Прескочи до съдържание

дневник Узбекистан - между приказка и реалност


Mary

Препоръчани мнения

преди 6 минути , epetkov каза:

Гледайки  щандовете за  продажба на месо, си спомням за някои реновирани  хали в българските градове отпреди 20-25 години (не става въпрос за соц.годините). Тогава можеше да се продава месо без да има обособено място за течаща вода и без  канал за отпадни води на пода.  Сега вече у нас всичко  се прави по европейските изисквания.

Интересното е, че продажбите тук може да са по европейски, но вкусът там е в пъти по-добър, въпреки странния начин на излагане на продукцията.

Отдавам го на изключително прясното месо, което се продава.

В огромното помещение не миришеше на нищо специфично.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

По пътя на връщане имахме няколко полета: Първи стоп в Алмати с кратък престой, последван от полет до Нурсултан(Астана) и накрая от там за Истанбул.

По първата отсечка на седящите с места F се предлагаше чудна гледка към заснежените планини.

 

IMG_6241.JPG

 

IMG_6245.JPG

 

Кацайки в Алмати видяхме, че е много зелен град, а казван и хубав бил.

 

IMG_6246.JPG

 

Ние му видяхме само летището.

 

IMG_6307.JPG

 

В Астана имахме по голям стоп(повече от 20 часа) и се възползвахме от програмата на Air Astana, която при престой повече от 10 часа, предлагаше избор на хотел за 1 долар. В тази цена е включен и трансфер в двете посоки от летището.  Kazzhol Hotel Astana беше нашият избор. За 1 долар получихме самостоятелна стая за всеки. Моята изглеждаше така:

 

IMG_6370.JPG

 

IMG_6373.JPG

 

Ние пристигнахме вечерта, на на сутринта и закуска имахме даже. 

Изморени от ранното ставане, обиколката из Ташкент и два полета в добавка, не дадохме шанс на нощна Астана, а на снимки изглежда много добре, защото е прекрасно осветена. Но ние се насладихме на чудна баня и невероятно удобните легла, за да съберем сили за следващия ден.

Закусихме сутринта и с нетърпение искахме да видим що за град е този Астана.

 

След справка в Уикипедия, разбрахме, че градът е основан през 1824 година като казашки форпост под името Ак Мола (Бял гроб), от 1830 година започва да се нарича крепост Акмола. Разположена на стар кервански път от Средна Азия за Западен Сибир, Акмола е имала голямо търговско значение, главно за търговията с добитък.

Акмола (на казахски – Бяла светиня или Бял гроб) от 1992 до 1998 година. След обявяването на града за столица на Казахстан на 10 декември 1997 г. президентът и правителството на страната вземат решение да променят името на града от „Акмола“ (името на столицата да не се свързва с гроб) на „Астана“, което от превод на казахски означава просто „столица“. На 20 март 2019 г., след оставката на президента на страната Нурсултан Назарбаев, парламентът на Казахстан приема законопроект за преименуването на Астана на Нурсултан.

След избирането му за столица на независим Казахстан, тук се преместват парламентът, президентството и всички останали държавни институции. В столицата с бързи темпове се издигат големи обществени, културни, жилищни и бизнес сгради, а заедно с това се наблюдава бърз темп на растеж на населението на града и развитие на градската инфраструктура и икономика.

В моите очи Астана е един млад град с доста големи пространства, лъскави сгради, големи булеварди и строежи изпълнени с размах.

Не сме имали за цел да посещаваме някакви забележителности, а просто да разгледаме.

Повечето време вървяхме пеша.

 

Първа спирка: Hazrat Sultan Mosque. Не влизахме вътре. Отвън изглеждаше добре - бяла, светла и с различни орнаменти.

 

IMG_6393.JPG 

 

IMG_6410.JPG

 

После само пресякохме улицата и се озовахме на огромния площад пред Monument Kazakh Eli, където има различни интересни за снимане сгради.

 

IMG_6442.JPG

 

IMG_6413.JPG

 

IMG_6437.JPG

 

IMG_6471.JPG

 

Повечето булеварди в града са големи и по това време не особено натоварени, та необезпокоявани пресякохме насред булеварда... Те мащабите са такива, че имаш бая да повървиш, за да стигнеш до светофар или място за пресичане.

 

IMG_6476.JPG

 

Пред погледа ни попадна следващата интересна сграда - Palace of Peace and Reconciliation, заобиколена от парк.

 

IMG_6484.JPG

 

IMG_6495.JPG

 

IMG_6532.JPG

 

В парка е приятно за разходка и се спуснахме към река Ишим.

 

IMG_6541.JPG

 

Като погледнеш в едната посока пред теб е Президентството(Ак орда - а ако се чудите какво означава това ... Бял дом).

 

IMG_6546.JPG

 

А в другата посока - Пирамидата на мира

 

IMG_6550.JPG

 

Преминахме по моста(доста се заобикаля за да се качиш на моста) и тръгнахме на обиколка из централната част.

А ето го и президентството гледано от другата посока:

 

IMG_6630.JPG

 

А около него всякакви лъскави сгради и министерства:

 

IMG_6650.JPG

 

Тръгнахме в другата посока и се озовахме през Пеещия фонтан, който по това време на деня ... не пееше.

 

IMG_6666.JPG

 

Тук сградите са разположени на една ос и в която и посока да погледнеш, ще видиш нещо красиво:

 

IMG_6691.JPG

 

IMG_6694.JPG

 

Неусетно стигнахме до най-разпознаваемия символ на Астана - Байтерек.

Паметникът е построен като символ на прехвърлянето на столицата от Алма-Ата в Акмола през 1997г.

„Байтерек“ означава младо, силно, растящо дърво, символизира държава, запазила своите исторически корени, има силна подкрепа и стремеж за бъдещ просперитет. 

Вида на монумента идва от стара легенда на древните номади: според легендата, на кръстопът на светове тече Световната река. На брега  стои Дървото на живота - Байтерек (Байтерек - „топола“, също „опора, защитник“), което държи земята с корените си и поддържа небето с корона. Корените на това дърво, съответно, са в подземния свят, самото дърво, стволът му е сухоземен, а короната е в небето. Всяка година в короната на Дървото свещената птица Самрук снася яйце - Слънцето, което е погълнато от змея Айдахар, живеещ в подножието на дървото на живота, което символично означава промяната на лятото и зимата, ден и нощ, борбата на доброто и злото.

 

Значението на „Baiterek” като символ на нов етап от живота на казахския народ се подчертава от художествената композиция „Ayaly alakan” (казахски. Ayaly alakan - „грижовни ръце”), с отпечатък на дясната ръка на президента, разположена на височина 97 метра, което символизира 1997 г. - годината на провъзгласяването на Астана за новата столица на държавата и съответно нова референтна точка в историята на страната.
В центъра е дървен глобус с автограф от представители на 17 религии по света, символизиращ единството на всички религии.

Аз за съжаление не се качих да видя тази композиция, само домосед го направи, но той имаше повече време от нас.

 

IMG_6716.JPG

И поглед към още интересни сгради:

 

IMG_6732.JPG

 

IMG_6760.JPG

 

IMG_6773.JPG

 

Последна спирка беше построеното за EXPO2017, голям комплекс с много стъкло в него и малко време, с което разполагаме, затова само надникнахме и там, преди да се отправим към хотела.

 

IMG_6826.JPG

 

Понеже времето напредваше, а хотелът ни беше далече, взехме такси през едно от приложенията.

Взехме си багажа, бързо купихме по някой шоколад от близкия магазин и беше време за трансфера до летището.

 

IMG_6854.JPG

 

 Казахстан ни изпрати с чуден залез:

 

IMG_6944.JPG

 

IMG_6974.JPG

 

Пристигнахме в Истанбул по тъмно:

 

FXUGE1392.JPG

 

Имахме резервиран хотел в централната част. Понеже полетът ми за София беше рано сутринта реално можех да остана и на летището, особено с посещение в салона, който вече работи.

 

Сутринта ми започна с тази гледка:

 

ORWWE9361.JPG

 

Помахах за довиждане на Турция(в случая това е село Карабурун):

 

IMG_7145.JPG

 

И доста изморена кацнах в София, след едно незабравимо и поучително пътуване в компанията на Desi75, Dian и домосед!

 

Край!

 

Тук свършва разказът ми, но всякакви въпроси и мнения са добре дошли. Узбекистан е много, много интересен и заслужава да му отделите време за разглеждане.

  • Харесвам 25
  • Благодаря 5
  • Браво 5
Връзка към мнение
преди 41 минути , Gervasii каза:

Благодаря за приятната екскурзия!!!! Много пътешествия желая!!!

 

преди 14 минути , Дани Магелани каза:

Благодаря, Мари! Ти разпали в мен интерес към този регион!

 

преди 5 минути , Ивайла каза:

Благодаря и аз! Ще ми е от голяма помощ за моето пътуване в тази посока!

Горещо препоръчвам дестинацията.

Освен, че има много какво да се види, в същото време и цените са ниски. Хората са много добри и повечето знаят руски.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 5 часа, Mary каза:

в случая това е село Карабурун)

Може би не е тук мястото, но в  Карабурун  има  на брега   семеен ресторант и става за  прекарване на 2-3 часа  през лятото  при  смяна на полети.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, epetkov каза:

Може би не е тук мястото, но в  Карабурун  има  на брега   семеен ресторант и става за  прекарване на 2-3 часа  през лятото  при  смяна на полети.

Там има повече от един ресторант и повече от едно плажче, но от летището до там май само с такси става.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 16 минути , Mary каза:

до там май само с такси става.

То с такси става  винаги и навсякъде.  Въпросът е с обществен транспорт дали става от летището? Отговорът е: да, става!  Първо с автобус  H-6  до първата спирка Mesire Yeri и там се взима 336K, но в обратната посока. С 336К до Карабурун се пътува около 25 минути.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , epetkov каза:

То с такси става  винаги и навсякъде.  Въпросът е с обществен транспорт дали става от летището? Отговорът е: да, става!  Първо с автобус  H-6  до първата спирка Mesire Yeri и там се взима 336K, но в обратната посока. С 336К до Карабурун се пътува около 25 минути.

А като цена няма ли да е същото с такси при поне двама човека?

После ще преместя мненията в някоя от темите за Турция/Истанбул.

Връзка към мнение
преди 6 минути , Mary каза:

А като цена няма ли да е същото с такси при поне двама човека?

Не, няма дори да е близко до  автобусната цена, защото  късите разстояния от международните летища са прекалено скъпи с такси.  Справка цената на таксито от Т1 до Т2 в София (и къде ли още не). Никой таксиметров шофьор няма да иска да вози по стандартните тарифи от  Новото летище до Карабурун, защото  ще попадне в  дупка там.  Кой ще го наеме точно от Карабурун?  А за да му дойде реда на летището сигурно е чакал доста време и е нормално да иска да направи дълъг курс до  Истанбул.

Връзка към мнение
преди 3 минути , epetkov каза:

Не, няма дори да е близко до  автобусната цена, защото  късите разстояния от международните летища са прекалено скъпи с такси.  Справка цената на таксито от Т1 до Т2 в София (и къде ли още не). Никой таксиметров шофьор няма да иска да вози по стандартните тарифи от  Новото летище до Карабурун, защото  ще попадне в  дупка там.  Кой ще го наеме точно от Карабурун?  А за да му дойде реда на летището сигурно е чакал доста време и е нормално да иска да направи дълъг курс до  Истанбул.

В Истанбул не отказват и кратки разстояния, но имат минимална тарифа от 15тл. в момента, а доскоро беше 10тл.

Но реално от летището не съм пробвала как стоят нещата. Като съм имала свободно време и изчезвам към центъра.

А Карабурун съм го планирала с гр.транспорт при някое друго ходене, но пак откъм централните части. 

Връзка към мнение
  • 11 месеца по-късно ...

Страхотен разказ, @Mary. Наистина се пренесох в Узбекистан, която е в списъка за посещение в близко бъдеще. Пожелавам на всички ни, ние да сме хората, които редим собствените си планове.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 8 часа, Eti* каза:

Страхотен разказ, @Mary. Наистина се пренесох в Узбекистан, която е в списъка за посещение в близко бъдеще. Пожелавам на всички ни, ние да сме хората, които редим собствените си планове.

Ети, Узбекистан е изключителен! Дано повече хора отидат и се насладят на красотата и хубавите хора там.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 7 минути , par de pirin каза:

Mary, едно голямо благодаря и от мен за споделянето на вашите впечатления и красиви кадри от приказен Узбекистан!

Дано съм успяла да предам поне малко от красотата на Узбекистан и да сме проправили пътечката за другите.

Едно от най-красивите и отчасти изненадващи пътешествия беше това.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 31 минути , Mary каза:

Дано съм успяла да предам поне малко от красотата на Узбекистан и да сме проправили пътечката за другите.

Сте! Дано скоро да можем да пътуваме свободно и да чертаем планове, без да е надвиснала сянката на неизвестното в най-негативния си аспект.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@Mary,и аз благодаря за чудесния разказ и прекрасните снимки!Имам и едно питане-колкко дни беше цялото приключение?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 7 минути , crazyhorse каза:

@Mary,и аз благодаря за чудесния разказ и прекрасните снимки!Имам и едно питане-колкко дни беше цялото приключение?

Десетина дни беше пътуването.

Мисля, че имахме 9 нощувки.

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Тя темата е стара, ама за мен става актуална. Смятам да опитаме тази година да посетим Узбекистан и ако взема билети по някое време, ще те питам за насоки. Много хубав разказ и изключително много ме запали.

 

P.S. Първо бях писал Казахстан, очевидно ми е Астана нещо в главата 😄

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 21 минути , ivailo_radev каза:

Много хубав разказ и изключително много ме запали.

Затова го написах и с максимално подробности, които си спомнях. :smile:

Узбекистан е истински диамант, не много полиран от туристи все още, та ходенето там го препоръчвам силно!

Всеки е добре дошъл за въпроси, още повече, че всички участници пишем тук.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , ivailo_radev каза:

Ами мен като цяло ми интересува в момента единствено дали има вероятност Turkish да ме зарежат там. Иначе паля веднага през май 😄

 

Ние летяхме с Air Astana и силно ги препоръчваме.

Не вярвам Търкиш да те зарежат там, ако вече си отишъл. Все ще намерят как да те приберат. :wink:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 8 минути , ivailo_radev каза:

Тя темата е стара, ама за мен става актуална. Смятам да опитаме тази година да посетим Казахстан и ако взема билети по някое време, ще те питам за насоки. Много хубав разказ и изключително много ме запали.

@ivailo_radevНе знам защо и аз бях изпуснал тази тема. Сега я видях, благодарение на твоето мнение. Напълно съм съгласен, че разказа на Мари е изключително хубав и информативен.  И благодарение на него май и аз си намерих една от следващите дестинации в Азия- Узбекистан 🙂 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.