Прескочи до съдържание

Египет - бързи въпроси


prozium

Препоръчани мнения

преди 49 минути , dafigg каза:

Като цяло целта ни е да отидем в Луксор, да разгледаме и от там да отидем към Кайро.

А, защо не обърнете програмата? Първо Кайро, после придвижване до Асуан с дневен трип до Абу Симбел (топ забележителност, както и да го погледнеш, въпреки изморителното пътуване), а после круиз по Нил (страхотно преживяване, което остава спомени за цял живот) до Луксор. След това, вместо обратно към Кайро, трансфер до Хургада и няколко дни на море с полет към Европа...

 

преди 38 минути , Argentique каза:

Всячески избягвам да ходя по мюсюлмански страни в Рамадан.

 

Зависи от страната. Както вече съм писал, освен в Истанбул, сме били по Рамадан и в други страни, последно тази година в Сингапур, Индонезия и Куала Лумпур. Прекрасно, спокойно и без никакви битови притеснения...

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 33 минути , Duke каза:

Зависи от страната. Както вече съм писал, освен в Истанбул, сме били по Рамадан и в други страни, последно тази година в Сингапур, Индонезия и Куала Лумпур. Прекрасно, спокойно и без никакви битови притеснения...

Чудесно, че е така, но аз първо гледам кога е Рамадан, за да не научавам на място по трудния начин има ли неуредици, или няма. 
Пък дори в Истанбул е по-различно - заведенията в Султанахмет вечер масово предлагат готово ифтар меню (за тях е по-изгодно), а по масите още преди която там молитва трябва, са насядали вярващи пред чинии с храна, покрити с найлоново фолио. И чакат да запее онзи от джамията.
Места за туристи няма по тия заведения. 
Но в по-европейските квартали - Бейоглу, Кадъкьой и азиатската част като цяло почти няма такива неща.
Отделно вечерната лудница, трамваите, в които няма качване, хилядите пикникуващи вечер по зелените площи навсякъде – един път видях, стига ми толкова.
Има 11 други месеца в годината.

Отделно - в самите празнични дни след края на поста – всичко живо се юрва по хотели или родни места да яде като за последно. И в Турция, и в Египет е така.
А за този период е особено важно да се избере AI хотел с минимално присъствие на египетско население. :wink:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, dafigg каза:

И ние догодина планираме началото на Март да отидем.

От сега се опитваме да проучваме разни неща и изникват няколко въпроса.

 

Като цяло целта ни е да отидем в Луксор, да разгледаме и от там да отидем към Кайро. Едната идея ни беше да вземем някакъв круиз по Нил от Луксор към Кайро, но нещо не намирам такъв. Повечето "въртят в района" и не ходят нагоре. Нашата цел е, ако има такъв за 2-3 дена да ни закара догоре. Видях 1-2, но те пътуват доста по-дълго и само ще ни губят време.

Ако няма такъв круиз, опцията е да се метнеме до Хургада за 3 дена и от там после към Кайро. При този вариянт какво бихте препоръчали - частен трансфер с кола или да гледаме влак?

Другото питане е как стоят нещата с алкохола, по ресторанти има ли или да си търсиме all-inclusive хотел с пиене?

Отворени сме и на организирано, но като поразгледах малко оферти от ТА и не видях да има това, което ние търсим. Като цяло всичко е за почивка на море с опция да си платиш за дневни екскурзии. Ние искаме както писах - Луксор и Кайро за около малко над седмица.

Ако искате от Луксор да ходите към Хургада и после към Кайро, аз бих го направил (и го направих) така:

От Луксор до Хургада с кола (контакти мога да дам, може и други да дадат), а от Хургада до Кайро със самолет - полетите не са скъпи и не се губи един ден по влакове или автобуси.

Ако пък няма да ходите до Хургада, от Луксор има директни полети до Кайро, по няколко на ден.

Иначе аз не съм съгласен, че в Египет не е ОК самоорганизирано. Ние бяхме с бебе и за нас поне самоорганизирано беше по-добрият вариант.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
1 hour ago, Duke said:

А, защо не обърнете програмата? Първо Кайро, после придвижване до Асуан с дневен трип до Абу Симбел (топ забележителност, както и да го погледнеш, въпреки изморителното пътуване), а после круиз по Нил (страхотно преживяване, което остава спомени за цял живот) до Луксор. След това, вместо обратно към Кайро, трансфер до Хургада и няколко дни на море с полет към Европа...

 

 

Зависи от страната. Както вече съм писал, освен в Истанбул, сме били по Рамадан и в други страни, последно тази година в Сингапур, Индонезия и Куала Лумпур. Прекрасно, спокойно и без никакви битови притеснения...

 

Защото като цяло съм гледал полет до Кайро и винаги предпочитам, когато ще напускаме да съм в града от който ни е полета. Не да разчитаме последния ден на полет от Луксор за Кайро и после към Б-я.

Ще разгледам и по ТА какво има в такъв случай, че първият път разгледах малко на 2 места и ми се видя, че всичко е само море горе долу и не съм задълбавал.

Връзка към коментар
Преди 1 час, dafigg каза:

Защото като цяло съм гледал полет до Кайро и винаги предпочитам, когато ще напускаме да съм в града от който ни е полета. Не да разчитаме последния ден на полет от Луксор за Кайро и после към Б-я.

Аз имам предвид полет до Кайро на отиване, а на връщане полет от Хургада, защото така изглежда по-добре от логистична гледна точка. Защо да се връщате в Кайро? 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
On 7/12/2024 at 3:08 PM, Duke said:

Аз имам предвид полет до Кайро на отиване, а на връщане полет от Хургада, защото така изглежда по-добре от логистична гледна точка. Защо да се връщате в Кайро? 

Защото е доста по-изгодно.

Връзка към коментар
На 13.07.2024 г. в 16:48, dafigg каза:

Защото е доста по-изгодно.

Здравейте, ние планирахме за март 2025 г. нещо подобно:

11.03.2025 г. Летим с Луфтханза -150 евро на човек до Хургада.

11-18.03. Хургада почивка на ол инклузив в хотел. Това ще ни е почивката за 2025 г.

18.03. Частен трансфер или ще ползваме организирана еднодневна ексурзия до Луксор и оставаме там до 22.03.

22.03. Частен трансфер до Кайро.

Хотерът в Кайро ни е ол инклузив, защото сме по време на Рамадана.

25.03. Летим обратно с егейците през Атина до София.

Културно-кулинарно пътешествие.

 

Някой магеланец правил ли е частен трансфер Луксор- Кайро? Опасно ли е? Има ли бензиностанции по пътя за освежаване?

Ако сме с полет до Кайро имаме 2 часа преди полет+1,30 час полет+1 час поне такси до хотела в Гиза - поне 5 часа , а с кола го дават 7 часа и пътуваме през цял Египет покрай Нил.

Приемаме всякакви съвети за оптимизация.

 

Прохлада ви желая!

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, предстои ми организирано пътуване до Египет в началото на ноември. Резервирали сме хотел "Desert Rose Resort" 5* в Хургада, за който пише, че е с 1 км. лагуна. Въпросите ми са, някой бил ли е в този хотел и отговаря ли на описанията в сайтовете? Трябва ли да се използват обувки за влизане в морето и за какви температури да се подготвим в началото на ноември на водата, дневни и нощни?

Връзка към коментар
преди 6 минути , Дидо. каза:

Здравейте, предстои ми организирано пътуване до Египет в началото на ноември. Резервирали сме хотел "Desert Rose Resort" 5* в Хургада, за който пише, че е с 1 км. лагуна. Въпросите ми са, някой бил ли е в този хотел и отговаря ли на описанията в сайтовете? Трябва ли да се използват обувки за влизане в морето и за какви температури да се подготвим в началото на ноември на водата, дневни и нощни?

За хотела не мога да ти отговоря, но за времето ти предлагам линк от произволен сайт, в който има и таблички със средните температури на въздуха и водата по месеци.

 

https://www.climatestotravel.com/climate/egypt/hurghada

Връзка към коментар
преди 23 часа, valpet каза:

През коя платформа се намират най- добри  хотели в Шарм Ел Шейх?

Самоорганизирано - директно в хотела ни даде най-добра цена. Дори беше с безплатна отмяна.

Връзка към коментар

Миналия октомври бях на организирана екскурзия и бяхме в хотела, в реновирана стая, и останах много доволна. Да, отговаря на описанието в сайтовете. Има собствена лагуна, където отлива почти не се усеща и за нея не трябват аква обувки, но за мястото, където се гмуркахме си трябват. Хотелът има собствен риф така да се каже. За а ла карт ресторантите още първия ден си направете резервация на машините, защото много бързо се изчерпват местата. Ние успяхме да посетим 2 от 3 безплатни. Има и 1 платен. Delfino ми е любим. Хубаво еспресо правят в Роз бар. Ако имаш други въпроси - питай. 

Хотелът има приложение, което може да свалите, там има доста информация също.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, valpet каза:

За кой хотел става въпрос 

За Coral Sea Sensatori. Първия път бяхме с агенция и бяхме в Club reef resort. За Sensatori свършиха бързо местата. След това отидохме самостоятелно като бяхме в Дахаб, на палатка в Рас Мохамед и накрая в Sensatori. Рифът е прекрасен. Като минус е, че е на по-ветровито място от другия хотел. Но при ветрове се ходи в стария град на El Fanar, т.к. е в залив.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Мисля да направя един Египет, но ми се пътува с влак от Кайро до Асуан, а не със самолет, организирано. Нека някой, който е минал по тая пътека, да каже как е влака, как са купетата? За колко човека са? Въобще всичко ще ми е от полза за това пътуване. Струва ли си въобще тая идея или да взимам нещо с  вътрешен полет.

Връзка към коментар
преди 13 минути , kakadu каза:

Мисля да направя един Египет, но ми се пътува с влак от Кайро до Асуан, а не със самолет, организирано. Нека някой, който е минал по тая пътека, да каже как е влака, как са купетата? За колко човека са? Въобще всичко ще ми е от полза за това пътуване. Струва ли си въобще тая идея или да взимам нещо с  вътрешен полет.

Купетата са супер. Тези със седалките. Другите със леглата не са чак толкова. Масово идваха в нашия вагон да ползват тоалетна и се оплакваха, било старо, било мръсно. Има стюард, раздават одеяла и вечеря. Ето една снимка.

FB_IMG_1726319618642.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 36 минути , kakadu каза:

Мисля да направя един Египет, но ми се пътува с влак от Кайро до Асуан, а не със самолет, организирано. Нека някой, който е минал по тая пътека, да каже как е влака, как са купетата? За колко човека са? Въобще всичко ще ми е от полза за това пътуване. Струва ли си въобще тая идея или да взимам нещо с  вътрешен полет.

Преди 2 години точно когато ние бяхме, измислиха цени за чужденци за всички влакове и станаха сходни на цената на самолет.

Преди това само нощните влакове бяха по туристически тарифи и излизаха към 80 $.

Виж актуалното положение какво е, но аз не бих те окуражила да се мъчиш 12-15 часа.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 21.08.2024 г. в 12:53, Дидо. каза:

Здравейте, предстои ми организирано пътуване до Египет в началото на ноември. Резервирали сме хотел "Desert Rose Resort" 5* в Хургада, за който пише, че е с 1 км. лагуна. Въпросите ми са, някой бил ли е в този хотел и отговаря ли на описанията в сайтовете? Трябва ли да се използват обувки за влизане в морето и за какви температури да се подготвим в началото на ноември на водата, дневни и нощни?

Аз също бях в този хотел май месец 2021-ва, доволен съм. Със сигурност не отговаря на 5*, но това е някакъв стандарт за хотелите в Египет явно, беше на приемливо ниво чисто. Персонала беше отзивчив, на баровете сервират безалкохолните напитки и водата от неотворени пластмасови бутилки, а не от машини, което ми се стори ок. Алкохола е кофти, но все пак го има, аз наблегнах на бирата, която беше също в неотворени стъкла, не помня вече каква точно марка. 


А-ла-карт ресторантите не ми направиха особено впечатление, мексиканския беше ОК, като приятна изненада беше парче торта със свещички и изпята песен от персонала за рожден ден(предполагам, в който и ресторант да сте, ще го направят, ако има повод просто кажете на рецепция). Италианският го избягвайте с 200, пиците са тип замразени за 5.99 на промоция от Лидл. 🙂

Храната на блок-масите също беше добра - имаше разнообразие, станции за моментно приготвяне на омлети/паста/меса (риби, пилешко), доста салати и десерти(които не бяха нищо особено, въпреки голямото разнообразие, вкусово бяха еднакви, тип пастички). 

 

Плажът е хубав, басейните също и сме нямали проблем да си намираме шезлонги. Има и малък аквапарк, който въпреки че не пробвах, изглеждаше добре. 

Поради така стеклите се обстоятелства тогава прекарахме почти 100% от времето на басейните/плажа, така че за шнорхелинг не мога да дам мнение. 


Дневен бакшиш от по 1$ на ден ще доведе до много забавно направени фигурки с хавлиите ви, когато ви почистват стаята. 🙂

 

Връзка към коментар

Здравейте. Предстои ни почивка в Шарм ел Шейх, като ще искаме да опитаме дайв и шнорхелихг. Може ли да ми препоръчате и нещо друго, което си струва. Ще сме там за 7 дни и ни е за първи път.

Благодаря

Връзка към коментар

Рас Мохамед, с уговорен на място таксиметров шофьор. Дахаб с  Blue hole и още няколко точки за гмуркане / шнорхелинг. Остров Тиран с тур. Копските църкви в Шарм. Тур до манастира Света Екатерина /1 ден/.

За вечер - стария Шарм,  Сохо... Не мисля, че ще успеете да ги включите всички.

Подводният свят е доста богат и разнообразен.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.