Прескочи до съдържание

Малко помощ за Филипините


Ивайла

Препоръчани мнения

Знам, че е изписано ужасно много, но нещо не мога да преценя как да си разпределя времето и дали не пропускам нещо супер красиво и интересно.

Летим до Куала Лумпур и се връщаме от Манила, 31.01. – 18.02. Полет до Куала Лумпур си избрах за да видя и още нещо в района. Не бях чела за Филипините,но билетите бяха на много изкушаваща цена и се реших да изпадна в положението „имам си  копче, сега се чудя какво да си ушия“ .

Първоначалната идея беше за 2 – 3 дни за Ланкави,  (преди месец бях там, много ми хареса),евентуално и Ко Липе, 2 – 3  - за Сингапур и десетина дни за Филипините. За другите малайзийски острови , където искам да отида, Перхентиан, не е сезон в началото на февруари, гледах Борнео, но чак толкова време няма.

Обаче като почнах да чета за Филипините – ами аз искам всичко и не знам как да го видя за десет дни.

Та въпросът ми е може ли да си оптимизираме разпределението като дни и места , предимно плаж и шнорхелинг ни е в главата...

 

02.02. – пристигане сутринта в КЛ, обеден полет до Сингапур

03.02. – Сингапур

04.02. -  късно вечерта полет към Себу, той е нощен и с престой в Манила, но ми е по – удобно да почнем от Себу.

05/06/07/08.02. – пристигане сутринта в Себу , целият ден и още три в района. Чуденето ми е Шоколадовите планини дали са шоколадови в началото на февруари, не съм решила дали искам да се блъскам да плуваме с акулите, но със сигурност ми се ходи на Панглао

09.02. –директно към Ел Нидо (с Airswift)

10/11/12.02. – Ел Нидо

13.02. – ферибот до Корон

14/15/16.02. – Корон

17.02. – предиобед полет до Манила

18.02. – късно вечерта полет за България

 

1.       Има ли нещо друго освен пещерата и летището, което да ни привлече в Пуерто принцеса?  Четох, че се използва летището и се ходи до пещерата, пълна с прекалено много туристи. Мисля, че логистично ще ни отнеме доста време и не знам доколко си заслужава.

2.       Четири дни за Себу, Бохол и Шоколадови плюс придвижването  и поне ден и половина плаж стигат ли?  В Бохол какво може да се види освен плуването с акулите?. Евентуално може да спестим ден от тук и един от Корон за друго място. Или просто да стоим на Панглао повече.

3.       Боракай е извън плановете – освен , че места тип Слънчев бряг не ми харесват, някой беше писал, че все още е една голяма строителна площадка, а плажовете на Панглао доста се доближават до тези в Боракай. За оризовите гледки не е сезон, Виган е далеко и ще отнеме три дни сигурно, не знам дали си заслужава.

4.       Airswift правят ли промо? Освен 10кг безплатен чекиран, може да си доплатим за повече чекиран?

5.       Полетите от Сингапур до Себу с Air Asia освен че ни връщат пак до КЛ, са с неудобни часове, така че мисля със Cebu Pacific -  минава през Манила, мисля там на летището да обменим пари. Ако не успеем в Манила,  в Себу къде да сменим?

6.Три дни на Корон или два , в името на Панглао или някъде другаде?

 

Благодаря предварително, опитвам се да си подредя основните неща  за да няма неприятни изненади на място, но нямам много опит и ми е трудно...)

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Така на първо четене, това, което на мен ми изниква да ви кажа е, че във Филипините придвижването е ужасно времеемко, особено на остров Себу и конкретно в град Себу, в който ви съветвам да не се задържате много. Другото, което ми идва на ум е, че ако няма да правите акулите в Ослоб, отивайте направо към Бохол-там обаче акули няма, но пък едни сладки маймунки, които може да видите. На Палаван не си губете времето за Пуерто Принцеса, направо към Ел Нидо и правете туровете там. AirSwift са удобни, но мисля, че само с дебитна карта може да се плати, моите кредитни и предплатени изобщо не минаха та пращах банков превод, дано вие имате повече късмет. Можете да доплатите за допълнително багаж струва ми се, но до 20кг +7 безплатен ръчен. 

От Ел Нидо до Корон вземете бързия ферибот, който е малко над 4 часа, но е веднъж дневно, така че не чакайте последния момент да купите билети, защото се пълни винаги. Градчето Корон е малко и много приятно, местните са много мили, от там можете да направите също 2-3 тура или за колкото имате време. За Филипините времето вимаги ще ви е малко, ние бяхме 22 дни и никак не ни стигнаха.Пари на летището в Cebu си обменете, но не много, не съм сигурна че курсът е ок. В самия град има бюра, но както ви посъветвах не се задържайте там. Навсякъде по островите може да намерите обменни бюра от рода на Cebuana Lhuillier или Palawan Pawnshop. Общо взето Филипините са прекрасни. Весело изкарване! 😊

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, Ивайла каза:

09.02. –директно към Ел Нидо (с Airswift)

 

10/11/12.02. – Ел Нидо

 

13.02. – ферибот до Корон

 

14/15/16.02. – Корон

Ние февруари 2019 бяхме във Филипини. 

Билетите на Airswift ги платих онлайн с карта, но с чуждо айпи - с българско не стана.

За Корон - в града няма какво да се гледа и прави, само туровете с лодки. Ние бяхме 3 и взехме частен тур. За един ден обиколихме основните интересни места в района. Лодката не беше скъпа, но има много такси за всяко място, който не са включени. Варират от 2 до 10 usd  за забележителност исе плащат на място. Има невероятно красиви острови в района между Корон и Ел Нидо. Ние взехме отново лодка за 5 дена и направихме собтвен маршрут. След тези острови около Линапакан, районът около Ел Нидо направо бледнееше :).

Пари обменихме на летището в манила, още като кацнахме. Там беше и най-изгодния курс. 

От Себу най-много ми хареса Панглао, където все пак има някаква инфраструктура. Шоколадовите хълмове не бяха толкова шоколадови тази година февруари. Ето и малко снимки

 

BULOG DOS 1.jpg

BULOG DOS 2.jpg

BULOG DOS 3.jpg

LINAPACAN BOAT.jpg

CORON BOAT.jpg

CORON 1.jpg

CORON 2.jpg

KAYANGAN LAKE.jpg

  • Харесвам 17
  • Браво 3
Връзка към коментар

Съвсем пресни впечатления от о. Бохол (върнах се от там миналата седмица) - пътувах до там с ферибот от Себу рано сутринта (ставането в 4-4:30 си е норма на Филипините в горещия сезон, за да се избегнат трафика и горещините) - отнема около 2 часа; на Бохол прекарахме целият ден, като разгледахме:

1. Шоколадовите хълмове - има наблюдателница на един от тях, от където се вижда добре полето, осеяно с купчинки насипно какао (всъщност не е нещо невероятно:);8F8E990A-02E6-4219-BD20-07C8E6A63ED2.thumb.jpeg.8792207501920195e004b37f06feaa9d.jpeg

2. В района има екшън парк, където се отбихме да караме колело по въже, опънато високо над дърветата (не е за хора със страх от височините);E1ADEAC3-35A8-4D14-8DC0-06BDE2E12364.jpeg.054e249d90fa46545e162d989f941f2e.jpeg

3. Минахме през малък резерват за филипински дългопети - аз бях убеден, че това са спящи лорита, а това животно въобще не го бях чувал:))95A64C29-582D-4AC3-8AAE-20525690EADC.thumb.jpeg.ff78a11ac927ddb816e1d58135c964d9.jpeg

4. Наблизо има гора с огромни дървета, през която се минава;CD31937D-F582-4475-B90B-1CEC37D1489F.jpeg.13a80ea8eee16dea4df530205408a11b.jpeg

5. Има няколко колониални испански църкви, в процес на възстановяване от тежко земетресение; в близост до едната (тук обаче не мога да помогна с конкретни имена) имаше салове, които предлагат обяд в реката, докато се носят по течението;5B3B2DD7-B63D-4702-A5E0-803E5F6E1832.jpeg.b6c274ec8dbc2ff42544bfff0a552334.jpeg

6. Уникална пещера с езеро, в което можеш да поплуваш, гледайки сталактитите сочещи към теб; има и два отвора, които наподобяват нашата "Божиите очи";BA9A17CB-C13E-42FA-827B-DB517AC6295D.thumb.jpeg.db9c210312ac1cd83c9a42843da5f817.jpeg

7. Страхотен плаж с бял пясък - не знам с какво Боракай би могъл да бъде по-добър от този.A2BB6F8F-C58C-42D4-8031-C0F4E04B1470.jpeg.753a57457e83ca133a28124a641d16a5.jpeg

 

Спирахме и по разни монументи и малки крайпътни ресторантчета, но последните не мога да препоръчам, освен ако стр големи фенове на подобни неща:A2B8DFFF-A31A-41A5-8ACB-D49340F3B97F.jpeg.f7b79b96598906bdb7d17584dcb83385.jpeg

 

 

Колкото до къпането с китови акули - ами... Понеже домакинът ми няма как да прочете това, а отидохме там изцяло по негова инициатива - за мен не си струва. Пътувахме 5 часа от Себу, за да установим, че няма билети. Той води някакви преговори и все пак ме пуснаха моментално, пререждайки около 200 човека. Във водата беше блъсканица от лодки и хора, имаш има-няма 30 мин, в които нямаш право да се отдалечаваш от лодката, акулите приличат на големи сомове и минават от време на време да хапват планктон, и... това е. Иначе има някакви водопади в района, но не ги видяхме, бързахме да изпреварим Трафика. Имайте едно на ум и за трафика и избягвайте всячески пиковите часове, и... приятно прекарване::)

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към коментар

Благодаря много ! А снимките са страхотни! Revolut  не сеърши ли работа за Airswift? И още един въпрос имам - някой ходил ли е на остров Siargao?

 

Редактирано от Ивайла
Връзка към коментар

Не си губи времето (и телесни течности) за ферибот Ел Нидо - Корон. Вече има полет на airswift на прилични цени между двете места, да не говорим, че феритата чат пат ги отменят заради кофти  време.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Много навременна тема! Даже по ранни планове ще сме горе-долу по едно и също време. Утре на чая, ние ще говорим за Иран, ти ще споделяш за Филипините 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 11 часа, Ивайла каза:

 

1.     Има ли нещо друго освен пещерата и летището, което да ни привлече в Пуерто принцеса?  Четох, че се използва летището и се ходи до пещерата, пълна с прекалено много туристи. Мисля, че логистично ще ни отнеме доста време и не знам доколко си заслужава.

 

Честно казано, пещерата с подводната река не е особено впечатляваща. Турът с лодката продължава около 40 мин. Раздават аудио гайдове и ще чуете как се е формирала пещерата, колко е голяма, колко метра е най-дълбоката точка, за прилепите, които живеят вътре и т.н.

Осветяват с фенерче разните скални образувания и ги оприличават на животни, актьори и т.н. 🙂

 

Спокойно може да се пропусне, особено щом крайната ви цел е Ел Нидо.

 

Между другото Air Swift май летяха от Таглибаран на Бохол до Ел Нидо, така че вижте дали не можете да си спестите връщане до Себу (ако е такава програмата, че не разбрах) и да летите директно от Бохол, като така ще имате повече време за Панглао. 

Редактирано от yordanov
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 16 часа, Ивайла каза:

И още един въпрос имам - някой ходил ли е на остров Siargao?

 

Ние бяхме на Siargao в началото на декември, когато е точно началото на дъждовния сезон. Извадихме късмет, че не валеше непрекъснато и можахме да видим този прекрасен район, но в последните дни вече валежите зачестиха значително, а доколкото знам пикът е януари-февруари, когато вали почти непрекъснато. Не знам дали да рискувате. 🤔

Иначе моята revolut не мина в aitswift и също така, когато аз купувах билети, още нямаше отсечката ел нидо-корон. 😄

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря на всички - изчистихме си програмата от излишните неща и ще се спрем "само" на Панглао, Ел Нидо и  Корон. Следващият път  - повече.

 

Още няколко въпроса се появиха...

 

1.Нещо не мога да се ориентирам  с Air Swift. Първо да питам - за тях да чакам ли промо или да си пазаруваме (за февруари 2020)? Виждам цена на билета за съответната дата, но като избера самия полет е с друга, по  -ниска цена. За багажа пише, че първите два класа билети имат възможност само за 10кг доплащане за чекиран багаж, но не виждам по - скъпи билети, които дават право на 20 кг чекиран багаж.

 

2. За обменните бюра на летището в Манила  - някой има ли представа кога отварят, не мога да намеря инфо. Искам да знам ще успеем ли да обменим там - ще кацнем транзитно от Сингапур на път за Бохол.

 

3. И последно -  някой има ли идея , защо за 02.02.2020, неделя,  са няколко пъти по - скъпи билетите? Китайската Нова година е на 25.01., няма празници нито в Малайзия, нито в Сингапур. Сега има промо на Air Asia - целият месец са по 15 - 18 долара, за нашата дата - 75. И с другите авиокомпании е така. Даже за Китайската Нова година са по - евтини...

Връзка към коментар

Airswift имаха вечв някъде опция за повече багаж. Помня май 20 беше максимума. Може да им пишеш и на мейла, преди това беше единственият начин за купуване на багаж.

 

За бюрата няма проблем, има ли полети работят и те. Не всички по нощите, но има и работещи. 

 

Това е точно най-натовареното време покрай китайската нова година. Първите дни са традиционни, семейни, вкъщи и чакслед това се втурват да пътуват. Официалните празници са едни, те си обикалят до две седмици след това.

Редактирано от T.E.Lawrence
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, T.E.Lawrence каза:

 

Това е точно най-натовареното време покрай китайската нова година.

Малко кофти начин да го науча, но със сигурност ще го запомня. Добре, че поне на катарците билетите бяха на истинска промоция...

 

Мерси много:)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Стигнах до хотел в Манила, за една вечер, иска ми се да е на удобно място и за общо разглеждане, и за летището. Харесала съм едни апартаменти в Pasay, на десетина минути от World Trade Centre и хотел на около 10 минути от SM Megamall. В кои райони да търся и кои да избягвам ?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, Ивайла каза:

Стигнах до хотел в Манила, за една вечер, иска ми се да е на удобно място и за общо разглеждане, и за летището. Харесала съм едни апартаменти в Pasay, на десетина минути от World Trade Centre и хотел на около 10 минути от SM Megamall. В кои райони да търся и кои да избягвам ?

Най-добре в Макати търсете. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Манила е сигурно единственият опасен град в Югоизточна Азия. И аз Макати бих препоръчал. Пак се случва да те гледат лошо разни крийпи елементи, ама полицията е на гъсто и е вероятно най-безопасният квартал.

 

За придвижване най-добре с grab, безопасно и евтино. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 4 часа, Ивайла каза:

Стигнах до хотел в Манила, за една вечер

Като стана дума за Макати, мога да споделя едно добро място, където съм спал:

BRBlock Boutique and Residences   - чисто, спретнато, любезен персонал (едни млади дечица бяха всичките) , аз останах доволен! 
Гледам, че за твоята дата, цената на двойна стая е 32€, като я минеш и през линк от приятел, ще дойде за жълти стотинки :smile3:
С уговорката, че моите впечатления са отпреди 3.5 години, надявам се да не са се влошили нещата. 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 5 минути , Ивайла каза:

Ние сме с утежняващото обстоятелство , че сме 7 човека, и да няма там, ще търся в района.

В това, което ти препоръчах, има стаи и за 50 човека, кеф ти двойни, кеф ти тройни стаи ... :grin:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ние сме били в този в Ермита - ставаше. Беше удобно за разглеждане на Интрамурос, не знам дали се води безопасно място, късно вечерта обикаляхме да търсим къде да вечеряме  - не сме се чувствали застрашени.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

При положение, че сте за една вечер, ако ви се дават малко повече пари мога да препоръчам I'm hotel в Макати - с хубави стаи и готин басейн с прозрачно дъно, позволяващо да гледате колите и пешеходците под вас на улицата. 🙂 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.