Прескочи до съдържание

Придобиване на българско гражданство на дете


Препоръчани мнения

преди 11 часа, stanislavpp каза:

Детето ще пътува и в двете посоки само с единият родител. 

 

В гр.Видин ще се вадят документите.

 

@Травеолани в Канада (от консулството)  ли вадихте пълномощното за паспорт на малката и на български ли беше?

Обади се в общината във Видин и ги питай. Ние успяхме да регистрираме малката ( на 4 месеца) в Стара Загора и да и изкараме паспорт точно за 3 дни. За акта за раждане и егн в общината и майка ми можеше да подаде документите с генерално пълномощно от мен. Но тъй като ние искахме  да и дадем презиме се оказа, че въпросната декларация за презиме трябва да се подпише на място от двамата родителя. За вадене на паспорт има експресна поръчка за 8 часа. Обади се най-добре и питай служителката, която ще обработва документите. Аз 2 месеца предварително я бях подготвила, бях обяснила кога се прибираме и бях попитала дали има шанс да стане за седмица. Нашата се оказа много разбрана и придвижи всичко изключително бързо. А паспорта стана готов за 2 часа, въпреки че по принцип е 8. Успех 🙂

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Станиславе, давам ти да обмислиш две предложения за заобикаляне на проблеми, посочени по-горе:

 

- по историята, разказана от @chandni помисли за купуване на билети някъде в средата на престоя, които може и да не ползвате, но да симулират напускане на България за няколко дни. Някое евтино предложение от НТА. Обаче ако разрешеният престой е 90 дни в рамките на 6 месеца - изгаряте. Упражнението губи смисъл.

- по отговорите на нашите хубостници от Голямата ябълка, които ти цитира: не им отваряй дума за придобиване на българско гражданство, направи се на ударен и питай за регистрация на раждане. На практика вие ще правите точно това, но с известно закъснение. Доколкото в Закона за българското гражданство не видях нищо за тази регистрация, още по-малко пък - за срокове, свързани с нея, и от това, което прочетох в темата дотук, май шестте месеца, цитирани в сайта на МВнР, не се спазват стриктно. А регистрация на раждане е една от услугите, които извършват консулските служби.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , Goal & Boss каза:

. Обаче ако разрешеният престой е 90 дни в рамките на 6 месеца

Точно така е , на всеки 6 месеца - разрешен престой от 90 дни. Ще обмисля различните варианти , може и да поотложа пътуването . Идеята беше да пратя до България, малкият с майка му за 2 месеца , да го видят дядовците му, които ги е страх да летят. Бабите са го виждали , а и май ще идват отново..

 

Сега се увлича по големите автобуси, камиони и пътни знаци 😉

C8C1BCEA-D1E0-4BC9-9A99-93A3322CD2C4.jpeg

5F0D2855-B44C-41D5-87D8-3B65B59322D2.jpeg

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 12 минути , stanislavpp каза:

Идеята беше да пратя до България, малкият с майка му за 2 месеца

Щом ще го пращаш само за 2 месеца, значи няма проблеми. При нас проблемът беше за 92 дни или по-скоро за тези 2 след 90-те 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , stanislavpp каза:

Сега се увлича по големите автобуси, камиони и пътни знаци 😉

C8C1BCEA-D1E0-4BC9-9A99-93A3322CD2C4.jpeg

5F0D2855-B44C-41D5-87D8-3B65B59322D2.jpeg

Да ви е жив и здрав! 🐯

 

Ето ти малко инфо, което изглежда обнадеждаващо по вашия казус:

 

От консулството в D.C.

 

 

Пак оттам

 

 

От Канада

 

 

От Министерството на правосъдието

 

 

Една наредба:  Naredba-RD-02-20-9.doc (чл.12 и няколко следващи)

 

И нещо като указание: 4_Do_18g_ediniqt_roditel_e_balgarski_grajdanin.pdf

 

Хубавото е, че никъде не видях 6-месечния срок, посочен на сайта на МВнР.

 

 

преди 6 минути , chandni каза:

Щом ще го пращаш само за 2 месеца, значи няма проблеми. При нас проблемът беше за 92 дни или по-скоро за тези 2 след 90-те 🙂

Да, ама той говори за 2 американски месеца. А в САЩ месеците са по 50, че и повече, дни :grin:

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Стан, и при нас имаше подобен проблем. Близнаците ни се родиха на 16 февруари и бързахме да им изкараме акт за раждане преди да са станали на 6 месеца.
Един съвет, изкарайте дубликат на американския акт за раждане, защото в българските общини настояват да задържат оригиналния акт за раждане, заедно с превода. Цял месец им отне да им изкарат актове за раждане в Община Варна. Добре, че не бързаме. Аз докато ги чаках дори отскочих като лектор до Скандинавия и Балтика на един круизен кораб. 🙂
Вчера подадохме за паспорти. Искаха само копия на българските актове за раждане, копие на паспорта на жена ми, защото не е българка, а на мен само данните от личната карта, заявление, което се попълва на място и такса от 10 лв. за паспорт.

 

Аз имах още един бонус да попълвам, молба за друго изписване на името на латиница, защото Йордан го изписват като Yordan, а аз искам да е Jordan, както си е по канадския паспорт. И понеже декларирах, че имат и канадско гражданство, поискаха и копия от канадските им паспорти. Във вашия случай ако ще декларирате американското гражданство на детето, направете копие на американския му паспорт.
Има още една идиотия, останала от комунистическите времена. За издаване на първи паспорт могат да пратят полицай да пита ваши съседи дали това е вашето дете и те трябва писмено да декларират това. За дъщеря ми изискаха подобна простотия. Но, сега в паспортното се падна наша роднина и тя ни обработи по бързата процедура без подобни идиотии. Връзкарски истории пак. 🙂

 

Успех и ако имаш някакви въпроси, питай смело, че тъкмо се занимаваме с това в момента.

  • Харесвам 3
  • Шок 1
Връзка към мнение

В САЩ няма дубликати, а само оригинали - всяка служба ти вади оригинали на момента след като видят инфото в техните регистри. Аз съм извадил три оригинала, няма ограничение за бройката, цената е 25$ на брой. 

 

Ситуацията е по-заплетена и от логическа задача, силно се надявам на адекватна услуга от българските власти.

 

1. Малкият има билет (има само американски паспорт) и заминава за България само с майка си за два месеца

 

2. Декларация за напускане на България ще се опитам да извадя от консулството в Ню Йорк преди заминаване, която няма да е необходима, ако раждането на детето не е регистрирано в България или ако на излизане от България, представи два паспорта (американски и български ), справка тук

:https://www.mvr.bg/docs/librariesprovider45/за-пътуващите/info_deca.doc?sfvrsn=5f5edd1_6

 

 

Сега идва по-неприятното:

 

3. за декларация, трябва номер на паспорт и срок на валидност, моят е изтекъл ( ще подам за нов паспорт в консулството като ходя за декларацията)

 

4. съпругата ми е със сменено ново фамилно име, което фигурира в акта за раждане , издаден от САЩ, но по паспорт и лк е със старото.

 

5. Ако направя и пълномощно за издаване на паспорт на малкият , трябва да фигурират новото име на майката и старото ли? Същото важи и при съставяне на декларацията за съгласие?

 

6. Изобщо ще може/препоръчва ли се да регистрира раждането на малкия, преди майка му да смени фамилното си име в България ?

 

 

Акта за раждане и сертификата за сключване на брак, и смяна на фамилното и име са заверени с Апостил, в Бг ще се превеждат и легализират, преди да се тръгне по съответните институции...

Връзка към мнение

Станиславе, жена ти нали е българка? Ако е така, според мен е по-добре първо тя да си реши въпроса с имената и след това да подхващате детето. А има и възможност да извадите документ, който удостоверява, че ААА БББ ВВВ и ААА БББ ГГГ са едно и също лице. Не си спомням в момента как точно се наричаше този документ и откъде се водеше, но със сигурност знам, че такъв може да бъде издаден. Тогава ще можете да тръгнете по двете писти едновременно, но гледайте в акта за раждане на детето майката да е вписана с новото име. Иначе залагате почти сигурни главоболия на детето в бъдеще, когато, по една или друга причина, му се наложи да доказва коя е майка му. Включително (и особено) когато детето е пораснало. А ако има и второ дете и в неговия акт за раждане майката е с новото име, докато при първото е със старото, тогава ще се видите в приключение! Всичката простотия, тъпота и малоумие на българските чиновници ще се стовари на главите ви със страшна сила! А те ги имат в изобилие!

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Goal & Boss каза:

А има и възможност да извадите документ, който удостоверява, че ААА БББ ВВВ и ААА БББ ГГГ са едно и също лице. Не си спомням в момента как точно се наричаше този документ и откъде се водеше, но със сигурност знам, че такъв може да бъде издаден.

Документа се казва " удостоверение за идентичност на имената" и в БГ се вади в общината ... ( в която се е сключил гражданския брак... идиотия)

 

ПП. Гледам че вече се издава в общината по местоживеене. - https://pravatami.bg/11301 

Тук има прилично описание на услугите които ти трябват ( http://www.vidin.bg//pages/Systavqne-na-aktove-za-grajdansko-systoqnie-na-byl-2104 ), а най-добре в град като Видин където всеки се познава с другия ( или като минимум му е роднина) да отиде на място някой и да попита. 

 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Попаднах на изключително компетентен човек в консулството в Ню Йорк и даде подробен отговор на всичките ми въпроси!

 

 

- всички пълномощни ( за паспорт на малкият) и декларации ( за пътуване на детето с един родител) могат да се извадят само при наличието на валиден документ (паспорт или ЛК) . В тези документи ще  трябва да посоча и двете нейни имена (старо фамилно и ново фамилно) . Декларация и пълномощно могат да са на един документ !!!

 

- ако няма такъв , може да се заобиколи правилото легално с изваждане на нотариален документ на английски , заверен с апостил и след това отведен в България. В САЩ апостил се полага и ако се изпратят документите по пощата 

 

- в БГ първа стъпка е регистриране на брака и смяна на името

 

- след това се регистрира раждането на детето и се подава молба за паспорт

 

- има тънък момент, че закона казва, че в 30 дневен срок при смяна на името , трябва да се сменят паспорта и ЛК

 

- нейният паспорт е нов от тази година , има десетина самолетни билети, закупени със старото име , може да се избегнат главоболия като се запази и старият паспорт при смяната му

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Преди 2-3 дни видях тази тема. Доста се двоумях дали изобщо да се включвам.

Засега ще си позволя да коментирам само това:

Има ли срок от 6 месеца за пресъставяне на актове по гражданско състояние в БГ. Не, няма!

Има такава разпоредба в закона за гражданската регистрация:

"Чл. 70. (1) Български гражданин, който е поискал от местен орган по гражданското състояние в чужбина съставянето на акт за гражданско състояние, е длъжен да се снабди със заверен препис или извлечение от съставения акт и не по-късно от шест месеца след съставянето му да го предаде или изпрати на българския дипломатически или консулски представител в тази страна, като същевременно му съобщи постоянния си адрес в Република България.

(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Ако българският гражданин не е могъл да предаде или изпрати съставения от местен орган по гражданското състояние в чужбина акт на български дипломатически или консулски представител, той може да го представи направо на длъжностното лице по гражданското състояние в общината по постоянен адрес съгласно чл. 72, ал. 2, т. 1, 2 и 3, заедно с легализиран и заверен превод на български език"

 

Вероятно от ней идва объркването за тези 6 месеца.

Т.е. няма срок за пресъставяне на актове по гражданско състояние

Например: Ако едно дете се роди някъде по света и поне единия родител е БГ гражданин няма срок да му се пресъстави (да му се състави) акта за раждане в БГ .

Той може да стане на 20 години и да дойде в БГ и да си представи акта за раждане от чужбина (преведен, легализиран …. там както се изисква по закон). Българските местни власти (общината) ще му даде ЕГН и ще му състави акт за раждане. Човека ще си отиде в МВР и ще си извади български документ за самоличност.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

@ven62, това е много важно уточнение, благодаря. И аз се заблудих с тези 6 месеца. Не че толкова ми пукаше де. Аз бях на принципа, ако стане, стане, ако не, здраве да е, имаме опции за няколко гражданства, но това е важно да се знае от всички с подобен казус - дете, родено извън България.

 

Стан, радвам се, че са ти отговорили компетентно на въпросите в Ню Йорк. Не подценявай българските дипломатически служители. С времето стават все по-професионални, поне моят личен опит е такъв и мисля, че е добре да се обръщаш към тях при по-заплетени казуси. Не разбирам само защо ти трябва тази декларация за напускане на България. Щом детето е двоен гражданин и напуска страната с два паспорта, можеш да си спестиш тази бюрокращина. Аз поне така правя.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Crazy Horse за да се извади Бг паспорт без вторият родител, трябва пълномощно заверено от консулството. Така и така ще ходя , ще извадя въпросното пълномощно и декларация на един документ .

Връзка към мнение
21 hours ago, ven62 said:

Вероятно от ней идва объркването за тези 6 месеца.

Т.е. няма срок за пресъставяне на актове по гражданско състояние

Например: Ако едно дете се роди някъде по света и поне единия родител е БГ гражданин няма срок да му се пресъстави (да му се състави) акта за раждане в БГ .

Той може да стане на 20 години и да дойде в БГ и да си представи акта за раждане от чужбина (преведен, легализиран …. там както се изисква по закон). Българските местни власти (общината) ще му даде ЕГН и ще му състави акт за раждане. Човека ще си отиде в МВР и ще си извади български документ за самоличност.

Ако си прав защо изобщо съществува процедура в Министерство на правосъдието за придобиване на българско гражданство от малолетни на които единият родител е български гражданин? цък Защо някой ще подава молба, ще участва в интервю за българско гражданство и т.н., ако може просто да се регистрира в общината? цък

 

Процедурата която обсъждаме по принцип е за новородени, като за родените в България срокът за регистрация е 7 дни, а при родените в чужбина намирам единствено този срок от 6 месеца. Това, че напрактика някои общини са по гъвкави и приемат 1-2 годишни деца за “новородени“ не означава, че ще имат същата гъвкавост ако се появиш с дете на 10 или 20 години...

Връзка към мнение
На ‎10‎.‎8‎.‎2019‎ г. в 7:58, Topfly каза:

Ако си прав защо изобщо съществува процедура в Министерство на правосъдието за придобиване на българско гражданство от малолетни на които единият родител е български гражданин? цък Защо някой ще подава молба, ще участва в интервю за българско гражданство и т.н., ако може просто да се регистрира в общината? цък

 

Процедурата която обсъждаме по принцип е за новородени, като за родените в България срокът за регистрация е 7 дни, а при родените в чужбина намирам единствено този срок от 6 месеца. Това, че напрактика някои общини са по гъвкави и приемат 1-2 годишни деца за “новородени“ не означава, че ще имат същата гъвкавост ако се появиш с дете на 10 или 20 години...

Знаех си, че така ще стане.

 

@Topfly, като посочваш линкове стигни малко по-далече, зад тях.

Това, което ти посочваш касае случаи при които се кандидатства/придобива за българско гражданство по натурализация (и чл.15 и чл.18 от Закона за българското гражданство (ЗБГ)  - Раздел III. Придобиване на българско гражданство по натурализация)

 

В чл. 8 от ЗГБ ясно е казано:

Чл. 8. Български гражданин по произход е всеки, на когото поне единият родител е български гражданин.

 

Ето няколко хипотези:

1. Ако дойде някой от Дубай и реши че ще инвестира 100 милиона в някакъв бизнес в БГ и после реши, че му е по-удобно да стане български гражданин или бесарабски българин или македонец станат български граждани.

2. И на тримата им се раждат деца (няма значение къде по света) след като са станали български граждани, то тогава тези деца са български граждани по произход (чл.8). (Така както сме повечето българи. Няма значение къде нашите майки са ни родили. Щом имаме поне един родител - БГ гражданин, когато сме се родили то ние сме си български граждани.)

3. Тези тримата (арабина, македонеца и украйнеца) са имали деца преди да станат български граждани. Е, sorry, тези деца не са български граждани и трябва да минат по процедурите, които ти си цитирал.

 

Съжалявам, не съм юрист. Толкова успях да го обясня.

 

Нека пак да кажем. Ако поне единия родител е БГ гражданин и му се роди дете то то е БГ гражданин. Кога ще се обади на българските власти и ще представи документи за това - това е отделен въпрос. Впрочем така са стотиците хиляди "турци", които 1985-1989 "заминаха на екскурзия" за Турция. И сега техните деца и внуци СА български граждани, представят си документите за раждане от Турция и си взимат европейските (БГ) паспорти. Така са и доста БГ граждани от еврейски произход, които живеят в Израел.

Естествено, колкото по-скоро, толкова по-добре е някое БГ раждане по света да се "узнае" в България, ако родителите изобщо искат това.

Ако това се случи много години след раждането единственото, което се рискува е следното:

Общинския служител да реши, че от представените документи не става ясно дали в момента на раждането родителите са БГ граждани (например, много БГ граждани за да станат граждани на друга държава се отказват от БГ гражданство и после (след като станат и чужди граждани) си възстановяват българското гражданство) та в този случай, общината/родителите питат Министерство на правосъдието за такова обстоятелство и процеса по издаването на акт за раждане/ЕГН/паспорт на детето малко се забавя. Но това изобщо не е тази процедура, която ти цитираш.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

@ven62 има логика в това което пишеш и искренно се надявам да си прав! На мен в консулството ми отказаха да ми регистрират децата, защото бяхме изпуснали 6 месечния срок и ми казаха, че единствената опция е дългата процедура през Министерство на правосъдието. Това ме отказа напълно да се занимавам с въпроса. Служителката в консултсвото ми е позната и уж си разбира от работата, защото е там от поне 2 десетилетия и доста подобни казуси са минали през нея...

За сега обаче и аз реших да изчакам за да не си създавам излишни главоболия ако пътувам сам с децата...

 

Не успях да разбера какво прави юридически един български гражданин, български гражданин? Майка ми има българско ЕГН, паспорт за български гражданин, където пише, че гражданството и е българско и въпреки това има официален документ, че никога не е била българска гражданка (Тя по происход също е дъщеря на български гражданин), децата ми нямат ЕГН и никакви български документи, но по твоята логика те са български граждани...

Връзка към мнение
преди 2 часа, Topfly каза:

@ven62 има логика в това което пишеш и искренно се надявам да си прав! На мен в консулството ми отказаха да ми регистрират децата, защото бяхме изпуснали 6 месечния срок и ми казаха, че единствената опция е дългата процедура през Министерство на правосъдието. Това ме отказа напълно да се занимавам с въпроса. Служителката в консултсвото ми е позната и уж си разбира от работата, защото е там от поне 2 десетилетия и доста подобни казуси са минали през нея...

За сега обаче и аз реших да изчакам за да не си създавам излишни главоболия ако пътувам сам с децата...

 

Не успях да разбера какво прави юридически един български гражданин, български гражданин? Майка ми има българско ЕГН, паспорт за български гражданин, където пише, че гражданството и е българско и въпреки това има официален документ, че никога не е била българска гражданка (Тя по происход също е дъщеря на български гражданин), децата ми нямат ЕГН и никакви български документи, но по твоята логика те са български граждани...

 

Един български гражданин прави следното:

Ако му е кеф отива с чуждестранния акт за раждане, брак, смърт в общината си по постоянен адрес (това е адреса, който го пише на гърба на личната карта). Представя си този акт на служителките в общината и това е.

Естествено, този акт трябва да е преведен (легализиран, нотариално заверен с апостил, без апостил - тези неща зависят от това в коя държава е издаден)

Разбира се, за раждане и смърт актовете (в повечето случаи :wink: ) не се носят лично, а от заинтересовани лица т.е. родители, наследници или упълномощени от тях...

 

За раждането и гражданството. Генерално трябва да знаем/разберем,

Има три вида българско гражданство:

- По произход т.е. някой от родителите в момента на раждане на детето е БГ гражданин. Детето е български гражданин и то си остава такова за цял живот. България знае, не знае, регистрирано, не регистрирано, с БГ документи или без тях  то си е БГ гражданин.

- По месторождение - особен случай, когато едно дете се роди на територията на България и няма друго гражданство. За да не остане лице без гражданство - получава БГ такова.

- По натурализация - за това гражданство се полагат специални усилия, кандидатства се, трябва лицето да отговаря на определени условия, минава се през дълга процедура и накрая Министерство на правосъдието / Комисия по българско гражданство излиза с решение за отказ или с предложение до Президента/Вицепрезидента да издаде указ, с който това лице става БГ гражданин.

 

Пак да кажа, че не съм юрист и се изразявам като нетакъв. Дано да съм ясен.

Връзка към мнение

В интерес на истината, поне в Община Варна, когато представих двата испански акта за раждане на моите близнаци, никой не спомена нещо за 6 месеца, нито са гледали даже кога са родени децата, а просто поискаха превод на документите. Ако усложнят системата все повече българи в чужбина просто ще спрат да си изкарват на децата българско гражданство, подобно на Topfly. Аз също нямам нерви за разни бюрократични разтакавания.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Да дам малко обратна връзка :

 

Малкият е вече БГ гражданин и с БГ паспорт, бюрокращината мина сравнително гладко благодарение на любезното съдействие на един съфорумник ( благодаря много 👍) . В Общината нула проблеми, за сметка на това в МВР се появиха само три препъникамъка

 

1. в МВР първоначално отказаха да издадат нов паспорт на съпругата ( този с новото фамилно име) , защото по-предишният паспорт не бил върнат при получаването на последният паспорт ( тоест в системата не бил отразен , че е върнат в консулството в Ню Йорк при получаването на последният, това преди 8 месеца ) , не се знае съдбата му и няма как да се разхожда (евентуално) с три български паспорта...

 

2. не можело да се запази последният паспорт , тъй като няма визи в него , а нас ни трябваше заради закупени редица билети с него. Нямало такива практика , а можело само да се направят фотокопия  !!! 
 

3. последният хит от МВР  е , че декларацията за съгласие за изваждане на паспорт на малкият не е особена валидна, тъй като документа използван за декларацията пред консула в Ню Йорк , е вече върнат и невалиден към момента на посещението на МВР .

Тук да вметна, че  използвах ходенето до консулството, след подпечатването на документа да върна личната си карта, която изтича след няколко месеца и да я подновя с нова.

 

Перипетиите по самолетните билети със смененото фамилно ще споделя в другата тема

 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Стан, какво да ти кажа, няма как да не похабиш малко нерви в България, особено в МВР, но най-важното е, че сте успели и вече детето е и български гражданин! Хайде, честито!🍹

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.