Прескочи до съдържание

Поръчка на ~2-3 кубика стока с кораб от Китай


NikolaNed

Препоръчани мнения

Здравейте, не съм 100% сигурен дали съм за тук, но ми е леко отчаяно вече и не знам кого да попитам.

Издирвам информация за доставка на обемна пратка от Китай с кораб.

 

Имам малък бизнес и не мога повече да ползвам сегашният ми доставчик в ЕС.

Намерих си стоката в Алибаба, намерих си продавач с достатъчно добър рейтинг, всичко точно, уговорихме условията - става въпрос за стока за 6-8-10к лв.

 

Съответно ми дадоха и цена за доставка, както и доста пристанищни такси, където реално всичко става сложно.

 

Получавам различни цени за различните пристанища, цените са за "Port Plovdiv, Port Sofia" и т.н.. Обясниха ми че просто така се води и че знаят че градовете не са с излаз на море, но пак ми е притеснително. Освен това ми дадоха списък с 10тина различни пристанищни такси на стойност около 350 евро, което не е проблем, просто не съм сигурен кога/къде се плащат тези такси в България, могат ли да се платят наведнъж и къде, ще си имам ли читава фактура за признаване на разходи, и най-вече дали ще има някакви други скрити/непредвидени разходи по получаването. (ддс и мито са ясни)

 

Всякаква информация по въпроса ще ми е супер полезна!

Връзка към коментар

Като чета, наистина ти е сложно. На твое място бих пробвал с някой от големите спедитори в БГ. Имат контрагенти по места, групажи, различни контейнери, а може и по въздух да докараш някоя прилична цена.

Да не забравяме и освобождаването, документи, мита и данъци в БГ. 

Успех!

Връзка към коментар
преди 28 минути , NikolaNed каза:

Здравейте, не съм 100% сигурен дали съм за тук, но ми е леко отчаяно вече и не знам кого да попитам.

Издирвам информация за доставка на обемна пратка от Китай с кораб.

 

Имам малък бизнес и не мога повече да ползвам сегашният ми доставчик в ЕС.

Намерих си стоката в Алибаба, намерих си продавач с достатъчно добър рейтинг, всичко точно, уговорихме условията - става въпрос за стока за 6-8-10к лв.

 

Съответно ми дадоха и цена за доставка, както и доста пристанищни такси, където реално всичко става сложно.

 

Получавам различни цени за различните пристанища, цените са за "Port Plovdiv, Port Sofia" и т.н.. Обясниха ми че просто така се води и че знаят че градовете не са с излаз на море, но пак ми е притеснително. Освен това ми дадоха списък с 10тина различни пристанищни такси на стойност около 350 евро, което не е проблем, просто не съм сигурен кога/къде се плащат тези такси в България, могат ли да се платят наведнъж и къде, ще си имам ли читава фактура за признаване на разходи, и най-вече дали ще има някакви други скрити/непредвидени разходи по получаването. (ддс и мито са ясни)

 

Всякаква информация по въпроса ще ми е супер полезна!

Имай предвид, че „порт“ освен пристанище, може да означава и входна точка. А такава (за България) може да има само там, където има митница. Съответно доставките се правят и се изчисляват дотам.

Спедицията е цяла наука и вместо да гадаеш или да търсиш помощ из мрежата, потърси спедиторска фирма, която да ти помогне. Там ще ти обяснят всичко - и за таксите, и за товаренето/разтоварването/претоварването, и за митата, и за фактурите... Представители на такива фирми лесно се намират около митническите терминали.

Аз мога само да те посъветвам да не пренебрегваш застраховката на товара.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 49 минути , NikolaNed каза:

Здравейте, не съм 100% сигурен дали съм за тук, но ми е леко отчаяно вече и не знам кого да попитам.

Издирвам информация за доставка на обемна пратка от Китай с кораб.

 

Имам малък бизнес и не мога повече да ползвам сегашният ми доставчик в ЕС.

Намерих си стоката в Алибаба, намерих си продавач с достатъчно добър рейтинг, всичко точно, уговорихме условията - става въпрос за стока за 6-8-10к лв.

 

Съответно ми дадоха и цена за доставка, както и доста пристанищни такси, където реално всичко става сложно.

 

Получавам различни цени за различните пристанища, цените са за "Port Plovdiv, Port Sofia" и т.н.. Обясниха ми че просто така се води и че знаят че градовете не са с излаз на море, но пак ми е притеснително. Освен това ми дадоха списък с 10тина различни пристанищни такси на стойност около 350 евро, което не е проблем, просто не съм сигурен кога/къде се плащат тези такси в България, могат ли да се платят наведнъж и къде, ще си имам ли читава фактура за признаване на разходи, и най-вече дали ще има някакви други скрити/непредвидени разходи по получаването. (ддс и мито са ясни)

 

Всякаква информация по въпроса ще ми е супер полезна!

Провери дали доставчикът ти дава цена от фабриката или могат да я придвижат на по-читаво място.

Свържи се с фирма тип Карго, Юнимастърс, нещо такова. Кажи им параметри на пратката. Питай ги какво ти е необходимо.

Ще платиш мито, ддс, митническо представителство. Може би е най-добре да поискаш и цена за доставка от пристанището до теб за обемна пратка.

Фактурата ти би трябвало да включва всичко, което плащаш. Не ни се е случвало да ни дават по-ниска фактура.  

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Добре е да си запознат и с Incoterms, но задължително се консултирай със спедиторска компания. Сам няма да се справиш (не ти и трябва).

 

http://www.mainfreight.nl/en/info_point/info_point_transport/incoterms.aspx

EXW - отговорността по транспорта е твоя

DDP - отговорността е на продавача

 

И много решения по средата ...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Става въпрос за пари и това засилва отчаянието ти. Съвет защото съм в този бранш и спедиторските фирми си умират за хора дето нищо не разбират. Поръчай си стоката до пристанище Варна или Бургас няма значение. Отиди на място намери митническа агенция която ще ти оформи всички документи относно мита и такси. Организирай си транспорта от пристанището на стоката, която вече ще е освободена от налози, това е най-добрият вариант. Таксите за разтоварване и куп други неща ги оформя митническата агенция или спедитора на място и ти си плащаш всичко по фактура. Няма скрити плащания, не се притеснявай. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
48 minutes ago, Goal & Boss said:

Аз мога само да те посъветвам да не пренебрегваш застраховката на товара.

В някои случаи подобен пропуск може да има много сериозни последствия. Майка ми работеше за една външнотърговска фирма, където внасяха телевизори от Китай. Една нейна колежка беше пропуснала да застрахова товара и за нещастие кораба с който пътуваха телевизорите потъна. Няколко месеца след този случай, поради огромните загуби, външнотърговаската фирма фалира...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Само да добавя 2-3 кубика е групаж, това значи, че в контейнера където ти е стоката ще има и още "маймуни" -това е спедиторски жаргон, така че това изобщо не е никакъв проблем, таксите се делят на всички участници в групажа. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Най – добре ползвайте професионален спедитор, при това някоя от големите логистики. Имат и митнически отдели и могат да организират всички подробности, вкл. доставка с вътрешен транспорт до посочено от Вас място в страната.  Абсолютно задължително – пълна карго застраховка, още повече, че в случая става въпрос за LCL / групажна пратка, в никакъв случай не подценявайте евентуалния риск от щети / погиване.

Някой по – горе беше писал за възможна хубава цена по въздух – няма начин за подобно количество и от Китай, особено по това време на годината.

 

преди 19 минути , Topfly каза:

В някои случаи подобен пропуск може да има много сериозни последствия. Майка ми работеше за една външнотърговска фирма, където внасяха телевизори от Китай. Една нейна колежка беше пропуснала да застрахова товара и за нещастие кораба с който пътуваха телевизорите потъна. Няколко месеца след този случай, поради огромните загуби, външнотърговаската фирма фалира...

Потъват понякога, да, обаче по – често стават пожари. А макар и инцидентно, но понякога дори отвличат кораби / товари.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Зависи къде ти е удобно да получиш стоката - За София повечето фирми минават през Солун щото е по-бързо и по-евтино /май, ама не винаги/, ако ти е по-близо Варна има фирми които минават от там - имат си складове в района. За къде ти е по-удобно? София или Варна? 

По принцип читавите фирми ти дават пълна разбивка на цената - когато е групаж плащаш само част от терминалните разходи и т.н.

И виж дали доставчика ти е дал цена FOB /нищо че е групаж/ че в последно време вътрешните разходи в Китай се покачиха доста. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.