Прескочи до съдържание

Сафари в Кения или Танзания през септември 2019


Tani_Bo

Препоръчани мнения

Здравейте,

 

Планираме първото си сафари в Африка през септември тази година. Колебанията ни са между Кения и Танзания. Бихме искали да видим както миграцията, така и уседнали животни. В Танзания някъде може ли да се види миграция по това време или трябва непременно да се отиде в Масай Мара?

Тъй като нямаме никакъв опит в организацията на подобен вид пътувания, засега сме поискали предложения за индивидуално пътуване от бг агенции. Някой ползвал ли е такива? Или да не рискуваме и да се обърнем към чужди? Някакви препоръки?

Изискванията са ни за средно ниво настаняване - предпочитаме лоджии, тъй като четох, че в палатките често няма ток през нощта /а това е проблем заради батериите/ и, също, водачът да е адекватен - да не се отсвирва, да познава добре парковете и навиците на животните. 🙂 Други претенции нямаме.

Полети с балони навсякъде ли има?

 

Ще съм благодарна за всякакви съвети и препоръки

 

Връзка към коментар
преди 4 часа, Tani_Bo каза:

Здравейте,

 

Планираме първото си сафари в Африка през септември тази година. Колебанията ни са между Кения и Танзания. Бихме искали да видим както миграцията, така и уседнали животни. В Танзания някъде може ли да се види миграция по това време или трябва непременно да се отиде в Масай Мара?

Тъй като нямаме никакъв опит в организацията на подобен вид пътувания, засега сме поискали предложения за индивидуално пътуване от бг агенции. Някой ползвал ли е такива? Или да не рискуваме и да се обърнем към чужди? Някакви препоръки?

Изискванията са ни за средно ниво настаняване - предпочитаме лоджии, тъй като четох, че в палатките често няма ток през нощта /а това е проблем заради батериите/ и, също, водачът да е адекватен - да не се отсвирва, да познава добре парковете и навиците на животните. 🙂 Други претенции нямаме.

Полети с балони навсякъде ли има?

 

Ще съм благодарна за всякакви съвети и препоръки

 

За да ви дам адекватна информация, пишете какъв ви е приблизителния бюджет на вечер на човек и колко човека сте? Това определя до най-голяма степен какво може и какво не може да се направи като локация за нощувки, удобства при настаняването и качество на гид / машина. В Кения е разрешено да се правят сафарита и с ван-ове, което излиза по-евтино от 4Х4 джип. За Мара аз предпочитам обаче джип, за да могат да се пресичат реките Талек и Орок при нужда.

Миграцията през Септември може да я видите и в Масай Мара и в Серенгети. В Серенгети (в най-северната му част, която се нарича Серенгети Мара) ще има много по-малко народ и ще е по-спокойно и по-качествено като преживяване, но и като цяло по-скъпо.  Там няма бюджетно място за преспиване, което да е наблизо до миграцията през Септември (затова и няма много народ). 

Относно палатковите лагери, много от тях имат соларни инсталации, които зареждат акумулатори и вечер има осветление в палатката, както и достатъчно "ток" за зареждане на батерии на фотоапарати. Става дума за големи палатки стил "Меру"  с тоалетна и душ вътре и нормални легла за спане. Ако сте на къмпинг, няма ток в палатката, но за Серенгети това е най-бюджетния вариант (става за Голямата миграция през Декемрви - Януари някъде, евентуално и Февруари, тогава може да се види с преспиване на обществен къмпинг). 

Адекватноста на гида би могла да се гарантира от по-висок клас сафари компания. Примерно Wilderness Safaris, &Beyond или Porini Camps просто нямат даже и средно ниво гидове, но там цените са много високи (започват от 1 500 USD на вечер за двама за по-евтините места). Има значение и на вас като хора, отиващи за пръв път, какво ниво гид ви трябва. Ако не се интересувате примерно от дребни птици, не ви трябва някой, който да ги познава добре. Ако не се занимавате с фотография, не ви трябва и някой виртуоз по заемане на удобни положения. При нисък клас сафари компания, гида е въпрос на късмет или трябва да го познавате от преди, но в 90% от случаите при първо сафари, почти всеки би свършил работа.  

Полети с балони няма навсякъде, но в Масай Мара и в Серенгети има. 
 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 3 часа, stanislavpp каза:

@FlyTraveler дори организира малки групи .

Това още не съм пробвал как ми понася, до две седмици ще разбера, живот и здраве. 🙂  🙂  До момента съм вземал само по един човек с мен, за да делим разходите. Трябва и да е място, където или не съм ходил или много искам да повторя т. е. да го предпочета пред някое ново такова. Примерно в момента нещо ми занимава от време на време въображението една експедиция + сафари в Чад. За там вече наистина биха ми трябвали още 8-9 човека, за да може да се изпълни финансово на някаква що-годе поносима цена... Доста екстремно и супер диво, по-автентично просто няма накъде. Само мисли някакви де... 🙂 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар

По отношение бюджета, ми се искаше да се вместим в 3500 евро, включително самолетния билет /на човек/ за 8 до 10 дневно сафари. Двама души сме, което си е индивидуален тур. Основната ни цел е фото сафари, така че ни е необходимо подходящо превозно средство. Не знам дали джип 4х4 или друг вид, но не и ван. Иначе ни интересуват животните, птици не толкова. 

А може ли да препоръчате някоя не толкова високо ниво сафари компания, но да е надеждна?

Връзка към коментар
преди 3 часа, Tani_Bo каза:

По отношение бюджета, ми се искаше да се вместим в 3500 евро, включително самолетния билет /на човек/ за 8 до 10 дневно сафари. Двама души сме, което си е индивидуален тур. Основната ни цел е фото сафари, така че ни е необходимо подходящо превозно средство. Не знам дали джип 4х4 или друг вид, но не и ван. Иначе ни интересуват животните, птици не толкова. 

А може ли да препоръчате някоя не толкова високо ниво сафари компания, но да е надеждна?

Ще се вместите в този бюджет, ако приемем, че средно билет до Найроби е 600 евро, остават ви 2 900 на човек, което е около 3 250 долара, да сложим една логистична нощувка в Найроби (ако отидете в Кения), остават 3,200 за сафари, което би ви стигнало за 8-10 дни сафари. Аз на ваше място не бих стоял през цялото време в един парк, 4-5 нощувки в Масай Мара са добре според мен. За останалите 4 нощувки аз бих отишъл в национален резерват Самбуру, където има различни видове животни, каквито освен в Северна, някои и в Източна Кения няма никъде другаде в Африка - мрежести жирафи (най-красивите), зебри на Греви, дългошията антилопа Геринук, Бейса Орикс и др. Навръщане от Самбуру на път за Масай Мара, бих спрял за една вечер да видя и парка езерото Накуру. Там може да видите и носорози, както и много редкия жираф на Ротшилд (привнесен е от парка Murchison Falls в Уганда).

 

Мисля, че това би се събрало в бюджета ви. Кажете дати, да говоря с едни мои хора в Кения да видя как са с местата и какви цени ще предложат. Сафари вана е достатъчно удобен за трансфери между парковете, както и за резервата Самбуру и парка Лейк Накуру. Не знам дали може да направите всичко без Масай Мара с ван, а Масай Мара с 4Х4 джип (там ще ви трябва) т. е. да смесят различни возила. Вана си е достатъчно удобен, особено като сте само двама вътре. Би могло да се измисли с една фирма всичко без Мара, а с друга Мара. Аз съм правил за едно ходене в Кения сафарита с три различни фирми, но за това се изисква доста еквилибристика...

 

Вижте си билетите и ми дайте дати, ако желаете да направя проверка. Бих направил 3 вечери Самбуру, 1 вечер Лейк Накуру и 4-5 вечери Масай Мара.  Аз, здраве и живот, ще правя нещо подобно в края на Юли и началото на Август - парка Меру, резервата Самбуру, езерото Найваша за втори път и Масай Мара (за трети път). 

В Мара може да направите и полет с балон. Преди бяха по 500 долара на човек, сега не съм сигурен дали няма някакво повишение, но и това лесно може да се разбере.

Връзка към коментар
преди 4 минути , Tani_Bo каза:

Много благодаря за информацията. Ще пътуваме втората половина на септември, още нямаме конкретни дати. Тепърва ще организирам всичко.

Искаш ли да попитам за маршрута, който ти написах? Ако това искате, разбира се... А вие може да си проверите на различни места.

Връзка към коментар

Благодаря ти, но предпочитам една фирма да организира всичко. А и още се колебаем между Кения и Танзание. Надявам се до ден-два да решим, че няма много време 🙂

 

Връзка към коментар

FlyTraveler, сетих се още нещо - как стои въпросът с пушенето? Четох някъде, че в Кения е забранено навсякъде на открито, единствено в специализирани барове. Има ли такива в комповете? А как е в Танзания? Сори, ама съм досаден заклет пушач 🙂

Връзка към коментар
преди 28 минути , Tani_Bo каза:

Благодаря ти, но предпочитам една фирма да организира всичко. А и още се колебаем между Кения и Танзание. Надявам се до ден-два да решим, че няма много време 🙂

 

Е, то пак една фирма ще го организира, аз бих помогнал, но не чак и да си играя да сглобявам две и повече фирми... 🙂🙂 

Честно не знам за пушенето, аз бях заклет пушач много години, но отказах цигарите 6 месеца преди първото си сафари... Замених една адикция за друга... 😉  И съм много доволен от това. Може да се пуши по разни лагери, виждал съм хора да пушат, но не съм се интересувал особено...

Връзка към коментар
преди 19 минути , Tani_Bo каза:

Ето това харесах като маршрут

https://www.safaribookings.com/day/t9202

 

Добре е, и Амбосели са вкарали даже в програмата и цената е добра. Ван-а я сваля.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.