Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Най-добре си планирам в моя тема, макар че съм чела доста чужди в конкретния раздел и може би не ми е толкова необходима отделна 9 месеца предварително. 

 

Естествено, че и тази година дъждовният сезон за Суматра и Борнео пак е през декември и не се е преместил 😉 Обаче въпреки усмивчиците в selectiveasia наблюденията на очевидци последните години показват, че и тайландското крайбрежие не е чудесно в този период. Така че вероятно ще ходим, където искаме да отидем, пък времето ще бъде каквото си реши. 

 

Пристигане в топлите държави: 

Кацаме на 12.12 в Куала Лумпур малко преди залез. Летището е доста далеч от града, като таксито до центъра и метрото са на една цена (16 евро). Вероятно бихме могли да се придвижим до града и да останем за ден реанимация и мотаене, обаче ще сме скапани и може би трябва да си намерим хотел в района, да похапнем, да се поплацикаме в басейн и да излетим на другата сутрин, спестявайки си разкарването. Airasia от там ли биха летели до Борнео или Камбоджа? Или има полети от другото летище Sultan Abdul Aziz Shah Airport и стратегията ми е несполучлива. То всъщност има ли в района на летището къде да нощуваме?  

 

За Камбоджа:

Визата + 3-дневното посещение на Ангкор са 100 $ на човек, ако смятам правилно. Има ли нещо като исторически музей за червените кхмери около Сием Рип, за да си обогатим общата култура? Периодът е подходящ за посещение на тази държава, но не знам дали да търся занимания за повече от 3 дни, освен ако не ме зашеметите с прекрасно предложение за още 2-3 дни там.

 

За Борнео:

Мисля, че това е фокусът на пътуването ни. Не съм проучвала скоро и не знам колко дни да отделим, само малайзийската или пък индонезийската част да посетим. Ще почета из темите и ще помисля, пък после ще питам. Искам да спим в джунглата, да ми подскачат животинки около дома и да се будим от песни на птички. Искам и да имам басейнче в някои от дните. Може би пак да проверя онези светулки на @stefanrusev....

 

Лангкави и Тайланд:

Признавам си, че на всеки препоръчваме за море Тайланд. Едновременно с това на нас ни беше много скучно там, някак не ни накара да се влюбим. Големи очаквания, нервен период, тъп избор на атракции, не знам коя е причината. Та ако нямаме вече визи и не отидем и в Суматра, вероятно Ко Тарутао и Лангкави ще бъдат морската ни почивка и ще дадем втори шанс на Тайланд. За този район ще ми е полезна малко помощ от посетилите го. 

 

Суматра:

Искам да видя най-голямото езеро в кратер и къщите със странни покриви при езеро Тоба, водопада Сиписо Писо и другия модел орангутани. Примерно да отделя 5 дни за там, 7 за Борнео, 3 за Камбоджа, остатъкът за пътуване. Ще останем без особено море и преобладаващ дъждовен период. Рано е да решавам, но островът силно ме изкушава. 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 7 минути , Dian каза:

 

Да, има си и плюсове, и минуси такова решение. Mай по-скоро ще се отдалечим на някакви километри в името на хубава храна и басейнче 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Фичо каза:

Билетите купихте ли? 

Е, да, след като проверих 40 пъти в skyscanner дали тези до Танзания не искат пак да станат около 300 евро, реших да погледна и Коледа в Азия. Бали излизаше 457 евро и Жижо почти се нави да повторим, но бърз поглед към Куала Лумпур го накара мълниеносно да извади картата си от портфейла 🤣.

Сега се чудя кога трябва да споделя с шефовете си, че съм си мислела, че желанието да не почивам през декември е било само за 2018 година и тази година ще пропусна това удоволствие Коледа в София.

  • Смея се 1
Връзка към коментар
1 hour ago, Lindt said:

Пристигане в топлите държави: 

Кацаме на 12.12 в Куала Лумпур малко преди залез. Летището е доста далеч от града, като таксито до центъра и метрото са на една цена (16 евро). Вероятно бихме могли да се придвижим до града и да останем за ден реанимация и мотаене, обаче ще сме скапани и може би трябва да си намерим хотел в района, да похапнем, да се поплацикаме в басейн и да излетим на другата сутрин, спестявайки си разкарването. Airasia от там ли биха летели до Борнео или Камбоджа? Или има полети от другото летище Sultan Abdul Aziz Shah Airport и стратегията ми е несполучлива. То всъщност има ли в района на летището къде да нощуваме?  

 

 

Лангкави и Тайланд:

Признавам си, че на всеки препоръчваме за море Тайланд. Едновременно с това на нас ни беше много скучно там, някак не ни накара да се влюбим. Големи очаквания, нервен период, тъп избор на атракции, не знам коя е причината. Та ако нямаме вече визи и не отидем и в Суматра, вероятно Ко Тарутао и Лангкави ще бъдат морската ни почивка и ще дадем втори шанс на Тайланд. За този район ще ми е полезна малко помощ от посетилите го. 

 

 

Няма метро от летището до града. Има влак - klia express - http://www.kliaekspres.com/

Отиване и връщане са 100 рингитс на човек тоест 42 лева към днешна дата. Спира на Централна гара и оттам пак ви трябва някакъв транспорт до мястото, където ще отседнете в самия град. КЛ си заслужава да направите поне един ден стоп там. Затова не бих останала да нощувам около летището. А ако все пак решите да пропуснете КЛ, на/около летището има хотели, където да нощувате.

Такситата са скъпи. Изгодно е с Граб (това е югоизточно-азиатския убер) - https://www.grab.com/sg/

За него ви трябва да си инсталирате приложението, за което пък ви трябва местна карта. Изобщо, информация по темата има в пътеводителя ми за Малайзия и КЛ -

 

Ако не си го прочела, прочети го - много неща ще ти се изяснат.

AirAsia летят от същото летище, на което ще кацнете, но от другия терминал. Влакът от/за града спира и на двата терминала.

 

В пътеводителя съм сложила линк към брошурата за Лангави.

  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 32 минути , DaBo каза:

Няма метро от летището до града. Има влак - klia express - http://www.kliaekspres.com/

Отиване и връщане са 100 рингитс на човек тоест 42 лева към днешна дата. Спира на Централна гара и оттам пак ви трябва някакъв транспорт до мястото, където ще отседнете в самия град. КЛ си заслужава да направите поне един ден стоп там. Затова не бих останала да нощувам около летището. А ако все пак решите да пропуснете КЛ, на/около летището има хотели, където да нощувате.

Такситата са скъпи. Изгодно е с Граб (това е югоизточно-азиатския убер) - https://www.grab.com/sg/

За него ви трябва да си инсталирате приложението, за което пък ви трябва местна карта. Изобщо, информация по темата има в пътеводителя ми за Малайзия и КЛ -

 

Ако не си го прочела, прочети го - много неща ще ти се изяснат.

AirAsia летят от същото летище, на което ще кацнете, но от другия терминал. Влакът от/за града спира и на двата терминала.

 

В пътеводителя съм сложила линк към брошурата за Лангави.

Благодаря много, наистина е полезно четиво! Преди време съм я чела по диагонал и съм забравила. Ще се върна на темата, когато измислим островите, но е много хубаво, че имаме така систематизирана информация. 

преди 25 минути , Фичо каза:

С Търкиш ли?

Да, похвалих се даже вчера 🙂 

за билетите тук ;)

Връзка към коментар
Дани Магелани

Виж Movenpick на 4-5 км от KUL и безплатен трансфер от и до двата терминала. Последните бусчета са в 20 и 22 ч. Първите от 6 ч, но може да има и по-рано при заявка.

Нов хотел, басейн, ниска цена за тази верига. Дават пакетирана закуска при поискване.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Дани Магелани

Таксито от летището до хотел в центъра е 84-85 пари. Заявява се в офисче преди изхода, плаща се и с бележката вземаш таксито.

За из града и до столицата мога да ти предложа моят шофьор на такси - добър английски и вайбър. 

Хотелът ми в КЛ беше Фурама. Препоръчвам клубната стая, която осигурява салон с компютри, принтер, кафе и фрешове цял ден, вечеря с алкохолни напитки, коктейли, вино, специална закуска сутрин, по-добра от общата зала. През ММТ цената на двойка стаята с тези екстри беше под 50$.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За Камбоджа е незабравимо плаване около 6 ч с комета по ограмното езеро Тонле Сап с дървета и плаващи къщи до столицата Пном Пен, там Кралският дворец, Нац. музей и тн

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, Lindt каза:

 

За Камбоджа:

Визата + 3-дневното посещение на Ангкор са 100 $ на човек, ако смятам правилно. Има ли нещо като исторически музей за червените кхмери около Сием Рип, за да си обогатим общата култура? Периодът е подходящ за посещение на тази държава, но не знам дали да търся занимания за повече от 3 дни, освен ако не ме зашеметите с прекрасно предложение за още 2-3 дни там.

 

 

Визата е $30. Тридневният билет е $62, седмичният $72. Историческият музей в Сием Рип е страхотен, но акцентът е Ангкор. За червените кхмери има музей на противопехотните мини с интересни истории около експонатите. За какво друго може да се прави съм писал доста, виж с търсачката. 

 

Редактирано от T.E.Lawrence
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

И моите 2 стотинки като ви познавам. Максимум 3 дни в Камбоджа, само Сием Реп.

На Лангкави няма да видите нещо, което не сте виждали, а и водата е мътна. По-добре на съседния Ко Липе. @evru и @stefanrusev похвалиха вили / бунгала с италиански мениджмънт.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 8 часа, Lindt каза:

За Борнео:

Светулките бяха на Tanjung Puting National Park ( там се спи на лодката защото в джунглата има доста диви и опасни орангутани)  и се лети до Pangkalan Buun от Джакарта и Сурабая  директно . За  вътрешните полети из Индонезия ползвай  NusaTrip .  Не си заслужава да се влиза в Индонезия само заради орангутаните - стигнеш ли Сурабая наблизо са и Джогджа,  Бромо,  Кава Иджен,  че и Бали. А стигнеш ли Денпасар хей го де е Лабуан Баджо и Комодо 😉 (мислих да не споменавам за Джили-тата ама без тях не може )   😜

 

Аз бих взел най-най-най- скорошния полет още от летището на КЛ - спрямо околните държави Малайзия е скучна и обикновена.  Време за кацане, трансфер, чек-  и пас- контрол между международни и вътрешни полети точно 57 мин и с молба да ни пропуснат на пас контрола на влизане.

Ко Липе - много яко островче, особено ако обичаш риболова, не е "уау" но определено има много повече атмосфера спрямо съседен Ланкави  ( а бе в Тайланд си е яко! ) VOA за Тай може да се изкара и тук.

( Има доста време тъй че ти предлагам да замразиш темата - виж  до нова година ще сме я оспамили или са започнали  споровете кой е по-по-най )

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, lesy каза:

И моите 2 стотинки като ви познавам. Максимум 3 дни в Камбоджа, само Сием Реп.

На Лангкави няма да видите нещо, което не сте виждали, а и водата е мътна. По-добре на съседния Ко Липе. @evru и @stefanrusev похвалиха вили / бунгала с италиански мениджмънт.

Чисто логистично си представям, че ще минем през Лангкави, за да стигнем до островчетата в Тайланд. Другият вариант е да открием полети от Сием Рип до Краби, да хванем фери до Ко Ланта, после Ко Тарутао и пак през Лангкави. Аз всъщност не знам как се се пътува там, може да се окаже по-лесно да ходя до Краби, да се връщам до Краби и нещо такова. Но не си спомням да блести с нещо и по-добре да видим маймунчетата и хълмовете на Лангкави.  

За Камбоджа, да, не знам дали и друг, освен @bay_kolio и Ели не са били очаровани от морето и чистотата там, но съм скептична за по-дълъг престой. И @Sun4o не им е фен, ама той и за Ко Липе ще има да повтаря "казах ви аз, ама вашите дървени глави..."

Представи си, че останем 2 дни на острова. Какво да правим? 

преди 1 час, T.E.Lawrence каза:

Визата е $30. Тридневният билет е $62, седмичният $72. Историческият музей в Сием Рип е страхотен, но акцентът е Ангкор. За червените кхмери има музей на противопехотните мини с интересни истории около експонатите. За какво друго може да се прави съм писал доста, виж с търсачката. 

 

Мерси, Ице! И аз така видях и грубо закръглих на 100 $. Ще видим поне един от музеите да научим поне нещо, ако няма да оставаме за дълго, а не знам кога ще се върнем. Ти къде ще си другата зима? Среща? За визата в Тайланд ще ми спестиш ли четенето на няколко страници из темата, че не съм сигурна дали се махна, не се махна, решава се от сезон за сезон или какво беше точно? 

 

Връзка към коментар
преди 1 минута , stefanrusev каза:

Светулките бяха на Tanjung Puting National Park ( там се спи на лодката защото в джунглата има доста диви и опасни орангутани)  и се лети до Pangkalan Buun от Джакарта и Сурабая  директно . За  вътрешните полети из Индонезия ползвай  NusaTrip .  Не си заслужава да се влиза в Индонезия само заради орангутаните - стигнеш ли Сурабая наблизо са и Джогджа,  Бромо,  Кава Иджен,  че и Бали. А стигнеш ли Денпасар хей го де е Лабуан Баджо и Комодо 😉 (мислих да не споменавам за Джили-тата ама без тях не може )   😜

 

Аз бих взел най-най-най- скорошния полет още от летището на КЛ - спрямо околните държави Малайзия е скучна и обикновена.  Време за трансфер, чек-  и пас- контрол между международни и вътрешни полети точно 57 мин .

Ко Липе - много яко островче, особено ако обичаш риболова, не е "уау" но определено има много повече атмосфера спрямо съседен Ланкави  ( а бе в Тайланд си е яко! ) VOA за Тай може да се изкара и тук.

( Има доста време тъй че ти предлагам да замразиш темата - виж  до нова година ще сме я оспамили или са започнали  споровете кой е по-по-най )

Гилитата са задраскани вече 😉  Имам добър спомен от костенурките и рифа, но не и от атмосферата. Едва ли ще ги повторя, Нуса Пенида и Kanawa окoло Флорес ще бъдат моретата в този маршрут. Но там трябва да се съобразим със сезона поне веднъж, защото и Ринджани, и Келимуто са от местата, на които не искам да ми отменят тура заради дъжд. 

Значи индонезийското Борнео засега отпада. Трябва да прегледаме оптимално придвижване между поне 2 малайски точки за орангутани и какви турове можем да намерим, да сравним със седмица тур на Суматра (аз съм по-искащата Тоба и индонезийски къщурки) и да преценим кое ще е този път. 

 

Аз не съм чела вашите преживявания из островите, а и тези на Мастъра, в този район и в този период. Времето доста ви разбъзика програмите, но къде най-много ви хареса? 

 

О, в моите теми не се пише толкова, че чак и спорове да възникват. Няма да я замразяваме още 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В Камбоджа има страхотни нешлифовани диаманти за море, но иска време и логистика. Безумието Сихануквил и региона не го препоръчвам вече. Аз вероятно другата зима ще го давам по-полека, че тези пет държави и кусурнайсе полета ми дойдоха вповече. Не е това моят стил. В Сием Рип бях за пореден път преди месец и половина и със сигурност няма да ходя догодина пак. Предвид кога са ви датите, може да се засечем само ако сте за Коледа в Сайгон. 🙂

 

За тайландски визи ви е рано да мислите, скъсаха се да ги променят в последно време.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , T.E.Lawrence каза:

В Камбоджа има страхотни нешлифовани диаманти за море, но иска време и логистика. Безумието Сихануквил и региона не го препоръчвам вече. Аз вероятно другата зима ще го давам по-полека, че тези пет държави и кусурнайсе полета ми дойдоха вповече. Не е това моят стил. В Сием Рип бях за пореден път преди месец и половина и със сигурност няма да ходя догодина пак. Предвид кога са ви датите, може да се засечем само ако сте за Коледа в Сайгон. 🙂

 

За тайландски визи ви е рано да мислите, скъсаха се да ги променят в последно време.

Е, до догодина сигурно ще си забравил емнайсетте полета 🙂 

  • Смея се 1
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 58 минути , Lindt каза:

Гилитата са задраскани вече 😉  Имам добър спомен от костенурките и рифа, но не и от атмосферата. Едва ли ще ги повторя, Нуса Пенида и Kanawa окoло Флорес ще бъдат моретата в този маршрут. Но там трябва да се съобразим със сезона поне веднъж, защото и Ринджани, и Келимуто са от местата, на които не искам да ми отменят тура заради дъжд. 

Значи индонезийското Борнео засега отпада. Трябва да прегледаме оптимално придвижване между поне 2 малайски точки за орангутани и какви турове можем да намерим, да сравним със седмица тур на Суматра (аз съм по-искащата Тоба и индонезийски къщурки) и да преценим кое ще е този път. 

 

Аз не съм чела вашите преживявания из островите, а и тези на Мастъра, в този район и в този период. Времето доста ви разбъзика програмите, но къде най-много ви хареса? 

 

О, в моите теми не се пише толкова, че чак и спорове да възникват. Няма да я замразяваме още 🙂 

Светулки има и недалеч от КЛ. Дано се включи Матеев с преки впечатления.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 28 минути , Дани Магелани каза:

Светулки има и недалеч от КЛ. Дано се включи Матеев с преки впечатления.

Явно има в  Kampung Kuantan Firefly Park, предлагат турове с лодка и би следвало да са много светулките и през декември. Намира се в близост до град Kuala Selangor, докъдето не съм сигурна как ще стигнем и дали бихме го направили. Но идеята е чудесна, благодаря!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 23 часа, Lindt каза:

 

За Камбоджа:

Визата + 3-дневното посещение на Ангкор са 100 $ на човек, ако смятам правилно. Има ли нещо като исторически музей за червените кхмери около Сием Рип, за да си обогатим общата култура? Периодът е подходящ за посещение на тази държава, но не знам дали да търся занимания за повече от 3 дни, освен ако не ме зашеметите с прекрасно предложение за още 2-3 дни там

 

Здравей! Не знам колко сте по детайлите, но ние разгледахме Ангкор за един цял ден, от сутрин до затварянето му в 17,30 с прекрасна обедна почивка в ресторант наблизо. И ни беше напълно достатъчно. Ангкор Ват, Байон, Томб Райдер и си избери още няколко по твое усмотрение, на нас тези ни стигнаха. И все пак ако ти трябва още един ден - добре, но 3 според мен е АБСУРД, нека някой магеланец ме поправи, ама трябва много да обичате да гледате подобни неща. Ние отделихме 1 ден за басейн и 1 ден бяхме на Floating village. На мен много ми хареса, първо, че виждаш животът извън Сием Реп, далече от големите къщи за гости, хотели и местни домове с прислуга. Ще видите традиционните къщи на кокили над водата и как се наводняват и хората всяка години за известно време стават "бежанци", докато не спадне нивото. Ще видите после други къщи, които имат за основа автомобилни гуми и когато водата дойде и равнището се увеличи с 7 метра, те просто си плават и животът си продължава. Накрая ще ви качат на един по-голям закотвен кораб за обяд и после релакс с биричка на хамака. Ние от там летяхме за Виетнам вечерта, та ги накарахме да ни закарат направо на летището след този тур. А, и освен това се виждат и виетнамски къщи и продълговати шапки по реката, тъй като Виетнам и Камбоджа си я делят. Много ни хареса и бих се върнала пак, за да посетя Пном Пен и южното им крайбрежие. Много повече ми допадна от Тайланд, макар и туристическо, някак си не е съсипано от туризъм. А за крайбрежието им чувам, че не е пренаселено.

Редактирано от Happy_Traveler
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

По принцип и аз се чудя как 3 дни ще гледаме храмове. Но пък трябва да имаме повече от 1 желан ден в Камбоджа,  иначе ми се вижда излишно да ходим. 

Да предположим,  че стигнем преди обяд и видим музея и малко от Сием Рип. 

На ден втори посетим колкото храма искаме.  

В ден 3 виждам Phnom Kulen National park,  няколко храма,  които са с отделен вход:

Beng Mealea and Koh Ker temples also require a separate admission pass, which costs US$ 5 and US$ 10 respectively

 

Те изискват ли да имаме пас и в този ден или са някакви отделни и може да ги видим срещу посочената цена?

 

За плаващите къщи,  което не знам дали е разходката в Тонле сап или отделно занимание,  съм скептична. Никога не сме изпитвали потребност да се врем из колиби и канали, особено с подозрително кален цвят.  Аз обичам водата да е синя, зелена или бяла и разпенена. Ако все пак няма какво да правим,  може и да се жертваме. 

Има ли нещо друго в района? Някакви маймуни,  слонове, жаби, светулки,  нещо? 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.