Прескочи до съдържание

Йордания през февруари


Препоръчани мнения

Здравейте, Магеланци!  Планираме пътуване до Йордания февруари месец, изчетох доста теми и пътеписи и имам няколко въпроса. Само с местна валута ли се плаща навсякъде, или е като в Египет - обичат доларчетата ?  Тъй като тогава при тях се пада края на зимата и знаем , че няма да е 30 градуса, но въпреки това основната ни цел е гмуркането - дали дайвинг центровете са отворени?  Ще умрем ли от студ, ако спим в пустинята Вади рум ? И като цяло някой върнал се скоро може ли с две думи да каже каква е обстановката в държавата ?  Ще бъдем само за 4 дни и не смятаме да наемаме кола, туровете включват и превоз нали  ? Благодаря предварително :) 

Ориентировъчната ни програма е :

ден 1 : Кацане вечерта и спане в Акаба

Ден 2 : гмуркане и нощна Петра, спане около Петра

Ден 3 : Тур в пустинята и спане в нея

Ден 4 : Може би връщане към Акаба и пак гмуркане , късен вечерен полет

 Всякакви съвети и промени в програмата се приемат :)

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не знам, дали под нощна Петра имате предвид шоуто или нещо друго? Към 18-18.30 ч вече ще е тъмно и вие трябва да се напуснали обекта. Ако искате да видите само шоуто, то значи да минете през сука по тъмно, да видите за 30 мин. съкровищницата в различни цветове и толкова. Петра си заслужава да и отделите целия ден, за да видите червения цвят на скалите, да идете до Манастира и още много други неща в обекта.

През февруари ще е студено в пустинята, ако ще нощувате там, но се преживява. Има одеала и с подходящите дрехи няма да имате проблем. За джиповете ще ви трябват якета, шапки и шалове, че духа много.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 7 часа, Kiio каза:

Здравейте, Магеланци!  Планираме пътуване до Йордания февруари месец, изчетох доста теми и пътеписи и имам няколко въпроса. Само с местна валута ли се плаща навсякъде, или е като в Египет - обичат доларчетата ?  Тъй като тогава при тях се пада края на зимата и знаем , че няма да е 30 градуса, но въпреки това основната ни цел е гмуркането - дали дайвинг центровете са отворени?  Ще умрем ли от студ, ако спим в пустинята Вади рум ? И като цяло някой върнал се скоро може ли с две думи да каже каква е обстановката в държавата ?  Ще бъдем само за 4 дни и не смятаме да наемаме кола, туровете включват и превоз нали  ? Благодаря предварително 🙂

Ориентировъчната ни програма е :

ден 1 : Кацане вечерта и спане в Акаба

Ден 2 : гмуркане и нощна Петра, спане около Петра

Ден 3 : Тур в пустинята и спане в нея

Ден 4 : Може би връщане към Акаба и пак гмуркане , късен вечерен полет

 Всякакви съвети и промени в програмата се приемат 🙂

 

Ако основната ви цел е гмуркането нямате работа в Йордания а в Египет където очевидно сте ходили. 

Отделете повече време за Петра и Пустинята две уникални за Йордания места.  

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Благодаря за бързите отговори, ще преправим програмата и ще отделим ден и за Петра. А относно гмуркането защо смятате, че Йордания не е нашето място- четох, че има потънал танк, самолет, еми Японските градини- да не би да са на голяма дълбочина и да имаме нужда от сертификат 😞 . Четох също така и пътеписи с гмуркане в Йордания , та малко ме озадачихте, като казахте, че там не е място за гмуркане 

Връзка към мнение
преди 14 минути , Kiio каза:

Благодаря за бързите отговори, ще преправим програмата и ще отделим ден и за Петра. А относно гмуркането защо смятате, че Йордания не е нашето място- четох, че има потънал танк, самолет, еми Японските градини- да не би да са на голяма дълбочина и да имаме нужда от сертификат 😞 . Четох също така и пътеписи с гмуркане в Йордания , та малко ме озадачихте, като казахте, че там не е място за гмуркане 

Не, гмуркането е лесно. Няма стрес, няма течения. Само че не мисля че си струва за това основно да се отиде. В Египет е в пъти по добро, което може и да се очаква на фона на бреговите ивици и морските резервати чиито мащаби са на практика несравними на двете страни.  Ей така между другото и от любопитство става . Но  основна цел да е това.. Може и с шнорхел да се видят въпросните "чудеса ". 

 

Би трябвало основното да са нещата, които наистина са уникални за Йордания. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 19 часа, Kiio каза:

 

Ден 4 : Може би връщане към Акаба и пак гмуркане , късен вечерен полет

 Всякакви съвети и промени в програмата се приемат 🙂

 

Следя темата, защото и ние планираме Йордания и само да кажа, че не бива да правие гмуркане до 24 часа преди полета.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Правих дайвинг (30JD) - няма смисъл. Ей ти една снимка да придобиеш представа колко е дълбоко на повечето места.

05F80C36-3B7E-4A6D-B46C-949B44EEFB21.jpeg.df32dbde0a94ecad0508c41fad4f1750.jpeg

 

А ето ти точните локации на забележителностите. Спокойно можеш да направиш шнорхелинг и на трите. Навигацията е maps.me.

6B6463B9-6E73-43D5-AAAD-0F8026CD4791.png.8f076f3d8c3f05259fafe7f44e2066ee.pngF7248B84-2BA5-4549-B153-6A68A1AE9E82.png.6c3004a883f580dbffbce95b11d2a603.png

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 точно аз видях случайна снимка на момче- видимо на 13-14 г, дето се е гмуркало до/в самолета и много се учудих, та може би заради дълбочината. Благодаря много за инфото, все пак ще правим дайвинг и ние, от компанията има хора, дето още не са се гмуркали и тъкмо като е толкова плитко няма да се стреснат :Д

Връзка към мнение

Обичайно дайва е 25JD. Вие ще сте в неактивен сезон и се пазарете здраво. Спазарете в цената да са включени и подводните снимки и то да ви ги метнат на мейл, а не да ги принтят.

Връзка към мнение

Хиххи , благодаря много за ориентировъчната цена , ще падне пазарлък,видяло се е :д. А дайвинга се прави от брега или от лодка , обяд включен ли е ? Вие всичко на място на пазарене ли стана или си запазихте и платихте турове от тук ?

Връзка към мнение

Пазаренето може да става от тук, а плащането да е там 🙂  Но дайвинг/шнорхел туровете са доста масови и със сигурност може и на място да се оправите. Мисля, че доста хора ги правеха и от брега с шнорхел, само се наема оборудване от близкия хотел от другата страна на плажа. 

 

Аз препоръчвам да нагласите по-големия ангажимент - тура в пустинята от тук, а дребните неща като гмуркането може и да се по-гъвкави и спонтанни на място. 

Връзка към мнение

След малко отиваме на шнорхелинг,но от бреега.Екипировка си носим.Иначе снощи предлагаха разходка с корабче два часа,шнорхелинг до потъналия кораб и екииппировка за 12JOD.

 

Връзка към мнение

Малко повече за шнорхелинга.Първо взехме лодка със стъклено дъно.За един час ни взеха 50JOD,което за осем човека си беше добре.В цената влизат плавници,маска и шнорхел.Коралите се виждат добре през дъното,защото водата е много чиста.Обиколихме кораба,самолета и танка.След това отидохме на плажа.Поканиха ни,ако искаме,да си вземем екипировката на плажа.На влизане в морето има около 20м нещо като натрошени тухли,след което започват коралите.

Моето мнение е,че няма нужда от лодка,ако всички правят шнорхелинг.Всичко е много близко до брега.

Най-хубавото на този плаж е,че има душове с топла вода.

Нямам търпение да се върнем утре отново там.Освен корали е пълно с шарени рибки.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

@Kiio

 

Здрасти,

1.Относно програмата - Не се препоръчва гмуркане преди полета -така че не го предвиждай в програмата

2.Ще умрете от студ в пуснинята - разликата е мин 15 градуса и духа . Духа и в Вади муса ,градчето до Петра -

3. Нощна петра е само шоу , планирайте ден разходка в петра, както и т.н. местност Малката петра 

4.Доларчетата вървят 

5. Примерна програма, особено ако сте с кола , а не с обществен транспорт 

Сряда / София - Акаба
Отпътуване от летище София с редовен полет на авиокомпания Ryanair до Акаба. Пристигане в Aqaba.Посрещане на летището , трансфер до Акаба

Четвъртък / Вади Рам

Акаба, гмуркане
Пътуване и нощувка във Вади Рам

Петък / Петра

Турче в пустинята 
Отпътуване към Вади муса - Петра
Вечеря във пустинята Вади Араба

Събота /
Цял ден Петра

Неделя 
Трансфер до Мъртво море и връщане в Акаба

Или малката Петра или плаж само в Акаба

 

 

 

 

 

image.png.dfc87682dd76b634d9eeceea5c83038e.png

Някой пътува ли на 18 декември, за да споделим такси до акаба ?

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте! Пиша тук, за да не отварям нова тема. И аз ще съм Йордания в началото на февруари и имам няколко въпроса:

 

- Възможно ли е да се купи билет за Петра предварително онлайн (само билет за посещение, не Jordan Pass). В сайта visitpetra.jo не откривам тази опция. В случай че единственият вариант е да се купят от посетителския център, да очакваме ли големи опашки?

 

- Планирали сме една от вечерите да спим в лагер в пустинята. Очаквам да е студено, но все пак ще съм благодарна за някакви практически съвети за облекло или друго, така че да се насладим на преживяването, без да мислим за температурата.

 

- В последния ден, в който летим за България, планираме да се разходим с лодка с прозрачно дъно и да правим шнорхелинг край Акаба. Има ли място, на което можем да си оставим багажа? Ще пристигнем направо от пустинята, а не от хотел в Акаба.

 

Благодаря предварително!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@SimonaM

 

- не се препоръчва гмуркане преди полета 

- в пустинята е адски студ, носете си полари и ветровка 

- няма опашки големи за билета, може онлайн

 

Връзка към мнение

@ivapal, много благодаря 🙂 Планираме да правим само шноргелинг. Доколкото знам, това не е проблем, защото не се потапяме надълбоко (не променяме налягането толкова). 

 

Имам и още един въпрос. Планираме да се придвижваме с такси. Поискала съм оферти от 3 фирми. Едната ми даде супер висока цена, а другите две - много по-разумни и приблизително еднакви. Та, в момента се колебая между https://www.jordancab.com/ и http://www.jordan-taxis.com. Някой пътувал ли е тях? 

 

Разбира се, ако имате добри впечатления и от други компании, ще се радвам да споделите 🙂

Връзка към мнение

Питайте и хотелите си дали може да ви осигурят такси , предполагам че ще е  по - добра цената. А и на място може да намерите без проблем.

Връзка към мнение
На 5.01.2020 г. в 23:30, SimonaM каза:

 

- В последния ден, в който летим за България, планираме да се разходим с лодка с прозрачно дъно и да правим шнорхелинг край Акаба. Има ли място, на което можем да си оставим багажа? Ще пристигнем направо от пустинята, а не от хотел в Акаба.

 

Шнорхелингът не е гмуркане, а просто плуване с потапяне на няколко метра (кой, колкото може - често са около 3-4 метра за по-малко от минутка) дълбочина и не ви пречи по никакъв начин на летенето. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.