Прескочи до съдържание

Франция - бързи въпроси


Mary

Препоръчани мнения

преди 2 минути , Eva eva каза:

Пак съм аз 🙂 Да попитам - мога ли да купя билет за влака, например за 14 ч., пък да пътувам със следващия влак в 16 ч? Като не слушам @Роца така е, двойно са се вдигнали цените.... Базел-Колмар е 37.40 евро.

Не, не можеш, рискуваш глоба, ако те хванат. Аз, поне, не бих го направила 😀

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
13 minutes ago, Eva eva said:

Пак съм аз 🙂 Да попитам - мога ли да купя билет за влака, например за 14 ч., пък да пътувам със следващия влак в 16 ч? Като не слушам @Роца така е, двойно са се вдигнали цените.... Базел-Колмар е 37.40 евро.

Кои влакове гледаш? Защо от Базел? Търси от St Louis. Ако тарифата е нормална, можеш в рамките на деня да ползваш, които и да е влак. Тия по 5 евро важат само за конкретния влак и час.

0367CE75-9341-4D5E-B8C8-F9A909DC5EDC.png

Имаше и още едни групови билети. Ще ги потърся и ще пиша пак.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
4 minutes ago, ДиянаВ said:

Кои влакове гледаш? Защо от Базел? Търси от St Louis. Ако тарифата е нормална, можеш в рамките на деня да ползваш, които и да е влак. Тия по 5 евро важат само за конкретния влак и час.

0367CE75-9341-4D5E-B8C8-F9A909DC5EDC.png

Имаше и още едни групови билети. Ще ги потърся и ще пиша пак.

Малеееее, точно на време ти дойде съобщението Дияна! Благодаря ти много! Голям съм шмат, задала съм за трима човека и изтръпнах от цената 🙂 Всичко е наред, не са се вдигнали. 

  • Харесвам 1
  • Браво 3
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Иначе открих тарифата за намаления при група от 2 до 5 човека, но е само за събота, неделя и официални празници - mini groupe🙂.

Преди и Фриксбус имаха автобус от летището до Колмар, но миналата есен спряха. Сега не знам как са.

2217F824-F0B4-413D-9022-0B796CF28F43.png

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@Eva eva, май и друг проблем има. Тази гара St Louis la Chaussee е друга от St Louis, до която спира автобусът от летището. Как ще се придвижите🤔

Нали видя, че този късен влак не е директен и има смяна в Мюлуз.

D819B7D0-67DC-4061-8C72-1CDF99D6DB75.png

Връзка към коментар
26 minutes ago, ДиянаВ said:

@Eva eva, май и друг проблем има. Тази гара St Louis la Chaussee е друга от St Louis, до която спира автобусът от летището. Как ще се придвижите🤔

Нали видя, че този късен влак не е директен и има смяна в Мюлуз.

D819B7D0-67DC-4061-8C72-1CDF99D6DB75.png

Май ще трябва пеша да вървим или с такси. Дава ми го 19 минути пеша от летището.  Да, видях, че влакът е с прекачване, но няма друг. 

Благодаря много! 

 

Допълвам - всъщност може и от St Louis да се хване влакът. То е един и същи влак.

 

image.png.07b2776d7bbc82900c2fe71f664e9c00.png

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
42 minutes ago, Eva eva said:

 

Допълвам - всъщност може и от St Louis да се хване влакът. То е един и същи влак.

 

image.png.07b2776d7bbc82900c2fe71f664e9c00.png

Да, от главната гара е и е един и същ влака. Не знам преди защо не го показа, че е от там. 

Ще се оправиш, само да се добереш до Франция😉🙂

CFD6A6B5-82A0-4146-97CF-65272ABA4BC8.png

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 55 минути , Eva eva каза:

Май ще трябва пеша да вървим или с такси. Дава ми го 19 минути пеша от летището.  Да, видях, че влакът е с прекачване, но няма друг. 

На връщане от Елзас, заради ранно тръгване от това летище, спах в Ибис в Сен Луи, предлагаха безплатен шатъл до летището. Може да проучиш и тази възможност 🙂

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Галин Маргаритов
преди 19 часа, Eva eva каза:

Пак съм аз 🙂 Да попитам - мога ли да купя билет за влака, например за 14 ч., пък да пътувам със следващия влак в 16 ч? Като не слушам @Роца така е, двойно са се вдигнали цените.... Базел-Колмар е 37.40 евро.

И аз Не послушах @Роца за 14 юли и нищо не видях от авиошоуто ,или почти нищо ,ще се пукна от яд!Така че извода е : каквото каже @ Роца е закон !😉

  • Харесвам 3
  • Смея се 2
Връзка към коментар

"Роца е винаги права!", това повтарям на мъжа ми поне 2 пъти седмично, ама той още не ми вярва, дори и след близо 20 години брачен живот 😂😂😂. Но на вас под секрет ще кажа, че и Роца има своите моменти, в които прави монументални грешки. А що се отнася до Париж и Франция, гледам да споделям опит, знания и предупреждения, и се надявам да те бъркам... много 😉.

  • Харесвам 6
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Незнам дали е за тук въпроса, но все пак да попитам. Приложението The Fork всичко от менюто на конкретния ресторант ли включва (без напитките )? Навсякъде има коментар примерно 50 % off the "a la carte" menu.

Връзка към коментар
преди 15 минути , Capitan Morgan каза:

Незнам дали е за тук въпроса, но все пак да попитам. Приложението The Fork всичко от менюто на конкретния ресторант ли включва (без напитките )? Навсякъде има коментар примерно 50 % off the "a la carte" menu.

Зависи от конкретната промоция и конкретния ресторант.

В някои случаи промоциите са върху менютата от типа "set menu", в други, върху цялото "à la carte" меню. В първия случай ще може да избирате само между предварително съставените менюта, а във втория, от всичко. Също така, имайте предвид, че често промоциите са обвързани и с броя поръчани ястия. Например, да трябва да поръчате поне предястие + основно или основно + десерт, за да важи промоцията. Ако поръчате само основно и кафе, например, няма да важи. А, и обикновено напитките не са включени в промоциите.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
21 minutes ago, Capitan Morgan said:

Незнам дали е за тук въпроса, но все пак да попитам. Приложението The Fork всичко от менюто на конкретния ресторант ли включва (без напитките )? Навсякъде има коментар примерно 50 % off the "a la carte" menu.

Добавям, че някои специалитети, които изискват предварителна заявка, също са изключени. За обикновен турист това не е от голямо значение🙂

  • Браво 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Роца каза:

Зависи от конкретната промоция и конкретния ресторант.

В някои случаи промоциите са върху менютата от типа "set menu", в други, върху цялото "à la carte" меню. В първия случай ще може да избирате само между предварително съставените менюта, а във втория, от всичко. Също така, имайте предвид, че често промоциите са обвързани и с броя поръчани ястия. Например, да трябва да поръчате поне предястие + основно или основно + десерт, за да важи промоцията. Ако поръчате само основно и кафе, например, няма да важи. А, и обикновено напитките не са включени в промоциите.

В приложението има ли инфо какво вкл. отстъпката или трябва да питам на място? С моя нулев френски ще е веселба.

Връзка към коментар
преди 37 минути , Capitan Morgan каза:

В приложението има ли инфо какво вкл. отстъпката или трябва да питам на място? С моя нулев френски ще е веселба.

Да, има, даже още на първата страница, като кликнеш на трите точки под промоцията. След това, като тръгнеш да правиш резервацията, пак има напомняне за промоцията, и повече подробности. 

Направих 2 скрийншота за произволна резервация за утре вечер, за ресторант в Париж 😀.

 

 

Screenshot_20200816-115534_TheFork.jpg

 

Screenshot_20200816-115354_TheFork.jpg

В случая, даже имаш 2 различни промоции:

- на първата - 50% върху цялото меню, без напитките и предварително зададените менюта.

- на втората - 40% върху цялото меню, без задължителен минимум консумация или ограничения върху ястията.

- имаше и трета опция, коята не е на екрана - да не се възползваш от промоцията при резервацията.

 

Обаче, моето приложение е на френски, не знам как излизат, ако приложението е на друг език...

 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
16 minutes ago, Capitan Morgan said:

В приложението има ли инфо какво вкл. отстъпката или трябва да питам на място? С моя нулев френски ще е веселба.

Пише. Като натиснеш “see more” пише кое е изключено от отстъпката. Моето приложение е с англ. език настройка🙂

На място обесняват за офертата и без да питаш🙂. Поне при нас така се случи в Колмар. Сервитьорите говореха английски. Не е имало скрито-покрито с цел да те натоварят със сметката. Всичко точно и прекрасно. Плащахме с карта, но оставяхме и бакшиш 10%. Радват се.

Редактирано от ДиянаВ
  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

@Capitan Morgan, както е казвала Роца неколкократно някъде из темите, това приложение е доста използвано и популярно във Франция, дори и само да резервираш маса без отстъпка. Явно местата за хапване си го следят и не стават грешки, проблеми и други такива неприятности. Изтегли го и го ползвай смело. Няма оплакали се магеланци🙂

Връзка към коментар
преди 2 минути , ДиянаВ каза:

@Capitan Morgan, както е казвала Роца неколкократно някъде из темите, това приложение е доста използвано и популярно във Франция, дори и само да резервираш маса без отстъпка. Явно местата за хапване си го следят и не стават грешки, проблеми и други такива неприятности. Изтегли го и го ползвай смело. Няма оплакали се магеланци🙂

Изтеглил съм го и го разучавам с ваша помощ 🙂 Менюто на ресторантите в района на Елзас само на френски ли са? Ще трябва да играе май май Гугъл транслейт. В приложението поне менютата са само на френски.

Връзка към коментар
4 minutes ago, Capitan Morgan said:

Изтеглил съм го и го разучавам с ваша помощ 🙂 Менюто на ресторантите в района на Елзас само на френски ли са? Ще трябва да играе май май Гугъл транслейт. В приложението поне менютата са само на френски.

Менютата са многоезични. Под наименованието на ястието има съставките му на английски. Някъде даже и на руски пишеше. Според мен по тези непретенциозни туристически места, които не са някой класен ресторант, а бистро, работят млади хора и емигранти, които знаят английски, даже по-добре и от мен😉

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
18 minutes ago, ДиянаВ said:

Менютата са многоезични. Под наименованието на ястието има съставките му на английски. Някъде даже и на руски пишеше. Според мен по тези непретенциозни туристически места, които не са някой класен ресторант, а бистро, работят млади хора и емигранти, които знаят английски, даже по-добре и от мен😉

А шофьорът на автобуса за Риквир, който беше на видима възраст над 55, знаеше и София🙂. Така де малко ли магеланци са посетили елзаските земи. Изсвестни сме. Да подготвят менютата и на български😆, че аз ползвам преводача и за някои храни на английски😉

  • Смея се 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
На 16.08.2020 г. в 13:48, ДиянаВ каза:

Менютата са многоезични. Под наименованието на ястието има съставките му на английски. Някъде даже и на руски пишеше. Според мен по тези непретенциозни туристически места, които не са някой класен ресторант, а бистро, работят млади хора и емигранти, които знаят английски, даже по-добре и от мен😉

@Роца @ДиянаВ Да доложа какви ги свърших с приложенито The fork. Първият път нещо се замотах и като тръгнах да резервирам за вечеря в Колмар и набелязаният ресторант вече го нямаше и седнахме на рандом място без отстъпка🤪 Явно трябва да се резервира по - отрано. Вече взел си забележка за един обяд в Страсбург резервирах навреме. Сядаме всичко точно и ... менюто от 9 неща само на френски 🤣 Сервитьора не може да ни помогне, а ние с жена ми гледаме като препарирани и се чудим да ставаме ли, да налучкваме ли, пък и на менюто няма цени, абе веселба 🥺. За наша изненада пристигна главният готвач да ни разясни кое какво e ту на английски ту с картинки в нета, та поръчахме. Уловката беше че трябваше да поръчаме поне стартер + основно (в приложението не го пишеше) и отстъпката от 30 % изобщо не я усетих, но пък беше много вкусно всичко. Готвача първо си ни промотира тяхното промо меню стартер + основно + десерт което реално беше само 4 евро по - скъпо от стартер + основно с 30 % от the fork. Чудя се франсетата къде гo побират стартер + основно и десерт и половин ботилка гевурцтраминер🙄

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар

@Capitan Morgan аз бях началото на ноември преди коледните базари и по това време нямаше много туристи, а като гледам твоите снимки в другата тема - има народ, въпреки сегашната ситуация. Приложението за 4 дни престой ползвахме 2 пъти и то само в Колмар. През седмицата сметката ни беше към 40 евро с 50% намаление, а петък - 60 евро с 30%. Отделно при нас си беше зимно време с температури около 10-12 градуса през деня, че и с кратък ден. Хапвахме с по 1-2 чашки вино и бързахме да се приберем и опънем крачка в наетия апартамент с бутилка вино, купена от магазина.

Лятото на човек повече му се стои навън и харчи повече пари. Също и по Коледа. И аз да съм ресторантьор и аз ще гледам да изкарам пари от увеличената клиентела през ваканциите.🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , ДиянаВ каза:

@Capitan Morgan аз бях началото на ноември преди коледните базари и по това време нямаше много туристи, а като гледам твоите снимки в другата тема - има народ, въпреки сегашната ситуация. Приложението за 4 дни престой ползвахме 2 пъти и то само в Колмар. През седмицата сметката ни беше към 40 евро с 50% намаление, а петък - 60 евро с 30%. Отделно при нас си беше зимно време с температури около 10-12 градуса през деня, че и с кратък ден. Хапвахме с по 1-2 чашки вино и бързахме да се приберем и опънем крачка в наетия апартамент с бутилка вино, купена от магазина.

Лятото на човек повече му се стои навън и харчи повече пари. Също и по Коледа. И аз да съм ресторантьор и аз ще гледам да изкарам пари от увеличената клиентела през ваканциите.🙂

В Колмар бешe фул главно от френски и немски туристи. Половината си държат маските на ръцете. Абе личеше си че повечето носят маската по задължение, а не за безопастност. За обед и вечеря заведенията бяха пълни и където се виждаха свободни маси бяха резерве. Дори в 12 вечера беше пълно само за консумация на напитки. По селцата беше по спокойно като масово народа се беше съсредоточил в Ribeauville и Riquewihr. 

 

Живи и здрави мисля да му дам още един шанс на приложенито при следващото посещение на Франция, но поне този път не се чувствам да съм яко на далавера 😄

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Някой да даде идея за кола под наем с неограничени километри за 4-7.09 с взимане и връщане летище Париж Бове? От няколко седмици преглеждаме къде ли не из сайтовете, но по-ниска цена от 260 лв. без застраховката няма. Нямаме изискване за кола - някоя малолитражка. Връзват се 3 пълин дни - взимане на 4-ти вечерта, връщане - на 7-ми вечерта.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.