Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Неочаквано ми се отвори възможност да посетя Молдова с група студенти по трасето Мадрид-Кишинеу-Мадрид на 17-20 октомври и реших да се възползвам и организирам едно академично пътешествие с културни, кулинарни и политически елементи, разбира се.
Молдова е страна в графата ми - "посещение само ако ми платят да ида там", което е добре, защото не тръгвам с голямата кошница от очаквания.

 

Ще Ви напиша какво съм измислил досега и ще се радвам на идеи и препоръки в рамките на ограниченото време, с което разполагаме.

 

И така, идеята е следната. Летим четвъртък, 17 октомври, Мадрид – Брюксел Юг, 6:40-9:00, с Ryanair. Това Брюксел Юг ми прилича на кодово название на Шарльороа. Там ще имаме два часа и затова искам да ви попитам дали има магазин с шоколад на летището? Интересува ме Neuhaus по-конкретно.🤩

 

Следващият полет от там ни е в 11:00 – 14:50 до Кишинеу/Chișinău с Wizz Air. Настаняваме се в хотела и свободно време до 20 часът или 20:30, когато ще се съберем да вечеряме. И общо взето, това е първият ден, който реално е половин ден. Смятам да използвам това време до вечерята от около 4 часа да се помотая, но не съм планирал къде. Може би ще потърся традиционни сувенири. Ако имате някакви идеи, споделете, моля.

 

Петък, 18 октомври ще е по-интензивен.
10 сутринта - организиран тур на града. Моята молдовска студентка се е заела с организацията, така че където ни заведе.
ранен обяд в около 13.00
посещение на молдовския парламент
посещение на молдовското външно министерство
И от 16 до 20.30 - свободно време
Това свободно време си мисля, че мога да го оползотворя като хвърля един поглед на местния национален исторически музей. Мога да се опитам и да видя българския лицей Васил Левски, българската библиотека Христо Ботев или българската община. Един от всички тези обекти, обаче, защото българските институции не са в центъра и ще се наложи да се придвижа с тролей. Но, ми е интересно по принцип как се развива българското малцинство в Молдова, до колко интегрирана и асимилирана е общността им и защо много етнически българи с в крайно лявата зона на политическия спектър. Цената на градския билет е 20 стотинки. Скъпотия ужасна. 🙂 Оценявам идеи и предложения за петък следобед.

20.30 - вечеря

 

Събота, 19 октомври
9 сутринта още отиваме в манастира Курки/Curchi с организиран транспорт
11:30 трябва да сме в Стария Орхей/Orheiul Vechi, пак с организиран тур
13:00 обяд във Vila Etnica - традиционен ресторант близо до Стария Орхей, където може да се пробва добра молдовска храна или поне така се говори.
14:30  тур на известната винарна Крикова/Cricova
И после не знам в колко часът, но пак в късния следобед трябва да сме обратно в Кишинеу, 2-3 часа свободно време и вечеря.
Организираните турове не мога да ги меня, но за свободното време приемам всякакви идеи.

 

Неделя, 20 октомври още в 5:40-6:55 летим до Букурещ-Henri Coandă с румънските авиолинии TAROM и от там в 8:10-11:15 имаме полет до Мадрид пак с румънците.

 

Това е като цяло идеята. Искам да види новото поколение до какви ужасии води съветската власт, но искам да огранича туровете до Кишинеу и околностите. Категорично отказвам да поемам отговорност и риск с посещение на Транснистрия.

 

Сувенири - виждам, че имат разни интересни глинени изделия и дори мармалад от рози и смятам да потърся подобни неща, както и Negru de Purcari, което се води най-дoброто молдовско вино. Имате ли някакви предложения вие?

 

Местна кухня - от това, което виждам, в Молдова миксират румънска и руска кухня, като се надявам наистина, че румънската преобладава.
Propaganda Café на Strada Alexei Şciusev 70 ми го препоръчва молдовец като добро място с местна кухня, както и La Plăcinte – верига за молдовски манджи на булевард Decebal 82, ул. Mitropolit Dosoftei 100 или на бул. Stefan cel Mare si Sfant 182. Аз лично, ако видя, че местната кухня е прекалено съветизирана, т.е. безвкусна, с варени буламачи, цвекло и картофи без подправки, ще я пробвам само веднъж от уважение към местните и смятам да заложа на сигурното - грузински ресторант Тбилиси на бул. Stefan cel Mare si Sfant 69 или пък гагаузкия ресторант Gok Oguz на ул. Calea Orheiului 19/A. Като се замисля гагаузка храна звучи интересно. Тъкмо ще разбера дали готвят като нашите варненски гагаузи.
 

За торти, десерти и кафе, моят молдовски източник препоръчва Crème de la crème на ул. Alexandru cel Bun 98A.

 

Най-добро място за купуване на вино е Carpe Diem Wine Shop & Bar на ул. Columna 136 според приятел на приятел на мой студент.

 

А, барът Taproom 27 на ул. Vasile Alecsandri 117/1 предлага най-добрата селекция от крафт бира според Tripadvisor.

 

Това е с което разполагам като информация и ще се радвам и ако вие споделите ваши впечатления. Иначе като гледам информация по блогове и YouTube забелязвам, че инфраструктурата е доста зле, но все пак говорим за най-бедната страна в Европа. Това видео определено леко ме озадачи.

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 2 часа, Crazy Horse каза:

какво съм измислил досега и ще се радвам на идеи и препоръки в рамките на ограниченото време, с което разполагаме.

Ориентирал си се чудесно за възможностите в ограниченото време (напълно достатъчно за тази програма), а ще имаш и гидове на място. По същество централните части на Кишинев се обхождат прекрасно пеша. Историческият музей си включил (леко позанемарен е), а аз бих добавил и къщата-музей на Пушкин. Не е лоша идея и някоя черква да разгледаш, според интереса.

 

преди 2 часа, Crazy Horse каза:

Местна кухня

La Placinte - кръчмата е добра. намира се в единия край на катедралния храм  и освен борш, пелмени и други руски маджи предлагат и цяла палитра популярни румънски яденета. Бирата ясно, но задължително пробвай и някое молдовско вино - гордеят се с продукцията си.

 

преди 2 часа, Crazy Horse каза:

ще се наложи да се придвижа с тролей

Много е забавно, особено по трасето от летището -  в първите километри тролеят сваля тирантите и си върви като автобус.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, Crazy Horse каза:

Неочаквано ми се отвори възможност да посетя Молдова с група студенти по трасето Мадрид-Кишинеу-Мадрид на 17-20 октомври и реших да се възползвам и организирам едно академично пътешествие с културни, кулинарни и политически елементи, разбира се.
Молдова е страна в графата ми - "посещение само ако ми платят да ида там", което е добре, защото не тръгвам с голямата кошница от очаквания.

 

Ще Ви напиша какво съм измислил досега и ще се радвам на идеи и препоръки в рамките на ограниченото време, с което разполагаме.

 

И така, идеята е следната. Летим четвъртък, 17 октомври, Мадрид – Брюксел Юг, 6:40-9:00, с Ryanair. Това Брюксел Юг ми прилича на кодово название на Шарльороа. Там ще имаме два часа и затова искам да ви попитам дали има магазин с шоколад на летището? Интересува ме Neuhaus по-конкретно.🤩

 

Следващият полет от там ни е в 11:00 – 14:50 до Кишинеу/Chișinău с Wizz Air. Настаняваме се в хотела и свободно време до 20 часът или 20:30, когато ще се съберем да вечеряме. И общо взето, това е първият ден, който реално е половин ден. Смятам да използвам това време до вечерята от около 4 часа да се помотая, но не съм планирал къде. Може би ще потърся традиционни сувенири. Ако имате някакви идеи, споделете, моля.

 

Петък, 18 октомври ще е по-интензивен.
10 сутринта - организиран тур на града. Моята молдовска студентка се е заела с организацията, така че където ни заведе.
ранен обяд в около 13.00
посещение на молдовския парламент
посещение на молдовското външно министерство
И от 16 до 20.30 - свободно време
Това свободно време си мисля, че мога да го оползотворя като хвърля един поглед на местния национален исторически музей. Мога да се опитам и да видя българския лицей Васил Левски, българската библиотека Христо Ботев или българската община. Един от всички тези обекти, обаче, защото българските институции не са в центъра и ще се наложи да се придвижа с тролей. Но, ми е интересно по принцип как се развива българското малцинство в Молдова, до колко интегрирана и асимилирана е общността им и защо много етнически българи с в крайно лявата зона на политическия спектър. Цената на градския билет е 20 стотинки. Скъпотия ужасна. 🙂 Оценявам идеи и предложения за петък следобед.

20.30 - вечеря

 

Събота, 19 октомври
9 сутринта още отиваме в манастира Курки/Curchi с организиран транспорт
11:30 трябва да сме в Стария Орхей/Orheiul Vechi, пак с организиран тур
13:00 обяд във Vila Etnica - традиционен ресторант близо до Стария Орхей, където може да се пробва добра молдовска храна или поне така се говори.
14:30  тур на известната винарна Крикова/Cricova
И после не знам в колко часът, но пак в късния следобед трябва да сме обратно в Кишинеу, 2-3 часа свободно време и вечеря.
Организираните турове не мога да ги меня, но за свободното време приемам всякакви идеи.

 

Неделя, 20 октомври още в 5:40-6:55 летим до Букурещ-Henri Coandă с румънските авиолинии TAROM и от там в 8:10-11:15 имаме полет до Мадрид пак с румънците.

 

Това е като цяло идеята. Искам да види новото поколение до какви ужасии води съветската власт, но искам да огранича туровете до Кишинеу и околностите. Категорично отказвам да поемам отговорност и риск с посещение на Транснистрия.

 

Сувенири - виждам, че имат разни интересни глинени изделия и дори мармалад от рози и смятам да потърся подобни неща, както и Negru de Purcari, което се води най-дoброто молдовско вино. Имате ли някакви предложения вие?

 

Местна кухня - от това, което виждам, в Молдова миксират румънска и руска кухня, като се надявам наистина, че румънската преобладава.
Propaganda Café на Strada Alexei Şciusev 70 ми го препоръчва молдовец като добро място с местна кухня, както и La Plăcinte – верига за молдовски манджи на булевард Decebal 82, ул. Mitropolit Dosoftei 100 или на бул. Stefan cel Mare si Sfant 182. Аз лично, ако видя, че местната кухня е прекалено съветизирана, т.е. безвкусна, с варени буламачи, цвекло и картофи без подправки, ще я пробвам само веднъж от уважение към местните и смятам да заложа на сигурното - грузински ресторант Тбилиси на бул. Stefan cel Mare si Sfant 69 или пък гагаузкия ресторант Gok Oguz на ул. Calea Orheiului 19/A. Като се замисля гагаузка храна звучи интересно. Тъкмо ще разбера дали готвят като нашите варненски гагаузи.
 

За торти, десерти и кафе, моят молдовски източник препоръчва Crème de la crème на ул. Alexandru cel Bun 98A.

 

Най-добро място за купуване на вино е Carpe Diem Wine Shop & Bar на ул. Columna 136 според приятел на приятел на мой студент.

 

А, барът Taproom 27 на ул. Vasile Alecsandri 117/1 предлага най-добрата селекция от крафт бира според Tripadvisor.

 

Това е с което разполагам като информация и ще се радвам и ако вие споделите ваши впечатления. Иначе като гледам информация по блогове и YouTube забелязвам, че инфраструктурата е доста зле, но все пак говорим за най-бедната страна в Европа. Това видео определено леко ме озадачи.

 

Изоставените сгради ( нещо често срещано в някои от страните в бившия Източен блок) ме интригуват.

А в Молдова очевидно има много такива. А и доколкото знам, страната продължава да бъде обект на интереси от страна на Румъния и Русия. Част от молдовците са си чисти румънци( нормално, Молдова е отделена от Румъния),но други предпочитат Русия.   

Всъщност, не съм съвсем точен за историческото развитие на Молдова, но е доста объркано.:)     

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Мирослав Василев

Преди месец и нещо се върнах от посещение на Молдова и ще се опитам да ти бъда полезна с каквото мога.

преди 15 часа, Crazy Horse каза:

Смятам да използвам това време до вечерята от около 4 часа да се помотая, но не съм планирал къде

Има два интересни парка, разбира се ако е хубаво времето. Единия се намира по в централната част.

Dendrarium park

 

Или езерото им Valea Morilor

преди 15 часа, Crazy Horse каза:

Може би ще потърся традиционни сувенири

Магазини за сувенири, почти няма или поне аз не видях, но има един който се намира до главния им площад.

Тук

 

преди 15 часа, Crazy Horse каза:

11:30 трябва да сме в Стария Орхей/Orheiul Vechi

Красиво място, със старинни къщи и църква на върха

IMG_1755.JPG.c829077461439a27fe6b4ee6900ff29e.JPG

IMG_1777.JPG.5cde7603b53c44b93ba28d192a8d98a9.JPG

IMG_1800.JPG.68b1aa8ab19ebb64ebc872bd3bc0d925.JPG

 

преди 15 часа, Crazy Horse каза:

La Plăcinte

Ядох веднъж тука, като цяло храната е добра. На долната снимка е ястието - Мамалига 

IMG_1825.JPG.959b2cff007c900a2716fab5fe7122bb.JPG

 

Ако се сетиш нещо друго, ще се радвам да помогна.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

@cck, благодаря ти за идеите. Черквите умишлено не съм ги споменал, защото предполагам, че ще ги видим по време на градския тур. Виното ще го пробвам как, нали до Крикова ще се помотаем. За къщата-музей на Пушкин, браво, много добро предложение, мерси! Ще се опитам да я видя петък.

 

@Georgie, виждам, че си отлично информиран. Именно и мен ме привлича тази странна политическа, езикова и етнонационална ситуация. Молдова, така да се каже е румънската Македония, а ролята на сърбите я играят руснаците. От етнографски регион на Румъния правят ново молдовско самосъзнание и дори език им създават - румънски, написан на кирилица и подправен със съветски термини. Но, интересното е, че има доста повече молдовци, които знаят какви са по произход и какъв е езикът им, отколкото такива македонци. Ето, веднага след независимостта си, молдовците минават отново на латинската румънска азбука, а от миналата година официално започнаха да наричат езикa си румънски, а не както до преди това да ползват молдовски и румънски като синоними. Хората са разделени, нормално е, поради две основни причини, доста години са разделени от останалите румънци, а и съветската пропаганда си казва думата, затова има хора, които се чувстват молдовци, а други, които се чувстват румънци сред румънскоговорещите. А, рускоговорещите пришълци, които са дошли с щиковете на руската и по-късно съветската армия, те всички се чувстват молдовци и твърдят, че молдовците и румънците нямат нищо общо по между си. Все пак, точно те и предците им са съзадали молдовската нация. Бедността също кара много молдовци да кандидатстват за румънско гражданство.
Българското малцинство клони към про-руски позиции и комунистическата партия, но ще се опитам да разбера причините на място. Ситуацията е доста интересна за проучване на терен. Моята студентка от Молдова, силно про-румънски и про-ЕС ми сподели също, че последните няколко години надписите на руски намаляват за сметка на тези на румънски, но руският явно продължава да доминира в Кишинеу. Аз ще се опитам да употребявам колкото мога румънски фрази от солидарност с местните молдовски румънци, но като видя зор ще минавам и аз на руски, няма как.

@elateq, супер си! Точно магазинът Fantezie съм си харесал за сувенири! Кухнята им е изглежда ОК, от глад няма да умра нито аз нито групата.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 18 часа, Crazy Horse каза:

 

И така, идеята е следната. Летим четвъртък, 17 октомври, Мадрид – Брюксел Юг, 6:40-9:00, с Ryanair. Това Брюксел Юг ми прилича на кодово название на Шарльороа. Там ще имаме два часа и затова искам да ви попитам дали има магазин с шоколад на летището? Интересува ме Neuhaus по-конкретно.🤩

 

 

Мисля,че има магазини за шоколад на Шарлероа,като се влезе в стерилната зона след проверката.

  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 21 часа, Crazy Horse каза:

И така, идеята е следната. Летим четвъртък, 17 октомври, Мадрид – Брюксел Юг, 6:40-9:00, с Ryanair.

 

преди 21 часа, Crazy Horse каза:

Следващият полет от там ни е в 11:00 – 14:50 до Кишинеу/Chișinău

Два часа между два полета с НТА, според мен е твърде рисковано. Дано всичко мине  безпроблемно за вас.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 21 часа, Crazy Horse каза:

как се развива българското малцинство в Молдова, до колко интегрирана и асимилирана е общността им и защо много етнически българи с в крайно лявата зона на политическия спектър

В Кишинев българите не са много. Концентрирани са в южната част на страната. Българският град там е Тараклия. Също български са селата Кортен и Твардица.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@epetkov, съгласен съм, 2 часа не са много време и то с Ryanair, които си падат по закъсненията, но се надявам, че няма да имаме проблеми. Аз съм оптимист. Ако стане изцепка, ще черпя студентите с белгийска бира.:sun_bespectacled:

И аз прочетох за Тараклия и околността, но тъй като няма да мога да се добера до там, мисля да се свържа поне с общността в Кишинеу. Гимназията Васил Левски ми е особено интересна. Искам да видя какви са условията там, може и да имат нужда от нещо децата и учителите като учебни материали, кадри и т.н. Искам да говоря с тях и ако мога с нещо да помогна, ще го направя. В крайна сметка, тези хора живеят 150-200 години извън пределите на България и успяват да съхранят българския език и култура. За мен това е впечатляващо! Това са хора със силен дух! Искам да видя всичко това. Е, разбира се, предимството на молдовските българи е, че живеят в компактна общност, за разлика от повечето съвременни български имигранти, но все пак постижението им е достойно за уважение.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 11 часа, Crazy Horse каза:

И аз прочетох за Тараклия и околността, но тъй като няма да мога да се добера до там, мисля да се свържа поне с общността в Кишинеу

Преди година беше отворено и консулство в Тараклия.

Даже инвестиционна активност има от българска страна.

https://money.bg/deals/doverie-obedinen-holding-stana-sobstvenik-na-vtorata-nay-golyama-banka-v-moldova.html

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Crazy Horse,аз съвети не мога да ти дам но се сещам за една тема където дискутирахме Кишинев а и след това имаше оставена сводка.

 

 

Сигурен съм,че и @lyusi ще има какво да добави.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 22 часа, Crazy Horse каза:

@cck, благодаря ти за идеите. Черквите умишлено не съм ги споменал, защото предполагам, че ще ги видим по време на градския тур. Виното ще го пробвам как, нали до Крикова ще се помотаем. За къщата-музей на Пушкин, браво, много добро предложение, мерси! Ще се опитам да я видя петък.

 

@Georgie, виждам, че си отлично информиран. Именно и мен ме привлича тази странна политическа, езикова и етнонационална ситуация. Молдова, така да се каже е румънската Македония, а ролята на сърбите я играят руснаците. От етнографски регион на Румъния правят ново молдовско самосъзнание и дори език им създават - румънски, написан на кирилица и подправен със съветски термини. Но, интересното е, че има доста повече молдовци, които знаят какви са по произход и какъв е езикът им, отколкото такива македонци. Ето, веднага след независимостта си, молдовците минават отново на латинската румънска азбука, а от миналата година официално започнаха да наричат езикa си румънски, а не както до преди това да ползват молдовски и румънски като синоними. Хората са разделени, нормално е, поради две основни причини, доста години са разделени от останалите румънци, а и съветската пропаганда си казва думата, затова има хора, които се чувстват молдовци, а други, които се чувстват румънци сред румънскоговорещите. А, рускоговорещите пришълци, които са дошли с щиковете на руската и по-късно съветската армия, те всички се чувстват молдовци и твърдят, че молдовците и румънците нямат нищо общо по между си. Все пак, точно те и предците им са съзадали молдовската нация. Бедността също кара много молдовци да кандидатстват за румънско гражданство.
Българското малцинство клони към про-руски позиции и комунистическата партия, но ще се опитам да разбера причините на място. Ситуацията е доста интересна за проучване на терен. Моята студентка от Молдова, силно про-румънски и про-ЕС ми сподели също, че последните няколко години надписите на руски намаляват за сметка на тези на румънски, но руският явно продължава да доминира в Кишинеу. Аз ще се опитам да употребявам колкото мога румънски фрази от солидарност с местните молдовски румънци, но като видя зор ще минавам и аз на руски, няма как.

@elateq, супер си! Точно магазинът Fantezie съм си харесал за сувенири! Кухнята им е изглежда ОК, от глад няма да умра нито аз нито групата.

Харесва ми интереса ти към социалнополитическите особености. Още по-любопитна е( това е леко встрани от темата, макар и не съвсем) т.нар. Транснистрия, или според руснаците Приднестровието, като част от територията на Молдова.                                                                            Нямам представа какво е реалното положение, но доколкото знам е призната единствено от непризнати от други страни държавни образувания като Южна Осетия и Абхазия.А май и от Русия?.Не съм сигурен. Любопитно ми е отношението на молдовците към тази територия, която дори и ГКПП( цели 3) има с Молдова, на чиято територия всъщност се намира. Предполагам двойствено- проруски ориентираните я подкрепят за разлика от проевропейските и проръмънските.

Извинявам се за отклонението.:) 

 

Редактирано от Georgie
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 4 часа, epetkov каза:

Колко човека сте цялата група?

9 студенти, 10 души сме с мен. Този път заложих на качеството. Даже накарах желаещите да пишат есе на тема Защо искам да посетя Молдова. Не че имаше много желаещи да идат в Молдова, но все пак, селекцията е важна. Мисля, че се получи отлична група, с подчертан академичен интерес към Източна Европа.

 

@Georgie, няма как приятелю, в Молдова няма замъци, дворци, барокови стари градове и ако не беше любопитната социалнополитическа ситуация, нямаше да ида дори срещу заплащане. Разбити тротоари и олющени панелки съм виждал вече.
За Транснистрия си прав, Русия не я признава официално, но я подпомага военно и икономически. Реално Русия плаща пенсиите и заплатите в Транснистрия. Това е много удобна ситуация за руснаците, защото така държат под напрежение Молдова и знаят, че без да се реши този проблем Молдова не може да влезе нито в НАТО, нито в ЕС, който и да е на власт в Молдова.
Между другото в Транснистрия има и етнически българи и то в самата им столица Тираспол.


Български културен клуб към Приднестровски държавен университет „Т.Г. Шевченко”
Ректор: проф. Степан Йорданович Берил, доктор на физико-математическите науки
Председател на клуба: доц. д-р Евгения Ивановна Пейкова
Адрес за кореспонденция:
MD-3300, г. Тирасполь
Ул. 25 Октября, 107
Тел./факс +0373/ /533/ 9-44-87
E-mail: kanz@spsu.ru
Повече информация на сайта http://www.aba.government.bg/?country=54

 

Все пак от молдовското посолство в Мадрид ме предупредиха изрично д не ходя в Транснистрия.

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 12.10.2019 г. в 9:22, Crazy Horse каза:

@cck, благодаря ти за идеите. Черквите умишлено не съм ги споменал, защото предполагам, че ще ги видим по време на градския тур. Виното ще го пробвам как, нали до Крикова ще се помотаем. За къщата-музей на Пушкин, браво, много добро предложение, мерси! Ще се опитам да я видя петък.

 

@Georgie, виждам, че си отлично информиран. Именно и мен ме привлича тази странна политическа, езикова и етнонационална ситуация. Молдова, така да се каже е румънската Македония, а ролята на сърбите я играят руснаците. От етнографски регион на Румъния правят ново молдовско самосъзнание и дори език им създават - румънски, написан на кирилица и подправен със съветски термини. Но, интересното е, че има доста повече молдовци, които знаят какви са по произход и какъв е езикът им, отколкото такива македонци. Ето, веднага след независимостта си, молдовците минават отново на латинската румънска азбука, а от миналата година официално започнаха да наричат езикa си румънски, а не както до преди това да ползват молдовски и румънски като синоними. Хората са разделени, нормално е, поради две основни причини, доста години са разделени от останалите румънци, а и съветската пропаганда си казва думата, затова има хора, които се чувстват молдовци, а други, които се чувстват румънци сред румънскоговорещите. А, рускоговорещите пришълци, които са дошли с щиковете на руската и по-късно съветската армия, те всички се чувстват молдовци и твърдят, че молдовците и румънците нямат нищо общо по между си. Все пак, точно те и предците им са съзадали молдовската нация. Бедността също кара много молдовци да кандидатстват за румънско гражданство.
Българското малцинство клони към про-руски позиции и комунистическата партия, но ще се опитам да разбера причините на място. Ситуацията е доста интересна за проучване на терен. Моята студентка от Молдова, силно про-румънски и про-ЕС ми сподели също, че последните няколко години надписите на руски намаляват за сметка на тези на румънски, но руският явно продължава да доминира в Кишинеу. Аз ще се опитам да употребявам колкото мога румънски фрази от солидарност с местните молдовски румънци, но като видя зор ще минавам и аз на руски, няма как.

@elateq, супер си! Точно магазинът Fantezie съм си харесал за сувенири! Кухнята им е изглежда ОК, от глад няма да умра нито аз нито групата.

Молдова е част от Румъния само 18 години, между първата и втората световна войни. В останалото време е част от Руската империя, и след Втората световна, от СССР.  В средновековието е съществувало не за дълго слабо княжество Молдова, но и то не е било част от Румъния. Тоест молдовците имат повече съвместна история с Русия, не с Румъния.

Редактирано от neuromancer
Моля без обиди
  • Харесвам 3
  • Шок 1
  • Замислям се 2
Връзка към коментар

@muchachote, няма да падам до такова ниво да се мятам с личните нападки, не мисля, че това е мястото и времето. Не е лошо да попрочетеш още малко за областта Молдавия и да видиш, че подобно княжество се обединява с Влашко през 1859 г., а част от молдавските земи са завзети от руската империя през 1812 г. Дотогава, обаче тези земи, както и останалата част от етническите румънски земи са били част от Османската империя. А, и това кой къде е бил през средновековието и под каква феодална единица, няма нищо общо с националното самосъзнание на хората през 19 и 20 век. Тоест това, че формално не е съществувала румънска държава, не означава, че тези хора не са етнически румънци. Това е малко като северномакедонската пропаганда, че видите ли Македония през средновековието била част от Османската империя, а не от България. Добре, е и? Това да не би да прави румънския диалект на Молдова руски? Факт е, че молдовците говорят румънски език. Факт е и че Сталин е използвал масови репресии за да наложи молдовски език с кирилица. Това че фактите на ти харесват, не е мой проблем. Както беше казал един американски сенатор, всеки има право на собствено мнение, но никой няма право на собствени факти.

  • Харесвам 4
  • Браво 2
Връзка към коментар

На мен много ми хареса Молдова - храната, хората, гледките и забележителностите. Скални църкви, манастири, винарни... Винарната Крикова е невероятна. А в Сорока живее циганският барон на Балканите, барабар с цял квартал приближени. Къщите нямат нищо общо с катуните в България, а са във всякакви възможни стилове - куполи, коне, арки... Баронът и баронесата са много гостоприемни и канят на чай, бира, вино и разказват истории, достойни за 1001 нощ. В къщата му има различни колекции.

 

https://thefamilywithoutborders.com/roma-meetings-soroca-moldova-2010-06-09/

 

https://www.dailymail.co.uk/news/article-3559115/Inside-gypsy-capital-world-Moldovan-town-locals-flaunt-wealth-building-flamboyant-homes-Gypsy-King-rules-supreme.html

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@christuff and @Happy_Traveler, благоадаря за включването. И аз мисля, че ще стане готино пътуване.
Ще последваме и съвета на @epetkov да наемем един микробус в събота и с него да обикаляме.
@cck, само къщата на Пушкин отпада, защото се натъкнах на молдовска опозиция. Молдовската студентка твърди, че Пушкин наричал молдовците цигани и имал като цяло много негативно отношение към тях, затова не иска да ходи там. А, студентите от Бразилия и Австрия не знаят кой е Пушкин. Нищо, поне ще им кажа няколко думи за най-великия руски поет. А, това за отношението на Пушкин към молдовците не го знаех, а и трябва да го проуча дали е така.

 

Днес разпечатах билетите и си припомням как се броеше на румънски и някои основни фрази. И тук е моментът да си припомним една молдовска песен.

 

Връзка към коментар
На 13.10.2019 г. в 0:08, Crazy Horse каза:

но се надявам, че няма да имаме проблеми. Аз съм оптимист.

Късметът е на страната на решителните!  Кацнали сте днес в Шарлероа  24 минути по-рано  от планирания час.

Приятно изкарване в Молдова.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

@epetkov, така е! Кацнахме по-рано в Белгия и пристигнахме в Кишинеу без проблеми. В 4:30 се настанихме в хотела и вечеряхме след това в Ла плачинте. Много добро място с отлична храна. Поръчвахме какво ли не, лимонада, вино, предястия, супа в хляб, основни блюда и накрая ни дадоха сметка за по-малко от 10 евро на човек.
Пътвите ми впечатления от Кишинеу са, че е нормален източноевропейски град. Не е толкова зле от към инфраструктура колкото разправят разни английски и американски блогъри. Но, си личи, че е скучно и има доста бедни хора.
Пoвече впечатления утре.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.