Прескочи до съдържание

Франция - бързи въпроси


Mary

Препоръчани мнения

Как успявате да се справите с блаблакар за трансферите? Като задам Париж и автоматично минава на френски.

Ще спим в Grand hotel Nouvel Opera и се чудя как да организирам трансфера от Бове.

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, Vyara каза:

Как успявате да се справите с блаблакар за трансферите? Като задам Париж и автоматично минава на френски.

Ще спим в Grand hotel Nouvel Opera и се чудя как да организирам трансфера от Бове.

С бла-бла кар не е ясно дали ще се случи да намериш нещо точно в удобен за теб час след кацането. 
Обичайният вариант за трансфер е совалката до Порт Майо за 15.90€ . Ако искаш погледни в темата за трансфер Бове - Париж съм показал и една схема с влак от гара Бове до Северната гара в Париж и от там ще си хванеш метро до твоя хотел. 

Връзка към коментар
преди 6 часа, Vyara каза:

Кои са тези Големите 10?

 

Така става като пишеш преди лягане с полузатворено ляво око и напълно затворено дясно🤣🤣🤣

Така наричам 10тте забележителности, които най-често излизат в разговорите за Париж - Айфеловата кула, Триумфалната арка, Лувъра, Тюйлери, Нотр Дам и т.н. Не е официално наименование 😉

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, Vyara каза:

Как успявате да се справите с блаблакар за трансферите? Като задам Париж и автоматично минава на френски.

Ще спим в Grand hotel Nouvel Opera и се чудя как да организирам трансфера от Бове.

С преводач на Гугъл 😁. Повечето оферти излизат 3-5дни преди датата. Вярно е, че няма гаранция за точно удобен час, но до сега винаги съм пътувала така, дъщеря ми също. Ползвала съм влака веднъж и не го предпочитам, вече не е и изгоден. Цените на бла бла обикновено са в порядъка 7.50-12.50 евро.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, мисля, че също бях чела, че влака излиза по-скъпо от автобусните трансфери.

Никога не съм била в Париж. Пълна мъгла ми е. 

Да не говорим, че щяхме да ходим за събитие, за което не успяхме да си купим билети и сега просто трябва да отидем и да запълним 3-4 дни с нещо. В тази връзка питах кои са най-важните неща, които да се посетят. Четох пътеводителя ама пак не ги набелязах. 🙂

@Роцаима ли практика в Париж някой да иска да си продаде билета пред залата в деня на събитието? Някакви ботове изкупиха билетите и ги продават на 8 пъти по-висока цена от нормалната. (angry)

Връзка към коментар
44 minutes ago, Vyara said:

Да, мисля, че също бях чела, че влака излиза по-скъпо от автобусните трансфери.

Никога не съм била в Париж. Пълна мъгла ми е. 

Да не говорим, че щяхме да ходим за събитие, за което не успяхме да си купим билети и сега просто трябва да отидем и да запълним 3-4 дни с нещо. В тази връзка питах кои са най-важните неща, които да се посетят. Четох пътеводителя ама пак не ги набелязах. 🙂

@Роцаима ли практика в Париж някой да иска да си продаде билета пред залата в деня на събитието? Някакви ботове изкупиха билетите и ги продават на 8 пъти по-висока цена от нормалната. (angry)

И аз бях тази пролет за първи път в Париж. Много ми хареса. Бих ходила всяка година, ако имам възможност 😃, но нямам.

Това беше програмата ни  за 4 дни с Версай и Дисниленд. Тогава денят беше дълъг, стъмваше се към 22.00 часа и времето беше идеално за дълги разходки. 

Ако искаш й хвърли едно око и все нещо можеш да извлечеш. В музеи не сме влизали, а Нотр Дам се подпали месец преди да сме там и целия район около него беше отцепен. Сега не знам до къде допускат хора. Много, много ми хареса площад Дофин Place Dauphine

23.05.

Basilica Sacré-Cœur /Свещено Сърце/ - М2 синя Anvers

Place du Tertre /пл. Тертр/, уличките около Abbesses, Place Pigalle

Champ de Mars, Jardins du Trocadéro, Palais de Chaillot

Tour Eiffel /Айфеловата кула 21.00 часа/

24.05.

М3 Opéra - Palais Garnier /Националната опера/

Galeries Lafayette

L'église de la Madeleine /Мадлената/

Place de la Concorde

Jardin des Tuileries, Arc de Triomphe du Carrousel

Musée du Louvre

Pont Neuf 

Place Dauphine, Conciergerie /дворец и затвор/, Palais de Justice de Paris

Sainte-Chapelle

Sorbonne,

Le Jardin du Luxembourg, Marie De Medicis Fountain, Palais du Luxembourg

Нощна разходка по Av. des Champs-Élysées до Arc de Triomphe, метро до La Machine du Moulin Rouge

25.05.

Château de Versailles /Версай/ - RER C Versailles Château Rive Gauche

26.05.

Disneyland Paris /Дисниленд/ - RER A Marne-la-Vallée – Chessy

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 16 часа, Vyara каза:

🙂

@Роцаима ли практика в Париж някой да иска да си продаде билета пред залата в деня на събитието? Някакви ботове изкупиха билетите и ги продават на 8 пъти по-висока цена от нормалната. (angry)

По принцип, да, винаги има хора, които предлагат билети пред залата в деня. Но не винаги може да се гарантира автентичността на билета и може да се окажете с фалшиви, дори и да ги купите на нормална цена. Затова, бих ви препоръчала бдителност 🙂 .

Иначе за програмата - какво ви харесва по принцип? Музеи, разходки, гледки от високо, нещо по-старо, нещо по-модерно, военна история, естествена история?

Кога ви е пътуването?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Имам 8 часа прекачване на Бове. За Париж 30Е насам - натам  за автобуса не ми се дават категорично. Идеи за нещо бюджетно, красиво и по-френско наблизо?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , kakadu каза:

Имам 8 часа прекачване на Бове. За Париж 30Е насам - натам  за автобуса не ми се дават категорично. Идеи за нещо бюджетно, красиво и по-френско наблизо?

Виж в последния дневник на АлександраКо, доста неща имаше в самия град Бове

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 

22 minutes ago, kakadu said:

Имам 8 часа прекачване на Бове. За Париж 30Е насам - натам  за автобуса не ми се дават категорично. Идеи за нещо бюджетно, красиво и по-френско наблизо?

И аз при пръв подобен случай бих “оползвотворила” самия град Бове. Хареса ми само от снимките, качени от@AlexandraKo i @Граф Вронски, а на яве би било и по-очарователно градче.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, kakadu каза:

Имам 8 часа прекачване на Бове. За Париж 30Е насам - натам  за автобуса не ми се дават категорично. Идеи за нещо бюджетно, красиво и по-френско наблизо?

Не знам дали има нещо друго освен Бове, но дано успееш да го оползвотвориш някакси, защото летището на Бове е толкова миниатюрно, че и за 1 час би откачил човек. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, kakadu каза:

Имам 8 часа прекачване на Бове. За Париж 30Е насам - натам  за автобуса не ми се дават категорично. Идеи за нещо бюджетно, красиво и по-френско наблизо?

Ама, хич не се разкарвай до Париж. Вземи автобуса от летището / и с такси не е скъпо, има на летището редичка от таксита/ и иди в градчето. Прелестно е, има какво да се види, ще си прекараш времето чудесно. Катедралата е забележителна, площадът с Кметството и паметника на Жана Д’Арк- също. Има хубави заведения за хапване. Ние имахме една нощувка , на връщане от Нормандия, но следващия път , ще си направя две, толкова ни хареса:)))).Летището е гадно, там няма какво да се прави 8 часа.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте, 

Може ли и аз да помоля за съвет каква карта за транспорт би било удачно да си вземем в нашия случай. Кацаме на 01.12 на Бове, ще нощуваме 2 вечери в Clichy и на 03.12 излитаме от Орли... За обикаляне мислим да се ограничим до основните забележителности и то без много-много движение и тичане напред-назад (ще нося тумбак почти 8-ми месец 😁). От Бове вариант ли са тия Kapten и Bolt? Това е местоположението на апартамента, който сме букнали.

Благодаря ви!

 

4ED6BD65-7BE8-41A3-ADB5-C45FBF861091.png

Връзка към коментар
1 hour ago, blackrose1989 said:

Здравейте, 

Може ли и аз да помоля за съвет каква карта за транспорт би било удачно да си вземем в нашия случай. Кацаме на 01.12 на Бове, ще нощуваме 2 вечери в Clichy и на 03.12 излитаме от Орли... За обикаляне мислим да се ограничим до основните забележителности и то без много-много движение и тичане напред-назад (ще нося тумбак почти 8-ми месец 😁). От Бове вариант ли са тия Kapten и Bolt? Това е местоположението на апартамента, който сме букнали.

Благодаря ви!

 

4ED6BD65-7BE8-41A3-ADB5-C45FBF861091.png

Мисля, че карне от 10 билета за два дни за двама човека, ако сте толкова, ще ви стигне, а ако не стигне, можете да си купите допълнително единични билети. За зони 1 и 2 карнето е подходящо.

За летище Орли виж сайта ratp.fr, има разни опции за единични билети. Не съм летяла от там и не мога да предложа изгоден вариант. Нека друг с опит да каже🙂

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, blackrose1989 каза:

От Бове вариант ли са тия Kapten и Bolt? Това е местоположението на апартамента, който сме букнали.

Благодаря ви!

 

4ED6BD65-7BE8-41A3-ADB5-C45FBF861091.png

Аз само да кажа за Kapten от Бове (Bolt не съм сигурна, че оперират във Франция, аз лично не съм ги ползвала). По принцип е възможно, но има шанс да ви излезе доста скъпо. Бове е на около 80 км от Париж (ако не ме лъже паметта) и даже не е в същата област/регион. За сравнение, аз живея на 12 км от Париж и прибирането вкъщи с Uber / Kapten ми излиза между 30 и 65 евро в зависимост от деня и часа. Така че, ако решите да ги ползвате, подгответе се, че ще е скъпо. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Сега погледнах, Болт оперират в париж. Най-ниската цена е 1,20 евро за начално повикване и после 1,10 евро/км + 0,30 евро/мин. До Бове ще е скъпо...

Връзка към коментар

Здравейте, намалението за деца под 10г важи ли за Navigo day pass? Благодаря предварително!

 

Всъщност малко ми е сложна билето-картната система в Париж. Ако сме 2ма възрастни, дете на 12 и дете на 8, и хотела ни се намира в зона 3:

- Означава ли, че за да отидем до Версай (зона 4), можем да използваме дневна карта Mobilis ( за зони 1-2,2-3,2-4,4-5 на цена 7,50 Евро). Или 4*7,50=30 Евро и има ли отстъпка за малкото дете?

- За останалите 2 дни от престоя ни и обиколки из зони 1 и 2 кое е по удачно: Отново дневни карти Mobilis (за зони 1-3,2-4,3-5 за по 10Е) или някакви двудневни карти? Има ли отстъпки отново за малкото дете?

- Ако има и трети вариант, моля споделете 🙂

 

Връзка към коментар

Детето на 12 години се брои за възрастен. Детето на 8 години има намаление за билетите с карнети и за билетите с начална и крайна спирка. Тоест, ако вземате Mobilis, няма да може да ползвате намаление  за него. За този ден само до Версай ли смятата да отидете, или да посетите и други места?

За другите дни, за детето на 8 години може да вземете билет от типа Paris visite за зона 1-3, която е на половин цена за деца под 11 години (т.е. би трябвало да бъде 9,75 евро за двата дни). Paris visite зони 1-3 за възрастни за 2 дни е 19,50 евро, тоест, спестявате малко в сравнение с Мобилиса.

Връзка към коментар

Благодаря ти Роца 🙂 много си ценна. Деня за Версай е малко повече от половин ден - така, че вероятно да, само там ще се ходи. От друга страна платените паркинги до Версай май излизат по-евтин вариант, тъй като ще сме с рент-а-кар.

А като гледам и смятам -  в зона 1 по платените паркинги и за ден да се остави автомобил е по-удачно от билети за транспорт. Единствено нямам идея дали е безопасно, има ли по-несигурни паркинги или не.

Връзка към коментар
преди 29 минути , Borkata каза:

А като гледам и смятам -  в зона 1 по платените паркинги и за ден да се остави автомобил е по-удачно от билети за транспорт. Единствено нямам идея дали е безопасно, има ли по-несигурни паркинги или не.

Какво имаш предвид под "платени паркинги"? Подземните, или паркиране на улицата?

 

Имайте предвид, че при паркирането на улицата има няколко особености:

- местата са малко и битката е голяма. Може да се наложи да обикаляте доста, докато намерите къде да оставите колата (нашият рекорд, преди да се откажем да ходим с кола в Париж преди няколко години, е 55 минути между пристигането на адреса и оставянето на колата).

- плащането на уличния паркинг се извършва или със специална карта (която, ако искате да я получите, трябва да си запазите предварително час, мисля че беше в кметството), или с банкова карта (но имайте предвид, че ако сте с български карти, някои може и да не минат), или с мобилно приложение PaybyPhone.

- не може да платите за повече от 2 часа наведнъж, ще трябва да доплащате на няколко пъти. Също така, максимално разрешеното паркиране на едно място (освен ако нямате карта за жител на улицата) е 6 часа. А след втория час тарифите стават доста солени, особено в "центъра":

original-5884df4242829d3c16273d5cc26faab

- ако решите да оставите колата някъде по периферията, пак ще трябва да се придвижвате с метро до по-интересните места в центъра, което ще оскъпи процедурата.

 

Другият вариант е да оставите колата в подземен паркинг. Там няма часово ограничение, плаща се на час и понякога може да излезе даже по-евтино от паркирането на улицата (горе-долу, цените са около 2,50 евро на час, като намаляват с продължителността на престой... но пак зависи от местоположението на паркинга). Имайте предвид, че в по-евтините паркинги почти няма места, което означава, че може да се наложи да пообиколите, за да намерите място.

За там също ще ви трябва банкова карта, понеже повечето паркинги на автоматични и не може да платите на човек в брой, ако картата ви не минава на автомата. И пак има допълнителното евентуално оскъпяване на транспорта, ако оставите колата на паркинг и после се наложе да ползвате метро за разходките.

 

И, последно, имайте предвид, че движението в Париж е доста натоварено, особено в пиковите часове и може да попаднете в доста задръствания, което ще ви коства допълнително време. Не знам кога смятата да пътувате насам, ако е в началото на декември, от 5 декември нататък има обявена безсрочна стачка на транспорта, което допълнително ще усложни движението.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.