Прескочи до съдържание

18 дни в Иран Април 2019


MayaS

Препоръчани мнения

Ами всъщност нама отговор за визите и на четиримата. Вчера писах до посолството и те ми върнаха отговор да отидем там за "доуточняване на въпроси". Та утре в 9 сме там. Стискайте палци.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Боян Димитров

Оставянето на кола на летището в Турция може да е потенциален проблем. @christuff може да разкаже повече по темата.

Връзка към коментар
1 hour ago, Боян Димитров said:

Оставянето на кола на летището в Турция може да е потенциален проблем. @christuff може да разкаже повече по темата.

Имаш предвид, че се смята че може да я продадеш? Аз съм приготвила декларация, която да заверя на митницата.

Връзка към коментар
Боян Димитров
Преди 1 час, MayaS каза:

Имаш предвид, че се смята че може да я продадеш? Аз съм приготвила декларация, която да заверя на митницата.

Знам, че имаше някакъв много сериозен проблем и ми беше разказал, че ако се опита да влезе с тази кола обратно в Турция ги чака голяма глоба. А случая беше подобен: били са я оставили на летището, на път за Югоизточна-Азия.

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Ей ни на отново на родна земя. Страхотно пътуване, невероятни хора. Ще ми е трудно да опиша цялата емоция на това пътуване, но поне ще опитам. В отделен пътепис със снимки ще бъде. Тук само ще споделям важна за пътуващите информация. Следвахме предварително начертания план, и динамично правехме промени по него. Както и очаквах, пропуснахме някои от обектите (За мое голямо съжаление), но нямаше как. 

 

Да продължа за сагата с визите. Три дни преди полета, все още нямахме отговор от посолството и аз пак отидох до там, предварително проверявайки и статуса на онлайн апликацията. За мой ужас там статуса беше rejected - и на тримата, на четвъртия беше още waiting for verification. В посолството им обясних, че статуса онлайн е  rejected и трябва да си взема паспортите. Попитах ги каква е причината за отказа и те направиха проверка. Oтговориха ми, че системата автоматично ги е отхвърлила (предполагам по timeout) и няма причина да не пътуваме. Увериха ме, че няма да има проблем да ни издадат визи на летището. Взех паспортите и със свито сърце зачаках деня X. На летището в Техеран първо платихме застраховките - по 14€ на човек - платих в евро. След това на гишетата за визи има отвън мъже, които ти дават някаква бланка, плащаш за визата (75€ на човек - 50€ е ако е онлайн или в посолството). Попълва се искане за виза - малка бланка с лична информация и местата където ще пътуваш. И следва чакане - може би около час. В един момент ни извикаха, дадоха ни паспортите и казаха да изчакаме 5 мин докато визата се отрази в системата - не слагат никакви печати в паспорта и след това минаваш на паспортната проверка. Иииииии  Welcome to Iran! Have a nice trip! Следва продължение...

  • Харесвам 16
Връзка към коментар

Закъсняхме с излизането от летището с около 50 минути от уречения час в който се бях уговорила с rent a car компанията да ни чака. В този момент все още нямахме никаква връзка със света и Иран. Момчето беше там и чакаше. Отидохме в близкото кафе за да попълни и подпише договора (междувремено ни почерпи кафе и чай). Още тук се сблъскахме с невероятните хора на Иран. Вместо да бърза да ни вземе парите и предаде колата, първо ни попита дали имаме нужда от нещо. Помолих го да ни препоръча мобилен оператор от който да си вземем карти с телефония и данни и да ни покаже къде да обменим пари. Заведе ни първо при гишетата на мобилните оператори и им обясни какво точно искаме. Взехме си карти с 2 часа разговори (оказа се само в Иран - не бях уточнила че искам да мога да звъня и извън Иран, а незнам дали може изобщо) и 10ГБ интернет - 6€ има и по 3€ с 5 ГБ. Картите щяха да са активни след един час. Следва обяна на валута - Бюрото на летището обменяше на курс 1€=153000 риала. Обменят само до 100€ на човек не повече. И изведъж се оказахме милионери - 15 300 000 в брой 🙂. Всичко това с помоща на момчето от rent a car компанията. Чак след това отидохме до паркинга, огледахме колата, попълни протокола от огледа,  подписахме се, показа ни коя навигация да използваме, но в суматохата я забравих (на английски и фарси е), платих и давай че път ни чака. Компанията е местна, не е от световните и цените са коренно различни, а колите са повечето местно производство (ембарго какво да се прави) - 370€ - наем + доставка до летището + roof rack. Отделно 200€ депозит, който се възстановява при връщането на автомобила. Колата беше на около 9600км. нова новеничка - върнахме я на 14400. Мобилните карти на трима от групата проработиха, но мойта не. Смятах да отида възможно най-скоро до офис на компанията, но това стана чак след 6 дена в Шираз. Но ударих на греда, картата била "bad" и трябвало да си купя нова. Попитах дали не може да ми я сменят - не - само в офиса от който съм я купила (Ей сега ще отлетя до Техеран). И така до края си останах без телефон и интернет (с изключение на хотелите). Да му мислят другите трима ако ме загубят 🙂 .  Има и още един проблем - с интернет достъпа. Не всички сайтове са разрешени и не всички функционалности на google работят, няма фейс и месинджър, има whats up, Instagram, gmail. Проблема се решава както разбрахме на 8-я ден от едно момче с инсталирането на VPN. Апчета VPN има бол в стора, теглиш пробваш и ако работи ок, ако не следващото, докато някое проработи. И пак аз изтеглих късата клечка - стар андроид и не ми се уреди въпроса - другите обаче имаха късмет. Навигацията - Sigic - само на фарси са картите и го изпозвахме да ни води от град до град, за да имаме гласова навигация. За да стигнем до конкретно място, бях изтеглила офлайн карти на google и човека до шофьора играеше ролята на гласов навигатор - дори да сте си пуснали мобилна връзка гласовото навигиране на google е забранено в Иран. Пътищата - ееех пътищата - ще си помечтаем за такива. На юг от Техеран (където бе нашето пътуване в по-голямата си част) скоростният път е с 2 ленти и една аварийна в едната посока, а другата е в повечето случаи на 50 до 200 метра в страни. Ако са заедно, то са разделени с каменни блокове - няма начин да навлезеш в насрещното. За да обърнеш има специални за целта връзки между платната, на доста близки разстояния. Шофирането по тези пътища е спокойно - там всички карат с ограничението (е добре де с много малки изключения). Магистралите - 3 ленти в посока и едно аварийно. Посоките също разделени. На няколко места имаше гишета за тол такса но хора нямаше и не сме плащали. На малко места сме карали по път с по една лента в посока и без разделяне по-между им. Ограниченията са 120 - магистрала, 110 скоростен път, 95 - другите, 50 в градовете. Всички други ограничения са означени на съответните места. За шофирането в градовете в следващия пост ......

  • Харесвам 18
Връзка към коментар

За шофирането в градовете или как се става най-добрия шофьор. Да караш в големите градове на Иран си е доста голямо изпитание за шофьорските способности. Едно обаче е сигурно, ако усети човек как се случват нещата няма проблем да кара в лудницата. Правила има, но не бих казала, че някой ги спазва. Първото необходимо нещо е да не се стресираш, наблюдаваш другите, следиш как карат и ти правиш като тях - и нещата се случват. Аз лично карах по пътищата между населените места и в малките градове и села, където движението не беше толкова натоварено. Карането в големите градове го оставих на синът ми, който смея да твърдя е доста добър шофьор - справи се перфектно, а аз го обявих за най-добрия шофьор. На кръстовищата регулирани със сфетофар почти всички спазват сигнала, но се случва и да минават на червено. Моторите не спазват тези ограничения и карат където могат - между колите, в насрещното - всички ги пазят. Нерегулираните кръстовища и къговите (доста са) се кара бавно, следиш другите и настъпваш в свойта посока. Пускаш, пускат те и минаваш. Основно изискване - бъди нащрек и бърз. Пускам едно клипче, което доста добре показва движението - изглежда плашещо, но не е - има ред в хаоса - https://www.youtube.com/watch?v=mrjqS5zd268&feature=share&fbclid=IwAR2BGtq6pLyP5aAgEZW6pWjBA6j44X-DnBJspza8F0P-xsPR_rOfAWADAAg.

Пешеходците не са на почит. Може би е по голямо изпитание да пресичаш като пешеходец, отколкото да караш. Гледаш другите как го правят и ти правиш така смело и преценено. 

Паркирането и спирането - тук вече знаците се спазват. Има улици на, които може да се паркира, но има и мниго паркинги. В повечето случаи ползвахме паркинг - най-голямата сума, която сме платили е 60 евроцента. 

Полицията и военните. Има доста полицейски пунктове по пътищата, има и военни. Навсякъде тези пунктове са означени и има ограничение на скоростта. Оглеждат те и ако решат те спират за проверка. На полицейските пунктове те питат от къде си, с каква цел пътуваш, проверяват ти докуметите и накрая "welcome to Iran" и всичко това с усмивка. Военните разпитват повече - визата, къде си ходил, от къде идваш, къде отиваш и накрая пак "welcome to Iran". Отделно има полицейски коли с камери снимащи за скорост и нарушения или просто проверка. Мен ме спряха един път, провериха ми документите, посочиха пътниците на задната седалка да си сложат коланите и другото вече го знаете. Друга случка - спряха синът, оказа се че е карал с 10 км. над ограничението. Отново познатите въпроси, уточняване на ограниченията на скоростта, извинение от наша старна и "welcome to Iran" и всичко това с усмивка. В градовете има камери, полицията не се мярка много. 

Мисля, че изчерпах темата за движението, дано не е било досадно. В следващия пост ще се опитам да дам информация за хотелите, обмяната на валута и всичко полезно, за което се сетя.

 

  • Харесвам 16
Връзка към коментар

За пътуването имах предварително резервирани хотели за първите 6 и последните 2 нощувки. Останалите ги бях оставила за намиране на място. Резервациите направих през: 

https://iran-hotelbooking.com/

https://en.hotelyar.com/

https://www.homestay.com/

Цените за всики нощувки варираха от 10€ до 30€ за двойна стая и повечето със собствена баня и тоалетна и включена закуска. В хотелите интернета беше добър с малки изключения. Избирах да са близо до местата които ще разглеждаме. 

Евро обменяхме само на чейндж бюра и един път на рецепцията на хотела в Техеран. В банките курса е неизгоден а на улицата не ми се стори добра идея. Курса варираше от 150000 до 155000 риала за 1€. 

Входните такси за обектите бяха до от 1€ до 1,30€, имаше и по-малки на места.

Бензина - все още не мога да го преживея, надали някога ще мога - 58 лева за 4500км. или 13ст. за литър. 

Храната - С една дума - ВКУСНА. Предимно ориз и месо. Зеленчука е по кът. Обяд или вечеря за четирима - 10€ средно. Имаше и по-евтини и едно по скъпо хранене. 

Самолетните билети ги взех скъпо 260€, можеше да са 180, а ако се уцели промоция и до 130.

 

Като че ли с това се изчерпва организационната и информативна част за пътуването. Остава пътеписа.

  • Харесвам 17
Връзка към коментар

Ох и забравих да споделя, не можех да си отварям magelanci.com, зареждаше първа страница и дотам. Не съм пробвала на телефоните на останалите от групата, дето си имаха и мобилен интернет и VPN. Аз нали имах само WiFi в хотелите. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Дискусията за визите е преместена в съответната тема, за да е полезна за в бъдеще и на други.

 

https://magelanci.com/forums/topic/5449-визи-за-иран

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
23 minutes ago, Rainy said:

@MayaS случайно да помниш кои други валути се обменят в чейндж-бюрата? Интересува ме паунд. Благодаря!

Помня само US dollar, но на таблото имаше изписани поне 10 валути, предполагам и паунда влиза, но няма да те подвеждам.

Връзка към коментар
20 minutes ago, MayaS said:

Помня само US dollar, но на таблото имаше изписани поне 10 валути, предполагам и паунда влиза, но няма да те подвеждам.

А сетих се, ще питам по WhatsApp момчетата от компанията за коли под наем, предполагам ще знаят.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Rainy каза:

@MayaS случайно да помниш кои други валути се обменят в чейндж-бюрата? Интересува ме паунд. Благодаря!

Преди около 15 дни в Чендж бюрото на летището в Техеран на втория етаж освен долар и евро се обменяше и паунд и швейцарски франк и турска лира и редица други валути. Другаде не сме обменяли. Курса беше много добър.

В сайта /има и приложение/  Bombast.com може да следите актуалните курсове на валутите.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
преди 2 часа, Ивайла каза:

В момента има промо на Пегасус.

да видях, но търся за другата година април, а все още разписанието им не е излязло за тогава. И то ще гледам началото на април, че към края започва рамазана...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
1 hour ago, zvezda9001 said:

да видях, но търся за другата година април, а все още разписанието им не е излязло за тогава. И то ще гледам началото на април, че към края започва рамазана...

Около коледа и нова година има промоции, че и до края ха януари. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Пътеписа за Иран още не е готов, но снимките са и споделям с вас събитието в клуба на пътешественика, на което 3-мата ще разкажем за пътуването.

https://travellersclub.bg/event/mnogocvetniat-iran-na-gosti-na-surdechnite-hora/

 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
Граф Вронски
преди 34 минути , MayaS каза:

Пътеписа за Иран още не е готов, но снимките са и споделям с вас събитието в клуба на пътешественика, на което 3-мата ще разкажем за пътуването.

https://travellersclub.bg/event/mnogocvetniat-iran-na-gosti-na-surdechnite-hora/

 

Взимам още днес билет. 🙂 Очаквам с нетърпение.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 22 часа, MayaS каза:

Пътеписа за Иран още не е готов, но снимките са и споделям с вас събитието в клуба на пътешественика, на което 3-мата ще разкажем за пътуването.

https://travellersclub.bg/event/mnogocvetniat-iran-na-gosti-na-surdechnite-hora/

 

За голямо съжаление не сме от София и няма как да присъстваме, а ще е интересно за хора, които се подготвят да посетят Иран.  

Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...
  • 2 седмици по-късно ...
На 8.05.2019 г. в 11:09, MayaS каза:

За пътуването имах предварително резервирани хотели за първите 6 и последните 2 нощувки. Останалите ги бях оставила за намиране на място. Резервациите направих през: 

https://iran-hotelbooking.com/

https://en.hotelyar.com/

https://www.homestay.com/

Цените за всики нощувки варираха от 10€ до 30€ за двойна стая и повечето със собствена баня и тоалетна и включена закуска. В хотелите интернета беше добър с малки изключения. Избирах да са близо до местата които ще разглеждаме. 

Евро обменяхме само на чейндж бюра и един път на рецепцията на хотела в Техеран. В банките курса е неизгоден а на улицата не ми се стори добра идея. Курса варираше от 150000 до 155000 риала за 1€. 

Входните такси за обектите бяха до от 1€ до 1,30€, имаше и по-малки на места.

Бензина - все още не мога да го преживея, надали някога ще мога - 58 лева за 4500км. или 13ст. за литър. 

Храната - С една дума - ВКУСНА. Предимно ориз и месо. Зеленчука е по кът. Обяд или вечеря за четирима - 10€ средно. Имаше и по-евтини и едно по скъпо хранене. 

Самолетните билети ги взех скъпо 260€, можеше да са 180, а ако се уцели промоция и до 130.

 

Като че ли с това се изчерпва организационната и информативна част за пътуването. Остава пътеписа.

С коя авиокомпания пътувахте? Къде прикачвахте?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.