Прескочи до съдържание

Теч на данни от НАП


Препоръчани мнения

Ново от НАП: Не сменяйте лични карти, а пароли - за всеки случай

Агенцията твърди, че още проверява теча на данни - когато приключи ще знаем и каква информация е станала публична

https://clubz.bg/85944-novo_ot_nap_ne_smenqjte_lichni_karti_a_paroli_za_vseki_sluchaj?fbclid=IwAR11IB4FVZrJuViFxcNO2x8aqw4RhG049JSn4IAX9Gwosmo5yBbeaeM9qNU

 

Аз лично най-много се притеснявам, когато държавна институция почне да ме успокоява 🙂

 

БНБ успокоява паникьосани клиенти, че КТБ е стабилна

https://www.mediapool.bg/bnb-uspokoyava-panikyosani-klienti-che-ktb-e-stabilna-news221590.html

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 19 минути , Topfly каза:

Аз лично най-много се притеснявам, когато държавна институция почне да ме успокоява

Нали знаеш деветте най-ужасяващи думи в английския език?

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Няма какво да му мисля много. Станах рано днес и отидох, първо на фризьор и после за смяна на л.к. Оказа се, че снимката, която имам на личната карта, още си е актуална и можело да не ме снимат пак. Защо отидох на фризьор тогава, там таксата беше повече от тази на МВР? Снимах се аз, да знам защо.

  • Харесвам 1
  • Смея се 16
Връзка към коментар
преди 2 часа, AlexandraKo каза:

Ама, аз цитирах новините, като пример,че реално се обсъжда.

И не е шега. 

Друг е въпросът, че в тази ситуация, когато ме принуждават , да си сменя документите, наистина трябва да е безплатно.

Разбрах те за новините 🙂 Ама съм професионално "обременена" и никога не се интересувам за какво си чешат езиците в парламента - каквото трябва да знам го публикуват в Държавен вестник. 🙂
 

Не, никой не ни принуждава да си сменяме личните карти. НО! Дали да я сменя беше въпросът, по който съм мислила най-много в последната година. Реших - няма да я сменям! Информирано решение 🙂 Ако някой реши персонално да ми пакости - спасение няма. 

 

 

Връзка към коментар

Тъкмо отворих инструмента на НАП за проверка на личните ми данни. Оказва се че искат да им дам български тел. номер. Ами като нямам такъв?! Пак опираме до роднини и приятели.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 32 минути , vorbis каза:

Пак опираме до роднини и приятели.

Еее, не ги товари хората - ще получат едно ИМА или НЯМА и не виждам какво ще ти донесе подобен отговор 🙂 Да не говорим, че ако самите те решат да получат една от двете думи, няма да е възможно да ти съдействат. Правилото е:  1 телефон - 1 ЕГН - 1 отговор 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
4 hours ago, Ivko said:

Най-добре периодично да си проверяваме ЦКР-то и така ще знаеме кой какво има. До колкото четох има такава възможност 🤗

Даже и работи - пуснах си заявка за кредитния регистър, открих някаква и за сметки и сейфове - та пуснах и нея, за 14 дневен срок и двете са безплатни.

Връзка към коментар
5 hours ago, chandni said:

Линкът вече не работи и redirect-ва към сайта на НАП, където естествено излиза, че данните ми не са изтекли, въпреки, че след проверката на горния линк снощи, ми излизаше, че са изтекли в 18 файла! :angry2:

Не ми се иска да вярвам, че някой съзнателно може да е направил система, която да заблуждава ползвателите си...

Връзка към коментар

Добре бе само аз ли съм толкова тъп и не мога да разбера, какво ме карат да направя с изявленията по телевизията?

Излизат някви сульо и пульо и ми казват, че няма нужда да си сменям личната карта, ами да си сменя ПАРОЛАТА НА ПОЩАТА И ПИК В НАП??? WTF?

Какво аджеба е хакнато? Доколкото знам, мейла ми не е в платформа на НАП? Или може би тия в НАП са ми хаквали паролите на мейлите и са ги държали в тяхната база данни 'за всеки случай'? Пък то с тоя ПИК даже не знам как може да се злоупотреби?

Някой има ли разумно обяснение за тези изказвания?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Една стара,  но доста поучителна история до къде може да се стигне с кражба на самоличност.

 

Съд в Париж праща в затвора БГ адвокат, с данните му била регистрирана фирма*

Рангел Бараков не е стъпвал във Франция, но според властите там дължи 620 хил. евро

http://m.legalworld.bg/57542.syd-v-parij-prashta-v-zatvora-bg-advokat-s-dannite-mu-bila-registrirana-firma*.html?fbclid=IwAR2CLimeXBkfIEiFhHAgc_hzujeFqmTX_Km3H7JZ6oS96ROI8R5bch4MybU

 

Връзка към коментар
преди 19 минути , boogy83 каза:

Пък то с тоя ПИК даже не знам как може да се злоупотреби?

Някой има ли разумно обяснение за тези изказвания?

О, нямаш си на идея колко пакости може да ти направят с този ПИК. Като подаде от твое име един куп декларации:- може да станеш самоосигуряващо се лице, оттам глоби за неподадени месечни декларации 1  и 6, щото ти не знаеш, че си станал СОЛ, дължими осигуровки, дължими авансови и окончателни данъци. Ама трябва да те мрази, иначе изгода за него не виждам. Освен ако не ти го използва НАП /неправомерно/ и ти натряска задължения 🤣

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, Niceday каза:

Еее, не ги товари хората - ще получат едно ИМА или НЯМА и не виждам какво ще ти донесе подобен отговор 🙂 Да не говорим, че ако самите те решат да получат една от двете думи, няма да е възможно да ти съдействат. Правилото е:  1 телефон - 1 ЕГН - 1 отговор 🙂

Като че ли съобщиха, че от един телефон може да се проверят три ЕГН - та. Аз проверих за две.

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Боян Димитров
преди 2 часа, rdd каза:

Като че ли съобщиха, че от един телефон може да се проверят три ЕГН - та. Аз проверих за две.

 

 

Последното го прати на Бат Бойко 🙂

Връзка към коментар

Много интересно, ами то цялата държава да ни продадат без дори да разберем..... е та тогава ги признавам. 

На мен НЯМА хакнати данни, а на моите родители и на двамата ИМА. Днес (така де, то вече е вчера) се обадихме в Централата на НАП, след което на майка ми и споделиха, че има изтичане на информация. Добре, и там дрън дрън да си смени ПИК към НАП и паролите по мейлите. Но още по-силно впечатление ми направи, че служителката й каза да си предупреди роднините? И сега какво, да се обаждаме на всички роднини и да кажем, че са ни взели информацията ли?  А тук някои има ли обяснение защо и роднините набъркват?

По интересното е, какво като кажем на роднините, те с как ще ми помогнат и как най-вече ще ни помогнат?. 

@AlexandraKo Както са ти отговорили и другите, няма смисъл да правиш какво и да било. Уведомяваш банките, счетоводството (ако има такова), сменяш си паролата/кода на ПИК и готово.

Също така казаха, че ако трябват да се сменят личните карти, от НАП ще се свържат поотделно с всеки един. 

 

 

Ето и малко повече инфо цък.

Когато приключи съпоставката, ще може да се предостави и информация за конкретния тип данни, които са били разпространени. Дотогава е достатъчно хората да прочетат препоръките на НАП във връзка с личните данни. Те са публикувани на сайта на приходната агенция.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
10 hours ago, rdd said:

Като че ли съобщиха, че от един телефон може да се проверят три ЕГН - та. Аз проверих за две.

 

 

Това отново си е аматьорско решение 😞 Как е възможно да пращат съобщение на телефон който не е регистриран при тях? Така мога да проверя статута на който и да е непознат...Да пуснат тогава просто проверка по ЕГН и да е ясно, че тази информация я правят публична за всички...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@Ivko С две думи с ПИК се прави проверки за болничен, за пенсии, за доходи и други. Това се прави лично в НАП, ако не се лъжа се правише заявление/декларация.

Ето от сайта:

Чрез Е-Услуги с ПИК Вие можете да:

  • подадете искане за издаване на документи
  • направите справка за:
    • данни по ДЗПО /за физически лица/
    • осигурителния доход /за физически лица/
    • актуално състояние на трудовите договори /за юридически лица/
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
8 hours ago, Иван Попов said:

Ето и малко повече инфо цък.

Когато приключи съпоставката, ще може да се предостави и информация за конкретния тип данни, които са били разпространени. Дотогава е достатъчно хората да прочетат препоръките на НАП във връзка с личните данни. Те са публикувани на сайта на приходната агенция.

Как изобщо може да се вярва - следвайте  "препоръките" от "убития" как да не ви "убият" - това в момента е НАП, абсолютно компрометирана.

И сега общо взето съвета им е - има един варел със 11(за други с 22 или над 30 ) дупки 😉  - вие "запълнете" 2-3 , и нищо че от другите ще си тече, работата е свършена ... 🙂  абсурдно.

Което е компрометирано, трябва да се коригира/смени или каквото е необходимо по служебен път - да се уведоми, кой трябва да си смени ПИК-а, да се разпратят мейли на хората, които трябва да сменят пароли и т.н., а те вместо това даже не могат и справката за ИМА/НЯМА да я направят вярна, и айде да даваме общи съвети ...

Такива са кадрите за съжаление, така се научиха всички държавни служители - заплатата е като рента,а за да работим трябва бакшиш ... точно като сервитьорите в САЩ ...

 

Реалността е, че каквото и да направите, няма достатъчно гаранция, че ще защитите имоти,спестявания, кредити и т.н., но в крайна сметка има виновен за това и се знае кой, и държавата/нап не може с едни "съвети" да си измие ръцете и да се освободи от отговорност.

Връзка към коментар
Преди 1 час, Ivko каза:

А какво е ПИК 😂 извинявам се за невежеството ми, но аз такова имам/нямам ли?!

Персонален Идентификационен Код. Използва се за подаване на данъчни декларации онлайн, проверка на осигуровки и т.н.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, chandni каза:

Персонален Идентификационен Код

Благодаря за включването! 

Tова забравих да го напиша. 

 

@Niceday Е добре де, с това от НАП не може ли да се влиза и в НОИ? Понеже аз имам, но ми е от години, влизам и в двете институции, с един и същ номер, и една и съща парола. Може и да е така, не споря. Или ппък може би и аз мамя системата някакси. :biggrin:

Иначе е така, взимаш си ПИК и си готов, друго нищо не ти трябва от там. 

Батакът е наистина добър, но все си мисля, че сега от тази случка ще ги оправят нещата..... знам ли! :mail1:  

Значи още във вторник ще отида в институциите и ще си търся нови пароли и кодове. 

Връзка към коментар
преди 1 час, Иван Попов каза:

с ПИК се прави проверки за болничен, за пенсии

Този е един друг ПИК и се взема от НОИ 😄

 

* ценното на двата ПИК, освен че проверяваш къде какво, можеш да подаваш онлайн и да сведеш посещението по офисите до 1 брой - когато отидеш да си поискаш ПИК.

 

** не искам да съм лош пророк, ама сайтът на НОИ е в десетки пъти по-зле от този на НАП... Ама няма пък  лични карти, не че е успокоение 😄 И за разлика от батака в НАП и негодността на информацията за "търгуване", тази на НОИ е по-интересна в този смисъл, ако ме разбирате 😄😄😄

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Иван Попов каза:

 

@Niceday Е добре де, с това от НАП не може ли да се влиза и в НОИ? Понеже аз имам, но ми е от години, влизам и в двете институции, с един и същ номер, и една и съща парола. Може и да е така, не споря. Или ппък може би и аз мамя системата някакси. :biggrin:

 

Може 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Иван Попов каза:

 Е добре де, с това от НАП не може ли да се влиза и в НОИ?

Извинявам се!      МОЖЕ! 

Не съм видяла, че са добавили тази възможност, аз влизам с КЕП и съм пропуснала.

* обратното не е възможно 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.