Прескочи до съдържание

Българи в Уругвай


PeterGeorgiev

Препоръчани мнения

Здравейте, приятели!

 

Казвам се Петър и съм репортер на свободна практика. От известно време работя по любопитна футболна история, чиито корени ме отведоха в Уругвай.

 

За съжаление, не познавам наши сънародници в тази държава, по-конкретно в Монтевидео. Чудех се дали е възможно да ме свържете с местен, дори да не е българин, за да продължа проучването си.

 

Благодаря предварително!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 8.07.2019 г. в 15:10, PeterGeorgiev каза:

Здравейте, приятели!

 

Казвам се Петър и съм репортер на свободна практика. От известно време работя по любопитна футболна история, чиито корени ме отведоха в Уругвай.

 

За съжаление, не познавам наши сънародници в тази държава, по-конкретно в Монтевидео. Чудех се дали е възможно да ме свържете с местен, дори да не е българин, за да продължа проучването си.

 

Благодаря предварително!

 

Разгледай ето тази тема и по-конкретно мнението на @Crazy Horse, който дава контакти на български общности там:

 

 

 

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...
На 8.07.2019 г. в 15:10, PeterGeorgiev каза:

Здравейте, приятели!

 

Казвам се Петър и съм репортер на свободна практика. От известно време работя по любопитна футболна история, чиито корени ме отведоха в Уругвай.

 

За съжаление, не познавам наши сънародници в тази държава, по-конкретно в Монтевидео. Чудех се дали е възможно да ме свържете с местен, дори да не е българин, за да продължа проучването си.

 

Благодаря предварително!

А коя е футболната история,  ако не е тайна? Има ли общо с Данубио? 

Връзка към коментар

Да, историята е именно тази на Данубио. Ще я разкажа в аудио формат като част от документален подкаст.

 

С голямо удоволствие бих разговарял с всеки, който познава историята на клуба или има някакво отношение или връзка с него.

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
На 17.08.2019 г. в 23:18, PeterGeorgiev каза:

Да, историята е именно тази на Данубио. Ще я разкажа в аудио формат като част от документален подкаст.

 

С голямо удоволствие бих разговарял с всеки, който познава историята на клуба или има някакво отношение или връзка с него.

Значи си горе-долу наясно с Мария Минчева-Лазаров.

Тя има трима сина, Иван, Апостол и Михаил, ако не се лъжа. Любопитна подробност е, че хора със същите имена е имало сред играчите на Пловдивски спортклуб, който е предшественик на Локомотив Пловдив. Най-известният от тях е Иван Лазаров - Червения, играч на отбора през 30-те години. И това не е случайно, двете фамилии имат роднинска връзка - май са първи братовчеди.

Зараждането на идеята за футболен клуб в Монтевидео се дължи вероятно на връзката с футбола в Пловдив. Корените на Лазарови са в Караджа Пловдив, който е основан 1922 година, а при обединението си през 1926 година с Атлетик, поставят основите на Пловдивски спортклуб, който споменах по-горе.

И именно в търсенето на тези корени миналата година наследник на Мария Минчева Лазаров от Уругвай посети Пловдив да дири корените на рода си.

Да се върнем към Данубио. Цветовете на екипите са ... черно и бяло. Говори се, че първоначално са искали да кръстят отбора Марица, но то се е сторило прекалено женско, та затова са се спрели на по-мъжкото Данубио.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 6 месеца по-късно ...
На 29.08.2019 г. в 2:49, sndos каза:

Предполагам, че става дума за подкаста Виктория 

(https://soundcloud.com/victoriapodcast

 

Много качествено съдържание, препоръчвам на всеки фен на спорта. Успех на Петър!

Благодаря сърдечно! Проучването ми продължава и епизодът за Данубио ще бъде публикуван скоро.

 

Можете да откриете "Виктория" в Spotify, Apple Podcasts или всяко друго приложение за подкасти. Ще се радвам също на предложения и критика във фейсбук страницата на предаването.

 

Поздрави!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Уругвайският елитен клуб "Danubio F.C." отдаде почит на българския си произход, като показа българското знаме на третия си отбор за сезона. „Данубио“ е основана на 1 март 1932 г. от двама български емигранти - Мигел и Хуан Лазаров, името на клуба е дадено от майка им - Дона Мария Мишеф дьо Лазаров, която даде името на реката, която е северната граница на България. Средата на новата фланелка на клуба е пресечена от бели и зелени ивици, които оформят българското знаме с червения фон на останалата част от отбора. Виждаме и лозунга "La union hace la fuerza" - "Съюзът е сила", което е изречението, написано върху сградата на българския парламент, както и първите четири строфи от химна от България.

"Данубио" е един от традиционните отбори на Уругвай, който спечели купата на страната четири пъти, за последен път през 2014 г.

87946953_190619155543236_6718084236907118592_n.jpg

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към коментар
  • 4 месеца по-късно ...

Здравейте отново!

 

Отне ми около година, но обширният материал за Данубио най-после е готов.

Благодаря ви за подкрепата и помощта. Дълбоко я оценявам! Можете да чуете епизода на следните места:

Уеб сайт - https://victoria.libsyn.com/9fh17bdyzbb4
Spotify - https://spoti.fi/2WjbG59
Apple Podcasts - https://apple.co/2ZgbOnP 
Google Podcasts - shorturl.at/dtzR3

 

Поздрави!

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.