Прескочи до съдържание

Да нагласим Йордания за около седмица


Препоръчани мнения

За Акаба евентуално гледам хотели, които организират шнорхелинг, макар че не съм сигурна, че ще се пробвам. Питането ми е, ако се настаним в Мадаба, може ли да отскочим до Мъртво море, или трябва да се спи в хотелите на морето. 

Връзка към коментар
преди 3 минути , jul каза:

За Акаба евентуално гледам хотели, които организират шнорхелинг, макар че не съм сигурна, че ще се пробвам. Питането ми е, ако се настаним в Мадаба, може ли да отскочим до Мъртво море, или трябва да се спи в хотелите на морето. 

По принцип не е невъзможно. Би ви отнело до около час. Някой от хотелите  на мъръво море предлагат  day pass плащате си и ползвате плажа на хотела .Има също място където се Казва Amman beach също се плаща вход 30 или 40 JD мисля че там ходят местните и може да бъде доста шумно претъпкано и.т.н.Чувала съм за някакви скрити  малки плажове където никой не ходи или поне рядко някой ходи но нямам идея.Но дори  и да ги откриеш ако решиш да се потопиш в морето и да се намажеш в кал после няма течаща вода където да се изкъпеш така че варианта със този вид плажовр отпада.За мен най добрият вариант ако не сте на хотел на мъртво море си вземете дневен пас за някой хотел.Имайте в предвид Кемпински мъртво море не предлагат дневен пас .Трябва да сте гости на хотела за фа използвате съораженията им.пускам и една снимка от миналата седмица по пътя от Мадаба към мъртво море.

20180311_120943.jpg

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
преди 23 часа, jul каза:

Какъв е достъпът на Мъртво море? Може ли свободно да се отиде или е разпределен плажът на хотелите?

С българската книжка ли взимате кола под наем?

Ти питаш за Мъртво море аз отговарям за Червено море.Нищо поправих се :) писах и за мъртво море

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Така си е. При нас задължителните входове от влючените в паса са 50 Петра и 5 Вади Рум, останалите 15 все ще ги наместим с някой друг музей.

Имам молба за помощ с нагласяне на програмата със 7 нощувки.

1. Кацаме неделя вечер в Акаба. Там си мисля за 2 нощувки - едната веднага след летището, един цял ден (за ориентиране, евентуално шнорхелинг, уговаряне на кола под наем, ако не сме резервирали), втора нощувка и газ към Мадаба. Препоръки за район за хотел в Акаба и кола под наем? Къде и какво се яде?

2. Мадаба - 2 нощувки, пристигаме от Акаба около следобеда. В деня между двете или на тръгване Мъртво море. По-добре ли ще е да разделя нощувките и втората да е на Мъртво море (хотелите са скъпи, но никак не съм убедена, че ще излезе финансово по-добре с плащане на day pass? ).

3. Петра. От Мадаба (или Мъртво море) тръгваме покрай морето. Този природен парк там нещо твърде мокър и екстремен ми се вижда. Ще видим ли нещо, ако го пропътуваме с колата? Вечерта пристигаме във Вади Муса (2 нощувки), като целия ден е за Петра. Втората вечер спим и следва последна нощувка

4- Вади Рум. Пристигаме около обяд, така че ще има достатъчно време за обиколка. На следващея ден не знам кога трябва да напуснем, вероятно до обяд. Връщаме колата и самолетът ни зове.

Давайте насоки и идеи 🤔 

Връзка към коментар
преди 16 часа, jul каза:

2. Мадаба - 2 нощувки, пристигаме от Акаба около следобеда. В деня между двете или на тръгване Мъртво море. По-добре ли ще е да разделя нощувките и втората да е на Мъртво море (хотелите са скъпи, но никак не съм убедена, че ще излезе финансово по-добре с плащане на day pass? ).

На мен 2 нощувки в Мадаба са ми множко.Не съм спала там  и не мога да препоръчам хотел.Мадаба след окоюо 2-3 часа е разгледана.Входа за гръцката църква не е покрит от  Jpass но и е няколко JD. Музея го покрива Jpass.Малко градче няма кой знае какво за разглеждане.

До колкото разбрах ще хофите през Март.Цените на хотелите на Мъртво море са все още по ниски от мспример в момента.От неделя до четвъртък  хотелите имат пи ниска цена от колкото четвъртък и петък.

преди 17 часа, jul каза:

3. Петра. От Мадаба (или Мъртво море) тръгваме покрай морето. Този природен парк там нещо твърде мокър и екстремен ми се вижда. Ще видим ли нещо, ако го пропътуваме с колата? Вечерта пристигаме във Вади Муса (2 нощувки), като целия ден е за Петра. Втората вечер спим и следва последна нощувка

За кой природен парк говорите?.Wadi Mujib?Ako за него говорите до колкото съм запозната можете да отидете с кола до входа след това има ходене газене във вода,катерене  и плуване .Имайте в предвид ако сте с деца забранено е до 18 годишна възръст.А иначе мисля че е интересно място от снимки които съм виждала и едно от места който искам да посетя преди да си тръгна от Йордания.

  • Шок 1
Връзка към коментар

Аз планувах тази разходка във водата, но само защото Раян ми съкрати един ден отпадна. Щях да ходя с други хора и дъщеря ми, която е далеч от 18 годишна. Добре, че отпадна, нямах идея, че не е разрешено..

Връзка към коментар
преди 33 минути , Alexander каза:

Аз планувах тази разходка във водата, но само защото Раян ми съкрати един ден отпадна. Щях да ходя с други хора и дъщеря ми, която е далеч от 18 годишна. Добре, че отпадна, нямах идея, че не е разрешено..

Щях да забравя ,може да се посети от 01.04 до31.10 а  има и няколко маршрута но повече подробности   http://www.wildjordan.com/eco-tourism-section/canyoning.

Връзка към коментар

Nevena, планът ми е да се спи 2 нощувки в Мадаба, не да се стои там 2 дни 🙂 Пристигаме от Акаба някъде следобеда и разглеждаме, каквото разглеждаме. Спим. Денят между двете нощувки отиваме до Мъртво море и нещо друго наблизо, още не знам какво. Спим и тръгваме към Петра.

Точно Wadi Mujib имах предвид, но щом не работи, чуденето ми отпада. Все пак ми се иска да отидем по единия път и да се върнем по другия. Препоръки в тази посока?

 

Във връзка с търсенето на day pass за Мъртво море попаднах на интересен блог - https://onceupon-abackpack.com/dead-sea-free/.

В трипа хората са си направили труда да систематизират цените, като за момента най-ниска е цената на Рамада - 25 JOD с включен обяд. 

За приспиване се чудя - много ми са някак безлични тези големи хотели от веригите.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, jul каза:

Денят между двете нощувки отиваме до Мъртво море и нещо друго наблизо, още не знам какво. Спим и тръгваме към Петра.

Точно Wadi Mujib имах предвид, но щом не работи, чуденето ми отпада. Все пак ми се иска да отидем по единия път и да се върнем по другия. Препоръки в тази посока?

Около Мъртво море и Мадаба може да отидете до река Йордан (не съм ходила).Mount Nebo.Друго място близо е Ma'in Hot Springs 

има хотел и спа .Ходила съм дневен престой в спа центъра немога да кажа че бях впечатлена и парите който платихме не отговарят на сервиза(за хотела не мога да кажа нищо).

Да има два пътя единият е магистрала а другият се казва   King’s Highway никога не съм минавала от там но казват че е по живописен път (oще повече ще ходите през март всичко е зелено.

По пътя за Петра може да отидете и до Karak Castle.Ако минавате по този път да е през деня защото няма улични лампи.

Редактирано от Nevena
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 @jul  . Като сравнително най скоро върнали се от там ще отделя малко време да ти отговоря.

 Това което не бива да се изпуска в Йордания са 2 неща Петра и Пустинята Вади рум . Те са уникални и абсолютно задължителни.  Бях много впечатлен и от Джераш  , въпреки че не си падам по този тип забележителности.   За всичко друго не бих съжалявал , ако го изпусна.  Първите 2 са близо до Акаба , Джераш е доста далеч на север  .

 

Да се разхождате до Мадаба само за църквичката с картата и планината Небо от която Мойсей  " видял обетованата земя "  ми е малко странно  .  Ще си позволя да цитирам много сладкия пътепис на @МАРИН МИТЕВ 

 

 "С още пресни впечатления се насочихме към хълма Небо и мястото, от където Мойсей видял Обетованата земя. Честно ли да ви кажа? Аз, ако бях на мястото на Мойсей, след като видях каквото той е видял, щях да си събера чукалата и да се върна обратно! Въздухът беше доста запрашен, но пустошта е поразителна! Само камъни и нищо! Като нищото преобладава! А, и едно дърво! Едно! Морето не видяхме, заради праха във въздуха! Минахме и през река  / река!? хахаха / Йордан. Последната е около 5-6 м широка, позаблатена и пълна с хорица в бели роби. Не си заслужава...Пощъкахме, пощъкахме наоколо, пък се прибрахме в Аман."

 

Че и 2 вечери ? .  Ние спахме там , но полетите ни бяха от Аман и е сравнително близо до летището .  За река Йордан и сайта на покръстването няма да коментирам , да не нараня нечии религиозни чувства . Ще обясня . Пътуваш в горещината до паркинг , където си оставяш колата . Плащаш си по 13 динара , понеже не е включен в Йордан пас( около 30 лв ) на човек за да те извозят с автобус до  мястото  "където е кръстен " Христос на река Йордан  ( това което е останало от реката   ) .  Автобуса и на отиване и на връщане май беше на кръгъл час в жегата до паркинга и обратно . 

 

 За Акаба . В самия град е пълно с вкусна и евтина улична храна , там не бих ял на ресторант . Що се касае до спането отново бих спал извън града близо до Japanese Garden в посока Саудитска Арабия , както между другото и повечето от хората тук са го направили. 

 

Шнорхелинга  в Акаба  ( като гледам никъде не сте ходили  на цветни рибки ) вероятно ще ти хареса  а водата март месец ще е хладничка . Ние не бяхме особено впечатлени , но то е по друга причина . Ако не си ял сладолед много ти харесва . Пък когато непрекъснато го правиш трябва да е изключителен за да му обърнеш внимание . 

 

 Мъртво море е интересно като преживяване , както и плескането с кал . Ако се ходи за балнеология обаче трябва да е за няколко дни  . Ако сте на скъп хотел като нас храната е само в ресторант и то на сериозни цени . За едното къпане може и попътно да се направи или да се изпусне. Замъци доста разгледахме , но нищо не ме разтърси. За разлика от Джераш . Там много ми хареса.

 

 С две думи . За разглеждане на Петра , който е много голям и наистина си струва си дайте поне 2 дни. 1 ден за пустинята . Може и със спане в Акаба защото са близко . Аз не съм много впечатлен от спането в пустинята за разлика от повечето други, както ще прочетеш по нагоре. 

 За другите дни вие ще си решите . Ако ходите до Джераш пътя обаче е доста дълъг . От друга страна  ще усетите колко голяма и различна и като климат и като релеф и като гледки е страната .

На север нощно време си стояхме с пуловери , а няколко дена по късно в Акаба даже през нощта температурата не падаше под 28 градуса , а за през деня над 40 . 

 

 За Wadi Mujib е въпрос на характер . Ние се прибрахме от пустинята на камили . И понеже не бях яздил камила ( става дума за няколко часа ) за мен това беше едно от най ярките преживявания , въпреки скъсания панталон , натъртванията и контузиите.

Така че ако имахме още един ден не бих пропуснал Wadi Mujib както и всяка подобна глупост.  

 

 

  • Харесвам 12
  • Браво 1
Връзка към коментар

 

Хм, в Акаба планирах спане около Японските градини, но изскочи апартамент централно в града на неустоима цена и го резервирах. Наблизо има Карфур, с което се надявам да решим проблема с бирата на мъжете 🙂 Пък ще му мислим къде/с кой да ходим на шнорхелинг, както и откъде да вземем кола.

 

Петра сме планирали 2 нощувки, спане в пустинята също за последната нощувка.

 

Джераш ми идва май далеч, ще помисля.

 

Планината Небо и река Йордан изначално не ме влекат. 

 

Разказът на колегата съм го чела, даже си писах с него преди време 🙂 Явно са нацелили кофти лагер, никъде другаде не съм чела някой да е бил с преджобен багаж....

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

По-горе се пишеше за ресторантите в Акаба и се сещам да препоръчам един ресторант за тези, които обичат риба. Казва се Al-Sofara, но на Google Maps излиза като Company Restaurant Ambassador. По принцип рядко сядаме два пъти в едно заведение при пътуванията, за да опитваме различни неща, но тук повторихме. 

Избираш си риба от щанда и си разбирате как да  я приготвят. Препоръчвам на фурна - първо я запичат леко на грил и после - във фурна с много подправки, леко пикантни. Много, много, много добро. Сервират я с бонус - две салати, пържени картофи и хляб, като риба от около един килограм излиза около 12 -13 евро.

 

Разбира се, дълбоката драма е  липсата на бира. Лимонадата беше доста добра, но не е бира.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 1 минута , deyan каза:

По-горе се пишеше за ресторантите в Акаба и се сещам да препоръчам един ресторант за тези, които обичат риба. Казва се Al-Sofara, но на Google Maps излиза като Company Restaurant Ambassador. По принцип рядко сядаме два пъти в едно заведение при пътуванията, за да опитваме различни неща, но тук повторихме. 

Избираш си риба от щанда и си разбирате как да  я приготвят. Препоръчвам на фурна - първо я запичат леко на грил и после - във фурна с много подправки, леко пикантни. Много, много, много добро. Сервират я с бонус - две салати, пържени картофи и хляб, като риба от около един килограм излиза около 12 -13 евро.

 

Разбира се, дълбоката драма е  липсата на бира. Лимонадата беше доста добра, но не е бира.

Как стой въпроса с не лютите ястия, има ли такива или има люти, по-люти и най-люти?

Ако имат и нормални яситя, задължително ще го посетя първата вечер, знаеш ли до колко часа работи?

 

Връзка към коментар
преди 3 минути , Alexander каза:

Как стой въпроса с не лютите ястия, има ли такива или има люти, по-люти и най-люти?

 Ако имат и нормални яситя, задължително ще го посетя първата вечер, знаеш ли до колко часа работи?

  

За този ресторант - не сме искали и опитвали "нелюта" храна. Но едната вечер (беше четвъртък, което е равносилно на нашия петък) беше пълно с местни, които ядяха печени пилета и други неща, които не изглеждаха да са с много подправки.

Иначе на други места си поръчвахме ястия само по име и/или описание и не беше люто.

 

Не знам работното време, ние вечеряхме относително рано, към 8-9 часа, че програмата ни беше свързана с ранно отпътуване.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, jul каза:

Наблизо има Карфур, с което се надявам да решим проблема с бирата на мъжете.🙂

За съжаление в супермаркетите включително Карфуе не продават бира.Бира и алкохолни мапитки се продават в мсгазини за алкохол,които в Акаба ги има в изобилие и алкохола е малко по ефтин отколкото в Аман,зарадибезмитната зона в Акаба

преди 3 часа, Alexander каза:

Как стой въпроса с не лютите ястия, има ли такива или има люти, по-люти и най-люти?

храната не е люта.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Фотописа на baiKolio го бях пропуснала, много полезно и забавно четиво 🙂

Понеже мъжките тела пият бира - може ли да споделите все пак колко златна е тази напитка и как да се снабдим с нея? Четох тук за проверка на излизане от Акаба - има ли проблем да си купим бира/вино от Акаба и да си я пренасяме, да не се окажем престъпни елементи за няма нищо?

Горе-долу планът е оформен,  като продължава колебанието ми дали си заслужава нощувка на Мъртво море. Че е скъпо, скъпо е, напук на ниските рейтинги на хотелите, но може би усещането е друго? Ако сме в хотел на Мъртво море има ли опция за вечеря извън хотела? Или пък да си спестим едни пари и да отидем само за дневен плаж? Едни и същи неща ли се ползват като гост и за дневен плаж? Малко ми идва екстремно да се топим попътно в някой залив за без пари 🤔

Връзка към коментар

Не е и до пари, просто не сервират алкохол/вино/бира...

А иначе където я има ( в Мадаба, примерно ) беше по спомен 5 JOD.... та не е трагедия, и по-скъпа сме пили 😉

В Акаба в магазин беше 1 и малко, по спомен. На главната улица успоредно на плажната ивица има доста магазини, аз оттам заредих :)  ама не пресметна правилно .... свърши в Мадаба още 😉 

На излизане от Акаба никой за нищо не ни проверява, даже не разбрахме кога сме излезли от зоната. Но ние минахме по пътя за Мъртво море, а не към Петра където на идване входа си беше баш като мини граничен пункт . Макар че и там бяхме на здравей-здрасти, погледна паспортите и айде.

Не се косете, никой няма да ви вземе пиячката 😉

Относно къпането в Мъртво море - по спомен дневен достъп на плажа им беше 20 техни пари, демек 50 кинта... Ако ще се плицукате цял ден, мажете с кал, излежавате и т.н. и т.н. може би си заслужава, ама за едночасовото ни попътно цопване сметнах, че не си струва. Нашата програма обаче беше леко екстремална, не знам ако я карахме по-лежерно на какъв акъл щях да съм. И все пак море като море, че и умряло :) ни рибки, ни дявол ...

Нямам идея как е на "цивилизования" плаж ама ако се решите на "диво" обувки за плаж ще ви свършат идеална работа. Тая кристализирана сол по дъното до брега БОДЕ, доста. Нищо екстремно няма в дивото, просто предвидете повечко вода за да я свалите после тая сол.

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
  • 2 седмици по-късно ...

Има и други, притеснени като нас, че ще ги подгони абстиненцията 😁

Nevena, а как стои въпросът с пиенето на алкохол, ако си го купил? Един от хотелите в Акаба не резервирах, защото изрично пишеше, че е забранена консумацията и внасянето на алкохол. А мъжовете със сигурност ще са грабнали стекче бира от летището. Да не стане издънка заради едната бира ....

Връзка към коментар
Преди 1 час, jul каза:

Има и други, притеснени като нас, че ще ги подгони абстиненцията 😁

Nevena, а как стои въпросът с пиенето на алкохол, ако си го купил? Един от хотелите в Акаба не резервирах, защото изрично пишеше, че е забранена консумацията и внасянето на алкохол. А мъжовете със сигурност ще са грабнали стекче бира от летището. Да не стане издънка заради едната бира ....

В големите хотели имам предвид като Кемпински.Мовенпик  и от този род те имат скенери през който минав багажа няма как да вкарате, бутилката ви се взима и като си тръгнете се връща.НО едни приятели ми бяха на гости и го измислиха но те вкараха тежката артилерия демек уиски който наподобява сока на ябълка и го вкараха под формата на шишенца с ябълков сок😁 .Или изпиваш еднолитрова кутия от сок и пълниш .Ама бирата незнам как ше я вкарата.

В малките хотели никога не са ми проверявали багажа.За кой хотел става въпрос?

По принцип тези големите хотелски вериги имат барове и на тях им изнася да ви продадат алкохола а не да си го вкарвате

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Nevena не помня кой беше хотела, но си го пишеше в условията за резервация. Имах предвид не дали ще ни го вземат, ами примерно да вземат да ни арестуват за нарушаване на обществения ред за едната бира (не знам колко строги са правилата).

Връзка към коментар
преди 13 минути , jul каза:

Nevena не помня кой беше хотела, но си го пишеше в условията за резервация. Имах предвид не дали ще ни го вземат, ами примерно да вземат да ни арестуват за нарушаване на обществения ред за едната бира (не знам колко строги са правилата).

Аз досега не съм чула някой да са го арестували ,но и не съм виждала на улицата някой да пие бира или някакъв друг алкохол.Не е прието.Пие се в заведение където се сервира алкохол(малките заведения не сервират и не позволяват консумацията на алкохол) или във вкъщи.Ако ходите в Уади Рум ние в кампс сме си носили вино.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не съм си и помисляла на улицата, за това и в европейска държава може да отнесеш яка глоба. За в хотелите се чудех. Това за Уади Рум е добра идея, но сигурно зависи от кампа.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.