Прескочи до съдържание

Франция - бързи въпроси


Mary

Препоръчани мнения

Транспорта в Париж е много зле и никога не знаеш дали ще има или не автобус, метро или влак..

Вечра събота не работеше само линия 12 и всички влакове и горе долу успяхме да се предвидим.

Днес обаче   се  видяхме в чудо към 19 часа.

Чакахме 30-40мин автобус, така и не дойде и се отказахме. 
Така или иначе, ако беше дошъл щеше да е до тавана и нямаше да можем да влезем вътре, както се случи един път и видяхме още доста пъти такива  случаи.

Тръгнахме да търси метро, но се оказа, че няма такова.

Обикалихме  5-6 станции на 4 линии, някои от тях работеха по-рано през деня.

Това бяха 4,10, 12, 13,10, всички станции бяха затворени, а автобусите  препълнени и с големи закъснения.

Зоната под Сена беше без метра в 19 часа неделя. Доколкото разбрах май навсякъде е нямало метро днес.

Юбер искаха по 50евро за по 6-8 км!! Сега жънат пари.
В събота надвечер цените бяха пак на небето, после спаднаха на половина и повече. Не знаех, че варират толкова много.

 

 

  • Шок 2
Връзка към коментар

Да бяхме, но не съм карал из града с нея, само първата вечер ходихме в 12 вечерта до Айфеловата кула с нея. Взехме я защото излезе евтина-колкото автобуса от Бове за тримата.

Паркирането е 4 евро на час средно, да не говорим, че няма кой да кара след пиене на вино.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Чак път толкова..

Ако се спи извън централната част на Париж може някой да има трудности с придвижването, аз имах само в неделята, но иначе не виждам нещо кой знае какво.

Преди 3 дни се върнах.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не мога да ти отговоря със сигурност. Преди 5 дни пътувах със самолет София-Ница. Оттам с FlixBus. Нямаше проблеми. Само че автобусът тръгва от летището, т. е. не е показателно за останалия транспорт в Ница и региона. 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, интересувам се от информация за летището на Марсилия. Голямо ли е? За хора само с ръчен багаж около час ще ни бъде ли достатъчно за да си хванем полета? Също дали е възможно пешеходно да се стигне до летището от близките хотели?

 

Връзка към коментар
Преди 1 час, bad kid каза:

Има хотели на 600-700 метра от летището, за 10 минути сте там.

Да, загледах ги. Но се чудя дали пътят е удобен за пешеходци. Полета от 6:50 е изместен на 6:20, а на почти всички хотели в района шатълите стартират в 5:00. Така че или трябва пеша да се предвижим или да се опитаме да се класираме за полета за около час и нещо, и това ако успеем да хванем някое от първите бусове.

Връзка към коментар
преди 2 часа, gery_2431 каза:

Да, загледах ги. Но се чудя дали пътят е удобен за пешеходци. Полета от 6:50 е изместен на 6:20, а на почти всички хотели в района шатълите стартират в 5:00. Така че или трябва пеша да се предвижим или да се опитаме да се класираме за полета за около час и нещо, и това ако успеем да хванем някое от първите бусове.

Да, пътят е удобен за пешеходци. Аз пристигнах някъде към 22:30 и вървях по зелената линия - за около 10-12 минутки. Зеленият X (до ресторант Courtepaille) е хотел Hôtel Ibis Marseille Provence Aéroport (просто при много детайлно приближение му излиза името). По спомен през паркинга може да се мине за една идейка по накратко за пешеходци (оранжевата линия).


parking.png.b85c4949095a4e5eb9bf0c5c78f8780b.png


Не си спомням колко голямо е летището, но си спомням, че бързо минахме, защото си спомням опашката на кафенето (за кафе и кроасан) беше доста голяма 😄 Полетът ни беше от 6:30, но не си спомням за колко часа взехме шатъла от хотела (бяхме казали предната вечер, че искаме шатъл за дадения час).

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Мерси 🙂Т.е. и с двата варианта ще се справим. Става за вървене пеша и сутрин рано, става и с час и нещо до полета да успеем да се класираме на време. Може би вече на място ще го дообмислим кой от вариантите да предпочетем.

Връзка към коментар

Така както гледам картата на метрото, няма. Метрото е в рамките на града, а летището - извън него.

Но това само по картата, не съм ходила в Марсилия.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 17 часа, Contest каза:

Здравейте, има ли спирка на метрото от летището в Марсилия до града - настаняването ни е в района на Старото пристанище? Благодаря!

Ние също избрахме апартамент близо до Старото пристанище. Доколкото съм проучила от летището до града има автобус и влак, като и двете спират на централната жп гара. От там може да се хване метро. Сайта на летището е много добър https://www.marseille-airport.com/access-car-parks/access

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
преди 16 минути , Мон каза:

Може ли малко помощ? Не мога да се отиентирам как да стигна от Колмар до летището в Баден- Баден?

идеята ми е да пътувам обратно кам София от там.

Има доста варианти, ако искаш, погледни ето тези две теми:

 

 

 

също така - доста полезен инструмент в отговор на въпроси от типа "как да стигна от т.А до т.В", е ето този

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...
Галин Маргаритов

Здравейте ,ако все пак ми се осъществи мечтата да бъда юли месец в Париж и музеите не работят ,кажете ми къде мога да отида на пикник ,разходка ,хубави изгледи ,хубави кафенета и т.н.?За седмица престой става въпрос.

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
Галин Маргаритов
преди 17 часа, Роца каза:

Ъъъъъъ, засега май не... ама футболът изобщо не ми е сред приоритетните информации 😉

Можеш ли да ми кажеш ,има ли възможност да се купят билети за метрото в Париж  онлайн ,или карти за метрото ?И това RER колкото метрото ли е удобно ,или е нещо съвсем различно ?

Връзка към коментар

RER е същото като метрото, само че стига до предградията (Версай, летището, Дисниленд), а метрото е само в центъра. Затова има зони, а метрото е само 1 зона.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 22 минути , Galii каза:

Можеш ли да ми кажеш ,има ли възможност да се купят билети за метрото в Париж  онлайн ,или карти за метрото ?И това RER колкото метрото ли е удобно ,или е нещо съвсем различно ?

На първия въпрос, отговорът е "не". Онлайн може да зареждаш само вече закупена карта. 

За РЕРа и приликите и разликите с метрото, освен казаното от @neuromancer, може да погледнеш и в Пътеводителя за Париж, има един скрит тект със заглавие "Накратко за транспорта". Там съм обяснила някои от спецификите на РЕРа.

Иначе в рамките на Париж, може са са взаимозавеняеми, даже и да има случаи, когато по-бързо ще се придвижиш от точка А до точка В с РЕР, вместо с метро (например от Шатле до Триумфалната арка). 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Общо взето на картата гледаш къде искаш да отидеш и хващаш каквото ти е по-удобно. Но има някои тънкости, ако ще ходиш до Дефанс вземи метрото, защото е една зона, а с рер същата гара е във втора зона и ще платиш повече.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Галин Маргаритов
преди 19 минути , neuromancer каза:

Общо взето на картата гледаш къде искаш да отидеш и хващаш каквото ти е по-удобно. Но има някои тънкости, ако ще ходиш до Дефанс вземи метрото, защото е една зона, а с рер същата гара е във втора зона и ще платиш повече.

До Дефанс едва ли ще ходя,но не се знае .Аз смятам да си купим карти Навиго за всички зони ,да не мисля за билети и да не ме арестуват някъде.По всяка вероятност ще отседнем на rue Graziese а видях ,че там има на пешеходно разстояние ,около километър ,спирка на RER ,Gare d Austerlitz,от която може да се  стигне до Орсай, Айфеловата кула,Версай , че за това се позаинтересувах.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.