Прескочи до съдържание

Теч на данни от НАП


Препоръчани мнения

преди 36 минути , akair каза:

неопределеност, ако преавилно помня математиката 🙂

1. Не си учил във ВМЕИ.

2. Това е социалистическа математика - и нея не си учил.

3. Вземи поне се научи да пишеш правилно на български език.

:grin:

-----------

Естествено, че си прав. Така ми се видя по-кратко и ясно за обяснение.

 

 

  • Смея се 4
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
2 minutes ago, ven62 said:

3. Вземи поне се научи да пишеш правилно на български език.

Трябва да сменя или клавиатурата, или драйвера, или и двете... А може би трябва по-бавно да пиша. Или поне да започна още по-внимателно да чета какво пиша. (чукча не читатель)

  • Харесвам 1
  • Смея се 6
Връзка към коментар
преди 3 часа, Childish каза:

сред изтеклите данни има един файл с пароли от 4 символа, некриптирани

Това са пиновете на електронните подписи...

На всички електронни подписи, които поне веднъж са ползвани в сайта на НАП.

Със сигурност го знам, защото имам 2, единият от които ползвам за други неща, а в изтеклите има само 1 мой 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

То след такава издънка има ли значение изобщо какво казват от НАП и дали лъжат или и те не са наясно, според мен е все едно.

преди 5 часа, logist13 каза:

Не виждам никакъв смисъл, освен ако от НАП не лъжат и е източено всичко

 

  • Харесвам 4
  • Смея се 2
Връзка към коментар
1 hour ago, Niceday said:

Това са пиновете на електронните подписи...

На всички електронни подписи, които поне веднъж са ползвани в сайта на НАП.

Със сигурност го знам, защото имам 2, единият от които ползвам за други неща, а в изтеклите има само 1 мой 🙂

Не би трябвало да ги имат пиновете ...

Връзка към коментар

4цифрени са ПИНовете,които издават в столичните общини,в отдел Местни данъци и такси.С такъв пин може да провериш какви задължения имаш на територията на Столична община.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 15 минути , georgebg каза:

Не би трябвало да ги имат пиновете ...

Може да е каквото казва Мари Николова, а на мен мнителността да ми е в повече 🙂

* сега погледнах - имат номера на самия подпис, много числа и букви, както и абсолютно всички лични данни, които вървят с него.

Факт е обаче, че от изтичането до днес ми се увеличи в пъти спама на точно тази, за служебни цели, поща - обучения, курсове и прочие неща, които може да интересуват едно счети 🙂 Е, баш това счети такива неща не го интересуват, ама ... 😄 

Връзка към коментар
1 hour ago, Niceday said:

Може да е каквото казва Мари Николова, а на мен мнителността да ми е в повече 🙂

* сега погледнах - имат номера на самия подпис, много числа и букви, както и абсолютно всички лични данни, които вървят с него.

Факт е обаче, че от изтичането до днес ми се увеличи в пъти спама на точно тази, за служебни цели, поща - обучения, курсове и прочие неща, които може да интересуват едно счети 🙂 Е, баш това счети такива неща не го интересуват, ама ... 😄 

Възможно е, защото тези данни се предават към системите на НАП, но не и ПИН кода. ПИН кода  се въвежда в софтуера на смарткартата, за достъп до самия сайт на НАП  и той няма как да се предава към НАП...

Факт-а със спама е не заради НАП пряко (иначе е заради НАП) - просто много хора изтеглиха изтеклите данни и си обработиха информацията кoй за каквото му трябва ... така че спама .. как да го кажа - е само началото .

Връзка към коментар
20 hours ago, chandni said:

т.е. глобяват нас за това, че са ни откраднали данните... :sorry:И на кого ще я платят тази глоба...? От единия джоб в другия!

Вероятно ще има последици и за служителите на НАП..Така няма да е точно от единия джоб в другия...

 

Служителите на НАП могат да останат без бонуси заради теча

Причина ще е солената глоба от Комисията за защита на личните данни

https://clubz.bg/86893-slujitelite_na_nap_mogat_da_ostanat_bez_bonusi_zaradi_techa?fbclid=IwAR1bPu6feOUiUsZunUAXufI9ihAg0NnDRmIlYiW_7VVzViJlQtYFTHJWDto

 

Връзка към коментар
преди 2 часа, Topfly каза:

Вероятно ще има последици и за служителите на НАП..Така няма да е точно от единия джоб в другия...

 

Служителите на НАП могат да останат без бонуси заради теча

Причина ще е солената глоба от Комисията за защита на личните данни

https://clubz.bg/86893-slujitelite_na_nap_mogat_da_ostanat_bez_bonusi_zaradi_techa?fbclid=IwAR1bPu6feOUiUsZunUAXufI9ihAg0NnDRmIlYiW_7VVzViJlQtYFTHJWDto

 

Много силно се съмнявам.

Бонусите им с раздават на 3 месеца. 

Въпреки, че не са задължителни МФ, митници, НАП, според мен, не са пропускали тримесечие.

Е, добре, сега ще пропуснат 1-2. После ще наваксат.

Май го писах и преди - формирането на бюджета е така направено, че едното няма нищо общо с другото.

Справка - бонусите в Агенцията по вписванията непосредствено след гафа с бекъпите им.

 

А има и една друга логика (не, че я споделям) :

Какво е виновна лелката на гишето или стотиците други НАП служители, че ИT-тата са допуснали хакване или че традиционната политика на неглижиране на ИТ проблеми/дейности/инвестиции/… е довела до хакването.

 

  • Харесвам 6
  • Замислям се 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, Topfly каза:

Вероятно ще има последици и за служителите на НАП..Така няма да е точно от единия джоб в другия...

 

Служителите на НАП могат да останат без бонуси заради теча

Причина ще е солената глоба от Комисията за защита на личните данни

https://clubz.bg/86893-slujitelite_na_nap_mogat_da_ostanat_bez_bonusi_zaradi_techa?fbclid=IwAR1bPu6feOUiUsZunUAXufI9ihAg0NnDRmIlYiW_7VVzViJlQtYFTHJWDto

 

Сетих се:

FB като го глобиха (ако го глобиха) или в миналото глобите (десетките осъждания) на Microsoft дали повлия на заплатите им. (дългосрочно)

Малко се съмнявам. А и сравнение от типа Microsoft/FB и НАП. :wink:

  • Смея се 1
Връзка към коментар
2 hours ago, ven62 said:

Сетих се:

FB като го глобиха (ако го глобиха) или в миналото глобите (десетките осъждания) на Microsoft дали повлия на заплатите им. (дългосрочно)

Малко се съмнявам. А и сравнение от типа Microsoft/FB и НАП. :wink:

По тази логика нито в частния, нито в държавния сектор има връзка между качеството на свършената работа и заплащането 🙂 Сигурно си прав за определени структури и определени конкретни случаи, но не мисля, че глобяването на фирми и държавни институции е 100% неефективно...

Връзка към коментар
преди 1 час, Topfly каза:

По тази логика нито в частния, нито в държавния сектор има връзка между качеството на свършената работа и заплащането 🙂 Сигурно си прав за определени структури и определени конкретни случаи, но не мисля, че глобяването на фирми и държавни институции е 100% неефективно...

Не ми извъртай думите т.е. не внушавай, че твърдя, "че глобяването на фирми и държавни институции е 100% неефективно".

Друго съм написал.

 

За втори път писмено в този форум  се съгласявам с теб::wink:

И аз не мисля, че глобяването на фирми и държавни институции е 100% неефективно.

:biggrin:

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Глобяването на частни фирми и държавни институции е доста различно - в единия случай бъркаш пряко в джоба на собственика/акционерите, а в другия - в един много общ джоб, който се пълни от данъкоплатците.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
5 minutes ago, Фичо said:

Глобяването на частни фирми и държавни институции е доста различно - в единия случай бъркаш пряко в джоба на собственика/акционерите, а в другия - в един много общ джоб, който се пълни от данъкоплатците.

Ако държавната институция има годишен бюджет, нещата много си заприличват, защото ще са принудени да се вместят в този бюджет, дали с икономии, съкращение, орязване на заплати/бонуси и т.н.

Но - това всичко е за нормалните държави и не важи за БГ, където ще гласуват ако трябва извънреден бюджет, ще уволнят 2-ма, а останалите 20000 ще компенсират за "изживения стрес" и "допълнителната работа" с бонуси, най-големия за този който нямаше пари за билет до БГ, да прекъсне отпуската си ...  и така, всеки ден по още 250 на Т2 с еднопосочни билети - нищо ново под слънцето...

Връзка към коментар
преди 12 минути , georgebg каза:

Ако държавната институция има годишен бюджет, нещата много си заприличват, защото ще са принудени да се вместят в този бюджет, дали с икономии, съкращение, орязване на заплати/бонуси и т.н.

Но - това всичко е за нормалните държави и не важи за БГ, където ще гласуват ако трябва извънреден бюджет, ще уволнят 2-ма, а останалите 20000 ще компенсират за "изживения стрес" и "допълнителната работа" с бонуси, най-големия за този който нямаше пари за билет до БГ, да прекъсне отпуската си ...  и така, всеки ден по още 250 на Т2 с еднопосочни билети - нищо ново под слънцето...

Най-грубо бюджета (особено на подведомствени на МФ) се прави така:

X - заплати

Y - Поети задължения в т.ч. едни глоби има тука

Z - Капиталови разходи

Q - Издръжка

P - Друго (дето не се сещам в момента, а и не е важно.)

------------------

Общо  SSS

Министерство на финансите слага SSS в общия проектобюджет.  Бюджета се гласува. Става закон. И готово.

Връзка към коментар
преди 36 минути , georgebg каза:

Ако държавната институция има годишен бюджет, нещата много си заприличват, защото ще са принудени да се вместят в този бюджет, дали с икономии, съкращение, орязване на заплати/бонуси и т.н.

Но - това всичко е за нормалните държави и не важи за БГ, където ще гласуват ако трябва извънреден бюджет, ще уволнят 2-ма, а останалите 20000 ще компенсират за "изживения стрес" и "допълнителната работа" с бонуси, най-големия за този който нямаше пари за билет до БГ, да прекъсне отпуската си ...  и така, всеки ден по още 250 на Т2 с еднопосочни билети - нищо ново под слънцето...

В допълнение на твоето изказване.....сега с тоя теч на данни, колко ли пари ще трябва да се отпуснат от държавата, за да се покрият разходите в подобряване на сигурността? Май ще има и за бонуси, че по две даже....горките работници в НАП, живи да ги ожали човек (това е ирония).

Връзка към коментар
4 minutes ago, boogy83 said:

В допълнение на твоето изказване.....сега с тоя теч на данни, колко ли пари ще трябва да се отпуснат от държавата, за да се покрият разходите в подобряване на сигурността? Май ще има и за бонуси, че по две даже....горките работници в НАП, живи да ги ожали човек (това е ирония).

Както и @ven62 писа, разходите на бюджетните институции са по пера. Не може толкова лесно пари от едно перо да минат в друго. Парите за допълнително подобряване на сигурността ще са в частта с капиталовите разходи. ДМС (не са бонуси, а допълнително материално стимулиране) и заплати са си в перото за заплати.

 

Реално, на публично търгуваните компании подобни глоби им влияят повече, защото допълнителните разходи следва да се бюджетират, което (може да) променя прогнозите за тримесечието. А от последното обикновено се влияе цената на акциите 🙂

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Това е доста обширна тема.

Все пак държавните институции не са компании. В този смисъл има логика в част от тези правила.

Ако света може без една или друга компания (макар, че се е докарал до там да има няколко компании без които не можем) Та, да речем, че глобите биха дори фалирали някаква компания, то за една държавна структура това, очевидно, не може да се допусне.

А и рестрикции (в много, но не във всички аспекти) също са немислими за държавните организации.

ОК. Ще свием бюджета на НАП. Няма да има развитие (дори такова, каквото е сега) Няма да има електронни услуги, например. Ще има по-големи опашки... Цялостната и дейност ще бъде затормозена.

 

Обикновено в подобни случаи нещо трябва да се оптимизира, вследствие на обективен анализ.

 

За съжаление в БГ анализите (когато се правят) са с предварително дефинирани изводи и думата "оптимизира" се разбира като "редуцира".

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Само не забравяйте, че ако в едната държавна институция останат без премии, то в другата ще има солидни такива. И крайният резултат може да не е нулев, а дори отрицателен. 

Връзка към коментар
преди 2 часа, akair каза:

... Парите за допълнително подобряване на сигурността ще са в частта с капиталовите разходи. ...

Не съм счетоводител и не са ми ясни тия неща, ама реално погледнато едни пари ще бъдат отпуснати за подобряване на сигурността. Там е имало едни некадърни хора, които са допуснали да изтекат много данни и тези същите хора ще продължат да си работят там. Ще получат част от тези пари, а другата част пари (най-вероятно по-голямата) ще отиде за наемане на фирма, която да свърши несвършената работа на ония хрантутници, дето са дремали там с години. Тъпа ситуация....

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
1 hour ago, boogy83 said:

Не съм счетоводител и не са ми ясни тия неща, ама реално погледнато едни пари ще бъдат отпуснати за подобряване на сигурността. Там е имало едни некадърни хора, които са допуснали да изтекат много данни и тези същите хора ще продължат да си работят там. Ще получат част от тези пари, а другата част пари (най-вероятно по-голямата) ще отиде за наемане на фирма, която да свърши несвършената работа на ония хрантутници, дето са дремали там с години. Тъпа ситуация....

Отговорът е ясен, но ще избягаме твърде много от конкретната тема и ще отворим работа на модераторите 🙂 Аз само ще попитам "а каква е алтернативата?" - все пак щом има идентифициран проблем, то намирането на решение е по-лесната част 🙂

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.