Прескочи до съдържание

Въпроси за трек до вулкана Иджен


master_of_germs

Препоръчани мнения

Искам да попитам тези, които са правили нощен трек на вулкана Иджен с гледане на синия огън и изгрев над кратера: в колко часа сутринта приключва турът? В смисъл, изгревът обичайно е в 6.20 ч за деня, в който предвиждаме да сме там. Но това го намирам за града в подножието на вулкана, логично е горе слънцето да изгрее малко по-рано... 

Колко време отнема слизането? Достатъчно бързи сме, ако се налага. И колко време отнема да се слезе с колата/джипа от началото на пътеката долу до града Банюванги, по-точно до най-близката гара Карангасем. Идеята ни е, че оттам има влак за Проболинго в 9.15 ч сутринта; можем ли да се класираме за него?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Едва ли ще се класирате за този влак. 

Аз тръгнах да се качвам към 4 ч сутринта и слязох около 8.30ч. Но бих прекарала и още време в кратера. Слизането, ако е хубаво времето, също е удоволствие. При мен вулканът Раунг се виждаше перфектно. А за предвижването с колата - не помня, на връщане бях убита 🙂

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , Juliaaa каза:

Едва ли ще се класирате за този влак. 

Аз тръгнах да се качвам към 4 ч сутринта и слязох около 8.30ч. Но бих прекарала и още време в кратера. Слизането, ако е хубаво времето, също е удоволствие. При мен вулканът Раунг се виждаше перфектно. А за предвижването с колата - не помня, на връщане бях убита 🙂

8.30 до колите или до града? От всичко, което съм чел, Иджен е лека до средна трудност, и то най-вече, защото е през нощта. На сутринта не би трябвало да е никакъв проблем, стига да тръгнем преди повечето хора надолу. Ще си бъдем с планинарските обувки; мисля, че повечето тръгват по маратонки и това допълнително ги бави. А и сме убедени, че физически сме по-подготвени от почти всеки друг, който предприема този тур. Но наистина е малко на кантар цялата работа 🤔

Връзка към коментар

И аз не мисля, че ще се класирате. Не мога да кажа точно за пътя, защото ходихме на връщане и до едни водопади. Ако сте с групов трип, трябва да изчакате да слезе цялата група. Нашата група почивахме и ядохме пържени банани долу в базата преди да тръгнем. Също има огромни опашки за тоалетните, та жените ще се позабавят. Сега ще ходя да гледам по снимките точното време на изгрева, но в този район си е все по едно време.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@master_of_germs8.30 ч бях долу до колите. Планинарските обувки са задължителни. Топло якенце, шапка и препоръчвам и ръкавици, аз си бях взела едни стари кожени, които са удобни да се подпираш по камъните в кратера-особено при слизането. После ги подарих на носачите на сяра. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Благодаря... Ами явно ще трябва да се насочим да търсим да ни се организира общ тур Иджен +Бромо, че следващият влак е чак следобед и няма да ни остане време да отпочинем, преди следващото нощно изпълнение. А стократно предпочитам да пътувам с влак, вместо да се тъпча с хапчета против повръщане... 

Връзка към коментар

Оставете си време да се насладите на вулкана и изгрева. Много си заслужава. Ние уцелихме много студено време със силен вятър, така че не скипвайте някоя дрешка. Около 2° беше. Форумната евтина фирма за тура нали я знаеш?

 

Лека до средна трудност, хехе, ние щяхме инфаркти да получаваме от зор 🙂 Темпото на нашия водач беше супер бързо, дори останалите от групата, все млади хора, бяха грохнали.

PSX_20190928_172129.jpg

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
преди 52 минути , master_of_germs каза:

Благодаря... Ами явно ще трябва да се насочим да търсим да ни се организира общ тур Иджен +Бромо, че следващият влак е чак следобед и няма да ни остане време да отпочинем, преди следващото нощно изпълнение. А стократно предпочитам да пътувам с влак, вместо да се тъпча с хапчета против повръщане... 

Нямаме никакъв спомен за време и пространство за тези турове.  Обясни подробно какво планирате и ние ще поразмишляваме как да стане. Примерно ако не искате тур,  май може да се нощува в района,  да видите къщи в кафеените плантации,  да се разходите до миньорско селище, да подремете на басейн.

Или да хванете все пак влака, аз го препоръчвам пред недоспал, неадекватен шофьор. 

П. П.  Маршрутът е лек. Понеже е хладно и не пече, можеш да развиеш супер скорост, особено като си виждаш в краката. Ще си по-бърз от коментираното в интернет, тези времена са за някакви градски туристи. 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , Lindt каза:

Нямаме никакъв спомен за време и пространство за тези турове.  Обясни подробно какво планирате и ние ще поразмишляваме как да стане. Примерно ако не искате тур,  май може да се нощува в района,  да видите къщи в кафеените плантации,  да се разходите до миньорско селище, да подремете на басейн.

Или да хванете все пак влака, аз го препоръчвам пред недоспал, неадекватен шофьор. 

Общо взето вашата програма, но наобратно, но без Ломбок и Гили-тата. Ама това вече не е за темата бързи въпроси 😉 Ужасявам се от това да ме возят непознати хора с кола на далечни разстояния, особено пък в планински райони. Аз дори и в "белия лебед" често съм на ръба на повръщането. При наличието на влак, винаги гледам да го ползвам.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 минута , master_of_germs каза:

Общо взето вашата програма, но наобратно, но без Ломбок и Гили-тата. Ама това вече не е за темата бързи въпроси 😉

Драсни ми във фейсбук утре,  да не обидя някой, че е от кашкавал, ако дискутираме публично този мега преход 😄

Ние нямахме особен изгрев и езеро,  мотахме се само,  за да зяпаме миньорите. На връщане има хубави гледки, но пак не бих се отдала на 2 часа съзерцание и медитация. Якото е било през нощта при пламъците и вече ще се впечатляваш трудно. Ако обаче изпускате влака,  по-добре да измислите някоя разходка,  красива и зелена околност е.  

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Далечните пътувания все пак не са, за да си правя аз моя си кеф. @Mistress of Germs също е там, което значи, че шансът да се качи на един вулкан е доста нисък, за два пък съвсем. Катерил съм се по Етна със съпругата си на гърба си, но не мисля, че при индонезийския климат и тясната пътека към Иджен посред нощ ще го правя. Тоест, ако резервираме предварително няколкодневен вулканичен тур, а един от нас не ходи по вулкани, това са си пари на вятъра 😆. Оптимизация на разходите (ОР) се цели все пак😁.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И аз не мисля, че имате шанс за влак в 9 сутринта. Не зависи толкова от формата, защото се слиза в кратера по неравни камънаци по тъмно и трябва да се изчаква да се разминеш с хората и да правиш път на тези, които си изкарват хляба там. Не може да се развие кой знае каква скорост и да се прави задминаване навсякъде. Има си едно точене по "пътеката" и съобразяване с темпото на останалите хора. Изгревът го посрещнахме в кратера и се изкачихме по светло и мисля нямаше такова струпване на хора нагоре. По светло вече, когато си виждаш краката и къде стъпваш е съвсем друга работа 🙂 По спомен с джип разстоянието от Ketapang до вулкана беше около час и половина, до Banyuwangi е малко по-малко.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Ако сте с индивидуален водач и сте стигнали достатъчно рано до базовия лагер, какъв е проблемът да тръгнете още към 1ч. към Иджен? Според мен изгревът беше преди 6ч. Макар, че едвам гледах и дишах и точни времена не помня. За мен беше доста голям зор изкачването на кратера и то не защото беше тясно и имаше адски много хора в насрещното, с които не можеш да се разминеш, а просто беше адски стръмно, че и повече като разстояние, отколкото си го представях. Има и едно изкачване, което е малко по-нагоре след кратера, специално за наблюдение на изгрева, но ако не държите и бързате, можете да го пропуснете. Всъщност горе, освен да си починете малко и да направите няколко снимки, няма какво толкова да правите. Слизането до базовия лагер е по широка пътека и е доста по-бързо от качването, поне в нашия случай. Тоалетна има и някъде в средата на пътя до една чайна. Там нямаше опашка.

Най-добре да се разберете предварително, ако можете с водача или фирмата дали могат да ви свалят навреме до гарата. Те си знаят колко време ще отнеме.

А за Бромо изобщо не е такъв зор като Иджен. Там се изкачват само 200 стъпала. Иначе е равно и прашно. То при нас не работеше кратера, заради изригване предния ден, та и стълбите не се наложи да изкачваме. 🙂 Иначе с джипове ви качват до Морето от пясък.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Виж търсачката на форума. Писали сме доста, препоръчал съм и тур. Бромо си е разходка в парка. Иджен е повече зор, но си заслужава много. Две от най-невероятните места, на които съм ходил. Направо си е кощунство да гоните екстремни графици и влакове.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

И аз мисля, че със стриктни договорки с водача на групата и малко по-стегнато темпо може да се хване влак към 9ч.

Моите Иджен+Бромо от юли тази година:
От къщата в  Банюванги ни взеха малко преди 01ч.
После обиколихме още половин час да съберем още двама човека.
На входа на парка ни държаха за иснтрукции и чай още почти час.
Слизането в кратера за сините огньове отне време, защото се върви в редица по един заради тясната пътека.
Отделете си време за изгрева по ръба на кратера- много красиво е!
Времето за обикаляне и снимане не ни стигна и бяхме сред последните, слезли от вулкана от нощтните групи.
После имахме поне два часа за баня и събиране на багажи в къщата и в 11:35 хванахме влак от гара Карангасем.
На Проболинго ни чакаше кола, договорена от предния ден с мястото за настаняване на Бромо.
За залеза бяхме вече на ръба на кратера на Бромо.

На прибиране от Бромо не пропускайте да минете през водопадите Madakaripura (около два часа ви трябват за там).

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Права съм била - изгревът на Иджен е към 5:00ч. даже.

 

5:03 ч.
четвъртък, 10 октомври 2019 г. (Гринуич+7)
Изгрев в/ъв Ijen
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря на всички.

Проверих, за нашите евентуални дати през февруари ще изгрява около 05:22 ч. Така и предполагах; там горе трябва да изгрява с около час по-рано, отколкото в града.

@mitkobiker, не намирам такъв влак в 11:35 ч, чак следобед има. Вие сте нощували в района на Бромо, това значи ли, че сте се качвали без да плащате за организиран тур?  

Ние после трябва да продължим към Джогджа, затова мислех да нощуваме в Проболинго и там да спим две нощи, че има един директен влак за Джогджа рано сутрин в 6:50 ч.  Всички други влакове през деня са със смяна. Но, ако има възможност да си спим при Бромо и да качваме сами, когато ние си решим и без да даваме грешни пари на водачи, със сиурност ще прекроим плановете.

Всичко още е на етап да си представя кое колко време ще ни отнеме и нагласяне на нощувки. Ява е просто нещо, дато трябва да измислим между Бали и Сингапур. Поне за мене единственият задължителен обект в цялото пътуване е Иджен.

Аз, за разлика от повечето пишещи тук, изобщо не смятам, че Бромо е чак егати якото място и все още съм в чуденка, дали да си причинявам цялото главоболие с Ява. Виж, Семеру наистина ме гъделичка, но съставът на групата не позволява изкачването му, нито пък ще отделим толкова допълнително три дни с две нощувки за там. А и по това време на годината вече ще е официално затворен за изкачване.

Връзка към коментар

Влаковете тук ли ги гледаш:
https://booking.kai.id/

11:28 си излиза:

Train Wijayakusuma (7091)
KARANGASEM 11:28
PROBOLINGGO 15:33

За Бромо ми се видяха много 70$ за лашкане по баирите с джип и ходихме пеша до едно обзорно място за изгрева.

В самия кратер не сме влизали- насладихме се на изгрева, гледахме кервана с джипове, който се юрна през кратера към един палатков лагер с чайни и магазини и докато закусвахме джиповете вече се връщаха в селото.

С младежа, който ни откара от Проболинго до Бромо се разбрахме и той дойде да ни вземе към 9 сутринта за курс Бромо- Madakaripura- Сурабая и от там към 15ч хванахме автобус, с който се влачихме часове до Джогджа (там стигнахме към 23ч)... беше убийствено, но не мисля, че с валак ще е по-бързо или удобно.

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 14 минути , mitkobiker каза:

Влаковете тук ли ги гледаш:
https://booking.kai.id/

11:28 си излиза:

Train Wijayakusuma (7091)
KARANGASEM 11:28
PROBOLINGGO 15:33

За Бромо ми се видяха много 70$ за лашкане по баирите с джип и ходихме пеша до едно обзорно място за изгрева.

В самия кратер не сме влизали- насладихме се на изгрева, гледахме кервана с джипове, който се юрна през кратера към един палатков лагер с чайни и магазини и докато закусвахме джиповете вече се връщаха в селото.

С младежа, който ни откара от Проболинго до Бромо се разбрахме и той дойде да ни вземе към 9 сутринта за курс Бромо- Madakaripura- Сурабая и от там към 15ч хванахме автобус, с който се влачихме часове до Джогджа (там стигнахме към 23ч)... беше убийствено, но не мисля, че с валак ще е по-бързо или удобно.

 

О, с влак със сигурност ще е по-бързо, защото за 8 часа сутрешният влак без смяна стига от Проболинго до Джогджа. При това има половин час престой, понеже го закачат към влака от Сурабая за Джогджа, А той следва да е поне е счас по-бърз. Но за мене пътуването дори и с най-лошия влак е несравнимо по-комфортно от пътуване с автобус или с кола.

Благодаря много за инфото. Вашата програма изглежда пасва идеално.

Турът за Иджен на място ли си го организирахте или предварително?

Имам спомен, че някой беше писал за такова самоорганизирано посещение на вулканите... Ако си ти, би ли подал един линк?

 

P.S. Понеже в сайта на железниците им може да се резервира само до 90 дни предварително, не го бях гледал и търсех инфо от други източници за влаковете...

Връзка към коментар

Бромо е много различно преживяване от Иджен. Заслужава си!

А пък и като логистика лесен, особено на път от Ижден към Централна Ява.

Ето от тази точка гледахме изгрева:

https://www.google.bg/maps/place/Seruni+View+Point/@-7.9110934,112.95224,18.33z/data=!4m5!3m4!1s0x2dd63687ba1b0395:0x5ed81724938ec90!8m2!3d-7.910973!4d112.9513635

Около час ходене е от селото на ръба на кратера.

Туровете, до колкото видях, те качват на една малко по-висока точка за изгрева, от там се спускат в кратера с 1-2 спирки за снимане из кратера, има ходене до димящата дупка на Бромо (докато бяхме там я бяха забранили за посещения заради активност) и към 9 сутринта те връщат в селото.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Качването на Иджен го организирахме през хазяйката ни в Банюванги. Но из цялото градче има къде да се вземат турове.
То важният елемент е транспорта до входа на парка... Имахме някакъв водач, който го изгубихме още в първите 10 мин от изкачването.

На прибиране ни чакаше да си прибере противогазите и да ни изпроводи до вана 🙂

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Бромо си заслужава. Трека до Иджен,  щом за вас е лек - моите уважения. 

По моите критерии е доста тежък,  да кажем medium с куп възможности да си счупиш краката или главата в тъмницата при слизането в кратера. Не мисля, че подобно нещо би било позволено за масов туризъм в която да е "бяла" държава , но пък си струва и то много🙂

 

 

Доколкото помня ние тръгнахме с организиран тур след полунощ, може би към 01.00 и се прибрахме около 08.00 ч. или нещо подобно беше. 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.