Прескочи до съдържание

Обмяна на йордански динари


Препоръчани мнения

преди 4 часа, Боян Димитров каза:

Интересува ме , каква е причината, хората да купуват чужда валута в България въобще. Аз си ползвам революта, да изтегля 200 еур в съответната валута на място без такси кеш и останалото го плащам с карта. Ако е някаква бананова държава, където разплащанията с карти са табу (те почти не останаха такива, бтв), някак си разбирам, но пак не съм убеден , че човек ще получи по-добър курс, отколкото на място срещу евро/долари. Но може и да се лъжа. 

Защото тук хората получават заплатите си в лева и с левовете си купуват съответната валута.

Иначе трябва да купят долари/евро, че с тях да си купят динари. И що, като си може с лева.

Двойното превалутиране винаги е на загуба.

Аз също винаги си купувам оттук, не толкова, заради курса, а просто, мразя да кацна нейде си и да хукна да търся банкомат или обменно бюро.

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към мнение
На 10.10.2018 г. в 7:05, mililia каза:

Ще те помоля да видиш какво е работното време на банката/чейндж бюрото на летището и евентуално курса към долар/Евро, комисионни. 

С полетите на Ryanair се пристига късно, на другия ден от рано сме планували пустинята и нямам идея къде ще сменяме пари, а курса от тук хич не е изгоден. 

Сега гледах,няма чейндж бюро на летището.Има банкомат на пристигащи.

Редактирано от dimitrov6
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Ох....много яко...ами ако полетите продължат, определено ще направим още веднъж Йордания 🙂

Още един бърз въпрос - имаме навика всичко да минава през кредитната карта и да не носим много пари в брой. Говоря главно за хотели, бензиностанции. Добра идея ли е или да носим  пари в брой?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
4 hours ago, Rositsa88 said:

Ох....много яко...ами ако полетите продължат, определено ще направим още веднъж Йордания 🙂

Още един бърз въпрос - имаме навика всичко да минава през кредитната карта и да не носим много пари в брой. Говоря главно за хотели, бензиностанции. Добра идея ли е или да носим  пари в брой?

Хубаво е да имате и някакви пари в брой, но иначе приемат картови разплащания почти навсякъде. Аз лично заминах с дебитна карта, 20 jod и 50$. За всеки случай си проверете условията за плащане в чужбина. На мен ми удържаха огромни комисионни за превалутиране първоначално и после при осчетоводяването ги бяха при спаднали и не съм плащала такси. Но това е за плащане на ПОС. Не ви съветвам да теглите кеш от банкомат 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Е, курса зависи от банката ти и трябва да е същия, както и при плащане на ПОС

таксата от 5JD си е друго нещо

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 36 минути , neuromancer каза:

Е, курса зависи от банката ти и трябва да е същия, както и при плащане на ПОС

таксата от 5JD си е друго нещо

Оф, нещо си изтрих мнението.

Бях писал, че теглене от банкомат е самоубийство и курсът е над 3 лв. за динар + допълнителна такса за транзакцията.

След като направих бърза справка, според мен проблемът идва от превалутирането.

Ако плащаш в JD или теглиш JD курсът е ужасяващ.

--------------------------------------

Банката е DSK. Тегленето бе чрез кредитна карта (не знам дали има значение). Във връзка със станалия вече прословут рент-а-кар ни се наложи да платим 125JD в брой. За всеки случай отново проверих транзакциите си - платили сме 382,50 лв., което прави 3.06лв. за 1JD. Таксата за теглене е отделно и е била 21.37лв.

В същото време, според мен, в резулат на различно превалутиране:

 - в хотела в Аман, според резервацията цената е 96 лв. (40JD) за две нощувки, а са ни удържани 125.09лв. Отново курсът е малко над 3 лв.

 - в хотела в Мадаба, според резервацията цената е 151 лв. за две нощувки, но са ни удържали 154.08лв.

 

Редактирано от Radnev
Връзка към мнение
преди 17 минути , Radnev каза:

Тегленето бе чрез кредитна карта (не знам дали има значение).

Ами да, има значение. Кредитните карти не са за теглене на кеш, защото си е жив обир.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако си буквате хотелите гледайте в условията им да има възможност за плащане с карта, защото има и такива които искат само кеш. Има места на които не може да се плаща с карта, като пазарите например. Но например в Петра на всички сергии се предлагаше плащане с карта. Освен това имат навика да добавят около 1% над сумата когато плащате с карта, но не навсякъде. По принцип не е лошо да имате кеш в USD или EUR и да си ги обмените на място. Сега се сетих, че в пустинята също платихме кеш.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...
Преди 1 час, jellyfish каза:

Привет, четох някъде нагоре в коментарите, че няма чейндж бюро на летището. Някой може ли да потвърди? 

Честно не си спомням дали има или няма!

Но - Райън толкова закъсня, че дори да е имало е бил затворен със сигурност. 

На това летище освен Райън каца само Търкиш, та не е от най-оборотните. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
3 hours ago, jellyfish said:

Привет, четох някъде нагоре в коментарите, че няма чейндж бюро на летището. Някой може ли да потвърди? 

Няма, но в Акаба има работещи до късно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 11 месеца по-късно ...

Не се занимавайте да купувате динари в София!

Купете си долари и си сменете в Акаба. На летището има change бюра, ама курса е "дървен" 0.68 JD за долар, в града за ЕДРИ купюри 100$ курса е 0.708 JD, за дребни банкноти е 0.70 JD! Така и не разбрах каква им е идеята. За това си вземете САМО едри купюри по 100 $!!!!

Бюрата работят до към 1 ч. през ноща. Иначе, най-добре е да си носите физическа карта на Revolut! Физическа, щото на малко места видях безконтактно плащане. На Revolut, курса е възможно най-изгоден! - 2.48 лв. / 1 JD Без други такси !!! 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.