Прескочи до съдържание

От Лисабон до Порто и обратно


hrina

Препоръчани мнения

Здравейте, в средата на октомври сме за 12 /всъщност 11, защото кацаме кръстно вечерта в Лисабон/ дни в Португалия. Ще  сме с кола под наем. Планът е да тръгнем за Порто, по пътя да разгледаме Коимбра и Авейро, след това три дни в Порто, от които единия за Брага и Гимараеш. До тук нещата са ми почти ясни ... От тук насетне съм в големи колебания ... Следват две нощувки в Батая. Мисля да разгледаме -  Батая и Томар, Назаре, Алкобаса, Назаре, Обидуш. Не знам как да ги разпределя в двата пълни дни и предобеда на третия. Кое колко време отнема? Пропускам ли още нещо интересно в района? Някакви  красиви места за снимки извън споменатите? След втората нощувка в Батая на път за Лисабон дали да не минем през Кашкаиш, Ещорил и Кабу де Рока ? Ще имаме ли проблем с паркирането там. Колата я връщаме осмия ден, в който пристигаме в Лисабон. И  ни остават два дни и половина за Лисабон и един ден за Синтра.

 

 

Дата

Ден

Нощувка

 

15.10.2019

вторник

Лисабон

 

16.10.2019

сряда

Порто

Лисабон - Коимбра  - 2 часа, Коимбра - Авейро - 1 час, Авейро - Коста Нова - 10 мин.,Коста Нова - Порто - 1 час

17.10.2019

четвъртък

Порто

Кафе Маджестик,  Ул.С. Катарина, Capela das Almas de S. Catarina, пазара Боляо, Площада на Свободата , Гарата Сан Бенту , Кулата на духовниците , Книжарница Лело, Ц-ва Игрежа ду Карму, Катедралата, Моста Дом Луиш I, Манастира Serra do Pilar, вечерта 18 ч. Фадо

18.10.2019

петък

Порто

Гимараеш , Бон Джузи, Брага

19.10.2019

събота

Порто

Рибейра, Разходка с корабче, Църквата Св.Франциск , Двореца Болса , крайбрежната улица на Вила Нова де Гея

20.01.1900

неделя

Баталха

 

21.10.2019

понеделник

Баталха

 

22.10.2019

вторник

Лисабон

 

23.10.2019

сряда

Лисабон

 

24.10.2019

четвъртък

Лисабон

 

25.10.2019

петък

Лисабон

 

26.10.2019

събота

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Направих план и за 6, 7 и 8 ден.

 

 

Ден

Дата

Ден

Нощувка

 

6

20.01.1900

неделя

Баталя

Томар, Назаре

7

21.10.2019

понеделник

Баталя

Баталя, Алкобаса,Обидуш, Пениш

8

22.10.2019

вторник

Лисабон

Мафра, Praia das Azenhas do Mar,плажа Гинчо, Кабу да Рока, Кашкайш, връщане на рент а кар на летището  Лисабон

 
Имам няколко питания, бихте ли ми помогнали?
 
-  6 ден - тръгваме от Порто и ще разгледаме Томар - градчето и манастира, тук се колебаех дали да не отидем до Замъка Алморол, но се отказах, ще минем през Баталя за да се настаним в апартамента и след това ще отскочим до Назаре. Не е ли много лежерна програмата за сметка на следващия ден?
- 7 ден -манастира Баталя, манастира Алкобаса, Обидуш, Пениш - ще успеем ли да разгледаме всичко за един ден?
- 8 ден - Мафра, Praia das Azenhas do Mar,плажа Гинчо, Кабу да Рока, Кашкайш, летището на Лисабон - тук също май е доста натоварена програмата. Плажът Гинчо изобщо заслужава ли си? Колеба се дали да направим този вариант или да го съкратя до Мафра и после директно да върнем колата на летище Лисабон, а Кабу да Рока и  Кашкайш да ги гледаме в някой от следващите дни. По-удобно е да минем през тях когато все още сме с рент а кар, но се притеснявам, да не попаднем в големи задръствания от Кашкайш към летището .
Връзка към коментар
Преди 1 час, hrina каза:

тръгваме от Порто и ще разгледаме Томар - градчето и манастира, тук се колебаех дали да не отидем до Замъка Алморол, но се отказах, ще минем през Баталя за да се настаним в апартамента и след това ще отскочим до Назаре. Не е ли много лежерна програмата за сметка на следващия ден?

винаги ми е било странно да се правят чак толкова подробни програми предварително, никога не е ясно дали няма да тръгнете по-късно, дали няма да ви се допие вино на обед и няма да ви се бърза... Караш по интерес и каквото стане.

Според мен групирайте по-близки обекти, примерно ако ви остане време този ден разгледайте Баталя, така и така сте там, вместо да ходите до морето (Назаре) и после пак обратно. Манастира в Томар може да отнеме повече от половин ден, пък и имате път, така че не вярвам да ви остане прекалено много свободно време

Преди 1 час, hrina каза:
- 7 ден -манастира Баталя, манастира Алкобаса, Обидуш, Пениш - ще успеем ли да разгледаме всичко за един ден?
 

пак като по-горе, караш едно по едно и за каквото има време

не съм ги гледал всичките неща, поради липса на време, но например реших, че два манастира (Баталя и Алкобаса) са ми много и видяхме само Баталя

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте,

 

Аз също ще съм в Португалия в средата на октомври като имам ден и половина за Порто и 3 и половина за Лисабон (един цял ден е предвиден за Синтра).

Може ли да ми каже някой по-запознат, дали си заслужава влизане във всички обекти на Синтра (доколкото мога да преценя няма как да стане в рамките на ден) и може ли да се разглеждат само отвън, за което предполагам трябва да се купят билети само за градините.

Как да избегнем опашките за манастира Жеронимуш и дали има вероятност защото е октомври все пак,извън сезона, да не са толкова огромни както твърдят повечето пътешественици?Струва ли си влизането в кулата Белем?

Някой ходил ли е в двореца Queluz, който реално от Лисабон е преди Синтра? Дали е уместно да го съчетаем с Кашкайш и Кабо да Рока в един ден?

Някой ходил ли е на винена дегустация в Порто?Имаше мнения из форума, че някога е имало изби и с безплатни дегустации, но предполагам заради големия поток от туристи в момента, такива вече не откривам.Набелязах си някои, но ако някой може да препоръча винен пешеходен тур и/или такъв, който включва и разходка с лодка ще съм много благодарна! Съвети за места за хапване/пийване в Порто и Лисабон също са добре дошли!

 

Връзка към коментар
преди 2 часа, aneliqterzieva каза:

Здравейте,

 

Аз също ще съм в Португалия в средата на октомври като имам ден и половина за Порто и 3 и половина за Лисабон (един цял ден е предвиден за Синтра).

Може ли да ми каже някой по-запознат, дали си заслужава влизане във всички обекти на Синтра (доколкото мога да преценя няма как да стане в рамките на ден) и може ли да се разглеждат само отвън, за което предполагам трябва да се купят билети само за градините.

Как да избегнем опашките за манастира Жеронимуш и дали има вероятност защото е октомври все пак,извън сезона, да не са толкова огромни както твърдят повечето пътешественици?Струва ли си влизането в кулата Белем?

Някой ходил ли е в двореца Queluz, който реално от Лисабон е преди Синтра? Дали е уместно да го съчетаем с Кашкайш и Кабо да Рока в един ден?

Някой ходил ли е на винена дегустация в Порто?Имаше мнения из форума, че някога е имало изби и с безплатни дегустации, но предполагам заради големия поток от туристи в момента, такива вече не откривам.Набелязах си някои, но ако някой може да препоръча винен пешеходен тур и/или такъв, който включва и разходка с лодка ще съм много благодарна! Съвети за места за хапване/пийване в Порто и Лисабон също са добре дошли!

 

Здравей,

Не съм сигурна,че мога да ти дам достатъчно актуална информация,защото последно пътувах преди 5-6 години до Португалия,но ще опитам 🙂

В Синтра първо посетихме двореца Пеня и още един два обекта,които честно казано не си спомням добре,защото всичко бледнее след двореца 🙂

Спокойно може да се съчетае Синтра с Кашкаиш и Ешторил.Има автобус между градчето и курортите.До Кабо ди Рока и двореца Queluz не сме ходили и не знам.

В края на март нямаше никаква опашка за манастира,октомври също не е топ сезон,но никой не може да ти гарантира.

Според мен,не си струва да влизате в кулата Белем,по-красива е отвън.

За Порто - купихме си комбиниран билет,който включваше hop on/off bus,посещение на изба + разходка с корабче по реката.Много ни хареса.Избата беше тази и накрая на обиколката имаше безплатна дегустация на различен клас вина.За съжаление не пазя брошурата,коя точно фирма предлагаше тази комбинация от маршрути,но може да разпитате на място.Много малко ви е времето в Порто,иначе бих препоръчала да се разходите с влак или кораб по Доуро,извън Порто.Гледките са прекрасни и има много препоръчани изби,които може да се посетят.

 

 

Връзка към коментар
преди 3 часа, aneliqterzieva каза:

Някой ходил ли е на винена дегустация в Порто?Имаше мнения из форума, че някога е имало изби и с безплатни дегустации, но предполагам заради големия поток от туристи в момента, такива вече не откривам.Набелязах си някои, но ако някой може да препоръча винен пешеходен тур и/или такъв, който включва и разходка с лодка ще съм много благодарна! Съвети за места за хапване/пийване в Порто и Лисабон също са добре дошли!

Правил съм тази комбинация (двудневен билет за туристически автобус + разходка с лодка + посещение на винена изба с дегустация)

 

image.png.1930584251f6f2854fbf3208f35474c6.png

 

и съм доволен от услугите. Билетът се взема от офиса на фирмата, който е близо до първата спирка на автобуса, а винарната и началната точка за разходката с лодка са от другата страна на реката във Vila Nova de Gaia на една и съща спирка на автобуса. Ако сте двама можете да си вземете комбинираните билети с добро намаление (цената пада до EUR 19 на човек) на сайта www.expedia.com, като потърсите на Things to Do и използвате код ROAM20.

 

image.png.ba6325e756a5ae9eda4b8a73c6d117c0.png

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

koliobмного благодаря за кода!!!

 

Имам въпрос за Синтра - дворците, които сме решили да посетим са Монсерат, Кинта да Регалейра и Пеня, в този последователност. Като Пеня оставям най-накрая, в зависимост от времето което ни остава, да преценим дали да слезем пеша или с автобус. Прочетох, че може да се слезе пеша по два маршрута - единия е Калсада да Пеня, а втория през Замъка на маврите и от там до църквата Св.Богородица. Кой от двата маршрута препоръчвате и изобщо втория може ли да се направи, ако не се влиза в Замъка на маврите?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@aneliqterzieva преди година-две като бяхме в Порто и се качихме на въжената линия, там заедно с билетите ни дадоха по един ваучер за безплатна дегустация на вино в коя да е винарна.

Не е задължително да търсиш всичко предварително в мрежата - на място предлагането е огромно и понякога излизат попадения. Понякога по лодките има групи, които не запълват местата изцяло и остават по няколко свободни седалки, които ако извадите късмет, можете да запълните вие, а цените им са от типа last minute - намалени (леко). Намират се доста лодки, които комбинират обиколка и дегустация на вино, можете да си изберете нещо такова. Круизите нагоре по поречието на реката към лозята и селските гледки определено си заслужават.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря за полезната информация на всички!Препоръки за или против включване на free walking турове в Порто и Лисабон?Принципно съм почитател и като има възможност ги включвам,но се чудя ,защото са по 2.5 или 3 часа.За сега планът е следния :

 

13.10 Кацане в Порто в 12:00,настаняване и разходка по реката и винена дегустация и/или free walking тур;

14.10 Евентуално free walking тур (ако не сме минали) и цял ден за посещение на основните забележителности, пешеходно, с влизане може би в църкви,гарата,но по-вероятно без музеи и конкретни обекти, посещение на пазар, места за хапване, кулата, катедралата, общинската градина.Тук се чудя за книжарницата от Хари Потър-станала е instagramable spot и има вход (съответно и огромни опашки).

15.10 Влак до Лисабон.Там имаме този ден , по-голямата част от него, тъй като ще се настаним в апартамент към 11 и останалите три цели дни (16/17/18) .

Един ден е за Синтра, като не съм решила още в кое да влезем вътре, в кое не.Може би ще се качим с uber или автобус за да спестим време,но ще слизаме пеш заради гледките.Някъде имаше фоторазказ как да минем 5те основни забележителности за ден,но нещо не го намирам.

Един цял ден отделям за Лисабон,разходка,евентуално free walking тур- а и неговите забележителности -манастира,кулата,може би и двете само отвън, замъка, гледки, хапване на някой от пазарите препоръчани тук, вечеря в местно ресторантче.

За още един цял ден се чудя да направим Кабо да рока, Кашкайш и замъка Queluz .Коя е оптималната подредба.Може би ако ни е останало нещо за Лисабон да го минем рано сутринта, от там към гореизброените и за вечеря в Кашкайш.

 

Чуденките ми са дали да включим например парка на нациите,нещо друго в самия Лисабон за сметка на някой от градчетата; как да оптимизирам Синтра и дали да купувам лисабон кард или карти за транспорт за примерно 24/48 часа или да комбинираме с uber ,да не влизаме в някои от обектите за сметка на повече обикаляне и съзерцаване.

 

Дали е добър план?

 

Връзка към коментар
On 10/4/2019 at 6:05 PM, koliob said:

Правил съм тази комбинация (двудневен билет за туристически автобус + разходка с лодка + посещение на винена изба с дегустация)

 

image.png.1930584251f6f2854fbf3208f35474c6.png

 

и съм доволен от услугите. Билетът се взема от офиса на фирмата, който е близо до първата спирка на автобуса, а винарната и началната точка за разходката с лодка са от другата страна на реката във Vila Nova de Gaia на една и съща спирка на автобуса. Ако сте двама можете да си вземете комбинираните билети с добро намаление (цената пада до EUR 19 на човек) на сайта www.expedia.com, като потърсите на Things to Do и използвате код ROAM20.

 

image.png.ba6325e756a5ae9eda4b8a73c6d117c0.png

 

Благодаря за инфото и кода,но нещо не мога да намеря къде да приложа кода.Страницата ме препраща към детайлите за плащане и до там.

 

Връзка към коментар
3 minutes ago, aneliqterzieva said:

Благодаря за инфото и кода,но нещо не мога да намеря къде да приложа кода.Страницата ме препраща към детайлите за плащане и до там.

 

Кодът беше валиден до 06.10.

Връзка към коментар
преди 4 минути , aneliqterzieva каза:

Благодаря за инфото и кода,но нещо не мога да намеря къде да приложа кода.Страницата ме препраща към детайлите за плащане и до там.

Изтече този код и сега не знам да има друг валиден. Иначе ако имаш нов код се въвежда на страницата на плащането:

image.png.422ec89102d6814e2f44f51d6de30b02.png

Връзка към коментар
преди 20 часа, aneliqterzieva каза:

Препоръки за или против включване на free walking турове в Порто и Лисабон? Принципно съм почитател и като има възможност ги включвам,но се чудя ,защото са по 2.5 или 3 часа.

В Порто се пуснахме и на двата тура на тази организация https://www.portowalkers.pt, много зависи на кой гид ще попаднете. Единият обясняваше даже и повече от посочените 2,5-3 часа (не помня името му), но си личеше, че много обича града си, другият беше по-сдържан. Бъдете точни, че има много хора и нас за малко да не ни вземат за 5 мин. закъснение 🙄

В Лисабон пробвахме https://lisbon-chillout-freetour.com С две ръце препоръчвам Инеш като гид. 

Всичко е въпрос на късмет и на вкус обаче. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Намерих за https://www.getyourguide.com  код 79AD-GY7G-AP7B от тук https://www.offers.com/getyourguide/?ac=1&term=getyourguide, за който пише, че дава 5% отстъпка на всичко от сайта, но ми даде 15%. Ккупихме си цитирания по горе двудневен тур в Порто /тук цената е  по ниска и с 15% излиза около 21 евро и малко/ и Lisbao card . 

За първи път ползваме getyourguide, надявам се всичко да е наред.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Супер.Може би и аз ще го пробвам,че утре летим за Порто.Притеснява ме,че дават превалявания точно нашите дни там 14/15.10 и разходката по реката може да се окаже неподходяща.По отзивите четох ,че малко трудно се напасват пристигането с лодката и тура в избата, вие намерихте ли по-подробна информация как оптимално да се съчетаят?

Връзка към коментар
преди 2 часа, aneliqterzieva каза:

Супер.Може би и аз ще го пробвам,че утре летим за Порто.Притеснява ме,че дават превалявания точно нашите дни там 14/15.10 и разходката по реката може да се окаже неподходяща.По отзивите четох ,че малко трудно се напасват пристигането с лодката и тура в избата, вие намерихте ли по-подробна информация как оптимално да се съчетаят?

Може би водеща трябва да е винарната, защото за нея се изисква предварителна резервация, а след нея да се изчака следваща лодка. Ние сме от 17,10 - три дни в Порто, млако след вас. Ще се радвам ако споделиш пресни впечатления😀.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 12 минути , aneliqterzieva каза:

Точно това се опитах да намеря като инфо, но не успях-коя е винарната,която може да се посети и изискването за предварителна резервация.

Винарната е Calem и на билета е записано, че се препоръчва предварителна резервация и са дадени телефони.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Завърнахме се от прекрасна Португалия!В Порто, в отреденето време за разходка с лодка и ходене до изба валя доста и нямаше как.Разбира се, дегустирахме порто.Във всеки ресторант, кафе , винен бар има голямо разнообразие.Препоръчвам отлежалите по 10/20 години.В пъти по-добри от стандартното, което отлежава само 3 години.Бяхме на free walking tour и самия гид ни препоръча да не ходим в тези винарни на турове,защото за същите пари ще си купиш доста повече порто и ще опиташ повече неща, а ако реши някой да ходи да ходи в тези най-отдалечени от брега-най-стари и най-автентични са.

Връзка към коментар
On 10/5/2019 at 2:55 PM, hrina said:

koliobмного благодаря за кода!!!

 

Имам въпрос за Синтра - дворците, които сме решили да посетим са Монсерат, Кинта да Регалейра и Пеня, в този последователност. Като Пеня оставям най-накрая, в зависимост от времето което ни остава, да преценим дали да слезем пеша или с автобус. Прочетох, че може да се слезе пеша по два маршрута - единия е Калсада да Пеня, а втория през Замъка на маврите и от там до църквата Св.Богородица. Кой от двата маршрута препоръчвате и изобщо втория може ли да се направи, ако не се влиза в Замъка на маврите?

Ние миналата седмица направихме следното :От гарата в Синтра се качихме директно на Пена/Пеня с uber.Имаше малко хора и малка опашка.Това около 10:00.След 11: 00 станаха километрични опашки, а за влизане в самия замък(ние обикаляхме само градините и кулите отвън, без интериор) дори опашките се виеха до входа долу.След това пеша към града, 30 мин слизане някъде като пропуснахме маврите-там може да се отбиеш попътно за Пеня, ако искаш да я видиш в цялост, защото пътят е еднопосочен и ако смениш последователността трябва все едно да се върнеш.Кратък обяд в Синтра, пеша през националния дворец до Кинта Ригалейра, приемливи опашки, обикаляне.Там сякаш прекарахме най-много време.От там с uber до Монсерат където нямаше почти никакви хора, но и да се забавите работи до по-късно -може да се остави за последно.Имахме време за вечеря в Синтра и хванахме късен влак за Лисабон.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ние се завърнахме от Португалия. От програмата не изпълнихме - Брага и Гимараеш, защото в този ден валеше проливен дъжд и Мафра - защото във вторник не работи, а по програма точно тогава минавахме от там. Беше много хубаво.

Имам събрана информация и карти за градовете, ако на някой са му необходими да пише.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.