Прескочи до съдържание

Пеша на море по Ком-Емине. сБирка на по бирка, 17.09, RockIT


Георги

Препоръчани мнения

За съжаление и аз отпадам. Все още съм в университета, а и още малко ще ни забавят. 

Съжалявам, че така се получи, просто не го бях придвидил така. Исках да дойда много да Ви видя, но някой неща са непредвидени.  

Весело на всички! 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 5 часа, домосед каза:

На добър час ма @Tonyco ! Поздрави от Дрезден

Кога се прибираш в София?

Връзка към коментар

Благодаря на @Tonyco за чудесната презентация.

Браво за изминатите километри,за волята и сбъднатата  мечта!

Успех занапред във всяко начинание!

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Благодарности и от мен на @Tonyco за прекрасната презентация. Също и за волята която е имал за да мине маршрута, аз нямаше да оцелея на такъв маршрут и определено не мисля, че някога ще мога да го направя.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Един въпрос към всички присъствали. По-вероятно или по-малко вероятно е след презентацията да предприемете Ком-Емине? 🙂

 

За мен е определено по-малко вероятно. Дори хипотетично да допуснем, че нужният опит, форма, проучване на маршрут и т.н. са на линия, то мисля че фундаментално ми липсва огромната доза "ненормалност", ако мога така да се изкажа. Сигурно в групите с по-спокойно темпо не е така, но този маратон по 30-40-50км на ден, без значение всякакъв физически и след известно време сигурен съм и психически дискомфорт...тъжно, но не мисля че имам волята за това. И само мога да поздравя @Tonyco и спътниците му за нея. 

 

Всъщност, някой има ли представа колко хора годишно опитват прехода и колко успяват? Изненадах се да разбера, че голяма част отпадат едва ли не още на първото спускане от Ком. 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 9
Връзка към коментар
Преди 1 час, Георги каза:

По-вероятно или по-малко вероятно е след презентацията да предприемете Ком-Емине?

За мен лично е по-малко вероятно да го направя, както съм и писал по горе. Първо трябва да откажа цигарите, да си направя нужната подготовка и физическа и психическа и т.н. за да  тръгна. Не ми е проблем да ходя по 30,40,50 километра на ден, достатъчно луд съм да го направя, но не и по планински терен, ако е по равен асфалтов и не планински бих ги изходил. Вече, ако някога реша и направя Ком-Емине или който и да е планински преход освен горе споменатите неща мисля, че не бих тръгнал за под 30 даже 40 дни. Поздрави та @Tonyco още веднъж и от мен. Възхищавам се на волята му и издръжливостта.

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Всъщност, точно асфалтът е най-големия бич за краката (след чакъла). Ком-Емине е популярен маршрут точно защото огромната част от трасето е по черни пътища и почвени пътеки и това поне щади краката. Имайте предвид, че дори и при стандартното минаване за 22 дни средната дистанция е 30 км/ден, като се оставят обаче два почивни дни. Макар че за някои хора точно почивката ги изважда от ритъм. 40+ км в Балкана за ден съм правил два пъти досега, общо взето си е проява на инат.

Аз успях да видя само последната част от презентацията, колкото да се уверя, че има още много какво да се подобри в поддръжката на маршрута в Източна Стара планина. И все пак се оказа, че е малко по-добре, отколкото си мислех.

За себе си мога да кажа, че нито е повече, нито по-малко вероятно да поема по българската част на Е-3. Трябва да съм в много особено състояние на духа, за да се реша точно на това. Ако захвана дълъг планински маршрут, ще е Е-4. (Витоша-Верила-Рила-Пирин-Славянка). Много по-разнообразен, много по-тежък, с повече вертикална денивелация, но пък със седмица по-кратък. Предпочитам да си "избивам дяволите" с вертикални разлики вместо с хоризонтални дължини.

И последно - не съм съгласен, че юли е най-доброто време, за да се поеме по Ком-Емине (говоря за стандартния вариант). Единственото предимство е дългият ден. За да не се замръква по трасето. Това лято беше доста сухо, но предните няколко лета се изсипа много дъжд. В Балкана най-добрият сезон е септември, когато хем не е толкова жега в края на маршрута, хем има като цяло най-стабилно време и дъждовни бури са най-малко вероятни. Просто повечето хора (и аз включително) не могат да ползват отпуск през есента.

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
преди 2 часа, Георги каза:

Един въпрос към всички присъствали. По-вероятно или по-малко вероятно е след презентацията да предприемете Ком-Емине? 🙂 

Може да пуснеш анкета, ще бъде интересно колко хора съм отказал 🙂

 

преди 2 часа, Георги каза:

Всъщност, някой има ли представа колко хора годишно опитват предхода и колко успяват? Изненадах се да разбера, че голяма част отпадат едва ли не още на първото спускане от Ком. 

Тази статистика будеше интереса на Мартин през целия преход и изобщо колко хора го минават годишно. Разпитвахме хижарите по пътя дали си водят такава статистика, но истината е, че точна няма. Може да се хване броя на хората в организираните групи, но такива като нас самосиндикални няма как да се хванат. Всеки сам избира начина на преминаване, има на палатки, спане по различни хижи и то различни, през някой хижи покрай които минавахме, даже не знаеха , че сме минали от там. Няма как да се води точна статистика. Има и разни различни варианти, до някъде пеша после с колело. 

 

 

Искам още веднъж да благодаря на всички за отделеното ми внимание. 🙂 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Не знам за другите но аз ако трябва да си призная след така представената информация за маршрута с всички съпътстващи трудности по трасето, организация, подготовка... надали някога ще се замисля да си го "причиня"... но защото съм малко "мазохист" и не ми влияят тези външни фактори и въпреки всички трудности ако имам необходимото време и възможност бих опитала... а и защото по женски страдам и от известна доза инат... може и да финиширам... но живот и здраве ще го мисля като му дойде времето... а за сега огромно Благодаря на  @Tonyco  че ни направи съпричастни на преживяното !

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Много беше интересно и увлекателно разказано. За мен лично ми стана доста любопитно дали бих се справил. Така, че по скоро бих казал, че презентацията ме надъха да си помисля за в бъдеще дали да не се пробвам. А и това ще бъде голям шанс да опозная малко тези места и красотата на България , през които минава прехода - срам не срам, не съм ходил на нито едно от тях до момента. Не ме плаши физическата подготовка, а това дали бих намерил партньори за приключението, повечето мои приятели и познати са много слаби волево, а сам надали бих тръгнал сред глигани и мечки 🙂 P.S. А и още нещо, ако някога все пак го направя, абсолютно задължително ще намеря начин, да се хвърля в морето и да поплувам поне 1 км навътре, това ще ми бъде много голям бонус към мотивацията по време на пътя 🙂

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Аз бях чувал за маршрута, но чак сега успях да се запозная подробно с него. Нямам много километраж в планинарстването, даже почти хич, макар че дори и в малкото ми опити приятно се изненадах от моята издръжливост (все пак съм непоносимо велик хехе!). Та мен тази презентация ме вдъхнови по-скоро да предприема отколкото да не предприема маршрута. Ама някой ден 🙂

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към коментар

Аз имам въпрос от групичката на нещастно пропусналите презентацията. Може ли да се помисли за заснемане (със съгласието на презентиращия) и качване на видео?

 

@Брани кого заблуждаваш, чадо градско?

  • Смея се 7
Връзка към коментар
преди 6 минути , Gentleman Basta каза:

Аз имам въпрос от групичката на нещастно пропусналите презентацията. Може ли да се помисли за заснемане (със съгласието на презентиращия) и качване на видео?

 

@Брани кого заблуждаваш, чадо градско?

Kойто Тъмната страна иронизира, дълга миньорска кариера на затънтена планета намира!

 

стара ситска поговорка ... 🙂

  • Харесвам 1
  • Смея се 12
Връзка към коментар

Някога този маршрут се планираше за 30 дни. Доста изтощително е да се прави за кратко време. Иначе поздравления и за тримата за волята и ината да успеят. Получихме и много полезна информация. За съжаление аз вече нямам здравето, за да направя маршрута, но някога имах такъв план за 30 дни. И не @Tonyco не би ме отказал да го направя, ако можех. И понеже много се споменаваше за проблемите с коленете - от опит съвет - носете наколенки при слизанията - решават проблема. Благодаря за прекрасната презентация. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 1 час, MayaS каза:

Някога този маршрут се планираше за 30 дни. @Tonyco

Някога по този маршрут имаше доста повече работещи хижи. "Планински извори", например. Най-вече състоянието на хижите е причина сега да се планира за три седмици.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 14 часа, ruwenzogy каза:

@Happy_Traveler.,   Много съжалявам за твоето отсъствие...
.

И аз много щях да се радвам да се видим, ама в последния момент ми се промениха плановете. Дано направят Пловдивска сбирка след 1 октомври, може да дойдете.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 7 часа, Gentleman Basta каза:

Аз имам въпрос от групичката на нещастно пропусналите презентацията. Може ли да се помисли за заснемане (със съгласието на презентиращия) и качване на видео?

 

@Брани кого заблуждаваш, чадо градско?

Ще го мислим за напред, но ще е доста предизвикателно, и откъм техника и откъм реализация. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 18.09.2019 г. в 8:55, Tonyco каза:

Може да пуснеш анкета

Аз се доубедих също, че изобщо не бих удържал и 10 процента от маршрута. Шапка свалям за проявеното упорство и благодаря за презентацията, беше много интересно. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 13 часа, cck каза:

Аз се доубедих също, че изобщо не бих удържал и 10 процента от маршрута. Шапка свалям за проявеното упорство и благодаря за презентацията, беше много интересно. 

Радвам се, че ти е харесала. 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.