Прескочи до съдържание

Теч на данни от НАП


Препоръчани мнения

преди 3 часа, Niceday каза:

Извинявам се!      МОЖЕ! 

Не съм видяла, че са добавили тази възможност, аз влизам с КЕП и съм пропуснала.

* обратното не е възможно 

Не се извинявай, няма проблем. Може и аз да бъркам нещо.

Важното е да стигнем до консенсус и да си помагаме един на друг. 🙂

Тоест ти с КЕП си влиза и в НАП и в НОИ, нали така? 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Иван Попов каза:

Тоест ти с КЕП си влизаш само в НАП, нали така? 

с  КЕП влизам на много места, включително НАП и НОИ

Извиних се основателно, защото заблудих всички хора, които имат ПИК от НАП.

Обобщавам: с ПИК на НАП може да се влиза в НАП и НОИ 

с ПИК на НОИ може да се влиза само в НОИ.

 

* а аз не съм видяла, че им е дошъл акъла в тъпите глави, а не да се вади ПИК за всяка институция!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 4 минути , Niceday каза:

с  КЕП влизам на много места, включително НАП и НОИ

Извиних се основателно, защото заблудих всички хора, които имат ПИК от НАП.

Обобщавам: с ПИК на НАП може да се влиза в НАП и НОИ 

с ПИК на НОИ може да се влиза само в НОИ.

 

* а аз не съм видяла, че им е дошъл акъла в тъпите глави, а не да се вади ПИК за всяка институция!

Да, точно така и аз знам, че е системата. Извинявай, сега и аз си поправих грешката отгоре. 

Благодаря за обобщението. :smile:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Съветват да предупредим роднини, заради телефонните измами. Едно е да звъннат на възрастни родители и да кажат: Синът Ви е пострадал в катастрофа, дайте пет хиляди за лечение, съвсем друго е: синът ви Иван Петров Иванов с ЕГН ......е пострадал, жена му Иванка Иванова е в кома, дайте пари за лечение.

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 40 минути , noshtna_ptica каза:

Всичките 18 човека, чиито лични данни не са изтекли, са уведомени от НАП да си ги въведат отново!:)

Аз също се изненадвам, колко са лековерни хората. Доброволно да въвеждат данните си първо в някакъв app хостнат незнайно от кого в безплатна платформа (визирам линка в БИвол), а после доброволно да ги предоставят на същите тези, които не са успели да ги защитят първият път... Разбирам, че хората се паникьосват и с основание, но по дяволите, вкарайте малко здрав разум! Просто приемете, че данните са ви изтекли и толкова. Абсолютно безсмислено е да се проверява нещо, което е на практика сигурно. Този, който е източил вече изтеклите данни, най-вероятно е източил всичко, просто не е сметнал за целесъобразно да улеснява живота на одиторите, като им помогне с информация с какво точно разполага.

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , Djgeorgie каза:

Аз също се изненадвам, колко са лековерни хората. Доброволно да въвеждат данните си първо в някакъв app хостнат незнайно от кого в безплатна платформа (визирам линка в БИвол), а после доброволно да ги предоставят на същите тези, които не са успели да ги защитят първият път... Разбирам, че хората се паникьосват и с основание, но по дяволите, вкарайте малко здрав разум! Просто приемете, че данните са ви изтекли и толкова. Абсолютно безсмислено е да се проверява нещо, което е на практика сигурно. Този, който е източил вече изтеклите данни, най-вероятно е източил всичко, просто не е сметнал за целесъобразно да улеснява живота на одиторите, като им помогне с информация с какво точно разполага.

В сайта на Бивол се вкарваше хеширано ЕГН-то, като първо се хешираше през друг сайт, на който не изпращаш информация (специално бяха написали, че можеш да си спреш интернета, ако желаеш). 

 

А и ЕГН-то е просто едно число, ако не можеш да го обвържеш с човек. 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 53 минути , Георги каза:

В сайта на Бивол се вкарваше хеширано ЕГН-то, като първо се хешираше през друг сайт, на който не изпращаш информация (специално бяха написали, че можеш да си спреш интернета, ако желаеш). 

 

А и ЕГН-то е просто едно число, ако не можеш да го обвържеш с човек. 

Да, това е вярно. Обвързването на дадено ЕГН с неговият притежател, обаче, е процес, който отнема секунди, при положение, че имаш цялата база от данни на НАП. Това ми беше идеята. 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Скъпи съфорумци, много закъсняла, че бях по света и у нас и не ми оставаше време да отделя, но все пак да попитам има ли някъде, където да проверя какви точно мои данни са изтекли, тъй като получих смс, че ИМА изтекли мои данни, но ми е страшно любопитно какви са точно те и дали се налага подмяна на документи?

Връзка към коментар
преди 52 минути , Topfly каза:

Така, ами, то и с музиката се изсулват данни:))))))))))))))))))))))))))))))))))

 

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към коментар

 

Как се "хакват" лични данни на политици и бизнесмени? С Google

Сайтовете на институции не пазят адекватно ЕГН-та, номера на лични карти и банкови сметки

https://clubz.bg/86207-kak_se_hakvat_lichni_danni_na_politici_i_biznesmeni_s_google?fbclid=IwAR2LvipAewyVHFuz9hcY6CGd172lmd6OjLWWIlbmVxx_xrZloFi7xYGJUeQ

 

 

Връзка към коментар
На 2.08.2019 г. в 15:50, saved_ каза:

Скъпи съфорумци, много закъсняла, че бях по света и у нас и не ми оставаше време да отделя, но все пак да попитам има ли някъде, където да проверя какви точно мои данни са изтекли, тъй като получих смс, че ИМА изтекли мои данни, но ми е страшно любопитно какви са точно те и дали се налага подмяна на документи?

Ако си работила само на трудов договор, най-вероятно почти нищо не е излязло. Най-много информация е изтекла за самоосигуряващи се лица чрез периодично подаваните от тях декларации.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Глобяват с милиони НАП за изтичането на данни!

https://glas.bg/1939797/globyavat-s-milioni-nap-za-iztichaneto-na-danni?fbclid=IwAR1hM586gtsTxT8-3jaOPiBbXXzA32hzsiEHogCmSiTjGfvUTUml-JgN-ak

 

Има обаче и по зле от НАП

 

Биометрични данни на милиони хора изтекли в мрежата

https://dariknews.bg/novini/sviat/biometrichni-danni-na-milioni-hora-iztekli-v-mrezhata-2181861

 

Скоро може да получите мейл от съображения за сигурност да си смените пръстовия отпечатък, лицето или ириса 😄

  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 12 минути , Topfly каза:

Глобяват с милиони НАП за изтичането на данни!

 

т.е. глобяват нас за това, че са ни откраднали данните... :sorry:И на кого ще я платят тази глоба...? От единия джоб в другия!

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 18 минути , Topfly каза:

Скоро може да получите мейл от съображения за сигурност да си смените пръстовия отпечатък, лицето или ириса 😄

Аз единия без да искам си го смених - премазах си преди 6 месеца пръста на вратата на колата. 6 месеца по-късно нокът вече има, даже без видими следи от травмата, но отпечатъкът, отпечатъкът е различен. :beach: Така че решение има.

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Смея се 10
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

" ...след атаката към НАП държавата предприе редица фактори...", рече русото, новоизлюпена началничка на съвета по киберсигурност. 

Жив хакер няма да остане, че ще си умрат от смях 🙂

  • Харесвам 1
  • Смея се 6
Връзка към коментар

Аз пък тази дивотия със смяната на ПИК не я разбрах. Хем твърдят, че няма данни да са изтекли ПИК, хем препоръчват те да се сменят. Не виждам никакъв смисъл, освен ако от НАП не лъжат и е източено всичко.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, logist13 каза:

Аз пък тази дивотия със смяната на ПИК не я разбрах. Хем твърдят, че няма данни да са изтекли ПИК, хем препоръчват те да се сменят. Не виждам никакъв смисъл, освен ако от НАП не лъжат и е източено всичко.

Аз нямам ПИК и не знам какво е, но сред изтеклите данни има един файл с пароли от 4 символа, некриптирани. Ти си направи извода.

Връзка към коментар
преди 20 минути , Childish каза:

Аз нямам ПИК и не знам какво е, но сред изтеклите данни има един файл с пароли от 4 символа, некриптирани. Ти си направи извода.

 

ПИК-а е с поне 8 символа, така, че не е това. Така или иначе смяната му не е трудна и става онлайн, просто интересното беше, че НАП твърдят едно, пък препоръчват друго. И даже не се и усещат. То в същата връзка абсолютно неадекватно беше и твърдението на шефката на НАП, че "няма друга агенция в Европа, която да е увеличила три пъти генерираните приходи". На никой не му направи впечатление даже да попита откъде я измисли тази магия. И че може да е вярно само и единствено ако е говорила за приходи, които насочват към даден човек или групировка, примерно за смяна на касовите апарати 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 6 минути , logist13 каза:

 

ПИК-а е с поне 8 символа, така, че не е това. Така или иначе смяната му не е трудна и става онлайн, просто интересното беше, че НАП твърдят едно, пък препоръчват друго. И даже не се и усещат. То в същата връзка абсолютно неадекватно беше и твърдението на шефката на НАП, че "няма друга агенция в Европа, която да е увеличила три пъти генерираните приходи". На никой не му направи впечатление даже да попита откъде я измисли тази магия. И че може да е вярно само и единствено ако е говорила за приходи, които насочват към даден човек или групировка, примерно за смяна на касовите апарати 🙂

То тези сравнения са ни известни от времето на "развития социализъм".

С колко пъти се е увеличило производството на компютри в сравнение с 1939 година.

Верния отговор е: + безкрайност.   (Х / 0 )

 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.