Прескочи до съдържание

Няколко въпроса за Стокхолм


Препоръчани мнения

Имам питанки за Стокхолм
Някой ако е пробвал - дали си заслужава SkyView See Stockholm in 20 minutes!  
image.png.4afa644d0991e4c64a0eefb765969698.png

Също искам да попитам за впечатления от открития музей Скансен  - дали не е по-скоро за деца, или е интересно и за възрастни, колко време е оптимално да му се отдели?  Мисля, че @koliob го беше посещавал.  Също така - ако се посещава - дали е по-удачно да се посети в делничен ден, или в неделя? Предполагам в делничен ден ще има по-малко хора, но пък май уикендите имало някакви допълнителни програми. 
И въобще някакъв общ съвет, понеже ще имаме 2 дни за Стокохолм:
  петък от сутринта до към 16:30 и 
  неделя от 10:30 до към 16:30
кои неща е по-добре да се правят/видят петъка и кои - неделята? 

И въпрос за автобуса FLYGBUSSARNA до летище Скавста - понеже виждам че билетите са без дата и час - дали има  вероятност автобусът да се напълни и да няма места? Понеже за нашия случай следващият е след час.

 

 

преди 23 часа, AlexandraKo каза:

Това нещо, дето е за 72 часа, се зарежда с пари, колкото искаш и ние си пътувахме двамата. При качване в автобуса, до шофьора  има апаратче, там се таксува, два пъти, шофьорите наглеждат и помагат.Сигур ще може иза трима.


Чакай, че малко се обърках - това нещо, което е за 72 часа и което е показала seaell , не се ли плаща еднократно 260SEK и после нямаш грижи? 
При тези 24-часови и 72-часови  билети от часа на закупуване ли започва да тече времето, или от първо валидиране? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще има места. Пускат толкова автобуси,  колкото пътници има. 

 

Скансен според мен си заслужава.  Изобщо не е само за деца,  представлява нещо от типа на  българския "Етър" 

Поне три часа за спокойно разглеждане,  много е обширен. 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Не се притеснявай за автобуса. 

Скансен е страхотен. Отдели 3-4 часа. Цената през weekend-a е по-висока. Ние бяхме петъчен ден и нямаше много хора. Васа също много ни хареса. Там бяхме в събота и беше пълно с народ. За него 2-3 часа.

Билета, който съм показала започва да тече от момента на валидиране.

На кълбото не сме били, но отскочихме до тук - skinnarviksberget. 

Бих препоръчала в петък да посетите Скансен и Васа, тъй като са по-отдалечени, но само ако не правите обиколка из кметството.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Благодаря много за съветите :smile3:

преди 3 минути , seaell каза:

само ако не правите обиколка из кметството.


а би ли споделила няколко думи  за тази обиколка?

Връзка към мнение
Преди 1 час, Фил каза:

Имам питанки за Стокхолм
Някой ако е пробвал - дали си заслужава SkyView See Stockholm in 20 minutes!  

Също искам да попитам за впечатления от открития музей Скансен  - дали не е по-скоро за деца, или е интересно и за възрастни, колко време е оптимално да му се отдели?  Мисля, че @koliob го беше посещавал.  Също така - ако се посещава - дали е по-удачно да се посети в делничен ден, или в неделя? Предполагам в делничен ден ще има по-малко хора, но пък май уикендите имало някакви допълнителни програми. 
И въобще някакъв общ съвет, понеже ще имаме 2 дни за Стокохолм:
  петък от сутринта до към 16:30 и 
  неделя от 10:30 до към 16:30
кои неща е по-добре да се правят/видят петъка и кои - неделята?

И аз се присъединявам към отговорите за Скансен. Не е само за деца. Това е най-стария музей на открито. Освен всичко друго има и нещо като малка зоологическа градина с интересни северни животни. По-добре е да го посетиш в делничен ден. SkyView 360 също си заслужава. Не е много високо, но гледките са хубави. В съседство е до новия национален стадион и се стига сравнително бързо. За два дена не знам кое по-напред, но ако имаш време непременно отиди да разгледаш Drottningholms slott и прилежащия комплекс.

  • Благодаря 2
Връзка към мнение

Обиколката из кметството е около 40мин. с гид. Часовете може да видиш тук https://international.stockholm.se/the-city-hall/tours-of-the-city-hall/  Оказва се, че е отворено и в неделя.

Билети се купуват само на място. Разказват за самата сграда, водят те из различните зали - залата, в която заседава общинският съвет и залата, в която се провежда банкета за Нобеловите награди. На мен ми беше интересно, като голяма заслуга за това имаше момичето, което ни развеждаше. Но, при ограничено време може да разгледате сградата само отвън.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 6 минути , koliob каза:

 отиди да разгледаш Drottningholms slott и прилежащия комплекс.

Drottningholm нали е дворецът? А какво е Drottningholms slott ? 

Връзка към мнение

Ако искаш панорамни гледки,  може би най-добрата е оттук :

https://www.visitstockholm.com/see--do/attractions/monteliusvagen/

 

В средата има малка оградена градинка,  местните си правят пикници,  има масички и пейки. 

Много от панорамните картички на Стокхолм са снимани точно от там. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Гледайки си часовете на снимките, Скансен сме го направили за около 3 часа. Васа и Скансен могат да се сместят в единия ден, както предложи някой, но все пак имай предвид, че идва една идея натоварващо, ако диапазонът е 6 часа.

За другия ден, аз бих предложила разходка с лодка (гледах, че нашата е била около 2 часа) и разходка из стария град.

В Дротингхолм и градините също беше много приятно и малко съжалявам, че времето ни за разходка там беше доста ограничено. Той обаче беше някъде извън центъра. Т.е. ако решиш там, по-скоро не брой друго занимание към него. Или трябва да е нещо мъничко.

Друга идея, ако имате примерно час-час и половина време измежду останалите планове за деня - да разгледате някои от по-красивите метростанции. Понеже квартирата ни беше в центъра и на метро практически нямаше нужда да се качваме, си взехме специално билет, който важеше час и половина, и минахме през набелязани станции. За час и половина не обходихме всички, ама времетраенето на билета изтече, та не ми се рискуваше. 🙂

 

Абе, каквото и да избереш, няма да си се минал. 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За панорамни гледки можеш да се качиш и на телевизионната кула (координати 59° 20' 5.0496'' N // 18° 7' 36.3792'' E), която се намира в един доста приятен парк. До там отива автобус N69. На една-две спирки преди кулата са Етнографският музейт и Музеят на техниката. Към обзорната площадка има и кафе-сладкарница с прилични цени. Аз, понеже си падам по по-лежерно обикаляне, бих съчетала в един ден Скансен - TV кулата (вкл. кафенце със сладкиш, а мисля, че имаше и бира там  🙂 ) - разходка из Гамла Стан като, евентуално, връщайки се в Гамла Стан първо да разгледам Кралския дворец, а после да си се шматкам из стария град. Апропо, катедралата (съвсем до двореца е) също е интересна, ако си падаш по такива обекти.
На снимките: 1) гледка от кулата (зум); 2) самата кула как изглежда

IMG_20180918_125810.jpg

IMG_20180918_123555.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, iaia_mama каза:

За панорамни гледки можеш да се качиш и на телевизионната кула (координати 59° 20' 5.0496'' N // 18° 7' 36.3792'' E), която се намира в един доста приятен парк.

IMG_20180918_125810.jpg

IMG_20180918_123555.jpg

Четох, че от няколко месеца кулата е затворена за посетители.

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте, бих искала да помоля за мнения относно плана ми за предстоящо пътуване до Стокхолм в края на месеца. Летим с Раян за 4 дни.  По първоначален план трябваше да пътуваме само двамата със съпруга ми като концепцията беше два дни в Стокхолм, 2 дни на круиз с Viking line до Хелзинки. В последствие обаче плана се промени с допълнението, че ще вземем и детето с нас. Съответно мини-круиза се оскъпява доста, а и се обезсмисля. Понеже имам опцията да го канселирам, се чудя дали бихме запълнили 4 дни в Стокхолм достатъчно интересно. Обичаме да обикаляме доста и да разглеждаме от сутрин до вечер. С детето няма да изкараме дълго време (ако изобщо влезем) в музеи. 

Споделете мнение и също, ако може да се отиде в рамките на ден някъде на интересно място в близост до града, бих била благодарна за съвети. 

Връзка към мнение
преди 2 часа, Ерика каза:

Здравейте, бих искала да помоля за мнения относно плана ми за предстоящо пътуване до Стокхолм в края на месеца. Летим с Раян за 4 дни.  По първоначален план трябваше да пътуваме само двамата със съпруга ми като концепцията беше два дни в Стокхолм, 2 дни на круиз с Viking line до Хелзинки. В последствие обаче плана се промени с допълнението, че ще вземем и детето с нас. Съответно мини-круиза се оскъпява доста, а и се обезсмисля. Понеже имам опцията да го канселирам, се чудя дали бихме запълнили 4 дни в Стокхолм достатъчно интересно. Обичаме да обикаляме доста и да разглеждаме от сутрин до вечер. С детето няма да изкараме дълго време (ако изобщо влезем) в музеи. 

Споделете мнение и също, ако може да се отиде в рамките на ден някъде на интересно място в близост до града, бих била благодарна за съвети. 

Моето пътуване беше доста отдавна, но всичките неща, които бях правил - ледения бар, Vasa, разходка из стария град, корабче из архипелага, са подходящи и за деца. Мисля, че няма да ви чак е скучно за 4 дни, но наистина ако някой препоръча нещо близо за един ден ще е добре. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според възрастта на детето може да проследите модела на слънчевата система. Не съм го правил, но си мисля, че може да му е интересно.

Иначе нещо наблизо - Упсала (не знам детски неща там де)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз мисля, че четири дни са точно оптимално време за спокойно разглеждане на Стокхолм. 

Един ден за  музеите Скансен  и Васа. 

Един ден за разходка с лодка из архипелага,  но не на организирана екскурзия,  а с обикновенно корабче каквото жителите  използват за обществен транспорт. 

Един ден за разходка из Стария град,  евентуално Кралския дворец или поне смяната на караула. 

Един ден за разглеждане на останалите неща и може би Викингския музей,  който е точно за деца. 

 

Скансен е с къщички, работилнички и живи актьори пресъздаващи живота от миналото на Швеция.  Има и традиционни неща за хапване,  както и малък зоокът със северни животни като лосове и т. н. 

Отнема  3-4 часа и твърде вероятно за детето там да е по-интересно отколкото градските обиколки. 

Кралският дворец го препоръчвам заради оръжейната зала в която са изложени рицарски доспехи,  арбалети,  копия и т. н. 

 

 

Извън града популярна атракция е дворецът Drottningholm,  но на фона на толкова много други интересни неща не мисля,  че си заслужава,  а и тия дворци всичките си приличат. 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 13 часа, Ерика каза:

Здравейте, бих искала да помоля за мнения относно плана ми за предстоящо пътуване до Стокхолм в края на месеца. Летим с Раян за 4 дни.  По първоначален план трябваше да пътуваме само двамата със съпруга ми като концепцията беше два дни в Стокхолм, 2 дни на круиз с Viking line до Хелзинки.

Ние го правихме това през май, но с миникруиз до Талин и беше много добре. Други магеланци го парвиха с миникруиз до Хелзинки. 

 

преди 13 часа, Ерика каза:

 В последствие обаче плана се промени с допълнението, че ще вземем и детето с нас. Съответно мини-круиза се оскъпява доста, а и се обезсмисля. Понеже имам опцията да го канселирам, се чудя дали бихме запълнили 4 дни в Стокхолм достатъчно интересно.

Тук нещо не мога да схвана много добре - ние като пътувахме, цените бяха на каюта и съответно една и съща цена независимо дали са  1,2,3 или 4 пасажери (в една каюта). 
Ако разбирам правилно, детенце е малко, а не някой тийнейджър и би могло да е във вашата каюта.  
Тогава защо да се оскъпява круиза ?   Щом можете да канселирате - канселирайте и направете нова резервация с включено детенцето, цената би трябвало да е същата. (освен ако не сте резервили по-отдавна и цените вече да са се вдигнали генерално).  Другият вариант е да се обадите на съпорта и да попитате дали може да прибавите и детето към вашата резервация във вашата каюта.  Кои дати пътувате, ако не е тайна?

Иначе 4 дни са си много добре за Стокхолм, на и за 2 дни могат да поразгледат основните неща. Круизът има и друго предимство - че по принцип излиза по-евтино, отколото 2 нощувки в Стокхолм (които хич не са евтини), плюс, че все пак имаш и транспорт Стокхолм - Хелзинки/Талин - Стокхолм.

 


 

Връзка към мнение
преди 8 минути , Фил каза:

Тук нещо не мога да схвана много добре - ние като пътувахме, цените бяха на каюта и съответно една и съща цена независимо дали са  1,2,3 или 4 пасажери (в една каюта). 
Ако разбирам правилно, детенце е малко, а не някой тийнейджър и би могло да е във вашата каюта.  
Тогава защо да се оскъпява круиза ?   Щом можете да канселирате - канселирайте и направете нова резервация с включено детенцето, цената би трябвало да е същата. (освен ако не сте резервили по-отдавна и цените вече да са се вдигнали генерално).  Другият вариант е да се обадите на съпорта и да попитате дали може да прибавите и детето към вашата резервация във вашата каюта.  Кои дати пътувате, ако не е тайна?

Иначе 4 дни са си много добре за Стокхолм, на и за 2 дни могат да поразгледат основните неща.

 


 

Благодаря!

 

От 25ти до 29ти август (чисто са 3 дни и половина). Круизът, който планирахме е до Хелзинки, с тръгване 27ми и връщане 29ти. Оскъпява се при нас, понеже бях взела по-висок клас каюта, с изглед и двойно легло, което е прекалено малко, че да се съберем удобно тримата (детето е на 7 г). Идеята беше да ни е приятно изживяване на круиза, та по този повод и специална вечеря си букнахме. В описанието на каютата пише, че не може да се добавя допълнително легло и като гледах за други опции за каюти, всичко което ми харесваше и събираше трима човека вървеше с поне 120 евро отгоре, а като добавим и резервация за вечеря за малкия, още 40.

Ако сте пътувал с Викинг лайн, ще съм благодарна да ме насочите дали не пропускам нещо като по-изгодни варианти. Круиза много ни харесва като идея и затова ме е яд да го канселирам.

Връзка към мнение
преди 1 час, Ерика каза:

Благодаря!

 

От 25ти до 29ти август (чисто са 3 дни и половина). Круизът, който планирахме е до Хелзинки, с тръгване 27ми и връщане 29ти. Оскъпява се при нас, понеже бях взела по-висок клас каюта, с изглед и двойно легло, което е прекалено малко, че да се съберем удобно тримата (детето е на 7 г). Идеята беше да ни е приятно изживяване на круиза, та по този повод и специална вечеря си букнахме. В описанието на каютата пише, че не може да се добавя допълнително легло и като гледах за други опции за каюти, всичко което ми харесваше и събираше трима човека вървеше с поне 120 евро отгоре, а като добавим и резервация за вечеря за малкия, още 40.

Ако сте пътувал с Викинг лайн, ще съм благодарна да ме насочите дали не пропускам нещо като по-изгодни варианти. Круиза много ни харесва като идея и затова ме е яд да го канселирам.

Аз лично не съм пътувал с Vikingline  (ние бяхме с Tallink), но ето например с Viking  хубава вътрешна кабина 13м2 с двойно легло и две допълнителни пулман-легла за 130€, което е отлична цена като за месец август.  
image.png.ffed4d106da1bf43ca5bba0ffcca7eb3.png

Ако много държите на прозорец - има и вариант, но с 4 отделни легла и е по-малка 8м2  за 92€ 
image.png.732cdcf150426818587e901a7160f74f.png

Вече ако държите и на двойно легло и на прозорец, цената става  висока -  416€ 
Аз обаче не виждам какъв е чак толкова смисъла на каютаа с прозорец, при положение, че корабът има открити палуби, има много различни заведения - бюфети, ресторанти, барове, дискотеки и каютата е предимно за спане (или там каквото друго искат да правят двама души :smile3: )  така че първия вариант за 130€ е много добра опция. Но вие си знаете най-добре. :smile3: Вече за закуски и вечери може каквото искате допълнително да си резервирате предварително или на място да решавате какво ще ви хареса.  

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 1 час, Ерика каза:

Ако сте пътувал с Викинг лайн, ще съм благодарна да ме насочите дали не пропускам нещо като по-изгодни варианти. Круиза много ни харесва като идея и затова ме е яд да го канселирам.

Пътувала съм с Викинг от Хелзинки до Стокхолм. По план не ползвах връщането. Цената беше символична. Платих цялата каюта без прозорци. Знаех, че ще я ползвам само за  спане и баня. През цялото време се разхождаш из кораба или си в заведение.  Бях букнала закуска и вечеря на блок маса. Доволна съм. Сьомгата беше прясна и приготвена по няколко начина. Не съветвам да се закупува предварително друго. Всичко може на място. Вечерта има програма - няколко състава и изпълнители и дискотека. Евъргрийни предимно.  С коктейл в ръка може да се изкара приятно,  а и да се потанцува.

Сутринта е добре да се закусва рано и да се гледат островите преди Стокхолм. Няма да ви се слиза. 

Има автобуси, които вземат пътниците от пристанището до Стокхолм, но аз ползвах корабче , спиращо до метростанция.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 16 минути , Ерика каза:

Много ви благодаря за съветите, убедих се да не се отказвам от круиза! Избрах по-евтина каюта и съм спокойна 🙂

Браво, според мен това е добър избор! Сигурен съм, че ще ви хареса.  :yes:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ерика, не разбрах дали сте предвидили посещение на музея Юнибакен. На детето ще му хареса. Ние (група от четирима баби и дядовци) бяхме впечатлени и се размечтахме да заведем внуците. Скансен също е много добър избор за дете.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Маги каза:

Ерика, не разбрах дали сте предвидили посещение на музея Юнибакен. На детето ще му хареса. Ние (група от четирима баби и дядовци) бяхме впечатлени и се размечтахме да заведем внуците. Скансен също е много добър избор за дете.

О, много благодаря! Нищо не съм предвидила още, понеже тъкмо преправяме плана на семеен такъв. Веднага ще проверя това място 🙂

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.