Прескочи до съдържание

Емиграция в Канада


denis_a

Препоръчани мнения

То заради тези особености в здравеопазването, много хора си идват до България само за да се излекуват и/или за дентални услуги. Превръщаме се в територия за временен престой с цел лечение и почивка. Предимно за младите.

Редактирано от denis_a
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На ‎9‎.‎2‎.‎2019‎ г. в 10:44, Crazy Horse каза:

Когато искаха да местят европейската агенция за лекарствата от Лондон в континентална Европа заради Брексит, един от кандидатите беше София. Мнението на служителите беше, че са готови навсякъде да идат, в Милано, Барселона, Франкфурт, Загреб, но не и в София и никакви приказки за висока покупателна способност, ниски цени, лесен достъп до планина, близост до Гърция и евтини частни уяилища за децата не помогнаха. В крайна сметка избраха Амстердам, въпреки високите цени. Защо ли?!

Редактирам се, да не се отклоняваме от темата на темата 😉 Съжалявам за което.

 

Редактирано от Lyubina
Връзка към мнение
2 hours ago, denis_a said:

То заради тези особености в здравеопазването, много хора си идват до България само за да се излекуват и/или за дентални услуги. Превръщаме се в територия за временен престой с цел лечение и почивка. Предимно за младите.

Не само за това много хора си идват в България. Засега в България е по евтино в много отношениея, здравеопазването не е основната причина. Да услугите още не са на ниво, като в Канада но и това ще се случи. Темата с живота в Канада не минава само през факта че здравеопазването не струва там, или че данъците са ужасни. Вземи например друга идея, правителството си пъха носа навсякъде. Не на всеки му харесва това и затова много хора емигрират от там. Понеже обичам статистиката, ще ти кажа още нещо. Населението на Канада е по последни данни е малко над 35.8 милиона души. През 2009 година ако се вярва на официалната статистика бяха малко над 33.6 милиона, като се запътих натам.  Канада вкарва ежегодно по 250 000 човечета имигранти. Population growth rate е 0,75%. Пита се в задачата къде отиват тия останалите 🙂. Би трябвало проста сметка да вкара за 10 години 2.5 милиона имигранти ако не се лъжа или общо 33.6+2.5=36.1. Какво за 10 години са намалели ли, ако не отчитаме естественния прираст който за такава "елитарна" държава трябва да е положителен. 

Source:

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ca.html

 

https://goo.gl/wtFzPo

 

Е ясно е къде отиват всички, Изнасят се главоломно или към щатите или към близкия изток. Тук където работя почти 60% от западняците са с канадски паспорти. Индийци, пакистанци, ливанци с двойно гражданство. Чак и грък има с канадско гражданство. Нито един от тях не планира да се връща в Канада. Защо ли? 

 

Още нещо, ако си се запътил за Миримачи, внимавай на какъв се нахендряш. Първо че е далече от всякаква цивилизация, второ че е почти 100% френско говоряща територия, нищо че са в Ню Брънсуик, която е единствената официална dual language province of Canada. И трето, ако ти се наложи да се прибираш до България ще трбява или да караш до Кебек, или до Халифакс което си е път. Общо взето аз съм бил много пъти в Монктън и Фредериктън но не бих живял в Ню Брънсуик по никаква причина. Ако не си трапер или ловец, живота там е много натурален и пустиняшки. Хиляди хектари с гори и нищо друго, Самата провинция е една от най западащите в цяла канада може би след PEI, младите хора бягат да работят във Форт Мак защото в брънсуика няма работа. Така че мисли къде отиваш, както ти казах преди направи си домашното да не се чудиш от къде ти дойде.   

 

Редактирано от fxtrader
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 8 месеца по-късно ...

Здравей, Gretalinka! Единственият сайт, който има всичко необходимо за кандидатстване за имиграция в Канада е http://www.cic.gc.ca


На самия сайт иди на линка Immigrate
https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada.html

От там вече ще се ориентираш. Успех!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
On 11/5/2019 at 4:21 AM, Crazy Horse said:

Здравей, Gretalinka! Единственият сайт, който има всичко необходимо за кандидатстване за имиграция в Канада е http://www.cic.gc.ca


На самия сайт иди на линка Immigrate
https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada.html

От там вече ще се ориентираш. Успех!

Плюс бих препоръчал форума bgcanada.com имат wiki и може да задавате въпроси. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря ви! 

На 5.11.2019 г. в 2:21, Crazy Horse каза:

Здравей, Gretalinka! Единственият сайт, който има всичко необходимо за кандидатстване за имиграция в Канада е http://www.cic.gc.ca


На самия сайт иди на линка Immigrate
https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada.html

От там вече ще се ориентираш. Успех!

Трябва да кликна на Express Entry ли? Нещо не успявам да се ориентирам. Направих си акаунт  но в него е празно, няма никакви апликейшъни за попълване . 🤔

Връзка към мнение

@Gretalinka, сега процесът е малко по-сложен. Първо трябва да си легализирате образованието, после да имате резултат от IELTS и т.н. Виж това видео, където е описано всичко стъпка по стъпка.


Aко имаш още въпроси питай. И във форума bgcanada.com, както спомена @fxtrader също има теми за този процес. Тук е основно туристически форум и много малко хора могат да ти дадат адекватна информация. Канадците във форума сме буквално няколко души. Good luck!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте и от мен! 

Някой знае ли, как стоят нещата за работа в минната индустрия в Канада? Аз (33г) и съпругата ми (29г.) сме дипломирани и работещи в този сектор в България- аз съм Взривен инженер, със стаж на ръководна позиция над 6г. и нужните квалификация за това( Проектант Взривни работи - 2-ра степен), а съпругата ми е геолог, със стаж над 3г( вмомента е в майчинство,тъй като имаме дете на 9месеца) Освен това, съм бил три пъти в Канада за по няколко месеца.( Дълги командировки от предишна работа). Имах 6г. Виза, която изтече миналия септември.

Ще се радвам на всякаква информация, от ваша страна.

Благодаря Ви, предварително!

Връзка към мнение

@vl.blast, само като ти видях ника и разбрах, че се занимаваш с взривове. 😀 Това в кръга на шегата, а иначе, аз лично съм далече от минната индустрия, но ако се наложи мога да поразпитам, защото имам все още контакти в Канада.
Ет оти междувременно малко оферти в твоята област, за да получиш информация от реални оферти и компании.


https://www.careermine.com/jobs/category/engineering/country/canada/
https://www.careerjet.ca/drill-blast-jobs.html
https://www.glassdoor.ca/Job/canada-drill-and-blast-engineer-jobs-SRCH_IL.0,6_IN3_KO7,31.htm

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 14 минути , Crazy Horse каза:

@vl.blast, само като ти видях ника и разбрах, че се занимаваш с взривове. 😀 Това в кръга на шегата, а иначе, аз лично съм далече от минната индустрия, но ако се наложи мога да поразпитам, защото имам все още контакти в Канада.
Ет оти междувременно малко оферти в твоята област, за да получиш информация от реални оферти и компании.


https://www.careermine.com/jobs/category/engineering/country/canada/
https://www.careerjet.ca/drill-blast-jobs.html
https://www.glassdoor.ca/Job/canada-drill-and-blast-engineer-jobs-SRCH_IL.0,6_IN3_KO7,31.htm

Хахахах Да, по ника си личи.

Благодаря за линка. Много ще съм ти благодарен, на всякакъв вид информация. Всмисъл, не разпитвам просто така, със съпругата ми сме взели твърдо и добре обмислено решение, да се преместим и реализиране там. Започнали сме и първите стъпки в това начинание- повишаване ниво на език,  превод и легализиране на дипломи, сертификати и специализации, следене на обяви за работа и т.н. Така че сме отворени на всякакъв вид информация, съвети и контакти.

Между другото, вече използвах доста от линковете и информацията, която си дал, преди в темата.

Още веднъж Благодаря!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
On 11/24/2019 at 6:53 PM, vl.blast said:

Здравейте и от мен! 

Някой знае ли, как стоят нещата за работа в минната индустрия в Канада? Аз (33г) и съпругата ми (29г.) сме дипломирани и работещи в този сектор в България- аз съм Взривен инженер, със стаж на ръководна позиция над 6г. и нужните квалификация за това( Проектант Взривни работи - 2-ра степен), а съпругата ми е геолог, със стаж над 3г( вмомента е в майчинство,тъй като имаме дете на 9месеца) Освен това, съм бил три пъти в Канада за по няколко месеца.( Дълги командировки от предишна работа). Имах 6г. Виза, която изтече миналия септември.

Ще се радвам на всякаква информация, от ваша страна.

Благодаря Ви, предварително!

Аз работих за компания CNRL която е повече свързана с нефта но общо взето беше open pit mining, Преди да прецакат Албърта по всички параграфи имаше работа там и в Саскечуан. За съжаление с канселирането на тръбата към Британска Колумбия и към източната част на Канада нещата са много зле. Мините които са доста разработени, са на север пак в Саскечуан, Манитоба, Онтарио, Нанавут и Кебек. Лично аз преди около година имах интервю за компания Baffinland Mining за работа 14/14 в Бафинланд. Тогава не ме взеха, и скоро се обадиха но пак нищо не стана. За мен Канада е почти затворена страница за работа особенно в индустриалния сектор но може ти да имаш по добър късмет. Минната индустрия е съсредоточена около северните части на Канада и много от работите са на ротация ако това те устройва. Повечето мини са open pit по моя преценка, така че мисля че за теб това ще е по добре. Виж големите компании и сайта който са ти посочили по горе. Suncor, Shell, Rio Tinto, Teck, Vale, Newmont, Barrick. Мой бивш колега скоро почна в една руска компания която работи в Саскачуан - Evraz. Лично по моя преценка с качването цената на златото ще излязат повече работи в златните мини, но пък и много ще фалират така че прецени си. О да забравих и това че имат няколко уранови мини които до колкото знам са profitable и добре се развиват, колкото и да се правят Кануците на environmental friendly.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, fxtrader каза:

Аз работих за компания CNRL която е повече свързана с нефта но общо взето беше open pit mining, Преди да прецакат Албърта по всички параграфи имаше работа там и в Саскечуан. За съжаление с канселирането на тръбата към Британска Колумбия и към източната част на Канада нещата са много зле. Мините които са доста разработени, са на север пак в Саскечуан, Манитоба, Онтарио, Нанавут и Кебек. Лично аз преди около година имах интервю за компания Baffinland Mining за работа 14/14 в Бафинланд. Тогава не ме взеха, и скоро се обадиха но пак нищо не стана. За мен Канада е почти затворена страница за работа особенно в индустриалния сектор но може ти да имаш по добър късмет. Минната индустрия е съсредоточена около северните части на Канада и много от работите са на ротация ако това те устройва. Повечето мини са open pit по моя преценка, така че мисля че за теб това ще е по добре. Виж големите компании и сайта който са ти посочили по горе. Suncor, Shell, Rio Tinto, Teck, Vale, Newmont, Barrick. Мой бивш колега скоро почна в една руска компания която работи в Саскачуан - Evraz. Лично по моя преценка с качването цената на златото ще излязат повече работи в златните мини, но пък и много ще фалират така че прецени си. О да забравих и това че имат няколко уранови мини които до колкото знам са profitable и добре се развиват, колкото и да се правят Кануците на environmental friendly.

Много благодаря за информацията!

А нещо за Съдбъри, знаеш ли? Доколкото успях да прочета и там е доста развита тази сфера. През 2015г прекарах там 2месеца и града доста ми хареса. И още нещо- имаш ли някаква информация, дали се признават сертификати от България? Когато завърших курса ми за Ръководите Взривни работи(2009) преподавателите ми ни казаха, че важи в държави членки на НАТО ( тъй като съм завършил във Военен университет), но не мога да намеря информация, дали е така. Защото, все пак за да се стигне до " Проектант Взривни работи-втора степен" отнема минимум 10г в България. За Проектант- първа степен-14г и то с много условия. Иначе, моята цел е да се развия във взривните работи в Канада. Гледам и за фирми специализирани във Взривното дело.

Още веднъж, Благодаря!

Връзка към мнение
5 hours ago, vl.blast said:

Много благодаря за информацията!

А нещо за Съдбъри, знаеш ли? Доколкото успях да прочета и там е доста развита тази сфера. През 2015г прекарах там 2месеца и града доста ми хареса. И още нещо- имаш ли някаква информация, дали се признават сертификати от България? Когато завърших курса ми за Ръководите Взривни работи(2009) преподавателите ми ни казаха, че важи в държави членки на НАТО ( тъй като съм завършил във Военен университет), но не мога да намеря информация, дали е така. Защото, все пак за да се стигне до " Проектант Взривни работи-втора степен" отнема минимум 10г в България. За Проектант- първа степен-14г и то с много условия. Иначе, моята цел е да се развия във взривните работи в Канада. Гледам и за фирми специализирани във Взривното дело.

Още веднъж, Благодаря!

Здравей, единственото което знам е че там има малки минни компании но може и да се бъркам защото все пак е в Онтарио а те имат доста мини. Имам някакъв спомен за интервю за там и до колкото се сещам идеята беше, че са малка компания и искаха да живея там и не можех да съм на ротации. Съжалявам това са само откъслечни спомени.

 

Колкото до сертификата, не знам не съм запознат, но ако си инженер е добре да проучиш изискванията за да станеш първо EIT - Engineer in Training и после Professional Engineer. В повечето провинции са еднакви но има малки нюанси. Аз съм регистриран Professional Engineer в Нова Скоша но дефакто мога да работя навсякъде като такъв само трябва да взема приравнителен изпит. Опита ще ти го признаят предполагам но при условие че имат работа за теб. Не знам дали разбираш накъде бия. Ако няма работа и 200 години опит да имаш в сферата нищо не те топли. 

 

За проектантската работа има много компании които проектират така че ако не ти пречи може да се преквалифицираш. 

 

Виж тая обява, за Щатите е но общо взето изискванията са Engineer in Training и да имаш 5 години опит с бачелор. Предполагам че подобно нещо ще и за Канада може би там ще искат малко повече неща но едва ли ще са много по различни.

 

https://www.careermine.com/jobs/mine-engineer-shortterm-planning-east-tennessee-mines_1808369/

 

Още нещо, не бъркай имиграцията с екскурзията. 😄

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря ти! Ще потърся информация за това. Иначе гледам, че има доста търсене в моята сфера( на сайтовете на голяма част от фирмите за взривни работи имат свободни позиции, а те не са малък брой).

И не, не бъркам екскурзия с емиграция 🙂. В Канада съм прекарал към 8-9месеца и те са били в работа. Както споменах, по-горе, това е твърдо и добре обмислено решение. Благодаря отново и ще се радвам на всякакъв вид информация. 🙂

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...
On 4/2/2020 at 7:01 PM, wrestling said:

здравеите някои можели дами помогне каде да намеря професия свързана с спорта педагогическа специалнос и дали се търсят такива кандидати 🙂 в канада

Да не попарвам надеждите ти но по принцип е трудно да те пуснат да работиш с деца, без да имаш Канадско образование или поне да си изкарал някакви приравнителни курсове.

 

Но потърси все пак виж в bgcanada.com там има доста информация за имиграция от България в Канада.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

здравейте и от мен, строго индивидуално е емигрирането в Канада. За повечето хора всичко е пари , и затова който отиде там за това не е щастлив. Канада има много позитиви спрямо доста страни, не само стандарт, говоря за природата, хората , обществото, спокойствието,уредеността, липсата на корупция. Като негатив може да кажем времето, но то не е много по-различно от България, много зависи къде си.Лично аз познавам поне 3ма човека,които в Бг изкарваха много повече пари от Канада, но въпреки това емигрираха. Аз имам ПР,но все още се колебая, тъй като Канада е за семейство, а не за сам човек, ако имах семейство нямаше да се колебая. Много важно също е липсата на дискриминация, за разлика от Европа, там е достатъчно само да си бял. Знам,че не звучи добре, но това е от моите наблюдения. Аз бях в Калгари и Реджина. Успех на всички.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , stanislavpp каза:

@DanceMonkey83 колко време си живял в Канада?

година, хареса ми , бачках и в двата града,книжка изкарах, SIN, Health , в Калгари на летището даже Българин от Варна беше човека който ме препита, 5 мин, пътувах малко, по-добре е от България според мен , но пак е строго индивидуално , много зависи от човека , Вие колко години сте там?

Връзка към мнение

Не живея в Канада , но познавам хора , които са там . Нито един от тях ,обаче не живее там заради пари , а защото им харесва - въпреки че стандарта е доста висок. Така като се замисля , повечето хора , които аз познавам и живеят в Канада или САЩ , живеят там , защото им харесва по ред, ред причини..

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Съгласен съм със @stanislavpp. То по прицип който отива някъде само за пари е за мен в повечето случаи гастарбайтер. Такива хора не могат и не искат да се интегрират, защото единственото, за което са отишли е заплатата. Мен дори ме дразнят хора в България, които понякога се опитват да ме агитират, че трябвало да се върна там със семейството си и основният довод, който изкарват е как с публикации на учебници, разни европейски проекти и малко частни уроци щял съм да вземам колкото в Испания заплата, че и повече. Чудесно, но няма да се получи. Ако беше само до заплатата, аз щях да се преместя в Бруней, Катар, ОАЕ или Кувейт примерно.
Иначе наистина всичко зависи какво търсиш. Аз живях в Отава, но на мен лично Мадрид ми предложи всичко, което търся, особено като среда и начин на живот. Аз, примерно в Калгари не бих живял, а в Риджайна да не говорим. Но, това само показва колко сме различни хората. Ако на теб ти харесва, защо не, върни се обратно, това, че не си семеен не би трябвало да те спира. Всичко ще си дойде с времето. Аз тръгнах също сам като студент.

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение

@denis_aАз в момента живея в щатите, не в Канада, но имам Бразилски колега, който има няколко приятели, част от които познавам и аз от времето в което всички заедно живеехме в Берлин, та те в момента работят за Amazon и те нямаха абсолютно никакви проблеми, когато кандидатстваха за компанията, тъй-като тя им съдейства  с изкарването на Канадските визи.

По-горе всички са ти дали адски разумни съвети за общата картина, аз по-скоро искам да се концентрирам върху първите стъпки от процеса - защо не се опиташ да си намериш работа в някоя IT компания в един от средно-големите IT хъбове в Западна Европа като например Амстердам, Цюрих или Стокхолм, а защо не и в големите хъбове като Барселона, Берлин или Лондон, за да събереш 2-3 години опит, в което време да се опиташ или да си намериш по-малка компания в щатите / Канада, която би била толкова впечатлена от теб, че да се навие да премине през целият бюрократичен ад и labor certification process (ако е щатска фирма и решат да се опитат да ти изкарат H1B1 виза), или ако работиш здраво, да успееш да добиеш достатъчно опит та да може директно да кандидатстваш за някоя от големите IT корпорации, за които не би представлявало проблем да те наемат където и да е?

 

П.П. С две думи и от чисто любопитство, какво точно искаш да работиш в IT (като позиция и технологии) и колко опит имаш до момента? Това, според мен, до голяма степен би предопределило какви стъпки трябва да поемеш по-нататък.

При всички положения успех! И никога не забравяй една стара поговорка - по-добре да си опитал и да си се провалил, отколкото да си се провалил, тъй-като не си опитал!

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Направи ми впечатление, че доста отдавна е писано по тази тема(като, че ли), затова ще се опитам да обесня синтезирано какво ме интересува:
 

Първо и най-важното имам огромно желание да живея и работя в Канада. (това като заглавие както се казва 🙂).

 

- 42 години съм:
- висше образувание (машинен инженер):
- опит по специлаността над 5 години (CNC оператор):

- английски език (средно ниво):

- документи за други завършени курсове(не езикови):

- неосъждан:

- и да кажем, че имам спестени средства:

 

Така, с това грубо исках да опиша нещата около мен. Тук искам да отбележа, че имам определние желание къде да работя, или по-точно казано в кой град и район ( градчето е  малко, а може и на други места, но в това определено имам желание). Рагледам офертите в този район за работа по специалността ми и има доста такива. Знам, че с покана от работодател е по-лесно за работна емигрантска виза. Но...

Въпросите са ми следните:

1. Тъй като се съмнявам да направя добро интервю с работодател от дистанция в момента (особенно с тази професия), мислете ли, че въпреки това е по-правилният начин да опитам да направя такова (идеята ми да не се опитвам от тук да си изпукам патроните с тези фирми които търсят хора с моята специалност и опит). 

2. Каква сума трябва да представя, че разполагам с документите за кандидастване на емигрантска виза (като идеята, че мога да добавя още ако имам нужда, средна стойност).

3. Добре ли е да представям в документите за кандидастване, документ за недвижим имоти в България, това ще ми помогне ли за точката "предоставяне на причини за връщане в България" като изискване за отпускане на виза или това е само за временните визи...

 

Ако има и други важни неща с които може да ми помогнете, ще ви бъда признателен, защото прочетох всичко в официалния сайт https://www.canada.ca/en/services/immigration-citizenship.html , но искам да съм подготвен повече и затова реших да пиша тук. 

 

Благодаря!

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.