Прескочи до съдържание

Теч на данни от НАП


Препоръчани мнения

преди 1 минута , akair каза:

което пък ще отвори работа на други експерти да проверяват кои снимки са истинки и кои са минавали през промяна 😉

полароидни, запечатващи момента на подписването 🙂

Връзка към коментар
преди 9 минути , antea каза:

просто е добре всеки да си следи партидите в имотния и търговския регистър, ако има нещо вписано там, чрез смс услугите им

 

в най-лошите случай ще се отвори доста работа на графолозите

 

ако имах правомощия, бих задължила нотариусите да правят и пазят снимки на клиентите си, които заверяват пълномощни, но надали някой нагоре ще се сети за такава допълнителна защита

 

за превенция срещу изнудване при по-високи декларирани доходи обаче не ми хрумва нищо смислено

 

В момента, akair каза:

което пък ще отвори работа на други експерти да проверяват кои снимки са истинки и кои са минавали през промяна 😉

Това частично е решено.

Нотариусите имат достъп до базата данни на МВР със снимките от ЛК.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
В момента, ven62 каза:

 

Това частично е решено.

Нотариусите имат достъп до базата данни на МВР със снимките от ЛК.

аз по-скоро имах предвид защита на населението от нотариусите, че и там има схемаджии много

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
40 minutes ago, antea said:

полароидни, запечатващи момента на подписването 🙂

Понеже не е възможно да направиш снимка, която да изглежда като полароидна? 😉

Още повече, че полароидните снимки нито са много големи, нито са много ясни - ходи после да доказваш, че нямаш... ипотека/договор за продажба /...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако си сменя личната карта, това значи ли, че трябва да направя промени в регистрацията на фирмата, в договорите с партнньори, в Булстат и пр. места, където ми са данните от старата?

Или става с някаква декларация за промяна, или с документ от Полицията, че пак съм аз.

 

Връзка към коментар
преди 6 часа, antea каза:

просто е добре всеки да си следи партидите в имотния и търговския регистър, ако има нещо вписано там, чрез смс услугите им

 

в най-лошите случай ще се отвори доста работа на графолозите

 

ако имах правомощия, бих задължила нотариусите да правят и пазят снимки на клиентите си, които заверяват пълномощни, но надали някой нагоре ще се сети за такава допълнителна защита

 

за превенция срещу изнудване при по-високи декларирани доходи обаче не ми хрумва нищо смислено

На мен вчера един данъчен шеф ми обясни, че нотариусите имали връзка със системата на Полицията и били длъжни да проверяват, дали лицето със съответната ЛК, отговаря на снимката в базата данни.

Тоест - нотариусът, ако си гледа съвестно работата, може да бъде пречка за имотна измама.

Ама, ако и той е в схемата - много лошо.:(((

Преди време, имах една съмнителна кандидат - наемателка. Срещу някаква такса, семейният адвокат я провери , съвсем законно, в различни бази данни.

Това сигурно и нотариусите ще го могат.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 9 часа, bad kid каза:

Краденето на данни  обявиха, че е почнало преди години, може би за това...

Както казваше един даскал навремето: и сега те поздравявам с популярната песен на Васко Найденов - а дали е така, кой ще ми каже... 😉

Връзка към коментар
преди 8 часа, BlackArt77 каза:

 Майтапа на страна, но некви мерки трябва да вземем скоро

 

Хенри Дейвид Торо е написал цяла книга относно мерките, които се взимат при такива случаи.

И не, нямам предвид "Life in the woods".

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 10 часа, bad kid каза:

Краденето на данни  обявиха, че е почнало преди години, може би за това...

Не знам, дали срокът е верен, но за мен това обяснява факта защо данните бяха пуснати в публичното пространство, вместо да им се търси купувач на черния пазар. Вероятно кой каквото е искал да купи/продаде вече е приключило. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 часа, AlexandraKo каза:

Ако си сменя личната карта, това значи ли, че трябва да направя промени в регистрацията на фирмата, в договорите с партнньори, в Булстат и пр. места, където ми са данните от старата?

Или става с някаква декларация за промяна, или с документ от Полицията, че пак съм аз.

 

Регистрацията на фирмата няма нужда да я закачаш, защото когато е правена, съответните твои лични документи са били валидни. За договорите е същото. Евентуално можеш да направиш по един анекс за променените обстоятелства.

Добре е да известиш банките за новата ти лична карта, защото за тях това е важно. Ако имаш на твое име издадени пълномощни, в които си идентифицирана със старата ти лична карта, също е добре да ги смениш с нови, макар че когато съм говорил с нотариус по този въпрос, той ми каза, че ЕГН все пак е достатъчно солиден идентификатор и не би трябвало да има проблеми, ако личната карта, посочена в пълномощното, вече е изтекла. Но аз не бих заложил на тоя кон, като знам какви са ни умнички българските чиновници и служители.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@AlexandraKo, няма нужда да правиш анекси към договори и промени в Търговския регистър. Идеята да уведомиш банките, в които имаш сметки за нов документ за самоличност е добра.

И един съвет: избягвай да вписваш в договорите си данни от документ за самоличност, освен ако вписването се изисква по закон или ще се прави нотариално заверка. Данните от лична карта са прекомерни и няма смисъл вписването им, а само усложнява нещата и откъм опазване на информацията. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Не бива да се изпада в психоза.

Данните ни ги има, относително публични, много преди гафа с НАП.

(напр. Доста от регистрите в Агенцията по вписванията са публични т.е. общо достъпни)

Тези, които искат и злоупотребяват с лични данни не са чакали НАП, а и техния контингент не е с типичния профил на пишещи тук.

...

Което не значи, че трябва да сме ... "блейка-оптимисти", както казваше един мой преподавател на времето.

 

  • Харесвам 6
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Понеже си пиша пълномощните сама и посочвам само ЕГН и адрес на двете страни, нотариусът при заверката записва следната забележка: Самоличността на упълномощителя ... е удостоверена пред мен нотариуса, при нотариалното удостоверяване на подписа му върху пълномощното с притежаваната от него лична карта ...(всички данни от л.к.). Нотариус: подпис и печат 
В общия случай пълномощното е безсрочно и тогава горната забележка Е ДОСТАТЪЧНА при всякакви промени в личните документи на упълномощителя.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , bad kid каза:

да видим НАП дали ще си променят становището...

Няма да го променят, защото ще настане масова психоза, не че вече не е факт 🙂
* В 99 % от изтеклите данни за човек има поне 1 декларация за доходите. В старите такива, мързи ме да проверя до коя година, се изискваха данни от личната карта. 
** За хората, които не са подавали ДД за доходи, в повечето случаи фигурират месечните декларациите за огигурителния доход, подавани от работодател. Там няма л.карта.
*** всички притежатели на КЕП имат изтекли данни - имена, ЕГН и ел.поща

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Точно така, проверих мен и мъжа ми. На мъжа ми има само 1 файл, за заплатата от работодателя от далечната 2005г(и има само име като инфо) . За мен има 5 файла,пак от 2005 и 2006, като този за заплатата е от същия работодател, същия файл, но другите не знам какви декларации са. Мисля, че тогава, точно заради раждането на детето нещо съм подавала за връщане на данъци, та... Мисълта ми е за работелите само на трудов договор не е фатално. За самоосигуряващите се и фирмите ми се струва адска работа. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

И аз съм от рекордьорите, не знам дали е за хвалба. Но имам следния въпрос: МВР подменя ли л.к. без да е изтекла, или първо трябва да я обявим като за загубена и глоба да платим? Сега ще проверя и в официалните наредби, ама тук ми е по-лесно да питам. Благодаря!

И само не знам днес в НАП как ще се оправят от толкова запитвания, както съветва Бивол.

Някой знае ли това, какво е, че и в НАП не ми се пита.

INCORRTP/DEC50_BSTAT_EGN_SUM.csv

 

Връзка към коментар
преди 4 минути , rdd каза:

МВР подменя ли л.к. без да е изтекла

Е, точно сега ще я подменят тутакси 🙂

Неправилно е да се посочва, че е изгубена! Носиш я, предполагам ще ги унищожават като паспортите с перфорация.

Връзка към коментар

Проверих в нормативната база и то е следното:  Всеки български гражданин е длъжен да поиска издаването на лична карта в срок до 30 дни при:
    - изтекъл срок, повреждане, унищожаване, изгубване или открадване;
    - промяна на имената, единния граждански номер, пола, гражданството или при настъпили съществени и трайни изменения на образа;
    - промяна на постоянния адрес.

Никъде не пише за изтекли данни от НАП. Може би най-достоверното е: трайни изменения в образа ще свърши работа.

преди 1 минута , Niceday каза:

Е, точно сега ще я подменят тутакси 🙂

Неправилно е да се посочва, че е изгубена! Носиш я, предполагам ще ги унищожават като паспортите с перфорация.

Все пак трябва да имат законово основание - едно от горното. За изгубването беше шега.

Връзка към коментар
преди 4 минути , rdd каза:

е длъжен

цитираните основания са когато си длъжен 🙂

твоето е по желание и бъди сигурна, че вече са получили указания какво да правят
* изтекла информация от НАП е непредвидимо обстоятелство 😄 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 6 минути , Niceday каза:

цитираните основания са когато си длъжен 🙂

твоето е по желание и бъди сигурна, че вече са получили указания какво да правят
* изтекла информация от НАП е непредвидимо обстоятелство 😄 

И защо не е безплатно тогава?

Връзка към коментар

Доколкото разбирам, важен е не броя файлове в които фигурираме, а какво има в тия файлове и от кога са. Примерно споменават някакъв файл GAMON или нещо подобно. Явно там има достатъчно информация, че човек да се наложи да изпитва притеснения. Но от кога са данните в този файл не се споменава...дали са от 2005-та, 2010-та или от миналия месец....

Връзка към коментар
преди 14 часа, BlackArt77 каза:

Аз съм в 22 таблици с изтекли всякакъв вид данни. Предполагам, че знаят и кога ще умра вече. Другата седмица отивам да си сменя документите.

 

 

67355037_1265922326908103_9139216559326101504_n.jpg

преди 15 часа, Георги каза:

 Ами и това не е ясно дали работи,че според нея не са изтекли данни, а според тази на НАП са...

 

П.С. Ама не мисля,че има смисъл да проверявате..всички сме в кюпа 😂 ако е както казват около 5 млн. души ами то само на непълнолетните, които нямат лични карти не са 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.