Прескочи до съдържание

Пътуване с два паспорта (двойно гражданство)


Препоръчани мнения

Здравейте! Предстои ми пътуване до Баку през Будапеща с един ден престой там. Тъй като имам двойно гражданство - българско и руско, а за Азербайджан не е необходима виза за руски граждани, мисля да се възползвам от това, а и българският ми паспорт изтича след два месеца, а доколкото видях Азербайджан имат изискване за поне три месеца валидност на паспорта. Въпросът ми е при чекирането на полета от Баку до Будапеща данните от кой паспорт трябва да въведа и при излитането към Баку кой паспорт трябва да покажа на летището.

И още една неразбория от моята глава... Обратно мисля да пътувам от Ереван, най-вероятно през някоя ЕС страна, още е в процес на уточнение това. Та въпросът отново е за чекирането - не би трябвало да има проблем да съм с руски паспорт, нали? Или да тичам да си подменям бг паспорта?

Връзка към коментар

Можеш да си избираш според визи и съответно валидност, щом има изискване

Най-добре за чекиране да ползваш този паспорт, който ти позволява да влезеш в страната дестинация

Предполагам за руснаци има визи за Унгария, значи там ползваш българския, за Азербайджан ползваш руския...

добре е в една държава да влезеш и излезеш с един и същ паспорт

обаче можеш да излезеш от една държава с един и да влезеш в другата с друг

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 48 минути , neuromancer каза:

 

добре е в една държава да влезеш и излезеш с един и същ паспорт

 

Абсолютно задължително е, опитвал съм няколко пъти и не ме пускат да изляза - последният ми опит : влизам в Румъния с ЛК ,на летището в Букурещ показвам американски паспорт и не ме пуснаха, тъй като нямат данни за влизане в Румъния с американският паспорт , добре че си носих Бг паспорт.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 56 минути , neuromancer каза:

Най-добре за чекиране да ползваш този паспорт, който ти позволява да влезеш в страната дестинация

добре е в една държава да влезеш и излезеш с един и същ паспорт

обаче можеш да излезеш от една държава с един и да влезеш в другата с друг

Много изчистено мнение!

 

София - Будапеща - чекиране и влизане български паспорт

Будапеща - излизане - български паспорт

Будапеща - Баку -  чекиране и влизане с руски паспорт 

Баку - Ереван -  чекиране и влизане с руски паспорт

Ереван  - излизане с руски паспорт

Ереван - ЕС -  чекиране и влизане с български паспорт  

 

 

Връзка към коментар
преди 29 минути , Rainy каза:

Будапеща - Баку -  чекиране и влизане с руски паспорт 

Опасявам се, че показването на руски паспорт ще доведе до въпроса: Къде Ви е визата и как сте влезнали в Унгария без такава? Това, което и @stanislavppе споделил. Затова явно ще трябва да покажа български паспорт в този случай, но се чудя дали е възможно да мина без подновяването на паспорта и да съм с лична карта, тъй като български документ май ще се наложи да показвам само в ЕС.

Връзка към коментар

Един приятел имаше подобен проблем. Беше пътувал с руския си паспорт и на връщане бяха отказали да го качат на самолета, защото в него няма българска виза. Понеже не си носел българския паспорт. Бяха го пуснали да се качи с лична карта на самолета.

 

Най-добре е (да не кажа задължително е) да излезех от държавата с паспорта, с който си влязъл, но това нищо не значи за влизането в следващата държава. Там можеш да влезе, с който си паспорт или друг документ прецениш, т.е. не забравяй да си носиш и двата. Чекирането е друга бира, там нещата ги гледа авиокомпанията, а тя гледа само дали ще те пуснат в следващата държава, за да не се налага да те връща. Тях не ги интересува с кой паспорт и дали изобщо си влязъл легално в държавата където си, това си е твой проблем.

преди 3 минути , Навсякъде каза:

Опасявам се, че показването на руски паспорт ще доведе до въпроса: Къде Ви е визата и как сте влезнали в Унгария без такава? Това, което и @stanislavppе споделил. Затова явно ще трябва да покажа български паспорт в този случай, но се чудя дали е възможно да мина без подновяването на паспорта и да съм с лична карта, тъй като български документ май ще се наложи да показвам само в ЕС.

Щом има паспорт, значи има и лична карта. Не вярвам и тя да изтича след два месеца. То принципно можеш да влезеш в България и с изтекли български документи. В ЕС няма изискване за валидност на документите, поне доколкото сме ЕС граждани. Смело можеш да си пътуваш и с карта, която изтича утре.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 9 минути , Навсякъде каза:

Опасявам се, че показването на руски паспорт ще доведе до въпроса: Къде Ви е визата и как сте влезнали в Унгария без такава? Това, което и @stanislavppе споделил. Затова явно ще трябва да покажа български паспорт в този случай, но се чудя дали е възможно да мина без подновяването на паспорта и да съм с лична карта, тъй като български документ май ще се наложи да показвам само в ЕС.

Излизането от Унгария и чекирането за Баку  са две отделни действия. Моите думи не си противоречат с гореописаните съвети. Екипажът на авиокомпанията се интересува единствено дали имате право да летите до дестинацията. 

 

П.П. Ако наистина се поинтересува - което безкрайно би ме изненадало, те не са част от граничния контрол на държавата Унгария, просто ще си покажете българския паспорт или личната карта. Валидността им - при положение, че не пътувате с тях - не е работа на авиокомпанията. 

 

 

Връзка към коментар

Много ви благодаря за мненията и информацията. Мисля, че вече успях да си избистря нещата и да реша тази част от главоблъсканицата на пътешествието ми 🙂 

Връзка към коментар

И ние в нашето семейство правим така. Пътуваме с два паспорта и при нужда показваме и двата.
А, иначе точно това лято, пробвахме какво ли не с паспортите без проблем. Бебетата ни излязоха от Испания с канадски паспорти, но се върнаха с български - нямахме проблеми с това.
Аз също по инерция покрай бебоците си подадох канадския паспорт на испанския граничен контрол, но се върнах с българската си лична карта и нямах проблеми. В България влязох и излязох с българска лична карта, но бебетата ни влязоха с канадски паспорти и излязоха с български. Не ни поискаха канадските им паспорти за справка.
Спомням си, че като летях за Намибия направо си подадох на граничния контрол и българската лична карта и канадския паспорт. Погледнаха ми само личната карта. А, вече на влизане и излизане от Намибия и Южна Африка ползвах канадски паспорт за да не ме занимават с визи.
Така че моят съвет е, ако е нужно, показвай два паспорта или лична карта и руски паспорт и да си избират какво им трябва. Не би трябвало да имаш проблеми. Но, иначе жената на мой приятел, която работи граничен контрол ми каза, че е желателно да се влиза и излиза от България с един и същ паспорт. Успех и после разказвай впечатления от Баку.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Операторът за наземно обслужване на дадената а/к генерира манифест и копие от него отива при сътоветните гранични служби - нашите британски приятели (а и не само те) нямат нарочен паспортен контрол на излизане. Има и други такива страни.  Отделно, същите власти получават манифест и за пристигащи полети - има автоматични системи за изпращане на тази информация след излитането на полета и много преди да е стигнал в дестинацията - има цели сериали по случая в Neftlix, Youtube,...

Според мен съвсем не е изключено граничният полицай да види разминаване в данните и да поиска допълнителна информация на гишето за паспортен контрол при чекиране и излизане с различни документи. Но едно честно обяснение не би трябвало да създава повече проблеми.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.