Прескочи до съдържание

Импулсивно пътуване до Крит (много ми е студено тук)


Carburettor

Препоръчани мнения

Здравейте, магеланци,

 

В неделя се върнах от 2-седмичното плаване около Йонийските острови (снимки в съседната тема за нудиските плажове, като се върна ще направя подробен пътепис, имам около 35 гигабайта матрЯл, снимки и видео) - и след 26-27 градуса на сянка тук ме посрещна див и най-ужасен балкански студ. И импулсивно реших да приключа гръцкия сезон 2019 с едни 7-8 дни в Крит втората половина на октомври. А и чартъра на яхта се оказа неочаквано евтин, останаха ми много пари и сега бързам да ги похарча ...😃

 

По липса на подходящи полети реших да прескоча до Крит с колата. До Атина са 800 километра, които лично аз ги взимам за около 8 часа, ферибота тръгва в 21 часа (отиване и връщане за двама с двойна каюта с душ/тоалетна) и колата излиза 308 евро, рано сутринта сме в Ханя. Избрах си този хотел, спазарих чудесна цена за 7 нощувки в SV Junior Suite with private infinity sparkling pool http://www.kavosbeach.gr/luxury-suites/

 

Дайте някакви идеи какво трябва да се види там, четох темите, поне тези, които намерих, ориентирах се горе-долу, но Крит е тера инкогнита за мен, така че всяка препоръка ще е от полза ... Плажът, на който е сниман Зорба, е ясен, зехтин ще купя задължително, но друго какво не трябва да пропускам?🧐

Ferry.JPG

junior-suite-kavos-10-800x400.jpg

stavros-beach.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

добре си го намислил, хубава цена на ферибота и времето май се очертава готино и неветровито :smile: не си казал какво ви се прави точно? под твоята има две скорошни теми за Крит - през юни и септември, може  да ги ползваш за идеи

 

чак задължително да не пропуснеш нещо, не мисля, че има такава опасност, аз примерно не съм знаела изобщо за този плаж Зорба /не съм и гледала филма/, нито пък зехтин си взехме и от иконичните плажове само един посетихме, и не се чувствам пропуснала нищо, островът е бая голям и с чудесни места за всеки вкус , така че нищо чудно да си откриете вашите сами

 

единствено не виждам смисъл да пътувате от тази ви позиция на изток след Ретимно - примерно към Хераклион, там си е стандартно крайплажно хотелиерско като за масов туризъм

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
9 hours ago, antea said:

добре си го намислил, хубава цена на ферибота и времето май се очертава готино и неветровито :smile: не си казал какво ви се прави точно? под твоята има две скорошни теми за Крит - през юни и септември, може  да ги ползваш за идеи

 

единствено не виждам смисъл да пътувате от тази ви позиция на изток след Ретимно - примерно към Хераклион, там си е стандартно крайплажно хотелиерско като за масов туризъм

Всъщност и ние не знаем какво точно ще правим, най-вероятно просто ще мързелуваме около басейна и ще обикаляме с колата. Ще потърся лодки под наем и ще обиколя западното крайбрежие ... Категорично ще се придържаме само в западната част на острова ... Времето се очертава 24-25 градуса на сянка, което е перфектно ...

 

Между другото, онзи хотелски комплекс отпадна, защото намерих прекрасна вила, която успях да спазаря и да сваля цената от 120 на 90 евро на вечер ... Огромна е за двама, има дори пиано, но пък иначе изглежда прекрасна ...

 

Villa Staride

 

 

https://www.fewo-direkt.de/ferienwohnung-ferienhaus/p10415662?noDates=true

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

страхотна е 🙂 гледам, че е на 4 км от там, където бяхме и ние, в района са малки селца  и тук-там вили, със сигурност ще имате по-автентично преживяване, отколкото в хотела

 

най-близките плажове наоколо са около Каливес, но не са нещо зашеметяващо, така че наистина или на запад или на юг карайте, със сигурност долу в Хора Сфакион дават лодки, там има малка марина и районът е много готин за обикаляне по вода

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Привет!

На този адрес http://360bg.free.bg/crete/ съм качил връзки към сайтове с информация за Западен Крит и Ханя. Има и пътеводители за изтегляне. За Крит има направено мобилно приложение - пътеводител - https://www.mycreteguide.com/.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
7 hours ago, pavkata said:

Привет!

На този адрес http://360bg.free.bg/crete/ съм качил връзки към сайтове с информация за Западен Крит и Ханя. Има и пътеводители за изтегляне. За Крит има направено мобилно приложение - пътеводител - https://www.mycreteguide.com/.

Много ти благодаря! Страхотна информация. Дано ми остане време да я проуча👍

Връзка към коментар

Доколкото съм те чел - Gavdos е вашето място.

Аз бих слезнал по южната част. Води се (и си е) по-дивата ("хипарската") част на Крит.

А периода, в който сте (не предполага тълпи - туристи) плажове, които не следва да пропускате:

- Seitan limania beach

- Balos Beach

- Elafonissi Beach

Не случайно са емблематични за Крит.

Аз съм бил в началото на май - еквивалентно на края на октомври. На Балос бяхме общо 10-20 човека т.е. абсолютно безлюдно. На Elafonissi също - особено по ръкава - само аз и жена ми. На Seitan ние отидохме около 9:00 и до 11 часа бяхме сами. После се понапълни, но той е малко плажче.

 

Ако много ви се кара и обикаля - Vai Beach (приказен е по изгрев слънце)

 

Връзка към коментар
On 10/8/2019 at 12:29 AM, Carburettor said:

Здравейте, магеланци,

 

В неделя се върнах от 2-седмичното плаване около Йонийските острови (снимки в съседната тема за нудиските плажове, като се върна ще направя подробен пътепис, имам около 35 гигабайта матрЯл, снимки и видео) - и след 26-27 градуса на сянка тук ме посрещна див и най-ужасен балкански студ. И импулсивно реших да приключа гръцкия сезон 2019 с едни 7-8 дни в Крит втората половина на октомври. А и чартъра на яхта се оказа неочаквано евтин, останаха ми много пари и сега бързам да ги похарча ...😃

 

По липса на подходящи полети реших да прескоча до Крит с колата. До Атина са 800 километра, които лично аз ги взимам за около 8 часа, ферибота тръгва в 21 часа (отиване и връщане за двама с двойна каюта с душ/тоалетна) и колата излиза 308 евро, рано сутринта сме в Ханя. Избрах си този хотел, спазарих чудесна цена за 7 нощувки в SV Junior Suite with private infinity sparkling pool http://www.kavosbeach.gr/luxury-suites/

 

Дайте някакви идеи какво трябва да се види там, четох темите, поне тези, които намерих, ориентирах се горе-долу, но Крит е тера инкогнита за мен, така че всяка препоръка ще е от полза ... Плажът, на който е сниман Зорба, е ясен, зехтин ще купя задължително, но друго какво не трябва да пропускам?🧐

Ferry.JPG

junior-suite-kavos-10-800x400.jpg

stavros-beach.jpg

С оглед на локацията , която сте избрали и аз бих препоръчала Seitan Limania Beach - прекрасен малък плаж , който в пик сезон е претъпкан , но за вашите дати ще е супер. На връщане оттам може да посетите и манастирът Holy Trinity Zagaroli , който е интересен. Ако ви се шофира - отидете до Hora Sfakion ,като минете през клисурата Imbros и оттам хванете лодка до плажът със сладоводни извори Glika Nera. Друг хубав и почти безлюден плаж е Ilingas. Също разходка из Лутро . Плаж Marmaras пък си заслужава и заради таверната , известна като една от най-добрите. Разбира се лагуната Balos е задължителна , но се подгответе за продължително шофиране по черен път и ходене поне 20мин. Но пък всичко това си заслужава на 100 %. Бих добавила и плажовете Falassarna , Elafonisi и Kedrodassos ... Накъдето и да тръгнете няма да сбъркате - Крит е прекрасен ! Приятно изкарване !

Връзка към коментар
2 hours ago, Bellaero said:

Кажи какви плажове харесвате, за да дам насоки. Дивотията на Крит е прекрасна!

По принцип търсим плажове, където няма други хора ... textile free ... Виж съседната тема за дивите плажове. ... Едва ли ще намерим чак такива в Крит, затова избрах самостоятелна вила със собствен басейн, та там поне няма да се налага да се мъча ...

 

Вече открих перфектното решение за моя  текстилен проблем - наемаш яхта и на нея си правиш каквото си искаш и не се съобразяваш с никого и с нищо ... Две седмици почти не съм обличал дреха, само за малко вечер, до таверната😃

ad2488ef-49c0-48a8-8c3a-5b5bb2ef9787.f10.jpg

2d345078-4b56-4df2-ae3f-514f1f4811df.f10.jpg

37026a70-2133-424f-9b35-e022a456a1cf.f10.jpg

Връзка към коментар

Бих ти предложила да обиколите южните плажове. По това време надали ще има много туристи. Дивотията не е откъм хора, а страхотна и сурова красота. Сфакия е впечатляваща. 

Има няколко плажа, до които се ходи с лодки такси. От Хора Сфакион тръгват. Мармара, Глика нера. Почти навсякъде има нудисти,дори в този район има изцяло нудистки хотел. https://www.vritomartis.com/

Кедродасос вече са ти го казали.

Жесток нудистки плаж има до Матала - Ред бийч.

Ако ти се шофира, в източната част има много красоти също, но е много път от база Ханя.

Връзка към коментар

Страхотни сте ... Много ви благодаря за информацията, ще обсъдим тези направления.

 

Докато рових в гугъл мапс, ми хрумна една идея: качване на връх Pakhnes (2453 или 2454 м). Някой правил ли го е?

 

Изглежда много красиво, с тоя лунен пейзаж, а и се стига с кола на 3 километра под върха ... по черен път, но Волвото ще се качи, къде ли не се е качвало ....

 

https://www.summitpost.org/pachnes/362115

 

 

Връзка към коментар
преди 12 минути , Carburettor каза:

Страхотни сте ... Много ви благодаря за информацията, ще обсъдим тези направления.

 

Докато рових в гугъл мапс, ми хрумна една идея: качване на връх Pakhnes (2453 или 2454 м). Някой правил ли го е?

 

Изглежда много красиво, с тоя лунен пейзаж, а и се стига с кола на 3 километра под върха ... по черен път, но Волвото ще се качи, къде ли не се е качвало ....

 

...

 

Не-е-е! При толкова много плажове и басейн в detached вилата.

 

Разочароваш ме!:wink:

:biggrin:

 

Ето ти и един разумен аргумент:

На 2400 м ще ти е студено гол.

:grin:

  • Смея се 3
Връзка към коментар

Жестоко ще е, Лефка Ори е страхотна планина. Не че съм се качвала де 🙂

Защо не минеш някоя клисура? Я Самария, я Арадена? Първата излиза на морето в Агия Румели, от там се прибираш с Даскалоянис ферито до Палеохора или до Хора Сфакион. Втората излиза на Мармара бийч, от там се прибираш с лодка такси до Лутро, от там с ферито пак до Хора Сфакион.

Крит не предполага висене в някакви вили, обикаляй. От Ханя някакви дневни плажове само ще правиш.

Връзка към коментар
37 minutes ago, ven62 said:

 

Не-е-е! При толкова много плажове и басейн в detached вилата.

 

Разочароваш ме!:wink:

:biggrin:

 

Ето ти и един разумен аргумент:

На 2400 м ще ти е студено гол.

:grin:

Крушката си има опашка ... Преди Лефкада си купих страхотна фирмена яхтсменска винтяга (каква хубава българска дума, всъщност немското Windjacke) за една торба пари и така и не я облякох на яхтата, беше жега и само гол щъках, обувах само едни къси гащи чак на влизане в пристанището ...

 

Трябва да оправдая тая покупка все пак... Обещавам най-тържествено да се опитам да покоря върха чистак гол, а дори и да се наложи да облека прочутата винтяга, отдолу ще бъда по организъм😂

 

И като стана дума за български думи, ето още една: сходня🤣

 

Сещаш ли се какво е това?

Връзка към коментар
10 minutes ago, Bellaero said:

Жестоко ще е, Лефка Ори е страхотна планина. Не че съм се качвала де 🙂

Защо не минеш някоя клисура? Я Самария, я Арадена? Първата излиза на морето в Агия Румели, от там се прибираш с Даскалоянис ферито до Палеохора или до Хора Сфакион. Втората излиза на Мармара бийч, от там се прибираш с лодка такси до Лутро, от там с ферито пак до Хора Сфакион.

Крит не предполага висене в някакви вили, обикаляй. От Ханя някакви дневни плажове само ще правиш.

Малко офтопик, ама видях профилната ти снимка ... По островите, най-вече в One House Bay на Атокос, имаше страхотно много риби и дори поснимах с гопрото - същите, с черна точка на опашката? Каква порода са?🧐

 

 

Връзка към коментар
преди 1 час, Bellaero каза:

Жестоко ще е, Лефка Ори е страхотна планина. Не че съм се качвала де 🙂

Защо не минеш някоя клисура? Я Самария, я Арадена? Първата излиза на морето в Агия Румели, от там се прибираш с Даскалоянис ферито до Палеохора или до Хора Сфакион. Втората излиза на Мармара бийч, от там се прибираш с лодка такси до Лутро, от там с ферито пак до Хора Сфакион.

Крит не предполага висене в някакви вили, обикаляй. От Ханя някакви дневни плажове само ще правиш.

@Carburettor , ако ще щъкаш по клисурите отиди до Самария, но не както те съветва Bellaero. Така ще има да ходиш 15-20 км. Това не е човешко. В Крит си има кой да прави тези преходи - Кри-кри.

Хората правят следното:

Взимаш си ферито и слизаш на Агия Румели, ходиш километър, километър и половина до най-тясната част и се връщаш.

 

DSC01239.JPG.22c700eca7ea6915193a9caa3e624dde.JPG

 

То, и при този вариант ще се изпотиш - ама малко...Тъкмо да огладнееш и да се боднеш в крайбрежната таверна.

 

DSC01317.thumb.JPG.bf8208ed2925e64b0b9a6172793d29e0.JPG

 

 

 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

Бяхме в същия хотел Kavos Beach resort в периода 17-24 септември. Вече са ви казали за заведението Бухала или Koukouvagia, до гробницата на Венизелос, от където има страхотна гледка към Ханя - на нас ни го препоръчаха от хотела и сладкишите не са изпускане в огромни порции. Много добро за хранене е Irene, заведението в ляво точно на ъгъла на десния завой за Ханя  в първото селце след хотела, забравих как се казва мисля Chirofagia  или подобно- пада се 3-4 км. от хотела. Много добра храна на страхотни цени, постоянно е пълно, но бързо се освобождават маси.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз ще препоръчам 

Τα Χάλκινα

Akti Tompazi 29-30, Chania 731 32, Гърция
+30 2821 041570 https://g.co/kgs/j7eACM

Приятно заведение с критска жива музика и хубави мезета. Преди време имаха и хубаво ракомело.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.