Прескочи до съдържание

Малко Камбоджа, повече Южен Виетнам през декември - моята програма


frequent_flyer

Препоръчани мнения

Здравейте,

 

След необичайно импусливно решение предвид юнската промоция на Qatar, се озовахме с мулти-сити София-Сием Реп -> Сайгон-София. 5 месеца предварително за пътуване, независимо от дестинацията е много извън комфортната ми зона, но пък това дава възможност за дълго планиране и доизпипване на програмата. А кой знае, може и да ни хареса - все пак казват, че планирането е половината (хм?) от удоволствието. 

 

Искам да благодаря на всички членове на форума, които са създавали и отговаряли в тема, подобна на тази. Това вече доста ми помогна при голяма част от програмата и изпипването на някои детайли като пословично скъпия полет Сием Реп-Сайгон, например. Затова ще спестя този тип въпроси. 

 

Остават обаче още малко неясноти и ще съм благодарен ако по-опитните пътешественици хвърлят малко допълнителна светлина в тунела.

 

Ще започна с примерната програма и няколко базови уточнения преди това:

 

- Тотал: 14 дни и половина (пътят се изключва). 4 планирани нощувки в Сием Реп, 10 във Южен Виетнам. 

- Спряхме се на Южен Виетнам, тъй като според доста източници времето в Централен и Северен в началото на декември не е никак благоприятно - може ли някой да потвърди?

- Пътуванията между отделните точки ще се осъществят с VietJet - местната НТА, доколкото това е възможно, поне на този етап влакове и автобуси не се предвиждат с цел оптимизация на времето;

- Не сме от най-амбициозните пътуващи - наясно сме с мащабите на Виетнам и с това, че няма да успеем да видим всичко, дори и да се ограничим само до Южната част. 

Концепцията за slow travel ни е по-близка. 

 

Day 1 (Nov 28) Flights to Cambodia 
Day 2 (Nov 29) Siem Reap - arrival in the afternoon
Day 3 (Nov 30) Siem Reap - Rest day
Day 4 (Dec 1) Siem Reap - Голям Кръг
Day 5 (Dec 2) Siem Reap - Малък Кръг 
Day 6 (Dec 3) Siem Reap - Ho Chi Minh - arrival in the afternoon 
Day 7 (Dec 4) Ho Chi Minh - Делтата на Меконг
Day 8 (Dec 5) Ho Chi Minh - Тунелите Ку Чи
Day 9 (Dec 6) Ho Chi Minh - Phu Quoc - arrival in the afternoon 
Day 10 (Dec 7) Phu Quoc - explore the island
Day 11 (Dec 😎 Phu Quoc - explore the island
Day 12 (Dec 9) Phu Quoc - explore the island
Day 13 (Dec 10) Phu Quoc - HCMC - Da Lat - ПРОБЛЕМ! - кацане в Сайгон и нов полет до Да Лат - няма директни полети 
Day 14 (Dec 11) Da Lat - планински тур
Day 15 (Dec 12) Da Lat - кафени плантации / френска колониална архитектура
Day 16 (Dec 13) Da Lat - Ho Chi Minh - arrival in the morning - free day in HCMC
Day 17 (Dec 14) Flight to Doha - long layover in Doha
Day 18 (Dec 15) Flight to Sofia - arrival at noon 

 

Няколко проблема/затруднения/въпроси, за които ще съм благодарен за разяснения:

 

* Храмовете в джунглата около Ангкор Ват - Beng Mealea? Тълпите туристи около храмовете ме притесняват - затова се разтърсих за интересни и автентични храмове, намиращи се в джунглата. Намерих инфо за този, който е разположен на около 40км от комплекса - Beng Mealea. Дали имате идеи за други такива и лични впечатления от тях? 

* Полетите до Сием Реп на отиване са 3, като между втория и третия има дълъг престой в Ханой (около 8 чАса) - за да излезем и направим бърза обиколка, ще е необходимо закупуване на multiple entry visa, имайки предвид, че след Камбоджа отново се връщаме във Виетнам, нали? 

* Дали някой има пресни впечатления от Да Лат? Не намерих почти никакво инфо във форума. Изглежда ми като логична и по-малко популярна спирка (заради френската колониална архитектура, кафени плантации и мек планински климат) при положение, че се ограничаваме само до Южен Виетнам? Дали не пропускам друга интересна дестинация в района (изключвам еднодневните турове, тръгващи от Да Лат)? Всякакви лични впечтления са добре дошли.

* Фу Куок - на хартия всичко звучи чудесно - тропически остров, идеален за релакс. Такава ли е реалността все още или масовият туризъм не е пощадил и този остров? Забелязвах по-рано през годината масови оферти за полети до него от Русия, скандинавските страни и т.н. Любопитно ми беше доколко замърсяването и туризмът се усещат и виждат на Фу Куок и дали има зони, където те са по-малко осезаеми? 

* Общи коментари по плана?

 

Благодаря на всички, които имат търпението да изчетат поста и да помогнат със своя опит. 🙂

 

 

 

Връзка към коментар

Ето това са храмовете, които ние правихме:

Тълпите са основно при малкия тур, но не очаквайте в другите храмове да сте сами. Там също си има достатъчно количество хора. Маркираният храм в синьо не трябва да бъде изпускан. Не е необходимо да се обикалят всички храмове, изберете си по снимки тези, които ви харесват и направете само тях. Само уговорете предварително с водача на тук-тука, как да ги обиколите, за да намалите срещата с тълпите. 

 

Siam Reap-Small tour A - work time 5.30 am-5 pm Angkor Wat Temple – Prasat Kravan – Banteay Kdei  Ta Phrom (Tomb Raider temple)  Ta Keo–– Angkor Thom, /incl. Baphuon, South Gate, Bayon (smiling faces temple), Phimeanakas, Sour Proath, Phreah Palilay, Elephant Terrace and Leper King Terrace Temples/- Thommanon - Chau Say Tevoda and Phnom Bakheng /have to be there before 16.30/.

 

Siam Reap – Big circle - Preah Khan – Neak Pean – Ta Som– East Mebon– Banteay Srei (Lady's or Pink sandstone temple) +Kbal Sean + Pre Rup – Sras Srang(Kbal Spean + Banteay Srey ) ( Big Tour )  

 

 Siam ReapRoluos Group – incl. Preah Ko, Bakong. and Lolei + Beng Melea (Indiana Jone's temple)+ Kompong Phluk /floating village + flooded forest/, Tonle Sap lake sunset. 

 

Siam Reap – Phnom Kulen waterfalls incl. lindas carvings and reclining Buddha.

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар

Beng Mealea преди десет години го гледахме сами. Постепенно и там почнаха да ходят повече туристи (за там сме виновни и ние, които пишем в интернет от години "ходете там ,няма хора" 😄 ) Този февруари вече имаше доволно хора (не като близките храмове, но не очаквайте идилия). Може би най-добри са шансовете за малко хора на Koh Ker, обаче е доста далечко. 

Изпозлвайте максимално времето на обед да гледате храмове, когато ораганизираните групи ги водят на обяд. 

 

За виетнамска виза във вашия случай най-добре мултипъл да. Покана от cheapvietnamvisa.net 

 

Фу куок се развива със седмици, за щастие е доста голям и има още доста накъде да поема наплив от туристи. С този скъп тайландски бат много турсити се ориентираха натам. Най-вероятно ще ви хареса щом не сте ходили по други подобни места. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Преди да разкажа за Далат, давам съвет.

Размени си дните за пътуване - първо идете в Далат от Сайгон, билетите, без прекачване са без пари. Ако летите Фукуок-Сайгон-Далат, хем, много загуба на време, хем- по-скъпи.

Далат е много красиво градче, със самолет е на 40 мин. път от Сайгон, а с автобус - на 6-7 часа.

Ето тук, гледаме за билети всякакви.

Ние спахме в този хотел, има топъл закрит басейн, стаите са хубави, на центъра е. Вечер може човек да се пошматка.

 

Какво  ми беше интересно в Далат:

 

Пазарът - ако си бил на този в Сайгон, приличат си. Само че, на онзи, гвоздеят на програмата е Дуриан, а тук - ягоди. В този район има много оранжерии за ягоди и си имат по всяко време.

 

2.jpg.ca36580374944037c08bf002f3d73db6.jpg

 

Лудата къща - всички ходят да я гледат. Тя е хотел, там също може да се спи.

 

image.png.7dd7aa44b591a9358a0dcc9f82c07122.png

 

Манастирът Чук Лам - Trúc Lâm Đà Lạt Zen Monastery

 

image.png.75a5dfd3fec2c2a495d64b2701553678.png

 

До него има лифт, водят го за най-дълъг в Азия, не знам, дали е така. Около 2-2,5 км. е дълъг, гледките отгоре са супер.

 

image.png.7802b1b40698f430d4b0a9d9de732b6b.png

 

Църквата Св. Николас:

 

image.png.39ebde0efa45235d8eefa1334077c961.png

 

Нас ни водиха на два красиви водопада, единият е близо до Далат - Datanla waterall. Мястото е доста урбанизирано и туристичедко, водопадът е на няколко нива.

 

image.png.be2b7308407d055b37f69e58ecba8dc9.png

 

Има интересна атракция - спускане към водопада с двуместни колички, които вървят по релсов път.

 

Другият водопад е на около час път с кола от Далат / около 50 км/ - Pongour falls

 

 Лично на мен, този ми хареса повече.

 

image.png.5d014e1a72deb4985a2a3b16ba6a50e1.png

 

image.png.887ebb6220760d7773f3f8778c97f752.png

 

Bao Dai Summer Palace - дом - музей на последния император на Виетнам - Бао Дай. Моето мнение е, че спокойно може да се пропусне.

 

image.png.2535007c4e0ade541eb3a9553831b9b7.png

 

Като гледам времето, което сте предвидили за Далат, манастира, двата водопада и шматкането из трада, тъкмо се побират.

Имаше и някакви паркове, градина на любовта или нещо подобно, пропуснахме го.

 

Ако имаш въпроси - питай спокойно, ще отговоря, колкото мога.

 

 

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към коментар
На 27.06.2019 г. в 13:52, AlexandraKo каза:

 

image.png.7dd7aa44b591a9358a0dcc9f82c07122.png

 

Цитат

image.png.75a5dfd3fec2c2a495d64b2701553678.png

 

До него има лифт, водят го за най-дълъг в Азия, не знам, дали е така. Около 2-2,5 км. е дълъг, гледките отгоре са супер.

 

image.png.7802b1b40698f430d4b0a9d9de732b6b.png

 

image.png.39ebde0efa45235d8eefa1334077c961.png

 

 

image.png.be2b7308407d055b37f69e58ecba8dc9.png

 

image.png.5d014e1a72deb4985a2a3b16ba6a50e1.png

 

image.png.887ebb6220760d7773f3f8778c97f752.png

 

image.png.2535007c4e0ade541eb3a9553831b9b7.png

 

Най-дългият лифт не само в Азия, но и в целия свят е на Фу Куок (8 км).

 

Относно Фу Куок - потуристичва се с много яростни темпове. Прогнозите са да измести Ня Чанг като водеща плажна дестинация в съвсем близкото бъдеще. Наистина жалко за готиното островче. Много приятно местенце, което скоро ще бъде заличено заради пословичната човешката ненаситност към печалбарщина и произтичащите зловредни последици от миграциите на туристическите орки 😞 Препоръчвам да се посети, докато все още има някакъв облик. Логистиката на острова обаче е малко сложна, защото на практика липсва местен транспорт. Между основните атракциони има автобуси (ако не се лъжа, даже май са безплатни), но хубавите места са встрани от утъпканите пътеки. Най-добрият вариант за гъвкаво и бюджетно обикаляне е да се наеме скутер. Но в никакъв случай не се подлъгвайте да посещавате Phu Quoc Safari - изключително надценена туристическа простотия. Аз още не мога да измия това срамно петно в досието ми на иначе осъзнат пътуващ :(( 

Редактирано от Meidj
Нещо се сбъга форматирането на цитатите. Не мога да го оправя...
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.