Прескочи до съдържание

Саламанка, Валядолид и Самора за 2 дни от Мадрид


Фил

Препоръчани мнения

Както бях споменал в една друга тума ето тук  появи се една възможност и вече съм се обзавел с билети като на 19.09 четвъртък с полети през Франкфурт вечерта кацам в Мадрид, а после в неделя 22.09 вечерта се прибирам с Wizz от Мадрид за София.  
Така имам на разположение петък, събота и неделя до към 18:00ч. (полетът ми за София е в 20:25). 
Както споменах в другата тема - в Мадрид съм бил няколко пъти, в Толедо също съм ходил, затова остана да се огледам за разни други възможности наоколо.

Покрай съобщението на koliob за намаленията на Expedia за Things to do си харесах (през канадската версия) една еднодневна екскурзия  Авила, Сеговия и Ел Ескориал , която смятам да направя в петък 20.09 

image.png.c113056e46c87c0cab8867115fb1353d.png

Така ми остават събота и неделя и планът ми е, придвижвайки се с автобуси/влак да направя следното кръгче

image.png.12b245300b7325b9c8bee1cebde11abe.png


като посетя:

Валядолид
image.png.d79c18d963228cffeac86cc0911908cd.png

Самора 

image.png.7a4f27da29301bc02dfe9c85ed80d2bd.png

 

и Саламанка
image.png.93747701faf30720e298716ba53911fd.png

 


Нямам намерение да влизам по музеи и галерии, искам просто да се разходя в старите части на градовете и да усетя атмосферата им.

Основинят ми въпрос е как е по-удачно да разпределя времето, дали 

    -  а) събота рано сутринта да тръгна от Мадрид към Валядолид, да поразгледам, късния следобед да отпътувам за Самора, да преспя там и неделя сутринта да отпътувам за Саламнка, където да остана до към 15:00ч. и после да потегля за Мадрид 
или да завъртя наобратно
    - б) събота рано сутринта да тръгна от Мадрид към Саламанка, да поразгледам, късния следобед да отпътувам за Самора, да преспя там и неделя сутринта да отпътувам за Валядолид, където да остана до към 15:00ч. и после да потегля за Мадрид 

Също така се чудя, ако така очертана програма е много напрегната, дали да не пропусна Самора, а вместо нея,  по пътя между Валядолид и Саламанка да не се спра в Тордесияс, да видя къде испанците и португалците са си разделили Новия свят? 

Приемам всякакви съвети и идеи по отношение на маршрута, на транспорта, кулинарните изкушения, и въобще разни неща, които да не пропусна по трасето.



 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Не съм била по този край, та ми стана интересно 🙂 И за да не е съвсем спам - попаднах на това: Европейски маршрут Ар Нуво, защо са включени и извъневропейски градове - не знам. Това за Самора.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 33 минути , bulpa каза:

Не съм била по този край

Именно, и аз понеже още не съм бил и чакам да се включат хора, които вече са били по този край :wink:

 

( Освен ако вече не ме бойкотират, защото съм се изложил и съм предал магеланските ценности като съм си ангажирал готова еднодневна екскурзия за първия ден, вместо да си обикалям самостоятелно :rolleyes::grin:  )

  • Смея се 1
Връзка към коментар

Посещавала съм Авила, Сеговия и Ел Ескориал в различни дни. Тур на трите в един ден не е ли много претупано?

Нощувала съм само в Саламанка. Нормалните влакове вземат разстоянието Мадрид - Саламанка за около 3ч.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

3-те града Ваядолид, Самора, Саламака ми се виждат доста, без значение как се въртят. Единствено би било удачно, ако може Самора да не е по средата. В твоите планове тя винаги е по средата и се нощува, а от трите града, тя е най-малко интересна и би трябвало да имаш най-малко време там.

Саламака е много хубав град и е грехота да му оставиш 3-4 часа и то сутрин-обедно време.

В Тордесияс не съм ходил и не знам какво има и дали си струва.

 

За храна не знам от къде да започна. Не помня дали си фен на виното, но около тези градове има страхотни вина, по-различни сортове като garnacha и tinta de toro, а зоните които са интересни са toro и ribera del duero. И от двете зони вината са често по 14-15 алкохолни градуса.

 

Ядат се печени прасенца и агнета, имат много добри хамони и ломо иберико  в Саламака, а по-типични яситя са тези:

 

Chanfaina- локално ядене, има го и в Португалия и Ю. Америка, агнешко месо, картофи и др,  Patatas revolconas и локланата емпанада наречена Hornazo salmantino.

Десерта Bollo Maimón

 

 

Забравих за кашкавалите.

Особено от Самора има много и все хубави овчи и козе.

Само от Самора  участват по 17-18 вида в World Cheese Awards.

 

Та дори само с хамони, кашкавали и вино може да се изкара доста добре.

 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Благодаря много за споделеното :smile3:

преди 5 часа, Alexander каза:

3-те града Ваядолид, Самора, Саламака ми се виждат доста, без значение как се въртят. Единствено би било удачно, ако може Самора да не е по средата. В твоите планове тя винаги е по средата и се нощува, а от трите града, тя е най-малко интересна и би трябвало да имаш най-малко време там.

Саламака е много хубав град и е грехота да му оставиш 3-4 часа и то сутрин-обедно време.

 

Е, аз точно защото Самора е най-малка, мислех да оставя за нея само късната вечер преди нощувката и ранната утрин, преди да потегля за следващия град, пък и географски се пада между Валядолид и Саламанка и така искам да си спестя връщане, затова е по средата на програмата ...  Освен това аз по принцип предпочитам, при възможност, да спя в по-малки градчета - едно че обикновено (макар и не винаги) е малко по-евтино и второ - че е някак по-уютно. 
ОК, ще го дообмисля пак, може и да отпадне Самора. 

А по отношение на Саламанка и Валядолид - кой от двата града заслужава повече време/внимание?  Саламанка ли? :rolleyes:
Ако Саламанка е по интересна и се откажа от Самора, може събота сутринта да потегля от Мадрид за Саламнка, да преспя там и неделя сутрин да потегля за Валядолид (евентуално с кратка спирка в Тордесияс) 
 

Цитат

дали си фен на виното, но около тези градове има страхотни вина, по-различни сортове като garnacha и tinta de toro

Фен съм, фен съм - ще гледам да ги проверя тези винца, мерси! :smile3:
 

Цитат

 

Chanfaina- локално ядене, има го и в Португалия и Ю. Америка, агнешко месо, картофи и др,  Patatas revolconas и локланата емпанада наречена Hornazo salmantino.

Десерта Bollo Maimón

 

Записвам ги в бележките за пътуването. :smile3:

Връзка към коментар

Саламанка е безспорен победител за мен от изброените. Освен, че е красив, има супер атмосфера по кръчмите и баровете, все пак е студентски град и е третия с най-голяма концентрация на студенти процентно. 1 и 2 са Гранада и Ла Лагуна.

Аз бих избрал вариант за 1 ден в Саламанка с нощувка там и втори ден в другите две от трите места - Ваядолид, Самора и Тордесиас както и да ги комбинираш.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

С оглед на оптимизиране на времето бих погледнала за вариант връщане от Саламанка с автобус директно към летището в Мадрид, но цените не бяха особено бюджетни, когато аз ходих. Един ден Сеговия/Авила и Ескориал ми звучи невероятно чак, не знам какво изобщо ще видите. По времената преди нискотарифните авиолинии бях правила организирана екскурзия Авила/Сеговия за ден и за двете останах с чувството, че не ми е било достатъчно времето, а само Ел Ексориал си изисква няколко часа...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 18 минути , Carrie каза:

С оглед на оптимизиране на времето бих погледнала за вариант връщане от Саламанка с автобус директно към летището в Мадрид, но цените не бяха особено бюджетни, когато аз ходих.

Обмислям го и този вариант, то даже се оказва, че май няма автобус  Мадрид-Саламанка (или обратно) от друго място в Мадрид, освен от/до летището ... :rolleyes: , или поне аз не мога да открия, колкото и да рових. 

Цитат

Един ден Сеговия/Авила и Ескориал ми звучи невероятно чак, не знам какво изобщо ще видите. По времената преди нискотарифните авиолинии бях правила организирана екскурзия Авила/Сеговия за ден и за двете останах с чувството, че не ми е било достатъчно времето, а само Ел Ексориал си изисква няколко часа...

Ами ще видим ... каквото са предвидили амигосите от AmigоTours в дейтрипа :wink: - тръгва се сутринта в 7:30 и екскурзията трае 11 часа, тук има описание - цък

Връзка към коментар

Защо се търсят автобуси?

С тях пътя Мадрид-Саламанка е 2,30 до 2,45 часа зависи от къде се хваща летище, Монклоа, автогара юг-М. Алваро с цени над 20 евро, а с бърз влак от гара Чамартин  е 1,5 часа на цена 12 евро. Това е цена за предната събота и неделя, за 22.09 няма цени, вероятно ще излязат всеки момент.

 

Връщането от Саламанка  с бърз влак име сутринта или вече е късно за хващане на самолета, та май ще е по-добре да е както казах Саламанка  първа. Не съм гледал как са билетите от Ваядолид за Мадрид.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Фичо каза:

Обмислям го и този вариант, то даже се оказва, че май няма автобус  Мадрид-Саламанка (или обратно) от друго място в Мадрид, освен от/до летището ... :rolleyes: , или поне аз не мога да открия, колкото и да рових. 

Тези имат опции и до Madrid Moncloa и Madrid Estación Sur, друг е въпросът колко има смисъл https://www.avanzabus.com

 

преди 8 минути , Alexander каза:

Защо се търсят автобуси?

С тях пътя Мадрид-Саламанка е 2,30 до 2,45 часа зависи от къде се хваща с цени над 20 евро, а с бърз влак от Чамартин  е 1,5 часа на цена 12 евро. Това е цена за предната събота и неделя, за 22.09 няма цени, вероятно ще излязат всеки момент.

От Chamartin до Barajas T4 с градски транспорт e поне 40 мин, не излиза кой знае колко по-бързо тази опция, определено е по-бюджетен вариант, вече зависи с колко багаж е човек и т.н., дали се търси удобство или оптимална цена 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

От Чамартин до Т1 от където ще лети с Уиз Фичо е 30мин с метра или метро и влак, пак са 30мин и по-евтино, а и пътуването с влака е много по-удобно спрямо автобуса.

Имам предвид да ходи с влак към Саламанка, нали и такъв вариант има, тя да е първа, така е още по-безсмислено да ходи до летището за да хваща автобус в събота.

Сега видях, че полета му е вечерта, аз мислех че е в 18 часа..

Важното е, че има различни варианти и може да си избере.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 27 минути , Alexander каза:

Защо се търсят автобуси?

С тях пътя Мадрид-Саламанка е 2,30 до 2,45 часа зависи от къде се хваща летище, Монклоа, автогара юг-М. Алваро с цени над 20 евро, а с бърз влак от гара Чамартин  е 1,5 часа на цена 12 евро. Това е цена за предната събота и неделя, за 22.09 няма цени, вероятно ще излязат всеки момент.

 

Ами защото ме е заблудило това, че за датите (21-22.09) ренфето ми дава влак за 2:52мин. и 25€ , а явно още е рано и не са излезли всички влакове...


image.png.430e22fe375ab4b82125630ee34019df.png

Връзка към коментар
преди 3 минути , Фичо каза:

Ами защото ме е заблудило това, че за датите (21-22.09) ренфето ми дава влак за 2:52мин. и 25€ , а явно още е рано и не са излезли всички влакове...


image.png.430e22fe375ab4b82125630ee34019df.png

Сега започват да пускат точно, за октомври няма дори и този влак, но за предната събота 14.09 има повечко.

tren.JPG.95201d596958a8002c23867b5c1aef2e.JPG

 

Ако решиш да ходиш с влак ги дебни всеки ден по два пъти, до седмица ще излязат влаковете за 21-22.09

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 18 минути , Alexander каза:

 

tren.JPG.95201d596958a8002c23867b5c1aef2e.JPGАко решиш да ходиш с влак ги дебни всеки ден по два пъти, до седмица ще излязат влаковете за 21-22.09

Да, вече ми се поизясни, почвам да ги дебна .

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Имам и още една опция - организираната ми екскурзия в петък, 20.09, би трябвало да приключи в Ел Ескориал около 17:30 преди автобусът да тръгне обратно за Мадрид, та може вместо да се връщам с тях в Мадрид,  да си хвана влак още в петък вечерта от Ел Ескориал до Саламанка, там да имам две нощувки и неделя сутринта да тръгна за Валядолид и после следобеда от Валядолид да отпътувам за Мадрид и да си гоня вечерта полета за София.

Връзка към коментар
преди 6 минути , Фичо каза:

Имам и още една опция - организираната ми екскурзия в петък, 20.09, би трябвало да приключи в Ел Ескориал около 17:30 преди автобусът да тръгне обратно за Мадрид, та може вместо да се връщам с тях в Мадрид,  да си хвана влак още в петък вечерта от Ел Ескориал до Саламанка, там да запазя две нощувки и неделя сутринта да тръгна за Валядолид и после следобеда от Валядолид да отпътувам за Мадрид и да си гоня вечерта полета за София.

Щях да ти го предложа от Мадрид да отидеш още в петък в Саламанка, ама не посмях!

Ще е много добър вариант! Ето и влака от Ел Ескориал до Саламнка

18.42       20.43 2 h. 1 min. MD 18,70 € Turista Adulto ida  
 
                 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да дам и аз моите 5 стотинки по темата. От трите града съм посещавала единствено Саламанка, но за сметка на това толкова много ми хареса, че те насърчавам с две ръце да му отделиш поне един ден. Невероятна атмосфера, много красив град и с много младежки дух. Аз не бих пренебрегнала възможността да нощувам там, вечер е много интересно и забавно с толкова млади и позитивни хора.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

В общи линии се поизясни програмата, остават ми някои подробности да доизмисля. 

И така 

20.09 - петък 
Букнах си дневиня тур, за който съм споменал в началото   Авила, Сеговия и Ел Ескориал.  
Реших обаче да не се връщам до Мадрид и тъй като турът би трябвало да приключи около 17:30 в Ел Ескориал да се разходя около час в San Lorenzo de El Escorial (имало и интересен музей на кралсиките каляски , че и с ресторант с добри отзиви)  и в  18:42 да се метна на влак от Ел Ескориал за Саламанка, където трябва да пристига в 20:43.   Настаняване и вечерна разходка. 

21.09 - събота 
Съботата ми е за Саламнка, като тук  ми е едната чуденка - дали да потегля вечерта за Валядолид, че да видя и малко вечерен/нощен Валядолид, или да си запазя две нощувки в Саламнка и да потегля за Валядолид в неделя сутрин? 

22.09 - неделя
Имам малко повече от половин ден за разглеждане на Валядолид, като втората ми питанка е свързана с прибирането към Мадрид за вечерния полет на Wizz към София, който е в 20:25 .

Вариант 1 - с автобус 
image.png.23f6a6ccfda8f6fd5614cd25e3ad984e.png

Вариант 2 - с влак
image.png.ddc0354dd5a1444bf59689c0636563c9.png
като влакът пристига на северната гара Chamartin , откъдето смятам да си хвана градското Renfe - Cercanías до летището. 

Автобусът е малко по-евтин и ще ме откара директно до летището, но пък имам леки притеснения в неделя следобед да не заседнем в някое задръстване. :rolleyes:
Влакът пък е малко по-скъп, но пък е по-сигурен, освен това ще имам час повече във Валядолид, което май накланя везните в полза на железницата. 
Приемам мнения и съвети кое да избера. 

И още една питанка  @Alexander беше споменал, с билет от влака, може да се ползва безплатен билет за Cercanías. 
Прегледах линка с обяснението , където пише "AVE o de Larga Distancia"

image.png.c59bb3b80c76ec777a2219b4608671a8.png

и се чудя какво точно е "Larga Distancia" ?   :rolleyes:
Валядолид - Мадрид дали е достатъчно голямо разстояние?  Или просто "Larga Distancia" е всичко различно от Cercanías?

Връзка към коментар

Ваядолид-Мадрид с този влак avant няма безплатен билет, води се media distancia според това 

 

http://www.renfe.com/viajeros/mediadistancia/descuentos_y_abonos/avant/index.html

 

Безплатен билет има само за най-бързите AVE и larga distancia.

 

Все пак когато се купят, ако срещу CombinadoCercanias има код от букви и цифри подобен на ПНР самолетен код, ще има безплатен билет.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.