Прескочи до съдържание

Няколко въпроса за Стокхолм


Препоръчани мнения

На 8.08.2019 г. в 5:20, stanimir каза:

 

Един ден за разходка с лодка из архипелага,  но не на организирана екскурзия,  а с обикновенно корабче каквото жителите  използват за обществен транспорт. 

 

Здравей @stanimir, можеш ли да ми дадеш още малко насоки за тази раходка с лодка? Предполагам визираш обществените фериботчета, които местните използват за транспорт. За разходка от около 2 часа от къде до къде да хванем такова? Сподели, ако си правил такава разходка, че този архипелаг е необятен и се чудя от къде да започна.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте,  тук може да си харесате организиран тур :

 

https://www.stromma.com/en-se/stockholm/excursions/day-trips/

 

По-долу пък са обществените лодки.  Аз съм правил Стокхолм - Vaxholm двупосочно и там около час - два за разходка из острова.  Мисля, че си заслужава :

 

https://waxholmsbolaget.se/visitor-information

 

Връщането може да се направи и с автобус,  но препоръчвам отново с лодката. 

 

 

 

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 3 години по-късно ...

Аз да препоръчам заведение в Стокхолм:

http://aifur.se/

 

Заведението се намира в стария град и персонала и декора му са викингски 🙂 При влизане разпоредителя (викинг с меч на пояса) надува един викингски рог и пред цялото заведение съобщава, че са пристигнали нови гости, разказва на другите за тях няколко думи и всички ръкопляскат. Предполагам после се случват и други интересни викингски неща.

За жалост случайно попаднахме в това заведение и нямахме резервирани места, та не успяхме да хапнем и пийнем там, но за следващия път...

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

В темата за София има новина за нов Планетариум, напомни ми за Космонова в Стокхолм. 

Не си спомням да съм виждала инфо тук, така че пускам.

Доволно любопитно е

https://www.nrm.se/en/besokmuseet/cosmonova/omcosmonova.5715.html

Мисля, че там беше изложен диск отрязан от най старата секвоя. Ако намеря снимки отпреди някоя ера:wink: ,ще ги приложа

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...
На 19.05.2019 г. в 17:46, stanimir каза:

Ще има места. Пускат толкова автобуси,  колкото пътници има. 

 

 

 

това дали е валидно все още - тоест надеждно ли е качването в този автобус и в двете посоки, имайки предвид, че ако от летището виждат колко пътници има, то в посока към летището при тръгването от града пак ли се съобразяват? какво се случва, ако полетът на пристигане закъснее, чака ли автобусът? виждам, че има и Flixbus по отсечката Skavsta-Stockholm, че дори и е почти два пъти по-евтин като цена, надежден ли е и той? 100 км с такси в Швеция в случай, че има някакъв пробив в автобусното придвижване, ми се струват доста неприятна перспектива

 

и друг въпрос, относно мини-круизите Стокхолм-Хелзинки, има ли някаква разлика изобщо в корабите и преживяването между Tallink и Viking (на вторите дори излизат малко по-ниски цени от тези, които @Фил е дал в темата за шантавите маршрути за Tallink?

Връзка към мнение
преди 21 часа, antea каза:

това дали е валидно все още - тоест надеждно ли е качването в този автобус и в двете посоки, имайки предвид, че ако от летището виждат колко пътници има, то в посока към летището при тръгването от града пак ли се съобразяват?

Не беше много скоро последното ми пътуване до Стокхолм и малко избледнява споменът, но ми се струва, че имаше достатъчно автобуси, така че да поемат всички нуждаещи се. 
 

Цитат

виждам, че има и Flixbus по отсечката Skavsta-Stockholm, че дори и е почти два пъти по-евтин като цена, надежден ли е и той? 100 км с такси в Швеция в случай, че има някакъв пробив в автобусното придвижване, ми се струват доста неприятна перспектива

Таксито наистина би било доста солена като цена перспектива, но ако по някакви извънредин причини се провалят планове А и B (flixbus и Flygbussarna), преди варианта такси,  имаш като опция и вариант С - с градския автобус 515 до близкото градче Nykoping (10мин. път, цена 2-3€) и после от Nykoping влак до Скокхолм - приблизително на всеки час, пътува около час, цена 14-16€.

преди 21 часа, antea каза:

и друг въпрос, относно мини-круизите Стокхолм-Хелзинки, има ли някаква разлика изобщо в корабите и преживяването между Tallink и Viking (на вторите дори излизат малко по-ниски цени от тези, които @Фил е дал в темата за шантавите маршрути за Tallink?

Ползвал съм само круиз на Tallink/Silja, та не мога да направя директно сравнение, мисля че @master_of_germs е ползвал Viking, но пък той май не е плавал с Tallink/Silja ... 
Във всеки случай - не мисля че има някаква голяма разлика между корабите - ето тук може да погледнеш какво представляват корабите на Tallink/Silja -  Symphony , Serenade а тук - корабите на Viking - Gabriella , Cinderella.
Иначе в онази тема съм предложил  Tallink/Silja, понеже имат миникруизи Стокхолм-Хелзинки-Стокхолм  всеки ден (Стокхолм-Талин-Стокхолм - през ден)  и може лесно да се комбинира с полетите на Wizz, докато Viking са само в определени дни (а до Талин започват чак от края на юни):
image.png.86c0483a24cf82a1288900e896107637.png

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Относно автобусите до летището - ние пристигнахме буквално в последния момент на автогарата и видяхме, как автобусът тръгва пред нас. Но имаше поне още 10 души и пуснаха втори автобус след няколко минути. За малко и него да изтървем, че имахме някакъв проблем с нета и едвам отворихме тия билети да ги покажем за сканиране. Много се бяхме стресирали. Но това беше преди 4 години. 

Не мога да направя сравнение между двете фериботни компании. При нас натежаха два фактора в полза на това да изберем Viking line.

1) Акостират по-централно в Стокхолм и стигнахме пеша.

2) Пътувахме с "личния" кораб на @mary_shery : M/S Mariella 😉 😄 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 20 минути , master_of_germs каза:

...2) Пътувахме с "личния" кораб на @mary_shery : M/S Mariella 😉 😄 

За съжаление "личният" кораб на @antea се явява товарен :grin:


image.png.86d8c752fc57a16c00b82cbe00ce9ebd.png


 

преди 20 минути , master_of_germs каза:

За малко и него да изтървем, че имахме някакъв проблем с нета и едвам отворихме тия билети да ги покажем за сканиране.

Аз по тая причина веднага след като получа някакви бордни карти/билети, гледам да ги скрийншотна, че да ги имам налични и без нет. 
Да не кажа (за да не ми се смее много младежта :grin:) , че обикновено и ако е възможно, си ги разпечатвам и на хартия, понеже освен липса на нет, понякога се случва и да свърши батерията на телефона...

  • Харесвам 3
  • Смея се 3
Връзка към мнение

по японска технология и малтийски флаг, точно като за шантав маршрут са го измислили, нищо че влачи сигурно ръж 😅

 

благодаря и на двама ви, ориентирах се, по-натам може и пак да ми възникнат по-практични въпросчета за Стокхолм 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , Фил каза:

За съжаление "личния" кораб на @antea се явява товарен :grin:


image.png.86d8c752fc57a16c00b82cbe00ce9ebd.png


 

Аз по тая причина веднага след като получа някакви бордни карти/билети, гледам да ги скрийншотна, че да ги имам налични и без нет. 
Да не кажа (за да не ми се смее много младежта :grin:) , че обикновено и ако е възможно, си ги разпечатвам и на хартия, понеже освен липса на нет, понякога се случва и да свърши батерията на телефона...

След тоя случай и аз така. Послужи ми преди три дни в Болоня. Определено в Италия все ловя по-трудно нет от спътниците си, забелязал съм, че и други абонати на Vivacom са имали подобни проблеми...

А, ако човек се качи на "Антея", води ли се за посещение на Малта, щом тоя кораб ще плава под малтийски флаг? 😮 

Връзка към мнение
преди 27 минути , master_of_germs каза:

Определено в Италия все ловя по-трудно нет от спътниците си, забелязал съм, че и други абонати на Vivacom са имали подобни проблеми...

Аз също имам подобни проблеми и в Италия, и в Испания, а не съм на твоя оператор. За целта ползвам опцията „Ръчен избор на мрежа“, която е направо задължителна по гръцките острови близо до Турция/Албания, в Кипър, Монако и т.н. Така в половин Монако си имах френски оператор. Като излезеш от обсега на избрания оператор, казва „мрежа йок“, но не те прехвърля на алтернативен. Като се върнеш у дома, пак задаваш автоматичен избор.
Това е от горчив опит научено... :biggrin: 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...

Едно питане за пътувалите с влак от Stockholm Arlanda Airport до града.

Излиза, че има 2 гари (Arlanda Södra/Norra station и Arlanda Central) и 2 влака (Арланда експрес и много други) или поне на мен така ми излиза?

Арланда експрес и нормален влак. Примерно търсене:

https://kopbiljett.resrobot.trainplanet.com/travel-wizard/search-tickets?departureTime=2023-11-08T11:15:19&arrivalCountryCode=74&arrivalLocationId=556&departureCountryCode=74&departureLocationId=1&isInterrailPassActive=false&passenger=VU&returnTime=2023-11-08T11:15:20&withReturn=true

image.png.5f73ea3c1fb76b392d46c803204ff9ab.png

Като разликата в цената е доста голяма, а времето за път същото?

Връзка към мнение

Доколкото четох (не съм пътувала лично от Арланда) има няколко начина да се придвижиш от там с влак. Единия вариант е с Арланда експрес. Водят го уж най-бързия за 18мин и най скъпият 320 крони еднопосочен. Арланда експрес тръгва от Arlanda South ( терминали 2, 3, 4) и Arlanda North (терминал 5), обслужва се от Арланда експрес. Другия вариант е да се използват т.н. Commuter trains на SL,  те тръгват от Arlanda central station, която се намира в SkyCity между терминали 4 и 5 и пътуването отнема 38 Мин и струва общо 171 крони (или нещо подобно, при теб се вижда като 181. Най-евтиния вариант и най-бавния. Пасажерите, които пътуват от тази гара плащат някаква access fee от 130  крони плюс билета 39 крони на SL, който е нормалния градски билет (може и да не е 39 крони, а 41 - трябва да се провери колко струва в момента, както и имаше разлика с цена от апликацията и на гише).  Третия вариант е да се използват междуградски влакове на дълги разстояния, които спират на същата гара (Arlanda central station в SkyCity)  и се обслужват от SJ или Vy Tag. Доколкото видях в твоята извадка имаше и трите варианта - първия с Арланда експрес, после с Commuter train SL и последно с междуградските. Но май трябва да решиш предварително с какво ще се придвижваш за да се насочиш към съответната гара, а и  SL  и другите билети се купуват от различни места. Освен влаковете има и опция с автобуси.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 11 часа, Бръмбар каза:

Доколкото четох (не съм пътувала лично от Арланда) има няколко начина да се придвижиш от там с влак. 

След като питах намерих и една тема:

Но може би нещата са се променили в последните години. Защото излиза, че има и други влакове, които са бързи колкото Арланда експрес, но на по-ниска цена и просто тръгващи от Arlanda Central Station. Просто исках някой, който е бил да потвърди, но явно като/ако се иде на място ще се види 🙂

 

Добавено: не пречи и на място да се търси партия, че цените прогресивно намаляват:

image.png.a10c5f8bf1eb3ca1cb7d986e84cab447.png

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, jorocontrola каза:

След като питах намерих и една тема:

Но може би нещата са се променили в последните години. Защото излиза, че има и други влакове, които са бързи колкото Арланда експрес, но на по-ниска цена и просто тръгващи от Arlanda Central Station. Просто исках някой, който е бил да потвърди, но явно като/ако се иде на място ще се види 🙂

 

преди 2 часа, jorocontrola каза:

 

image.png.a10c5f8bf1eb3ca1cb7d986e84cab447.png

Тагвам @boogy83 - мисля, че той беше писал последно за пътуването.

Връзка към мнение

Аз мога да потвърдя, че през месец април тази година, най-евтината схема от нарочната тема на @Doctor Who работеше без никакъв проблем...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.