Прескочи до съдържание

Ех ти, Патагонийо, земьо магеланска!


lyusi

Препоръчани мнения

Днес термометъра в Пуерто Наталес удари 28 градуса, жегаааа а ние се отправяне към Пунта Аренас за началото на края...полет първо до Сантяго, а утре и до Европата...

Нищо освен да се возим с автобуси и да заредим с "гориво"...в познатия ни ресторант, поради липса на работещ друг по обедно време в неделя, то и това се оказа че затваря след час, но нас ни устройваше...

DSC_1988.JPG.9aa7b15bffae824877079897c0a944c4.JPG

поне спомените за преживяното са ни още пресни и ще има да разказваме и показваме тепърва. 

Оставихме следи където сварим, но не от онези надписи "ЛОКО СОФИЯ" ми нещо съвсем простичко и поискано от самите собственици на хотелите и ресторантите, разбирайки от къде сме...май Аржентинците са по комуникативни или поне ние попаднахме на такива,  изобщо хората са спокойни и не може да срещнеш изнервени и намръщени поздравяват и се усмихват...даже и кучетата им са на почит, никой не ги гони и се разхождат на всякъде

 

Снимки със собственичката на хотела в Ел Чалтен :

DSC_1785-01.jpeg.2314f1d67196d0decae97bbf8944582c.jpeg

Където се разписахме на стената с карта на света... DSC_1783.JPG.b0c407218880ffda4474b038f612d4f3.JPG

DSC_1782.JPG.d74d96b4282347b8882eb0eca8f09145.JPG

 

  • Харесвам 33
  • Браво 3
Връзка към коментар

Последен отчет и от нас (поне от Чили), обратното броене започна.

Сутринта във Валпараисо бяхме с тънки якета, следобед в Сантяго по къси гащи. Изобщо в рамките на това пътуване за няколко дни преминахме през три сезона:)

Още малко стрийт арт от Валпарайсо 

20190203_122905.jpg.0dd903ed678330677664931c9ad11951.jpg20190203_112421.jpg.02e7b83c589c5e742e7b9b015e2471e9.jpg20190203_123223.jpg.44543ca68f225aa7f3759b82f2296a57.jpg

И автобуси с комин като нафтови печки 

20190203_131704.jpg.34baa2b0bb2aac020f75a4ad26bf4859.jpg

После обратно в Сантяго на разходка из артистичния и купонджийски квартал Bellavista и с фуникуляра за гледки отвисоко от хълма San Cristobal.

Оказа се, че и графите в Сантяго не са лоши.

20190203_175444.jpg.a719e125fdbff85aa2ab857a886de632.jpg

20190203_180641.jpg.a6b6a2835361484a1795a9b0be50ffda.jpg20190203_192855.jpg.c8ed78f5007fc927fbe6c071ed51d488.jpg20190203_181911.jpg.d0b651532d917755efbbc500c7ed82ac.jpg

Cero San Cristobal 

20190203_185308.jpg.9f0d144bd776f4e142f95353087048e6.jpg

20190203_185658.jpg.3fd6a49ad8d5d23fc5b03999f97c7b30.jpg

20190203_190051.jpg.e0d31adf91738b27448c7e16962f6e73.jpg

И града под него 

20190203_190905.jpg.64c3da9fdd463ff396fa293ff9373179.jpg

После напитка в един от многобройните барове в Bellavista и обратно в центъра, където около катедралата също кипи от живот. 

20190203_210137.jpg.e1005788c5b3b99f6a2a4fcbce1c1a5e.jpg

20190203_210534.jpg.c50add958e3e250503a59c6c3333af0c.jpg

Сантяго неочаквано (поне за мен) се оказа много симпатичен, чист и зелен град. 

Това беше-утре поемаме дългия път към дома. Стискайте палци за навременни полети и без напрежение хванати връзки 🙂

  • Харесвам 40
  • Браво 3
Връзка към коментар

И ние се добрахме до Сантяго...малко късничко или рано сутринта, но ще се опитаме да дремнем в легло, че ни чака дълъг презокеански полет....

Това се вижда от стаята ни, за разходка из Сантяго няма да имаме време, но не може от всичко 

DSC_2012.JPG.efd0231283b910f3ec789f8094da212e.JPG

Plaza de Armas 

 

Редактирано от wiliko
Допълнение
  • Харесвам 19
Връзка към коментар
На 3.02.2019 г. в 11:18, wiliko каза:

Нашия трек започна с старт от Чалтен посока Серо Торе- Лагуна Торе, след това повтарящи част от него се отклонихме по пътеката за Фиц Рой - съответно до Lago de los Tres, и обратно към Чалтен, заеъртяхме кръг с все отклонения така че сумарно си е даже над 30км, но да не издребняваме глетките си заслужаваха всяка крачка....е бяхме като пробити, но при наличието само на един ден го преживях 😛

Браво, страхотно пътуване!

Аз много ви благодаря, за чудесната тема!

И за още по чудесните снимки, усмивки и  настроение, с които  е изпълнена .

Да се върнете живи и здрави!

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Прибрахме се:)

Полет над Андите

20190204_150328.jpg.dfa6072ade53947e388b83ed1074ee12.jpg

Птичата, с която после летяхме над океана вече ви я показаха.

Следва групово изнасяне към Айндховен и най-после сме тук.

Емоциите още са много силни, вероятно ще ми трябва време да се събера и разкажа подробно, но веднага мога да кажа- получи се страхотно пътуване!  @Light и @cybersimo са спътници-мечта, а засечките с @wiliko и @mia69 направиха пътуването още по-цветно, свежо и вълнуващо. 

Редактирано от lyusi
  • Харесвам 23
  • Браво 5
Връзка към коментар

Колкото и да ми е тъжно че пътуването вече е в историята, все пак се радвам че наистина успяхме да изпълним плануваното,времето беше повече от хубаво, а трансферите се случиха като по часовник и се прибирахме благополучно всички на родна земя...

Като си събера мислите ще пусна и резюме на програмата ни 😉

  • Харесвам 17
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 5 минути , wiliko каза:

Колкото и да ми е тъжно че пътуването вече е в историята, все пак се радвам че наистина успяхме да изпълним плануваното,времето беше повече от хубаво, а трансферите се случиха като по часовник и се прибирахме благополучно всички на родна земя...

Като си събера мислите ще пусна и резюме на програмата ни 😉

Аз ще съм от благодарните - като ще се радвам и на просторно резюме 🙂 Добре дошли! 

Връзка към коментар

Добре дошли и от мен!

Хубава почивка, съберете сили и когато решите,ни уведомете за досадните подробности свързани с трансфери, хотели, цени и всичко други  неща, за които се сетите и имате желание да споделите. Да не пропуснет, моля, вкуса на храната дето предизвиква обилно слюноотделяне. Любопитна съм да чуя и крайния резултата от сверката на качествата на чилийските и аржентински бири. 

Специални благодарности за времето, което ни отделихте  по тези далечни земи, за да ни направите съпричастни на пътуването си.:give_rose:

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 3 минути , patilana каза:

Добре дошли и от мен!

Хубава почивка, съберете сили и когато решите,ни уведомете за досадните подробности свързани с трансфери, хотели, цени и всичко други  неща, за които се сетите и имате желание да споделите. Да не пропуснет, моля, вкуса на храната дето предизвиква обилно слюноотделяне. Любопитна съм да чуя и крайния резултата от сверката на качествата на чилийските и аржентински бири. 

Специални благодарности за времето, което ни отделихте  по тези далечни земи, за да ни направите съпричастни на пътуването си.:give_rose:

Благодаря! Ще пусна по-късно нашата програма, за другото, малко по малко.

Ние спахме в апартаменти - избирахме ги внимателно да са с две спални, по възможност две бани и на добра локация - почти навсякъде се получи добре /може би с едно-две леки разочарования/, цена на нощувките - около 100 долара на нощ на апартамент. В Ел Чалтен беше повечко - 155 долара, но пък там беше и най-луксозното настаняване.

За придвижване ползвахме и автобуси /предимно между летището и центъра на Сантяго и между градовете/, и таксита /в малките градове/ и Юбер - в големите. В Пуерто Наталес тарифата на такситата е фиксирана - 1500 дневна, 2000 нощна докъдето и да е в рамките на града, в Ел Чалтен за 150 арж.песо ни закараха от кръчмата до апартамента да си вземем багажа и оттам до автогарата, в Пунта Аренас цената на таксито от летището до града също е фиксирана - 10 000 песо - за трима излиза по-евтино от трансфер с автобус, за двама - колкото трансфера.

Относно резултата от сравнението между бирите, ще трябва момчетата да се включат. Аз тествах вината - отличен за чилийския савиньон блан и аржентинския малбек, също много силно попадение - чилийския карменер.

  • Харесвам 16
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, lyusi каза:

Благодаря! Ще пусна по-късно нашата програма, за другото, малко по малко.

Благодаря ти! Всякакви детайли ще са в огромна полза на жадно гледащи като мен във вашата посока, и с ограничено време, но с огромни кошници и желания... 🙂

Връзка към коментар

я, какъв наплив... а преди време като се появи оферта, ми студено било, извън сезона... 😉

Абе явно е много важно някой да напише интересен пътепис да популяризира дестинацията

  • Харесвам 7
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 24 минути , neuromancer каза:

я, какъв наплив... а преди време като се появи оферта, ми студено било, извън сезона... 😉

Абе явно е много важно някой да напише интересен пътепис да популяризира дестинацията

Е ти нищо не каза - как ще е извън сезона 😮 Просто не може навсякъде... За бюджет и отпуск да не говорим.

 

А офертите поне за мен не са били никога повод за желания. Виж, един прекрасен разказ и снимки - винаги.

Връзка към коментар

не, аз за една конкретна оферта си спомням, за април 

не беше ти дето не хареса сезона

както и да е

 

ето още една идея (за 2020), ама аз не съм сигурен за нея

 

малко по на север се пада и нямам пътепис, защото не съм бил 😀

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

 

20190206_212656.thumb.jpg.0b2eaeedc9874413722faeeba361aba1.jpg

 

Едно наглед обикновено камъче, но за мен е много ценно. Това е камъче от Пунта Аренас, от брега на Магелановия проток. Подари ми го @wilks, преди три години, на магеланската среща в Рибарица. Подари ми го с пожеланието, един ден, аз да му подаря камъче от Магелановия проток. Та заради това обикновено камъче си мечтая да посетя Пунта Аренас, и Патагония. Уилки, надявам се, че някой ден ще ти върна жеста с камъчето. 😉 🙂

Редактирано от Костов
  • Харесвам 10
  • Браво 4
Връзка към коментар

Ето и обещаната програма. Трябва да кажа, че преди да се спрем на тази имахме поне осем - девет варианта на програма, в които се опитвахме да наблъскаме максимално за наличните дванадесет дни на терен. /Имаше варианти със или без Атакама за сметка на нещо в Патагония, със или без Ушуая или Ел Чалтен, със или без нещо от нещата в чилийска Патагония, за да може да сместим и аржентинска В крайна сметка с оглед наличните транспортни връзки в Патагония /пр. автобус между  Пунта Аренас и Ушуая има само веднъж на ден и то не всеки ден, между останалите места също са три автобуса на ден и неизбежно се повтарят отсечки/, направихме това:

 

1.       24.01 Кацане в Сантяго в 10:10, нощувка в Сантяго

Трансфер летище – апартамент – автобус на Сентропуерто до последна спирка - Los Heroes, което беше на десетина мин. пеша от апартамента ни, цена на автобуса 1800 песо еднопосочно, 3200 песо двупосочно.

Разходка из Сантяго, нощувка тук - двустаен апартамент с две бани в огромен residential building, цена 65 долара на нощ. Супер локация и доста удобен за нас, и трите нощувки в Сантяго направихме тук. Момчетата имаха забележки към интернета при първото отсядане, после не знам как беше, тъй като и тримата вече имахме мобилен нет. Няма климатик, но то никъде нямаше.

 

2.       25.01 Самолет до Пунта Аренас в 15:45, кацане в 19:05, нощувка Пунта Аренас -

До обяд се мотахме в Сантяго,качихме се донякъде на  хълма Santa Lucia, после обратно да освободим апартамента и към летището за полет до Пунта Аренас.

Такси от летището в Пунта Аренас до апартамента - 10 000 песо.

Нощувката беше тук - 90 долара, мястото беше супер, едно от най-хубавите, на които отседнахме, хоста - изключително отзивчив. Ангажира се да ни помогне /и наистина го направи/ в комуникацията с местния оператор Movistar, от който предния ден бяхме купили сим карти и в чиито офиси прекарахме около 3 часа сумарно с променлив успех - все някоя от услугите не успявахме да ползваме. 

 

3.        26.01 - Тур през магелановия проток до остров Магдалена (голямата колония пингвини) до обяд – резервиран предварително със Соло Екпедисионес  https://www.soloexpediciones.com/penguins-magdalena-marta-island/ -63 000 песо на човек, леко разочарование - поради лоши атмосферни условия нашата лодка не стигна до остров Марта /с морските лъвове/, другата лодка обаче отиде дотам.

Разходка из Пунта Аренас, обяд в любимата La Luna, в 16.00 - автобус до Пуерто Наталес /http://www.busesfernandez.com –  цена 8000 песо на човек/

Нощувка в Пуерто Наталес тук - цена за три нощувки - $246 с таксите. Апартаментчето беше мъничко и малко далеч от центъра и автогарата, но си имаше всичко, пък и открихме евтините таксита - вечер поръчвахме на хазяйката да ни поръча за определен час на следващата сутрин.

 

4.       27.01. Целодневен тур Торес дел Пайне, нощувка в Пуерто Наталес 

Този тур, както и турът за следващия ден бяха предварително букнати и платени поради липса на време на място. Резервиран през Todo Patagonia /силно препоръчвам агенцията/, с пазарлък по мейл цената падна на 31 500 песо с включен трансфер от и до апартамента. Отделно се плащат на място 21 000 песо - вход за парка Торес дел Пайне и 5000 песо - за пещерата на Милодон.

 

5.    28.01 Тур Балмаседа и Серано, нощувка в Пуерто Наталес - отново букнат през същата агенция на цена 90 250 песо на човек, вкл. обяд

 

6.  29.01 Придвижване до Ел Калафате и след това до Ел Чалтен, нощувка Ел Чалтен

Пуерто Наталес -> Ел Калафате – купен  с COOTRA  -27.15 USD на човек. Тръгва в 7.30, пристига в 13.00 ч.

Мотаене из Ел Калафате

Ел Калафате -> Ел Чалтен  - купен  с CALTOUR – 22.87 USD/ човек – тръгва в 18.00 ч., пристига в 21 ч.

Нощувка в Ел Чалтен тук - 155  долара със закуска. Много готин мезонет с уникална гледка. Недостатък - далеч от автогарата, на идване влачихме куфарите по едни стълби, на връщане беше ОК - взехме такси, т.е. идеален е, но е добре още в посока от автогарата към него да се вземе такси.

 

7.  30.01. Ел Чалтен, трек до лагуна Капри , оттам кръгче до мирадор Фиц Рой.

Следобяд - автобус до Ел калафате – 18 ч (пристига в 21 ч.) – купен  с CALTOUR – 22.87 USD/ човек – тръгва в 18.00 ч., пристига в 21 ч.

Нощувка в Ел Калафате тук - 176 долара за две нощувки със закуска. Просторна двеутажна къщичка, баня на втория етаж и отделна тоалетна на първия. Леко позанемарено и с дъх на старо, но като цяло - удобна. Избрали я бяхме заради близката до автогарата локация. 

 

8.     31.01. Целодневен тур до Перито Морено от Ел Калафате  - Резервиран и платен през Експедия – 41.13 долара /човек, вкл. едночасово плуване с корабче - доближава на около 200 метра от ледника/

 

9.      01.02 Придвижване от Ел Калафате до Пуерто Наталес и след това до Пунта Аренас, самолет до Сантяго, нощувка Сантяго

Автобус Ел Калафате – Пуерто Наталес – купен с COOTRA  -27.15 USD на човек. Тръгва в 7.30, пристига в 13.00 ч.

Автобус Пуерто Наталес – летище Пунта Аренас – 12.64 долара /човек. Тръгва в  14.30, пристига на летището в 17.30

Полет  Пунта Аренас - Сантяго в 19.45, пристига в 23.10, нощувка в Сантяго в апартамента от пълвата вечер.

 

10.    02.02 Пътуване до Валпарайсо, нощувка Валпараисо

Придвижихме се юбер до Терминал Аламеда , оттам автобус до Валпарисо /8000 песо/, пак юбер до апартамента.

Разходка из Валпараисо.

Нощувка тук - 60 долара. Тук беше най-голямото разочарование и разминаване между представите ни за мястото и реалните условия там. С две думи - плюсове - супер локация в Cerro Alegre, доста просторно и артистично, патио със супер гледка към пристанището. Недостатъци - дъх на старо, една баня, достъпна през едната спалня, като цяло не беше много подходящо за нас, но го преживяхме за една вечер.

 

11. 03.02 Разходка из Валпарайсо, в 14.20 - автобус до Сантяго,  разходка в Сантяго, нощувка Сантяго

 

12. 04.02. - обратно към Европа

 

Това е най-накратко. Аз мислех пътепис да пиша като се освестя, ама с толкова въпроси тук, не остана какво да пиша там 🙂

Редактирано от lyusi
  • Харесвам 19
  • Благодаря 3
  • Браво 6
Връзка към коментар
преди 17 минути , lyusi каза:

Ето и обещаната програма. Трябва да кажа, че преди да се спрем на тази имахме поне осем - девет варианта на програма, в които се опитвахме да наблъскаме максимално за наличните дванадесет дни на терен места. /Имаше варианти със или без Атакама за сметка на нещо в Патагония, със или без Ушуая или Ел Чалтен, със или без нещо от нещата в чилийска Патагония, за да може да сместим и аржентинска В крайна сметка с оглед наличните транспортни връзки в Патагония /пр. автобус между  Пунта Аренас и Ушуая има само веднъж на ден и то не всеки ден, между останалите места също са три автобуса на ден и неизбежно се повтарят отсечки/, направихме това: 🙂

Много благодаря! Видях една поправка, която сигурно ще направя в моята програма около Пунта Аренас - може да кръцна една нощувка, ама като ми се ходи и до Ушуая 🙂 

 

Връзка към коментар
преди 6 минути , Rainy каза:

Много благодаря! Видях една поправка, която сигурно ще направя в моята програма около Пунта Аренас - може да кръцна една нощувка, ама като ми се ходи и до Ушуая 🙂 

 

То и на нас ни се ходеше, но щеше да е 12 часа пътуване с автобус заради една нощувка в Ушуая, затова избрахме по-лежерния вариант, поне да се наспим след и преди презокеанския полет.

Връзка към коментар
преди 1 минута , lyusi каза:

То и на нас ни се ходеше, но щеше да е 12 часа пътуване с автобус заради една нощувка в Ушуая, затова избрахме по-лежерния вариант, поне да се наспим след и преди презокеанския полет.

Затова е хубав страничния поглед, вади те от собствените еднопосочни мисли. После ще питам детайли още 🙂 пак благодаря!

Връзка към коментар
преди 12 минути , Rainy каза:

Затова е хубав страничния поглед, вади те от собствените еднопосочни мисли. После ще питам детайли още 🙂 пак благодаря!

Пак заповядай:)

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.