Прескочи до съдържание

Швейцария за три дни в края на септември - помощ за програма и всичко останало :)


lyusi

Препоръчани мнения

Търсейки подходящ подарък за рождения ден на приятелка, импулсивно се оказах с два билета до Базел за края на септември. Покупката е от онзи ден, така че признавам, напълно неподготвена съм за дестинацията и моля да ми простите тъпите въпроси. Прехвърлих набързо няколко теми, но не видях тридневна програма. Пък и като попрегледах настаняване, варианти за придвижване и цени на пасове, леко изтръпнах - ми то звучи по-сложно и скъпо от Япония! Не че съм си го представяла бюджетно, ама над 210 евро на човече за тридневен пас за транспорта не ми звучи много госпориемно.  С две думи, имам нужда от съвети и помощ при съставянето на програмата и ориентация във възможностите за придвижване и какво покриват отделните пасове, за да мога да съставя относително бюджетен план /знам, че е оксиморон/ и възможно най-бързо да резервирам нощувки.

 

Имаме три пълни дни /кацаме сутринта в събота, излитаме рано сутринта във вторник/ и ще се придвижваме с обществен транспорт.

Поради ранния полет на връщане, последната нощувка вероятно ще е в района на летището. Сент Луи добра локация ли е за тази цел /виждам, че е по-близо до летището/ или с оглед транспорта до летището е по-добре да търся в Базел?

Останалите нощувки ще се напасват според програмата, за която в момента имам съвсем смътна идея и ще се радвам на помощ да я изясня.

 

Най-общо - идята е да видим каквото можем за краткото време , без да се препуска /не предвиждам влизане в музеи/, като ми се ще това да включва и поне една хубава алпийска гледка. На прима виста ми дойде Jungfraujoch, но даже и с евтиния билет на германските железници до Interlaken или Grindemvald /около 30 евро в посока/, последната отсечка до Jungfraujoch трудно се преглъща, та може би по-скоро бих я заменила с друго /примерно фуникуляр до Harder Kulm/. 

 

Видях и евтини билети на Фликсбус от летището до Колмар, та и това ме изкушава.

 

С две думи, за момента ми се върти нещо такова:

 

Вариант 1: Ден 1 /събота/ - кацане около 8.30 в Базел, Фликсбус до Колмар, мотаене там, връщане в Базел, нощувка в Базел или наоколо /ако ще взимаме немския влак на следващата сутрин, качването може да стане само от Базел/?

Ден 2 /неделя/ - нещо алпийско, пр. влак до Interlaken или Grindemvald, фуникуяр до Harder Kulm, нощувка в района или връщане назад да речем към Луцерн и нощувка там? Връщането до Луцерн или друг швейцарски град извън Базел /пр.Цюрих или Берн, нямам идея/, няма как да стане с немския влак, ще трябва да се търси друга относително бюджетна алтернатива.

Ден 3 /понеделник/ - Луцерн и/или нещо друго и до вечерта пристигане в Базел, Сент Луи или където съм резервирала последната нощувка. Тук си мисля да се ползва еднодневния пас, но не не мога да се ориентирам дали покрива всичко по трасето /то не че трасето ми ясно, де, но да речем Interlaken - Луцерн - Цюрих - Базел/ и какъв е периода на валидност - 24 часа или календарната дата.

Вторник 7.55 сутринта - полет за София

 

Вариант 2: Колмар отпада и нареждам само швейцарските места в някаква логична последователност, но така че в ден треди вечерта да сме стигнали някъде близо до летището в Базел. Ако става от гледна точка на време, с удоволствие бихме комбинирали две или три места на ден.

Ще съм благодарна на всякави идеи с цел оптимизиране на маршрут и бюджет.

 

Друго, което не ми стана ясно са билетите и пасовете. Например - ако имаш пас, който покрива всички отсечки по трасето, необходимо ли е да си купуваш билети за отсечките включени в него, или се качваш директно с паса /стана ми ясно, че за Half Price Pas се купуват билети отделно, а този пас просто ти дава право на отстъпка от цената им, но за останалите не разбрах как стои въпроса/ ? Ако се купи пас, който не покрива определена отсечка, къде и кога се купува билета за тази отсечка?

Също- ако се купи нормален или super saver билет от точка до точка /примерно Interlaken - Цюрих/, това дава ли ти право да слезеш някъде по трасето /пр.Луцерн/ и да се качиш на следващия влак до крайната дестинация? 

 

Вероятно на някои от въпросите вече е отговаряно, извинете ме, че ги задавам пак, но времето ми е малко и за момента не съм успяла да изчета всичко, а бързам с резервациите на нощувките.

 

Предварително благодаря!

 

 

Връзка към мнение

Съвсем наскоро направих пътуване със същите параметри по маршрут Базел>>>Страсбург>>>Колмар>>>Цюрих>>>Базел.
Това ми беше програмата и някои от основните разходи по нея:


------------------------------------------------------------------

(събота) 

06:55 - 08:20  полет София - Базел (2:25 ч.)
10:10 - 12:35  Flixbus летище Базел - Страсбург (2:25 ч.) = 24 лв.
14:30 - 16:20  Happy Tour (2:30 ч.) http://happy-strasbourg.eu/free-walking-tour-strasbourg/  (въпреки отличните отзиви не съм очарована)

17:15 - 18:30  тур с лодка = 13,5 евро, (1:15 ч.) - страхотно беше!

нощувка в Страсбург
        
(неделя)
09:01 - 09:30  влак Страсбург - Колмар (29 мин.) = 9 евро
13:10 - 16:00  Flixbus Колмар - Цюрих (2:50 ч.) = 7 евро
нощувка в Цюрих
 

(понеделник)

11:00 - 11:53  влак Цюрих - Базел supersaver = 10,20 CHF
14:30 - 16:30 Stories of Basel’s Old Town https://www.basel.com/en/Media/Offers/Stories-of-Basel-s-Old-Town?serviceID=TDS00020010856902474&offer_date=17.06.2019&offer_number_adult=1&offer_number_child=0&offer_age_child1=&offer_age_child2=&offer_age_child3=&offer_age_child4=&doSearch=1 
(турът беше супер и с BaselCard [която е безплатна при нощувка в града] е само 10CHF, дразнещо е, че е на английски и немски едновременно, но Филип беше страхотен гид)
нощувка в Базел
 

(вторник)
придвижване до летището (безплатно с BaselCard)
08:55 - 12:10 полет Базел - София (2:15 ч.)
-----------------------------------------------------------------------

Не се вижда същинската Швейцария, а е по-скоро 50:50 Франция-Швейцария и то градски туризъм, но за толкова време и пари - беше си много хубаво.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 2 часа, lyusi каза:

Най-общо - идята е да видим каквото можем за краткото време , без да се препуска /не предвиждам влизане в музеи/, като ми се ще това да включва и поне една хубава алпийска гледка. На прима виста ми дойде Jungfraujoch, но даже и с евтиния билет на германските железници до Interlaken или Grindemvald /около 30 евро в посока/, последната отсечка до Jungfraujoch трудно се преглъща, та може би по-скоро бих я заменила с друго /примерно фуникуляр до Harder Kulm/. 

Фуникулярът е несъпоставим с Junfraujoch. Тя и цената им така 🙂 Изберете си регион и се фокусирайте в него, за да оптимизирате пасовете. Скъпи са, трябва да го приемете, но си заслужават всяка стотинка... Ако се разхождате до Интерлакен, останете само в района, например. Мисля, че доста хора ще дадат съвети, за да си изберете най-доброто за вас. 

 

Аз не бих правила бъркоч между Колмар и региона и Алпийските Алпи за три дни... 

Връзка към мнение

За краткото време, което ще прекарате в Швейцария и с оглед на желанието за бюджетна алтернатива бих препоръчал да се фокусирате в района около Люцерн, като си купите два или три Saver Day Pass-а. Купуват се от тук не по-рано от два месеца преди датата и най-ниската цена е CHF 52. Някои от най-хубавите места в района са изцяло покрити от паса и така ще можете да си направите няколко запомнящи се екскурзии. Две от нощувките могат да бъдат на едно и също място, като подходящи за целта са Люцерн, Цуг, Станс, Арт-Голдау, Вегис, Вицнау и други малки населени места наоколо. Хубаво е мястото да е комуникативно, най-вече по отношение на близост до гара и/или спирка на чест автобусен транспорт.  Дневните екскурзии, които бих препоръчал са:

 

1. Rigi Kulm

В посоката към върха най-приятната комбинация е кораб + зъбчата железница

image.png.0a94f3c5362c7c94fdc1940f9827452c.png 

В обратната посока може по същия начин, но може и със зъбчатата железница до Rigi Kaltbad и после с лифта до Weggis и оттам пак с кораб до Люцерн или друго интересно място. Има и още една опция за слизане от другата страна на планината с другата зъбчата железница (синята) до Arth-Goldau и оттам с влак до Люцерн. Всички изброени опции са покрити изцяло от цитирания пас

 

2. Stoos

3. Klewenalp

4. Stockhütte

5. Seelisberg

6. Wirzweli

Всички изброени по-горе места предлагат хубави гледки и са изцяло включени в паса, както и достигането до тях от всяко населено място в Швейцария.

  • Харесвам 4
  • Браво 3
Връзка към мнение
преди 1 минута , lyusi каза:

Супер, благодаря!

С какво се придвижихте до летището за сутрешния полет?

Атобус 50 от централната гара цък

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , koliob каза:

За краткото време, което ще прекарате в Швейцария и с оглед на желанието за бюджетна алтернатива бих препоръчал да се фокусирате в района около Люцерн, като си купите два или три Saver Day Pass-а. Купуват се от тук не по-рано от два месеца преди датата и най-ниската цена е CHF 52. Някои от най-хубавите места в района са изцяло покрити от паса и така ще можете да си направите няколко запомнящи се екскурзии. Две от нощувките могат да бъдат на едно и също място, като подходящи за целта са Люцерн, Цуг, Станс, Арт-Голдау, Вегис, Вицнау и други малки населени места наоколо. Хубаво е мястото да е комуникативно, най-вече по отношение на близост до гара и/или спирка на чест автобусен транспорт.  Дневните екскурзии, които бих препоръчал са:

 

1. Rigi Kulm

В посоката към върха най-приятната комбинация е кораб + зъбчата железница

image.png.0a94f3c5362c7c94fdc1940f9827452c.png 

В обратната посока може по същия начин, но може и със зъбчатата железница до Rigi Kaltbad и после с лифта до Weggis и оттам пак с кораб до Люцерн или друго интересно място. Има и още една опция за слизане от другата страна на планината с другата зъбчата железница (синята) до Arth-Goldau и оттам с влак до Люцерн. Всички изброени опции са покрити изцяло от цитирания пас

 

2. Stoos

3. Klewenalp

4. Stockhütte

5. Seelisberg

6. Wirzweli

Всички изброени по-горе места предлагат хубави гледки и са изцяло включени в паса, както и достигането до тях от всяко населено място в Швейцария.

Благодаря много за идеите и информацията! Не е толкова проблем бюджета, то е ясно, че кеф цена няма, но за три дни 210 евро на човек само за транспорт ми се струват неоправдани, при положение, че така или иначе няма да има време да се види много / В Япония толкова беше паса за седмица/.

Ще разгледам местенцата и ще говоря с приятелката да си изясним приоритетите и после мак ще питам 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
14 minutes ago, lyusi said:

Супер, благодаря!

С какво се придвижихте до летището за сутрешния полет?

Аз мога да кажа с какво се придвижихме ОТ сутрешния полет към Колмар. Шатъл №11 до Сен Луи 2,50€- спира пред гарата- разписание тук. От гара Saint-Louis до Колмар влака в 9:30 (стига за 35 минути). Flixbus е в 10:10, а с шатъла и влака се пристига в Колмар в 10:05. С дебнене цената е 5€ за влака. Обаче гледам, че в събота този в 9:30 не върви...

Това е, ако хванете пътя към Френско. Ако решите в Швейцария- автобус 50, както е писала @venceremos.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани

При скъпите нощувки в Колмар и Страсбург, които направих  при  подобно  пътуване, сега бих взела хотел Ибис на гарата на Мюлуз , където спират автобусите на Flixbus  за първа и последна нощувка. На 30 мин от летището е с Фликсбус. Единият ден Комар, вторият Страсбург, Фликсбус до Цюрих и нощувка там в неделя, връщане отново в Мюлуз и нощувка в Ибис, които сега са в промоция. Отпътуване с Фликсбус до летището.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз всъщност не смятам да се разпростираме из френско. Даже и да решим да отскочим до Колмар, ще е само това и само за през деня /в първия или последния ден/, без нощувка там. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Flixbus Колмар - Страсбург е 5.99 лв. Като имаше ваучери по 3€ и излезе без пари. Сутринта е в 7:30, обратно има в 21:... 

А автобуса за Рибовил и Риквир е с 1 билет- слизаш и се качваш само с него. По спомен беше 12-13€ в посока за 2 възрастни и 1 дете. 

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
6 minutes ago, lyusi said:

Аз всъщност не смятам да се разпростираме из френско. Даже и да решим да отскочим до Колмар, ще е само това и само за през деня /в първия или последния ден/, без нощувка там. 

На Швейцария съм отделяла поне седмица - 10 дни и пак не са стигали. За 3 дни само ще се раздразните. 🤣

Връзка към мнение
преди 2 минути , aleksandrina каза:

На Швейцария съм отделяла поне седмица - 10 дни и пак не са стигали. За 3 дни само ще се раздразните. 🤣

Повече от сигурно е, че за нищо не стигат, но толкова имаме. Моята отпуска е опукана, така че и за двете ни вариант е само дълъг уикенд.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Определено препоръчвам разходка с лодка/кораб в Страсбург - за кратко време ще може да разгледате повечето забележителности, през стъкленият покрив. 

За Швейцария си трябва повече време, но може да се насочите към определена област и там да си изкарате готино без огромно разходи за транспорт. Относно цените - там някои неща са покъртително скъпи, други приемливи, а бюджетно няма нищо ;-))

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Което и да избереш ще е хубаво, но не се раздвоявай - или Франция, или Швейцария.

Като за три дни по-подходяща ми се вижда Франция, но Швейцария е винаги добра идея, а koliob винаги дава чудни предложения.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Не ти предложих вариант за Bernese Oberland, защото пасовете в региона са сравнително скъпи, особено за толкова кратко време, а Saver Day Pass-а не покрива почти нищо там, но ако решите да си купите Saver Day Pass още в деня на пристигането - може да уплътните по прекрасен начин времето до настаняване вечерта в Люцерн с една "попътна" екскурзия до Mürren.

 

image.png.a9e9488ae5668714c75160610433b75d.png

image.png.7ac203eeeded93c73292413b96d05eda.png

 

Малко е изморително 6-7 часа с влакове и лифтове, но няма да съжалявате ако го направите. Ако решите, преди да хванете влака за Lauterbrunnen е добре да си оставите багажите в локър на гарата Interlaken Ost и на връщане да си го вземете.

 

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение

Гледай позитивно:

- Пуснала си въпроса си в място, където има кой да ти помогнепътуването ти да стане най - най - бюджетно.

- Имаш евтин билет до там. 

- Тридневните пасове няма да поевтинеят във времето , така че взет и използван сега, цената му след три години ще те накара да се гордееш с днешното си решение. Не гледай на покупката като на разход , а като на стъпка към едно от най - красивите пътувания, които сте имали. 

- Това е страна, в която абсолютно нищо няма да те накара да си спомняш за какво точно и колко точно си платила. Дори за сандвича от 12 франка от евтиния супермаркет. 

- 10 дни са малко да разгледаш , така че и три дни са достатъчни на първо време. След това цял живот ще ти капе кръв от сърцето, че тяхното разбиране за гостоприемство се различава коренно от нашето, за да се възползваш редовно. 

- Ако се съсредоточиш в един район, както препоръчва редовно @koliob има и бюджетни варианти. Вслушай се. 

- Приеми това, че в тази страна има села на милионери. Тогава нощувките ще ти се видят скромни. 

 

И моля те - не бъркай Швейцария със Франция . Или - или. 

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , patilana каза:

Гледай позитивно:

 

Позитивно гледам:) Просто ще се радвам да оптимизирам нещата.

Благодаря на всички за прекрасните идеи и съвети, много ми помагат да се ориентирам! 

Днес ще се видя с приятелката (тя още не знае, че ще ходи в Швейцария) и ще й дам храна за размисъл, за да избистрим приоритетите. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

И аз съм с билети до Базел в края на септември 28.09.-01.10., само че ние ще се отдадем на Франция. В чуденка съм къде да запазя последната нощувка - дали в Сейнт Луис или Базел? Тепърва започвам да чета по темата.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Как мислите да пътувате? Ако е с кола под наем - Базел.

Като цяло нямате много време и си мисля, че с обществен транспорт ще е тегаво, ако искате да пообиколите ...

Връзка към мнение
преди 7 минути , jorocontrola каза:

Как мислите да пътувате? Ако е с кола под наем - Базел.

Само да вметна, че колите под наем в Швейцария са неприлично скъпи, а ако се планира взимане от Франция и оставяне в Швейцария, това ще струва със сигурност не малко пари, както и не е ясно дали такава опция съществува. 

Връзка към мнение
преди 9 часа, ivelina666 каза:

И аз съм с билети до Базел в края на септември 28.09.-01.10., само че ние ще се отдадем на Франция. В чуденка съм къде да запазя последната нощувка - дали в Сейнт Луис или Базел? Тепърва започвам да чета по темата.

На същите дати сме. Аз взех последната нощувка в Базел до гарата, за да е удобно за автобуса до летището сутринта.

Побързай с резервациите, защото изборът на нещо прилично /имам предвид с добра локация, собствена баня и относително прилична цена/ е ограничен.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
2 hours ago, Гост said:

Само да вметна, че колите под наем в Швейцария са неприлично скъпи, а ако се планира взимане от Франция и оставяне в Швейцария, това ще струва със сигурност не малко пари, както и не е ясно дали такава опция съществува. 

Колата може да се вземе от френският изход на летището.

Ходенето до Базел може да се направи и без швейцарска винетка.

Като цяло може да се вземе и да се остави на френският "край". Не мисля, че ще е проблем.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.