Прескочи до съдържание

Въпроси относно Кипър


Препоръчани мнения

Здравейте,

 

Предстои ми за първи път почивка в Кипър, за една седмица през септември в района на Агия Напа и Протарас. Имам въпроси и ще помоля по-запознатите да ми помогнат 🙂 Целта ми е освен посещението на красиви плажове да посетя и исторически обекти. Обожавам архитектурата и бих искала посетените обекти да са в тази насока.

 

1.  Исторически обекти в бизост до Агия Напа на около 100 км и достъпни и с автобус ? 

За сега съм набелязала :

В Ларнака - църквата “Свети Лазар“, Хала Султан Теке, Акведукта, Замъка Ларнака, Древен Китион- четох, че е извън града има ли транспорт до там от Ларнака?

В Никозия -  Крепостните стени, улица “Ледра“,  Катедралата “Света София“- джамия “Селимийе“, Буюк Хан, Портата на Фамагуста, катедралата “Свети Джон“, 

В Фамагуста/Газимагуша - “Свети Николай“, крепостните стени и стария град.

Други - Кейп Греко, Ниси бийч, Фиг трее бийч, Моста на влюбените.

Препоръчайте ми в близост ако знаете други плажове, които си заслужават и места с красива гледка.

 

2. Има ли транспорт от Агия Напа или Протарас до Северен Кипър- Газимагуша? / гледах автобус тур "Red Buss" някой ползвал ли го е? Или друг начин за посещение ?

 

3. Трябва ли ми задграничен паспорт за Северен Кипър и после при връщането в Южен? Или се минава само с лична карта? / Идеята е да се отиде до Северен Кипър за един ден без нощувка/ 

 

4. За пешеходното преминаване  от Южен Кипър в Северен Кипър в Никозия трябва ли ми паспорт на някой отпунктовете?

 

5. Има ли някакви други особености относно Северен Кипър и връщането в Южен?

 

6.Предложение за пътуване с кораб с начална точна Агия Напа /гледах капитан Марко/, но бих желала ако е възможно да е с повече време за свободно плуване 2-3 часа?

 

7. Някой възползвал ли се е от гмуркането и плуването с риби? Да ми дадете насоки и препоръки?

 

6.Осъществима ли е програмата ? Първи ден при кацането обиколка на Ларнака после спане в Агия Напа, втори ден посещение на Фамагуста, трети ден Никозия, четвърти ден обикаляне и плаж около Агия Напа, пети ден пътуване с кораб и разходка из Протарас, и следващите дни са със свободна програма.

 

Благодаря Ви за отделеното внимание, ще се радвам на предложение, идеи и съвети. Бих се радвала ако ми помогнете и с организирането на пътуването с автобус. Хубав ден и слънчево лято на всички!

Връзка към коментар

По въпроси от 2 до 5 има доста информация във форума. За начало виж темата Бързи въпроси за Гърция и Кипър. 

Преминаването на граничен пункт е или с лична карта, или с паспорт, не и двете, само единия документ си избери и само него трябва да показваш всеки път. 

Северен Кипър далеч не е само град Фамагуста. За 1 ден може да се разгледа набързо Фамагуста. По принцип в Кипър всички се движат с коли, обществения транспорт не е много добре развит. Не знам какъв има от Агия Напа до Фамагуста. Според мен е най-сигурно да си платиш на тур. агенция такъв бус тур, какъвто си гледала. Аз съм виждала тези червени тур. автобуси в туристическата зона във Фамагуста. 

Дали е осъществима програмата зависи много от времето. В градовете и във вътрешността ще бъде традиционна жега над 30 градуса, на крайбрежието евентуално може да има бриз и някой градус надолу. В гръцки Кипър пейзажът е общо взето пустинен, голо, равно и жесток пек, докато в Северен Кипър природата е по-хубава, по-зелено, има ниски планини, гора и т. н. Та на 33-34 градуса няма да ти е приятно да се мотаеш из Никозия и Фамагуста, така че ще прецениш на място кога къде да ходиш. Общо взето всички гледат да са близо до климатик.

В Агия Напа ще е лудница от туристи, там е подобно на Слънчев бряг, но без високото строителство. 

Най-хубавите плажове и места с гледки са на полуостров Карпаз в Северен Кипър. Ако имаш възможност, раздели си нощувките и си организирай поне част от престоя в Северен Кипър, напр. в/около Кирения или Фамагуста. Заливът на Фамагуста има хубави плажове, има и някои хотели там. 

Много още мога да пиша за Кипър, тъй като съм обходила целия остров без Пафос, а съвсем наскоро с приятели направихме двуседмична почивка във вила на Средиземно море в Северен Кипър. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, Jenbel каза:

По въпроси от 2 до 5 има доста информация във форума. За начало виж темата Бързи въпроси за Гърция и Кипър. 

Преминаването на граничен пункт е или с лична карта, или с паспорт, не и двете, само единия документ си избери и само него трябва да показваш всеки път. 

Северен Кипър далеч не е само град Фамагуста. За 1 ден може да се разгледа набързо Фамагуста. По принцип в Кипър всички се движат с коли, обществения транспорт не е много добре развит. Не знам какъв има от Агия Напа до Фамагуста. Според мен е най-сигурно да си платиш на тур. агенция такъв бус тур, какъвто си гледала. Аз съм виждала тези червени тур. автобуси в туристическата зона във Фамагуста. 

Дали е осъществима програмата зависи много от времето. В градовете и във вътрешността ще бъде традиционна жега над 30 градуса, на крайбрежието евентуално може да има бриз и някой градус надолу. В гръцки Кипър пейзажът е общо взето пустинен, голо, равно и жесток пек, докато в Северен Кипър природата е по-хубава, по-зелено, има ниски планини, гора и т. н. Та на 33-34 градуса няма да ти е приятно да се мотаеш из Никозия и Фамагуста, така че ще прецениш на място кога къде да ходиш. Общо взето всички гледат да са близо до климатик.

В Агия Напа ще е лудница от туристи, там е подобно на Слънчев бряг, но без високото строителство. 

Най-хубавите плажове и места с гледки са на полуостров Карпаз в Северен Кипър. Ако имаш възможност, раздели си нощувките и си организирай поне част от престоя в Северен Кипър, напр. в/около Кирения или Фамагуста. Заливът на Фамагуста има хубави плажове, има и някои хотели там. 

Много още мога да пиша за Кипър, тъй като съм обходила целия остров без Пафос, а съвсем наскоро с приятели направихме двуседмична почивка във вила на Средиземно море в Северен Кипър. 

 

Благодаря Ви за отговорите! Ще помисля над програмата. Хубав ден!

Връзка към коментар

Има автобус от летището на Ларнака през града, който ходи до Агия Напа и Протарас. На самото летище има доста информация + разписание на автобусите, а билети се купуват от шофьора. Септември е активен сезон там и извънградски автобуси също има. Колкото до Red Bus,  както навсякъде Hop on/off автобуси с открит покрив и различни маршрути на различни цени - изберете това което ви устройва. 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.