Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Видяхме едни неочаквано добри билети за Сидни преди няколко дни и взехме, че ги взехме... След доста ровичкане из нета намерих темите тук. Засега нямаме нищо конкретно, само билетите (10-29 август). Пътуваме с децата, момчета на 10 и 13. Груб план засега: 5 дни в Сидни, 6-7 дни в Порт Дъглас, и след това се колебаем между Airlie и Whitehaven Beach или няколко дни в Нова Зеландия. Мъжо е голям фен на Lord of the Rings, та за туй. Само дето не съм сигурна дали ми се мъкне куфар със зимни дрехи и екипировка... Съвети? Не съм сигурна кое ще е по-интересно за децата, Whitehaven или НЗ... 

Ще имам още въпроси след като уточним местата. Мерси предварително!

Връзка към коментар

Визи нали имате? 🙂

 

Колкото до дилемата...то е малко като да сравняваш Норвегия с Италия примерно. И на двете места има какво да видите, и на двете няма да останете разочаровани, но стилът е доста по-различен. Аз по-скоро бих подходил по малко по-различен начин:

 

Вариант 1: Няколко дни в Сидни и беж към Нова Зеландия за 2 седмици, да се направи пътуването там както си трябва. 

 

Вариант 2: Само Австралия.

 

Вариант 1 е по-подходящ, ако не мислите да ходите друг път в тази част на света, а след като има фен на Властелина, сигурно ще иска да види местата там. Не съм сигурен колко са достъпни и как изглеждат зимата обаче, просто разсъждавам на глас. Вариант 2 е, ако знаете че шайбата пак би ви завъртяла на там и пътуването не тип "веднъж в живота". Средния вариант, който ти си описала е малко тюрлю гювеч, в който ще видите и двете държави, но и двете ще са претупани 🙂 

 

Иначе, дай ако искаш малко повече подробности какво ще искате да видите, защото така на сляпо не знам какво ще правите седмица в Порт Дъглас. Със сигурност от там има турове към рифа, и ако ги направите, това ще намали привлекателността на Whitehaven/Airlie на половина. 

 

Абе кажи кои са фиксираните неща и да попълним останалото, ако пък няма нищо фиксирано да почваме на чисто. 19 дни са си приличен престой, завиждам!

Връзка към коментар

Ей, сега ме хвърли в размисли. Вторият ти вариант май по-добре. Има някаква вероятност това да е единственото ни ходене до там, ама не се знае. Децата искат гмуркане, ако могат да изкарат цялата почиква под водата, ще са там, за туй мислим една седмица в Порт Дъглас и после 3 дни до Airlie. До Uluru май няма да ходим, много път и пари.

Нямам визи, ще ни трябва ETA (летим от Вашингтон с американски паспорти). Заради дългия полет и часовата разлика пристигаме на 12ти сутринта... та ей ти на два дни. 

Връзка към коментар

Ясно, някой live aboard от Порт Дъглас за няколко дни ще е чуден и е добра локация и за сухоземни обиколки в дъждовни гори наоколо, също. Всъщност бихте ли правили live aboard, не съм сигурен дали децата въпреки мерака няма да ги хване саклета на втория ден? От друга страна дневни трипове до рифа според мен си заслужават веднъж да го видиш, но да правиш цялата транспортна галимация по два пъти дневно от-до брега цяла седмица ще е натоварващо. 

 

За Airlie има две основни неща - едното е рифа, другото е плажа whitehaven. Останалите островчета не са нещо особено. Мисълта ми е, че след като ще правите гмуркането в Порт Дъглас, ако плажът не ви е някакъв супер елемент от bucket list-a, то няма да си заслужава логистиката. В останалите теми, където някой пита за Австралия почти навсякъде съветвам да се мине през Airlie, главно като лесна и стегната комбинация риф и бял плаж и то добре организирано за аматьори. При положение, че рифът ще го правите другаде, може би бих пропуснал. И за да ти стане още по-голяма каша, ей това според мен повече си заслужава за няколко дни: https://en.wikivoyage.org/wiki/Fraser_Island Не е много бюджетно там, имай предвид.

 

Като цяло за децата, освен гмуркането, може да наблегнете и на животните. Taronga Zoo е задължителен, Australia Zoo може да видите също. Ще попрочетеш допълнително и къде се срещат интересни животни изцяло в дивата им среда. 

Връзка към коментар

Много благодаря за инфото и бързите отговори! Ще го мислим още и ще питам пак... Рифът ще е от Порт Дъглас, гмуркане поне на 3 места (сега ще погледна опции за live aboard), от Airlie мислехме само Whitehaven. Да, имаме списък с всякакви зоопаркове и аквариуми, гледане на китове, крокодили, кенгура, коали и (неотровни) змии 🤨

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Северният остров на НЗ през Август изглежда така:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10212422999905380&type=1&l=4a062bb3a4

 

Магеланска тема със доста по-малко снимки тук:

 

Моля да се игнорират снежните снимки, аз специално се наврях там за да карам ски и хайквам Тонгариро с крампони 🤣 От зимна екипировка няма нужда освен ако не отивате на ски. Каква екипировка всъщност мислите да носите?

 

6 дена на Порт Дъглас са загуба на време, liveabord-а пък съвсем. Ако искате liveabord идете в Тайланд или Египет. Рифът е ок, просто "ок" и няма нищо "велико" ако сте се гмуркали преди. Ходих на 1-дневен трип от Порт Дъглас с 3 гмуркания. Иначе съм била в Тайланд на дневни трипове, Пи-пи е уникално. И съм била в Египет на liveabord, еми повече ми хареса от рифа, за цената да не говорим. 

 

Ако искате гмуркане с акули - тук: https://letsgoadventures.com.au/index.php?dispatch=categories.view&category_id=23

Уникално е, правих еднодневния трип с 2 гмуркания и беше пълно с акули. Посетихме 2 места, това ми беше любимо: https://letsgoadventures.com.au/index.php?dispatch=pages.view&page_id=15

Видео (не е моето): 

 

 

Решете какви са ви приоритетите (плаж, гмуркане, ски, природа, Хобити, геотермални изпълнения) и тогава ще стане по-лесно да се направи програма 🙂

Редактирано от anita82
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз ви препоръчвам да включите към програмата Улуру и евентуално националния парк Какаду, а в Нова Зеландия районът около Роторуа на Северния остров. На Южния остров има много хубави трекове, но за тях не зимата е най-подходящия сезон. Не забравяйте, че колкото по на юг слизате, толкова по кратки ще са и дните по това време.

Връзка към коментар

Anita, благодарности за снимките! Ако решим да летим до НЗ, ще е само до сев. остров. Ще чета и за гмуркането с акули, ама на малкия ни син му нямам много доверие..., четох за такава опция за деца в един от аквариумите, та там по-става. 

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Решихме да включим НЗ в програмата, щото не се знае кога пак... Засега планът е 4-5 дни в Сидни, 6 дни в Порт Дъглас и 5-6 дни сев. остров на НЗ. Ще питам пак за препоръки, особено за НЗ, след като потвърдим билетите. Мерси на всички за съветите!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За толкова време в Нова Зеландия ви препоръчвам Роторуа и околностите за 2 дни, Waitomo Caves за 3-4 часа на път между Окланд и Роторуа и 1-2 дни Окланд и околностите. С трансферите това са 5-6 дни.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

За Waitomo caves имаше специални туристически автобуси между Роторуа и Окланд, които спират за няколко часа и след това продължават в една от двете посоки. Ако сте без кола, това може да ви спести много време от трансферите.

Връзка към коментар

Topfly, точно там планираме. Hobbiton, Rotorua, Waitomo, Hairy Feet Tour и надявам се Coromandel. Мъжо отговаря за НЗ, аз поемам плановете за Австралия 😉 Почваме с видео игри с шофиране в лявото платно 🙃

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Огледайте Bay of Islands ако ще взимате кола. Само не знам как ще е зимата, аз затова го пропуснах (по-точно не ми беше приоритет за Август и не ми стигна времето). Има гмуркане/шнорхел

 

https://www.backpackerguide.nz/10-must-dos-in-the-bay-of-islands/

 

Коромандел препоръчвам горещо!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, благодаря, сега правим плановете за НЗ. Взехме билети Sydney - Cairns за 16ти август, също и билети Auckland - Sydney на 28ми август (ден преди полета ни обратно към щатите). Остава ни да вземем билети за отсечката Cairns - Auckland, но има директни полети само определени дни, та ще изчакаме да видим, но ще летим на 22 или 23ти август. И визите взехме снощи. Ей, търпение нямаме..., много мечтано приключение е това. Не го планирахме за тази година, но преди няколко седмици билетите от Вашингтон до Сидни паднаха до $477 двупосочен и много не му мислихме. 

Връзка към коментар
  • 6 месеца по-късно ...

 Върнахме се..., не ни се искаше, ма няма как. Започнахме с Австралия, 4 дни в Сидни, 6 дни в Порт Дъглас и оттам към НЗ. Една вечер в Auckland, взехме кола под наем и хукнахме към пещерите със светещи червеи. Уникално преживяване, ама не може да снимаш. Оттам тръгнахме към Роторуа, за няколко часа шофиране видяхме един човек с куче, едно зайче и няколко хиляди крави и овце. Добре, че имахме бензин 😉 Много, много красиво, такъв зелен цвят не съм виждала... В Роторуа отседнахме в едно airbnb по средата на една ферма (пиши ми ако искаш координати), страшни гледки от прозореца, чакай да пробвам да постна снимка:

69575458_10217655495331311_4633073774445  

69262473_10217655750657694_1279920960245

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към коментар

В Роторуа изкарахме 3 дни, искаше ни се още... Waiotapu, Waikite Valley, the luge, хареса ни на всички. Деня с най-хубаво време оставихме за Hobbiton, основната причина да сме там: 

68949199_10217658174198281_4669805842294

68990131_10217658175158305_3641021983602

69008728_10217658175558315_8309124184168

68858717_10217658175998326_7784966521394

 

69181586_10217658176878348_4473931170110

68862848_10217658177878373_3377546252756

69154414_10217658180918449_2255486265719

 

 

След това нагоре към Hot Water Beach и Cathedral Cove за два дни, уникално красиво. Оттам обратно към Auckland и полет към Сидни. 

 

69233475_10217681009329145_8302483292851

69230306_10217681011609202_3389545957589

 

  • Харесвам 10
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, Граф Вронски каза:

Много е красиво!

П.с ФБ и instagram-а все ми казват, че Нова Зеландия си нуждае от IT developers, започвам да се замислям 😄 

Ааа, недей се замисля. Не е едно и също да отидеш като турист и като емигрант.

Ако искаш, мога да ти обясня защо мисля така. :)))) Обиколихме и двата острова, с местни гидове - руснаци, живеещи там, повече от 20 години.със семействата си. Та с тях,  си говорихме по всички въпроси. Децата им, са се махнали оттам и са отишли в Австралия. Мен, ако ме питаш и Австралия не е китка - пълно е с индийци и всякакви подобни:((((

 

 

 

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, AlexandraKo каза:

Ааа, недей се замисля. Не е едно и също да отидеш като турист и като емигрант.

Ако искаш, мога да ти обясня защо мисля така. :)))) Обиколихме и двата острова, с местни гидове - руснаци, живеещи там, повече от 20 години.със семействата си. Та с тях,  си говорихме по всички въпроси. Децата им, са се махнали оттам и са отишли в Австралия. Мен, ако ме питаш и Австралия не е китка - пълно е с индийци и всякакви подобни:((((

 

 

 

в Aнглия германия франция и повечето in EU да не би да няма паплач..?New Zealand е по бедна и малка,но това не я прави по зле от Aвстралия както един стар познайник археолог казваше za New Zealand-Те имат всичко..😊

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, MatriXa каза:

в Aнглия германия франция и повечето in EU да не би да няма паплач..?New Zealand е по бедна и малка,но това не я прави по зле от Aвстралия както един стар познайник археолог казваше za New Zealand-Те имат всичко..😊

Ето един рускоезичен сайт, в него има много информация за всичко в НЗ.

За климата, за заплатите на програмистите, за наемите, за стойността на ежедневните разходи, от човек, който живее там и от 16  години събира информация.

И два сайта, за търсене на работа в НЗ.

 

https://www.seek.co.nz/

https://www.trademe.co.nz/

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.