Прескочи до съдържание

Исторически парк край гр. Варна


Polina

Препоръчани мнения

Абсолютно случайно днес из нета ми попадна информация за нов, все още строящ се исторически парк в близост до гр. Варна. 

През пролетта на 2019 предстои да завърши първия етап от парка, с който ще бъде и официално открит.

Останалите етапи от парка ще се откриват постепенно като до 2022 година би трябвало да бъде отворен и целия парк. 

Видях, че има предварително посещение (Инвеститорска обиколка), което се организира за края на януари и всеки може да се запише за тази обиколка срещу съответното заплащане. 

Местоположението му е на малко повече от 30 км западно от гр. Варна - с. Неофит Рилски (след Девня).  

Ще се радвам да споделите мнения, ако решите да го посетите. 

Аз искрено се надявам да не е поредния бутафорен проект и да е нещо смислено. Поне на картинките изглежда добре. 🙂

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

На описание са го докарали, да видим реално какво ще сътворят:

Най-големият исторически парк в света отваря у нас

 

По-коректно беше да напишат "ще отвори през 2022 година", както е заплануван, но за такова задълбочаване нашите писачи не си правят труд.

 

https://profit.bg/svezho/nay-golemiyat-istoricheski-park-v-sveta-otvarya-u-nas-snimki/?fbclid=IwAR3rbq3COJunN4TBvhOl98zP2P5SdUBf8eMLe-SbbDIqdTbHDfm_m1y2lZE

  • Смея се 2
Връзка към коментар

В един друг форум върви доста активна дискусия относно този парк и инвестициите в него. С две думи - много мирише на бездна за пари, без да има яснота къде ще отидат инвестираните пари, със супер нереалистичен бизнес план (едва ли не целият ареал около Варна, включително туристическия човекопоток трябва да купува супер скъпи билети за да излезне сметката) и т.н. Понеже примамващите инвестиции ползват доста от пирамидалните похвати, на който му е интересно нека прочете тази дискусия

 

За останалите, които са любопитни просто като посетители, имайте много здрава доза скептицизъм, че нещо ще излезе от този парк 🙂

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Неотдавна минавах минавах с автобус  покрай Неофит Рилски, и както си зяпам през прозореца изведнъж ченето ми увисна - стори ми се, че виждам в полето 2 крепостни кули, и строеж край тях! Разтърках очи - все още си бяха там! И то не някакви бутафорни псевдо-кули, а - поне от дистанцията от която ги зърнах - съвсем автентични, бих казал от Второто българско царство, кули, които си изглеждаха като да могат да устоят доста директни попадения от катапулт 😮

Тогава поразпитах и разбрах за въпросният парк, където вече се издигала бронзова статуя на стрелец, най-високата на Балканите (ами че как иначе:). Аз лично чакам с нетърпение да видя какво ще направят, като идея е супер.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Аз лично бих го посетила, заедно с децата. Колко пари са отишли за него е едно на ръка, но така и така са похарчени. Колко да е скъп билета, хората на опашка се редят да ходят в онзи "замък" в Равадиново за 20 лева, които влизат директно в джоба на смешкото _собственик, тук поне е нещо за държавата, а и интересно звучи. 

Редактирано от luba_rizova
  • Харесвам 4
Връзка към коментар
7 hours ago, Георги said:

В един друг форум върви доста активна дискусия относно този парк и инвестициите в него. С две думи - много мирише на бездна за пари, без да има яснота къде ще отидат инвестираните пари, със супер нереалистичен бизнес план (едва ли не целият ареал около Варна, включително туристическия човекопоток трябва да купува супер скъпи билети за да излезне сметката) и т.н. Понеже примамващите инвестиции ползват доста от пирамидалните похвати, на който му е интересно нека прочете тази дискусия

 

За останалите, които са любопитни просто като посетители, имайте много здрава доза скептицизъм, че нещо ще излезе от този парк 🙂

Според Закона за публично предлагане на ценните книжа:

 

"Публично предлагане на ценни книжа
е предоставянето на информация за предлагане на ценни книжа, адресирана до 100 и повече лица или до неопределен кръг лица в каквато и да е форма и чрез каквито и да е средства, съдържаща достатъчно данни за условията на предлагането и предлаганите ценни книжа, така че да могат инвеститорите да вземат решение за записване или закупуване на тези ценни книжа. Предлагането на ценни книжа чрез инвестиционен посредник също се смята за публично предлагане, ако отговаря на условията по изречение първо.[1]"
 
https://bg.wikipedia.org/wiki/Първично_публично_предлагане
 
За съжаление доста елемети имат признак на измама и незаконно функциониране 😞 Аз не бих препотъчал на някой да купи предварително акции, златна карта и т.н. 
 
Ето една статия, която перфектно описва как се правят измамите цък
 
2 hours ago, luba_rizova said:

Аз лично бих го посетила, заедно с децата. Колко пари са отишли за него е едно на ръка, но така и така са похарчени. Колко да е скъп билета, хората на опашка се редят да ходят в онзи "замък" в Равадиново за 20 лева, които влизат директно в джоба на смешкото _собственик, тук поне е нещо за държавата, а и интересно звучи. 

Това също не е държавен проект, а проект на частна фирма от лица, които не искат много да се афишират публично, а вместо тях ползват имената на разни експерти. Това е доста съмнителна практика....
 
Собственикът на замъка в Равадиново може да е всякакъв, но той поне реално е осъществил един уникален обект, който привлича туристи без да е измамил инвеститори или посетители. Море, хотели и плажове има на доста места, но уникалните обекти са тези, които могат да създадат допълнителна стойност на една дестинация.
 
 
 
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Понеже инициаторът на парка И.М. ми е ФБ приятел, знам много отдавна за идеята. Лично аз се притеснявам да не лансират отново погрешната версия на историята ни - за "прабългарите, дошли от на майната си". 

Връзка към коментар
43 minutes ago, GeorgiD said:

Понеже инициаторът на парка И.М. ми е ФБ приятел, знам много отдавна за идеята. Лично аз се притеснявам да не лансират отново погрешната версия на историята ни - за "прабългарите, дошли от на майната си". 

Важното е да не лансират версия на "българите, пратени на майната им" 😉

 

Гледах някои рендеринги на сградите - като видинчанин ще кажа, че входната сграда, Баба Вида, ще бъде едно доста добре изпълнено копие, римският театър също изглежда впечатляващо на картинка. 

Иначе във видеото от преди няколко дни теренът прилича на разорана нива с половин Баба Вида и стени на църква - мисля, че ако отворят тази пролет, обектът ще влезе в учебниците по туризъм като пример за tourist trap. 

Иначе разбира се, цялата схема мирише от километри

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Остави питомното, та гони дивото, казал народът.

Останките/разкопките от древния Марцианополис тънат в боклуци, обрастват в драки и тръне, телените огради около тях са прогнили и порутени, указателните табели не приличат на нищо.

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към коментар
25 minutes ago, Светославов said:

Остави питомното, та гони дивото, казал народът.

Останките/разкопките от древния Марцианополис тънат в боклуци, обрастват в драки и тръне, телените огради около тях са прогнили и порутени, указателните табели не приличат на нищо.

Двете неща нямато много общо едно с друго. Съхраняването и експонирането на културно-историческото наследство е задача и в определен степен монопол на държавата.  В случая говорим за частна инициатива за увеселителен парк от типа на Диснилент с културно-исторически профил.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Аз вероятно ще го посетя, само от любопитство. Както направих и със замъкът Равадиново, място , което втори път надали ще посетя, макар да ми хареса. Надуха нереално много цените, а не си заслужава толкова много.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 36 минути , Topfly каза:

Двете неща нямато много общо едно с друго. Съхраняването и експонирането на културно-историческото наследство е задача и в определен степен монопол на държавата.  В случая говорим за частна инициатива за увеселителен парк от типа на Диснилент с културно-исторически профил.

Да, формално е така.

Боли ме, че покрай историята се пише "история" за бърза консумация. 

Връзка към коментар
преди 8 часа, luba_rizova каза:

тук поне е нещо за държавата

надали е за държавата, има си частни собственици, но в това няма нищо лошо

Лично аз не виждам защо един Дисниленд да е нещо хубаво, а това да е лошо, зависи от реализацията.

И щом е увеселителен парк, по-добре да се построи на чисто и да е ясно какво е, вместо върху съществуващи останки от крепост да се надстрояват стени от итонг и шперплат.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
1 hour ago, АнтонМинков said:

Аз вероятно ще го посетя, само от любопитство. Както направих и със замъкът Равадиново, място , което втори път надали ще посетя, макар да ми хареса. Надуха нереално много цените, а не си заслужава толкова много.

Ако е вярно това което се пише по форумите е по вероятно никога да не открият този исторически парк или ако го направят ще е по скоро разочарование и туристическа клопка. Що се отнася до замъка в Равадиново аз с удоволствие го посетих за четрвърти път миналата година, защото много уважавам хората, които имат смелостта да си осъществят детските мечти. Всяка година има по нещо ново, а и децата много му се радват. Интересно е и да следиш коментарите на посетителите, които трудно могат да разберат що за обект е този замък 🙂 Някои оставят разочаровани, като разберат, че всичко е ново строителство, други просто се радват на гледката, а трети го оределят за кич (какъв да бъде един замък от приказките? ).. Аз лично приемам входната такса като дарение за осъществяването на мечтите на едно непораснало дете 🙂 Харесваме го или не, този замък ще остане уникална атракция вероятно и стотици години след смъртта на неговия създател...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 6 часа, Topfly каза:

Харесваме го или не, този замък ще остане уникална атракция вероятно и стотици години след смъртта на неговия създател...

Атракция на цената на най-популярните европейски замъци, които са и с историческа стойност, мерси

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
4 minutes ago, tch said:

Атракция на цената на най-популярните европейски замъци, които са и с историческа стойност, мерси

По същата логика не влизай в Саграда Фамилия, центъра Жорж Помпиду“ или не се качвай на Айфеловата кула или Бурж Калифа, защото са относително нови атракции и нямат много стотици години история 🙂

Що се отнася до цената на билета,  в замъка Равадиново е включена и стойността на строежа, докато западни исторически дворци вече са изплатени 😉 Да не говорим, че в сезона винаги има много посетители, което показва, че цената е определена правилно.

Връзка към коментар
преди 4 минути , Topfly каза:

По същата логика не влизай в Саграда Фамилия, центъра Жорж Помпиду“ или не се качвай на Айфеловата кула или Бурж Калифа, защото са относително нови атракции и нямат много стотици години история 🙂

Що се отнася до цената на билета,  в замъка Равадиново е включена и стойността на строежа, докато западни исторически дворци вече са изплатени 😉 Да не говорим, че в сезона винаги има много посетители, което показва, че цената е определена правилно.

Относително нови, част от тях на 100+ години 😉 И всички без небостъргача имат и културна, и историческа стойност. А през сезона на крайбрежието пребивават сиг. около 2.5-милиона души разбира се, че ще има посетители

Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...
преди 19 минути , Емика каза:

А аз се замислих 500 000 кв.м. за колко време се обхождат пеша🤔 

Ами според мен не са чак толкова много - това е един правоъгълник 1км на 500 м.

  • Смея се 1
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Ханове и пирамиди или какво стои зад Историческия парк край Варна

Зад старите крепости в Историческия парк в село Неофит Рилски се крие една доста съвременна финансова схема за наивници

https://www.capital.bg/specialni_izdaniia/kapital_gradove/2019/06/15/3915771_hanove_i_piramidi/?fbclid=IwAR0W8dbBcUnco_6yFkLH_BpsibVtaWgShT-EIOpVQversUBDOzUPzUGIgcE

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

За мен е малко странно в страна като България, с толкова богато културно-историческо наследство и множество истински/автентични археологически обекти, да се изграждат изкуствени/измислени "исторически" обекти. 
Аналогии с  "Дисниленд" не знам доколко са уместни, доколкото "Дисниленд" са увеселителни паркове, не съм чул някъде да се рекламират като "Американската/европейската история в n-стотин декара" 

Но щом това е частна инициатива  - тяхна си работа, ако не нарушават законите и не ползват публични средства/ресурси (надявам се), имат право да си правят какво са решили - нали сме свободна страна.
Това, че не мен не ми допада, си остава за мен, със сигурност има много хора в България, на които ще им хареса, още повече, че сега патриотарството е много на мода (предполагам, че ще разчитат на това), има и такъв тип туристи, които биха посетили подобно нещо. 
Въпреки че това "поне 300 тоалетни, 500 души кухненски персонал, автогара от поне 300 места за автобуси..." ми изглежда като изхвърляне, но пък, както казах - тяхна си работа. :wink:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 31 минути , Фичо каза:

"поне 300 тоалетни, 500 души кухненски персонал, автогара от поне 300 места за автобуси..."

При очакван трафик от 1000 човека на ден и на мен това ми се видя зловещо изхвърляне на критикът 🙂 Но пък и тези 6 тоалетни и 3 парко места за автобуси май също не се връзват. До колкото разбрах идеята е хората да прекарват целия ден там, така че тия 1000 човека се очаква да са почти постоянно толкова, а не на ротация. 

 

Иначе частна инициатива, хубаво, но много намирисва откъм финансов план. Те и пирамидите и saveway бяха частни инициативи 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз присъствах на представянето в родния ми град и останах впечатлен от презентацията - нещо реално правят и автентично идеята ми хареса.

Целият екип им е съставен от млади, начетени и доста умни хора много активни във ФБ - според мен ще имат успех.Нямаше нито един въздухар.

Единствено ме притесняват сроковете и това, което показаха не бе въобще готово, дано си спазят за откриването на 22ри Юни.

20лв е картата в момента, като предвиждат за в бъдеще да се открият още обекти и да надграждат и поскъпва.

Мисля, че си заслужава и ще бъда на откриването.

Връзка към коментар
7 hours ago, Фичо said:


Но щом това е частна инициатива  - тяхна си работа, ако не нарушават законите и не ползват публични средства/ресурси (надявам се), имат право да си правят какво са решили - нали сме свободна страна.
Това, че не мен не ми допада, си остава за мен, със сигурност има много хора в България, на които ще им хареса, още повече, че сега патриотарството е много на мода (предполагам, че ще разчитат на това), има и такъв тип туристи, които биха посетили подобно нещо. 
Въпреки че това "поне 300 тоалетни, 500 души кухненски персонал, автогара от поне 300 места за автобуси..." ми изглежда като изхвърляне, но пък, както казах - тяхна си работа. :wink:

 

Какво значение има дали крадеш от държавата или от дребни инвеститори? И двете горе долу са същата категория. Преди си мислех, че това е една много елементарна схема за измама, но от статията на Капитал излиза, че всичко е много добре изпипано юридически и използвайки сивите зони на законодателството успешно успяват да заблюдят КФН, че не правят публично предлагане на ценни книжа. Де факто обаче това не е така...

 

От статията в Капитал за мен излиза следното:

 

- Четерима души създават едно АД с 1 милион акции по 1 лев.

- Измислят един добре звучащ уникален и патриотичен бизнес план с който оценяват акциите от 1 лев на 200 лева, като цената постоянно се покачва..

- С най-различни розови обещания продават акции на дребни инвеститори по 200-250 лева бройката, но парите не влизат в дружеството, а в джоба на продавачите на мечти“

- С печалбата от продажбата на акциите създателите финансират дружеството с облигационни емисии плащащи между 20 и 40 процента лихви.

 

С тази схема основателите още преди да са направили една копка прибират в джоба си в пъти повече пари от колкото са дали за създаване на дружеството. За да няма голям скандал започват да осъществят плана с пари на дребните акционери, но така че при евентуален фалит, чисто юридически цялото имущество да стане тяхна собственост.

 

Паркът най-вероятно в някакъв вариант ще отвори, но бизнес планът няма да се сбъдне и поради тежащите задължения в един момент паркът ще фалира. Основателите ще обвинят световното икономическо положение, малката патриотичност на българите и т.н., че не са се сбъднали плановете, но като облигационери при фалита ще вземат цялото имущество.

 

Дребните акционери ще пият една вода и ще си отпишат инвестициите, като ще повярват отново на основателите, че не те са ги обрали, а някой друг е виновен за положението.

 

Тази схема е горе долу толкова законна и етична, колкото и корупцията скрита зад разни консултански договори и т.н. На хартия всичко може да е ок, но схемата смърди...

 

  • Харесвам 10
  • Браво 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.