Прескочи до съдържание

Филипини - Ел Нидо, Корон и наоколо, програма и въпроси


Препоръчани мнения

От много чудене взехме билети София - Анхелес - София с Катарците. 20.11-03.12.2019г. две семейства, морски хора.

Не смятаме да е екскурзия, а по-скоро решихме да се съсредоточим в региона Корон - Палаван / Палауан /.

Интереси: шнорхелинг, гмуркане /без бутилки/, каякинг, наем на лодки и други подобни.

Засега програмата е 20.11.2019 - 15,30ч. кацане в Анхелес. За съжаление няма по-късен полет за Корон.

21.11.2019, 6,40ч. сутрешен полет до Корон с Philippine Airlines.

1. Как да разбера какъв багаж е включен? Виждам 2 тарифи.

Тук предвиждам 3 нощувки в Корон с три тура.

2. С лодка между Корон и Ел Нидо.

@Boo ми даде връзка с нейната организаторка, но нямаме отговор все още.

Виждам в нета, че фирми го предлагат. Мислим най-малко 5 дни /4 нощи. Препоръки?

Бихме наели и частна лодка, но не можем да се ориентираме. Спим на палатки, т.к. че бихме направили тура.

3. Препоръки и за маршрут и места / острови/ между Корон и Ел Нидо?

В зависимост от продължителността на пътуването си оставяме 3 или 4 нощувки в Ел Нидо.

4. За Ел Нидо трябва ли предварително да са букнати туровете оттук? Казаха ми, че трябвало месец по-рано да се запази тур с точна дата?

5. За обиколка един ден по суша за четирима, какъв транспорт да ползваме? Има ли диви плажове, до които се пътува с автомобил и пеш?

6. Туровете от Корон и от Ел Нидо дали припокриват частично тура между Корон и Ел Нидо?

 

Т.к. ние не сме много по почивка на плаж в шезлонг, по-скоро, по-дейни, бихте ли ми препоръчали интересни места?                                                         

@ivooo, @mitkobiker , @T.E.Lawrence и други.

 

Само да добавя за сравнение, че Пукет и около него  не ми хареса и покрай лудницата не можах да оценя достатъчно Мая бей.

 

 

Връзка към коментар
преди 21 минути , lesy каза:

1. Как да разбера какъв багаж е включен? Виждам 2 тарифи.

При купуването на билета виж името на тарифата (Economy (Super) Saver, Economy Value и т.н.)

image.png

 

 

За Domestic flights според тарифата, която избереш, това ти е allowence-a:

image.png

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , chandni каза:

При купуването на билета виж името на тарифата (Economy (Super) Saver, Economy Value и т.н.)

image.png

 

 

За Domestic flights според тарифата, която избереш, това ти е allowence-a:

image.png

 

 

Това, за съжаление, не е така и аз се подведох жестоко като купувах. Маршрутът се изпълнява от малък самолет тип "перко" 😄  Няма никакъв легален начин да си купиш повече от 10 кг багаж, освен да плащаш като поп за свърхбагаж при чекиране. Шок, ужас... така е... добре дошли в Азия. 

 

 

За туровете в El Nido сме го обсъдили надълго в тая тема  Подписвам се на всяка моя дума от второто ми мнение в нея. Организиран тур са пари на вятъра (ако някой ми цитира това мнение с контрааргументи, няма да споря да го убеждавам, да си знае 😄 ) 

 

"4. За Ел Нидо трябва ли предварително да са букнати туровете оттук? Казаха ми, че трябвало месец по-рано да се запази тур с точна дата?" - тази глобална глупост  който я е написал съм готов да го замерям с презряло манго от тук до Филипините. 😄  Навсякъде се предлагат букване на всякакъв вид организирани и частни турове на прилични цени и цените почти/не подлежат на коментар, освен ако не се пазарите директно с лодкаря.

 

За местни трипчета до плажчета е пълно с трайсикъли (местните туктуци) на супер ниски цени. 

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към коментар
В момента, T.E.Lawrence каза:

Това, за съжаление, не е така и аз се подведох жестоко като купувах. Маршрутът се изпълнява от малък самолет тип "перко" 😄  Няма никакъв легален начин да си купиш повече от 10 кг багаж, освен да плащаш като поп за свърхбагаж при чекиране. Шок, ужас... така е... добре дошли в Азия. 

@lesy, извинявам се, че съм те подвела.

Връзка към коментар

За багажа и аз потвърждавам. Даже питах на летището в Себу дали не мога да си купя още една седалка за 60-те килограма куфари 😊.

Не можаха нищо да ми кажат. На летището в Себу нямаше и къде да се оставят та Корон остана за друг път. 

  Като махнем дайвинга, това което на мен ми се вижда интересно е един залив с дюгони. Ние ги преследваме къде ли не тези морски крави, но така и нямаме късмет с тях и с мола-молата досега .

Всичко друго островчета, скали, заливчета и плажове поне на снимките прилича на много други места където сте ходили . 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Имам въпроси за багажа.

1.Чекираният багаж до 10 кг. има ли ограничения в размерите?

2.Намирам в експедия, че имам и разрешен 7 кг. ръчен багаж.

Може ли да го потвърдите? @T.E.Lawrence?

 

Връзка към коментар
преди 54 минути , lesy каза:

Имам въпроси за багажа.

1.Чекираният багаж до 10 кг. има ли ограничения в размерите?

2.Намирам в експедия, че имам и разрешен 7 кг. ръчен багаж.

Може ли да го потвърдите? @T.E.Lawrence?

 

Аз бях с огромен куфар, просто дадох част от багажа си на други хора да се вместя в килограмите. Да, има и разрешен ръчен багаж.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Полетът ни за София е в 18,05 от Анхелес. За съжаление полетът Ел Нидо - Анхелес в същия ден е само един и по същото време.

Обмислям вариантите:

1. Полет предния ден в 17ч., но ние вече ще сме били един следобед в Анхелес и от четенето в темата на @Здравко Ангел разбрах, че няма какво да правим там.

Ние двамата бихме отишли до Pinatubo, но май няма да успеем да се върнем навреме на летището. А за частен тур за двама на първо четене, цената е висока.

Т.е. денят преди пътуването ще е загубен.

2. Сутрешен полет Ел Нидо Манила и трансфер около 2-3 часа. Полетът е по-скъп, трансферът и той се добавя. Но получаваме още 1 ден в Ел Нидо.

3. Има два директни полета Пуерто Принцеса - Анхелес в деня на пътуването към София.

Cebu -11.55-13.20ч. и Philippine Airlines - 12.30-14.00ч.

Мисля, че  не бихме рискували за тях, а и дълъг трансфер.

@T.E.Lawrence ?

 

Връзка към коментар

4.Видях, че ако обърна местата, съответно полетите, първо Ел Нидо, после Корон, можем да вземем сутрешен полет в 8,00 в деня на тръгване с Philippine Airlines .

Връзка към коментар

Аз не мога да отговоря вместо вас на тези въпроси. Всичко е до лична преценка, приоритети  и възможности. За мен топ нещото и основния смисъл да летя до Анджелис, а не Манила, е екскурзията до Пинатубо. Вие два пъти ще отидете до Анджелис и не сте ок да я правите. 🙂 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Връщането от Корон до Анхелес CRK е с Philippine Airlines. Полетът за Европа е в 18.00ч. Дали са надеждни да вземем вътрешен полет в 11ч. или в 8ч. сутринта? И какво може да се прави в Анхелес за 6-8 часа? В сайта на летището пише, че няма къде да се остави багаж. Идеи за багажа?

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

След като  пристигнем в Анхелес хващаме самолет до Себу като решихме да отидем до Ослоб за китовите акули.

Т.к. кацаме късно вечерта трябва да букнем тур предварително. Имате ли някакво предложение или да ибирам нещо от tripadvisor?

В Себу сме само 1 ден / 2 нощи и нямаме никакво време.

4ма сме и ако имате идея за частен тур или гид с кола?

Видях, че включват и  водопади Kawasan.

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Върнахме се от Филипините. Да нахвърля някои впечатления...

Решихме първата вечер да вземем вечерен полет до Себу и да включим Ослоб с китовите акули и Kawasan Falls. За целта предварително от хотела си бяхме запазили частен тур с ван, който да ни вземе в 3,30ч. Хотелът беше използваният от няколко магеланеца Eloisa Royal Suites.

Нашият шофьор се оказа състезател и стигнахме рано. По пътя се обади да ни купят билети. Въобще не чакахме.

За плуването с китовите акули. Не бяхме виждали и затова решихме да го включим. Интересно беше да ги видим, много близо до нас, на сантиметри. При нас бяха 4 броя. Но усещането е, че си в зоопарк. Няма я тръпката да търсиш и да откриеш. 30 минути си във водата. Понеже бяхме подготвени за тълпите, имаше но не ни попречиха.Cebu-1.thumb.jpg.36f7bfaf86a915d517dfbd43c516c0ea.jpg

За Kawasan falls - приятна разходка покрай реката, красив водопад, но е по-скоро като част от програмата.

С нашият състезател явно решихме да включим и трето място, като предпочитанията ни бяха за шнорхелинг и ходихме до Sardine run. Добро място с милиони сардини, още повече че видяхме и змия walo walo.

Cebu-3.thumb.jpg.77c429eba6df4ed28e0601ab34a3df31.jpg

Cebu-5.jpg.bc553cd29afbea36c5bf4e5ef1bc0619.jpg

 

 

От Ослоб и региона толкова. На другия ден се отправихме към Ел Нидо.

Планът ни беше 2.5 дни в Ел Нидо, 5 дни/4 нощи експедиция от Сибалтан до Корон, 2 дни турове около Корон и последния ден полет в 11ч. до Анхелес, няколко часа там и обратно към София.

Експедицията уговорихме предварително от България със съдействието на @Boo, която ни свърза със собственичка на лодки, които правят туровете между Палауан и Корон. Прехвърляхме различни варианти и накрая се спряхме на 5 дни / 4 нощи. Решихме, че това е оптималното време за нас без течаща вода, легло и други удобства.

Но преди това имахме Ел Нидо. Туровите отново бяха частни, като нашата филипинка ни даде телефона на сестра си в Ел Нидо. Предварително звъннахме на лодкаря на @T.E.Lawrence, но той каза, че му е счупена лодката. Избрахме тур А и С, като искахме да избягваме навалицата и наистина се получи. Точно тук имаше разлика с Мая Бей в Тайланд. Там просто няма начин да не си в тълпите.

Туровете ни харесаха, Голямата лагуна - много, прозрачността на водата беше отлична.

 

  • Харесвам 14
Връзка към коментар
преди 20 минути , lesy каза:

ElNido-2.thumb.jpg.b3b579435fb31cfc6117e73bc791aecd.jpgDSC_0073.JPG.30ffcdc9025a9936f490295d7ce64d31.JPG

 

Ел Нидо е известно, много хора са го видяли, на други предстои, няма да се спирам.

 

 

Без такива оправдания. На нас не ни предстои и сме любопитни. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ще дам информация за пътешествието с лодката от Палауан. Лодката е сравнително голяма за местните условия, боядисана, добре поддържана. Навигации никакви.  Капитанът беше с лиценз, но придобит с опит, не с образование. Ние този лиценз не го видяхме, но добре се справи при лошо време на дълъг преход.

Както писах, уговорките бяха предварителни по месинджъра, не сме плащали капаро. Като пристигнахме, изпратихме местен номер за връзка. Повечето турове за Корон тръгват от Сибалтан, така че трябва да се предвиди и трансфер с минибус или ван. Пристигайки в Сибалтан с огромните багажи, ванът ни стовари на кея, нашата лодка я нямаше. На т.н. пристанище имаше и друга група за преход, но за 3дни / 2 нощувки. Това е минимумът и според мен, това също би могъл да го направи някой, ако не разполага с повече време. След час пристигна и нашата лодка с 5 членен екипаж. Лодката не влиза в плитки води и на повечето места извозването е с каяк. С каяк ни извозиха и куфарите.

Спи се на палатки и в рибарски хижи / тип колиби/, но на дюшеци с чаршафи. На някои острови има събрана сладка вода в бидони за сливане, а на единия дори беше свързан бидонът с душ. На два острова имаше ток за 3-4 часа само, на другите - не.

Пътуването, морето, храната, бяха много добри, но шнорхелингът беше великолепен. Този ден разучавахме морето около островите Maosanon /частен на японец, но не разбрахме само част или целия/, Sabang и Little Maosanon. Между втория и третия беше най-богатата коралова градина, която видяхме на това пътуване, но течението беше много силно и дори и ние излязохме след 20 мин.

ElNido-5.thumb.jpg.53eb2420f1485e419dc6ff9780e986bd.jpg

 

На Little Maosanon бяхме сами:

ElNido-25.thumb.jpg.14f50d3b903cd3a9fb1b90791b045964.jpg

 

 

Първият остров за нощувка е Iloc Island, където е селото на нашата филипинка Тереза. Селото се казва Pical. Нашите посрещачи:

 

ElNido-26.thumb.jpg.071c55e5c227ac4d9d521510735a884f.jpg

 

В селото има ток от 18ч. до 24ч. само, но тази вечер беше до 22ч. Развали карето белот.

Спахме в рибарски хижи, върху матраци с чаршафи, покрити с балдахин. През нощтта се събуждахме от всякакви животински звуци, но изкарахме първата нощ безпроблемно. Е, мен насекомите ме обичат.

 

Сутринта преди тръгване отидохме до магазина да се запасим с вода до края на пътуването и сапун. На лодката нямаше, а антибактериалният гел не ни допада.

Всички в селото метяха. Асфалт няма, разбира се. Децата метат училищния двор:

ElNido-27.thumb.jpg.38506fa4088939e038201ce4282c0cc8.jpg

 

И има защо:

 

IMG_20191127_073815.thumb.jpg.5ff71a8ce769a6d5e364e34d4fde7d7f.jpg

 

Следва втория ден из островите...

 

  • Харесвам 19
Връзка към коментар
На 1.10.2019 г. в 14:16, T.E.Lawrence каза:

Това, за съжаление, не е така и аз се подведох жестоко като купувах. Маршрутът се изпълнява от малък самолет тип "перко" 😄  Няма никакъв легален начин да си купиш повече от 10 кг багаж, освен да плащаш като поп за свърхбагаж при чекиране. Шок, ужас... така е... добре дошли в Азия. 

 

 

 

Aз също имам билет с Филипинските и много се чудех какъв багаж влиза - понеже видях, че при economy value 20кг се включва за един модел самолет, но 10кг - за друг. Естествено по моя маршрут полетът се извършва от този с 10кг. Не ми беше ясно тези 10кг, които са ти включени в билета за  ръчен или чекиран багаж са. Затова писах на съпорта и те ми обясниха - тези 10кг са за чекиран багаж за всички категории билет, без supersaver. Отделно има 5кг ръчен багаж и отделно може да си купиш 10кг. Така че аз съм купила economy saver плюс 10кг. Според съпорта това означава 5кг ръчен багаж, 10кг безплатен чекиран и 10кг , които ги купих допънително. Искрено се надявам това да е така, иначе няма логика да пише , че 10кг багаж е включен и да има опция да си купиш 10кг.

МОже ли да кажеш вие с каква категория билет пътувахте и какъв багаж ви беше включен?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Philippine airlines - от Корон до Кларк /Манила/ - Economy saver - 20кг. чекиран

Cebu - 20 кг.

Air Swift - 10 кг.+ допълнително купихме 10 кг. предварително. Не правят компромиси.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, Ивайла каза:

Aз също имам билет с Филипинските и много се чудех какъв багаж влиза - понеже видях, че при economy value 20кг се включва за един модел самолет, но 10кг - за друг. Естествено по моя маршрут полетът се извършва от този с 10кг. Не ми беше ясно тези 10кг, които са ти включени в билета за  ръчен или чекиран багаж са. Затова писах на съпорта и те ми обясниха - тези 10кг са за чекиран багаж за всички категории билет, без supersaver. Отделно има 5кг ръчен багаж и отделно може да си купиш 10кг. Така че аз съм купила economy saver плюс 10кг. Според съпорта това означава 5кг ръчен багаж, 10кг безплатен чекиран и 10кг , които ги купих допънително. Искрено се надявам това да е така, иначе няма логика да пише , че 10кг багаж е включен и да има опция да си купиш 10кг.

МОже ли да кажеш вие с каква категория билет пътувахте и какъв багаж ви беше включен?

Радвам се, че им е дошъл акъла в главата. Февруари нямаше никакъв шанс да си купиш допълнително багаж с малките самолети над тези 10кг.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
8 hours ago, lesy said:

Ще дам информация за пътешествието с лодката от Палауан. Лодката е сравнително голяма за местните условия, боядисана, добре поддържана. Навигации никакви.  Капитанът беше с лиценз, но придобит с опит, не с образование. Ние този лиценз не го видяхме, но добре се справи при лошо време на дълъг преход.

Както писах, уговорките бяха предварителни по месинджъра, не сме плащали капаро. Като пристигнахме, изпратихме местен номер за връзка. Повечето турове за Корон тръгват от Сибалтан, така че трябва да се предвиди и трансфер с минибус или ван. Пристигайки в Сибалтан с огромните багажи, ванът ни стовари на кея, нашата лодка я нямаше. На т.н. пристанище имаше и друга група за преход, но за 3дни / 2 нощувки. Това е минимумът и според мен, това също би могъл да го направи някой, ако не разполага с повече време. След час пристигна и нашата лодка с 5 членен екипаж. Лодката не влиза в плитки води и на повечето места извозването е с каяк. С каяк ни извозиха и куфарите.

Спи се на палатки и в рибарски хижи / тип колиби/, но на дюшеци с чаршафи. На някои острови има събрана сладка вода в бидони за сливане, а на единия дори беше свързан бидонът с душ. На два острова имаше ток за 3-4 часа само, на другите - не.

Пътуването, морето, храната, бяха много добри, но шнорхелингът беше великолепен. Този ден разучавахме морето около островите Maosanon /частен на японец, но не разбрахме само част или целия/, Sabang и Little Maosanon. Между втория и третия беше най-богатата коралова градина, която видяхме на това пътуване, но течението беше много силно и дори и ние излязохме след 20 мин.

ElNido-5.thumb.jpg.53eb2420f1485e419dc6ff9780e986bd.jpg

 

На Little Maosanon бяхме сами:

ElNido-25.thumb.jpg.14f50d3b903cd3a9fb1b90791b045964.jpg

 

 

Първият остров за нощувка е Iloc Island, където е селото на нашата филипинка Тереза. Селото се казва Pical. Нашите посрещачи:

 

ElNido-26.thumb.jpg.071c55e5c227ac4d9d521510735a884f.jpg

 

В селото има ток от 18ч. до 24ч. само, но тази вечер беше до 22ч. Развали карето белот.

Спахме в рибарски хижи, върху матраци с чаршафи, покрити с балдахин. През нощтта се събуждахме от всякакви животински звуци, но изкарахме първата нощ безпроблемно. Е, мен насекомите ме обичат.

 

Сутринта преди тръгване отидохме до магазина да се запасим с вода до края на пътуването и сапун. На лодката нямаше, а антибактериалният гел не ни допада.

Всички в селото метяха. Асфалт няма, разбира се. Децата метат училищния двор:

ElNido-27.thumb.jpg.38506fa4088939e038201ce4282c0cc8.jpg

 

И има защо:

 

IMG_20191127_073815.thumb.jpg.5ff71a8ce769a6d5e364e34d4fde7d7f.jpg

 

Следва втория ден из островите...

 

Здравей Lesy, Февруари искам да направя същата експедиция Ел Нидо - Корон за 5 дни. Би ли споделила повече информация за фирмата която използва и тел. Цена, ако е удобно. Аз обмислям TAO expedition  м/у Ел Нидо и Корон. Супер сте си изкарали...благодаря.

Връзка към коментар

@VASILEV

Съпругът ми се свърза с няколко фирми. Тао не ги пита, понеже те включват и сухоземни трекове, но пък нашият гид сподели, че Тао и Paradise били най-добри. На Тао корабчето беше най-голямо, както и хората.

Също така иска оферта и от Big Boat Man. Ние на няколко места се засичахме с Paradise. Бяха около 20 човека, основно млади хора. Предполагам, че е било весело.

Всички фирми си имат сайтове с информация колко човека се събират.

Вие колко човека сте? Ако сте двама, включване в по-голяма група е най-приемливо.

Ние бяхме 4 човека и на нас ни излезе на човек с частния тур колкото с група. При 4 човека, препоръчвам частен тур.

Както писах по-горе, нас ни свърза @Boo с филипинката, но останахме много доволни и от гида. Познаваше добре целия район. Ние искахме добри места за шнорхелинг и му казахме още в началото. Допълнително ни пита за два частни острова дали да спрем, които се заплащат, но таксите са малки. Ако искаш, пиши на лични да ти дам координати на корабособственичката и / или гида. Но дори и за двама, нищо не пречи да питаш гида дали не може да ви комбинира с още някой.

И още: При съставянето на окончателната програма, вижте датите на експедициите. Не тръгват всеки ден.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.