Прескочи до съдържание

Истанбул за 3-4 дни


viki_29

Препоръчани мнения

Преди 1 час, Mary каза:

На различни места спират корабчетата на Turyol и на  Ş.Hatları - като застанете с лице към моста Галата - в ляво са едните, а в дясно другите.

Turyol също имат корабчета до островите, но са по-малко и лично аз повече харесвам тези на Şehir Hatları(при тях със сигурност се плаща с Истанбулкарт). 

 

Значи и на отиване и на връщане от островите ни препоръчваш да изберем корабчетата на  Ş.Hatları?

Исках да попитам, тъй като  googlemaps, ми дава като слезем от корабчето на мястото, което ми показа, че мога да хвана и автобус 20D или 20К до Watergarden, исках да те попитам може ли да вярваме на googlemaps и да изберем предложения на момента вариант или препоръчваш да заложим на 8А?

И за прибирането от Watergarden от същото място където сме слезли с корабчето на Кадъкьой го хващаме отново, за да се приберем до Еминьоню? - Мисля да се приберем с корабче, вижда ми се най-лесно 🙂 Гледам график по-долу и ако правилно се ориентирам си се движат и в неделя, звездичката не ни притеснява, че тръгват от другаде?

image.png.2650305fe6d8a8bb6292d4daf6ce7213.png

 

Снимките в твоята тема са уникални, направо останх без думи, колко е красиво 🙂 Наистина поздравления 🙂

Връзка към коментар
преди 3 часа, viki_29 каза:

Исках да попитам, тъй като  googlemaps, ми дава като слезем от корабчето на мястото, което ми показа, че мога да хвана и автобус 20D или 20К до Watergarden, исках да те попитам може ли да вярваме на googlemaps и да изберем предложения на момента вариант или препоръчваш да заложим на 8А?

По принцип, можете да гледате в Гугъл мапс за ориентир, но вярната информация е в сайта на транспорта.

Та от трите изброени автобуси - най-близо спира 8А, после автобус 20D и 20К за мен е отдалечен от мола.

 

преди 3 часа, viki_29 каза:

Гледам график по-долу и ако правилно се ориентирам си се движат и в неделя, звездичката не ни притеснява, че тръгват от другаде?

С едната * е отбелязано, че първо спира на Каракьой, но вас това не ви вълнува - просто си слезте на Еминьоню.  Вероятно прави кръг с три спирки - Еминьоню, Кадъкьой и Каракьой. Но в каква последователност го прави - не знам. Важното е, че ще спре на вашата спирка. Само последния курс пише, че завършва на Каракьой. Но и това не е проблем - пресичате моста Галата и сте на Еминьоню.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...
преди 1 час, Mary каза:

@viki_29, няма ли да разкажеш къде отиде и какво видя?

Мари,усмихна ме!

“ Не очаквай, твърде много” - казал Сфинксът, който живее в пустинята от много, много години и знае всичко.

:give_rose:

  • Харесвам 3
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , AlexandraKo каза:

Мари,усмихна ме!

“ Не очаквай, твърде много” - казал Сфинксът, който живее в пустинята от много, много години и знае всичко.

:give_rose:

Отдавна съм го задминала Сфинкса в очакванията, ама не пречи да се пробвам.

Все пак времето на всички ни е ценно - изключвам Сфинкса де - той е извън времето. :wink:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
В момента, Mary каза:

Отдавна съм го задминала Сфинкса в очакванията, ама не пречи да се пробвам.

Все пак времето на всички ни е ценно - изключвам Сфинкса де - той е извън времето. :wink:

Идват хората, питат, ние отговаряме услужливо и прилежно. Щот си нямаме друга работа.

Спестяват пари, време, отрицателна емоция, да се луташ сам, за пръв път.

И до там, обикновено, става така.:(((((Свикнах вече.:((

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 1 минута , AlexandraKo каза:

Идват хората, питат, ние отговаряме услужливо и прилежно. Щот си нямаме друга работа.

Спестяват пари, време, отрицателна емоция, да се луташ сам, за пръв път.

И до там, обикновено, става така.:(((((Свикнах вече.:((

 

Приемам го като още една благотворителност.

Просто ми е интересно да прочета отзив след пътуване, пък и темата ще стане завършена така.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Преддстой ни пътуване в Истанбул.Ето какво сътворих:

ДЕН1 Пристигане рания следобед Настаняване Разходка до кулата Галата като преди това през Hodjapasha за билети и пристанището.АКО няма навалица се качваме.От там на ферито до Юскудар.Разходка покрай Босфора-хапване,чай,обратно и в леглата...

ДЕН2 МОЛ ФОРУМ.С Т1 до Аскарай Метро,от там М1В до Kocatepe.ВРъщането ще е от 50YilCAD-İkitelli Organize Sanayi - Topkapıдо Панорама от там Т1 и хотела.Вечерта на ферито доПИЕР ЛЮТИ.Обратно 41Yдо Orugazi и от Аскарай Т1CEmberlitas и хотела(Otto Hotel Oldcity)

ДЕН3 Синя джамия,Света София,ТопКАПИ,от там Sirceci St T1до Kabatas F1  и  ТАКСИМ.Разходка по Истиклал и Парижката до Галата...

ДЕН4 На ферито до Sarıyer.РАзходка до Çayırbaşı.От там 42Т до РУмели Хисар.РАЗходка до Ортакой.До Бешикташ,на 36L и Сапфир.От там М2 до ЛАлели и Т1 До хотела.

ДЕН 5 Двата базара.Ако открием  Büyük Valide Han.ЧАЙ на някоя тераса и любуване на Истанбул.Вечерта Дервиши танц и толкова като за първи път...

Приемам всякви съвети и критики.

И....КАК да стигнем до  Sarıye- Босфорски тур или с фериботна линия?

Връзка към коментар
На 28.07.2019 г. в 11:14, slanceto_1977 каза:

Ето какво сътворих:

Виждам, че никой не е коментирал програмата. 

Ще се изкажа когато се прибера, че от телефона ми е трудно. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 28.07.2019 г. в 11:14, slanceto_1977 каза:

ДЕН1 Пристигане рания следобед Настаняване Разходка до кулата Галата като преди това през Hodjapasha за билети и пристанището.АКО няма навалица се качваме.От там на ферито до Юскудар.Разходка покрай Босфора-хапване,чай,обратно и в леглата...

Тук няма много какво да се коментира - единствено, ако мислите да хващате ферибот от Каракьой да проверите разписанието предварително.

От Еминьноню са през 20 минути.

 

На 28.07.2019 г. в 11:14, slanceto_1977 каза:

ДЕН2 МОЛ ФОРУМ.С Т1 до Аскарай Метро,от там М1В до Kocatepe.

Тук нещо много метра се мотаят - не знам къде ви е хотела, но вероятно първото метро е Т1 - трамвай. М1В - това е М1, като до тази спирка става и с двете букви А и В.

На 28.07.2019 г. в 11:14, slanceto_1977 каза:

ВРъщането ще е от 50YilCAD-İkitelli Organize Sanayi - Topkapıдо Панорама

Това даже аз не бих се наела да го направя. :smile: По-добре отново с М1 до спирка, където минава трамвая. А най-добре започнете рано с Панорамата, ако тя е целта, защото после се струпва много народ. 

 

На 28.07.2019 г. в 11:14, slanceto_1977 каза:

Вечерта на ферито доПИЕР ЛЮТИ

Пиер Лоти е точното име - за ферито си знаете, че трябва да го вземете спирка Каракьой и да проверите час, защото не е толкова често.

 

На 28.07.2019 г. в 11:14, slanceto_1977 каза:

ДЕН3 Синя джамия,Света София,ТопКАПИ,от там Sirceci St T1до Kabatas F1  и  ТАКСИМ.Разходка по Истиклал и Парижката до Галата...

Започнете от Света София, като тук включете и някоя от цистерните - интересни са да се видят.

 

На 28.07.2019 г. в 11:14, slanceto_1977 каза:

ДЕН4 На ферито до Sarıyer.РАзходка до Çayırbaşı.От там 42Т до РУмели Хисар.РАЗходка до Ортакой.До Бешикташ,на 36L и Сапфир.От там М2 до ЛАлели и Т1 До хотела.

Тук транспорта не съм го проверявала, но е добре да го гледате в сайта на транспорта, а не в Гугъл - понякога има разминаване.

За ферибота - зависи какъв ден е - проверете дали има такъв в този ден.

 

На 28.07.2019 г. в 11:14, slanceto_1977 каза:

ДЕН 5 Двата базара.Ако открием  Büyük Valide Han.ЧАЙ на някоя тераса и любуване на Истанбул.Вечерта Дервиши танц и толкова като за първи път...

Под двата базара Капалъ Чарши и Египетския ли се има предвид? Пак да кажа - да не отидете в неработен ден. Иначе като тръгнете от Калапъ-то и по интересните улички с всякакви стоки, както и много заведения, се стига до Египетския пазар.

Büyük Valide Han е лесен за намиране - а там на място трябва да питате за качване на покрива - по едно време беше затворен, но скоро гледах снимки от там.

 

 

На 28.07.2019 г. в 11:14, slanceto_1977 каза:

И....КАК да стигнем до  Sarıye- Босфорски тур или с фериботна линия?

Фериботната линия ще бъде по-евтина, но ... я няма всеки ден.

Турът по Босфора е веднъж/два пъти на ден - проверете си часовете.

 

Като за първо ходене малко поразхвърляна програма, но в това ще бъде очарованието - ще получите личен опит с Истанбулския транспорт и с ориентацията ви.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

😆

Трябва да замажа очите на хлапетата затова започвам с аквариюма...и почивните дни на обектите са ключа към избора ми

За Босфора -кое пътуване ще е по интересно...

От поненелник до петък ми е програмата

Връзка към коментар
преди 32 минути , slanceto_1977 каза:

😆

Трябва да замажа очите на хлапетата затова започвам с аквариюма...и почивните дни на обектите са ключа към избора ми

За Босфора -кое пътуване ще е по интересно...

От поненелник до петък ми е програмата

Щом пътуването е в делнични дни, няма да има проблеми да си хванете евтиния ферибот.

От моя опит с деца - никога не давай най-интересното в началото, защото после ще следва мрънкане. :laugh:

Затова първо си правиш твоята програма и накрая детската.

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Безценни съвети за Истанбул:

 На А1 има мобилен план, който се активира от телефона ви и цената е 2.99 лв за 24 часа, като включва минути и интернет. В хотелите може да се ползва мобилен, както и в почти всяко заведение стига да си поискате паролата за лай фай.

Съветвам Ви да сте много внимателни за кражби.Не се разминах без откраднато портмоне. Затова дръжте малко пари в себе си и документите задължително оставете в  хотела.Нашите паспорти още при пристигане ни ги задържаха на рецепция.Очевидно , най-доброто защитно средство, срещу кражбите на улицата.

Внимавайте във всяка минута къде се движите. Колите тук са с предимство. Свирят и газят хора.Изобщо не им пука. Дори да му блъскате по капака пак може да продължи през вашите крака.

 Не носете ножчета или други остри или метални  предмети , има проверки навсякъде както на летищата.В молове и забележителности сваляш всички бижута , часовници и колани.

Слънцезащитни кремове, шал и дълги крачоли , за посещение в някой забележителности.

Нашият Истанбул с тийнейджърски

Пристигнахме в хотела равно сутринта.Почакахме, за да ни настанят или поне да оставим багажа.Младежите поспаха на диваните в хотела. После се запътихме към Двореца Долма Бахче тъй като решихме , че друга сутрин едва ли ще станат в 08.00ч. и да са закусили, за да да тръгнем рано.Това беше много добро решение предвид следващите дни. От Лалели се придвижихме с метро Т1. За метрото си купихме карта от една будка срещу спирката и я заредихме със 100 турски лири, после се дозарежда. Метрото е много често и понякога претъпкано. Слиза се на спирката на стадиона- и от там пеша. Билети за Двореца купихме без опашка, вече беше около  10.40 ч. в петък.Цената за възрастен  е 90 лири,за дете до  6г. е безплатно. Да си носите копие на акта за раждане и копие на паспорта на детето , така удостоверявате години/ Има слушалки на много езици, наша грешка , че не си взехме.Дворецът е прекрасен .  

От там се отправихме кам  МОЛ Сапфир , където  да хапнат младежите и да гледаме  4Д филм .Гледката от 64 етаж на  небустъргача е удивителна. Прекрасна панорама с кафене  има най-отгоре. Киното с  4Д също е задължително. Бързо 15 мин. Филмче, което те разхожда с хиликоптер, влизайки в забележителностите на  Истанбул е много добро.Особенно за  тийнейджърите , който предварително бяха предупредили, че не искат да ходят в Синята джамия и Св.София, нито във Водохранилището. В Мола също така хапнахме, има като нашето КФС. След Мола Сапфир се отправихме към   кулата Галата. Разходихме се покрай морето  къдете вечеряхме и едва  тогава се качихме до Кулата която беше затворена но затова пък мястото е приказно оживено и много приятно осветено. Ядохме от сладоледа който те дават след куп лъжливи подавания. Много се забавлявахме . На връщане по улицата  най долу до самия подлез , една леля ни продаде маратонки реплика на адидас , но много добро изпълнение за 20 лв. Само за сравнение на капалъ черши същите след супер голям пазарлък ги докарахме до 30 лв.

Прибрахме се капнали да поспим. На следващият ден посетихме Емар Мол като целта ни беше аквариума. Много впечатляващи видове  риби и папагали. Плуваща русалка сред рибите в 13.00 часа.В аквариума можеш да откараш и цял ден.Билата за вход беше 60 лири. Има някакви 3д игри което също са много впечатляващи, за деца , че и за възрастни.Има много яка пързалка , дават еднократно спускане ако си поискате билет от аквариума. Пързалката е метална и е от 3 етаж до 1 на мола. Хапнахме отново , препоръчвам кухня та на „Lokanta“, точно срещу един часовник като кула. Турското гостоприемство нямаше край. Човека който отсервира, първо ни донесе мокри кърпи, после ни събра масите, донесе ни сламки и оливерници, а накрая ни почерпи с чай, а за някои от нас и по два чая.  Постояхме доста, никой не ни гледаше накриво че стоим на по чай накрая.Даже ни донесоха още, както споменах.

След това се отправихме към централната част където някой посетиха забележителности , а младежите опитаха турско наргиле. Мнението че има и по-добро в бг.

После случайно попаднахме на един пазар на  Рюстем Паша , Сака Мехмед. И като се почна едно пазарене… ми младежите останаха доволни.
Бяхме обещали и яхта на Босфора и въпреки ,че вече бяхме изморени,на адреналина беше покачен, слязохме на най- близкото място и хванахме едно корабче в 21.30 ч. Корабчето плува 90 мин. Цената е 25 лири за възрастен. Много, много  приятно преживяване.Вътре се продават фрешове за 5 лири и чай за 3 лири. От вън си купихме от лодките балък екмек , Хляб с риба и много лук. Беше чудесно преживяване на лодката докато хапвахме. Сън.

В 09.30ч трябваше да освободим хотела, така че натоварихме багажа и с автобуса отидохме до МОЛа ,в който се намира Тюркуазу аквариума. Мола за жалост беше затворен поради байряма, но пък има едно кафе което беше много приятно като нашите старбък , още на влизане, в дясно от скенерите за проверка.

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 15 минути , Кришна каза:

Не носете ножчета или други остри или метални  предмети , има проверки навсякъде както на летищата. В молове и забележителности сваляш всички бижута , часовници и колани.

Това досега никога не ми се е случвало, но и никога не нося в себе си ножове.

Има скенери, но само толкова.

В кой мол се случи?

Относно кражбите - както във всеки голям град си трябва внимание.

 

Някоя снимчица ще има ли? :smile:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 6 месеца по-късно ...
преди 40 минути , Elena T каза:

Здравейте, искам да попитам комбиниран билет за мадам Тюсо и Sealife може ли да бъде използван в различни дни?

Погледнах в Sealife за комбиниран билет. Онлайн ги продават с отстъпка от 20% и билета важи 90 дни, та сигурно може да се ползва в различни дни.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 години по-късно ...

Здравейте,

 

Предстои ни пътуване в Истанбул с децата и ще пътуваме с кола. Ще отседнем в хотел в близост до Галата. Смятаме да се придвижваме с градски транспорт и най-вероятно ще трябва да си закупим IStanbulcard поне така прочетох тук във форума.   Престоят ни е от 26.12.до 29.12, като ще пристигнем към обяд на 26.12. и ще тръгнем следобеда на 29.12. Това са местата, които смятаме да посетим

Света София, Синята Джамия, Водохранилището, Топкапъ,
Таксим, Истикля, Галата, Долмабахче, Сапфир ,
Seawife Forrum, Миниатюрк, Обърната къща , Рахми Коч, Желязната църква, разходка с корабче по Босфора

ще се радвам на всякакви насоки и предложения :-), за което ви благодаря предварително.

 

 

Връзка към коментар
преди 33 минути , Tsvetuni каза:

Здравейте,

 

Предстои ни пътуване в Истанбул с децата и ще пътуваме с кола. Ще отседнем в хотел в близост до Галата. Смятаме да се придвижваме с градски транспорт и най-вероятно ще трябва да си закупим IStanbulcard поне така прочетох тук във форума.   Престоят ни е от 26.12.до 29.12, като ще пристигнем към обяд на 26.12. и ще тръгнем следобеда на 29.12. Това са местата, които смятаме да посетим

Света София, Синята Джамия, Водохранилището, Топкапъ,
Таксим, Истикля, Галата, Долмабахче, Сапфир ,
Seawife Forrum, Миниатюрк, Обърната къща , Рахми Коч, Желязната църква, разходка с корабче по Босфора

ще се радвам на всякакви насоки и предложения :-), за което ви благодаря предварително.

 

 

Карта/и ще ви трябва/т. Децата ако са под 6, пътуват безплатно.

За толкова кратко време не е разумно според мен да включите и двата двореца, ако не е само гледка отвън.

Синята джамия може би е още в ремонт, но и без да е в ремонт, никога не съм разбирала защо всички я включват в програмите си - за мен нито е интересна, нито пък красива.

В пъти по-добро е усещането в Ортакьой джамия(примерно) или Сюлеймание( с повече история).

Единственият ми съвет всъщност е да не препускате с желанието непремонно да видите всичко - карайте го яваш-яваш и се наслаждавайте.

Пожелавам хубаво време.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Mary каза:

Карта/и ще ви трябва/т. Децата ако са под 6, пътуват безплатно.

За толкова кратко време не е разумно според мен да включите и двата двореца, ако не е само гледка отвън.

Синята джамия може би е още в ремонт, но и без да е в ремонт, никога не съм разбирала защо всички я включват в програмите си - за мен нито е интересна, нито пък красива.

В пъти по-добро е усещането в Ортакьой джамия(примерно) или Сюлеймание( с повече история).

Единственият ми съвет всъщност е да не препускате с желанието непремонно да видите всичко - карайте го яваш-яваш и се наслаждавайте.

Пожелавам хубаво време.

Благодаря за съвета. 🙂 То винаги се случва , каквото трябва да се случи, а не което съм определила, че трябва.

А това за двата двореца и в различни дни ли не е ок да се посетят ?

Връзка към коментар
Преди 1 час, Tsvetuni каза:

А това за двата двореца и в различни дни ли не е ок да се посетят ?

На едно посещение - не.

Защото със сигурност единия ще ви разочарова - много са различни, но като се гледат в разични посещения и един по един, може по-добре да се осмисли видяното.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте 🙂

 

За много години! Пожелавам на всички ни много прекрасни пътешествия 🙂

 

Аз искам да разкажа за пътуването ни до Истанбул в дните между Коледа и Нова година - беше повече от прекрасно. Определено този град ме очарова. 🙂

Ние пътувахме с кола през Капитан Андреево - няма такова бавно обслужване и на едната и на другата граница. А не беше да кажеш струпването на коли като лятно време на Кулата за Гърция. Както и да е минахме, след това по табелите и спряхме да си закупим винетка. И оттам стартира пътуването ни, на входа в Истанбул се включихме в задръстванията. Хотелът ни се намираше в Бейоглу в подножието на Кулата Галата и на 10 минути от началото на Истиклял. Предварително си бяхме резервирали паркинг с допълнително заплащане на колата. През целия престой ползвахме градски транспорт или вървяхме. Първото ни посещение беше на Галата беше точно по залез и наистина много си заслужава, страхотни гледки на града. Имахме разкошно време. На следващият ден послушахме съвета на Мари и сутринта бодро се отправихме към Света София, водохранилището Йеребатан и т.н. За градския транспорт си закупихме Истанбулкарт - на гишето или както се казва ни обясниха, че една карта е достатъчна за семейството, автомати за зареждане на карти има навсякъде. Цистерната много си заслужава, наистина впечатляващо. За Света София се отказахме да влизаме , защото беше огромна опашката , но се разходихме и се снимахме отвън , както и на Синята Джамия. Разходихме се из площада, отидохме до Капалъ чарши - не е нашето, обядвахме и се отправихме към музея Рахми Коч и парка Миниатюрк. Музея е уникален - децата бяха впечатлени. Парка с мини макетите също си заслужава. На връщане слязохме на площада Таксим и оттам по Истиклял към хотела. Истиклял е страхотна улица с магазини, заведения и много , много народ. Хапнахме баклавички, кюнефе в Hasiz Mustafa и продължихме. На третият ден отидохме да разгледаме Долмабахче и Харема - бяхме първите посетители и добре, че така стана, защото след нас се изсипаха множество ученически групи. Двореца много си заслужава. След това с трамвай Т1 слязохме на Еминюню и направихме разходка по Босфора, ползвахме Şehir Hatları и останахме доволни. Тура беше два часа като има две спирки на Юскудар и Ортакъой. За последният ден си бяхме оставили аквариума SeaLife и Legoland в мола Форум. На нас ни беше в посока на излизане от Истанбул и добре ни се получи, всички бяха доволни и деца, и родители.  Вслушах се в още един съвет на Mary , за което и благодаря е да се насладим на престоя си и това и направихме :-). Истанбул ми остана в сърцето. Има огромно разнообразие от кафета, кафенца, ресторантчета и всякакви заведения за всеки вкус. Единствено високата цена на роуминга е неприятна, но в повечето хотели има wifi, както и пакети на операторите от 5,99лв. на ден за Турция.

 

 

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.