Прескочи до съдържание

Моята Патагония - 11/12 2019


П.Кръстев

Препоръчани мнения

Ето че след доста чудене и нагаждане, най-накрая и моят план за Патагония е готов. Благодарности на @wiliko и @lyusi за споделените програми, които много ми помогнаха. Споделям с идеята да е от помощ на други, които са се запътили натам. Също така приемам всякакви съвети и коментари.

 

23.11 - Излитане от София в 08:10 и кацане в Париж в 14:50. Разходка в града, нощувка.

24.11 - Още разходки в Париж и излитане за Сантияго в 19:25. Дълъг полет с прикачване в Сау Пауло и Монтевидео.

25.11 - Пристигане в Сантияго в 13:25. Надяваме се багажът ни да е пристигнал с нас и се трансферираме с TurBus до Est. Central, където имаме запазена нощувка. Следобядът е отделен за разглеждане на Сантияго.

26.11 - Излитане от Сантияго в посока Пунта Аренас в 08:10. Кацане в 11:30 (SKY Airline). Настаняване в хотелчето и разглеждане на Пунта Аренас.

27.11 - Тур до остров Магдалена от 06:30 до 12:00. Освобождаване на хотела и трансфер до Пуерто Наталес с автобус (17:15 - 20:00ч). Нощувка.

28.11 - Оставяме багажа в хотела и се насочваме към Torres Del Paine NP, трек до Mirador base de las Torres, нощувка в палатка в Camping Central. Трекът е с продължителност около 9 часа отиване и връщане.

29.11 - Ставаме рано и започваме преход по т.нар. W-Trek в посока Mirador Frances - Valle Del Frances - Mirador Britanico. Продължителност около 35 км.  Нощувка на палатка в къмпинг Paine Grande.

30.11 - Ранно ставане, трансфер с първия ферибот (30 USD на посока) до Пудето. Разходка до водопада Salto Grande и трансфер до Пуерто Наталес. Ношувка в същото хотелче, където сме си оставили багажа на 27.11. 

01.12 - Трансфер от Пуерто Наталес до Ел Чалтен. Запълва целия ден. Нощувка.

02.12 - Целодневен трекинг около Ел Чалтен, предстои да изберем точния маршрут от тук. 

03.12 - Целодневен трекинг около Ел Чалтен, предстои да изберем точния маршрут от тук.  Има доста възможности, ще трябва да се ограничим само до 2. 

04.12 - Автобус до Ел Калафате (07:30 - 10:30). Трансфер до Перито Морено. Закупуване на билети предварително?

05.12 - Още ден в Ел Калафате. Има възможност за различни активности - каяк, посещение на пещери други забележителности в околността. Този ден може да послужи и за буфер, в случай, че нещо се провали с посещението на Перито Морено предния ден.

06.12 - Автобус до Пуерто Наталес (08:00 - 13:00), автобус до летището на Пунта Аренас (14:00 - 16:45), полет до Сантияго (20:15 - 23:40). Нощувка в Сантияго.

07.12 - Половин ден в Сантияго, сувенири, разглеждане на нещо пропуснато от първия ден. Насочваме се към летището около 14:00 за полета ни в 17:00.

08.12 - Пристигане в Париж в 13:40. 20:15 полет за София с 9 часа престой във Виена.*

09.12 - Пристигане в София в 09:55

 

*Полетите от и до Париж все още не са купени. Има възможност за пристигане в Неделя (24.11) и спестяване на пари от 1 нощувка, но ми се струва прекалено рисково в края на Ноември. Макар и малък, винаги го има шанса за отменяне на полет поради снеговалеж, което би разбило цялото пътуване на пух и прах.

За съжаление всички опции за прибиране от Париж към София още на 08.12 са прекалено рано, около 16:00-17:00 (Wizz) , което е прекалено рисковано, дори невъзможно, като се има предвид, че трябва да се пътува до Бове. От CDG всички полети след 18:00 са с нощен престой и пристигане сутринта в София.

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към коментар

Страхотно пътуване ви очаква! Още си спомням с умиление красотите на Патагония. Посетих част от тези места през миналия ноември и останах без думи. Виждам, че добре сте се справили с програмата. Силно се надявам, че времето ще е благосклонно към вас. За два дни ще можете да направите основните и най-популярни маршрути - до Лагуна Торе и Лагуна де лос Трес. Съветвам ви да си носите повече пари в брой, защото по тези места картите рядко се приемат, а таксите за теглене са големи. Изпращам ви линкове към блога, ако могат да ви бъдат от полза.

 

Перито Морено - http://oneticketjustgo.com/perito-moreno-glacier/

 

Лагуна де лос Трес - http://oneticketjustgo.com/laguna-de-los-tres-patagonia/

 

Лагуна Торе - http://oneticketjustgo.com/laguna-torre-patagonia/

 

 

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Чудна ти е програмата, ще си позволя само някои разсъждения:

 

1. Можеш да си спестиш притесненията за багажа ако си само с ръчен.

 

2. На Пунта Аренас според мен половин ден й стига, т.е. можеш и с по-късен полет да летиш и да използваш времето за нещо друго. За остров Магдалена е хубаво да направиш предварително резервация директно през фирмата, която прави тура Solo Expediciones (плащането е на място, така че нищо не губиш, поне ние така се пазарихме). Четох някъде и за вариант да се отиде с фери до острова /ставаше дума за следобед/, но така и не открих разписание за нашите и дати и как да резервирам. 

 

3. Ако си решил да нощуваш в Торес дел Пайне, не е лошо да резервираш от сега /когато ние търсехме, нищо читаво не беше останало за нощувка в самия парк, затова се позиционирахме в Пуерто Наталес/. Освен това не знам как ще е времето пред ноември за палатки. Вили мръзнаха през февруари. По самите трекове акъл не мога да давам, защото не съм ги правила, не мога да преценя. Този с 35 километра ми се струва дългичък, но ти си знаеш какви са ти възможностите.

 

4. Ето тук има информация за часовете на тръгване на автобусите от Ел Калафате до Перито Морено. Доколко е вярно не мога да кажа. Също не знам дали извън сезон всичките пътуват и какво е търсенето и предлагането. Ако на път за Ел Чалтен минеш през Ел Калафате, можеш тогава да си купиш билета за след няколко дни или ако се окаже, че няма, да се опиташ да си намериш тур до там на място. 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Благодаря и на двамата. Относно горните няколко точки:

 

1. Не знам дали ще мога да се събера само в ръчен багаж, едва ли. Също така ще искам и да си донеса към България разни неща...

2. Вече съм купил всички самолетни билети, единствено остават тези от и до Париж. Ще се погрижа скоро да запазим екскурзията със Solo Expediciones.

3. Първоначалния план беше да са поне 3 нощувки в Торес дел Пайне, но ситуацията с къмпингите беше много сложна и не успяхме да нагласим нощувките, липсваха свободни места. Големия преход също е по тази причина, в къмпингите между началната и крайната точка няма свободни места. Все пак съм щастлив, че успяхме да се вместим, макар и само за 2 нощувки. 35 км не са лесен преход, но с повечко тренировки до тогава мисля, че няма да имаме проблем.

4. Това с купуването на билетите когато пътуваме към Ел Чалтен е добра идея, ще проуча нещата.

 

@Guinness твоето пътуване по кое време на годината е било, виждам че лагуната под Фиц Рой е покрита с лед ?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Поздравления, радвам се че най-после някой се реши на по-истинско преживяване от автобусен тур за един ден 😀

На Пунта Аренас не и отделяй специално някакво време за разглеждане, няма какво. Просто като транспортен център и хапване в Ла Луна

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, П.Кръстев каза:

@Guinness твоето пътуване по кое време на годината е било, виждам че лагуната под Фиц Рой е покрита с лед ?

 

На 29 ноември. :) Сега видях кога е правена снимката. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, П.Кръстев каза:

3. Първоначалния план беше да са поне 3 нощувки в Торес дел Пайне, но ситуацията с къмпингите беше много сложна и не успяхме да нагласим нощувките, липсваха свободни места. Големия преход също е по тази причина, в къмпингите между началната и крайната точка няма свободни места. Все пак съм щастлив, че успяхме да се вместим, макар и само за 2 нощувки. 35 км не са лесен преход, но с повечко тренировки до тогава мисля, че няма да имаме проблем.

 

Този преход ще ми е много интересно да прочета как е минал и как сте се чувствали в следващите няколко дена 🙂

 

Гледам, че отсечката Campamento Italiano- Mirador Británico ще бъде предизвикателството, другото ще е набиване на крак. Поне време 

ще имате

image.png.54fc0bce24a74786e740e29e6b48215c.png

 

Като ентусиаст за края на сезона (февруари-март 2020), ще следя с интерес развитието!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

А защо да се запази места предварително за тура с пингвините на остров Магдалена? Бързо се заемат ли? Solo Expediciones са най-добрите? Възможно ли е на място да се намери по-изгоден тур?

Връзка към коментар

Защото Solo Expediciones са тези, които изпълняват тура. Другите агенции препродават техния тур и при много желаещи може да се окаже, че няма места. 

Бях чела за вариант с фери, който се изпълнявал следобед и се продавал от Comapa (друга агенция), но за нашето пътуване писах на Comapa и те ми казаха, че могат да ми предложат само сутрешния тур на Solo Expediciones (съответно на по-висока цена отколкото при резервация директно през Solo Expediciones)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Относно полетите до и от Париж, някой който се е прикачвал на CDG с различни полети (не на един билет) може ли да сподели колко време е нужно за спокоен трансфер?

 

 

Полетът ни от Сантияго каца по разписание в 13:40 на CDG, а след това има възможност да пътуваме Луфтханза в 15:50 през Мюнхен за София, което ще ни позволи да сме си вкъщи още на 08.12 вечерта.

Мислите ли, че 2ч и 10мин са достатъчно комфортно време, дори да има някакво закъснение да си вземем куфарите, да ги чекираме и да се хванем следващия полет?

Връзка към коментар
преди 1 час, П.Кръстев каза:

Относно полетите до и от Париж, някой който се е прикачвал на CDG с различни полети (не на един билет) може ли да сподели колко време е нужно за спокоен трансфер?

 

 

Полетът ни от Сантияго каца по разписание в 13:40 на CDG, а след това има възможност да пътуваме Луфтханза в 15:50 през Мюнхен за София, което ще ни позволи да сме си вкъщи още на 08.12 вечерта.

Мислите ли, че 2ч и 10мин са достатъчно комфортно време, дори да има някакво закъснение да си вземем куфарите, да ги чекираме и да се хванем следващия полет?

Не съм пътувала на отделни билети, но 2.10 мин са много малко време за всичко което искате да направите. На това летище се случва да се придвижваш с автобус между терминалите дори при трансферни полети, има дълги коридори и си иска време. Едно забавяне на първия полет, прехвърляне на терминали, изчакване на багаж и необходимост да минеш два пъти паспортен контрол, чекаране на багаж и т.н - ще изисква време и вероятно ще ви обърка плана.

Връзка към коментар

Подкрепям @mililia. Веднъж само съм пътувала оттам - и то директен полет, и ще правя всичко възможно да избягвам това летище - един час не успях да си намеря терминала и гейта. Особено ако имате чекиран багаж, и като сложите секюрити, много на кантар в отрицателна посока отиват нещата. 

Връзка към коментар

Слагай си 3 часа да ти е мирна главата, а в случая може и да не се на един терминал полетите, зависи с какво летиш...

Закъсненията хич не са изключени, опашки за паспортен контрол...

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Малко ъпдейт, пускам табличка с информация. Зелените вече са закупени онлйан, другите ще се заплащат на място.

 

image.png.39f26d544f6888f0d857fa6038ba43d1.png

 

 

Oтносно парите в брой, имам въпрос. Как е по-добре да процедирам, да обърна малко песо (и аржентински и чилийски) от тук, останалото в долари и ако се наложи на място да обръщам още (Пунта Аренас, Пуерто Наталес) ? 

 

Или е по-добре да се запася с повечко песо от тук? Не знам какви са курсовете на място и как ще бъде по-изгодно. Във всеки случай е по-добре да ми останат долари защото ще ги обърна в левове по-лесно когато се върна. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Интересна ситуация, в която ще имам нужда от магелански съвет.  Оказва се, че полетите ни от Париж са с променен час.

 

Преди промяната:

Неделя (24.11) 19:25  Париж - Сантяго; 2 прекачвания, Сао Пауло (3 часа престой), Асунсион (2 часа престой). Пристига 13:20 на 25.11

 

След промяната: 

Неделя (24.11) 21:30  Париж - Сантяго; 2 прекачвания, Сао Пауло (1ч20мин престой), Асунсион (50мин!  престой). Пристига 13:05 на 25.11

 

Какво означава това? - Багажът ни няма да пристигне почти със сигурност според мен, което много усложнява ситуацията защото в Сантяго ще сме само 1 ден, след това летим към Пунта Аренас отново за 1 нощувка и т.н. Не е ясно дали изобщо ще могат да ни догонят някъде за да ни доставят багажа...

 

Хубавото е, че заради промяната на часовете имаме право да си сменим деня на полета напълно безплатно.

Събота (23.11) 21:30 Париж - Сантяго; 1 прекачване, Сао Пауло (1ч20мин престой). Пристига 11:20 на 24.11

 

Така печелим един цял ден в Сантияго, освен това няма да летим с 2 прикачвания, а само с едно (престой в Сао Пауло 1ч20мин) и ще пристигнем в 11:20, а не в 13:05.  Всичко звучи чудесно, НО ... билетите от София до Париж с Austrian са купени и пристигаме на същия ден в 14:50 (6ч40мин преди полета за Сантяго).  Струва ми се малко рисково, въпреки че времето е доста, ако нещо се случи с полетите ни София-Виена и Виена-Париж, може да закъснеем и да стане грозно...

 

Та... какво бихте ме посъветвали? 

 - Да приемем предложените промени и да си летим в Неделя, с две прикачвания и прекалено малко престой. Багажът ни най-вероятно няма да пристигне, а има възможност и самите ние да изпуснем полета от Асунсион до Сантяго.

Да си сменим полетите за Събота. Така ще имаме един допълнителен ден в Сантяго и ще пристигнем по-рано. Единствения въпрос тук е дали 6ч40мин време на CDG е достатъчно добър буфер, като се има предвид, че говорим за края на Ноември. Винаги я има възможността времето да ни изиграе лоша шега...

 

🤔🤔🤔

Връзка към коментар

Аз бих останал на вариант 1 - да си летите в неделя, багажа ще ви пристигне със сигурност - правил съм прекачвания с 30 минути и никога багажа не е изоставал.

 

Вариант 2 - не печелите нищо , защото същият ден имате още едно прекачване ,  рисково е и слагате цялото пътуване под въпрос...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако полета беше в САЩ, там бих избрал малкото време за прекачване. Изглежда там правилата са малко по-други и багажа не може да не пътува с теб. 

Ние имахме време да си хванем връзката, защото предния ни свързващ полет закъсня, но ни казаха, че няма да ни качат на самолета, защото нямало да имат време да ни прехвърлят багажа, а той не можело да пътува без нас

Връзка към коментар
преди 6 минути , stanislavpp каза:

Аз бих останал на вариант 1 - да си летите в неделя, багажа ще ви пристигне със сигурност - правил съм прекачвания с 30 минути и никога багажа не е изоставал.

 

Вариант 2 - не печелите нищо , защото същият ден имате още едно прекачване ,  рисково е и слагате цялото пътуване под въпрос...

Вариант 1 - Аз един път съм имал прекачване 50 мин с Qatar и багажът ми не пристигна...Освен това, ако Сао Пауло - Асунсион закъснее 10-15 мин (всичко е възможно) тогава шансът да си изпуснем полета Асунсион-Сантяго е огромен... не е ясно кога ще могат да ни качат на следващ полет за Сантяго 😕 

Вариант 2 - Печелим цял ден в Сантяго...

Връзка към коментар

Дългите полети закъсняват много по-рядко, но все пак не е изключено. 

 

Аз бих избрал варианта с едно прекачване. С Austrian ли летиш до Париж?  

 

Прегледай flightradar - a за известен период назад, как са се движели тези полети и си прецени евентуален риск от закъснения.

 

Песо не виждам смисъл да се купува от България, освен някаква малка сума за първия ден, колкото да не сменяте на летището. Там и банкоматите са с такса,  та Revolut не е опция. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , stanimir каза:

Дългите полети закъсняват много по-рядко, но все пак не е изключено. 

 

Аз бих избрал варианта с едно прекачване. С Austrian ли летиш до Париж?  

 

Прегледай flightradar - a за известен период назад, как са се движели тези полети и си прецени евентуален риск от закъснения.

 

Песо не виждам смисъл да се купува от България, освен някаква малка сума за първия ден, колкото да не сменяте на летището. Там и банкоматите са с такса,  та Revolut не е опция. 

С Austrian, да. Ще им прегледам полетите известно време назад и ще видя как вървят. 

Връзка към коментар

Ами, трябваше да се действа бързо защото видях, че остават само 6 свободни места за опцията в Събота. В крайна сметка промених датата на излитане на 23.11 и ще се надявам Austrian да не закъснеят и всичко да е наред 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Първо живо включване, след дълго изтощително пътуване.

Положението в Сантяго е.... интересно. Района около правителствените сгради е отцепен (не знам как, но от метрото излязохме точно в отцепения район при първото ходене до центъра и се почувствахме доста странно). Голяма част от магазините са запечатани, има унищожени спирки на метрото. 

 

27115FAA-0B1C-4EEF-9AD8-AB0D17C38B8B.thumb.jpeg.5e4acb9d4cf61ae06f3b1a5ffe8d2991.jpeg

 

F775FECD-0E17-4496-8909-D4570AE92186.thumb.jpeg.4a01a5e55585a5491020e6fec9dc9bc5.jpeg

 

4798AE9D-6BCE-4576-902A-CB158184293C.thumb.jpeg.bf7aa1dff37680ec620bbffe62e715b3.jpeg

 

954BB418-5984-48B3-AB7D-74B84389E4AA.thumb.jpeg.e56dbf761c391e39e74440fa3e451273.jpeg

 

9C80B5D6-219B-4568-B9FA-895C89485868.thumb.jpeg.e993e5bac9d3b5b409aa6cf77dd98535.jpeg

 

0F4D6572-3934-4D7C-ADD8-08C0EB19A3A1.jpeg.7e48745120925aeb10e6e24e82f4c6a9.jpeg

 

Отделно банките и някои хотели в центъра бяха запечатани по подобен начин.

 

Иначе има и хубави гледки:

5D335FC8-6109-481D-BB10-B7F85BAB8B68.jpeg.bcbf62c2969aa4a58d846d2aae47b649.jpeg

 

17DA14DE-5296-4659-9B14-8F44D180238D.jpeg.ef75c4c0311595b4405f3f5fc6ee19b4.jpeg

 

354F967A-9AF3-45B8-AC14-F763F20D7A4B.thumb.jpeg.af4dbdcbf0658f691779c0e52e27b5d2.jpeg

 

2E5A5049-7D42-4871-AAE7-881EB19D83DA.thumb.jpeg.4a05dfeb9ae1a6902b58d099cac9f1e4.jpeg

 

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
  • 4 месеца по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.