Прескочи до съдържание

дневник Узбекистан - между приказка и реалност


Mary

Препоръчани мнения

преди 7 часа, peter118 каза:

Благодаря за страхотно поднесената информация. Мога ли да Ви помоля за контакта на агента от Нукус. 

@Dian ще помогне надявам се.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 7 часа, peter118 каза:

Благодаря за страхотно поднесената информация. Мога ли да Ви помоля за контакта на агента от Нукус. 

https://islambektravel.uz
 

Исламбек е от Хива,но се уговорихме да ни чакат на летището в Нукус за тура до Аралско море.В Хива спахме в неговия хотел ,на границата на стария град. Говори английски и руски език.

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
преди 8 часа, peter118 каза:

Забравих да си купя билети за влаковете онлайн и сега няма места. Знаете ли дали ще успея да си купя на място?

 

Много вероятно е да успееш.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 часа, peter118 каза:

Забравих да си купя билети за влаковете онлайн и сега няма места. Знаете ли дали ще успея да си купя на място?

 

Имай предвид ,че за да влезнеш в гарата минаваш секюрити и ти искат билета ,на който слагат печат.Но би трябвало да пускат и без билет за да можеш да купиш вътре.Ако случайно на касата не дават, защото няма места,отивай на перона при кондуктурите,страшно корумпирани са,на 99% ще измислят нещо срещу някаква сума😉.Но това за стандартните влакове,за скоростния нещата са по строги и отговорни.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 23.10.2022 г. в 23:29, peter118 каза:

Забравих да си купя билети за влаковете онлайн и сега няма места. Знаете ли дали ще успея да си купя на място?

 

Опитай се да намериш решение още от тук -промяна в програма, придвижване със самолет или търси влак, за който има места, дори и да не ти е ок. Пълно е с туристи + местните и влаковете им са пълни. 

  • Шок 1
Връзка към мнение

Няколко думи и от мен, току-що завърнала се от Узбекистан.

С много противоречиви чувства съм, та е хубаво да има и моята гледна точка.

Това, което може да се види като забележителности е много добро и си заслужава ходенето до там. ЖП транспортът им е с отлично качество. За мен това бяха плюсовете на пътуването.

Минусите:

Узбекистан вече не е толкова евтина дестинация и в момента са в някакъв преход, където цените почват да не отговарят въобще на качеството.

Отделно социализмът е оставил траен отпечатък върху качеството на услугите и хората просто толкова си могат. И не защото не искат да се научат, а според мен не знаят какво и как да предложат. Това да чакаш да отворят музей при все, че си в работното му време и да не знаеш кога ще се случи си е в реда на нещата. Кога ти дават билет, кога - не, също не е ясно. Плащала съм и по-малко от отразената цена, казвайки ми че даденото стига. Вероятно платеното от мен не се отчита. 

Няма хотел, от който да останах доволна без забележки относно хигиената, а всичките бяха с високи оценки. Стигнах до там, че да си нося ключа постоянно в мен и да оказвам почистване, за да не ми влизат в стаята допълнителнно и да влошават положеннието.

Закуските - явно бях тръгнала с пълна кошнница очаквания, но ми се наложи да ям кучешки салам, а на едно място явно смесваха остатъка от хляба от предния ден с нов хляб, но имах сложен и мухлясъл хляб наред с по-качествения. Това да не ти пипат с ръце храната, забравете. Чаят им става, но кафе - трябва да се търси навън специално еспресо, че кафето е бистро като чай.  Като цяло няма да останеш гладен, но пък се тъпчеш с боклуци. На едно място бях получила оронено грозде, да се питаш дали специално са го правили така или са ми събирали пак някакви остатъци от чините на другите.

 

Обслужването в ресторантите е както дойде. На едно място първо ми поднесоха кафето, а след това храната. На друго място ми донесоха месото, а след това предястието - някакви местни пържени тестени топчета, заедно с гарнитурата на месото, пържени картофи.  Салфетки кога има, кога не. Храна, която следва да се яде с вилица се сервира с лъжица, кога има нож, кога - не. Голяма част от менюто се държи за пълнеж, а практически го няма. Накрая взимаш каквото имат, защото избор няма. Когато дойде храната, може и да е ралична от поръчаното. В повечето места се чакаше солидно за храна, а масите бяха празни.

В прехваления Terassa, ресторанта  в Хива, ядох миниатюрна порция местни зелени спагети като предястие и още толкова миниатюрна порция кебап върху млечен сос + лимонада / не прясно направена, а купен сок/ за почти 20 долара. Нито беше вкусно, нито се нахраних.  

Разбира се, има и вкусни неща, но не очаквайте все така да е.

В другата тема оплювахме американците с тяхните бакшиши, но тук директно ти ги начисляват, няма искаш не искаш. В Самарканд имаше отбелязване в менюто за сървиз, но в Ташкент и Хива не видях такова, а пък начислението си идваше. 

 

Хората като цяло са добронамерени, като изключим таксиметровите услуги както по цял свят. Yandex-a решава въпроса, но и там тарифирането не е много ясно. Все пак цената е видна изначално. По всички медраса са раположени сергии и реално трудно се раглежда без някой да те занимава със собственото си производство.

 

Аз непрекъснато се замотавах в разни странни райони, където и руски език не би ми помогнал, ако се загубя, но всичко изглеждаше тихо и спокойно.

Най-красивите неща видях в Самарканд, а най-приятната атмосфера беше в Хива, където течеше един постоянен празник.

 

Ако имате възможност, пътувайте само с ръчен багаж, тъй както при забаввяне или загубване на багажа, същият се получава обратно на летището в Ташкент, т.е. може изцяло да се обърка програмата. 

 

Възрастните имат някаква представа за България и ни харесват, но младите ни взимат за "малката Русия", което е доста дразнещо. 

  

 

 

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 34 минути , mililia каза:

Няколко думи и от мен, току-що завърнала се от Узбекистан.

С много противоречиви чувства съм, та е хубаво да има и моята гледна точка.

Това, което може да се види като забележителности е много добро и си заслужава ходенето до там. ЖП транспортът им е с отлично качество. За мен това бяха плюсовете на пътуването.

Минусите:

Узбекистан вече не е толкова евтина дестинация и в момента са в някакъв преход, където цените почват да не отговарят въобще на качеството.

Отделно социализмът е оставил траен отпечатък върху качеството на услугите и хората просто толкова си могат. И не защото не искат да се научат, а според мен не знаят какво и как да предложат. Това да чакаш да отворят музей при все, че си в работното му време и да не знаеш кога ще се случи си е в реда на нещата. Кога ти дават билет, кога - не, също не е ясно. Плащала съм и по-малко от отразената цена, казвайки ми че даденото стига. Вероятно платеното от мен не се отчита. 

Няма хотел, от който да останах доволна без забележки относно хигиената, а всичките бяха с високи оценки. Стигнах до там, че да си нося ключа постоянно в мен и да оказвам почистване, за да не ми влизат в стаята допълнителнно и да влошават положеннието.

Закуските - явно бях тръгнала с пълна кошнница очаквания, но ми се наложи да ям кучешки салам, а на едно място явно смесваха остатъка от хляба от предния ден с нов хляб, но имах сложен и мухлясъл хляб наред с по-качествения. Това да не ти пипат с ръце храната, забравете. Чаят им става, но кафе - трябва да се търси навън специално еспресо, че кафето е бистро като чай.  Като цяло няма да останеш гладен, но пък се тъпчеш с боклуци. На едно място бях получила оронено грозде, да се питаш дали специално са го правили така или са ми събирали пак някакви остатъци от чините на другите.

 

Обслужването в ресторантите е както дойде. На едно място първо ми поднесоха кафето, а след това храната. На друго място ми донесоха месото, а след това предястието - някакви местни пържени тестени топчета, заедно с гарнитурата на месото, пържени картофи.  Салфетки кога има, кога не. Храна, която следва да се яде с вилица се сервира с лъжица, кога има нож, кога - не. Голяма част от менюто се държи за пълнеж, а практически го няма. Накрая взимаш каквото имат, защото избор няма. Когато дойде храната, може и да е ралична от поръчаното. В повечето места се чакаше солидно за храна, а масите бяха празни.

В прехваления Terassa, ресторанта  в Хива, ядох миниатюрна порция местни зелени спагети като предястие и още толкова миниатюрна порция кебап върху млечен сос + лимонада / не прясно направена, а купен сок/ за почти 20 долара. Нито беше вкусно, нито се нахраних.  

Разбира се, има и вкусни неща, но не очаквайте все така да е.

В другата тема оплювахме американците с тяхните бакшиши, но тук директно ти ги начисляват, няма искаш не искаш. В Самарканд имаше отбелязване в менюто за сървиз, но в Ташкент и Хива не видях такова, а пък начислението си идваше. 

 

Хората като цяло са добронамерени, като изключим таксиметровите услуги както по цял свят. Yandex-a решава въпроса, но и там тарифирането не е много ясно. Все пак цената е видна изначално. По всички медраса са раположени сергии и реално трудно се раглежда без някой да те занимава със собственото си производство.

 

Аз непрекъснато се замотавах в разни странни райони, където и руски език не би ми помогнал, ако се загубя, но всичко изглеждаше тихо и спокойно.

Най-красивите неща видях в Самарканд, а най-приятната атмосфера беше в Хива, където течеше един постоянен празник.

 

Ако имате възможност, пътувайте само с ръчен багаж, тъй както при забаввяне или загубване на багажа, същият се получава обратно на летището в Ташкент, т.е. може изцяло да се обърка програмата. 

 

Възрастните имат някаква представа за България и ни харесват, но младите ни взимат за "малката Русия", което е доста дразнещо. 

  

 

 

Все пак някакви препоръки за ядене в Хива, Бухара и Самарканд? 

 

Връзка към мнение
преди 42 минути , peter118 каза:

Все пак някакви препоръки за ядене в Хива, Бухара и Самарканд? 

 

В Хива съм яла в Zarafshon Restaurant - като цяло много добра обстановка и част от яденето беше вкусно. Но си е туристическо отвсякъде и не особено голям избор. Кафето получих първо.

Terassa cafe - препоръчвам само гледката, иначе е много скъп и не ми хареса като цяло храната.

Art Khorezm Restaurant - не беше лошо, но не беше и нещо особено. Най-обикновен ресторант, в който само ние вечеряхме.

 

В Бухара - Minzifa - част от храната беше ок, друга прегоряла /Самса/. Имаше и объркана поръчка, като ни бяха дали друго предястие и когато аз поръчах от същото установихме грешната поръчка. На мен дадоха топла гарнитура картофи, на другия - студени картофи, който върнахме и дойдоха препържени. 

Old Bukhara - приятна обстановка, вкусни шашлици, но гарнитурата ми дойде след като иг бях изяла, заедно с предястието.

Silk Road Teahouse - препоръчвам за кафе и чай. Много приятна обстановка, плащаш куверт от 5$ срещу, който можеш да пиеш чай и/или кафе, колкото си искаш и има комплимент дребни сладички неща.

 

Самарканд: Zargaron - луксозна обстановка, но обслужват мнного групи и за останалите каквото остане. Исках мартини с алкохол, донесоха ми някакво безалкохолно сокче, но и ми го таксуваха като такова. Трудно избрах какво да ям, че нищо нямаха, но пък за групите имаше.

Old city restaurant - хареса ми храната, почерпиха ни коняк, хубава обстановка, но е леко извън центъра.

По уличката с Биби Ханъм забележителности има една дюнерджийница, доста неугледна, но дюнерите са хубави.

На същата уличка има и много приятна закусвалня с вкусни сладки и италианско кафе.

 

Не препоръчвам нищо, просто посочих къде съм яла. Имаше и вкусни и безвкусни храни. На мен като цяло узбекската кухня не ми допадна. 

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Аз пък наопаки да кажа, че всичко което ядохме в Узбекистан ни хареса. И дори в Terassa cafe в Хива. Та по скоро всичко е въпрос на вкус. Иначе тук таме им куцаше обслужването, но аз когато пътувам рядко се тръшкам за такива неща и рядко помня негативи стига да са в границите на разумното. Можеш да прочетеш моята тема за Узбекистан "Приказки от хиляда и една нощ "......там са описани и ресторантите къдети сме яли, че и снимки на храната.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.