Прескочи до съдържание

Исторически парк край гр. Варна


Polina

Препоръчани мнения

преди 26 минути , Topfly каза:

 

Какво значение има дали крадеш от държавата или от дребни инвеститори?

Това е дълга тема, но най-общо казано - всеки има глава на раменете си и щом някой е решил необмислено да си хвърля парите - това си е негов избор!  В крайна сметка - щом има хора, които са готови да си рискуват парите от глупост или алчност - това че биха ги загубили е естественото възмездие за глупостта/алчността им. 
Иначе и на мен ми се струва, че най-вероятно ще случи точно това, което си описал. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
24 minutes ago, Фичо said:

Това е дълга тема, но най-общо казано - всеки има глава на раменете си и щом някой е решил необмислено да си хвърля парите - това си е негов избор!  В крайна сметка - щом има хора, които са готови да си рискуват парите от глупост или алчност - това че биха ги загубили е естественото възмездие за глупостта/алчността им. 
Иначе и на мен ми се струва, че най-вероятно ще случи точно това, което си описал.
 

Има огромна разлика между това да поемеш пазарен риск и да загубиш или някой просто да те измами. Ако не искаме да се превърнем в Дивия запад, където всеки с пистолет раздава правосъдие е добре закона да те защитава срещу измамниците. Това че някои измамници ползват дупки в закона не ги прави по малки измамници от тези, които еднозначно нарушават закона. Утре ако някой ти открадне парите от банковата сметка или кредитната карта и на теб няма да ти е гот да ти кажат, че си бил глупав, защото си избрал банка, платежна услуга и т.н. с дупка в системата от която се е възползвал крадеца. Животът, технологиите, продуктите и т.н. са толкова сложни днешно време, че реално никой не е застрахован срещу измами и единствено законите могат да въведат някакъв ред в тази джунгла...

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

Почна подготовката с оплакването от лошата срада и глупавите български хотелиери, които не си разбират интереса и не искат да развиват туризма:

 

" Кои са допълнителните бизнеси?

- Когато първоначално правехме атракциона, идеята беше той да се ползва от хотелиерите по Черноморието. Мислех, че те ще са по-активни в това да го използват, защото за тях е добавена стойност. Мислех, че заедно можем да работим, но в последствие видях, че самият туристически бранш е много заспал. Без да искам да ги обиждам – може би са достигнали ниво на засищане, което за тях е прекрасно, доволни са от резултата. Но нас ни интересува самият проект да работи на максимални обороти. Първото, което видяхме, е, че ни трябват места за настаняване, но без да търсим леглова база за всички туристи, а само за отбрани хора – тези, които са по-платежоспособни. Ние търсим различен профил от тези, които идват сега на Черноморието. За една определена част трябва леглова база, защото легловата база ни позволява да правим събития – тимбилдинг, събития за събота и неделя, фирмени събития.
"

 

Ако таргета не е туристите, които посещават черноморието, а разни фирми, които си правят тиймбилдинг, не беше ли по добре да построят парка близоко до София?

 

Чудя се защо хората трябва да ходят в престижни университети и да си губят времето с учене, ако според господина всичко учено в университетите трябва да се забрави?

 

"В момента аз, ако искам да си купя акции, ще ги закупя от физическо лице?

- От физическо лице.

Това не крие ли опасности за инвеститора? Каква е гаранцията, че парите ще достигнат до парка?

- Когато един човек навлезе в света на бизнеса, е добре да излезе от шаблоните, които му преподават в университета. " 🙂

 

 

Паркът явно ще отвори на 22-ри юни, но без реално да е подготвен за посетители:

 

 

"Отваряте на 22 юни. За тази на практика половин година колко хора очаквате?

- За тази година има няколко неща, които искаме да съобразим – отваряме парка една идея по-рано заради натиск от външни хейтъри, които развалят добрия имидж на обекта. Затова ние трябва да го отворим малко по-рано, без да сме на 100% готови, за да се съобразим с общественото мнение, което ще се формира – положително или отрицателно. През първата година ще има много неща, които ще оправяме. Трябва да сработим екипа. Пак поради трудности, които са възникнали от злонамерени атаки, по-малко време съм отделил на раздвижване на проекта."

 

https://www.capital.bg/specialni_izdaniia/kapital_gradove/2019/06/15/3915768_ivelin_mihailov_spirame_da_predlagame_akcii_sled/

 

Какво може да се очаква от парка от гледна точка на посетител?

 

На пръв поглед това ще е една туристическа клопка. Оносително скъп вход, плащане за всяка активност в парка и охрана, която те гони да плащаш ако правиш снимки 🙂

 

"охраната да следи всички, които правят снимки дали са си платили допълнително за тях, да гони и глобява нарушителите. "

 

Ако към горното добавим и посещението на един парк, който по признанието на самите онователи не е готов за посетители се оказва, че първите посетители на парка ще получат едно скъпо посещение на строителен обект. Как ще станат от това 200 000 посетители само за тази година, го разбират само тези които не следват университетските шаблони 🙂

 

https://www.capital.bg/specialni_izdaniia/kapital_gradove/2019/06/15/3915771_hanove_i_piramidi/?ref=cheteno24

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Впечатленията ми от този обект се изчерпват с това, че съм минавал покрай него с автомобил. Не съм си направил труда да спирам. 

Това, което се вижда от пътя - на първо четене ми изглежда на нещо подобно като "Замъка Равадиново", който на мен лично не ми харесва. 

Но въпрос на вкус и лични предпочитания.

Ето има хора, които харесват чалга музиката и я считат за изкуство. Няма лошо в това. 

 

И все пак, според мен и двата обекта (и Равадиновския замък и Неофит Рилския парк) си приличат по едни и същи неща: 

- не се вписват по никакъв начин на местата, където се намират;

- изглеждат бутафорно, до степен да бъдат смехотворни (първото ми впечатление от бронзовия "колос" с лък в Неофит Рилски беше да ме напуши на смях); 

- ако приемем, че официално съществува в архитектурата стил наречен "мутро-барок", тези двата обекта  с цялата си кичозност - биха били идеална визитна картичка на посочения стил; 

 

Разбира се, не ангажирам никого с личните си виждания. Очевидно - на много хора Замъка Равадиново им харесва (или пък поне им е интересен) и предполагам, че същите хора биха харесали и Неофит Рилската възстановка. 

 

Аз бих пропуснал. 

 

P.S.:  Току-що прочетох статията с изпълнителния директор на парка.
Ъмм... допускам, че фактът че проектът не ми допада - ме поставя в низвергнатата катеогория "външен хейтър". 🙄  Ами добре, посипвам си главата с пепел. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
23 hours ago, Фичо said:

За мен е малко странно в страна като България, с толкова богато културно-историческо наследство и множество истински/автентични археологически обекти, да се изграждат изкуствени/измислени "исторически" обекти. 
Аналогии с  "Дисниленд" не знам доколко са уместни, доколкото "Дисниленд" са увеселителни паркове, не съм чул някъде да се рекламират като "Американската/европейската история в n-стотин декара" :wink:

Културно историческото наследство е едно нещо, а научнопопулярните, историческите или на историческа тематика книги, филми, обекти и мероприятия са друга тема.

 

Много исторически филми създават “бутафорни“ и несъществуващи замъци, костюми и т.н., но въпреки това тези филми си имат своята роля и в популяризирането на историята и в развитието на развлекателната индустрия.

 

Етнографските музеи на открито от типа Скансен са един вид Исторически парк и този вид “бутафорно“ представяне на стари сгради, обичаи и т.н. е популярно от повече от 100 години цък  Днешно време вероятно в стотици държави има подобен Скансен и това, че Исторически парк се опитва да се представи, като нещо много уникално е по скоро маркетингов трик от колкото реалност...

 

До Будапеща в Сентендре има Скансен (Исторически парк)  в който може да видиш типични сгради от най-различни региони на Унгария и рамките на обиколка с гид можеш да изпробваш най-различни унгарски обичаи, стари професии и т.н. цък

 

b_szentendre_skanzen_001.jpg

 

 

 

Друг вид „бутафорно“ представяне на исторически сгради са музеите от типа Minimundus в Австрия, където в умален размер се демонстрират най-известните сгради в света. цък

 

minimundus018-1024x683.jpg

Връзка към коментар
4 minutes ago, Фичо said:

Не бъркай исторически с етнографски :wink: 

Исторически парк по своята същност както ни го представят си е точно етнографски музей от тип Скансен. Опитват се да пресъздадат как са живяли хората преди много време.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
3 minutes ago, Topfly said:

Културно историческото наследство е едно нещо, а научнопопулярните, историческите или на историческа тематика книги, филми, обекти и мероприятия са друга тема.

 

Много исторически филми създават “бутафорни“ и несъществуващи замъци, костюми и т.н., но въпреки това тези филми си имат своята роля и в популяризирането на историята и в развитието на развлекателната индустрия.

 

Етнографските музеи на открито от типа Скансен са един вид Исторически парк и този вид “бутафорно“ представяне на стари сгради, обичаи и т.н. е популярно от повече от 100 години цък ...

 

minimundus018-1024x683.jpg

Така е. 

Poble Espanyol в Барселона е още един такъв пример. И то успешен мисля. Поне на мен ми допадна.  

Въпрос на конкретно изпълнение обаче. И на личен вкус и предпочитания също. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Topfly каза:

 Опитват се да пресъздадат как са живяли хората преди много време.

ОК, ще видим какво ще се получи.  
Иначе за мен аналогът на Скансен е Етъра, а не това нещо. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
21 minutes ago, Фичо said:

ОК, ще видим какво ще се получи.  
Иначе за мен аналогът на Скансен е Етъра, а не това нещо. 

Етъра просто представлява друга епоха. Там също има създадени също абсолютно нови сгради:

 

История на музея

Изграждането му започва през 1963 г. под ръководството и по проект на Лазар Донков. Първоначално е реставрирана съществуващата воденица, а по-късно са изградени и другите обекти. Изграждането на музея се осъществява чрез три основни метода: реставрация на обекти, заварени на терена; пренасяне на оригинални съоръжения и пресъздаване на сгради по предварително направени заснемания. Официално е открит на 7 септември 1964 г. През 1967 г. е обявен за народен етнографски парк. През 1971 г. е обявен за паметник на културата.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Етър_(музей)

 

Нормално е когато се пресъздава една доста по ранна епоха историческата достоверност да е по малка, но това не пречи някой да се опита и с такъв етнографски музей на открито...

 

Ако има проблем тук е, че основно аматьори и хора със съмнителна репутация се занимават с този проект, като видимо основната им цел им е да излъжат едни дребни инвеститори...

Връзка към коментар
22 minutes ago, vinidj said:

Ето и отговора и на другата страна.

По същество не отговаря на нито едно от обвиненията, а прави контраобвинения за неща които нямат нищо общо с конкретния проект...

 

Единственото което казва по същество е: Вярвайте ми и не искайте прозрачност, бизнес логика, отчети и т.н. 🙂 Който иска да му вярва 🙂

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Може да не отговори на обвиненията за парка, но отправи нови към Иво Прокопиев, че живеел в Сингапур, че нищо не е направил за България, че фирмата му замърсява природата и че участвал в масовата приватизация и обедняването на България. Сега интересно да видим Капитал дали и какво ще отговорят.

Да видим дали има лоша реклама покрай тоя шум и как ще потръгнат нещата, ясно е че човека си е опекъл нещата и няма да е на загуба той лично по тези схеми, а и никой насила не може да накараш да инвестира някъде.

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Най-после и КФН се раздвижи, „ след като анализира публично оповестената информация за проекта, налична в интернет пространството, електронни медии и социални мрежи, както и в Търговския регистър, съобщиха от регулатора на небанковия финансов сектор. “

 

КФН дава на прокуратурата проверката на "Исторически парк" АД

Парите от продажбата на акции може да не са за проекта на атракционния парк край Варна, а по сметката на акционерите – прехвърлители

https://www.investor.bg/novini-i-analizi/339/a/kfn-dava-na-prokuraturata-proverkata-na-istoricheski-park-ad-286381/

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Topfly каза:

Най-после и КФН се раздвижи, „ след като анализира публично оповестената информация за проекта, налична в интернет пространството, електронни медии и социални мрежи, както и в Търговския регистър, съобщиха от регулатора на небанковия финансов сектор. “

 

КФН дава на прокуратурата проверката на "Исторически парк" АД

Парите от продажбата на акции може да не са за проекта на атракционния парк край Варна, а по сметката на акционерите – прехвърлители

https://www.investor.bg/novini-i-analizi/339/a/kfn-dava-na-prokuraturata-proverkata-na-istoricheski-park-ad-286381/

 

След като КЗЛД се на*ра (или поне е на път да го направи), в тази комисия вероятно са решили, че властта няма да понесе още един мащабен скандал. А вероятно в КФН вече знаят поне приблизително колко народ са се набълбукали с „акции“ от тоя ми ти парк и техният брой, както и платените кинти съответстват на думичката мащабен, която използвах в предишното изречение.

Предполагам, че всички от КФН ще бъдат обявени за „родоутстъпници“, което в днешно време е голямо провинение в България. Нещо като да си Abtrünnige в Германия преди 80 години.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Нищо родолюбиво няма в това да излъжеш с пари сънародниците си 🙂 Фирмата няма нужда да фалира никога за да загубят акционерите. Те реално са загубили още в първия момент, когато са сключили сделката, защото хиляди са дали пари за проекта, но се получава че 80% от акциите и 100% от облигациите са в ръцете на основателите...

 

Що се отнася до публичното предлагане на ценни книжа, ако е вярно че има над 1000 акционери, информацията за проекта вероятно е достигнала до минимум 10-20 хиляди души, а това е 100-200 повече хора от колкото закона разрешава като максимум без да се прави публично предлагане на ценни книжа. Ако обаче беше направен публичен проспект КФН едва ли щеше да допусне да се предложат ценни книжа при толкова неизгодни за дребните инвеститори условия...

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

нищо незаконно няма в това да джиросаш ценни книжа на друго лице. 

ЗППЦК не е нарушен, защото в нито един клип на имл няма публично предлагане на ЦК. Ключовата дума е "публично". В нито един клип той не казва продавам акции на ИП АД 200бр. на стойност 50 000лв с дивидент 5000лв. Единственото,което прави е да разказва за парка,което НЕ представлява публично предлагане на акции.

Въпросната информация за акциите и подробностите около тях е разпространявана в ЧАСТНИ разговори между консултанти и инвеститори било то лично,по тел,скайп или месинджър. 

Така че ЗППЦК в нито един момент НЕ е нарушен.

Ако намериш ПУБЛИЧНА информация, в която ИЛМ ПОДРОБНО обяснява за печалби и предлага акции, изпрати я на прокуратурата и го вкарай в затвора😉

Редактирано от Георги
Връзка към коментар

Последно, някой от форума посети ли Парка?

Аз смятах да го направя на връщане от морето, но за зла врага уцелих периода, в който беше затворен.

Мнение от извора ми се иска да прочета, пък и някоя снимка... Благодаря!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Но какво мога да видя СЕГА ми беше питането. 

И като се изтъква толкова плащаш, пък едиколкоси спестяваш, нали трябва да знам и какво получавам. Не какво ЩЕ. Аз на врачки не ходя. 

Ще съм ти задължена ако качиш лични снимки от Исторически парк към момента.

Благодаря!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз @Zara абсолютно я подкрепям, понеже мислехме едно пътуване из България за юли и тоз ми ти парк не работи и не работи. Сега съм замолила едни познати от Варна да проучат на място, защото с малко дете хич няма да бия път за лудо, ако се окаже, че няма къде да го скатая на сянка, няма алеи подходящи да бутам количката или всичко, което ще гледа са багери и пресен бетон. Който е ходил сега (този уикенд, тази седмица) да качи снимки.

Връзка към коментар

Въпросът ми е, има ли дете на около 2години място в парка в момента?

Има ли къде да се катери или ще ми правят забележки? Има ли някакви тунели и пещери да си изследва вътре? 

Гледах им на сайта инфо с атракциите. Пише, че езерото не работи за разходка с лодка. Пуснали ли са го вече?

Има ли животни да гледа? Детето на разни пилета и коне си умира от кеф в момента. Ако има и други, сигурно ще се накефи.

Историческата и културната част с картините директно я пропускам, детето тези ни ги и поглежда, ние също. 🙂

Също - като капне от търчане насам-натам, има ли гладки алеи, по които да бутам количката, защото, ако друса оффроуд мрънка и общо взето посещението за 1-2часа приключва безславно.

Мястото изглежда голямо като за цял ден прекаран там. Има ли тоалетни и течаща вода на лесно достъпни места? Моето постоянно се маже с храна, кал или повръща.

Връзка към коментар

Темата е сериозно прочистена и отново отворена за коментари. Няколко насоки как искаме да продължи.

 

Приемливи дискусии:

 

Състояние на парка в момента, ревюта от посещение на хора отишли след официалното откриване. Т.е. от посетители, които са били там извън официалната част с концертите и организираните събития. Искаме да знаем какво е ежедневието в парка в момента, какво представляват атракциите, добра ли е организацията, интересно ли е за малки, големи и още по-големи, колко време се препоръчва за посещение, лесно достъпна и завършена ли е инфраструктурата, как оценявате коефициента цена/качество и т.н.. Отговори на въпросите зададени от @Zara и @Cooпоказват точната посока, в която трябва да върви темата. 

 

Неприемливи дискусии:

 

- Лични нападки не са позволени нито в другите теми, нито тук, но тук ще сме особено стриктни. 

- Използване на родолюбие и патриотизъм като средства за атакуване и обиждане на останалите. 

- Аргументации включващи хейтъри, каолин, сорос, атаки от олигарси и т.н. Темата е Исторически Парк и това е фокусът на дискусията, а не история на българския преход.

- Активно рекламиране на парка. Саморекламата е забранена във форума, а тук се оказва, че има хиляди хора пряко замесени финансово и още повече, които дори да не са замесени финансово са бурни фенове и по някаква причина силно емоционално ангажирани с желанието парка да успее. Тук търсим лични мнения, необременени от ваше финансово участие или прекалено силна емоционална ангажираност. Ще ни извините за недоверието, но когато отговорите на зададените въпроси са като от рекламна брошура на парка, няма да бъдат приемани като обективни.  При нужда ще бъде въведено ограничение за възраст на профила. Вярвам, че ако прогнозната посещаемост на парка е поне малко реалистична съвсем скоро ще имаме доста ревюта от магеланци с изграден имидж тук и скептицизма и недоверието ще отпадне. 

 

На този етап цялата дискусия около финансирането на парка няма да бъде спирана, макар че мисля че с оглед на това, че вече не се предлагат акции и има обратна връзка от институциите, там нещата опират до това ще се намери ли нещо противозаконно в начина на набиране на средства. По някаква причина точно коментарите относно финансирането сгазват лука по много от параграфите изредени като неприемливи по-горе, за това и дискусията ще бъде наблюдавана много внимателно. В началото на темата са оставени коментари и от двете страни за да има някакъв контекст, макар и да нарушават някои от тук цитираните правила. Ще съм благодарен, ако въпросът с финансирането се развива занапред само ако има допълнителна фактология и конкретика (обвинения, приключено разследване без последствия, статистически данни за посещаемост и ГФО и т.н.)

 

Пак да повторя - отговори на въпросите на Zara и Coo е, това което търсим и това е причината темата да не замине зад перманентен ключ. Създателите на парка може да са избрали агресивен подход към тези, които ги критикуват, в същото време залагат супер силно на патриотичната карта и това води до много токсични дискусии, които няма да се толерират тук. При нужда, може да бъдат въведени и допълнителни рестриктивни мерки. 

 

Някой, ако иска да обсъди с мен този пост, да ми пише лично съобщение. 

 

 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 4
  • Браво 2
Връзка към коментар

Посещаемостта може да се следи лесно от фб - по броя на тагванията. В момента средно по 50 човека се тагват на ден, но като се има предвид,че повечето не са кифли гладни за внимание и не се тагват навсякъде където стъпят може да се изчисли грубо, че се посещава от по 150-200 човека на ден 🙂

  • Смея се 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.