Прескочи до съдържание

Емиграция в Канада


denis_a

Препоръчани мнения

Въпросът с пътуванията е доста комплексен. Говорил съм с колеги от силициевата долина. Дори хора на две-три нива над мен не могат да си позволят да пътуват колкото мен. Просто не им остават достатъчно пари. Ипотеките им са чудовищно високи, а отпуската напълно недостатъчна. А и ако искат да пътуват някъде извън щатите им се налага да правят презокеански полет, който не е евтин дори за техните стандарти.

По повод стандарта на живот, като изкарваш достатъчно пари тук можеш да си позволиш частните болници, детски градини и училища и хоп, няма разлика. Да, при това положение може да ти се наложи да пътуваш по-малко, т.е. като американците, но стандарта ще ти е същия. При това без да ти пострада социалният живот. След достатъчно години опит ще можеш да си позволиш да си пиеш бирата с приятели всяка вечер и да си плащаш ипотеката.

 

Ето защо започнах първият си отговор с въпроса защо. В IT сектора е много лесно да започнеш работа отдалечено, за щатска фирма или не отдалечено, за български офис на такава и след някоя друга година да се преместим, примерно, в щатите. Предполагам, че е същото положението за Канада.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Преди 1 час, ShaMan-H_Fel каза:

По повод стандарта на живот, като изкарваш достатъчно пари тук можеш да си позволиш частните болници, детски градини и училища и хоп, няма разлика.

А не , не , не и не . Мога да изпиша страници, но за съжаление разликата между детски градини и особено болници , е от земята до небето , че и повече, за съжаление...

За да не звуча съвсем голословно, ще дам едничък пример:

- когато след преглед ти изпишат лекарство, ти задават простичкият въпрос “ от коя аптека бихте желали да си вземете лекарството” , след което по електронен път изпращат рецептата до съответната аптека, където го приготвят ( в смисъл забъркват субстанциите и произвеждат) на място!!! спрямо лекарското предписание и ви го дават,  когато пристигнете.

Редактирано от stanislavpp
  • Харесвам 7
  • Браво 2
Връзка към мнение
54 minutes ago, ShaMan-H_Fel said:

Въпросът с пътуванията е доста комплексен. Говорил съм с колеги от силициевата долина. Дори хора на две-три нива над мен не могат да си позволят да пътуват колкото мен. Просто не им остават достатъчно пари. Ипотеките им са чудовищно високи, а отпуската напълно недостатъчна. А и ако искат да пътуват някъде извън щатите им се налага да правят презокеански полет, който не е евтин дори за техните стандарти.

Силициевата долина е едно от онези изключения, които потвърждават правилото. Просто там цените на имотите са твърде много по-високи пропорционално на получаваните заплати. Но не така стоят нещата в Сиатъл, Портланд, Хюстън, Остин, Форт Лодърдейл, РТП в Северна Каролина и на още куп места. Отпуската силно варира от фирма до фирма. В Symantec например няма ограничение на броя дни платена отпуска през годината. И не за всичко "се налага да правят презокеански полет" - Карибите, Hawaii, Канада, страните в централна Америка, ските им са на разстояние с кола (езерото Тахо), сърф имат в ЛА, хайкинг - в района около долината, ... Немалко щати са им на полети от до 2 часа - съвсем като в Европа.

 

1 hour ago, ShaMan-H_Fel said:

По повод стандарта на живот, като изкарваш достатъчно пари тук можеш да си позволиш частните болници, детски градини и училища и хоп, няма разлика.

Има още много страни на качеството на живот - от пътната мрежа, през вида на градската среда, качеството на въздуха, автопарка, различните национални ресторанти и стигнем до прозаични неща като елементарно извинение от служителка в банката, която не е разбрала, че картите Маестро вече са с динамичен 3Д код, който идва на СМС, вместо да те прати в майфибанк да си активираш 3Д защита... 😉

  • Харесвам 9
  • Браво 2
Връзка към мнение

Здравей denis_a!

 

И аз като горд канадец, но щастливо живеещ в Испания, не мога да пропусна темата.
Дали са ти много добри съвети и аз само мога да допълня.


Наистина по принцип е добре да ползваш официалният сайт за имиграция като последна инстанция cic.gc.ca, но и http://bgcanada.com е чудесен форум, както и всички други мнения можеш да пресееш, но като последна референция винаги проверявай cic.gc.ca.

Сега границите са отворени, така че моят съвет е, иди на екскурзия като начало за, да кажем месец, и разгледай добре основните градове, оглеждай всичко, квартали, обяви за наеми, работа, цени на всичко, атмосферата във всеки град и т.н. Сега някои ще кажат, че имало разлика между имиграция и туризъм и това е вярно, но има места, в които само като стъпиш и знаеш, че там не би живял. Аз примерно съм бил във всички канадски провинции освен в Нюфаундленд и мога да ти кажа, че от първата секунда знаех, че не бих живял в градове като Ванкувър, Калгари или Едмънтън, а за Саскатуун, Риджайна или Уинипег да не говорим. Аз лично в Канада съм живял в Отава и малко в Торонто докато пиша дипломна работа, но като цяло най-много ми харесват за живеене Отава, Монреал и Торонто. Но, това е само мое лично предпочитание, без да те ангажирам с него. Трябва да видиш на теб какво ще ти хареса.
Ако ти хареса някое място в Канада, съветвам те да се пробваш да поживееш там, в крайна сметка нищо не губиш. Ако не ти хареса, ще се изнесеш от Канада, но ако не опиташ, после цял живот може да съжаляваш и да казваш, ех защо не опитах.


Сега имиграционната система си е затегната и трябва да имаш обикновено работна оферта за да кандидатстваш за имиграция, но другият вариант, с който аз влязох в страната е да кандидатстваш за една магистратура в Канада, примерно. Предимствата са огромни. Не чакаш 2-3 години да те одобрят за имиграция, влизаш легално, завършваш канадско образование и ти дават след това 2 години работно разрешително да добиеш опит. През това време можеш да кандидатстваш за имиграция и ще получиш точки за канадско образование и опит.


А, другият вариант е, разбира се, да си намериш работна оферта, което също е план, но по-бавен..

 

Аз отидох в Канада през далечната 2002 г., тъй като това ми беше детска мечта. И като ти казвам мечта, наистина мечта. Бях маниак. От 14-годишен пишех на канадските посолства, на канадския генерал-губернатор, на министерства, университети, канадски хокейни и бейзболни отбори, каквото се сетиш. Изчетох всички книги във варненските библиотеки от канадски автори и за Канада и прерових 26 тома американска енциклопедия да фотокопирам всички статии, в които се споменава Канада, канадска провинция, животно или растение. В гимназията ми викаха Ицо Канадеца. 😀🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦

 

И, разбира се, успях, достигнах до заветната мечта. Отава ми хареса като архитектура и там прекарах 8 години, но някъде на петата година зимите започнаха да ми идват нанагорнище. Аз съм социален човек и намерих доста приятели, канадци, българи и от още няколко националности, както и гадже в личен план, професионално също се интегрирах - пълна стипендия до докторат, работа като асистент в университета, кратък договор в риболовното министерство на Канада като експерт по индиански племена, а последните 4 години бях в индианското министерство на Канада и се занимавах със случаи на сексуално и физическо насилие срещу индианци в училища пансионати, създадени за да асимилират индианците и функционирали до 1997 г. Тогава се поотвратих от гнусната страна на канадската политика спрямо индианците, но това е друга тема. С една дума, може да се каже, че се интегрирах успешно. Но, след 2006 г. започнах да пътувам в Европа и колкото повече пътувах, толкова повече се убеждавах, че Западна Европа ми пасва много по-добре като климат и начин на живот. Иначе носталгията е нещо, което трябва да вземеш също предвид. Мен никога не ме е гонила носталгия, първите 4 години нито се връщах в България, нито съм търсел български продукти, музика и т.н., но има хора, които яко ги тресе носталгията. В интерес на истината и до сега се връщам в България най-вече за да видя близки и приятели, а не заради това, че ме е хванала някаква мъка по родината.
През 2010 г. завърших доктората си, но се оказа, че никой не наема историци, точно тогава, когато заради световната криза режеха парите за факултетите по история, а аз определено не исках да продължавам да бъда бюрократ, нито исках да виждам празните отавски улици в 6 вечерта. Тогава ми предложиха да бъда гостуващ лектор в Инсбрук, а от там се преместих в Испания, където съм и до днес и това определено е моят дом, страна, като че ли направена по мой дизайн.
Сега като се върна назад, съжалявам ли, че съм отишъл в Канада?! Определено не, защото това ми беше най-голямата мечта и Канада ми даде много - безплатно реномирано образование, паспорт, с който мога да пътувам безвизово и прекрасни моменти и спомени, както и безценен опит! Заради това Канада е винаги в сърцето ми и особено по хокей ще си дера винаги гърлото за кленовите листа! И изобщо постоянно промотирам Канада.
Но, от друга страна, мисля, че моето място е в Мадрид, защото просто ми харесва самият начин на живот. Харесва ми мекият климат, кипящият живот буквално 24/7, 365 дни, това че се обядва в 3 и се вечера в 9-10 вечерта, културата, историята, архитектурата/аз съм историк не се кефя на градове с небостъргачи/ и много други неща. Но, аз нямаше да го знам това, ако не бях учил и живял в Канада, за да мога да сравня. Да не говорим, че едно е да дойдеш в Испания или изобщо в Европа с канадско образование и опит, особено в академичната сфера, друго е да дойдеш от България. Канадското образование и гражданство винаги ми е давало точки. Така че моят съвет затова е да опиташ и ти и да видиш за себе си дали ще ти хареса или не. Ако ти хареса, оставаш, ако не ти хареса, ще си намериш друга страна, която ще ти пасне, но канадският опит ще ти е само в плюс.


И последно, не мисля, че парите трябва да са решаващи при избор на постоянно местоживеене. Доходът е много важен, но още по-важно е да се чувстваш на мястото си. Ако беше въпрос само до пари, то в Катар или в Саудитска Арабия плащат доста добре, но аз лично не бих живял на подобни места, просто защото въпросът не е само до пари.


Успех от мен и нека Великият Маниту бъде с теб!

🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦🇨🇦

 

  • Харесвам 28
  • Шок 1
  • Благодаря 1
  • Браво 9
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
On 2/4/2019 at 2:23 PM, denis_a said:

Здравейте на всички колеги магеланци! 🙂 Имам доста въпроси относно емиграцията в Канада, като някои от тях са:

 

Как може в днешно време да се емигрира в Канада с цел работа за дългосрочно? Какви са възможностите пред един 27 годишен младеж като мен, с диплома от ТУ бакалавър-инженер и малък опит в IT сферата? И с добър английски разбира се.

 

Със сигурност има някой сънародник от форума, живеещ там, ще се радвам да даде съвет или да ме насочи към някое място където да чета. Има ли значение за канадските служби това, че съм бил на Work And Travel в САЩ и въобще плюс ли е?

 

Намерих разни теми по интернет, но са от преди няколко години и явно информацията е неактуална. На едно място мернах да пише, че след въвеждане на eTA, процедурата би трябвало да стане още по-лесна, но до колко е вярно?

Написаното тук актуално ли е - legalimmigrationtocanada.com ?

 

Здравей,

аз живях 12 години в Канада до миналата, когато реших да се прибера обратно в България. Заминах, когато бях на 19.

Възможностите ти за емиграция са по така наречената "точкова система" или Federal Skilled Worker Program. Другият вариант е някоя канадска компания да те "спонсорира", но с малкия ти стаж това би станало трудно. Най-точна и актуална информация ще намериш на официалния сайт на канадските имиграционни служби (https://www.canada.ca/en/services/immigration-citizenship.html

Възможностите ти в IT сферата там са добри, както навярно си разучил вече, така че работата няма да е проблем.

За канадците няма никакво значение, дали си бил на бригада в Америка.

 

Относно разходите за живот имай предвид, че в Канада финансово има голяма разлика в това къде живееш. В момента в Торонто средната цена на къща $1 200 000, а в Edmonton е $450 000. Освен това в Албърта данъците са 3 пъти по-ниски и заплатите са по-високи от Онтарио. Ако правиш под 80-90 000 трудно се живее.

Със сигурност в момента в България покупателната ти способност за твоята професия е по-голяма отколкото ако си в Канада. Така че ако отиваш заради парите добре си помисли - МНОГО Е СКЪПО в тези градове. Ти с малък опит няма как да взимаш повече от 65 000 (от които чисти ти остават под 50 000 на година.

 

Най-важното нещо, което бих те посъветвал да направиш, е да отидеш на екскурзия там (ако не си го правил вече) за да видиш отблизо живота там. Да, различно е да живееш и да си турист, но все пак е много важно да усетиш дори като турист какво е там. Особено при факта, че няма визи и вече можеш да отидеш дотам относително евтино.

 

На мен не ми харесва там, но познавам хора от България и от други места, на които им харесва много и въпреки, че са видяли свят и имат възможност да живеят другаде, предпочитат Канада.

Редактирано от Ou7law
  • Харесвам 8
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
На 7.02.2019 г. в 0:45, Ou7law каза:

Със сигурност в момента в България покупателната ти способност за твоята професия е по-голяма отколкото ако си в Канада. Така че ако отиваш заради парите добре си помисли - МНОГО Е СКЪПО в тези градове. Ти с малък опит няма как да взимаш повече от 65 000 (от които чисти ти остават под 50 000 на година.

 

@Ou7law,

аз нямам нищо против, че ти харесва повече животът в България от този в Канада. Това е субективно и въпрос на личен избор и вкус. Аз самият харесвам повече европейският, или ако бъда по-прецизен, средиземноморският начин на живот, защото в Северна Европа си е също толкова скучно и заспало като в много части на Канада. Но, едно е да говорим за субективни критерии като лични възприятия и предпочитания, емоции, привързаност към определени хора, места, храни, аромати, спомени и други подобни, но съвсем друго е ако вмъкнем в това уравнение, обективни критерии като покупателна способност, икономическо развитие, инфраструктура и т.н. Тогава, няма какво да се лъжем статистиките са убийствени в ущърб на България.
65 000 канадски долара са си около 84 000 лева годишна заплата. Ако това е заплата на млад човек с не мног оопит в Канада, то каква би била заплатата на същия човек дори и в ИТ сферата в България?!
Според статистиките на НСИ, през 2017 година подобен доход между 74.4 хиляди лв. до 90 хиляди лв. получават 6 900 българи! Това е под 1% от общото население на България!!! А, ако вземем факта, че 3.1 милиона българи плащат данък общ доход, то хора с подобни доходи са над 2% от работещото население.
Ето линк към статията
https://www.dnevnik.bg/biznes/2018/10/12/3326409_nad_15_hil_sa_bulgarite_s_godishen_dohod_nad_100_hil_lv/

Няма да пиша колко са канадците с подобен доход, защото информацията е депресираща спрямо данните за България.
Освен това, никой не е казал, че трябва всеки имигрант да се заселва в Торонто или Ванкувър, където действително имотите са най-скъпи. Но, ако една къща в Торонто е 1.2 милиона долара, то в Отава може да се купи за 384 000, в Монреал за 316 000, а във Фредериктън, Ню Брансуик дори за 173 000 долара. От друга страна обаче апартаментите, както и townhouses са на по-ниски цени, вкл. и в Торонто. А, кой казва, че несемеен млад човек трябва да си купува огромна фамилна къща, а не може да си вземе по-малко жилище или дори да живее под наем?! Аз самият в Канада винаги съм живял под наем и винаги съм имал по-висока покупателна способност и качество на живот отколкото в България и дори за миг не съм си мислел да се връщам в България.

Освен това според всички сериозни класации като индекс за човешко развитие на ООН и класации за най-добрите градове за живеене в света, Канада е на светлинни години пред България и участва поне с 4-5 града в топ 30, а български град не съм виждал и в топ 100. А, според сериозни институции като Световната банка и МВФ, Канада е развита страна, докато България е все още класифицирана като развиваща се страна, което си е дипломатичен термин за страни от Третия сват, както знаеш. Харесва ли ни това или не, това са фактите, с всички произтичащи от това последствия. Така че, с цялото ми уважение към позицията ти, не мога да се съглася, че в България повечето хора, особено млади специалисти имат по-добра покупателна способност отколкото в Канада и изобщо не мисля, че България може да се сравнява с Канада. Това са различни категории държави просто. Канада може да се сравнява с други развити страни в Западна Европа, САЩ, Австралия и Нова Зеландия, но не и с развиващи се страни като България по обективни критерии. А, пак казвам, ако говорим за субективни критерии, там вече нямам претенции. И на мен вкусът на доматите в България ми харесва повече, както и в кусът на мангото, бананите и ананаса в Бразилия, но не бих заменил Испания или Канада с никоя от горепосочените страни. И не само аз. Когато искаха да местят европейската агенция за лекарствата от Лондон в континентална Европа заради Брексит, един от кандидатите беше София. Мнението на служителите беше, че са готови навсякъде да идат, в Милано, Барселона, Франкфурт, Загреб, но не и в София и никакви приказки за висока покупателна способност, ниски цени, лесен достъп до планина, близост до Гърция и евтини частни уяилища за децата не помогнаха. В крайна сметка избраха Амстердам, въпреки високите цени. Защо ли?!

  • Харесвам 7
  • Шок 2
  • Браво 3
Връзка към мнение

Заради политика, Крейзи, защо. Нека не бъдем наивни, всички тези решения се взимат на политическо и лобистко ниво. За другото няма да взема отношение, защото така или иначе на мен живота (моя) си ми харесва в България, но смятам, че всеки трабва да си следва мечтите, когато е млад. Успех! 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
3 hours ago, Crazy Horse said:

@Ou7law,


Според статистиките на НСИ, през 2017 година подобен доход между 74.4 хиляди лв. до 90 хиляди лв. получават 6 900 българи! Това е под 1% от общото население на България!!! А, ако вземем факта, че 3.1 милиона българи плащат данък общ доход, то хора с подобни доходи са над 2% от работещото население.

Да не вкарваме статистиката в обръщение, че ако се сещаш населението на Канада живее в дълг с  1.75 повече от това какво изкарва. 

https://www.cbc.ca/news/business/statistics-canada-debt-income-financial-1.3634166

 

Не съм чувал българите да са задлъжнели до такива висоти. 

Редактирано от fxtrader
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
41 minutes ago, Гост said:

Нека и по-дъртичките като мен, моля те! 😎

 

37 minutes ago, Asya Assenova said:

И аз съм против възрастовата дискриминация:)

 

Затова се пише по-мъдрите, обикновено 🙂

 

Ако минем на типичен whataboutism, темата съвсем няма да е от полза на никого.... What about income, what about PPP, What about debt to income ratio,... 🙂

  • Харесвам 3
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, luba_rizova каза:

Заради политика, Крейзи, защо. Нека не бъдем наивни, всички тези решения се взимат на политическо и лобистко ниво. За другото няма да взема отношение, защото така или иначе на мен живота (моя) си ми харесва в България, но смятам, че всеки трабва да си следва мечтите, когато е млад. Успех! 

@luba_rizova, аз също много уважавам мнението и избора ти, но и ти самата знаеш, че хората, които остават в България обикновено са там, заради емоционални причини, а не защото покупателната им способност там е номер едно в света.
А, ако говориш за Агенцията по лекарствата ЕМА, за съжаление, там проблемът не е изобщо свързан с политика или лобиране, а фактите звучат като шамар за нас. Според анкета сред 900-те служители на ЕМА, те не само не искали да се местят в София, Варшава или Букурещ, но и 90% от тях заявили, че по-скоро биха напуснали агенцията и ще си търсят нова работа, отколкото да живеят в София, Букурещ или Варшава. И да не си помислиш, че съм супер материалист, аз също бих гласувал против преместване в София не по финансови причини.
Ето линк
https://www.dnevnik.bg/zdrave/2017/09/27/3049440_slujitelite_na_evropeiskata_agenciia_po_lekarstvata_ne/

Това са нелицеприятните факти. Няма какво да се залъгваме, че всичко е наред, а само политиката и лобитата ни прецакват.

 

@fxtrader, честно казано мен не ме интересува кой колко дългове имал, а в коя държава КАК се живее. Материално канадците живеят по-добре от повечето българи и това e факт. Няма нужда да носим от 9 кладенеца вода, за да докажем, че това не е така. И в предния ми пост вместо 0,1 процент написах, че 1% от българите получават 65 000 долара годишно, което е над 0,2% от работещото население, така че трябва да се поправя.

А, иначе, най-добрият съвет за автора от тази тема е, да иде в Канада на по-дълга екскурзия и да види за себе си дали ще му хареса или не. Мисля, че всички сме единодушни поне за това.
Успех каквото и да решиш.

 

  • Харесвам 5
  • Браво 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
8 hours ago, Crazy Horse said:

аз нямам нищо против, че ти харесва повече животът в България от този в Канада. Това е субективно и въпрос на личен избор и вкус. Аз самият харесвам повече европейският, или ако бъда по-прецизен, средиземноморският начин на живот, защото в Северна Европа си е също толкова скучно и заспало като в много части на Канада. Но, едно е да говорим за субективни критерии като лични възприятия и предпочитания, емоции, привързаност към определени хора, места, храни, аромати, спомени и други подобни, но съвсем друго е ако вмъкнем в това уравнение, обективни критерии като покупателна способност, икономическо развитие, инфраструктура и т.н. Тогава, няма какво да се лъжем статистиките са убийствени в ущърб на България.

Не разбрах това какво общо има с темата. Някъде да съм му казал на човека какво "трябва" или какво не? 

Казах му, че ако се мести там заради парите, да помисли добре.

 

8 hours ago, Crazy Horse said:

65 000 канадски долара са си около 84 000 лева годишна заплата. Ако това е заплата на млад човек с не мног оопит в Канада, то каква би била заплатата на същия човек дори и в ИТ сферата в България?!
Според статистиките на НСИ, през 2017 година подобен доход между 74.4 хиляди лв. до 90 хиляди лв. получават 6 900 българи! Това е под 1% от общото население на България!!! А, ако вземем факта, че 3.1 милиона българи плащат данък общ доход, то хора с подобни доходи са над 2% от работещото население.
Ето линк към статията
https://www.dnevnik.bg/biznes/2018/10/12/3326409_nad_15_hil_sa_bulgarite_s_godishen_dohod_nad_100_hil_lv/

Няма да пиша колко са канадците с подобен доход, защото информацията е депресираща спрямо данните за България

Нещата които казваш са лишени от всякаква логика. Лесно е да търсиш суха статистика в интернет, но трябва и да се осмисли.

 

Аз не сравнявам България като цяло с Канада. Сравнявам ИТ индустрията В МОМЕНТА между двете. Има огромна разлика.

 

$65000 на година са под $4000 на месец чисти. Пари с които в Торонто и Ванкувър ОЦЕЛЯВАШ, а не живееш. В София с няколко годишен опит ИТ изкрават около 3000 на месец. Разбира се, че може да живее и под наем, само че наемите започват от $1600 на месец + сметки (освен ако не искаш да живееш в basement - мазе с още 3ма души).

Относно Фредериктън хич не е лесно там да се намери работа в тази сфера, има причина всички да са в големите градове, за това ги дадох и за пример.

В момента с София има не малко чужденци от чужбина (вкл. и от западна европа) които работят в ИТ сферата тук. И това не е случайно.

 

Не забравяй, че деята е да помогнем на човека, а не да избиваме комплекси 😉

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Напълно съм съгласен за съвета относно екскурзията. И не, не съм бил в Канада досега. Бих отишъл с удоволствие след някакво време и при възможност.

 

Че аз вече имам една 4,5 месечна екскурзия в Щатите, която повечето време ми мина в работа де. 😄  И от нея придобих представа за живота в северна Америка като цяло. След това реших че ми се ходи там и почнах да пускам тотото (DV Lottery) но все така не печеля - вече 4г. подред. Затова сега разучавам за Канада и от вас разбрах добре какви са възможностите, оказва се че са много.

 

Европа (в частност западна) си е едно от най-добрите места за живот в света. Имам едно прекарано лято в Испания преди време и ми е г/д ясно. Но тази страна към момента не ме влече, защото бизнеса с инженерство/IT си е на север.

 

Също така ми допада и идеята да изкарам Канадски паспорт + опит/образование, защото след това в западна Европа ще съм по-ценен - както каза колегата в по-горните мнения.

 

Оказва се, че за да е успешен човек в държава като Канада си трябват или добър опит, за да почне на добра позиция, или доста кинти, за да учи само в началото и после да работи.

 

Най-вероятно ще се чака момент, в който нещата биха се случили по по-щастлив и лесен начин, като например командироване и оставане там, или пък работа тук и релокиране там. За което не ми мърдат поне още 1-2 годинки стаж в Бг.

Редактирано от denis_a
Връзка към мнение

@Ou7law, аз съм последният, който избива комплекси в тази тема. Напротив, точно защото искам да помогна на автора, представям факти, а не изсмукани от пръстите си мнения, усещания и емоции. Дай една официална класация, в която София се представя като супер пупер място за ИТ специалисти и се препоръчва на западноевропейци да ходят да работят там заради яките заплати и качеството на живот. Дай ми и точни данни колко точно западноевропейци са се засилили да работят в София и аз ще ти там данни, че техният брой е много по-голям в Берлин, Дъблин, Мюнхен, Амстердам, Хага, Айндховен, Барселона, Хамбург и Стокхолм. Това са фактите. Надявам се, че не твърдиш, че София е топ ИТ хъб в Европа?!

 

Колкото до Канада, не ми прилагай евтини трикове с преиначаване на думите ми. Освен Ванкувър, Торонто и Фредериктън има и други градове. Какво ще кажеш за предградието на Отава, Каната, примерно?
https://www.glassdoor.ca/Reviews/kanata-reviews-SRCH_IL.0,6_IC2282818.htm

 

Освен това точно в по-малки градове, но близо до големите градове излизат все повече работни места в Канада. Ето статия от миналия месец по темата.
https://www.huffingtonpost.ca/2019/01/12/best-cities-jobs-canada_a_23640981/

 

Да не говорим, че denis_a никъде не пише, че има няколкогодишен стаж като ИТ специалист, а че има МАЛКО стаж и като такъв, което означава, че и в България по-скоро ще започне от ниска за сектора заплата. И какво е това 3000, което цитираш като заплата?! 3000 лева, долара, евро, турски лири? Какъв е процентът на новобранците в ИТ сектора в България, които получават тази заплата? Аз имам приятели българи, които работят в Отава като ИТ специалисти и в частни фирми и във федералното правителство. Никой не съм чувал да твърди, че живее мизерно.

 

@denis_a, не ти трябват много пари да учиш в Канада. Ето ти пример с един от най-добрите университети в Онтарио - U. of Waterloo дават и на международни студенти стипендии за магистратури и докторати.
https://uwaterloo.ca/graduate-studies-postdoctoral-affairs/awards/university-waterloo-graduate-scholarship

 

Аз също не съм платил нито цент в Отавския университет за обучение.

 

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
На 5.02.2019 г. в 19:42, stanislavpp каза:

За да не звуча съвсем голословно, ще дам едничък пример:

- когато след преглед ти изпишат лекарство, ти задават простичкият въпрос “ от коя аптека бихте желали да си вземете лекарството” , след което по електронен път изпращат рецептата до съответната аптека, където го приготвят ( в смисъл забъркват субстанциите и произвеждат) на място!!! спрямо лекарското предписание и ви го дават,  когато пристигнете.

Ти това като някакъв положителен пример ли го даваш?

Положителен пример за здравеопазване е точно обратното - да можеш да влезеш при който си искаш лекар, когато искаш, а после да можеш да си купиш каквото си искаш лекарство, от която си искаш аптека. Без непременно да влизаш в матрицата, пардон - компютъра. 

  • Харесвам 10
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, домосед каза:

Ти това като някакъв положителен пример ли го даваш?

Положителен пример за здравеопазване е точно обратното - да можеш да влезеш при който си искаш лекар, когато искаш, а после да можеш да си купиш каквото си искаш лекарство, от която си искаш аптека. Без непременно да влизаш в матрицата, пардон - компютъра. 

Аз съм хвърлял едно око на компютърния екран в аптека в Канада, докато си купувам лекарство с рецепта. Всичко което знаех и не знаех за себе си го имаше - датата, на която съм влязъл в страната, кога съм излизал, за колко време, настоящ и бивши адреси и пр. Това през 90-те години на миналия век и то в аптеката, представям си по разни други институции и служби...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
5 hours ago, denis_a said:

След това реших че ми се ходи там и почнах да пускам тотото (DV Lottery) но все така не печеля - вече 4г. подред.

Ако САЩ ти е най-желаната цел, една алтернатива е да започнеш да работиш за нея (работиш = полагаш усилия). Няколко идеи:

  • убеди американска компания да те наеме там и да те спонсорира за работна виза и/или зелена карта (H1B / GC)
  • отиди да учиш там - за grad school (магистратура и/или докторантура) има стипендии за чужденци за специалностите от STEM (Science, Technology, Engineering and Math); като завършиш, виж предишния булет.

Отново, личната мотивация следва да е наистина силна, за да успееш да минеш през предизвикателствата... Имаш предимството да си видял една страна от мултифасетния свят, в който живеят хората в САЩ, защото си ходил на W&T. Сиреч, не е необходимо някой да ти вади статистики и/или бакалски сметките, за да те убеди в правотата (си) - ти си изградил мнение "от първо лице, единствено число". A Канада е съвсем близо до САЩ и винаги можеш да отидеш там, макар и като турист 😉

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
8 hours ago, домосед said:

Ти това като някакъв положителен пример ли го даваш?

Положителен пример за здравеопазване е точно обратното - да можеш да влезеш при който си искаш лекар, когато искаш, а после да можеш да си купиш каквото си искаш лекарство, от която си искаш аптека. Без непременно да влизаш в матрицата, пардон - компютъра. 

Прав си. Аз лично съм на мнение че с Канадската здравна система по добре да си нямаш работа. Аз се опитах три пъти и трите пъти пълен провал.  Все още се чудя за какво ги плащах тия данъци в Канада седем години, когато един път ти потрябват едни изследвания от държавата и доктора ти каже: Ами това е много сложно за мен да го изпиша иди някъде другаде. И когато най накрая намериш някой който го е правил след две седмици, и те успеят три пъти подред да ги провалят. Не един, не два а три пъти да ти опропастят изследванията. Даваш им 50 бона данъци годишно и великата здравна система на Канада не може да process едни кръвни изследвания без да ги опропасти!!!! 

Редактирано от fxtrader
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 9.02.2019 г. в 10:44, Crazy Horse каза:

Когато искаха да местят европейската агенция за лекарствата от Лондон в континентална Европа заради Брексит, един от кандидатите беше София. Мнението на служителите беше, че са готови навсякъде да идат, в Милано, Барселона, Франкфурт, Загреб, но не и в София и никакви приказки за висока покупателна способност, ниски цени, лесен достъп до планина, близост до Гърция и евтини частни уяилища за децата не помогнаха. В крайна сметка избраха Амстердам, въпреки високите цени. Защо ли?!

Айде да намалим драматизма, че идва доста нанагорно. Основната причина да EMA подмине София беше, че документите за кандидатурата на София бяха писани на коляно, седмица преди крайния срок. Да не говорим, че след като в София няма нито една друга регулаторна агенция, свързана дори бегло с EMA, би било нецелесъобразно да идват тук - парите за пътуване бих надхвърлили спестените от разликата в стандарта на живот в рамките на половин до максимум една година.

  • Харесвам 7
  • Шок 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Интересно ми е как е живота в провинцията New Brunswick. Нека някой бил там да сподели. 🙂 Предишната фирма, в която работих в София има офис точно там, в Miramichi. Може и да има други IT фирми в региона, т.е. да има някакъв избор за работа. Вижда ми се добро място, поради по-ниските цени, близостта с големите градове на запад, близо е и до Boston, NY и не само, което го прави атрактивно място. А съдейки по население и снимки в интернет, явно цари провинциално спокойствие... Което също доста ме привлича.

 

P.S. Има ли българи там? Въобще кой е най-българският град в Канада?

Редактирано от denis_a
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, denis_a каза:

Интересно ми е как е живота в провинцията New Brunswick. Нека някой бил там да сподели. 🙂 Предишната фирма, в която работих в София има офис точно там, в Miramichi. Може и да има други IT фирми в региона, т.е. да има някакъв избор за работа. Вижда ми се добро място, поради по-ниските цени, близостта с големите градове на запад, близо е и до Boston, NY и не само, което го прави атрактивно място. А съдейки по население и снимки в интернет, явно цари провинциално спокойствие... Което също доста ме привлича.

 

P.S. Има ли българи там? Въобще кой е най-българският град в Канада?

Ако можеш да си намериш работа в тази фирма ок, но иначе не бих съветвала никой новодошъл да се насочва към малки, отдалечени градчета в Канада. Животът там изглежда безкрайно скучен, особено ако са много на север и на студено, трудно ще е за човек свикнал с живота в града. 

 

Виж ако е някое малко градче в района на Торонто, тогава е по-добре, ако търсиш по-спокойно място. 

 

За Ню Брънзуик това, което съм чувала от българи, които са живяли там и са се преместили, е че sales tax е 15%, което е много, и трудно се намира работа. 

 

Кой е най-българският град - сигурно Торонто, но и в останалите големи градове има доста българи - Монреал, Отава, Калгари, Едмънтън, Ванкувър. Ако искаш да поостанеш и да се чувстваш добре в Канада (или в която и да е друга държава, в която ще се местиш) трябва да си имаш среда, не задължително българска, но в началото най-лесно се сближаваш с българи, после от самосебе си и с други националности. 

 

Ако се забиеш в някой малък град на север, без среда и социален живот, няма да издържиш много 🙂

 

 

Редактирано от Травеолани
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

И аз съм съгласен с Травеолани. В малките градове може да бъде доста скучно в Канада, доста по-скучно от малките градове в България, защото и разстоянията са си големи.
И наистина най-много българи има в Торонто. От около 30 000 българи живеещи в Канада, над половината са в Торонто, после е Монреал с около 7000 българи, Отава с около 2000 и вече във Ванкувър, Калгари, Едмънтън, Уинипег има по-малки общности. В Уинипег са около 200-300 души, примерно. В по-малките провинции като Ню Брансуик има буквално 10-20 българи. В този форум едва ли ще намериш такива, по-скоро потърси в специализиран сайт за имиграция в Канада като http://bgcanada.com

 

И аз съм съгласен с Травеолани, че ако ходиш в Ню Брансуик ще е по-добре да идеш с предварителна оферта за работа. А, ако решиш да тръгваш към Халифакс, Нова Скоуша, там имам много добър приятел, който може да ти помогне в началото с намиране на квартира и друга информация. Чешки канадец е. Много често новопристигнали българи избират определен град, защото вече имат там приятели или роднини, които могат да им помогнат в началото на имигрантския живот.

 

Ето ти и сайтът на Асоциацията на българските инженери в Канада
http://abec.ca

 

И още нещо, аз съм средно интелигентен човек и буквално бях без никакви пари при имиграцията си в Канада. Единственото, което ми помогна беше това, че бях маниак и следвах и мислех за целта си 24/7. Щом аз успях, значи всеки може. Просто не трябва да позволяваш на нищо да те отклонява от целта ти, особено негативни реплики от сорта - не си струва, толкова е трудно и точно теб няма да те вземат и други подобни. Аз самият съм ги слушал с години. След подобни разговори, просто си пусках Брайън Адамс.😀🇨🇦

 

Успех каквото и да решиш!

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Навсякъде има плюсове и минуси от най-различно естество.

Да, в Канада няма подкупи на катаджията, доктора и сестрата, нито в Испания, но се чака месеци-да месеци за преглед при кой да е специалист, понякога може и година да иде чакане за елементарна операция..

Дори на частно пак се чака няколко седмици обикновено. Всичко става  мигновено, само ако умираш.

 

После кое колко струва и колко се взима е друга тема, факт е, че у нас има кифли, баници и пица  на парче с кашкавал от палмова мас по 1лв, за които в Европа не може да си купиш абсолютно нищо, но пък  в магазините повечето хранителни стоки и дрехи са по-евтини сравнено с у нас.

Всичко е въпрос на преценка и желание.

Поне за мен заплащането не е в първите 2-3 фактора за избора на страна, но за много хора това е единствения и най-важен фактор.

Както се каза назад, най-добре който иска да пробва, да пробва, който иска да иде, да иде, било то на дълга разходка или кратко или дълго живеене.

Така ще види как е и ще знае, няма да слуша десетките различни мнения и да се чуди така ли или не.

От наблюденията ми над хора, които са искали и не са пробвали нищо понеже не са се престрашавали или са имали други фактори да не го направят, по-късно  цял живот съжаляват, че не са пробвали поне и не знаят какво би станало, ако бяха пробвали. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.