Прескочи до съдържание

Шнорхелинг и гмуркане от Акаба


Препоръчани мнения

Как стои въпросът с лодките? Можеш ли рано сутринта или още по-добре предварително да си намериш някоя с прозрачно дъно, която да те заведе на хубави места за гледане на риби и корали, и да има опция за шнорхелуване (и неопрени)? Ние искаме първата сутрин да го направим това, но до към 11 ч. трябва да сме приключили, че следобед сме на тур във Wadi Rum.

 

@Щастливеца, @taniast_bg, @Rainy, някой друг запознат? 

Връзка към коментар
17 minutes ago, Lirea said:

Как стои въпросът с лодките? Можеш ли рано сутринта или още по-добре предварително да си намериш някоя с прозрачно дъно, която да те заведе на хубави места за гледане на риби и корали, и да има опция за шнорхелуване (и неопрени)? Ние искаме първата сутрин да го направим това, но до към 11 ч. трябва да сме приключили, че следобед сме на тур във Wadi Rum.

 

@Щастливеца, @taniast_bg, @Rainy, някой друг запознат? 

Не съм ползвал лодка, но с оглед разстоянията, с лодка от пристанището до сайтовете може би е към час в посока ... и то време за гледане и шнорхелуване няма да остане според мен.

Връзка към коментар
преди 5 часа, georgebg каза:

Не съм ползвал лодка, но с оглед разстоянията, с лодка от пристанището до сайтовете може би е към час в посока ... и то време за гледане и шнорхелуване няма да остане според мен.

 

Ако е час на посока, няма много смисъл наистина. То сигурно и затова туровете, които гледах, са по цял ден.
Алтернативата ни е да пробваме от 7 до към 8.30 шнорхелуващите сами да поплуваме, а от 9.30 да вземем Нептун за час и половина разходка.

Връзка към коментар
5 minutes ago, Lirea said:

 

Ако е час на посока, няма много смисъл наистина. То сигурно и затова туровете, които гледах, са по цял ден.
Алтернативата ни е да пробваме от 7 до към 8.30 шнорхелуващите сами да поплуваме, а от 9.30 да вземем Нептун за час и половина разходка.

Сайтовете са достъпни много лесно от брега, от плажовете, които са на около 10 км. южно от Акаба, лесно се намират на картите, в нета има и карти на самите сайтове, а специално на Японските градини началото от брега беше обозначено с плуващи въжета....

Но ако отидете с кола там, пък после ще е трудно да хванете прозрачна лодка .... та вие си преценявате.

От друга страна, от водата та в пустинята - не ми се връзва някак тематично, всяко нещо си иска съответното внимание, за да го почувства човек, не само да го види или отметне. Ние оставихме дайвинга за последния ден преди вечерното отлитане от Акаба - така вместо да се шляем из града, който няма кой знае какви забележителности, след видяните на другите места 😉 , си запълнихме деня ... и то как 🙂 !

 

Връзка към коментар
преди 6 часа, Lirea каза:

Как стои въпросът с лодките? Можеш ли рано сутринта или още по-добре предварително да си намериш някоя с прозрачно дъно, която да те заведе на хубави места за гледане на риби и корали, и да има опция за шнорхелуване (и неопрени)? Ние искаме първата сутрин да го направим това, но до към 11 ч. трябва да сме приключили, че следобед сме на тур във Wadi Rum.

 

@Щастливеца, @taniast_bg, @Rainy, някой друг запознат? 

@Lirea Знам, че отнема поне три часа - поне организираните туровете. Аз бях с такъв, но не съм си мръднала пръста да го търся... Но беше чудесно. За човек, който другаде не се е гмуркал... 

Връзка към коментар
21 minutes ago, georgebg said:

Сайтовете са достъпни много лесно от брега, от плажовете, които са на около 10 км. южно от Акаба, лесно се намират на картите, в нета има и карти на самите сайтове, а специално на Японските градини началото от брега беше обозначено с плуващи въжета....

Но ако отидете с кола там, пък после ще е трудно да хванете прозрачна лодка .... та вие си преценявате.

От друга страна, от водата та в пустинята - не ми се връзва някак тематично, всяко нещо си иска съответното внимание, за да го почувства човек, не само да го види или отметне. Ние оставихме дайвинга за последния ден преди вечерното отлитане от Акаба - така вместо да се шляем из града, който няма кой знае какви забележителности, след видяните на другите места 😉 , си запълнихме деня ... и то как 🙂 !

 

Не е ли опасно да летиш след дайвинг (същия ден). Има изветно изчакване.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
26 minutes ago, itcome said:

Не е ли опасно да летиш след дайвинг (същия ден). Има изветно изчакване.

Зависи, дали гмуркането ти е с декомпресия, аз направих 2 гмуркания до максимум 20 метра,и при второто най-вече заради инструктора (който между нашите 2 направи междинно гмуркане), направихме сейфти стоп, явно компа му показа какво да прави ... та втория път си излязох като пич направо си беше на 0 атмосфери бутилката, с резервния регулатор на инструктора в ръка 🙂 . Да май има известен риск, заради бързото изкачване на самолета, но мисля, че е ако си влязъл в декомпресия, и не знам и колко трябва да се изчака, все пак там дълбочините не са големи и не мисля, че има някакъв риск.

Връзка към коментар
преди 37 минути , georgebg каза:

Зависи, дали гмуркането ти е с декомпресия, аз направих 2 гмуркания до максимум 20 метра,и при второто най-вече заради инструктора (който между нашите 2 направи междинно гмуркане), направихме сейфти стоп, явно компа му показа какво да прави ... та втория път си излязох като пич направо си беше на 0 атмосфери бутилката, с резервния регулатор на инструктора в ръка 🙂 . Да май има известен риск, заради бързото изкачване на самолета, но мисля, че е ако си влязъл в декомпресия, и не знам и колко трябва да се изчака, все пак там дълбочините не са големи и не мисля, че има някакъв риск.

Има две школи в дайвинга.

Руската която се базира на проби и грешки. В смисъл. То не е много дълбоко. Ще качим водолаза да попътува със самолет. Ама той взе че умря. Е явно така не трябва да се прави. 😊

 И  научната която изисква 24 часа след гмуркане да не се лети. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
2 minutes ago, ivooo said:

Има две школи в дайвинга.

Руската която се базира на проби и грешки. В смисъл. То не е много дълбоко. Ще качим водолаза да попътува със самолет. Ама той взе че умря. Е явно така не трябва да се прави. 😊

 И  научната която изисква 24 часа след гмуркане да не се лети. 

А има и едни таблици, по които се смята всичко, ама от сегашните школи никой не смята по тях, а се доверява на компютри .. и те така, защото гмуркане на 5 м и на 45м е все гмуркане, както и риболова на цаца и на мерлин е все риболов, ама само според тези дето ловят цацата .. 😉 

Връзка към коментар
преди 23 часа, georgebg каза:

специално на Японските градини началото от брега беше обозначено с плуващи въжета....

Хотелът ни е срещу Японските градини - та единият вариант е да си вземем оборудване за шнорхелинг и да ходим сами рано сутринта, макар и да е малко притеснително да се мотаем сами из водата. А и само 67% от групата може да плува, затова се оглеждам и за лодка.

 

На 28.02.2019 г. в 22:00, georgebg каза:

от водата та в пустинята - не ми се връзва някак тематично, всяко нещо си иска съответното внимание

Абсолютно си прав, но нямаме лукса да отделим по цял ден за всяко от тях. За 3-дневен престой изцеждаме максимума. 😉 

 

преди 23 часа, Rainy каза:

Знам, че отнема поне три часа - поне организираните туровете.

Да, даже и повече време, затова търся някаква алтернатива. Иначе със сигурност си заслужават.  И аз нямам кой знае какъв зрелищен опит с разглеждането на подводни красоти, та каквото и да видя, ще съм доволна 🙂 

Връзка към коментар

За шнорхелинг е суперлесно и елементарно. Коралите и всички обекти(самолета, кораба. танка) са на 50тина м от брега. Отиваш на мостчето на Японските градини и се качваш на някоя лодка с прозрачно дъно, която те води и показва местата. Ако няма, ще дойде след малко. Цялата работа за час-час и половина.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, GeorgiD каза:

За шнорхелинг е суперлесно и елементарно. Коралите и всички обекти(самолета, кораба. танка) са на 50тина м от брега. Отиваш на мостчето на Японските градини и се качваш на някоя лодка с прозрачно дъно, която те води и показва местата. Ако няма, ще дойде след малко. Цялата работа за час-час и половина.

На каква цена се разбрахте?

Има ли оборудване : плавници, маски и шнорхел, неопрени? С ръчен багаж сме и се чудя как да го организираме.

 

Връзка към коментар
10 hours ago, lesy said:

На каква цена се разбрахте?

Има ли оборудване : плавници, маски и шнорхел, неопрени?

Ние на Японските градини правихме шнорхелинг. Не сме ползвали лодка, а директно плуване от брега-разстоянията за плуване са окей. За сравнение - на тази снимка под корабчето е потъналият кораб.

20190224_112117.thumb.jpg.0f254f60b6132c8879be5c370e2d5345.jpg

 

Има хора, които обикалят и предлагат маски и плавници - спазарихме 2 маски и 2 плавници за 15JOD (искаха ни 20JOD). 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

И ние бяхме с ръчен багаж, но си носехме маска, шнорхел и неопрен. Ама и на корабчето имаше. Май му дадохме 50 динара, но бяхме 5 души. Не се чудете, всичко е безкрайно лесно 🙂

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Ние така и не влязохме за шнорхелинг поради силния и неприятен вятър в двата дни, в които имахме възможност.

За това пък вчера се потопихме с Нептун - много яко, препоръчвам определено. Според мен, ако човек не прави дайвинг, това е единственият начин да разгледа качествено. Честно казано имах далеч по-скромни очаквания към това изживяване.

Ако някой реши за Нептун - задължително с резервация. Ние мислехме ей така да цъфнем за тура в 9,30, обаче от хотела се свързаха с мис Лина (която се оказа жената на собственика), тя ни запази места и се уговорихме да ни вземе и върне от хотела (влиза в цената). Тала Бей е с платен достъп и ако просто бяхме отишли, трябваше да платим вход. Другият вариант бил пак с резервация, дават имената на охраната и така се влиза.  

Водата и светлината били по-добри за гледане в сутрешните часове.   

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 11.03.2019 г. в 18:24, jul каза:

Ние така и не влязохме за шнорхелинг поради силния и неприятен вятър в двата дни, в които имахме възможност.

За това пък вчера се потопихме с Нептун - много яко, препоръчвам определено. Според мен, ако човек не прави дайвинг, това е единственият начин да разгледа качествено. Честно казано имах далеч по-скромни очаквания към това изживяване.

Ако някой реши за Нептун - задължително с резервация. Ние мислехме ей така да цъфнем за тура в 9,30, обаче от хотела се свързаха с мис Лина (която се оказа жената на собственика), тя ни запази места и се уговорихме да ни вземе и върне от хотела (влиза в цената). Тала Бей е с платен достъп и ако просто бяхме отишли, трябваше да платим вход. Другият вариант бил пак с резервация, дават имената на охраната и така се влиза.  

Водата и светлината били по-добри за гледане в сутрешните часове.   

Бихте ли ми казали какво имате в предвид под Нептун

Връзка към коментар
На 11.03.2019 г. в 18:24, jul каза:

Ние така и не влязохме за шнорхелинг поради силния и неприятен вятър в двата дни, в които имахме възможност.

За това пък вчера се потопихме с Нептун - много яко, препоръчвам определено. Според мен, ако човек не прави дайвинг, това е единственият начин да разгледа качествено. Честно казано имах далеч по-скромни очаквания към това изживяване.

Ако някой реши за Нептун - задължително с резервация. Ние мислехме ей така да цъфнем за тура в 9,30, обаче от хотела се свързаха с мис Лина (която се оказа жената на собственика), тя ни запази места и се уговорихме да ни вземе и върне от хотела (влиза в цената). Тала Бей е с платен достъп и ако просто бяхме отишли, трябваше да платим вход. Другият вариант бил пак с резервация, дават имената на охраната и така се влиза.  

Водата и светлината били по-добри за гледане в сутрешните часове.   

А каква е цената на човек на подводница Нептун?

Връзка към коментар

Имам предвид това - https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g298101-d1569492-Reviews-Neptune_Boat-Aqaba_Al_Aqabah_Governorate.html.

Цената е 20 JOD на човек, включва взимане и връщане от хотела. Продължителност 1,5 часа.

 

  • Благодаря 2
Връзка към коментар
  • 6 месеца по-късно ...
На ‎13‎.‎03‎.‎2019 в 15:22, jul каза:

Имам предвид това - https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g298101-d1569492-Reviews-Neptune_Boat-Aqaba_Al_Aqabah_Governorate.html.

Цената е 20 JOD на човек, включва взимане и връщане от хотела. Продължителност 1,5 часа.

 

в сайта им излиза цена 78$ на човек, при двама 80$ за всеки 🙂 

Връзка към коментар

Пиши им, не ми се вярва да е толкова. Цената, дето съм написала, е без пазарлък и с трансфер от хотела. Понеже от хотела ни го организираха, подозирам, че има комисионна и за тях в тази цена.

Да не би да е някакъв частен тур?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.