш достатъчно разнообразие, че да останеш доволен. Повече дни - по-голям шанс за повече. 

В някои (!) учстъци по пътищата се събират по повече коли, но дали седаните са по-грозни и по-малко диви от сафари-колите е въпрос на вкус.  На мене не ми пречат. От снимките ми липсват. Освен ако нарочно не съм снимал иконата на Крюгер парк - задръстване, причинено от пресичащ асфалта лъв. Или жираф. Или лъв, преследващ жираф. Повечето пътища в Крюгер не са асфалтирани, но се поддържат проходими за всякакви класове коли. Да караш по-висока кола е за препоръчване за по-добра видимост, но не е нужно да е 4x4 джип като за сафари експедиция около делатата на Окаванго например.  

Бележката ми, че е по-евтино е само на база такива самостоятелни сафарита в Южна Африка, Намибия и Ботсвана.

 

Разбира се, че тези хора ще си изберат сами сафари. Ние само помагаме с препоръки. Разбирам, че вече са променили и първоначалните параметри.

 

 

  • Харесвам 10
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 39 минути , домосед каза:

@FlyTraveler нормално е, когато човек хвали места, по които е бил, и преживявания, които е преживял и са му харесали, 

Не е съвсем ОК да се хулят места и преживявания, които не са посетени или преживени и то с тон, който да звучи като от собствен експертен опит.

Аз съм ходил в по-малко от 30 резервата и парка и не коментирам тези, в които не съм бил. 

За сметка на това съм правил сафари и по двата начина - със самостоятелно шофиране и със специализирана кола, шофьор и водач.

 

Няма по-голяма емоция в африканския буш от това сам да си откриеш животното! 

 

И да си го разпознаеш.

И да отгатнеш какво ще направи и откъде ще мине.

И да изчакаш да видиш дали си познал.

 

Несериозно е да се твърди, че някой не би се справил с разпознаването на слон, лъв, хипопотам и жираф.

За другите в Крюгер имаш на разположение илюстрирани книжки със същата информация, която ще ти даде и гидът. Че и повече. Без дежурните "смешки", как водният козел бил седнал на прясно боядисана клозетна дъска, а импалата била макдоналдс на саваната, защото на дупето ѝ пишело М.

Крюгер е идеалното място за начинаещи на този тип сафарита. Достатъчно голям (клишето е "колкото Белгия"), че екосистемата да е устойчива и достатъчно уреден, че цивилизация, поддръжка и настаняване за всякакви вкусове да има на максимум три-четири часа път от всяка точка.

Животни се виждат! Гарантирано. Може да не отметнеш целия каталог за един ден, но ще видиш достатъчно разнообразие, че да останеш доволен. Повече дни - по-голям шанс за повече. 

В някои (!) учстъци по пътищата се събират по повече коли, но дали седаните са по-грозни и по-малко диви от сафари-колите е въпрос на вкус.  На мене не ми пречат. От снимките ми липсват. Освен ако нарочно не съм снимал иконата на Крюгер парк - задръстване, причинено от пресичащ асфалта лъв. Или жираф. Или лъв, преследващ жираф. Повечето пътища в Крюгер не са асфалтирани, но се поддържат проходими за всякакви класове коли. Да караш по-висока кола е за препоръчване за по-добра видимост, но не е нужно да е 4x4 джип като за сафари експедиция около делатата на Окаванго например.  

Бележката ми, че е по-евтино е само на база такива самостоятелни сафарита в Южна Африка, Намибия и Ботсвана.

 

Разбира се, че тези хора ще си изберат сами сафари. Ние само помагаме с препоръки. Разбирам, че вече са променили и първоначалните параметри.

 

 

Е, ти пък... Чак хулене. Не бих хулил никой парк или резерват за диви животни, а Крюгер си е иконичен такъв. Просто го съпоставих с един поне толкова иконичен, ако не и повече в съзнанието на масовата публика (Серенгети) + още 6-7 много интересни парка и резервата. Ти не ми отговори на въпроса как би ги съпоставил всичките накуп срещу един-единствен Крюгер, пък бил той и с територията на Белгия. В Масай Мара ще видят и голямата миграция в месеците, в които смятат да ходят (в Серенгети няма да я видят, не и за тези пари по това време).

Имам представа как се търсят животни - правил съм сафарита с човек, който не е гид, просто шофираше, за да мога аз да снимам (докато държа на мушка животно или птица да му казвам "Дай сега половин метър напред, а сега 2 метра назад и пр.), но животните не ги е търсил вместо мен. Имал съм и про гидове (в смисъл, че с това си изкарват хляба), които много малко знаят и са все едно шофьори на такси, та пак аз съм им казвал какво да правят, колко близо да застават примерно до слонове, кога е безопасно, кога не е. Как да се различава фалшива атака от истинска, кога да се стои на място и да се отстоява позиция и кога да се прави изтегляне. Те като не знаят и просто не се доближават. Това е сериозен въпрос и в Крюгер си има инциденти с обърнати и надупчени от слонове автомобили на неопитни self drivers. Ще кажеш, че са рядкост, ама ги има, не съм сигурен дали не са и всяка година или по-често, в интерес на истината не съм гледал статистика.

 

Та мисълта ми беше, че на база някакъв опит в областа на африканските сафарита, не е невъзможно да изкоментирам парк, в който не съм влизал, но съм бил в екосистемата му и съм го проучвал доста. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Много благодаря за коментарите на всички. Не спорете и двамата сте прави, просто гледате от различни ъгли.

Африка беше мечта и план за 2019, но се оказа доста непосилна задача и за организиране и за решение, Южна или Кения и Танзания. На база това, че ще вадим резерви, които не искаме да вадим и че не сме сигурни, че ще се запалим, колкото Флай или ще съберем смелост и ще се справим сами в държави без никаква сигурност, като Домсет (шапка свалям за всички пътешествия и коментари)... че този хотел с жировците и бебетата слончета ни влезе под кожата, а не можем с лека ръка да изберем Кения, вместо водопад Виктория и тн...и всичко ще ни липсва...

Възможно е да оставим Африка за по-натам, като съберем пари и повече яснота, дали и какво точно искаме... 

 

 

Редактирано от Mary
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Мнението ми за сафарита и изкарване в Африка е, че си заслужава изживяването, макар и да са необходими малко повече средства. Споделям собствения си опит, защото съм била само в Танзания и Кения.

Кения е по- евтината дестинация- можете да изкарате няколко дни на сафари и после да се отдадете на почивка на Диани, например. 

Танзания, също можете да комбинирате със сафарита и Занзибар.

Аз процедирам по следния начин - уточняваме колко време искаме да прекараме на сафари, кои паркове искаме да посетим (най-вече зависи от положението на изходната точка, както и от месеца, през който ще сме там), след което разпращам десетки мейли с искане за оферти на различни фирми. Следва селектиране и доуточняване на детайлите. 

Не разбирам решението да се откажете, без да сте направили поне проучване и съответно да вземете решението информирано. Понякога можете да направите компромис с местата за спане, понякога за броя нощувки, понякога с активностите, които са опция (дали ще е балон, дали хранене на жираф от балкона) и защо да трябва да съвместявате водопада Виктория със сафари в Кения?

Само за информация - тридневно сафари в Танзания (Нгоронгоро+ Тарангире+ Маняра) със спане в доста добър лодж и FB изхранване, но извън парковете ни се "върза" на 600$, заедно с трансфери от/до летище и private обслужване. Фирмата, с която го направихме е Savana Exporers. Преди 3 години бяхме по парковете около Момбаса- Тцаво-тата и Аруша, като цената за 6 дневно сафари+ 5 дена на Диани общо е била около 1600$ на човек. Фирмата е Gabriel Safaris Kenya. 

И като финал - всеки може да си намери съотношението цена- изживяване, така че, просто си харесайте някой/няколко и питайте. Африка е страхотна и навсякъде е различна 🙂

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте,

Със съпругата ми сме били в Зимбабве досега 3 пъти, като сами сме организирали всичко. Общо взето сме се вмествали в около 7500-8000 лв за 11-12 нощувки в градове и резервати с включени полети, коли под наем, гориво,храна и алкохол 🙂

От гледна точка на нощувките, винаги са били на, да речем, полулуксозни места. Доколкото забелязах, вашият бюджет е горе-долу същият, така че е напълно достижим без каквито и да било лишения.

Тази година ще сменим дестинацията,но планираме отново да се върнем през Януари.

Ако мога да помогна с информация, насреща съм 🙂

IMG_20170204_183956.jpg

IMG_20180926_063906.jpg

IMG_20180927_175214.jpg

IMG_20180925_173836.jpg

IMG_20170209_132339.jpg

IMG_20170207_105820.jpg

IMG_20170206_182621.jpg

IMG_20170206_162350.jpg

Редактирано от V Staykov
  • Харесвам 9
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...
На 19.01.2019 г. в 22:29, домосед каза:

@FlyTraveler нормално е, когато човек хвали места, по които е бил, и преживявания, които е преживял и са му харесали, 

Не е съвсем ОК да се хулят места и преживявания, които не са посетени или преживени и то с тон, който да звучи като от собствен експертен опит.

Аз съм ходил в по-малко от 30 резервата и парка и не коментирам тези, в които не съм бил. 

За сметка на това съм правил сафари и по двата начина - със самостоятелно шофиране и със специализирана кола, шофьор и водач.

 

Няма по-голяма емоция в африканския буш от това сам да си откриеш животното! 

 

И да си го разпознаеш.

И да отгатнеш какво ще направи и откъде ще мине.

И да изчакаш да видиш дали си познал.

 

Несериозно е да се твърди, че някой не би се справил с разпознаването на слон, лъв, хипопотам и жираф.

За другите в Крюгер имаш на разположение илюстрирани книжки със същата информация, която ще ти даде и гидът. Че и повече. Без дежурните "смешки", как водният козел бил седнал на прясно боядисана клозетна дъска, а импалата била макдоналдс на саваната, защото на дупето ѝ пишело М.

Крюгер е идеалното място за начинаещи на този тип сафарита. Достатъчно голям (клишето е "колкото Белгия"), че екосистемата да е устойчива и достатъчно уреден, че цивилизация, поддръжка и настаняване за всякакви вкусове да има на максимум три-четири часа път от всяка точка.

Животни се виждат! Гарантирано. Може да не отметнеш целия каталог за един ден, но ще видиш достатъчно разнообразие, че да останеш доволен. Повече дни - по-голям шанс за повече. 

В някои (!) учстъци по пътищата се събират по повече коли, но дали седаните са по-грозни и по-малко диви от сафари-колите е въпрос на вкус.  На мене не ми пречат. От снимките ми липсват. Освен ако нарочно не съм снимал иконата на Крюгер парк - задръстване, причинено от пресичащ асфалта лъв. Или жираф. Или лъв, преследващ жираф. Повечето пътища в Крюгер не са асфалтирани, но се поддържат проходими за всякакви класове коли. Да караш по-висока кола е за препоръчване за по-добра видимост, но не е нужно да е 4x4 джип като за сафари експедиция около делатата на Окаванго например.  

Бележката ми, че е по-евтино е само на база такива самостоятелни сафарита в Южна Африка, Намибия и Ботсвана.

 

Разбира се, че тези хора ще си изберат сами сафари. Ние само помагаме с препоръки. Разбирам, че вече са променили и първоначалните параметри.

 

 


Тук е мястото, да си призная, че @домосед е имал право да предлага национаелн парк Крюгер като съвсем адекватна алтернатива на сафарита в Източна Африка. Съвсем скоро направих с малка група 7 вечери в парка, като го обхванахме почти целия от юг на север. Много е разнообразен, има различни екосистеми, изключително красиви гледки и прекрасни попадения на различни видове диви животни. Асфалтираните пътища не са ми по вкуса, но в един момент се оказват много полезни за бързо придвижване от една точка на парка до друга. Има и странични такива, които не са асфалтирани и където няма такава навалица от хора. Най-много ми харесва северната част, където като цяло има по-малко посетители. Говорят, че има и по-малко животни, но при нас поне не беше така, може би най-красивите неща видяхме точно там. Природата също повече ми харесва на север.

Парка е много удобен за самостоятелно шофиране - удобни пикници с тоалетни и места за закупуване на храна, барбекю и пр. Удобни лагери, добро обозначение. Не съм правил self-drive до момента и сигурно е интересно сам да си търсиш животните. При добър гид, обаче, се виждат много повече неща, аз поне 50% от най-интересните sightings нямаше да ги забележа сам и то при положевние, че не шофирам, ами гледам.  Та, с две думи - Крюгер ми хареса повече, отколкото очаквах. 

Темата за частните резервати наоколо и самият парк е съвсем отделна бира, може би все още клоня малко повече към частните резервати, като не отричам и предимствата на парка. Предполагам, че зависи и за кои от тях става дума (аз съм бил в Тимбавати и Саби Санд). 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 35 минути , FlyTraveler каза:

Не съм правил self-drive до момента и сигурно е интересно сам да си търсиш животните. При добър гид, обаче, се виждат много повече неща, аз поне 50% от най-интересните sightings нямаше да ги забележа сам и то при положевние, че не шофирам, ами гледам.

Интересно си е, разбира се. Най-добре да гледаш какво прави гида, да понаучиш това-онова и след десетина сафарита да пробваш. Така като те чета, ти спокойно може да се оправиш и сам (вероятно не толкова добре колкото гид).

Моя опит е от Пантанал де, а там някак си няма как да се разходиш сам и да не видиш животни и птици. На мен ми се стори, че разходките с гида са кратки, а да седя край басейна и да пия коктейл мога и на друго място, така че обикалях и сам. Естествено по-трудни неща като тапир или ягуар сигурно няма да видиш сам.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 29 минути , neuromancer каза:

Интересно си е, разбира се. Най-добре да гледаш какво прави гида, да понаучиш това-онова и след десетина сафарита да пробваш. Така като те чета, ти спокойно може да се оправиш и сам (вероятно не толкова добре колкото гид).

Моя опит е от Пантанал де, а там някак си няма как да се разходиш сам и да не видиш животни и птици. На мен ми се стори, че разходките с гида са кратки, а да седя край басейна и да пия коктейл мога и на друго място, така че обикалях и сам. Естествено по-трудни неща като тапир или ягуар сигурно няма да видиш сам.

Абе в някои отношения се справям по-добре от доста лицензирани гидове, но наистина добрите такива намират повече животни и птици от мен. Този в Крюгер забеляза питон на върха на скала на хълм, на около 200 метра докато шофираше... Спря, гледах с бинокъл, гледах през телеобектив няколко минути и чак след като ми даде указания го забелязах. Ще пусна снимки и видео някой път...  Ами то като ходиш сам, не знаеш какво е можело да пропуснеш ако си бил с гид.  🙂 🙂  Ти все виждаш нещо, това ясно. Като си с гид, по-добре можеш да прецениш какво е нямало да видиш ако си бил без него.  Другото е, че понякога се налага много бърза реакция и маневриране. Докато преместиш возилото, докато спреш двигателя, докато вдигнеш фотоапарата, докато фокусираш и животното се скрило или птицата отлетяла.  Зависи също и дали снимаш или само гледаш. 

Ключовата дума е "Добър" гид. Разликата между добър и посредствен е много голяма. 


Мен ако ме питаш, най-върховната комбинация е да си с гид + рейнджър от парка и да сте най-много двама гости в джипа, още по-добре и сам. И това съм го правил и резултатите бяха невероятни...  🙂 🙂 🙂 

П. П.  Друг изключително важен момент е, че един и същи гид може да работи по различни начини с различни клиенти. В момента, в който разбере, че си в час, започва да се старае и да се концентрира много повече, даже в някои случаи и да се ентусиазира за намиране на интересни гледки. Да се опитва да се докаже, докато иначе просто си кара и чака да свърши времето за драйв-а, пуска разни глупави стандартни шеги (както беше писал и @домосед) и каквото дойде...  И те са хора и не работят на макс всеки ден... 🙂 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 месеца по-късно ...

@FlyTraveler а можеш ли да ни направиш една груба съпоставка на цени на сафарите с места за отсядане (да кажем 3 нощи, 4 дни) в известните държави за това? Все още се опитвам да намеря отговор на този въпрос. Защо Танзания е толкова по-скъпа, като същите животни ги има и на други места? Ето, аз искам да отида някъде, да си спя в хотел близо или в парк и да разглеждам парка през деня. Можеш ли да ни степенуваш финансово например 10 държави ( да кажем Кения, Танзания, Зимбабве, Замбия, Южна Африка, Намибия, Ботсвана и т.н.) , в които има всички основни известни животни и така човек да може наистина да си прецени КЪДЕ ДА ОТИДЕ от Европа за 2-3 дни и да види максимум, без да се разори. Можеш да споменеш и конкретен период от годината, ако това има значение. Мерси!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 30.10.2019 г. в 21:28, Happy_Traveler каза:

@FlyTraveler а можеш ли да ни направиш една груба съпоставка на цени на сафарите с места за отсядане (да кажем 3 нощи, 4 дни) в известните държави за това? Все още се опитвам да намеря отговор на този въпрос. Защо Танзания е толкова по-скъпа, като същите животни ги има и на други места? Ето, аз искам да отида някъде, да си спя в хотел близо или в парк и да разглеждам парка през деня. Можеш ли да ни степенуваш финансово например 10 държави ( да кажем Кения, Танзания, Зимбабве, Замбия, Южна Африка, Намибия, Ботсвана и т.н.) , в които има всички основни известни животни и така човек да може наистина да си прецени КЪДЕ ДА ОТИДЕ от Европа за 2-3 дни и да види максимум, без да се разори. Можеш да споменеш и конкретен период от годината, ако това има значение. Мерси!

Ти искаш от мен да изпиша трактат на тема африкански сафарита, което няма как да направя или поне не в този момент... 🙂 

Аз не мисля, че Танзания е непременно по-скъпа за сафари от други държави. В самата Танзания има сафарита на много различни цени. В една и съща част на един и същи парк може да намериш лагери, които са 3-4 пъти по-скъпи от други. Това, което никак не е евтино в Танзания са входните такси за парковете и резерватите. Другото е, че сложиха 18% ДДС на всички туристически услуги, включително и на парковите такси. Серенгети мисля, че беше 60 долара на човек на ден + ДДС, в Селу е май 75 долара на ден, но примерно Руаха е 35 долара на ден (всички + ДДС). В Микуми може да се направи много евтино сафари. В Серенгети нямаш опция за удобно настаняване вътре в парка, която да е под 450 долара на човек на вечер, освен обществен къмпинг в малки палатки с общи тоалетни и душове. В северната и южната част на парка нямаш и обществени къмпинги т. е. там трябва да шариш повече, а там се случват най-интересните събития. Както виждаш има евтини има и скъпи сафарита в Танзания.  Ако приерно искаш просто да видиш Голямата миграция, по-добре го направи в Масай Мара, Кения. Там има много скъпи опции, но има и бюджетни и ако знаеш къде, с кого и как да си разиграеш картите, може да получиш прекрасно преживяване, много сходно с това в Серенгети на 1/3 от цената. Може да получиш и кофти преживяване за 1/3 от цената, но ако няма с какво да го сравниш, няма да знаеш, че е било кофти... 🙂 Който няма опит, по-добре да ходи с компания с висока репутация и по-високи цени, за да може да си изработи някакъв стандарт по който после да мери.

Не е много точно да обобщаваме цените по държави, в повечето има и скъпи и евтини опции за сафари. Може би единствено Ботсвана се отличава с високи цени (с изключение на северната част на парка Чобе или селф-драйв по къмпинги), но това е целенасочена политика на правителството от доста години насам - високи цени и малко посетители, за да не се разваля природата. В Южна Африка може да платиш в Крюгер 15 ли колко долара беше входната такса за чужденци и да си караш сама из парка и да спиш в държавни лагери, даже и по къмпинги. В същата екосистема може да плащаш и по 1 000 и нагоре долара на вечер на човек. Понякога основно за престиж, друг път за локация или пък за добри гидове, за повече удобства и лукс, за всички тези неща или само за някои от тях.

От гледна точка на видовете животни, погрешно ги класифицираш по държави, вместо по райони и екосистеми. Животните не знаят къде минава държавната граница. Какво значи и "Всички основни известни животни"? На някой са известни повече, на друг по-малко.  Многото видове животни не оределят непремено качеството на сафарито. В един от много любимите ми паркове в Африка няма слонове, носорози и биволи (3 от Big 5) и въпреки това го предпочитам пред едно 70% от тези, в които ги има (и където съм ходил, разбира се).  Сега точно в този парк гледах за места за месец април, няма и няма. Не в един лагер, не в два, не в три, във всички няма... Тук-там по някое къмпинг място е останало...

Периодите от годината също понякога са различни в различните екосистеми. Много общо от юни до края на септември е сух период на повечето места. Януари и Февруари е краткия относително сух период на в повечето екосистеми в Източна Африка, но на други такива пък дългия сух период е тогава (някои паркове в Уганда).

Като правило по време на сухия период се виждат повече животни защото се концентрират около водоисточници и има по-малко растителност, но има места, като например Nxai Pan и Makgadikgadi Pan в Ботсвана. където по време на дъждовния период има много повече животни.

Животните не се разглеждат само и единствено сами по себе си, те вървят заедно с ландшафта, природни красоти, различните племена, които живеят по същите места. Някои паркове и резервати са претъпкани с посетители, други са много диви (по ред различни причини). 

Всяко място трябва да се разглежда поотделно в определен период от годината. Бих могъл да ти съпоставя един парк или резерват с друг по дадени показатели, но как да кажа къде да отиде някой от Европа за 2-3 дни, за да види всичко?

Къде да отиде някой от Африка в Европа, за да види най-много църкви? Какви църкви? Католически, протестантски, православни? Колко стари? Или музеи... Какъв вид музеи? Някъде са повече, ама като не са тези, които те интересуват, това не те грее... Ама къде са най-евтини музеите? Във Варна музеите са по-евтини, отколкото в Париж, сигурно може да видиш 5 за цената на 1 парижки. Да дойдат във Варна ли да разглеждат по-добре музеи? Може пък на някой варненските да са му по-интересни, ако е виждал парижките много пъти...

 

  • Харесвам 6
  • Браво 5
Връзка към коментар

Мерси за отговора, почти стана трактат. 🙂

 

Ами мен като ме попитат: "Къде да отидем за пръв път в Европа", то ясно мога да кажа - Виена, Австрия, Барселона, Испания или например Италия. Просто за мен има държави, които във всеки сезон могат да предложат повече от други. 

Мисля, че един човек, който не разбира от сафарита, ще иска най-вече да види Big 5, повече животни накуп и прилична цена. Фонът е второстепенен - дали храсти, савана, планина. 

 А за цените те питам, защото от време на време ми идват гости и искат да видят Серенгети. Удоволствието им струва 800 долара за 4-ма без други хора в джипа (т.е. по 200 на човек) само за един ден с взимане и връщане в Муанза, без преспиване. И някакси ми се струва, че за хора, които нищо не разбират от сафарита, би имало по-икономични начини да видят Биг 5 в друг парк или държава. Какво ще кажеш по въпроса? Точно за такъв вариант - кацане в една държава, спане в хотел в град и целодневно сафари с начална точка градът и връщане в него. Къде би било най-добре?

Връзка към коментар

@Happy_Traveler Ако позволиш, и от мен скромно мнение - но може да ти послужи. 
Ако някога имам излишно време и пари - говоря глупости 😞 - и не ми се харчи състояние, бих предприела една от горните опции: полет до Йоханесбург, оттам - Крюгер, и после self-drive. Такова богатство на животни и без да се разоряваш. Но трябва да шофираш... Не ми стискаше първия път, но пък и си направих безобразно запаметяващо пътуване. 

Връзка към коментар
преди 49 минути , Happy_Traveler каза:

Мерси за отговора, почти стана трактат. 🙂

 

Ами мен като ме попитат: "Къде да отидем за пръв път в Европа", то ясно мога да кажа - Виена, Австрия, Барселона, Испания или например Италия. Просто за мен има държави, които във всеки сезон могат да предложат повече от други. 

Мисля, че един човек, който не разбира от сафарита, ще иска най-вече да види Big 5, повече животни накуп и прилична цена. Фонът е второстепенен - дали храсти, савана, планина. 

 А за цените те питам, защото от време на време ми идват гости и искат да видят Серенгети. Удоволствието им струва 800 долара за 4-ма без други хора в джипа (т.е. по 200 на човек) само за един ден с взимане и връщане в Муанза, без преспиване. И някакси ми се струва, че за хора, които нищо не разбират от сафарита, би имало по-икономични начини да видят Биг 5 в друг парк или държава. Какво ще кажеш по въпроса? Точно за такъв вариант - кацане в една държава, спане в хотел в град и целодневно сафари с начална точка градът и връщане в него. Къде би било най-добре?


Ако сведем въпроса хората да кацнат в град (такъв с летище) и от там да отидат наблизо на сафари, където да имат шанса да видят The Big 5, като преспиват в града, може би най-добрите варианти биха били в Южна Африка - Худспрейт (Hoedspruit) или Нелспрейт (Nelspruit) - и двете имат летища с редовни полети и сафарита в национален парк Крюгер. Не е задължително да наемат кола и да шофират сами. Има сафарита с рейнжъри от парка с едни камиони за около 20 души за по 40 долара на човек, тръгват от някои от основните портали. Има и частни компании, които предлагат евтини еднодневни сафарита в Крюгер без преспиване в парка в джипове, в които се качват 10 човека. Твоите хора примерно, както са четирима, могат да споделят джип с още 6 човека или камион с още 16.

Може да се направи и с кацане в Йоханесбург, шофиране два часа до парка Пиланесбърг (може да се поиграе малко и по казината в Sun City 😉  ) малко сафари и обратно в Йоханесбург, само дето 4 часа отиват в път.

Бих предложил и Найроби, Кения и национален парк Найроби, който е точно до града, но там от големите 5 липсва слон.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Мерси Илиане! Аз миналата седмица бях в Найроби и мислех да ида втория ден до Найроби парк, но срещнах хора, които бяха ходили и бяха видяли само антилопи, зебри, разни рогати говеда ( сигурно wildebeast). Лъвове и леопарди не видяли, само един, който се криел. Нито носорог, хипопотам... И това ме отказа. Но за хора, отиващи за пръв път, сигурно е супер.

В Крюгер има ли ги всичките - лъв, гепард, слон, хипо, говедата (извини ме, не им знам имената на повечето), антилопите, зебрите, диви кучета, жирафи?

  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Я да задам и аз един оптимистичен въпрос: ако сте правили сафарита с деца или сте попадали на деца, има ли някаква възрастова граница, изобщо препоръки, които бихте дали? Защото аз много искам да направя сафари с детето преди да се сблъскам с образователната система - съобразяването с ваканции, отсъствия и т.н. Т.е имаме 2-3 години макс. А това дете сега (2г.) безобразно шуми и плаши фауната, иска да храни, гали и скубе всичко... Мен жирафи на живо ме интересуват.

ПС: нямаме ход без дете, просто има и такива съдби без баби и лели...:)

  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 10 минути , Coo каза:

А това дете сега (2г.) безобразно шуми

Сама си си отговорила 🙂

Освен това безобразно и ще се отегчи

Тия сафарита, които се обсъждат тук, в големите резервати не са за малки деца. За деца, които имат интерес да видят отблизо и да пипнат, в Южна Африка има сравнително голямо избор на специализирани частни дивечови ферми и паркове

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@домосед в смисъл, трябва да е на някакви години 10-15 поне? Иначе мен условията и хигиена не ме притесняват, спал е в къмпинги и (засега) го тренирам да няма претенции, просто не знам до 5г. дали има шанс нещо? В тези дивечови паркове, за които спомена, има ли и жирафи? Може ли някакви имена, да започвам да хвърлям кукички идната година, че в 2021 да се случи?

Връзка към коментар

Първият, който идва наум е този. Имат и хранене на жирафи 🙂

 

http://www.lionandsafaripark.com/Attractions-Pages/Activities

 

Това обаче не е парк, в който да спиш на къмпинг. Спиш си вкъщи / в хотел и идваш през деня.

 

Ако атракцията е да се спи на къмпинг - може и в големите паркове.

Просто така наречените game drives са по правило отегчителни за малки деца.

А покрай тях - и за останалите в колата, ако не са от същото семейство.

 

Връзка към коментар

@домосед БЛАГОДАРЯ! Това изглежда великолепно! Аз тази година гледах ЮАР и Ботсвана точно, отказаха ни всички документи за визите на ЮАР, вкл. специалните декларации за деца. На половинката ми му звъняха от посолството да му обясняват и нещо го демотивираха заради бюрокрацията. Наше си е детето, но мързел..;) Сега пак ще върна темата в семейните подмятания на къде по света. А за хората в колата да, сто процента ги разбирам...:)))

Връзка към коментар
Преди 1 час, Coo каза:

@домосед БЛАГОДАРЯ! Това изглежда великолепно! Аз тази година гледах ЮАР и Ботсвана точно, отказаха ни всички документи за визите на ЮАР, вкл. специалните декларации за деца. На половинката ми му звъняха от посолството да му обясняват и нещо го демотивираха заради бюрокрацията. Наше си е детето, но мързел..;) Сега пак ще върна темата в семейните подмятания на къде по света. А за хората в колата да, сто процента ги разбирам...:)))

Мястото, посочено от домосед е много хубаво за деца, а и за възрастни, потвърждавам. От моя опит, като отгледала вече три деца, бих те посъветвала да заведете детето поне след 2-3 години. Така ще има някакви спомени от преживяното, а и ще е по-лесно осъществимо. Аз съм водила дъщеря ми на 9-10г. точно там и споменът за галенето на лъвчета е още жив. Пожела пак да отиде след 6-7 години, когато беше отново в ЮАР и пак много емоционално го преживя. Водила съм я и на няколко часово сафари в Пиланесбърг парк, до Сън сити, пак при първото пътуване. Много животни видяхме там и за нея беше интересно. 

Що се отнася до документите, да досадно е, но не непреодолимо препятствие. 😉

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Цвете Благодаря! Много хубаво звучи това! За тази година ни отказа чисто неочакваната формалност за визата и документи специално за детето, бяхме с нагласата, че я е безвизово, я с нещо бързо на границата, иначе билетите бяха много оферта, но... до много лесно се стига лесно, а гредата удря на място:)  И се спрях. Мисля, че беше за добро. Не съм отписала дестинацията, а с хубавите препоръки за Lion Park дори ударно се върна на радара ми. Ще видя и Сън сити... Детето сега е на 2г и наистина помни от ден до пладне. Моите планове съвпадат с препоръките ти за възрастта, като е на 4-5г, да помни и преди да започне предучилищното обучение, училище и да сме силно зависими от ваканции и всичко в системата. Тъкмо да спестим отпуски и пари за повече разглеждане и глезотии:)

Връзка към коментар

Ботсвана си е чудесна за посещение през нашето лято. Вероятно и в Южна Африка няма да се чувствате зле по това време. Мисля, че колкото по-голямо е детето, толкова по-добре ще осъзнава нуждата от специално поведение в близост до диви животни. Аз не съм добър пример в това отношение, но пък спокойно мога да съм лош такъв.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 1.11.2019 г. в 21:23, Coo каза:

Я да задам и аз един оптимистичен въпрос: ако сте правили сафарита с деца или сте попадали на деца, има ли някаква възрастова граница, изобщо препоръки, които бихте дали? Защото аз много искам да направя сафари с детето преди да се сблъскам с образователната система - съобразяването с ваканции, отсъствия и т.н. Т.е имаме 2-3 години макс. А това дете сега (2г.) безобразно шуми и плаши фауната, иска да храни, гали и скубе всичко... Мен жирафи на живо ме интересуват.

ПС: нямаме ход без дете, просто има и такива съдби без баби и лели...:)

Аз заведох дъщеря ми на сафари два пъти (имам предвид на истинско, не в Lion Park в Йоханесбург, въпреки, че това е най-лесно и евтино в двата смисъла на думата - към това място, галенето на малки лъвчета и пр. имам много специално отношение, няма да започвам спорове тук), един път в два резервата в Южна Африка, вторият път в Намибия, Южна Африка и Ботсвана когато беше съответно на 6 и на 7 години... Хареса й и се държа прекрасно като за дете на тази възраст, но за момента няма желание да ходи пак, въпреки, че познава детайлно различните животински видове и редовно ги обсъждаме докато гледаме Nat Geo Wild (единственият канал по ТВ, който е разрешен у дома). Времето ще покаже доколко това е оставило следа в нея.  Дете на 2 години е мега-малко за такова преживяване по мое мнение. От 5-6 нагоре - евентуално. Трябва да имате предвид и риска от зараза с малария, която е много по-фатална в ранна детска възраст. Аз специално по тази причина по това време ходих в не-маларийни паркове и резервати.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.