Прескочи до съдържание

Истанбул за 3-4 дни


viki_29

Препоръчани мнения

Здравейте,

Планирам да посетя Истанбул и Турция като цяло за пръв път като поводът е рожденият ми ден през края на Юни. Ще бъдем там 4 дни: от петък до понеделник включително. Планът е да пътуваме до Истанбул с кола, която да оставим пред хотела и в града да се придвижваме с трамвай и метро. Като мислим да пристигнем максимално рано сутринта и според зависи как ще сме с програмата или да прекараме и четвъртия ден в Истанбул или да тръгнем към 12 часа от там и да спрем в Одрин, откъдето да си накупим баклавички и други сладки неща, а и да видим малко и този град, ако има нещо интересно и там. Исках да попитам, тъй като срещнах коментари, че има големи опашки и се чака часове за някой от популярните обекти като Света София, а съвсем случайно като разглеждах googlemaps видях, че може да се закупи билет онлайн за определен час, исках да попитам дали някой си е купувал такъв билет и трябва ли да се завери по някакъв начин? За други обекти предлага ли се подобна предварителна покупка на билети?

Обектите, които желаем да посетим са: водохранилището Йеребатан, Света София, Синята Джамия, Долмабахче и разходка с корабче по Босфора, небостъргачът Сапфир, аквариумът в МОЛ Емаар, Watergarden Istanbul. Чудех се, тъй като мислим да посетим дворецът Долмабахме, като го обмислям в комбинация с харема (ако ми го препоръчате), дали при това положение Топкапъ заслужава да се види също, тъй като четох че е бил в ремонт, който не знам дали вече е приключил и ако ми го препоръчвате, да си вземем ли билет също за харема и за църквата Св. Ирина? От това зависи дали си струва да си купим и някаква комбинирана карта за музеите. Отделно исках да ми дадете отзиви и за кафето Пиер Лоти и ако видим него и небостъргача Сапфир, заслужава ли си да се отиде и на кула Галата, откъдето мисля че също има хубава гледка? Обмислям и посещение на Принцовите острови? Избрах аквариумът в МОЛ Емаар, защото четох, че другият аквариум е по-далеч.  Чудех се и за желязната църква Свети Стефан и Девическата кула? Капалъ чарши мисля да го прескоча, защото пазаруването няма да представлява интерес за мен. Хотелът, който сме си избрали се казва Maritime (дано не е проблем, че посочвам името на хотела, правя го, за да се знае изходната точка, защото не съм сигурна в кой квартал се води) на 900 м. от Св. София и пише, че е на 600 м. от трамвайна спирка Sultanahmet, Моля за съдействие как да подредя най-оптимално програмата, съвети кой обекти е по-добре да се посетят предиобяд и следобед и какво точно да включа в програмата за неделя, когато е рождения ми ден. Прочетох, че част от обектите не работят определени дни, така че всяка помощ и всеки съвет ще ми бъде полезен. Ако има и нещо друго, което да ми препоръчате да видя, също съм склонна да го включа. Целата е да видя максимално много и разнообразни неща по време на престоя ми, но не знам как точно да направя най-добрата програма. И относно сладките неща, заслужава ли си да се отбия през Одрин на връщане? Приемам и съвети за интересни ястия, които да опитаме или хубави места за хапване. Благодаря предварително за съдействието.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ще напиша някакви насоки, пък накрая ще избистрим и плана.

Не съветвам да посещавате и двата двореца в едно ходене - изберете Долмабахче или Топкапъ. Не съм купувала билети предварително, но сутрин рано почти няма хора.

Сапфир, Пиер Лоти и Кула Галата предлагат различни гледки. Само Пиер Лоти е безплатно, та преценете кое от другите искате да видите. И от трите места са прекрасни гледките.

 

Мол Емаар е с по-неудобен транспорт от Аквариум Истанбул, но път е по-близо до Водните градини.

Желязната църква си заслужава, а Девичата кула е по-приятна за гледане отстрани, отколкото за посещаване.

Принцовите острови през лятото са добра идея.

 

Вероятно в тази тема съм писала и примерен план.

 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 4 часа, Mary каза:

Ще напиша някакви насоки, пък накрая ще избистрим и плана.

Не съветвам да посещавате и двата двореца в едно ходене - изберете Долмабахче или Топкапъ. Не съм купувала билети предварително, но сутрин рано почти няма хора.

Сапфир, Пиер Лоти и Кула Галата предлагат различни гледки. Само Пиер Лоти е безплатно, та преценете кое от другите искате да видите. И от трите места са прекрасни гледките.

 

Мол Емаар е с по-неудобен транспорт от Аквариум Истанбул, но път е по-близо до Водните градини.

Желязната църква си заслужава, а Девичата кула е по-приятна за гледане отстрани, отколкото за посещаване.

Принцовите острови през лятото са добра идея.

 

Вероятно в тази тема съм писала и примерен план.

 

 

 

Знам, че ви засипах с въпроси, но тъй като гледам сега аквариумите, а никога не съм ходила на такъв в чужбина и виждам различни отзиви и затова исках да попитам кой от двата е по-хубав, заслужава си повече и кой ще ми препоръчате да видя? Като гледам и дестинациите, които съм си избрала са в доста различни посоки и почвам да се чудя има ли как да ги съчетая изобщо, защото предполагам и предвижването до тях ще ми отнеме доста време, а и все пак почти навсякъде ще има и някакви опашки и ще трябва да поизчакам. Ще поразгледам и тази тема, че четох някой от другите теми тук и видях, че има доста теми за Истанбул и малко се пообърках какво да гледам 🙂

Връзка към коментар

А аз да направя проблема за решаване по- сложен, ще предложа като вариант и трети аквариум 🙂 . Става въпрос за аквариума, който се намира в мол Форум Истанбул - Sea Life Akvariym или известен още като Тюркуазу. За мен този аквариум е най-лесен за достигане с градски транспорт, точно до мола има спирка на метрото. Уникалното за него е, че има дълъг тунел и рибите плуват над теб.

Аквариум Истанбул и този, който е в мол Емаар са малко по-трудни за стигане. Аквариум Истанбул го посетихме на прибиране към България, защото реално се пада по посока на България и общо взето няма с какво да се съчетае около него. Иначе има доста като време пътуване до аквариума и обратно. В Аквариум Истанбул много ми харесаха пингвините и прекарах доста време при тях. Също така е готино как точно над аквариума кацат самолетите за Ататюрк, но нямам идея ползва ли се още летището.

Мол Емаар го посетих миналата година ноември и имам пресни спомени от него. До там се придвишихме с автобус, който спира точно през мола. Този аквариум ми изглеждаше най-нов и най-поддържан, а за финал си имат и огромен крокодил 😉. От него ще ти е най-лесно да се разходиш из азиатската част. Ние например след аквариума бяхме на разходка из Кадъкьой.

Света София, Долмабахче и Кулата Галата според мен е хубаво да ги сложиш като начални обекти за събота, неделя и понеделник. Поне така ще избегнеш досадните опашки. Света София може да си я съчетаеш със Синята Джамия, Водохранилището (ноември правеха ремонт и определено не си заслужава да се ходи, ако не са свършили ремонта), площад Султанахмет, Топкапъ. По мои наблюдения опашките в Топкапъ са доста по-малки от тези в Долмабахче. Ако имате сили след Топкапъ може да продължите към Сапфир, там опашките се определят от това, има или няма организирана група с туристи. На връщане слизате на Таксим и се пускате пеша по Истикля покрай кулата Галата.

Иначе когато посетите Долмабахче след него може да отскочите до Таксим и разходката по Истикля.

До Пиер Лоти може да стигнете с корабче от пристанище Еминюню, от корабчето ще видите музея на Рахми Коч, Желязната църква, и ако проявите желание може да слезнете на някой от спирките 🙂

 

Връзка към коментар
преди 10 минути , lamerz1912 каза:

А аз да направя проблема за решаване по- сложен, ще предложа като вариант и трети аквариум 🙂 . Става въпрос за аквариума, който се намира в мол Форум Истанбул - Sea Life Akvariym или известен още като Тюркуазу. За мен този аквариум е най-лесен за достигане с градски транспорт, точно до мола има спирка на метрото. Уникалното за него е, че има дълъг тунел и рибите плуват над теб.

Аквариум Истанбул и този, който е в мол Емаар са малко по-трудни за стигане. Аквариум Истанбул го посетихме на прибиране към България, защото реално се пада по посока на България и общо взето няма с какво да се съчетае около него. Иначе има доста като време пътуване до аквариума и обратно. В Аквариум Истанбул много ми харесаха пингвините и прекарах доста време при тях. Също така е готино как точно над аквариума кацат самолетите за Ататюрк, но нямам идея ползва ли се още летището.

Мол Емаар го посетих миналата година ноември и имам пресни спомени от него. До там се придвишихме с автобус, който спира точно през мола. Този аквариум ми изглеждаше най-нов и най-поддържан, а за финал си имат и огромен крокодил 😉. От него ще ти е най-лесно да се разходиш из азиатската част. Ние например след аквариума бяхме на разходка из Кадъкьой.

Света София, Долмабахче и Кулата Галата според мен е хубаво да ги сложиш като начални обекти за събота, неделя и понеделник. Поне така ще избегнеш досадните опашки. Света София може да си я съчетаеш със Синята Джамия, Водохранилището (ноември правеха ремонт и определено не си заслужава да се ходи, ако не са свършили ремонта), площад Султанахмет, Топкапъ. По мои наблюдения опашките в Топкапъ са доста по-малки от тези в Долмабахче. Ако имате сили след Топкапъ може да продължите към Сапфир, там опашките се определят от това, има или няма организирана група с туристи. На връщане слизате на Таксим и се пускате пеша по Истикля покрай кулата Галата.

Иначе когато посетите Долмабахче след него може да отскочите до Таксим и разходката по Истикля.

До Пиер Лоти може да стигнете с корабче от пристанище Еминюню, от корабчето ще видите музея на Рахми Коч, Желязната църква, и ако проявите желание може да слезнете на някой от спирките 🙂

 

Благодаря много за изчерпателния отговор. Аз всъщност си мислех, че аквариумите в Истанбул са само 2 - Sea Life Akvariym в мол Форум и Аквариум Истанбул в мол Флора, всъщност изобщо не обърнах внимание, че има и такъв в Мол Емаар. Понеже всички са в молове и съвсем се обърках 🙂 Иначе точно дългият тунел на Sea Life Akvariym съм гледала по снимките, в последствие открих че "Истанбул аквариум" в мол Флора има красива тропическа горичка, която препоръчват хората. Чудех се тъй като доколкото виждам Истанбул аквариум ни остава доста в страни от всичко, а Sea Life Akvariym е сравнително близо до Watergarden Istanbul дали има как да се стигне от хотела ни до двете с кола или има ли изобщо вариант да се придвижа между двете места или трябва да са в различни дни? Предполагам, че и там ще е доста натоварено? Watergarden Istanbul е парка с пеещите фонтани нали? Като го търся в googlemaps ми излиза, че е в някакъв мол също, там ли е или има друг обект със същото име? Искам да го видя, но тъй като не съм планувала други обиколки из азиатската част, не знам дали няма да е по-добре да го изключа? Дворецът Топкапъ съм склонна и да го прескоча, тъй като реално Долмабахче ми се струва доста по-интересен и по-красив - заради градините и самия стил, а е и на Босфора? Чудех се и разходката с кораб1е, кога да я направя и дали да е само дневна или да обмисля и нощна?

Връзка към коментар
преди 7 часа, viki_29 каза:

Аз всъщност си мислех, че аквариумите в Истанбул са само 2 -

Аквариумите са поне 4. За 4-тия няма много отзиви, че е далече а и имаше някакъв ремонт в него скоро.

 

преди 7 часа, viki_29 каза:

удех се тъй като доколкото виждам Истанбул аквариум ни остава доста в страни от всичко

В момента се ходи много лесно и бързо до него с Мармарай.

 

преди 7 часа, viki_29 каза:

а Sea Life Akvariym е сравнително близо до Watergarden Istanbul

Тук май объркахте аквариумите, освен ако и този в Мол Емаар не се казва Sea Life, но аз го знам като Emaar Aquarium. Ако става дума за него, то той наистина е близо до  Watergarden Istanbul.

 

преди 7 часа, viki_29 каза:

дали има как да се стигне от хотела ни до двете с кола

Разбира се, че може да отидете с кола, но най-прекият път до там е най-скъп с колата - през тунела Авразия, който е около 25 лири на посока.

 

преди 7 часа, viki_29 каза:

Чудех се и разходката с кораб1е, кога да я направя и дали да е само дневна или да обмисля и нощна?

Дневната разходка ще ви хареса повече според мен.

 

Стана някак хаотично в отговорите, та трябва да ги систематизираме.

Избройте всички забележителности, които искате да видите и аз ще се опитам да ги подредя по дни.

Връзка към коментар
преди 3 часа, Mary каза:

Аквариумите са поне 4. За 4-тия няма много отзиви, че е далече а и имаше някакъв ремонт в него скоро.

 

В момента се ходи много лесно и бързо до него с Мармарай.

 

Тук май объркахте аквариумите, освен ако и този в Мол Емаар не се казва Sea Life, но аз го знам като Emaar Aquarium. Ако става дума за него, то той наистина е близо до  Watergarden Istanbul.

 

Разбира се, че може да отидете с кола, но най-прекият път до там е най-скъп с колата - през тунела Авразия, който е около 25 лири на посока.

 

Дневната разходка ще ви хареса повече според мен.

 

Стана някак хаотично в отговорите, та трябва да ги систематизираме.

Избройте всички забележителности, които искате да видите и аз ще се опитам да ги подредя по дни.

Обектите, на които сме се спряли и задължително искаме да посетим са: Света София, Синята Джамия, водохранилището Йеребатан, желязната църква Свети Стефан, Долмабахче с харема, разходка с корабче по Босфора, небостъргачът Сапфир, кафето Пиер Лоти и поне един аквариум. Мисля, че предпочитаме да видим аквариума Sea Life, точно заради водния  тунел, откъдето отгоре се виждат рибите минаващи над нас. Ако има как и наистина си заслужава фонтаните на Watergarden Istanbul  и по възможност и кула Галата, ако има как да се вмъкне в програмата. За Watergarden Istanbul предполагам, че трябва да сме там вечерта, за да видим как светят самите пеещи фонтани. Ако Watergarden Istanbul остава много в страни от всичко и Принцовите острови са по-добрия вариант може да ги заменим, тъй като доколкото знам за островите ни трябва цял ден. Ако и двете няма как да ги включим може и от тях да се откажем. Някъде прочетох че от май до септември до Света София се прави нещо като 3D мапинг (светлинно шоу), не знам дали е красиво и си заслужава да се види? Исках да попитам и до колко часа има транспорт в Истанбул и е безопасно да се придвижва човек? Като цяло виждам, че обектите които сме си набелязали са в доста различни посоки и не знам дали наистина е изпълнимо да се видят за 4 дни и дали изобщо е удачно да се видят на едно ходене или ще се окаже, че само ще се придвижваме от една точка до друга и няма да успеем да видим качествено нищо? Не знам колко време приблизително отнема разглеждането на посочените обекти, така че ако имате съвети и препоръки ще се съобразя с тях. Планът ни е да пристигнем в петък още сутринта и към 9-10 часа най-късно да тръгнем към забележителностите. В понеделник се колебаем дали да изкараме още един цял ден в Истанбул, тъй като шофьора трябва да ни върне до София или по удачния вариант няма да бъде до обяд някъде да сме в Истанбул  и към 12-13 ч. да тръгнем за Одрин и от там след няколко часа обиколка да се насочим към България. Т.е. реално планираме да имаме пълни 3 дни в Истанбул, последният е под въпрос, според зависи от програмата. Мислим да си вземем Истанбулкард и да се предвижваме с нея из града. 

Връзка към коментар

Мисля да си пусна пакет към мобилния оператор, с който ще имам 500 MB и 500 безплатни минути в докато съм в Истанбул, т.е. ще имам интернет и googlemaps, но се чудех дали е желателно да си вземем и пътеводител или поне карта? Гледах, че се предлага само един вид пътеводител на National Geographic, но там не пише нито работно време на обектите, нито цени, а има само примерни насоки, без точна информация как да се придвижи човек до даден обект и на последната страница карта на метрото и трамвайте и по тази причина не ми хареса много, но все пак се чудя дали няма да ми е полезен?

Връзка към коментар
преди 32 минути , viki_29 каза:

Гледах, че се предлага само един вид пътеводител на National Geographic

Понеже станаха доста въпросите, ги отделих в нова тема.

Сега ще напиша само за пътеводителя, а после ще напиша и за програмата.

Ако си прочела нашият си, Магелански пътеводител, мисля няма да имаш нужда от друг.

 

преди 33 минути , viki_29 каза:

Мисля да си пусна пакет към мобилния оператор

Аз също винаги имам подобен пакет.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@viki_29

Ето и моето предложение:

Ден 1

Настанявате се и после тръгвате към Sea Life. До там се ходи с М1 - слизате на спирка Kocatepe - влизате в Мола и търсите аквариума. Проверете дали не продават комбинирани билети с още нещо.

След аквариума отново с метро - първо М1, а после с М2 се отправяте към Сапфир. Метрата се сменят са спирка Yenikapı.

След Сапфир, отново с М2, слизате на спирка Haliç, като на самата спирка също е хубаво - има красиви гледки над Златния рог от площадка над спирката.

Насочвате се към спирката на автобусите Haliç Metro и вземате автобус в посока Желязната църква. Много автобуси ходят до нея - описани са в пътеводителя. Спирката за слизане е Fener.

Разглеждате църквата, като не забравяте, че работи до 17 часа, а след това се насочвате към Пиер Лоти отново с автобус. Спирката е Teleferik Pierreloti, а автобусите можете да видите в пътеводителя, че да не ги преписвам.

Денят ви завършва там, като връщането е по обратния ред.

 

Ден 2

Сутринта рано с трамвай Т1 към Долмабахче - спирката е последната Kabataş, като от там има малко пеша до двореца. Предвидете време, че проверяват багажа на входа.

След двореца ви предлагам да направите разходка по пешеходната им улица Истиклял - препълнена е с народ обикновено, но и това трябва да се види. До нея ще стигнете със зъбчатата железница пак от Kabatas Station. С нея стигате до площад Таксим и продължавате пеша по Истиклял - пълно е с всякакви заведения, можете да ханпете нещо, ако сте огладнели и да продължите към Кула Галата. Дали ще се качите на нея зависи от това колко народ има да чакат, както и от това дали на вас ви се чака. Максимумът, който съм чакала за там е бил около час и половина - доста време е, но може при вас да има по-малко мераклии. Обикновено навалицата е преди залеза.

От там се спускате пеша до Еминьноню е се качвате на корабче за разходка.

С това денят ви ще завърши.

 

Ден 3

Рано сутринта Света София. Предполагам за 2-3 часа заедно с чакането, ако има такова ще приключите.

Отивате на Еминьоню е взимате корабче за Принцовите острови - избирате си само един от островите - предлагам някой от по-големите - Büyükada или Heybeliada. Мотаете се из острова 2-3-4- часа и вземате корабче на  Şehir Hatları и слизате на Kadıköy. От там с автобус 8А се насочвате към  Watergarden Istanbul. След като се нагледате на фонтаните или отново с автобус 8А към Кадъкьой и от там с Корабче към Еминьноню, или с маршрутка(долмуш) към Юскюдар и от там или корабче, или Мармарай.

 

Ден 4

Сутринта към Йеребатан и оглеждане на площад Султанахмед и ако искате Синята джамия.

След това може към Одрин, може към нещо друго.

 

Надявам се, че не пропуснах нищо от местата, които искате да видите.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ако Viki 29 успеят да изпълнят тази програма ще им кажа - Браво! Лично аз съм успяла да посетя всички тези места, но са ми трябвали поне две пътувания ..Обичам да се наслаждавам на всичко, което виждам, да не бързам и да гоня някакъв строг график. Мари ви е направила чудесна програма. Дано успеете!

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Огромни благодарности, преди да пиша тук си мислех че задачата с която съм се наела е непосилна и няма никакъв вариант да организирам без агенция подобна обиколка. Бях се отказала напълно. Наистина много много съм признателна за помощта и затова, че ми помагате да организирам един прекрасен и различен рожден ден до едно неповторимо място. 

преди 11 минути , Mary каза:

До нея ще стигнете със зъбчатата железница пак от Kabatas Station. С нея стигате до площад Таксим и продължавате пеша по Истиклял - пълно е с всякакви заведения, можете да ханпете нещо, ако сте огладнели и да продължите към Кула Галата. Дали ще се качите на нея зависи от това колко народ има да чакат, както и от това дали на вас ви се чака. Максимумът, който съм чакала за там е бил около час и половина - доста време е, но може при вас да има по-малко мераклии. Обикновено навалицата е преди залеза.

От там се спускате пеша до Еминьноню е се качвате на корабче за разходка.

С това денят ви ще завърши.

Исках да попитам за "зъбчатата железница пак от Kabatas Station" важи ли отново Истанбулкарт? И корабчета за разходка от Еминьноню до колко часа работят и четох, че има голям избор на фирми, но мисля че някъде из форума бях срещнала, че има 2 основни, които препоръчвате да се ползват, може ли да ми кажеш кой бяха? Корабчето после до изходната точка ли ни връща?

 

преди 17 минути , Mary каза:

Рано сутринта Света София. Предполагам за 2-3 часа заедно с чакането, ако има такова ще приключите.

Отивате на Еминьоню е взимате корабче за Принцовите острови - избирате си само един от островите - предлагам някой от по-големите - Büyükada или Heybeliada. Мотаете се из острова 2-3-4- часа и вземате корабче на  Şehir Hatları и слизате на Kadıköy. От там с автобус 8А се насочвате към  Watergarden Istanbul. След като се нагледате на фонтаните или отново с автобус 8А към Кадъкьой и от там с Корабче към Еминьноню, или с маршрутка(долмуш) към Юскюдар и от там или корабче, или Мармарай.

И като отидем Еминьоню лесно ли се ориентираме, кое корабче за къде е има ли някакви табели или табла? Има ли конкретна фирма и часовете на коребчетата и има ли къде да ги видим? Те казват ли къде са спирките или ние трябва да им кажем, че искаме да слезем на Kadıköy  и отново въпросът до колко часа най-късно може да останем, за да не се озовем в ситуация да не може да се приберем? Отделно около Watergarden Istanbul или по пътя на връщане има ли къде да се хапва и до колко часа работят заведенията като цяло и предлагат неща за хапване? И самия Watergarden Istanbul е нещо като парк с фонтани и светлинно шоу нали, т.е. има ли някаква зеленина градинки или само фонтаните?

Исках да попитам и магнитчета и сувенири, може ли да препоръчате откъде да купим? Някакви традиционни заведения за хранене или храни, който не трябва да изпускаме да опитаме? И като цяло за сладките работи и баклавичките за близки и познати, наистина ли е най-добре да се вземат от Одрин, тъй като ми казаха, че са по евтини или да не рискувам, ако там само определени дни продават и да си взема някъде от Истанбул? И исках да попитам в Одрин пак ли са толкова големи задръстванията и има ли къде да се паркира?Гледах, че част от екскурзиите ходят до някаква  църква там, но не знам и тя колко си заслужава и дали хората тук се отбиват и нататък или се фокусират върху прекрасния Истанбул?

Занам, че пак ви засипах с въпроси, за което се извинявам, предварително.

Връзка към коментар
преди 10 минути , Sonita каза:

Ако Viki 29 успеят да изпълнят тази програма ще им кажа - Браво! Лично аз съм успяла да посетя всички тези места, но са ми трябвали поне две пътувания ..Обичам да се наслаждавам на всичко, което виждам, да не бързам и да гоня някакъв строг график. Мари ви е направила чудесна програма. Дано успеете!

 

Ще се постараем, но ако преценим, че някъде ни харесва повече и ни е необходимо повече време ще пожертваме някоя забележителност, защото важно е човек да види и да се наслади местата, които посещава, както и ти казваш Sonita. Наистина програмата на Mary ми се струва прекрасна и включва всичко желано, но предвид че ще ходим за пръв път и може да имаме затруднения с транспорта, да се заблудим някъде или да има големи опашки някъде нищо не се знае 🙂 Sonita, а на теб харесаха ли ти всички тези забележителности и всички ли си заслужават да се видят, някакви съвети или препоръки за някоя от тях?

Връзка към коментар
преди 2 минути , viki_29 каза:

Огромни благодарности, преди да пиша тук си мислех че задачата с която съм се наела е непосилна и няма никакъв вариант да организирам без агенция подобна обиколка.

Истината е, че с агенция няма как да организирате подобна обиколка. :smile:

 

преди 2 минути , viki_29 каза:

Исках да попитам за "зъбчатата железница пак от Kabatas Station" важи ли отново Истанбулкарт?

За целия транспорт, който съм споменала важи Истанбулкарт, като тук изключвам тура по Босфора.

До 20 часа има корабчета на фирма Turyol. Разписание. Това ще е единственият ви вариант в случая, защото другите пътуват само следобед.

Тръгват от тук. Връщат ви там, откъдето са ви качили. На пристана има много викачи за частни корабчета, но не ви съветвам - обикновено се губи време с тях, че чакат да се напълни кораба и тогава тръгват.

Добре е да седнете в ляво, че се движи около брега.

 

преди 9 минути , viki_29 каза:

И като отидем Еминьоню лесно ли се ориентираме, кое корабче за къде е има ли някакви табели или табла?

Има различни пристани и на всеки от тях пише дестинацията и кога тръгва следващото корабче.

За Принцовите острови тръгват от тук. Фирмата и разписанието съм го дала при писането за връщането, но то реално е едно - просто гледате посоката, която ви трябва.

Казват имената на спирките, но е добре и да поглеждате - на всички пристани пише с големи букви името.

 

преди 14 минути , viki_29 каза:

Watergarden Istanbul

Това е голям фонтан в средата на Мол. Не е парк, макар на горното ниво да има и нещо като парк, но не е голямо и аз лично не бих го кръстила парк все още. Има много заведения, та може да си хапнете и там.

Маршрутките са до късно със сигурност,  а за автобусите проверете в сайта на транспорта.

 

Магнити и сувенири - като тръгнете от Кула Галата към моста и пристанището на Еминьноню има много магазинчета за сувенири.

Ядене - на всеки метър има нещо за ядене. Писах скоро какво да се опита, та може да погледнете.

Баклава ще има и в Одрин, но лично за мен там е евтина, но не е моята.

Хубавата баклава се прави със скъпи продукти.

Не съм била в Одрин от поне пет години, та няма да се изказвам.

Хубаво е, че няма да сте в почивните дни, която градът е превзет от българи.

 

преди 11 минути , viki_29 каза:

Наистина програмата на Mary ми се струва прекрасна и включва всичко желано, но предвид че ще ходим за пръв път и може да имаме затруднения с транспорта,

Програмата ви е напълно осъществима.

Понеже ще сте за първи път, затова дадох почти на всички спирки местонахождението.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Mary още веднъж огромно благодаря, без теб нямаше да се справим 🙂 Отговори на всичките ми въпроси за момента, тъй като ще пътувам на края на другата седмица си запазвам правото, ако ми изникне въпросче пак да се обърна към вас мегаланци за помощ, а като се върна ще се похваля как съм се справила с реализацията на чудесния план 🙂

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
В момента, viki_29 каза:

а като се върна ще се похваля как съм се справила с реализацията на чудесния план 🙂

Ще чакаме разказ с картинки.

Разбира се, че можеш да питаш - тук има хора, които винаги ще помогнат.

Връзка към коментар
преди 23 часа, Mary каза:

а след това се насочвате към Пиер Лоти отново с автобус. Спирката е Teleferik Pierreloti, а автобусите можете да видите в пътеводителя, че да не ги преписвам.

Денят ви завършва там, като връщането е по обратния ред.

Исках да попитам Пиер Лоти всъщност едно заведение ли е или множество малки заведения наредени едно до друго по целия път? Предвид голямата популярност на мястото дали ще си намерим място да седнем или се чака известно време, за да се освободи място? Може ли да се направи някаква предварителна резервация? Само за пиене на кафе и похапване на нещо сладичко ли е подходящо мястото или може и да се вечеря? Цените нормални ли са или както всяка популярна дестинация по света са си туристически, заради популярността? На отиване до горе мислим от автобуса да ползваме кабинковия лифт - Истанбул карт важи ли и за него? След това отново с лифта ли се връщаме или е по-добре да се спуснем пеша и да видим нещо красиво по-пътя за надолу? Четох че е близо до гробищата, затова не знам колко е удачно това? Връщането до хотела ни ми го дава в два варианта: с 2 автобуса или автобус и трамвай, кое ще ми препоръчаш? И извинявай, четох пътеводителя и потърсих малко информация, но ми излизат повече неща на турски и не мога да се ориентирам до колко часа работят автобусите, трамвайте и метрото в града? Може би във всяка посока е различно, но можеш ли да ми дадеш съвет как да го проверя, за да планирам докога най-късно мога да остана на дадено място всеки един от дните?

Връзка към коментар
преди 4 минути , viki_29 каза:

Исках да попитам Пиер Лоти всъщност едно заведение ли е

Мисля, че е едно, ама нищо чудно да се е размножило.

Аз съм се качвала и слизала винаги с лифта - важи картата и за него.

Пеша пътя минава през гробище, но не е нещо неприятно - улиците са нормални.

 

Поне до 23 часа има транспорт със сигурност.

Отваряш сайта на транспорта.

Нарочно давам от версията на турски, че когато работи английската версия е по-лесно.

Избрах си автобус 8А.

Пиша го в полето:

01.png

 

Показва се следната картинка:

 

02.png

 

Кликвам на зеления бутон, който оградих в червено и се показва това:

 

03.png

 

В случая ни интересува първата колонка, където е показано разписанието за делничен ден, за събота и за неделя - това е важно, защото има автобуси с доста разредено разписание в почивните дни. Дадени са разписанията в двете посоки по отделно:

 

04.png

Скролваш надолу и виждаш кога са последните автобуси в посоката, която те интересува:

 

05.png

 

Сега да кажа, че това не винаги е вярно. Ха ха - имам предвид, че може да не са написани коректно данните, като липсват часове.

Все пак това да не ви плаши - единични са тези случаи, а и вие ще си ги проверите от тук и ако ви осъмни нещо - питайте.

 

преди 24 минути , viki_29 каза:

Връщането до хотела ни ми го дава в два варианта: с 2 автобуса или автобус и трамвай, кое ще ми препоръчаш?

Ако няма директен автобус от там, то автобус и трамвай ще е по-добре, защото трамваите работят до късно и са много редовни.

 

 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
На 12.06.2019 г. в 13:14, Mary каза:

След аквариума отново с метро - първо М1, а после с М2 се отправяте към Сапфир. Метрата се сменят са спирка Yenikapı.

Мерси отново за помощта с транспорта 🙂 Исках да попитам като сменям линиите на метрото трябва ли да си чекирам пак Истанбул карт?

 

Връзка към коментар
преди 4 минути , viki_29 каза:

Мерси отново за помощта с транспорта 🙂 Исках да попитам като сменям линиите на метрото трябва ли да си чекирам пак Истанбул карт?

 

Да.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Това вече няма как да го изчета цялото, но съм сигурен, че Mary го е направила, така че само ще вметна нещо.

 

Google Maps, като и другите подобни приложения, добре е да си свалиш поне още едно като Maps.me за навигация пеша, си работят и без Интернет връзка, просто трябва да си свалиш предварително карта за съответния район. Освен това ще ти е удобно от сега да си отбележиш обектите, които искаш да посетиш на картите и така ще можеш да се ориентираш по-лесно.
 
Ето тук е обяснено с клипчета как да го направиш.
https://support.google.com/maps/answer/6291838?co=GENIE.Platform%3DAndroid&hl=bg
https://geoawesomeness.com/top-offline-map-apps-navigation-android-ios-2019/

 

Пътеводителите и хартиените карти са неща от други времена, но може да си свалиш картите на метрото и трамваите, там какъвто друг транспорт ще използваш и всякакви други видове карти, каквито искаш също в телефона.
https://www.metro.istanbul/YolcuHizmetleri/AgHaritalari

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 12.06.2019 г. в 13:14, Mary каза:

продължите към Кула Галата. Дали ще се качите на нея зависи от това колко народ има да чакат, както и от това дали на вас ви се чака. Максимумът, който съм чакала за там е бил около час и половина - доста време е, но може при вас да има по-малко мераклии. Обикновено навалицата е преди залеза.

От там се спускате пеша до Еминьноню е се качвате на корабче за разходка.

 

Исках да те попитам за края на втория ден, който ще се  падне събота вечер, ако сме извадили късмет и сме успяли да посетим кула Галата, после ни посъветва да отидем за разходка с корабче по Босфора като стигнем пеша до Еминьноню.  И по-надолу ни препоръча тази фирма:

 

На 12.06.2019 г. в 14:05, Mary каза:

До 20 часа има корабчета на фирма Turyol. Разписание. Това ще е единственият ви вариант в случая, защото другите пътуват само следобед.

Тръгват от тук. Връщат ви там, откъдето са ви качили. На пристана има много викачи за частни корабчета, но не ви съветвам - обикновено се губи време с тях, че чакат да се напълни кораба и тогава тръгват.

Добре е да седнете в ляво, че се движи около брега.

Но в мегаланския пътеводител видях, че си написала, че Шехир хатларъ предлагат нощен дълъг тур под наименованието "Mehtap Gezileri" на цена от 20 лири HOP ON HOP OFF  тур по Босфора. Исках да те попитам дали това няма да е по-удачния вариант за нас, тъй като най-вероятно ще сме точно събота надвечер за разходката с корабче по Босфора. В сайта обаче нещо не откривам информация за този тур и часовете на тръгване?

Връзка към коментар

Вечерен тур от Еминьоню на Şehir Hatları мисля, че има има само през лятото . Тръгва в 18,25 от Еминьоню. Ако ви е удобен точно той - възползвайте се, но имайте предвид, че това е дълъг тур по Босфора и отива почти до Черно море. Обърнете внимание, че се връща от там доста късно в 0,10 часа. Затова и не ви го предложих.

 

Цитат

си написала, че Шехир хатларъ предлагат нощен дълъг тур под наименованието "Mehtap Gezileri" на цена от 20 лири HOP ON HOP OFF  тур по Босфора.

Тук си смесила двете фирми. Турът " Mehtap Gezileri" е този, който описах горе и който се връща на Еминьоню около полунощ. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 12.06.2019 г. в 13:14, Mary каза:

Отивате на Еминьоню е взимате корабче за Принцовите острови - избирате си само един от островите - предлагам някой от по-големите - Büyükada или Heybeliada. Мотаете се из острова 2-3-4- часа и вземате корабче на  Şehir Hatları и слизате на Kadıköy. От там с автобус 8А се насочвате към  Watergarden Istanbul.

Избрахме си остров Büyükada. А мястото откъдето трябва да хванем корабчето на Şehir Hatları същото ли е с място, на което ще ни оставя на идване корабчето на Тuryol?Исках да те попитам да съм сигурна, че правилно се ориентирам за разписанието, което си ни дала за Şehir Hatları, тъй като ще ходим в неделя, гледам часовете в последната табличка в колонка BÜYÜKADA ? За пътуването до там и обратно също не важи Истанбулкард нали? Четох, че пътуването в посока е около 1:30 часа, толкова ли е горе-долу? И на Kadıköy, в googlemaps ми излизат няколко варианта и не знам, точно кой е правилния (т.е. къде ни оставя корабчето), откъдето да вземем 8A?

В молът където се намира Watergarden Istanbul има ли нещо друго интересно, което си заслужава да се види освен фонтанът и исках да те питам има ли определен час за шоуто или просто когато и да отидем това е един голям пеещ фонтан, който си работи?

Също ме интересува тура с корабчето по Босфора горе-долу колко време продължава? (спряхме се на този по-краткия с Тuryol).

На Долмабахче ще ни препоръчаш ли да видим и харема, както си мисля или по-скоро не е нещо кой знае какво? Исках да попитам и там разходката горе-долу колко отнема, знам че е индивидуално, но ориентировачно, че си нямам и никаква представа колко е голям дворецът?

@Mary и последно да ни препоръчаш нещо друго, което си заслужава да видим, ако последния ден решим да се застоим повече в  Истанбул и сме успяли да изпълним програмата за предните дни? И имаш ли някакви други препоръки относно програмата за четирите дни, т.е. нещо да вмъкнем или да заменим по нея? 

Връзка към коментар

На различни места спират корабчетата на Turyol и на  Ş.Hatları - като застанете с лице към моста Галата - в ляво са едните, а в дясно другите.

Turyol също имат корабчета до островите, но са по-малко и лично аз повече харесвам тези на Şehir Hatları(при тях със сигурност се плаща с Истанбулкарт). 

 

Преди 1 час, viki_29 каза:

гледам часовете в последната табличка

Гледаш предпоследната таблица в едната посока и последната в другата посока.

Около час и половина е пътуването с този вид корабче. Има и едни по-бързи, но тръгват от друго място и няма такава наслада пътуването с тях.

 

Преди 1 час, viki_29 каза:

И на Kadıköy, в googlemaps ми излизат няколко варианта и не знам, точно кой е правилния (т.е. къде ни оставя корабчето), откъдето да вземем 8A?

Кораба ще спре тук, а автобуса тръгва от тук. Там, откъдето тръгва автобуса си е направо като автогара, но не се стряскайте, просто имайте готовност, ако не се ориентирате веднага, да покажете на някой номера на автобуса и да питате къде точно е спирката. На пероните отпред са написани автобусите, които тръгват от там, но всеки тръгва от разрична спирка по продължение на перона - т.е. един зад друг са доста автобуси.

 

Преди 1 час, viki_29 каза:

В молът където се намира Watergarden Istanbul има ли нещо друго интересно

Не. Има магазини и заведения. Фонтана работи вечер на определен час. Часовете са написани на табло до фонтана. Със сигурност на точно и на половина имаше музика и светлини.

 

Преди 1 час, viki_29 каза:

Също ме интересува тура с корабчето по Босфора горе-долу колко време продължава?

Около час и половина.

 

Преди 1 час, viki_29 каза:

На Долмабахче ще ни препоръчаш ли да видим и харема, както си мисля или по-скоро не е нещо кой знае какво? Исках да попитам и там разходката горе-долу колко отнема, знам че е индивидуално, но ориентировачно, че си нямам и никаква представа колко е голям дворецът?

Аз съм влизала и в харема, та ако не сте влизали в друг харем - вижте го, но основната сграда е доста по-впечатляваща. Но предвид, че едва ли пак ще отидете, то вижте го - няма да ви отнеме много време.

Общо бих казала около два часа заедно със снимките из двора.

 

Преди 1 час, viki_29 каза:

последно да ни препоръчаш нещо друго, което си заслужава да видим,

Ще помисля какво още можете да включите и ще пиша пак по-късно.

 

Преди 1 час, viki_29 каза:

И имаш ли някакви други препоръки относно програмата за четирите дни, т.е. нещо да вмъкнем или да заменим по нея? 

За нещата, които искате да видите, това е оптималната програма. Не мисля, че ще можете да видите още нещо, защото се губи доста време в път.

А дали да замените нещо ... не мога да кажа - това са вашите интереси.

 

Предвид, че Истанбул е толкова близо и ако ви хареса(че не на всички им харесва), ще се върнете пак и ще видите други места.

 

Можеш да прочетеш моята тема и да избереш нещо от нея - аз се стремя да описвам уж подробно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.